DGD-SEN: Migros işçileri köle koşullarına karşı isyan ediyor

img

İSTANBUL - İşçilerin zam taleplerini karşılamayan ve 257 işçinin işine son veren Migros'a tepki gösteren DGD-SEN Genel Başkanı Neslihan Acar, “İşçiler kölelik koşullarına karşı isyan ediyor” dedi.

Ekonomik kriz, zamlar, yüksek enflasyon gibi sorunlarla emekçiler zor günler yaşıyor. Alım gücü düşmesine rağmen, işverenler emekçilere çok düşük oranda zamlar yaptı. Yaşanan sorunlara çözüm bulunmaması üzerine günlerdir birçok merkezde binlerce işçi, emekçi alanlara çıkarak, tepkilerini gösteriyor. Ücretlerine yapılan yüzde 8’lik zammı kabul etmeyen Migros Depo işçileri de, Esenyurt’ta bulunan depolarında eylem yapmaya başladı. Kendilerine uygulanan mobbing, çalışma koşullarının kötü olması ve düşük ücret nedeniyle direnişlerini sürdüren işçilerden 257 kişinin işine son verildi.
 
İşlerine son verilen işçiler, geri adım atmayarak deponun önünde eylemlerini sürdürüyor. 12’nci gününe giren eylemi işçiler, sabah, öğlen ve akşam olmak üzere vardiyalı bir şekilde sürdürürken, dayanışmayla temel ihtiyaçlarını gideriyor. Eylemin sürdüğü günden itibaren işçilerin yanında olan Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) Genel Başkanı Neslihan Acar, Migros işçilerin eylemlerini, işten çıkarılmasını ve taleplerine dönük değerlendirmede bulundu.
 
SÖZLER TUTULMADI, BASKILAR ARTTI
 
Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla birlikte işçilerin ciddi sorunlar yaşadığına işaret eden Acar, bu sorunların başında yoğun çalışma ve zorunlu mesainin geldiğini belirtti. İşçilerin bu dayatmaları kabul etmediğini ve buna karşı zam teklif edildiğini paylaşan Acar, “Çalışma şartlarının düzeltileceğine dair söz aldık” dedi. Verilen sözlerin tutulmadığını ifade eden Acar, bunun ötesinde devam eden mobbingin daha da arttığına dikkat çekti. Haksız ve hukuksuz duruma karşı işçilerin sendikalarına üye olmaya başladığını kaydeden Acar, bu nedenle de işçilere yönelik baskıların daha da artığını söyledi.
 
‘İDARE EDİN’ DİYORLAR
 
Bu sorunlar nedeniyle Migros’un hissedarı arasında bulunan Tuncay Özilhan’ın evinin önünde eylem yaptıklarına değinen Acar, “Pandemi önlemler alınmadı. İşçiler evine gidemedi.  Ama işçilere ‘bizi idare edin kriz var’ diyorlar. ‘Koşulları karşılayamıyoruz’ diyorlar. Ama devlet tarafından teşvik alıyorlar. İşçilik maliyetlerini neredeyse sıfıra indirmiş durumdalar” paylaşımında bulundu.
 
AYAKLARI VE KOLLARI KIRILDI
 
Üyelerinin de içinde bulunduğu işçilerin Şeker Pınar ve Esenyurt depolarında yaklaşık 16 saat çalıştığını, bu çalışma şartları nedeniyle birçok iş kazanının yaşandığı ve işçilerinin kolları ile ayaklarının kırıldığı bilgisini paylaşan Acar,  “‘Halk sağlığı’ dediler, ‘halkımız bizden hizmet bekler’ dediler. ‘Toplum yararı’ dediler. Böyle yaparak işçileri uyuttular” ifadelerini kullandı. 
 
UYARIDA BULUNDU
 
Migros işçilerinin taleplerine de değinen Acar, işçilerin saat başına 4 TL zam istediklerini kaydetti. İşçilerin bu nedenle direnişlerini sürdürdüklerini belirten Acar, işverenin de bu 4 TL’yi vermemek için direndiğini kaydetti. Acar,  “Arkadaşlarımız yoksul. 2-3 bin ev kirası ödüyorlar. Bu şekilde geçinemezler” diyerek, tepkisini dile getirdi. İşçilerin zor şartlarda direnişlerini sürdürdüklerine dikkat çeken Acar, “Servisler belli bir noktada bizi bırakıyorlar. Bu anlamda ciddi anlamda dayanışma lazım. Böyle güçlü direnişler, işçilerin yoksullukları nedeniyle bitmemeli” diye uyarıda bulundu.
 
