Kobane Davası'nda gizli tanık ifadesi gizlendi

img

ANKARA - Kobane Davası’nda dosyaya eklenen gizli tanık ifadesinin mahkeme heyeti tarafından gizlenmesine tepki gösteren Selahattin Demirtaş, “Kumpas zekâ işidir, girmeyin bu işe sizi aşar” dedi.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılamanın devam ettiği Kobanê Davası’nın 9’uncu duruşması 7’nci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde devam etti.

POLİS TAVSİYESİYLE ŞİKAYETÇİ OLMUŞ

Müşteki ifadelerinin devam ettiği duruşmada konuşan müşteki Duran Çengel zararının karşılanması için şikayetçi olduğunu ancak zararının karşılanmadığını söyledi. Çengel, “Polisler bana şikayetçi olursam zararımın karşılanacağını söyledi. Ben bu yüzden şikayetçi oldum ama bu insanlardan şikayetçi değilim. Aracıma zarar verenler yüzü kapalı çocuklardı” diyerek şikayetçi olmadığını belirtti. 

DOSYADA YENİ TANIK İFADESİ

Müşteki ifadelerinin sonlanmasının ardından mahkeme başkanı “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan tarafımıza yönlendirilen ve bu kapsamda ifadeleri alınan tanık ‘ABC 123’ isimli tanığın ifadesinin dosyaya eklenmesine ve hazırda bulunanlara okunmasına karar verildi” diyerek dosyaya yeni bir tanık ifadesinin eklendiğini aktardı. Tanık beyanında, siyasetçiler hakkında kısa ve genel geçer bilgilerin yer alması dikkat çekti.

İddia makamı siyasetçilerin tutukluğunun devamına yönelik mütalaasını sunarken, tanık ifadesini de mütalaasına gerekçe olarak ekledi.

‘İFADE NEDEN UYAP’A EKLENMEDİ?’

Mütalaanın ardından söz alan Avukat Kenan Maçoğlu, mahkemede bir yargılama faaliyeti olmadığını belirterek, “Soruşturma aşamasında aklımızla fikrimizle dalga geçildi, siz de aynı şeyi yapıyorsunuz. İki haftalık duruşma periyodu var ama ne hikmetse tek boş gün olan çarşamba günü tanık ifadesi geliyor. Buraya getirip dinleyebilirdiniz. Sabah açtığınız duruşmada gelen bilgi belgeleri okuyorsunuz ancak bu ifadenin geldiği ancak bu ifadeyi saklı tuttunuz. Niye ifadesini UYAP’a eklemediniz? Kapalı kapılar ardında başka pazarlıklar mı oldu?” diye sordu.

SORULAR YANITSIZ

Maçoğlu’nun, “Nereye ne zaman başvurdu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ne şekilde başvurdu? Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı size ne zaman bu bilgiyi verdi ve siz ne zaman dinlenmesine karar verdiniz? Bunların hepsini izah etmeniz gerekiyor” sorularının ardından mahkeme heyetinin gelen sorulara cevaplar vermediği görüldü.

‘DOSYADA TWEET ATMAK CİNAYET SUÇU OLARAK GÖRÜLDÜ’

