5 yaşındaki Efe'nin ölümüne sebep olan polise beraat

img

DİYARBAKIR - Zırhlı araçla çarptığı 5 yaşındaki Efe Tektekin’in ölümüne neden olan polis İdris Aksoy hakkında savcılığın ceza talebine rağmen mahkeme beraat kararı verdi. 

 
Diyarbakır’da 2019 yılında caddenin karşısına geçmeye çalışırken 5 yaşındaki Efe Tektekin'e kullandığı zırhlı araçla çarparak ölümüne neden olan polis İdris Aksoy'un "taksirle ölüme neden olmak"tan yargılandığı davada karar çıktı. Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmada, tutuksuz sanık polis İdris Aksoy ve avukatı Alper Uğurlu ile Tektekin ailesinin avukatı Sedat Çınar’la birlikte Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden avukatlar Kübra Nur Kartal ile Ömer Sansarkan hazır bulundu.
 
Mahkeme hakimi, üniformalı ve silahlı polislerin girdiği duruşma salonuna, sadece iki gazetecinin alınması talimatı verdi. Duruşma söz verilen iddiama makamı, önceki celse mahkemeye sunduğu mütalaada değişikliğe gitmeyip, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) hazırladığı son raporunda “tali kusurlu” bulduğu sanık polisin TCK'nin 85/1 maddesi uyarınca "taksirle ölümüne neden olmak"tan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını talep etti.
 
SANIK POLİS: VİCDANIM RAHAT
 
Mütalaaya karşı son sözü sorulan sanık polis Aksoy, yaşanan olaya dair ATK tarafından dosyaya sunulan ilk rapordaki üyenin görüşü ile ikinci rapordaki görüşü arasında çelişki bulunması nedeniyle yeni rapor hazırlanmasını istediğini, fakat bu talebinin reddedildiğini dile getirdi. Alınan son raporun yeterli olmadığını düşündüğünü belirten sanık polis, “Olay nedeniyle üzgünüm. 3 yıldır devam eden bu yargılamada kusurum olmadığı için vicdanımım rahat olduğunu da ifade etmek isterim. Suçsuzum, beraatımı talep ederim” dedi.
 
SANIK AVUKATI EFE’Yİ SUÇLADI!
 
İddia makamının mütalaasına katılmadıklarını söyleyen sanık avukatı da beyanlarında, “Hazırlanan ATK raporunda gerekli dikkat ve özeni göstermediği gerekçesiyle müvekkilimin ‘tali kusurlu’ olduğundan bahsediliyor. Dosyaya bakıldığında müvekkilin gerekli dikkati gösterdiği anlaşılıyor. Daha ne yapması gerekiyordu?” ifadelerini kullandığı sırada, katılan vekili Sedat Çınar’dan “Söyleyeceğiz ne yapması gerektiğini” tepkisi geldi. Bunun üzerine araya giren hakim, Çınar’ı savunmaya müdahale etmemesi konusunda uyardı. 
 
Hayatını kaybeden Efe Tektekin’in araçların arasında bir anda fırladığı için müvekkilinin yapabileceği bir şey olmadığını öne süren sanık avukatı, önceki celse mahkemece reddedilmesine rağmen yeni rapor hazırlanmasını, aksi halde müvekkilinin beraatına karar verilmesini, mahkeme aksi düşüncedeyse de verilecek cezada indirim hükümlerinin uygulanmasını istedi.
 
'ÇOCUĞUN KUSURLU OLMASI BİLİME AYKIRI'
 
Sonrasında söz verilen aile avukatı Sedat Çınar, soruşturma aşamasında ve olay yerinde yapılan keşif sonucunda hazırlanan bilirkişi raporunda, sanığın “kusurlu” olduğu yönündeki tespite iştirak ettiklerini söyledi. Fakat Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararları ile güvence altına alınan ve kriterleri belirlenen “yaşam hakkı”nın devlete yüklenen usulü yükümlülükler yönünden bu yargılamada ihlal edildiği kanaatinde olduklarını ifade eden Çınar, etkin bir soruşturma yürütülmediği gibi, tahkikatın yine polis teşkilatı tarafından yürütülmesinin de evrensel hukuk ilkelerine aykırı olduğunun altını çizdi.
 