DAYANIŞMAYA ÇAĞIRDI
 
İşverenlerin bu durum nedeniyle rahat olduğunu söyleyen Acar, “İşçiler, faturasını kirasını ödeye bilmek için gece gündüz mesaiye kalıyor.  Bu iş yerinin güvencesi, işçilerin yoksulluğu, borçlu olmasıdır.  Hem maddi hem manevi dayanışmaya ihtiyaca var” diye çağrıda bulundu. 
 
MOBİNG VE TACİZ
 
“İşçilerin bu kadar militanca direnme sebebi içerdeki mobing ve tacizdir” diyerek sözlerini sürdüren Acar, kadın işçilerin yaşadığın sorunlara da işaret etti. Acar, “Migros depolarında kadın olarak çalışmak her gün işkence görmek ile eş değer” dedi. Acar, “Amirlerin tacizleri bitmiyor. Kadınlara içerde mobing uygulanıyor. İş esnasında hakaret ediliyor, küfür ediliyor” diye kaydetti. Depoda “ilkel aletlerle” çalışıldığını aktaran Acar, sözlerine şöyle devam etti: “İşçinin sırtına 400 kilo 500 kilo yük yükleyip çalıştırıyorlar. Sabahın karanlığından başlayıp, akşamın karanlığına kadar bu işi yapıyorlar. Günde 13 saat bu yükü taşıyor. Burada çalışan kadın arkadaşlar günde 20 kilometre yürüyor. Bunu arkasında 400-500 kilo varken yapıyor.”
 
KÖLE KOŞULLARINA KAŞRI DİRENİŞ
 
Acar, “Burada bir köle kampı kurmuşlar. İşçilerin sırtarına yüzlerce kiloluk malları yüklemişler. Migros işçisinin militanca direnmesinin nedeni bu.  Bu köle koşullarına, 1700’lerdeki koşullara karşı direniyor” diye belirtti.
 
‘HIRSIZ DEĞİL YOKSULUM’
 
İşçilerin hırsızlıkla itham edildiklerini ve bundan dolayı işten atıldıkların aktaran Acar, “Başka bir depoda geçinemeyen bir işçi, çöpe atılan meyveyi, sebzeyi alıp çantasına koyduğu için tutanak tutuluyor ve meyveyi çaldığı iddia ediliyor. Çalışan işçi onlara ‘Ben hırsız değilim, ben çöpe atılanı topladım, çünkü ben geçinemiyorum, ben hırsız değil yoksulum’ diyor. O arkadaşımızın yaptığı bir savunmaydı. Hırsızlıkla suçlanan arkadaşımız, patron Veysel Cingöz’e aslında derdini anlatıyor. ‘Ben senin çöpünle doymaya razıyım, ama sen beni bundan bile atabiliyorsun’ diyor. Çöpten bir şey aldığınız zaman işten atılabilirsiniz ve bunun hesabını kimse sormuyor” diye aktardı. 
 
‘İŞÇİLER ÖFKESİNİ DAYATARAK GELİYOR’
 
İşçi direnişçilerinin giderek artmasının tesadüf olmadığını dikkat çeken Acar, işçilerin birkaç yıldır çalışma koşullarına, işten atılmalara ve zam talepleri için direndiklerini hatırlattı. Acar, “Kamuoyu işçi direnişlerini yaygın görmüyor. Daha öncede birçok defa iş bıraktık kazandık. Toplu bir şekilde iş bıraktığında işçi sınıfı kazanacağını biliyor. Biz sermayeye diyoruz; bunlar onların daha iyi günleri. Bu dünyayı onları başına yıkacağımız gün yakındır. Nisan’da, Mayıs’ta, Haziran’da işçi sınıfının kendi baharını yaşayacağı günler olacak. Bize düşen görev,  bunları koordine etmek. Birbirlerinin elini tutabilecek bir hale getirmek. İşçi sınıfı bir kanal arıyor ve kendi öfkesini dayatarak geliyor. Mutlaka yolunu bulacaktır ve kendi birliğiyle, bunu yaratacaktır” şeklinde konuştu. 
 