Gizli tanık tartışmalarının ardından söz alan HDP MYK üyesi Alp Altınörs, tahliye taleplerinin alınması gerektiğine vurgu yaptı. Altınörs, tutukluluğunun üzerinden 1 yıl 4 ay geçtiğini hatırlatırken, “Mahkeme başkanının müştekilere yönelik bir önceki celsede sanıklar bu suçları doğrudan işlemekten değil azmettirmekten yargılanıyorlar. Ancak bu sözler kayıt altına alınmadı. Bu suçların doğrudan doğruya bizler tarafından işlenmediği mahkeme tarafından teyit edilmesi kritikti. Demek ki biz kimseyi öldürmemişiz. Bu nedenle bizim sevk maddelerimiz hukuka aykırıdır. İşlemediğimiz suçlardan nasıl yargılanıyor ve tutuklu bulunuyoruz? TCK 37/1 üzerinden cezalandırılmamız isteniyor ancak bu madde doğrudan suç işleme ve iştirak maddesidir, azmettirme değil. Bu dosyada Tweet atmak cinayet suçu olarak görüldü” dedi. PYD’nin 6 Ekim 2014 tarihinde terör örgütü olarak kabul edilmediğini hatırlatan Altınörs, “PYD’nin faaliyetleri o tarihte serbestti ve yürürlükte hukuken bir kısıtlama da yoktu. Devletin en yetkili mercileri bunu söylüyor. O halde bu yargılamanın devam etmesinin kabul edilebilir bir tarafı kalmamıştır. Bütün bu olgulara rağmen PYD’den gelen bir e-posta temel bir tutukluluk dayanağı olarak görülmüştür. PYD Suriye muhalefetinin bir parçası olarak kabul edilmekte ve Eş Başkan Salih Müslim Mit ve AKP ile görüşmeler gerçekleştirmekteydi” ifadelerini kullandı. Mahkemeniz DAİŞ’in Türkiye için de büyük bir tehlike oluşturduğu eylemlerinde görülmekteyken mahkemeniz bunu görmezden gelmektedir. O günlerde DAİŞ, Kobane önlerinde durdurulmasaydı Türkiye’de de katliamlarına son devam edebilirdi” diye konuştu.

Altınörs kaçma şüphesi olmadığını ve bugüne kadar hiçbir siyasal yargılamadan çekinmediğini belirterek, tutuksuz yargılanmayı talep etti.

‘HANGİ KOŞULLARDA DİNLENDİ?’

Ardından söz alan Şevin Kaya, “Tanık beyanına ilişkin söz almak istedik ancak savcı mütalaa sundu. Siz ve 2 üyenizle beraber tanık ifadesini aldığınızı söylediniz. İfade sırasında Cumhuriyet Savcısı var mıydı?” diye sordu. Mahkeme başkanı soruyu yanıtlamadığı gibi UYAP’tan bakmasını söyledi. Sözlerini sürdüren Kaya, “Cumhuriyet savcısı ifadede yoktu. Biz ısrarla CMK diyoruz. Siz ise tanık beyanını, avukatların, Cumhuriyet savcısının olmadığı bir yerde alamazsınız. Sizin CMK 201/1’e göre hangi koşullarda tanığı dinlediğinizi bize açıklamak zorundasınız” diyerek tanığa soru sorulması yönündeki Yargıtay kararlarını hatırlattı. Mahkeme heyetinin gizli tanığın bu dosyaya hangi nedenle ve hangi şartlarla girdiğini söylemek zorunda olduğunu belirten Kaya, “Siz duruşmada tartışmadığını bir tanık beyanını bize bir delil olarak sunamazsınız. Burası bir tiyatro salonu değil yargılama salonu. Bu tanığı bizim bulunduğumuz bir duruşmada dinlemek zorundasınız. Tanığa soru sorma usulleri vardır. Bu şekilde olan kararlarınızdan vazgeçilmesini ve tanığın duruşmada dinlenmesini talep ediyoruz” diye aktardı.

DOSYADA OLMAYAN İSİMLER HAKKINDA BEYAN

Daha sonra söz alan Avukat Veysi Eski, yargılananların siyasi bir partinin 6 milyon oy almış bir iradesi olduğunu vurguladı. Eski, “Biz söz almak için sizlerle kavga etmek istemiyoruz. Mesleğimiz zaman veya hukuka aykırı bir durumda söz alabiliriz. Şimdi ben bu gerginliğin sebebinin duruşmasının sonunda okuduğunuz tanık ifadesi olduğunu düşünüyorum” dedi. Mahkemenin elinde bir delil olduğunu ve bu delile ilişkin savcıyla görüşüldüğünü belirten Eski, “Ancak savcının flaş diskten çıkardığı mütalaada görüldüğü üzere savcı buradaki tartışmalardan ve konuşmalardan etkilenmeyeceğini düşünerek hazır bir mütalaayla buraya geliyor. İşte buna kumpas diyoruz. Benim gördüğüm kadarıyla tanık dosyada olmayan kişiler hakkında da beyanda bulundu. Dosyada bulunmayan kişilerin fotoğraf teşhisi nasıl yapıldı? Dosya çöktü bari bir hamle yapalım diye uğraşıyorsunuz. Gizli tanığın buraya getirilip sorularımızı yanıtlamasını talep ediyoruz” diye ifade etti.

