5 yaşındaki Efe'nin ölümüne sebep olan polise beraat

img

DİYARBAKIR - Zırhlı araçla çarptığı 5 yaşındaki Efe Tektekin’in ölümüne neden olan polis İdris Aksoy hakkında savcılığın ceza talebine rağmen mahkeme beraat kararı verdi. 

 
Diyarbakır’da 2019 yılında caddenin karşısına geçmeye çalışırken 5 yaşındaki Efe Tektekin'e kullandığı zırhlı araçla çarparak ölümüne neden olan polis İdris Aksoy'un "taksirle ölüme neden olmak"tan yargılandığı davada karar çıktı. Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmada, tutuksuz sanık polis İdris Aksoy ve avukatı Alper Uğurlu ile Tektekin ailesinin avukatı Sedat Çınar’la birlikte Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden avukatlar Kübra Nur Kartal ile Ömer Sansarkan hazır bulundu.
 
Mahkeme hakimi, üniformalı ve silahlı polislerin girdiği duruşma salonuna, sadece iki gazetecinin alınması talimatı verdi. Duruşma söz verilen iddiama makamı, önceki celse mahkemeye sunduğu mütalaada değişikliğe gitmeyip, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) hazırladığı son raporunda “tali kusurlu” bulduğu sanık polisin TCK'nin 85/1 maddesi uyarınca "taksirle ölümüne neden olmak"tan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını talep etti.
 
SANIK POLİS: VİCDANIM RAHAT
 
Mütalaaya karşı son sözü sorulan sanık polis Aksoy, yaşanan olaya dair ATK tarafından dosyaya sunulan ilk rapordaki üyenin görüşü ile ikinci rapordaki görüşü arasında çelişki bulunması nedeniyle yeni rapor hazırlanmasını istediğini, fakat bu talebinin reddedildiğini dile getirdi. Alınan son raporun yeterli olmadığını düşündüğünü belirten sanık polis, “Olay nedeniyle üzgünüm. 3 yıldır devam eden bu yargılamada kusurum olmadığı için vicdanımım rahat olduğunu da ifade etmek isterim. Suçsuzum, beraatımı talep ederim” dedi.
 
SANIK AVUKATI EFE’Yİ SUÇLADI!
 
İddia makamının mütalaasına katılmadıklarını söyleyen sanık avukatı da beyanlarında, “Hazırlanan ATK raporunda gerekli dikkat ve özeni göstermediği gerekçesiyle müvekkilimin ‘tali kusurlu’ olduğundan bahsediliyor. Dosyaya bakıldığında müvekkilin gerekli dikkati gösterdiği anlaşılıyor. Daha ne yapması gerekiyordu?” ifadelerini kullandığı sırada, katılan vekili Sedat Çınar’dan “Söyleyeceğiz ne yapması gerektiğini” tepkisi geldi. Bunun üzerine araya giren hakim, Çınar’ı savunmaya müdahale etmemesi konusunda uyardı. 
 
Hayatını kaybeden Efe Tektekin’in araçların arasında bir anda fırladığı için müvekkilinin yapabileceği bir şey olmadığını öne süren sanık avukatı, önceki celse mahkemece reddedilmesine rağmen yeni rapor hazırlanmasını, aksi halde müvekkilinin beraatına karar verilmesini, mahkeme aksi düşüncedeyse de verilecek cezada indirim hükümlerinin uygulanmasını istedi.
 
'ÇOCUĞUN KUSURLU OLMASI BİLİME AYKIRI'
 
Sonrasında söz verilen aile avukatı Sedat Çınar, soruşturma aşamasında ve olay yerinde yapılan keşif sonucunda hazırlanan bilirkişi raporunda, sanığın “kusurlu” olduğu yönündeki tespite iştirak ettiklerini söyledi. Fakat Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararları ile güvence altına alınan ve kriterleri belirlenen “yaşam hakkı”nın devlete yüklenen usulü yükümlülükler yönünden bu yargılamada ihlal edildiği kanaatinde olduklarını ifade eden Çınar, etkin bir soruşturma yürütülmediği gibi, tahkikatın yine polis teşkilatı tarafından yürütülmesinin de evrensel hukuk ilkelerine aykırı olduğunun altını çizdi.
 