Soruşturma sürecinde karşılaştıkları eksiklikleri, “Yaşanan olayın hemen ardından zırhlı araç olay yerinden hemen götürülüyor. Aracın fotoğrafları çekilmemiş, kazaya dair gerekli tespitlerde bulunulmamış ve işyerleri kameraları toplanıp incelenmemiştir. Yine tanıklar aracın kamerasının çalıştığını ve görüntüleri izlediğini beyan etmiştir, fakat gelen cevabi yazıda kameranın arızalı olduğu bildirilmiştir. Sanığın güzergahı dışına çıktığı beyanları itibariyle sabittir” şeklinde sıralayan Çınar, söz konusu olayda 5 yaşında olan bir çocuğun kusurlu bulmanın akla ve bilime aykırı olduğunu ifade etti. Av. Çınar, mevcut dosya kapsamı bir bütün olarak değerlendirildiğinde sanığın eyleminin “bilinçli taksir” veya “olası kast” çerçevesinde değerlendirilerek cezalandırılmasını talep etti.
 
'BU MESLEĞİ YAPMASI YASAKLANSIN' TALEBİ
 
Beyanlarında yargılamanın usul hatası ile başladığını dile getiren Av. Kübra Nur Kartal da dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi gerekliliği sebebiyle mahkemece görevsizlik kararı alınmasını istedi. Bilirkişi raporunda Efe Tektekin’in kusurlu bulunmasını kabul etmediklerini belirten Kartal, raporda belirttiği üzere olay sırasında fren tertibatı kullanmadığının açıkça anlaşılmasından ötürü sanığın “bilinçli taksir” veya “olası kast” ile cezalandırılmasını, ayrıca mütalaa böyle bir talep olmamakla birlikte TCK’nin 53/6 maddesi doğrultusunda sanığın “meslek veya sanatın icrasının yasaklanmasına ya da sürücü belgesinin geri alınmasına karar verilmesini talebinde bulundu.
 
'CEZASIZLIK BÖYLE İŞLİYOR’
 
Avukat Ömer Sansarkan ise, Anayasa Mahkemesi’nin kimi kararlarına da yansıdığı üzere belli soruşturma ve kovuşturmalarda kamu görevlilerine HAGB gibi kurumların uygulanması ile aslında “kamu zırhı” giydirilmesini eleştirdi. Sansarkan, “Sanığın savunmasında ‘vicdanım rahat’ demesi bunun bir göstergesi. Cezasızlık zırhı tam da böyle işliyor” dedi. Baro olarak bu konuda hazırladıkları rapordan örnekler vermek isteyen Sansarkan, sık sık araya giren hakimden “dosya kapsamına dönün” uyarısı aldı. Sansarkan’ın sanığın lehe olan hükümler uygulanmaksızın cezalandırılmasını talep ettikten sonra mahkeme başkanı karar için duruşmaya ara verip, salonu boşalttı.
 
Mahkeme, kısa bir aranın ardından açıkladığı kararında, yapılan yargılama sonucunda müspet suçun işlenmesinde kast veya taksirinin bulunmadığı gerekçesiyle sanık polis İdris Aksoy’un beraatına karar verdi. Mahkeme, sanık vekilinin 5 bin 100 tutarındaki vekâlet ücretinin de Hazine’den karşılanmasına karar kıldı.
 
Tektekin ailesi ve davaya müdahil olan Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatları, duruşma sonrası karara karşı üst mahkemeye itirazda bulunacaklarını belirtti.
 
OLAY GEÇMİŞİ
 
Diyarbakır merkez Bağlar ilçesi Emek Caddesi’nde 11 Eylül 2019 günü yolun karşısına geçmeye çalışırken polis memuru İdris Aksoy’un kullandığı zırhlı aracın çarptığı Efe Tektekin (5), ağır yaralı olarak kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 13 Eylül’de yaşamını yitirdi. Tektekin’in dedesi Mehmet Tektekin (85) de aynı bölgede 6 Haziran 2018’de zırhlı TOMA aracının çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.
 
‘ÇOCUK ARACA ÇARPTI’ DEDİ
 
Olay sonrası gözaltına alınan polis Aksoy, ifadesinde “Aracın yüksek olması ve aracıma çarpan çocuğun boyunun kısa olması ile zırhlı aracın açısının dar olması nedeniyle çocuğun bana çarptığını görmedim” dedi.
 
Hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma sonucunda, “taksirle ölüme neden olmak”tan 2 ila 6 yıl arasında hapis istemiyle iddianame hazırlanıp, Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.
 
