Serhat'ın ilk Newroz ateşi Erciş'te yakıldı: Binler alana sığmadı

img

VAN -  Serhat’ın ilk Newroz ateşi Erciş’te yakıldı. Binlerin alana sığmadığı ve gençlerle kadınların alanın rengini belirlediği Newroz kutlamasında coşku, ateşin yakılmasıyla doruğa ulaştı. 

 
“Dem Dema Serfektinê ye”(Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla ilki Beytüşşebap’ta yakılan Newroz ateşi Van'ın Erciş ilçesinde yakılıyor. Newroz, Kürtlerin uğradığı en büyük katliamlardın biri olan Geliyê Zilanların yurdu Erciş'te coşkulu bir şekilde kutlanıyor. İlçe merkezinde bulunan Sebze Hali’nde oluşturulan alana sabahın erken saatlerinde akın eden Geliyê Zilan halkı, iki arama noktasından alana giriş yaptı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) bayraklarıyla süslenen alanda gençler ve kadınların yoğunluğu dikkat çekiyor. Çalınan şarkılarla halay çeken yurttaşlar, Serhat’ın ilk Newroz ateşinin yakılmasını bekliyor.
 
 
Hava sıcaklığının eksi 5 derece olduğu Erciş’te soğuğa aldırış etmeyen on bine yakın kişi Newroz alanını doldurdu. Yöresel ve rengarenk kıyafetleriyle halaya duran kadınlar renkli görüntüler oluşturuyor. Barış Anneleri de alanın en önünde yerlerini aldı. Gençlerin yoğunlukta olduğu alanda, “Bijî Newroz” , “Dem dema serkeftinê ye”, “Bijî Berxwedana zindanan”, “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı.
 
'NEWROZ DİRİLİŞTİR'
 
Saygı duruşuyla başlayan programda yüzlerce kişi alanda Çerxa Şoreşê marşını okudu. Marş okunduğu sırada kitle, “Bijî Serok Apo”, “Bijî Berxwedana YPG’ê” sloganları attı. Ardından konuşan Tertip Komitesi Başkanı Nihat Macit, “Newroz diriliş bayramıdır, direnen Kürt kadınlarının bayramıdır. Newroz, soykırımcılara karşı direnmektir. Newroz Kobanê direnişi, Rojava’daki kadın devrimi, ekoloji ve halkların zaferidir” dedi.
 
‘NEWROZ SEMA YÜCE'İN VERDİĞİ BEDELDİR’
 
Ardından konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Bayram Çiçek, “Erciş’te 5 yıl sonra Newroz ateşi yaktık. Biz Dehaqlara ve zalimlere karşı mücadele ediyoruz. Zaman Kürt halkının kurtuluş zamanıdır. Newroz; Sema Yüce, Kemal Pir ve binlerin verdiği bedeldir. Bunu sahip çıkmamız gerekiyor. Biz bu bedelleri unutmayacağız ve onlara layık olacağız. Geliyê Zilan’dan Ağrı’ya ve Koçgiri’ye kadar Kürtler katledildi. Bilinsin ki, biz asla boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Kürtler tarihlerine ve hakikatlerine sahip çıkacaktır. Kürtler kültürüne, diline ve Kürdistan için mücadele edenlere sahip çıkacaktır” dedi.
 
‘NEWROZ ZULÜMLERE CEVAPTIR’
 
Daha sonra konuşan yerine kayyım atanan Erciş Belediye Eşbaşkanı Yıldız Çetin, yapılan kutlamanın yapılan zulümlere cevap olduğunu belirterek, “İrademizi gasp ettiler ve kayyımlar atadılar. Siz seçimlerde bunun cevabını verdiniz. Bizi zindanlara da atsalar, kayyım da atasalar bu mücadelenin önüne geçemeyecekler. Bu hareket büyük bedeller vererek direnişini her alanda sürdürüyor. Tutuklamalarla, yasaklayarak hiç bir yere varamazlar. Erciş’te anons araçları, bildirileri yasakladılar ama siz buradasınız. Sizin gelişinizi engelleyemediler. Çünkü dem dema azadiyê ye. Mücadele ederek mutlaka zindanların duvarlarını yıkacağız” diye konuştu.
 