‘KUMPAS ZEKÂ İŞİDİR, BU İŞ SİZİ AŞAR’

Sonrasında söz alan Selahattin Demirtaş, mahkeme heyetine, “Tanığın soruşturma numarası nerede? Başsavcılığın yazısı nerede?” sorularını yönelterek, delil değerlendirme aşamasında tanığın dinlenilmesi gerektiğini ve soru sorma haklarının olduğunu ifade etti. Demirtaş, “Resmen ‘kimsenin haberi olmadan biz seni dinleyelim’ demişsiniz. Kumpas zekâ işidir, girmeyin bu işe sizi aşar. Yüzünüze gözünüze bulaştırırsınız. Bizi 4 buçuk yıldır tutuklayıp siyaseti dizayn etmeye çalışıyorsunuz. Burada siyasi kumpas yürütüyorsunuz. Tanımadığınız, ‘bizi bağlamaz’ dediğiniz AİHM, yeni bir karar verdi. Size yemin ederim ki o kararlar uygulanmaya başlarken hâkim koltuğunda siz oturmayacaksınız” dedi.

‘PEKİ YA SEÇİMİ KAYBEDERSENİZ?’

“Demirtaş, devamında şöyle konuştu: “Siz de bu HSK tarafından görevlendirilmiş kişilersiniz. Seçimi kazanan devleti kazanıyor, öyle görünüyor. Peki ya seçimi kaybederseniz ne olacak? Muhalefet kazanmış olacak. Biz muhalefetiz. Biz de bağımsız, adil yargı için uğraşacağız. İşte o AİHM kararlarının uygulanması için parlamentoya, bakanlığa başvuracağız. Hakkınızda suç duyurusunda bulunacağız. Tanık beyanının nasıl, hangi tarihte alındığı, dosyaya ne şekilde girdiği, neden gizli olduğu temel yargılama bilgileridir. Birtakım arkadaşlar savunmalarını yaptılar yarın biz de yapacağız ama daha ne kadar kumpas çıkacak bilmiyoruz. Siz siyasetçiyseniz biz sizden daha siyasetçiyiz. Siz mahkeme değilsiniz, dosyadan çekilmenizi talep ediyorum. AİHM kararına atıfta bulunarak yeni bir durum olduğu için bu durumda çekilmeniz lazım. Biz sizi reddediyoruz. Sizi atayanlar AKP, MHP’li HSK üyeleri. Bu çok aleni ve siz de bunu aleni yapmaktan çekinmiyorsunuz.”

‘LEYHTE OLAN DELİL ALEYHİMİZE KULLANILMAYA ÇALIŞILIYOR’

“Delil değerlendirirken yalana sığınıyorsunuz” diyen Demirtaş tahliye olduğu mahkemede tanık olan ve daha sonra kaybolan Mercek isimli tanığı hatırlatarak, “Mercek’in kendisini bırak, beyanları yok ortada. Hadi Mercan bizden korktu kaçtı da beyanları da mı korktu yok. Çünkü onun beyanlarını alanların hepsi şu an FETÖ’den tutuklu. Siz yok ettiniz onu. Mercek esas mahkemesi tarafından düşürülüp tahliye kararı verilmiş ama siz bunu hala sürdürüyor ve tüm arkadaşların tutuk devam gerekçesi yapıyorsunuz. Çünkü siz hukukçu değil siyasetçisiniz. Mercek tanığının beyanlarının olmaması lehimize bir durumdur, aleyhimize değil. Bizim lehimize olan bir delili Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi aleyhimize kullanıyor. Gizli tanığı getirin bize teslim edin gözümüz gibi bakarız. Yoksa kaybolunca bizi suçlu tutuyorsunuz. Sizden hiçbir talebim yok 2-3 AKP, MHP’li cübbe giymişsiniz. Biz hukuka güveniyoruz, size değil” şeklinde konuştu.Diğer başlıklar