Olayda kusur durumunun tespiti için adliye bilirkişi listesinden bir polis memuru tarafından Trafik Kazası Bilirkişi raporunda, sanık polis Aksoy “tali kusurlu”, Efe (ebeveynleri) ise “asli kusurlu” bulundu. Olay yerinde 7 Temmuz 2021 tarihinde yapılan keşif sonucunda hazırlanan bilirkişi raporunda, sanık polis gerekli dikkat ve özeni göstermesi gerekçesiyle “tali’ kusurlu”, Tektekin’in babası Ahmet Tektekin ise çocuğunu kollayıp gözetmediğinden “asli kusurlu” olarak gösterildi.
 
ATK Trafik İhtisas Dairesi, hazırladığı kusur raporunda da “kaza sonrası aracın 7.3 metre mesafede durduğu gözetildiğinde aracın mahal şartları üzerinde bir hızla seyretmediği, müteveffa yayanın park halindeki araçlar arasından görünürlüğünü ve kendisine karşı önlem alınmasını kısıtlar bir şekilde aniden kaplamaya girdiği de birlikte değerlendirildiğinde sanık sürücüye kusur atfetmenin mümkün olmayacağı” kanaatiyle;  Efe’nin yaşı nedeniyle davranış faktörlerinin olayın oluşumunda asli etken olduğu, sanık sürücü İdris Aksoy’un kusursuz olduğu sonucuna varıldı.
 
Davanın ilk duruşması 4 Şubat 2020’de görüldü. Sanık polis mahkemede kendisini “Biz devlet adına görev yapıyoruz, önce kendi güvenliğimizi alırız” diyerek savundu. 
 