'BU ATEŞ GÜNEŞ'İN ATEŞİDİR'
 
Çetin’in ardından konuşan HDP İl Eşbaşkanı Handan Karakoyun da, “Newroz; Kürt soykırımına karşı direniş günüdür. Zilan’da susturulmak istenen halkımıza söylüyorum; bizler adaletli, eşit bir toplum kuracağız. Özgür yarınlarda özgürce yaşayacağız. Erciş tarihte her zaman onurlu bir duruş sergilemiş ve zalimlere teslim olmamıştır. Erciş halkı Newroz ruhuyla kayyım zihniyetine mutlaka hesabını soracaktır. Herkes bilsin ki bu ülkeye onurlu bir barış mutlaka gelecektir. Bizleri yok etmek isteyen tüm iktidarlar Newroz alanlarına baksınlar. Kürtleri kendi yurtlarında öldürmek ve soykırımdan geçirmek isteyenler bu alanlarda yanıtlarını alacaktır. Bu ateş barış ve özgürlük ateşidir. Bu ateş; güneşin ateşidir” ifadelerini kullandı.
 
‘MUTLAKA KAZANACAĞIZ’
 
Yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Mustafa Avcı da, şunları söyledi: “Newroz, zulme karşı bir başkaldırıdır. Amed zindanında faşist anlayışa karşı başkaldıran Mazlumların yaktığı ateş Newroz’u bambaşka bir boyuta taşıdı. Hepsinin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. O günden beri biz korkudan korkmuyoruz, korku bizden korkuyor. Sizin iradeniz ayaklar altına alındı ve kayyım atandı. Biz bu zulmü karşı duracağız. Newroz; nerede zulüm varsa orada direniş göstermektir. Kim Vanlı ve Ercişli olduğunu söylüyor ve kayyımı meşru görüyorsa işte biz o anlayışa karşı direneceğiz. Evlerimiz, köylerimizi yakılar ve bizi sürgün ettiler. Bize birlik lazım ve birlik olduğumuzda biz sürgün edildiğimiz yere tekrar geri döneceğiz. Biz mutlaka kazanacağız, zalimler mutlaka yenilecektir.”
 
 
NEWROZ ATEŞİ YAKILDI
 
Konuşmaların ardından Aryen Kom grubu sahne alarak şarkılarını seslendirdi. Konserle birlikte Serhat’ın ilk Newroz ateşi yakıldı. Alanı hınca hınç dolduran Geliyê Zilanlılar, ateşin etrafından halaya durdu. Rengarenk kıyafetleriyle ateşin etrafında halaya duran kadınlar renkli görüntüler oluşturdu.
 
‘DİRENİŞİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’
 
Aryen Kom’un ardından konuşan HDP Van Milletvekilli Muazzez Orhan, “Newroz; barış ve özgürlük şarkısıdır. Kürtler, eski Dehaqlardan bugünkü Dehaqlara kadar tamamına direnişle cevap vermiştir. Bu ateş, Kawaların yaktığı özgürlük ateşidir. Kim ne yaparsa yapsın Kürtler ayaktadır, dillerine ve kültürlerine sahip çıkıyor. Kürtler, yıllardır uğradıkları her türlü zulme rağmen direniyor. Biz yeni bir yaşam istiyoruz. Bu topraklar üzerinde halkımız büyük zulümler gördü. Kürtleri yok edeceklerini söyleyenler günbegün yok oluyorlar. Türkiye’nin en büyük sorunu Kürt sorudur ve tecrit politikalarıdır. Yine kadınlara yönelik bir soykırım politikası sürüyor. Biz kadınlar olarak bu politikalara karşı asla geri adım atmayacağız. Biz kadınlar, özgürlüğümüzden ve direnişimizden vazgeçmeyeceğiz. Başımızı asla eğmeyecek, mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
 
'NEWROZ ÖCALAN'IN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ GETİRECEK'
 
PKK Lideri Öcalan’a yönelik tecride değinen Orhan, “Tecrit bitmeden ne adalet olur ne de hiçbir sorun çözülür. Tecrit uygulamaktan vazgeçin. Biz, inanıyoruz ki bu Newroz Kürt halkı ve Sayın Öcalan’ın özgürlüğüne vesile olacaktır” dedi.
 
BİRLİK ÇAĞRISI 
 
Son olarak konuşan HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, “Newroz üç kibrit çöpü ile başladı ve alanlarda binlerce insan bu ateşi harlıyor. Newroz bizim için sadece baharın gelişi değil, direniş ve özgürlük bayramıdır. Zilan halkımıza her türlü zulüm yapıldı. Geliyê Zilan katliamı unutulur mu?  Tüm bu zulümlere rağmen Erciş halkı Mazlumlar gibi asla boyun eğmedi ve mücadele etti. En büyük önceliğimiz Kürtler ittifakıdır. Biz bu ittifakı sağlarsak Geliyê Zilanlar, Roboskiler bir daha olmaz. Birlik Kürtlerin başarı anahtarıdır” diye konuştu. 
 
