2022 Newrozu'nun startı verildi: Newroz ruhuyla şimdi kazanma zamanı

img

DİYARBAKIR - Bu yıl 72 ayrı merkezde “Şimdi Kazanma Zamanı” şiarıyla kutlanacak olan Newroz’un startı Diyarbakır’dan verildi. Kürdistan İttifak Çalışma Grubu tarafından açıklanan deklarasyonda, “Newroz’la kendisini yeniden yaratan Kürt halkı zafere kilitlenip özgürlüğü kazanmaya her zamankinden daha fazla yakındır” denildi. 

 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), bu yıl ki Newroz kutlamalarının startını vermek üzere Diyarbakır’da toplandı. Deklarasyon metni açıklanacağı buluşmaya, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve TJA aktivisti Emel Temel katıldı. Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan Kürdistan Komünist Partisi (KKP), KDP-Bakur, Azadî Partisi, İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD) genel başkanları da buluşmada yer aldı. İstanbul’da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın ise hava muhalefeti nedeniyle kente gelemediği öğrenildi.
 
 
 
“Dem dema serkeftinê ye (Şimdi Kazanma Zamanı)” şiarıyla 72 ayrı merkezde kutlanacak olan Newroz’un startı, açıklanan deklarasyonla verildi. Deklarasyonun Kürtçesini DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Türkçesini ise PİA Genel Başkanı Mehmet Kamaç paylaştı. 
 
Kürdistan İttifak Çalışma Grubu imzasıyla yapılan açıklama şöyle:
 
“Newroz ruhuyla şimdi kazanma zamanı
 
Başta Ortadoğu, Kafkasya olmak üzere Asya’nın farklı coğrafyalarında birçok halk; Newroz’u baharın gelişi, tarihsel, dinsel, inançsal ve kültürel varoluş günü olarak kutlamaktadırlar. Newroz’un başka halklarca benimsenip kutlanması kendi içinde ayrı bir anlam ve güzellikle, farklı coğrafyalarda farklı içerikler katarak zenginleştirmiştir.
 
ZALİMİN ZÜLMÜNE KARŞI İSYAN ATEŞİNİN YAKILDIĞI GÜN 
 
Demirci Kawa’nın zalim Dehak’ı öldürmesi ile Kürtler her yerde zafer ateşini yakarak, o günü Newroz Bayramı olarak kutladılar. Böylece Kürt halkının hafızasında bin yıllara dayanan tarihsel kökleriyle Newroz; zulme, zorbalığa karşı mücadelenin zaferle sonuçlandığı günün bayram ilan edilmesiyle yer etmiştir. Zalimin zulmüne karşı isyan ateşinin yakılarak zaferle taçlandırdığı günün adı Newroz olmuştur. 
 
KÜRTLER NEWROZLAŞTI, NEWROZ HALKLAŞTI
 
Kürtler binlerce yıllık emek, bedel, kan, gözyaşıyla Newroz’u ulusal diriliş ve direniş günü haline getirmişlerdir. “Kürtler Newrozlaşmış, Newroz da halklaşmıştır.” Newroz Kürt halkının varlığının özgür, demokratik yaşama iradesinin ifadesidir. Demirci Kawa tarafından yakılan direniş ateşinin sıcaklığı ve aydınlığı bugün Çağdaş Kawalar tarafından Kürdistan halkına ve tüm insanlığa taşınmaktadır. Kawa’nın zulme karşı başkaldırısıyla, elde ettiği zaferin halkımızın bilincinde yer etmesiyle Newroz, her yıl daha kararlı ve coşkuyla bayram olarak kutlanan bir gün olmuştur. Doğanın yeniden uyanışıyla birlikte Newroz, Kürt halkı için “Özgürlük benim kimliğimdir” haykırışına dönüştü. Bu tarihsel bilinçle, zincirli bir coğrafyanın kan ve barut kokan bu güzelim topraklarında yeni bir Newroz’a merhaba diyoruz.
 