Diğer başlıklar

11:59 İstanbul’da silinebilir YSK imza çizelgesi
11:57 Cizîr’de okul bahçesinde plakasız araç!
11:37 Akşener oy kullandı
11:24 Hür Dava Partisi bir çocuğu müşahit yaptı
11:04 Kadınların yerine oy kullanmak isteyen erkeklere karşı çıkan CHP'li vekil saldırıya uğradı
11:01 Mêrdîn'de polis AKP'ye müşahit topluyor: Toplu oy kullanıyor
10:57 Buldan: Bir oy çok şeyi değiştirir
10:42 Emine Şenyaşar oy kullandı: Değişim olacak
10:26 Yalova’da dışarıdan getirilen zarflar tespit edildi
10:22 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur: Değişim için sandık başına CANLI BLOG
10:17 Demirtaş'tan fotoğraflı paylaşım: Oy verme hakkınızı kullanın lütfen
09:39 Depremzedeler konteynerlerde oy kullanmaya başladı
09:36 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri oy kullandı: Sandıklara sahip çıkalım
09:03 Av. Ekinci: Ankara JİTEM Davası kararı siyasidir
09:01 ‘İmralı’da tecrit sürdükçe ekonomi düzelmez’
09:00 28 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:52 YNK’li Gelali: KDP Mexmur’u boşaltmak istiyor
08:00 Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için oy verme işlemi başladı
27/05/2023
23:55 İkinci tur seçimlerine saatler kaldı
22:41 Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülü Merve Dizdar’ın oldu
21:51 Tutuklamalara havai fişeklerle protesto
21:21 Binlerce kişi Habur’da bekletiliyor
21:15 Lozan ve Marsilya’da Mexmûr ablukası protesto edildi
19:55 Wan'da Şükrü Koçak bir kadını katletti
18:50 Irak ordusunun Mexmûr ablukası sürüyor
18:02 Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınan 18 kişi serbest bırakıldı
18:00 Seçim yasakları başladı
17:46 Yurt dışı oyların tamamı Türkiye'ye getirildi
17:36 Akın’dan sandık çağrısı: Değiştirmek zorundayız
17:12 Bayındır: Erdoğan’ı gönderme konusunda kararlıyız
16:22 Temelli: Şimdi değiştirme zamanı
16:13 Şenyaşar ailesi: Devran hep zalimden yana olmayacak!
16:12 Adana’da tutuklama protestosu
16:02 Bakırhan: Tek adam rejimini devirmek için sandığa gidelim
15:54 Cumartesi Anneleri: Adalet arayışından vazgeçmeyeceğiz
15:10 Dilara Yıldız’ı katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
14:52 Hasta tutuklular Esmer ve Karagüzel için tahliye talebi
14:41 Çocuğa cinsel istismar girişiminde bulunan şahıs tutuklandı
14:41 'Mağduriyet edebiyatı yapanlar, en büyük mağduriyeti yaşatıyor'
14:39 F Oturumu: Ağır hasta tutuklu Devrim Ayık serbest bırakılsın
14:16 14 Mayıs seçimlerinin istatistikleri
13:50 AKP’nin politik ekonomisi: Kara Pazartesi
13:42 Mersin’de tutuklamalara tepki: Sandıkta cevap vereceğiz
13:36 Örhan’ların failleri 29 yıldır yargılanmadı
13:09 İkinci tur seçim yasakları başlıyor
13:04 Eş genel başkanlar ve eş sözcüler seçim sonuçlarını Ankara'da takip edecek
12:25 28’inci yıl eyleminde Cumartesi Anneleri’ne gözaltı
11:59 Demirtaş: Bu eli havada bırakmayın kardeşlerim
10:35 Kanaat önderleriyle buluşma: Oyumuzu kullanalım, sandıklara sahip çıkalım
10:16 Kadın örgütleri temsilcileri: Erdoğan’a oy yok
09:04 Mahkeme şiddet faili polislerin ‘geleceğini’ düşündü
09:02 Siyaset bilimci Güney: Güçlü ve iradeli katılımla sandığa gidelim
09:02 Avukat Yılmaz: Muhalefet hasta tutuklar için cesaretli davranmalı
09:02 Gulê Ana’nın vasiyeti mücadele oldu
09:01 İstanbul’dan son çağrı: Erdoğan’ı oylarımızla mahkum edelim
09:01 Tutuklunun sevk talebine 4 yıldır yanıt verilmiyor
09:00 Wan’dan sandık çağrısı: Bu ucube sistemi değiştirelim
09:00 27 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
26/05/2023
22:44 Bayındır: Demokrasi güçlerini yeni bir mücadele dönemi bekliyor
22:24 Gemlik Yürüyüşü nedeniyle yargılanan 25 isme beraat
22:11 Dûtax’ta gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
21:59 Kılıçdaroğlu: Telekomünikasyon şirketleri SMS atmamı engelliyor
21:38 Mexmûr'a yönelik abluka Aarau'da protesto edildi
21:29 İSİG: İş sağlığı ve güvenliği için örgütlenmeye devam edeceğiz
21:27 Kanîreş’te gözaltına alınan 6 kişi serbest
21:24 AKP’li yöneticiler kullanılan oyların kanıtını istedi
21:21 Ankara’da ‘Kayıp’ film gösterimi
20:53 Yurt dışında oy verenlerin sayısı 1 milyon 900’ü aştı
20:38 Beraat kararına tepki yağdı: Suçları kapanmayacak, unutturmayacağız
20:12 Denizli Emek ve Demokrasi Güçleri’nden sandığa gitme çağrısı
20:03 İsviçreli heyetten MKGP ve DFG'ye dayanışma ziyareti
19:58 Ahmet Türk Amed’te kanaat önderleri ile buluştu