‘ÖCALAN’IN ÖZGÜR OLMASI GEREKİYOR’
 
Cezaevlerinde yaşanan ihlallere dikkat çeken Sarısaç, “Düşman politikası uygulanıyor. Herkesin cezaevindeki arkadaşlarımıza sahip çıkması gerekiyor. Sayın Öcalan üzerinde bir tecrit uygulanıyor. Tecrit kalkmayana kadar kimse özgürüm demesin. Öcalan konuştuğunda barış iklimi oluşuyor. Öcalan sıradan biri değil, paradigması tüm dünya için örnek ve alternatif oldu. Tecrit, Kürt halkına ve tüm halka uygulanıyor. Öcalan konuştuğunda iki yıl boyunca tek cenaze gelmedi. Tecridin kalkması yetmez Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması gerekiyor” diye konuştu. 
 
Konuşmaların ardından Erciş Newrozu, sanatçı Talat Yeşil’in şarkılarıyla sona erdi.
 
 

Diğer başlıklar

00:25 Gençlik örgütleri Pîrsus için yasaklanan Taksim Meydanı’na çıktı
20/07/2024
23:55 33 düş yolcusu Avrupa'da anıldı
23:27 Gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
23:21 Özgür Özel’den Pîrsûs Katliamı paylaşımı
22:59 32 yılın aradan tahliye edilen Güneş’e kitlesel karşılama
22:09 Fotoğrafçı Murat Yazar’dan haber alınamıyor
21:40 İrade gaspına karşı nöbetler sürüyor: Kayyım zihniyetinden vazgeç
21:24 Gever’de Gülistan Doku Futbol Turnuvasının final maçı oynandı
20:32 Katliam yasası protesto edildi
19:01 KDP’ye çağrı: İhanete son ver
18:52 Akbelen Ormanı için büyük buluşma
18:03 Pîrsûs'ta katledilenler İstanbul'da anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
18:01 Wan’da iki ilçede sel
16:43 Sebahat Tuncel: Mücadele varsa zafer de vardır
15:51 Hastanedeki yemekten zehirlenen çalışan 3 gündür tedavi altında
15:36 Ağır hasta tutsağa hücre cezası verildi
15:08 Kuday ve Menteş’in tahliyesi istendi
14:57 Efrîn’de 9 kişi kaçırıldı
14:39 Mülteci teknesinde yangın: 40 ölü
14:09 Düş yolcuları anıldı: Mezarlarına karanfil ve oyuncak bırakıldı
14:04 Yolcu treni otomobile çarptı: 3 ölü
14:03 Kafe saldırısında bir kişi daha gözaltına alındı
13:29 Emniyet yetkilisi ‘gözaltında’ dedi, 32 yıldır haber yok
13:16 DEM Parti Merkez İlçe Eşbaşkanı tutuklandı
12:30 Kayıp yakınları 4 kentte adalet talep etti
12:25 Kadın Stratejik Planlama Çalıştayı: Yerel demokrasi kadınla başlar
12:00 Cezaevinde adli tutuklunun kendini yaktığı iddiası
11:58 Yaşamını yitiren 30 yıllık tutsak Yaşa Amed’de defnedildi
11:43 Pirsûs’ta katledilenler anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
11:30 Ekoloji örgütleri 28 Temmuz'da Şirnex'te olacak
11:23 Çin’de köprü çöktü: 11 ölü, 30 kayıp
11:09 Federe Kurdistan Bölgesi’nde 1 yarbay hayatını kaybetti
11:02 DEM Parti Kadın Meclisi'nden kampanya: Özgür ve eşit yaşamda ısrarcıyız
10:27 Şêladizêli imamdan KDP’ye tepki: Bölgemizin özgürlüğünü istiyoruz
10:14 Giresun'da sel ve heyelan
09:47 Kadınlardan KDP’ye tepki: İhanet çizgisinden dön
09:42 Dicle Üniversitesi’nde yemek zehirlenmesi: Personele rapor verilmedi
09:41 Özgürlük İçin Sanat İnisiyatifi: Savaş karşıtlarına birlikte mücadele çağrısı
09:40 ‘Amaç Kobanê’deki devrimi bu topraklarla buluşturmaktı’
09:32 CPT eski üyesi Restellini: İmralı yeniden ziyaret edilmeli
09:22 ‘Türkiye cesareti KDP’nin ihanet çizgisinden alıyor’