‘İŞÇİLER YAŞAMADIĞI YERDE İSYAN EDER’
 
Acar, “Devlet sesini çıkarmadı. Ücretsiz izin gibi bir belaya sardı. İşten atmak yasak dedi, Kod-29 açtı işverene istediğini atabilirsin dedi.  Patron bu maddeyle işçileri işten atıyor. Milyonlarca işçi bin 168 TL’ye açlığa sefalete mahkum edildi.  Şimdi kriz var. Migros’un mağazaların da neredeyse yüzde 200 zam gelmiş. Dolarlar sabitlendiği halde fiyatların artışı durmuyor.  Alım gücü azaldı, enflasyonu hızla yükseliyor ve maaşlar çok düşük. Resmen hayatlarımıza çöktüler. İşçiler yaşayamadığı yerde isyan ederler” ifadelerini kullandı.
 
‘MİGROS KAZANIRSA HERKES KAZANIR’
 
Direndiklerini ve sorunu çözecek bir muhatap aradıklarını söyleyen Acar, “İşçilerin boardları burada, yalan açıklamalar istemiyoruz, her gün bunu açıklıyoruz, Migros’u yalanlarını ortaya çıkarmak için. Buranın bir dayanışmaya ihtiyacı var. İşçi arkadaşlarımız ülkenin para babalarına karşı direniyor. Halkımızı da Migros mağazalarının içinde oturmaya, sesimizi yükseltmeye ve Özilhan’ın olduğu her alanda ses duyurmaya çağırıyoruz. Ancak bize ses verirseniz kazanırız. Kaderimiz buraya bağlı; Migros kazanırsa herkes kazanır” diye kaydetti.