Soruşturma sürecinde karşılaştıkları eksiklikleri, “Yaşanan olayın hemen ardından zırhlı araç olay yerinden hemen götürülüyor. Aracın fotoğrafları çekilmemiş, kazaya dair gerekli tespitlerde bulunulmamış ve işyerleri kameraları toplanıp incelenmemiştir. Yine tanıklar aracın kamerasının çalıştığını ve görüntüleri izlediğini beyan etmiştir, fakat gelen cevabi yazıda kameranın arızalı olduğu bildirilmiştir. Sanığın güzergahı dışına çıktığı beyanları itibariyle sabittir” şeklinde sıralayan Çınar, söz konusu olayda 5 yaşında olan bir çocuğun kusurlu bulmanın akla ve bilime aykırı olduğunu ifade etti. Av. Çınar, mevcut dosya kapsamı bir bütün olarak değerlendirildiğinde sanığın eyleminin “bilinçli taksir” veya “olası kast” çerçevesinde değerlendirilerek cezalandırılmasını talep etti.
 
'BU MESLEĞİ YAPMASI YASAKLANSIN' TALEBİ
 
Beyanlarında yargılamanın usul hatası ile başladığını dile getiren Av. Kübra Nur Kartal da dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi gerekliliği sebebiyle mahkemece görevsizlik kararı alınmasını istedi. Bilirkişi raporunda Efe Tektekin’in kusurlu bulunmasını kabul etmediklerini belirten Kartal, raporda belirttiği üzere olay sırasında fren tertibatı kullanmadığının açıkça anlaşılmasından ötürü sanığın “bilinçli taksir” veya “olası kast” ile cezalandırılmasını, ayrıca mütalaa böyle bir talep olmamakla birlikte TCK’nin 53/6 maddesi doğrultusunda sanığın “meslek veya sanatın icrasının yasaklanmasına ya da sürücü belgesinin geri alınmasına karar verilmesini talebinde bulundu.
 
'CEZASIZLIK BÖYLE İŞLİYOR’
 
Avukat Ömer Sansarkan ise, Anayasa Mahkemesi’nin kimi kararlarına da yansıdığı üzere belli soruşturma ve kovuşturmalarda kamu görevlilerine HAGB gibi kurumların uygulanması ile aslında “kamu zırhı” giydirilmesini eleştirdi. Sansarkan, “Sanığın savunmasında ‘vicdanım rahat’ demesi bunun bir göstergesi. Cezasızlık zırhı tam da böyle işliyor” dedi. Baro olarak bu konuda hazırladıkları rapordan örnekler vermek isteyen Sansarkan, sık sık araya giren hakimden “dosya kapsamına dönün” uyarısı aldı. Sansarkan’ın sanığın lehe olan hükümler uygulanmaksızın cezalandırılmasını talep ettikten sonra mahkeme başkanı karar için duruşmaya ara verip, salonu boşalttı.
 
Mahkeme, kısa bir aranın ardından açıkladığı kararında, yapılan yargılama sonucunda müspet suçun işlenmesinde kast veya taksirinin bulunmadığı gerekçesiyle sanık polis İdris Aksoy’un beraatına karar verdi. Mahkeme, sanık vekilinin 5 bin 100 tutarındaki vekâlet ücretinin de Hazine’den karşılanmasına karar kıldı.
 
Tektekin ailesi ve davaya müdahil olan Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatları, duruşma sonrası karara karşı üst mahkemeye itirazda bulunacaklarını belirtti.
 
OLAY GEÇMİŞİ
 
Diyarbakır merkez Bağlar ilçesi Emek Caddesi’nde 11 Eylül 2019 günü yolun karşısına geçmeye çalışırken polis memuru İdris Aksoy’un kullandığı zırhlı aracın çarptığı Efe Tektekin (5), ağır yaralı olarak kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 13 Eylül’de yaşamını yitirdi. Tektekin’in dedesi Mehmet Tektekin (85) de aynı bölgede 6 Haziran 2018’de zırhlı TOMA aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.
 
‘ÇOCUK ARACA ÇARPTI’ DEDİ
 
Olay sonrası gözaltına alınan polis Aksoy, ifadesinde “Aracın yüksek olması ve aracıma çarpan çocuğun boyunun kısa olması ile zırhlı aracın açısının dar olması nedeniyle çocuğun bana çarptığını görmedim” dedi.
 
Hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma sonucunda, “taksirle ölüme neden olmak”tan 2 ila 6 yıl arasında hapis istemiyle iddianame hazırlanıp, Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.
 
Olayda kusur durumunun tespiti için adliye bilirkişi listesinden bir polis memuru tarafından Trafik Kazası Bilirkişi raporunda, sanık polis Aksoy “tali kusurlu”, Efe (ebeveynleri) ise “asli kusurlu” bulundu. Olay yerinde 7 Temmuz 2021 tarihinde yapılan keşif sonucunda hazırlanan bilirkişi raporunda, sanık polis gerekli dikkat ve özeni göstermesi gerekçesiyle “tali’ kusurlu”, Tektekin’in babası Ahmet Tektekin ise çocuğunu kollayıp gözetmediğinden “asli kusurlu” olarak gösterildi.
 