09:19 Şirnex’te sağlıkta kriz derinleşiyor: Ameliyatların sayısı düşürüldü
09:14 Gazeteci Topaloğlu’nun avukatı: Medya eliyle operasyon çekildi
09:11 Ağaçların kesildiği noktalara kalekollar inşa ediliyor
09:09 Aydınlar hemfikir: Kürt sorunu savaşla çözülmez
09:07 Kıbrıslı yazar Şah: Türkiye'nin işgalinin sonlandırılmasını istiyoruz
09:00 20 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
19/07/2024
22:58 KNK'nin temasları sürüyor: KDP işgalin ortağı oldu
22:47 Yaşamını yitiren tutsağın cenazesi Amed’e getirildi
22:39 Akdeniz’de ortak mücadele vurgusu
22:23 Birca Belek yeni mezunlar verdi
22:12 KDP’ye birçok kentte tepki:Bimire xiyanet, bijî berxwedan
21:48 Bakırhan Tarım Mitingi'nde konuştu: Bunlar bizim ekmeğimizi çalanlardır
21:20 33 düş yolcusu için zincir oluşturuldu
20:47 Kadınlar 9’uncu yargı paketine karşı mücadeleyi büyütüyor
20:06 Semsûr’da kadın katliamı
19:23 DEM Parti'den Qoser'de miting: Toprağımızı savunacağız
17:47 Pirsûs Katliamı'nda hayatını kaybeden Günebakan anıldı
17:20 Ortodoks Kilisesi'nde görevli Aykurt yaşamını yitirdi
17:11 Demirtaş'a 2 yıl 6 ay hapis cezası
17:00 Bakırhan yangın bölgesinde: Bu DEDAŞ’ın katliamıdır
16:47 Irak’taki aşiretler saldırılara karşı parlamentoyu göreve çağırdı
16:46 Şenyaşar davası: Tanıkların dinlenilmesi talebine ret
16:40 Uçar: Bu savaşa geçit vermeyelim
16:06 Tez-Koop-İş: Enflasyonun asıl sorumlusu iktidardır
15:47 Eylemler 13’üncü haftasında: Tecride son verin
15:45 DEM Parti'den TÜİK hakkında suç duyurusu
15:26 Emniyet müdür yardımcısı evinde ölü bulundu
15:12 Kadınlara saldıran kişi bu sefer de hakaret etti
15:10 Polisin tehdit ettiği gazeteci Kaya'dan suç duyurusu
15:03 KDP Kerkük'te Kürt karşıtı cepheyle anlaştı
14:28 Êlih Belediyesi kültür programlarının startını verdi
14:19 Erbek’in cenazesi 4 yıl sonra ailesine verildi
14:19 10 vekilin fezlekeleri Meclis’te
14:18 Tutuklanan annelere çıplak arama ve ayakta sayım dayatması
13:59 DEM Parti'den emekli aylığı ve asgari ücret önergesi
13:48 Hastanede yemek boykotu: Sorumlular cezalandırılsın
13:34 Demirtaş: Faşist bir siyasetçi olsaydım yargı beni korurdu
13:25 Avukat Çiftçi'nin serbest bırakılması istendi | YENİLENDİ
13:19 ‘Kobay’ olarak kullanılan kişiden yetkililer hakkında suç duyurusu
13:03 Tuncel: Türkiye Kurdistan’ı ilhak ediyor, KDP ses çıkartmıyor
12:21 Komate'de orman kıyımı sürüyor
11:32 3'ü anne 9 kişinin tutukluluğuna itiraz: Dosyada delil yok
11:15 40 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan için yeni başvuru
10:50 DEM Parti: Rojava Devrimi'nin korumak hepimizin sorumluluğu
10:48 İşkence gören genç ve avukatları öldürülme tehdidi altında
10:25 Türkiye’den askeri sevkiyat ve bombalama
10:24 İzmir’deki orman yangını devam ediyor
10:22 Ameliyat sonrası hayatını kaybeden tutuklunun ailesi: İhmal var
10:00 İsrail’in başkenti Tel Aviv’e saldırı: 1 ölü, 4 yaralı
09:51 'Oğlumun katledildiği gün adalet onunla gömüldü'
09:50 DEDAŞ sayaç okumadan binlerce TL’lik fatura kesti
09:50 Açlık grevindeki Şengül’ün durumu ağırlaşıyor
09:46 Şêx Berzencî: İşgal saldırılarını kabul etmiyoruz
09:45 Gazeteci Topaloğlu: Mükerrer bir dosyadan komplo kuruldu