18:48 Aşkan'ın ölümüne neden olan uzman çavuş serbest bırakıldı
18:27 HDP: Türkiye yeni yaptırımlarla karşı karşıya
18:18 İzmir’de 5 kadın tahliye edildi
17:54 Yeni kabinenin ilk MGK toplantısı başladı
17:22 Gazeteci Gök'ten 'boş' mektup: İfade özgürlüğü sağlandığında tamamlanacak
17:17 Xelef’i katleden ve BM’nin kara listesinde olan örgüt lideri Artuklu Üniversitesi’nden mezun oldu
16:24 Tahliye edilen Yağız çiçeklerle karşılandı
15:28 Gazeteci Arslan’ın ‘tutuklu gazeteciler’ paylaşımı suç sayıldı
15:18 Genel-İş üyelerinden İHD’ye ‘ihlal’ başvurusu
14:30 Sinan Ateş soruşturmasını yürüten polis müdürüne terfi
14:29 İHD'nin zırhlı araç raporu: 15 yılda 44 kişi yaşamını yitirdi
14:27 KESK’ten İBB önünde eylem: Sürgün kararı iptal edilsin
14:18 Çatışmada yaralanan Gülmez ameliyat edildi
14:09 Nisêbîn'de bir kadın gözaltına alındı
14:06 Şule'yi katleden Tarkut'a ağırlaştırılmış müebbet talebi
14:00 Gazeteci Hafız Akdemir vurulduğu sokakta anıldı
13:47 Bakanlar Komitesi, Yüksekdağ ve Demirtaş'ın serbest bırakılmasını istedi
13:46 Sağlık skandalı: Diş hastaları teknisyenlere emanet!
13:42 Hukuk örgütleri: Can Atalay serbest bırakılsın
13:32 Esendere Gümrük Kapısı’nda kota düşürüldü
13:30 Antalya'da barış anneleri gözaltına alındı
13:21 Japonya’da tecavüzün tanımı değişiyor
13:16 Emine Şenyaşar’a para cezası
12:45 İSİG: 5 ayda en az 730 işçi öldü
12:40 İzmir'de HDP'li genç gözaltına alındı
12:39 Şişli’de Libya vatandaşlarına silahlı saldırı: 2 yaralı
12:29 Akdeniz Belediyesi'nin borçlanmasına karşı açılan dava karara kaldı
12:20 Öztürk Türkdoğan hakkında beraat kararı
12:18 Yönetmen Tekin hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı
11:56 İHD’den Aşkan açıklaması: Kaza değil cinayet
11:56 Abdullah Öcalan ile görüşme başvurusu
11:27 BEKSAV’da gözaltına alınanlar serbest
11:07 Yeşil Sol Parti milletvekillerinden gazetecilere ziyaret
10:47 Efrîn’de yüzlerce nar ağacı kesildi
09:41 Bazyani: Türkiye Behdinan’da 4 milyon ağaç kesti
09:34 Dolar güne rekorla başladı
09:03 Aykol: Kürt sorunu çözülmedikçe yeni bir Türkiye yaratılamaz
09:03 Cezaevi doktorundan tutukluya: Burada gebereceksin
09:02 Asimilasyona karşı Kirmanckî 6 eser yazdı
09:02 Seçim sonrası ekolojik talan hazırlığı
09:01 Gazeteci Güzelyüz: Bizi zihinsel olarak tutsak edemezler
09:00 Amedliler: Çözüm için savaş politikaları son bulmalı
09:00 08 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:34 Sêrt’te çatışma: 1 asker yaşamını yitirdi
00:08 Ayhan ve Gökalp toprağa verildi
07/06/2023
23:36 İnfazı 2 kez yakılan tutuklu tahliye edildi
22:22 ‘Pride’ filmine polis baskını: Çok sayıda gözaltı
22:14 5. Ma Music günleri başladı
22:04 ‘Yaşananlar kaza değil, cinayettir'
21:56 Afganistan’da minibüs devrildi: 25 kişi hayatını kaybetti
