Kapatma davasına yanıt: Kadın cinayetlerini durdurana kadar mücadele

  • kadın
  • 12:09 14 Nisan 2022
  • |
img
İSTANBUL - “Aile yapısını parçaladığı” iddiasıyla hakkında kapatma davası açılan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin üyesi Melek Önder, 12 yıldır adliye koridorlarında “adalet” mücadelesi verdiklerini belirterek, şimdi karşı karşıya oldukları hukuksuzluğa karşı daha fazla mücadele edeceklerini söyledi. 
 
Erkek şiddeti sonucu yaşamını yitiren kadınların aileleriyle birlikte 2010 yılında kurulan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne, Dernekler Masası ve Valiliğin talebiyle İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından "Kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek" suçlamasıyla fesih davası açıldı. Davanın gerekçesinde ise, “Kadın haklarını savunmak kisvesi altında aile mevhumunu yok sayarak aile yapısını parçaladığı” iddiaları yer aldı.
 
12 yıldır kadın cinayetleri verisi toplayarak, şiddet davalarını takip eden dernek, Türkiye’nin 72 ilinde faaliyet yürütüyor. 
 
12 YILLIK ADALET MÜCADELESİ 
 
Açılan davayı ajansımıza değerlendiren KCDP üyesi Melek Önder, kuruldukları günden bu yana kanunların uygulanması için mücadele ettiklerini vurguladı. Kapatma davasını kabul etmeyeceklerini belirten Önder, “12 yıldır bu mücadeleyi tek başımıza vermediğimiz gibi bundan sonraki mücadelemizi de tek başımıza yürütmeyeceğiz” dedi. KCDP’nin 2010 yılında kurulduğunu ve tek amaçlarının kadın cinayetlerini durdurmak olduğunu söyleyen Önder, “Yaşananların kadınların yaşam mücadelesi olduğunu hedef ve özneleriyle ortaya koyduk. Öldürülen kadınların yakınlarıyla birlikte bu derneği kurduk. 12 yıl boyunca bu topraklarda ‘kadın cinayeti’ kavramını işledik. Şüpheli kadın ölümlerinde gerçekleri açığa çıkardık. Tüm kadınlarla yasaların, yönetmeliklerin uygulanmasının peşine düştük. Her ay yayınladığımız verilerle nasıl bir yaşam savaşı verdiğimizi gösterdik” diye belirtti. 
 
İKTİDAR KADINLARDAN KORKUYOR 
 
Kadınların eşitlik mücadelesini yok sayanlara karşı “Asla yalnız yürümeyeceksin” dediklerini kaydeden Önder, il il örgütlenerek, meydanları doldurduklarını söyledi. Kadın, LGBTİQ+ ve çocuklar için eşitlikçi feminizmin bayrağını her yerde dalgalandırdıklarını vurgulayan Önder, 72 ilde ayak basmadıkları adliye koridorunun kalmadığını sözlerine ekledi. Önder, “Kadınlar verdiğimiz bu mücadelenin farkında, bu yüzden en temel hakları için mücadele etmeye devam ediyorlar. Bugüne kadar kadın kazanımlarına yönelik birçok saldırı oldu. Bunlardan biri de İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece çekilmek oldu. Ama kadınlar asla geri adım atmadı mücadelesine devam etti. Bu mücadele her gün büyüyerek devam ediyor. Çünkü kadınların mücadelesi sınırlamalarla durdurulamaz” ifadelerini kullandı.
 
 “Kadın cinayetlerini durdurana kadar mücadelemiz devam edecek” diyen Önder, “Kadın cinayetlerine ilişkin sunduğumuz veriler sayesinde devlet, kadın cinayetleri gerçekliğinin kabul etmek zorunda kaldı. Daha sonra kendileri de kadın cinayetlerinin verilerini paylaştı. Şuan şüpheli kadın ölümlerini konuşuyoruz. Hükümet bunu hala kabul etmiyor ama mücadelemiz sayesinde kabul etmek zorunda kalacak. İktidar, ülkenin yarısını oluşturan kadınların yaşam hakkı başta olmak üzere tüm haklarını güvenceye alan İstanbul Sözleşmesi’nden geri adım attı. Kadınlar, buna karşı da mücadele veriyor. İktidar kadınların mücadelesinden korktuğu için her gün ‘reform’ adı altında genelgeler çıkartıp, fesih davaları açıyor. Ama tüm bu engellemeler boşuna çünkü Türkiye'deki kadınlar, örgütlü gücün farkındalar. Hükümete geri adım attırabileceğimizin farkındayız. Hiçbir şekilde bu mücadeleden vazgeçmiyoruz” dedi. 
 
‘SUÇ UYDURMAYA ÇALIŞIYORLAR’
 
Hukuksuz ve hiçbir dayanağı olmayan iddialarla "Kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütmek" suçlamasıyla fesih davası açıldığını anımsatan Önder, “Fesih etmek için tam olarak bir gerekçeleri yok. Dosyanın altını doldurmaya çalışmışlar ama hiçbir somut gerekçe yok. Somut delilleri olmadığı halde suç uydurmaya çalışıyorlar. ‘Yapılan muhtelif şikâyet dilekçeleri mahkemece kuvvetli suç şüphesi oluşturmuş’ denilerek, ‘Kadın haklarını savunmak kisvesi altında aile mevhumunu yok sayarak aile yapısını parçaladığı’ gibi somut hiçbir olguya dayanmayan bir şey” diye belirtti.
 