Diğer başlıklar

13:31 İhlaller arttı: Açık oy baskısı, toplu oy kullanımı, AKP’lilerden tehdit
13:04 ‘Süreç buzdolabına kaldırıldı’ sözlerinden sonra ilk kez sandığa gitti
12:58 AKP'lilerden muhtar ve koruculara: Oylarınızı çekip atın
12:54 Korucu ve AKP'liler sandık görevlilerine saldırdı
12:47 Erdoğan posterleri seçim gününde de kaldırılmadı
12:47 YSK Başkanı: Seçim erken sonuçlanır
12:41 Babacan'dan çağrı: Mutlaka sandığa gidin
12:33 Erdoğan oy kullandı: Çok seri bir şekilde bitecek
12:32 Kılıçdaroğlu: Demokrasi için sandığa
12:26 Sırrı Süreyya Önder: Az kaldı, inat da bir murattır
12:23 Roboskî Katliamı 137'nci ayında
12:16 Almanya Sol Parti vekili Amed’te: İnsan hakları için herkes sandık başına
12:14 Sancar: Herkes sandığa gitsin
12:10 İmamoğlu: Helalleşeceğimiz çok şey var, yarından sonra konuşacağız
11:59 İstanbul’da silinebilir YSK imza çizelgesi
11:57 Cizîr’de okul bahçesinde plakasız araç!
11:37 Akşener oy kullandı
11:24 Hür Dava Partisi bir çocuğu müşahit yaptı
11:04 Kadınların yerine oy kullanmak isteyen erkeklere karşı çıkan CHP'li vekil saldırıya uğradı
11:01 Mêrdîn'de polis AKP'ye müşahit topluyor: Toplu oy kullanıyor
10:57 Buldan: Bir oy çok şeyi değiştirir
10:42 Emine Şenyaşar oy kullandı: Değişim olacak
10:26 Yalova’da dışarıdan getirilen zarflar tespit edildi
10:22 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur: Değişim için sandık başına CANLI BLOG
10:17 Demirtaş'tan fotoğraflı paylaşım: Oy verme hakkınızı kullanın lütfen
09:39 Depremzedeler konteynerlerde oy kullanmaya başladı
09:36 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri oy kullandı: Sandıklara sahip çıkalım
09:03 Av. Ekinci: Ankara JİTEM Davası kararı siyasidir
09:01 ‘İmralı’da tecrit sürdükçe ekonomi düzelmez’
09:00 28 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:52 YNK’li Gelali: KDP Mexmur’u boşaltmak istiyor
08:00 Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için oy verme işlemi başladı
27/05/2023
23:55 İkinci tur seçimlerine saatler kaldı
22:41 Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülü Merve Dizdar’ın oldu
21:51 Tutuklamalara havai fişeklerle protesto
21:21 Binlerce kişi Habur’da bekletiliyor
21:15 Lozan ve Marsilya’da Mexmûr ablukası protesto edildi
19:55 Wan'da Şükrü Koçak bir kadını katletti
18:50 Irak ordusunun Mexmûr ablukası sürüyor
18:02 Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınan 18 kişi serbest bırakıldı
18:00 Seçim yasakları başladı
17:46 Yurt dışı oyların tamamı Türkiye'ye getirildi
17:36 Akın’dan sandık çağrısı: Değiştirmek zorundayız
17:12 Bayındır: Erdoğan’ı gönderme konusunda kararlıyız
16:22 Temelli: Şimdi değiştirme zamanı
16:13 Şenyaşar ailesi: Devran hep zalimden yana olmayacak!
16:12 Adana’da tutuklama protestosu
16:02 Bakırhan: Tek adam rejimini devirmek için sandığa gidelim
15:54 Cumartesi Anneleri: Adalet arayışından vazgeçmeyeceğiz
15:10 Dilara Yıldız’ı katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
14:52 Hasta tutuklular Esmer ve Karagüzel için tahliye talebi
14:41 Çocuğa cinsel istismar girişiminde bulunan şahıs tutuklandı
14:41 'Mağduriyet edebiyatı yapanlar, en büyük mağduriyeti yaşatıyor'
14:39 F Oturumu: Ağır hasta tutuklu Devrim Ayık serbest bırakılsın
14:16 14 Mayıs seçimlerinin istatistikleri
13:50 AKP’nin politik ekonomisi: Kara Pazartesi
13:42 Mersin’de tutuklamalara tepki: Sandıkta cevap vereceğiz
13:36 Örhan’ların failleri 29 yıldır yargılanmadı
13:09 İkinci tur seçim yasakları başlıyor
13:04 Eş genel başkanlar ve eş sözcüler seçim sonuçlarını Ankara'da takip edecek
12:25 28’inci yıl eyleminde Cumartesi Anneleri’ne gözaltı
11:59 Demirtaş: Bu eli havada bırakmayın kardeşlerim
10:35 Kanaat önderleriyle buluşma: Oyumuzu kullanalım, sandıklara sahip çıkalım
10:16 Kadın örgütleri temsilcileri: Erdoğan’a oy yok
09:04 Mahkeme şiddet faili polislerin ‘geleceğini’ düşündü
09:02 Siyaset bilimci Güney: Güçlü ve iradeli katılımla sandığa gidelim
09:02 Avukat Yılmaz: Muhalefet hasta tutuklar için cesaretli davranmalı
09:02 Gulê Ana’nın vasiyeti mücadele oldu
09:01 İstanbul’dan son çağrı: Erdoğan’ı oylarımızla mahkum edelim
09:01 Tutuklunun sevk talebine 4 yıldır yanıt verilmiyor
09:00 Wan’dan sandık çağrısı: Bu ucube sistemi değiştirelim
09:00 27 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
26/05/2023
22:44 Bayındır: Demokrasi güçlerini yeni bir mücadele dönemi bekliyor