ATK Trafik İhtisas Dairesi, hazırladığı kusur raporunda da “kaza sonrası aracın 7.3 metre mesafede durduğu gözetildiğinde aracın mahal şartları üzerinde bir hızla seyretmediği, müteveffa yayanın park halindeki araçlar arasından görünürlüğünü ve kendisine karşı önlem alınmasını kısıtlar bir şekilde aniden kaplamaya girdiği de birlikte değerlendirildiğinde sanık sürücüye kusur atfetmenin mümkün olmayacağı” kanaatiyle;  Efe’nin yaşı nedeniyle davranış faktörlerinin olayın oluşumunda asli etken olduğu, sanık sürücü İdris Aksoy’un kusursuz olduğu sonucuna varıldı.
 
Davanın ilk duruşması 4 Şubat 2020’de görüldü. Sanık polis mahkemede kendisini “Biz devlet adına görev yapıyoruz, önce kendi güvenliğimizi alırız” diyerek savundu. 
 

Diğer başlıklar

23:39 Amed’te halk sokaklarda barınabilecek yer arıyor
23:31 Amed'de 117 toplanma ve konaklanma merkezi
23:06 Elbistan'dan depremzede: Köyde 40 ev yıkıldı, irtibat tamamen kesildi
22:57 HDP’den dayanışma çağrısı: Kardeşlerimize evlerimizi açalım
22:41 RAWA’dan dayanışma mesajı
22:30 AFAD: Yaşamını yitirenlerin sayısı bin 762'ye yükseldi
21:52 Depremin merkez üssünde cenazeler hastane koridorlarında bekletiliyor
21:40 HDK acil ihtiyaç listesi paylaştı
21:31 Yer bilimci Görür: Deprem için hazırladığımız projeler reddedildi
21:21 Madenciler deprem bölgesine gidiyor
21:17 Özerk Yönetim, PYD ve MSD’den deprem açıklaması
21:13 Sultansuyu Barajı deprem sonrası boşaltılıyor
21:05 Suriye’de yeni bilanço: 461 can kaybı, bin 326 yaralı
20:54 Koca: Depremlerde bin 651 kişi yaşamını yitirdi
20:47 JINNEWS muhabiri Yıldız tutuklandı
20:26 Mêrdîn’de 15 yapıda ağır hasar tespiti, 4 bina boşaltıldı
20:12 Hatay'da 520 kişi yaşamını yitirdi
19:44 Azerbaycan, Çekya ve İngiltere'den yardım açıklaması
19:05 Devrimci Parti Başkanı Öneren göçükten çıkarıldı
18:39 Gölbaşı’nda hasar görmeyen ev kalmadı
18:06 MA depremin merkez üssü Bazarcix’te: Çalışma yok, halk kaderine terk edildi
18:00 Botan’da depremzedeler için yardım çağrısına polis engeli
17:58 Gabar Dağı’nda heyelan
17:37 DSÖ: Haber alamadığımız bölgelerle ilgili endişe duyuyoruz
17:27 Biden’dan yardım talimatı
17:22 Deprem bölgesinde son durum: Muhabirlerimiz bildiriyor - YENİLENDİ
17:20 Bazarcix’de yurttaşlardan acil yardım çağrısı
17:11 Okullar bir hafta tatil edildi
17:08 İzmir'den Adana'ya yardım uçağı kaldırıldı
17:03 Can kaybı artıyor
16:56 Colemêrg’teki STÖ’lerden depremzedeler için kampanya
16:49 Amed’te halk valiliğe yürüdü
16:40 Hatay'da yıkım ağır: Halk ekiplerin yetersizliğine tepkili
16:20 Sancar’dan seferberlik ve dayanışma çağrısı
16:10 Kenanoğlu: Deprem bölgelerine helikopter dışında ulaşılamıyor
16:03 AFAD: 1014 kişi yaşamını yitirdi
16:02 TTB kriz masası oluşturdu: Sağlık çalışanlarını göreve çağırdı
15:44 Kurdistan’dan Türkiye’ye petrol akışı durduruldu
15:43 Meletî’de arama kurtarma ekipleri enkaz altında kaldı
15:42 Semsur’da belediye binası yıkıldı
15:17 CHP'li vekil isyan etti: Hatay’da AFAD yok, cenazelerimiz kaldırımlarda
14:54 Meclis çalışmalarına 1 hafta ara verildi
14:53 Dersîm Emek Demokrasi Platformu depremzedeler için kampanya başlattı
14:32 Deprem bölgesi uçuşlara kapatıldı