SAVAŞ SİYASETİNE KARŞI BARIŞ BARİKATI
 
2022 Newrozu’nu, faşizmin ve sömürgeciliğin bizleri koyu karanlığına hapsetmeye çalıştığı bir dönemde karşılıyoruz. Dünyada, Ortadoğu’da ve Kürdistan’da zulüm ve baskılar tırmanıyor. Bunun karşısında direnişin de tüm ihtişamıyla yaşandığı tarihi bir süreci de yaşıyoruz. Kapitalizm, yaşadığı derin kriz ve kaostan çıkışını yeni savaşlar üreterek aşmaya çalışıyor. Afganistan, Irak, Suriye, Libya üzerinden yaşanan uzatmalı vekâlet savaşları, Ukrayna’da tarafların doğrudan savaşıyla hegemonya mücadelesi yeni bir boyut kazandı. Savaş halkların yıkımıdır ve “savaşa hayır” diyerek halkları kendi devletlerinin savaş siyasetine karşı barış barikatını örmeye çağırıyoruz. Çözüm; savaşın hızla sonlandırılması ve Ukrayna’nın Batı ile Rusya arasında tarafsız barış köprüsü olabilmesidir.
 
SALDIRILARA SON VERELİM
 
Neo-Osmanlıcılık hayalleriyle Kürtlere karşı topyekûn savaş konseptini sürdüren AKP-MHP iktidarı, Rojava’yı ve Güney Kürdistan’ı işgal ve ilhak politikalarını yürütmektedir. Dünyanın gözü önünde kimyasal silah kullanarak insanlığa karşı suç işlemektedir. Halkımızın büyük bedellerle elde ettiği kazanımlarını yok etmek için Güney’den Şengal’e, Maxmur’dan Rojava’ya kadar bir bütün olarak Kürdistan coğrafyasına yönelik hava saldırılarını aralıksız sürdürmektedir. Öncelikle bu saldırıları şiddetle kınıyor ve bu saldırılara son verme çağrısında bulunuyoruz. 
 
HALKIN TALEBİ ‘ULUSAL BİRLİK’
 
Ne yazık ki bu saldırılar aynı zamanda Kürt siyasetinin parçalı oluşundan güç almaktadır. Kürt partilerinin ve güçlerinin ulusal hassasiyet ve ulusal çıkarlardan uzak tutum ve politikalarından vazgeçmesi halkımızın öncelikli talebidir. Kürt halkına yönelik sömürgeci, şovenist saldırganlık karşısında; “Gün ulusal birlik günüdür” şiarıyla parti ve hareketlerimizi ulusal birliğimizi oluşturarak kazanımlarımızı korumaya çağırıyoruz.
 
ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK
 
Barış ve çözüm çabalarına rağmen Sayın Öcalan, 24 yıldır İmralı Cezaevinde hukuk dışı bir tecrit ve işkence sisteminde tutulmaktadır. Bu insanlık suçudur. Tecrit politikalarıyla ölüm evlerine dönüşen zindanlarda başta hasta tutsaklar olmak üzere tüm siyasi rehineler ölüme terk edilmiştir. İnfazı biten siyasi tutsakların tahliyeleri keyfi bir şekilde engellenirken hasta tutsaklar için zindanda kalabilir raporu veren Adli Tıp Kurumu’nun kararları siyasi olup hukuk dışıdır. Bizler başta Sayın Öcalan olmak üzere tüm hasta ve siyasi tutsakların bir an önce özgürlüklerine kavuşması için hükümeti adım atmaya çağırıyoruz.
 
ANADİL KÜRTLERİN KIRMIZI ÇİZGİSİ!
 