19:51 Şirnex ve Mersin'de 14 tutuklama
19:35 Tekirdağ’da 21 HDK’li tutuklandı
19:25 JİTEM Davası: Mücadelemiz bugün tekrardan başladı
19:21 JİTEM Davası’nda 11 yılda 41 hakim değişikliği, Mehmet Ağar’a özel celse!
19:19 Polisin korumadığı öğretmen saldırıya uğradı
19:15 Kocaeli’de şüpheli kadın ölümü
19:09 Kürt siyasetçi Dorak 17 yıl sonra tahliye oldu
18:54 BM ile yapılan görüşmede Mexmûr’da denetleme talep edildi
18:49 Ferit Şenyaşar: Adalet mücadelemiz sürecek
18:41 Yargılanan 14 Cumartesi Annesi/İnsanı beraat etti
18:34 Buldan’dan ÖHD ve Amed Barosu’na ziyaret
18:31 Mexmûr ablukasına tepki: Direniş sahiplenilmeli
18:26 Yeşil Sol'dan saha çalışması: 28 Mayıs’ta güçlü katılım çağrısı
18:09 Rapor: Taliban insanlığa karşı suç işliyor
17:51 Amedspor maçında gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
17:34 Ankara JİTEM Davası’nda tüm sanıklar hakkında beraat kararı
17:24 LeMan, Almanya’daki Erdoğan seçmenini kapağına taşıdı
17:06 Rojbin Çetin’e 10 yıl hapis cezası
17:05 ESHİD’den Kürtçe seçim bilgilendirme videosu
16:56 Mersin'de 23 kişi serbest bırakıldı
16:55 İzmir ve Manisa'daki gözaltılar serbest
16:54 MA İmtiyaz Sahibi Çelik’e soruşturma
16:54 Kazanhan davasının firari sanığı hala bulunamadı
16:07 Buldan ve Aydeniz, halkı oy kullanmaya çağırdı
16:05 Kayyımdan 'fetih' programına katılım zorunluluğu
16:03 İş cinayetinde hayatını kaybeden 4 kişi defnedildi
15:09 Dersim’de kaybolan 2 kişi bulundu
14:47 Avrupa’dan Kurdistan’a çağrı: Değişimi yaratacak gücümüz var
14:00 Dilok'ta sanal medya paylaşımına tutuklama
13:59 İzmir Barosu'ndan 'avukatlar gözlemci olamaz' kararına tepki
13:55 Katıldığı açıklamalar nedeniyle 15 yıl hapsi istendi
13:43 Amedliler: Tek adamı devirmek için sandığa gideceğiz
13:07 Sınır ve sahillerdeki sağlıkçıların taleplerine dikkat çekildi
12:45 Mêrdînli gençler zehirlenme sonucu yaşamını yitirdi
12:41 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
12:38 Amed eski Belediye Başkanı Çelik’e 6 yıl 3 ay hapis cezası
10:42 Öğretmenevi davasında Memiş’e 11 suçtan 85 yıla kadar hapis istemi
10:13 Buldan: Değişim için oyumuzu kullanalım
Türk: Oyuna gelmeyelim, sandık başında olalım
10:09 Dutax ve Kanîreş'te ev baskınları
09:35 Şiddet uygulayan polislere verilen 18'er bin ceza 20 takside bölündü
09:35 Agirî’de istediği sonucu alamayan AKP tekstil firmasını kapattı
09:29 ‘İkinci turda faşist bloğu yenilgiye uğratacağız’
09:29 Mantar toplamaya giden 2 kişiden haber alınamıyor
09:28 Bêzar Dağı'nda doğa katliamı
09:23 Perihan Koca: Seçimin mührü elimizde
09:22 Tahliye olduğu gün tutuklandı: Moral ve motivasyon suç
09:19 Din alimi Kadah: İnkar politikalarına karşı sandığa gidin
09:18 Ekonomist Erdem: Demokrasi için halk lehine politikalar lazım
09:18 Çalağan: Faşizmi durdurmak için sandığa gidiyoruz
09:17 Hasta tutuklu Adıgüzel’in tedavisi engelleniyor
09:15 Yüzde 90 görme engelli tutuklu kişisel ihtiyaçlarını karşılayamıyor
09:12 İnci Kefali HES tehdidi altında
09:11 Nakliyat-İş Genel Başkanı: Erdoğan iktidarından kurtulmak lazım
09:10 AKP’den seçim operasyonları: En az 177 gözaltı
09:09 Mülakat mağdurları işlerine geri dönmeyi bekliyor
09:08 İşçilerden ‘sandığa git’ çağrısı
09:06 Ekonomik kriz pancarı da vurdu
09:04 Kadın siyasetçilerin mücadelesi beyaz perdede
09:01 Phaselis’te mahkeme kararına rağmen talan sürüyor
09:00 26 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
25/05/2023
23:42 Mereş’te 4 büyüklüğünde deprem
23:28 Amedspor Play Of’tan elendi
23:26 Tekirdağ’da gözaltındaki 24 kişi yarın adliyeye çıkarılacak
23:23 Şengal’de yoğun hava hareketliliği
22:19 Yeşil Sol Parti'den İstanbul'da ikinci tur çalışmaları
22:16 Sancar: Tercihimizi rejimi durdurmaktan yana kullanıyoruz
22:04 Amedspor maçında 7 gözaltı
21:09 CHP'li Mollaoğlu: Aynı adrese kayıtlı 300 seçmen tespit ettik
21:07 Mêrdîn’de 11 kişi serbest bırakıldı
20:53 Yeşil Sol Parti: Seçimde kişi değil, rejim seçeceğiz
20:40 Colemêrg’te 3 kişi tutuklandı
20:36 Tahliye olan avukatlar cezaevinden çıktı: Geri adım atmayacağız
20:11 Amed Şiddetle Mücadele Ağı: Tek adam rejimine karşı sandığa!
19:43 Çorum’da iş cinayeti
19:39 Meletî’de 4,1 büyüklüğünde deprem
18:19 Ağır hasta tutuklu Özkan’a refakat eden oğlu tahliye edildi
18:11 Yeşil Sol Parti Colemêrg vekilleri mazbatalarını aldı
17:49 Hollanda’da bulunan depremzede çocuk için çağrı