09:44 ‘Berxbir Festivali’ asimilasyon aracına dönüştürüldü!
09:25 Kadınların inşa ettiği ‘demokratik ulus’ yaşam
09:20 ‘KDP AKP-MHP’nin alt kolu gibi çalışıyor'
09:09 'Bir kişi bile kalsak adalet mücadelemiz sürecek'
09:06 ‘ÖMK’nin akıbeti ortaya konulacak mücadeleye bağlı’
09:05 9 yıldır aydınlatılmayan katliamda mağdur aileler sanık oldu
09:00 19 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:50 Elektrik kaçağı soruşturmasında 14 tutuklama
08:37 6 il için sağanak uyarısı
18/07/2024
23:21 Kamuda tasarruf teklifi Meclisten geçti
23:16 İzmir'de orman yangınları yerleşim yerlerine ulaştı
23:06 Farqîn Belediyesi’nden üç dilde karşılama
22:32 İstanbul ve Colemêrg’te kayyım nöbeti: Kürt halkı diz çökmedi, çökmeyecek
21:08 Tahliye edilen 31 yıllık tutsak: Mücadeleye devam
21:02 Bozan’dan iktidara: Peygamberin hadisini de çiğneyecek misiniz?
20:52 Feministlerden Kurdistan raporu: Kadınlar belediyelere daha rahat giriyor
20:30 Suruç Aileleri İnisiyatifinden Riha'da panel
19:32 Kadınlardan işkence ve tacize tepki: Meşrulaştırılmasına izin vermeyeceğiz
19:30 Foça'da orman yangını
18:54 Artuklu Belediyesi’ne haciz başlatıldı: Gerekirse çadırda hizmet götüreceğiz
17:58 Dicle Amed Kadın Platformu: Mücadeledeyiz vazgeçmiyoruz
17:39 Çiğli Belediyesi işçileri: İşimizi alana kadar eylemimiz sürecek
17:33 Meclis'te çiftçe standart: Kürtçe'ye kapanan mikrofon Arapça’da açık!
17:11 Munzur Festivali'nin programı belli oldu
16:18 İzmir’in 2 ilçesinde orman yangını
16:00 Saldırılara birçok kentten tepki: İşgale ve ihanete hayır
15:52 DEM Parti Pirsûs Katliamı için Meclis araştırması istedi
15:48 Irak’taki aşiretlerden saldırılara ortak tepki
15:46 ‘İşgale’ karşı ortak mücadele çağrısı
15:20 KNK heyeti Süleymaniye’de
15:02 ÖHD’den Çukurova cezaevleri raporu: Tecride son verilmeli
14:31 Birçok kentte tutsak avukata özgürlük talebi
14:00 Eylemdeki BES üyelerinden 7 talep
13:57 Manisa'da orman yangını
13:47 Kayyım kararının iptali için başvuru
13:37 Temelli: Toplumsal barışın yolu Suriye’deki özerk yönetimle diyalogdan geçiyor
13:23 Gazeteci Topaloğlu Marmara Cezaevi’ne sevk edildi
12:56 DFG: Gazetecilerin hedef gösterilmesini kınıyoruz
12:43 CPT: Saldırıda hayatını kaybeden kişi peşmergeydi
12:37 YNK Başkanlık Divan üyesinden saldırılara tepki
12:29 ‘Bağdat’ın sessizliği nedeniyle Türkiye ihlallerini sürdürüyor’
12:08 24 siyasetçiye verilen cezalar onandı
12:03 Özgürlük İçin Sanat İnisiyatifi kuruldu: Barışın tesis edildiği bir ülke istiyoruz
11:38 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:10 Bergama'daki yangın devam ediyor
11:00 AYM'ye atanan Kıratlı’nın ismi Peker'in ifşalarında gündeme gelmişti
10:22 Av. Bilmez: Bakanlık hukuksuzluğa kılıf uyduruyor
10:21 Amed'de hasta ve sağlık çalışanları yemekten zehirlendi
10:11 Türkiye saldırısında 1 kişi katledildi
09:48 Hayvanları 'öldürme' tasarısı görüşmeleri ertelendi
09:45 Amed Büyükşehir Belediyesi 3 taşınmazın devrini iptal etti
09:27 Emeklilerden iktidara: Bu parayla geçinmeyi deneyin!
09:26 En meşru hak: Özsavunma
09:21 Devrime öncülük eden kadın ordusu: YPJ
09:20 Amed sokakları: Erken seçim istiyoruz