22:24 Gemlik Yürüyüşü nedeniyle yargılanan 25 isme beraat
22:11 Dûtax’ta gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
21:59 Kılıçdaroğlu: Telekomünikasyon şirketleri SMS atmamı engelliyor
21:38 Mexmûr'a yönelik abluka Aarau'da protesto edildi
21:29 İSİG: İş sağlığı ve güvenliği için örgütlenmeye devam edeceğiz
21:27 Kanîreş’te gözaltına alınan 6 kişi serbest
21:24 AKP’li yöneticiler kullanılan oyların kanıtını istedi
21:21 Ankara’da ‘Kayıp’ film gösterimi
20:53 Yurt dışında oy verenlerin sayısı 1 milyon 900’ü aştı
20:38 Beraat kararına tepki yağdı: Suçları kapanmayacak, unutturmayacağız
20:12 Denizli Emek ve Demokrasi Güçleri’nden sandığa gitme çağrısı
20:03 İsviçreli heyetten MKGP ve DFG'ye dayanışma ziyareti
19:58 Ahmet Türk Amed’te kanaat önderleri ile buluştu
19:51 Şirnex ve Mersin'de 14 tutuklama
19:35 Tekirdağ’da 21 HDK’li tutuklandı
19:25 JİTEM Davası: Mücadelemiz bugün tekrardan başladı
19:21 JİTEM Davası’nda 11 yılda 41 hakim değişikliği, Mehmet Ağar’a özel celse!
19:19 Polisin korumadığı öğretmen saldırıya uğradı
19:15 Kocaeli’de şüpheli kadın ölümü
19:09 Kürt siyasetçi Dorak 17 yıl sonra tahliye oldu
18:54 BM ile yapılan görüşmede Mexmûr’da denetleme talep edildi
18:49 Ferit Şenyaşar: Adalet mücadelemiz sürecek
18:41 Yargılanan 14 Cumartesi Annesi/İnsanı beraat etti
18:34 Buldan’dan ÖHD ve Amed Barosu’na ziyaret
18:31 Mexmûr ablukasına tepki: Direniş sahiplenilmeli
18:26 Yeşil Sol'dan saha çalışması: 28 Mayıs’ta güçlü katılım çağrısı
18:09 Rapor: Taliban insanlığa karşı suç işliyor
17:51 Amedspor maçında gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
17:34 Ankara JİTEM Davası’nda tüm sanıklar hakkında beraat kararı
17:24 LeMan, Almanya’daki Erdoğan seçmenini kapağına taşıdı
17:06 Rojbin Çetin’e 10 yıl hapis cezası
17:05 ESHİD’den Kürtçe seçim bilgilendirme videosu
16:56 Mersin'de 23 kişi serbest bırakıldı
16:55 İzmir ve Manisa'daki gözaltılar serbest
16:54 MA İmtiyaz Sahibi Çelik’e soruşturma
16:54 Kazanhan davasının firari sanığı hala bulunamadı
16:07 Buldan ve Aydeniz, halkı oy kullanmaya çağırdı
16:05 Kayyımdan 'fetih' programına katılım zorunluluğu
16:03 İş cinayetinde hayatını kaybeden 4 kişi defnedildi
15:09 Dersim’de kaybolan 2 kişi bulundu
14:47 Avrupa’dan Kurdistan’a çağrı: Değişimi yaratacak gücümüz var
14:00 Dilok'ta sanal medya paylaşımına tutuklama
13:59 İzmir Barosu'ndan 'avukatlar gözlemci olamaz' kararına tepki
13:55 Katıldığı açıklamalar nedeniyle 15 yıl hapsi istendi
13:43 Amedliler: Tek adamı devirmek için sandığa gideceğiz
13:07 Sınır ve sahillerdeki sağlıkçıların taleplerine dikkat çekildi
12:45 Mêrdînli gençler zehirlenme sonucu yaşamını yitirdi
12:41 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
12:38 Amed eski Belediye Başkanı Çelik’e 6 yıl 3 ay hapis cezası
10:42 Öğretmenevi davasında Memiş’e 11 suçtan 85 yıla kadar hapis istemi
10:13 Buldan: Değişim için oyumuzu kullanalım
Türk: Oyuna gelmeyelim, sandık başında olalım
10:09 Dutax ve Kanîreş'te ev baskınları
09:35 Şiddet uygulayan polislere verilen 18'er bin ceza 20 takside bölündü
09:35 Agirî’de istediği sonucu alamayan AKP tekstil firmasını kapattı
09:29 ‘İkinci turda faşist bloğu yenilgiye uğratacağız’
09:29 Mantar toplamaya giden 2 kişiden haber alınamıyor
09:28 Bêzar Dağı'nda doğa katliamı
09:23 Perihan Koca: Seçimin mührü elimizde
09:22 Tahliye olduğu gün tutuklandı: Moral ve motivasyon suç
09:19 Din alimi Kadah: İnkar politikalarına karşı sandığa gidin
09:18 Ekonomist Erdem: Demokrasi için halk lehine politikalar lazım
09:18 Çalağan: Faşizmi durdurmak için sandığa gidiyoruz
09:17 Hasta tutuklu Adıgüzel’in tedavisi engelleniyor
09:15 Yüzde 90 görme engelli tutuklu kişisel ihtiyaçlarını karşılayamıyor
09:12 İnci Kefali HES tehdidi altında
09:11 Nakliyat-İş Genel Başkanı: Erdoğan iktidarından kurtulmak lazım
09:10 AKP’den seçim operasyonları: En az 177 gözaltı
09:09 Mülakat mağdurları işlerine geri dönmeyi bekliyor
09:08 İşçilerden ‘sandığa git’ çağrısı
09:06 Ekonomik kriz pancarı da vurdu
09:04 Kadın siyasetçilerin mücadelesi beyaz perdede
09:01 Phaselis’te mahkeme kararına rağmen talan sürüyor
09:00 26 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
25/05/2023
23:42 Mereş’te 4 büyüklüğünde deprem
23:28 Amedspor Play Of’tan elendi
23:26 Tekirdağ’da gözaltındaki 24 kişi yarın adliyeye çıkarılacak
23:23 Şengal’de yoğun hava hareketliliği