Kayyım adı altındaki gasp rejimiyle Kürt halkının iradesi başta olmak üzere dili, kimliği ve kültürüne karşı soykırım politikaları sürdürülüyor. Ortadoğu’nun kadim dillerinden olan Kürtçe, yüzyılı aşkındır alenen yasaklanmış durumda. Bu inkâr ve yasakçı zihniyetin son halkası AKP iktidarıdır. AKP-MHP yönetimi bir taraftan devletin resmi kanalında Kürtçeyi, Kürt halkı ve siyasetine karşıt propaganda aracı yaparken, diğer taraftan seçmeli dersi bir lütufmuş gibi sunuyor. Anadilde eğitim Kürtlerin en büyük talebi olup hiçbir koşulda vazgeçmeyeceği kırmızı çizgisidir! Bizler Kürt dilinin ilkokuldan üniversiteye kadar eğitim dili olmasını savunuyor ve bunun için mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha deklare ediyoruz.
 
‘AKP ÖMRÜNÜ UZATMAK İSTİYOR’
 
AKP-MHP iktidar bloğunu özel savaş politikaları dâhil Kürt halkının kazanımlarına karşı içerde ve dışarıda yürüttüğü topyekûn savaş, derin ekonomik kriz ve toplumun siyasi kutuplaşmasına yol açmıştır. Ülkenin tüm olanakları savaşa seferber edilmiş ve bu savaşın ağır yükü halkların, kadınların, emekçilerin, işçilerin sırtına yüklenerek toplum açlığa mahkûm edilmiştir. Yaşadığı iflas ve yenilgiyi örtmek için kumpas davalarla HDP’yi kapatmak ve genelde örgütlü Kürt demokratik siyasetini etkisiz kılmayı hedefleyerek kendi siyasi ömrünü uzatmak istemektedir. Ancak sonucu belirleyen her zaman olduğu gibi yine direnenler olacaktır. Kesintisiz süren saldırılara karşı amansız direnen Kürt halkı ve dostları, saldırıları boşa çıkarmıştır, çıkaracaktır.
 
Tüm bu saldırılar aynı zamanda bizlere sorumluluklarımızı da hatırlatmaktadır. Bizler çıkışı, Kürdistan ulusal demokratik birliği yolunda attığımız adımları geliştirip kalıcılaştırmakta görüyoruz. Bu adımla Kürdistan ulusal özgürlük mücadelesini omuzlarken, Türkiye’nin demokratikleşmesine de katkı vereceğimize inanıyoruz.
 
‘KÜRTLER ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KAZANMAYA YAKIN’
 
Böylesi tarihi bir süreçte, 2022 Newrozu’nu “Şimdi kazanma zamanı” şiarıyla karşılıyoruz. Newroz baharın başlangıcı, yeni umut ve özlemlerin, büyük başarıların günüdür. Newroz’la kendisini yeniden yaratan Kürt halkı zafere kilitlenip özgürlüğü kazanmaya her zamankinden daha fazla yakındır.
 
ÖZGÜRLÜK VE ZAFER NEWROZU
 
2022 Newroz’unu özgürlük ve zafer Newroz’u olarak kutlayacağız. Tüm halkımızı Newroz ateşi etrafında kenetlenmeye, coşkumuzu, öfkemizi, isyanımızı büyüterek özgürlük taleplerimizi haykırmaya ve bulundukları her yerde Newroz’u kutlamaya davet ediyoruz. 8 Mart’ta açığa çıkan kadın direniş ruhunu Newroz’da özgürlük ruhuyla büyüterek zafere ulaştırmak için herkesi alanlara akmaya, Newroz’u coşkuyla kutlamaya çağırıyoruz.
 
Tarihsel özgürlük ve zafer Newrozu Kürtlere, Kürdistanlılara ve tüm halklara kutlu olsun.
 
Yaşasın Kürt halkının Diriliş ve Direniş bayramı Newroz.
 