21:46 Seçim öncesi tutuklanan Yeşil Sol adayı Yıldırım tahliye edildi
19:41 DFG Eşbaşkanı Altan 1 yıllık tutukluluğu değerlendirdi
19:37 KHK eylemi 257’nci haftasında
19:19 Gazeteci Arslan Kırşehir'e götürüldü
19:17 Yeni Meclis başkanı AKP’li Numan Kurtulmuş oldu
18:43 Kobanê Davası: Talebimiz hukuk dolandırıcılığına son verilmesi
18:28 Uzman çavuşun kullandığı aracın çarptığı çocuk yaşamını yitirdi
18:26 Eyn Îsa’ya saldırı: Kampta yangın çıktı
18:17 Cizîr’de gözaltına alınan aile serbest bırakıldı
18:14 Meclis Başkanlığı için 3'üncü tur oylaması başladı
17:38 Vartinis Davası ertelenerek zamanaşımına itiliyor
17:08 Meclis Başkanı seçiminde ilk turda çoğunluğa ulaşılmadı, ikinci tura geçildi
16:57 Yaşamını yitiren Ayhan ve Gökalp’ın cenazesi ailelerine verildi
16:52 Yüksekdağ’dan mahkeme heyetine 'seçim tebriği'
15:41 Mahfi Eğilmez: İlk kez bir iktidar kendisine enkaz devretti
15:23 HDP’li Tanrıkulu’nun tahliye talebi reddedildi
15:15 Askeri aracın geçişi sırasında patlama
15:14 İmamoğlu’ndan köklü değişim talebi
15:12 Gazeteci Hafız Akdemir vurulduğu sokakta anılacak
15:12 Hakkında 52 taciz şikayeti olan doktor görevinin başında
15:03 Siyasetçi Mehmet Çiçek yaşamını yitirdi
14:53 Çocuğa tecavüz davasında aile ve koruculara ceza talebi
14:51 Adil yargılanma talebiyle ölüm orucuna giren hükümlü ölüm sınırında
14:16 Adalet mücadelesi 807’nci gününde: Tüm sorunların kaynağı adaletsizlik
13:25 Şarkıcı Mosso hedefte: ‘Konserleri iptal edilsin’ baskısı
13:15 Kobanê Davası heyetine: Sırtınızı güçlü yere dayamışsınız
13:04 HDP’li Turan: Savaşa aktarılan kaynaklar kesilmeden Türkiye ekonomisi düzelmez
13:04 Ege’de 2022’de 724 çocuk hakkı ihlali yaşandı
12:49 Riha’da ekmeğe zam
12:48 Ebrar Sitesi’nin 2’nci müteahhidi tutuklandı
12:08 Akdoğan’ın cenazesi Wan’da toprağa verildi
11:52 Kimyasal kullanımını gündeme getiren avukat Turan beraat etti
11:03 Almanya’dan DTSO’ya ‘Teşekkür Beratı’
11:02 Riha’daki seçim kutlamasında vurulan çocuk yaşam mücadelesi veriyor
10:52 HDP ve Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi: Mücadeleyi güçlendireceğiz
10:29 Suruç katliamında yaşamını yitirenlerin aileleri yargılandı
10:15 AKP’li belediye, Ermeni mezarlığının nasıl yok edildiğini yazdı
09:43 Cizîr’de 2 gözaltı
09:32 Dolardaki artış sürüyor
09:29 Cizîr’de intihar ettiği belirtilen genç hayatını kaybetti
09:16 Belediyedeki iş cinayeti: Yaşamını yitiren işçi sigortasız çalıştırıldı
09:15 Faili serbest bırakıldı ama kalemi yerde kalmadı
09:14 Mexmûr'da halk kazandı: Direnişten vazgeçmeyeceğiz
09:14 Antalya Emniyeti Kürt öğrencilerin ev kiralamasını engelliyor
09:13 Çekpas sapı bilmecesi
09:12 Kadınlardan yeni dönemde mücadele çağrısı