14:15 Amed’de artçı depremde bir bina daha yıkıldı
14:09 AB ülkeleri ve Rusya Türkiye'ye kurtarma ekipleri gönderiyor
13:58 HDK, TJA, DBP, HDP ve BMG'den dayanışma çağrısı
13:55 Devrimci Parti Başkanı Hatay'da göçük altında
13:45 Mereş’te 7.5 büyüklüğünde bir deprem daha
13:24 Erdoğan: Depremde şu ana kadar 912 kişi yaşamını yitirdi
13:22 AFAD ve Kandilli depremin büyüklüğünü 7.7 olarak revize etti
13:14 Ege'de deprem bölgesine yardım seferberliği
13:05 Depremin vurduğu Semsûr'da arama kurtarma çalışmaları sürüyor
12:26 Riha'da 20 ölü, 100 yaralı
12:19 Wan’da gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakıldı
12:11 Ceza ve Tevkifevleri: Cezaevlerinde ölü ve yaralı yok
12:03 Türkiye'nin 84 yıllık deprem hali: 56 bin 65 kişi yaşamını yitirdi
11:58 KCK'den deprem için seferberlik çağrısı
11:55 HDP deprem için Kriz Koordinasyon Merkezi kurdu
11:53 Çewlik, Sêrt, Êlih, Dersim ve Xerpêt’de binalar hasar gördü
11:39 Amed’te halk seferber oldu: Vali aracından inmeden izledi
11:31 İskenderun’da HDP, SP ve İHD binası yıkıldı
11:26 Bêdlis’te eğitime 2 gün ara verildi
11:05 Deprem uzmanlarından uyarı: Adana, Osmaniye ve Hatay’a dikkat!
10:52 İl il ilk bilanço: 284 can kaybı, 2 bin 323 yaralı, bin 710 yıkılan bina
10:47 Amed Kent Konseyi toplanma alanlarını paylaştı
10:25 Riha’da yıkılan bina kameralara yansıdı
10:21 Mereş ve Dîlok'ta şiddetli depremler: Can kaybı artıyor, binlerce kişi enkaz altında | CANLI BLOG
10:18 HDP Amed İl Örgütü kriz masası kurdu
10:15 Depremin merkez üssü Bazarcix’tan ilk görüntüler
10:04 Reuters deprem sarsıntı haritasını paylaştı
10:01 JINNEWS muhabiri Yıldız gözaltına alındı
09:55 Demirtaş’tan deprem açıklaması: Bugün dayanışma zamanı
09:51 Hollanda merkezli araştırma merkezi 3 Şubat'ta Türkiye’yi uyardı!
09:36 Gemlik yürüyüşü ertelendi: Depremzedeler için acil yardım çağrısı
09:32 Pervin Buldan: Yüreğimiz deprem bölgesinde
09:31 700 gün oldu: Şenyaşar ailesi yargı sopasına rağmen vazgeçmedi
09:19 HDP ve DBP eşbaşkanları AKP’ye üye yapıldı
09:18 Kobanê Davası yarın: Mahkemenin acelesi var!
09:09 Şiddet uygulayan polise değil, darp edilen kadınlara soruşturma
09:07 Avrupa ülkeleri Türkiye’deki konsolosluklarını neden kapattı?
09:03 İtalyan gazeteci Forgia: Öcalan’ın özgürlüğü sağlanmalı
09:02 Av. Sarısaç: Bakanlığın ‘hasta tutuklular’ genelgesi uygulanmıyor
09:01 Küresel ısınma ve kirlilik Wan Gölü'nü yok ediyor
09:00 Kadınların evrensel paydası: Jineolojî
09:00 06 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
08:53 Mereş depremi: Suriye’de 574 kişi yaşamını yitirdi
08:36 Balıkesir’de 4,6 şiddetinde deprem
08:26 Maraş Valisi: Hasar ciddi
08:20 Amed’te kriz masası kuruldu
07:58 Elbistan’da 6 bina yıkıldı
07:36 Meletî’de 140 bina yıkıldı, 23 kişi yaşamını yitirdi
07:29 Şirnex’te okullara kar tatili
06:51 Deprem ardından uluslararası yardım çağrısı
06:28 Riha’da 16 bina yıkıldı: 10 ölü, 110 yaralı
06:05 Amed’te yıkılan bir binada yüz kişi enkaz altında
06:02 Osmaniye’de 34 bina yıkıldı, 5 kişi yaşamını yitirdi
05:54 Amed’te trafik tıkandı: Halka sağduyu çağrısı
05:44 Mêrdîn'de de evler yıkıldı
05:39 Amed’te çok sayıda kişi enkaz altında: Arama kurtarma ekipleri yetersiz