Newroz pîroz be!”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

14:19 Semsûr’da cenazeler ve yaralılar hastane koridorlarında bekletiliyor
14:16 800 sağlıkçı deprem bölgesine gitmek için İTO’ya başvurdu
14:07 Sancar yaralıları ziyaret etti: Durum oldukça vahim
13:54 OHAL kararı Meclis’e sunuldu
13:53 Tuvalet ve sıcak yemek yok, 15 kişiye bir battaniye veriliyor
13:52 Maraş cezaevi boşaltıldı
13:51 Şirnex’ten Semsûr’a yardım
13:50 Ekoloji örgütleri: OHAL deprem felaketini fırsata çevirme hamlesi
13:46 Mereş, Semsûr, Meletî ve Dîlok’ta son durum
13:32 Deprem vergileri 5’li çeteye yedirildi
13:31 Mereş'te 3 torununu kaybetti: Cenazeleri kendimiz çıkarıyoruz
13:20 Rihalılardan tepki: Belediye yardım etmiyor
13:07 Deprem uzmanı Karabulut: Bu katliamın sorumlusu iktidardır
13:01 Amed'ten 60 mühendis ve 300 kişilik gönüllü ekip Mereş ve Semsûr'a gitti
12:43 Havuz medyası da AKP'yi enkazdan kurtaramadı!
12:25 Bakanlığın barınma alanı gösterdiği öğrenci yurdu hasarlı
12:20 Can kaybı 7 bin 108'e yükseldi
12:19 Amed’te enkaz altında kalanların sayısı bilinmiyor
12:17 Semsûr’a yardımlar ulaşmaya başladı
12:11 'Enkazı kazıyoruz, yardım istiyoruz, bekleyin diyorlar'
12:03 HDP Sözcüsü Günay 'dan açıklama
12:00 DSÖ ‘3’üncü Seviye Acil Durum’ ilan etti
11:59 Suriye'de 2 bin 500'den fazla can kaybı
11:57 Hatay'ın ilçelerinde de yıkım büyük
11:53 Temiz Hava Hakkı Platformu’ndan ‘depremde ikinci afet’ uyarısı
11:43 Elbistan’dan MA'yı aradı: Kentin tamamı yıkıldı, enkazdan canlı tek kişi bile çıkaramadık
11:36 Serhat’ta 2 bin 368 köy ve mezra yolu kapandı
11:34 İslahiye’de ekipler az, yurttaşlar enkazların başında bekliyor
11:21 AFAD: Can kaybı 6 bin 957’ye yükseldi
10:58 Bazarcix'ta dayanışma zamanı
10:57 Semsûr'da depremzedeler valiliğe yürüdü
10:33 Enkaz altından 'yaşıyoruz' mesajı atıldı ama kurtarma ekibi yok!
10:32 JMO Başkanı Önalan: Önlem alınsaydı bu kadar yıkıcı olmazdı
10:13 HDP’den deprem bölgesine 30 TIR gıda yardımı
10:11 Can kaybı 6 bin 234'e yükseldi
10:11 ABD’den 161 kişilik ekip deprem bölgesine gidiyor
10:04 Yarısı yıkılan İslahiye: Ekmek ve su arıyoruz, bulamıyoruz!
09:55 Botan’da ‘deprem’ seferberliği: Şimdi dayanışma zamanı
09:40 Enkazdan yakınlarının çıkarılmasını bekliyorlar: Adıyaman'ın A'sı kalmadı
09:27 HDP yardımları Meletî’ye ulaştı
09:05 Halkın deprem vergileri nereye gitti?
09:00 08 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
08:59 Depremin üçüncü günü: Can kaybı artıyor CANLI BLOG
08:49 Bazarcixli depremzede: Güneş ne zaman doğacak?
03:20 Riha’da yaşamını yitirenlerin sayısı 95’e yükseldi
01:44 Saatler sonra enkaz altından çıkarıldılar
01:12 Kılıçdaroğlu: Bu sürecin başlıca sorumlusu Erdoğan'dır
01:12 OHAL kararı Resmi Gazete'de
01:09 Adana Havalimanı'nda izdiham
01:00 51 yaralı İstanbul'a sevk edildi