09:11 Makbule Sevinç’in duruşmasına katılım çağrısı
09:10 16 gazeteci bir yıldır tutuklu: Keyfi cezalandırma
09:09 Din görevlileri okullara atandı: Toplumun dinamikleriyle oynanıyor
09:09 HDP MYK üyesi Özcan: Kadınca bir eleştiriyle kongreye gideceğiz
09:07 Gazeteci Şengalî: Şengal zayıflarsa, Rojava da zayıflar
09:02 Amed’ten HDP’ye: Yeni süreçte tabanın sesine kulak verilmeli
09:02 KCDK-E Eş Başkanı Koç: Çözümün adresi İmralı
09:00 07 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:30 Gazeteci Fırat Can Arslan gözaltına alındı
06/06/2023
23:28 Emeklilik reformu karşıtı gösterilerde 28 gözaltı
22:57 İran, Riyad Büyükelçiliği'ni yeniden açtı
22:10 KESK Semsûr’den 4’üncü ay deprem raporu
21:43 Yıldız’ı katleden polis hakkında tahliye kararı
20:42 Elif Ana filmine Gronzi’de 2 ödül
20:36 Kadın Zamanı Derneği'nden MKGP'ye ziyaret
20:18 Kabine toplantısı sona erdi
19:40 Bêdlîs’te 8 gözaltı
19:35 TİP’ten Can Atalay için 85 yerde açıklama
19:22 Cindirêsê’de bir kişi kaçırıldı
18:46 Sendikaları kapatılmak istenen emekliler: Dava reddedilmeli
18:40 Gazeteci Turgut’un evine polis baskını
18:18 Demirtaş Batman Newroz davasından beraat etti
18:13 Akdoğan'ın cenazesi alındı
17:42 CHP’nin Meclis Başkanı adayı Bingöl oldu
17:33 Deprem enkazında bir kadının cenazesi bulundu
17:25 İzmir'de din görevlilerin okullara atanmasına tepki
17:16 Gabar’da ağaç kıyımı
16:38 Yeni kabine toplandı: Gündem savaş ve ekonomi
16:20 Nisêbîn’de 5 kişinin ölümüne ilişkin iddianame tamamlandı
15:38 CHP’den kongre kararı
15:29 Koçyiğit: 'Eğitimde iş birliği protokolü' yasaya aykırı
15:05 Guherzê Dağı'na saldırı
14:39 Şenyaşar ailesinden Bakan Tunç’a: Urfa'dan işe başlamalı
14:31 Yeşil Sol Parti'nin Meclis Başkan adayı Hatimoğulları oldu
14:28 Motorine zam yolda
13:56 Darp edilen gazeteciye hapis cezası
13:15 Barajın vurulmasında Ukrayna ve Rusya birbirini suçladı
11:57 AİHM, Yüksekdağ ve Demirtaş'ı haklı buldu
11:57 Anne, baba ve 6 çocuğu gözaltına alındı
11:44 Avukatlardan İmralı başvurusu
11:43 DEDAŞ'ın uygulamasına karşı çıkan köylülere gaz bombalı saldırı
10:40 'Kendisini cumhurbaşkanı olarak tanıtıp para isteyen' paylaşımına beraat
10:35 BAT sigara grubuna zam
10:32 Akın: Özgürlük için mücadeleyi daha güçlü yürüteceğiz
09:01 Abdullah Öcalan: AKP, Kürt Haması yaratmaya çalışıyor
09:01 Hasta tutuklu Behçet Kaplan nasıl ölüme sürüklendi?
09:00 Nusaybin Emniyeti’nde yağma çetesi ortaya çıktı
09:00 'Sağlık emekçilerine şiddet politikası uygulanıyor'
09:00 Akbelen'de seçim sonrası baskılar arttı
09:00 06 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:53 Kurda yükseliş sürüyor
08:45 Amed’te ağır hasarlı bina çöktü
08:04 Kararnameyle 13 üniversiteye rektör atandı
05/06/2023
23:34 Haiti’de sel: 42 kişi yaşamını yitirdi