00:32 HDK Hatay yolunda: Yaralarımızı birlikte saracağız
00:04 Semsûr’da yaşamını yitirenler hastane koridorunda bekletiliyor
07/02/2023
23:20 Riha’da 6 yaşındaki Mustafa kurtarılmayı bekliyor
22:33 Meclis 9 Şubat'ta OHAL'i görüşecek
22:25 Altılı Masa’nın 13 Şubat’taki toplantısı ertelendi
22:14 Bazarcix'ta enkazlarda yaşam belirtisi aranıyor
22:08 Erdoğan OHAL ilanından sonra deprem bölgesine gidiyor
21:41 90 yaşındaki Elif Ana 2 gündür enkazın altında
21:35 ODTÜ öğrencilerinden deprem için arayüz
20:47 Hataylı yurttaşlar: Ölümüz de dirimiz de enkaz altında
20:01 Yaşamını yitirenlerin sayısı 5 bin 894’e yükseldi
19:48 OHAL ilan edilmesine sanal medyadan tepki
19:45 HDP, Marmara ve Ege'de depremzedeler için seferber oldu
19:36 Buldan'dan Semsûr’daki depremzedelere ziyaret
19:05 TGC: Enkaz altında gazeteciler de var
18:58 Hasarlı Selahattin Eyyubi Hastanesi’ne yaralı nakli yapılıyor
18:51 Sancar Hatay'da: Devlet yok, yıkım var
18:43 Êlih ve Sêrt’ten deprem bölgesine yardımlar yola çıktı
18:36 Maraş Cezaevi’ndeki tutuklular nakil talebinde bulundu
18:32 Amed Barosu bağış kampanyası başlattı
18:28 HDP heyeti İslahiye'de: Enkazın altında kalan AKP-MHP’dir
18:20 Kobanê Davası ertelendi
18:10 OHAL ardından gazetecilere soruşturma
18:08 Yardımlara OHAL engeli!
18:04 'Devlet halkın sorunlarını çözmek için değil, güvenliği için OHAL ilan etti
17:52 Semsûr’de bir genç 37 saat sonra sağ çıkarıldı
17:44 Colemêrg halkından dayanışma ruhu
17:40 Kadın tutuklulardan depremzedelerle dayanışma
17:36 5 siyasi partiden ortak deprem bildirisi
17:30 MED TUHAD-FED’den tutuklular için çağrı: Adalet Bakanlığı sorumluluk almalı
17:27 Deprem bölgelerine ulaşımda son durum
17:15 Semsûr’da bölgeye ulaşan ekipler yetersiz
17:10 HDP Deprem Kriz Koordinasyonu: Halkımızı seferberliğe çağırıyoruz
17:08 Tayip Temel: İktidar OHAL ile felaketi fırsata çevirmeye çalışıyor
16:57 OHAL'in ilk icraatı: Gazeteciye engel, depremzedeye gözaltı tehdidi
16:55 Olağanüstü Hal ne anlama geliyor?
16:54 Şenyaşarlar nöbete ara verdi: Yardım çalışmalarına katılacağız
16:53 UNESCO'dan depremden etkilenen tarihi yapılarla ilgili açıklama
16:33 İzmir'de 3 kişi tutuklandı
16:31 Enkaz altında kalan AKP Milletvekili Taş hayatını kaybetti
16:08 HDP milletvekilleri deprem bölgesinde
16:07 Şehba için ‘ambargoyu kaldırın’ çağrısı!
16:06 Barış Anneleri'nin duruşması ertelendi
16:05 Oteller depremzedeler için kapılarını açtı!
16:04 Hatay, Osmaniye ve Îslahiye’deki yaralılar Mersin'e sevk edildi
16:00 Işık Apartmanı’nda arama kurtarma çalışmaları iş makinalarıyla yürütülüyor
15:55 Sergolan'da son durum: 36 saat sonra ekip enkaz başında
15:46 Gazeteci Volkan Pekal gözaltına alındı
15:37 Semsûr'da halk yürüdü: Vali sırıtarak yanıt verdi
15:24 Amed halkı dayanışmayı kendisi örüyor