‘GÖREVLERİNİ YAPMADIKLARINI GÖSTERDİK’
 
Türkiye’de yaşanan hukuksuzluğa toplumun tüm kesiminden itirazların yükseldiğini dile getiren Önder, şöyle dedi: “Gücü elinde tutan kişiler, istedikleri her şeyi yapabileceklerini düşünüyorlar ama aslında çok yanılıyorlar. Kadın mücadelesi, toplumsal aynı zaman da yüzyıllara dayanan bir mücadeledir. Devletin, iktidarın yapmadığını yaptığımız için hedefteyiz. Çünkü kadın cinayetleri verisini biz iktidardan önce ortaya koyduk. Onlar bizden sonra kadın cinayetlerinin verisini tutmaya başladı. İstanbul Sözleşmesi döneminde davalara müdahil olmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı zorladık. Sonraki süreçlerde Bakanlık bizim sayemizde müdahil olmaya başladı. Bizimle uğraşmak yerine kendi görevlerini yapsalardı şu an bunları konuşmuyor olacaktık. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesiydi, 6284 sayılı kanun tam etkin uygulansaydı, karakola giden kadınlar geri gönderilmeseydi bu kadar çok kadın cinayeti işlenmezdi.” 
 
İktidarın, kadına yönelik şiddet ve cinayetlere kalıcı çözümler bulmak yerine kadın örgütlerine saldırdığına işaret eden Önder, “Bize böyle mesnetsiz iddialarla fesih davasını açanlar, ülkede bu kadar kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet yaşanırken ne yapıyorlardı? Bunu sormak istiyoruz. Eğer onlar görevlerini tam ve etkin olarak yapsalardı zaten bu kadar mücadele etmek zorunda kalmazdık. Bugün adalet mekanizmasında yer alanlar ve ülkeyi yöneten siyasi iktidar kadına yönelik şiddet konusunda net tutumunu belirlemek zorunda. Bunun içinde İstanbul Sözleşmesi’nden o imzayı geri çektikleri gibi bu adımı geri atsınlar. O zaman gerçekten onlara inanabiliriz. Bizimle uğraşmak yerine daha fazla kadını yaşatabilirlerdi. Görevlerini yapsalardı bu gün yüzlerce kadın hayatta olabilirdi” ifadelerini kullandı. 
 
‘AİLE’ VE ‘AHLAK’ KILIFI  
 
Suçlamanın “aile ve ahlak” üzerinden yapılmasını “kadın iradesinden duyulan rahatsızlık” olarak değerlendiren Önder, ekledi: “İktidar, kadınların eşit ve özgür olmalarını istemiyor. Özellikle LGBTİ+Q bireylerin ayrımcılığa karşı verdiği eşit yaşam mücadelesi iktidarı rahatsız ediyor. İktidar kendisinden olmayan, kendisi gibi yaşamayan, düşünmeyen herkesi ‘ahlaksız’ ve ‘terörist’ ilan ediyor. İtirazlarımızı yaptık davamızın takipçisi olacağız. Daha önceki süreçlerde nasıl ki ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ dediysek, şimdi toplumda bize ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ dediğini görüyoruz. Bu mücadelemize daha fazla güç veriyor.” 
 
 MA / Esra Solin Dal 
 

Diğer başlıklar

23:41 DAİŞ Karşıtı Koalisyon: SİHA, Hesekê’de voleybol oynayan bir grup genç kızı hedefledi
22:18 16 gazetecinin tutukluluklarına yapılan itiraz reddedildi
19:43 Şehba'da biri çocuk 2 kişi yaralandı
19:14 ‘Yıldırım'ın adil yargılanma talebi kabul edilsin’
17:38 Mahkeme yıkımı biten ihaleyi iptal etti
17:32 Diyarbakır’da kayyım protestosu: İrade gaspına ses yükseltilmeli - YENİLENDİ
17:05 Tekman’da halk buluşması: Saldırılara sessiz kalan herkes ortaktır
16:31 Bazo Yılmaz için kurulan taziyeye kitlesel ziyaret
15:56 Şakran Cezaevi'nde 13 tutuklu sürgün edildi
15:53 QSD’den Bab açıklaması
15:51 Mahkemeden Erdoğan’ın haberlerine erişim engeli
15:38 HDP, askeri cisim patlamasında ağır yaralanan Uluğ’un ailesini ziyaret etti
15:14 ‘Direniş ruhu Ağrı’da başladı, İmralı’da devam ediyor’
15:09 Sağlık emekçilerinden ‘Ek ödeme yönetmeliği’ne tepki
15:07 ESP ve SKM MYK üyeleri gözaltına alındı
14:38 Cezaevindeki ölümlerin araştırılması talebi
14:12 Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Bu millete artık hiçbir bedel ödetemezsin
13:50 Urfa’da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı
13:25 Cezaevi önünden seslendi: Çocuğumu kaybetmemek için direniyorum
13:24 'Hasta tutuklular serbest bırakılsın, ölümler son bulsun'
13:23 Girişlere yasaklanan Sat Gölleri’nde operasyon hazırlığı
12:59 ÖHD Adalet Nöbeti'nde
12:53 Erdoğan’dan ‘katil’ dediği Esad ile diyalog mesajı
12:43 Türkiye’nin Til Temir’e saldırısında 4 çocuk katledildi
11:48 Abdullah Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
11:27 Maraş'ta kelepçeli tedaviyi reddedene hücre cezası!
10:53 Binler Bazo Yılmaz'ı sloganlarla son yolculuğuna uğurladı
10:45 Kışanak: Aysel Tuğluk’un gecikmeden tedaviye kavuşması gerekiyor
10:27 LaWje’den yeni klip: Keçikê
10:00 Mızraklı: Belediyeleri rant müessesesine dönüştürenlere fiskeyi vuracağız
09:56 Özgür basınla dayanışma gecesine gazetecilerden çağrı: Dayanışma şart
09:42 Zeytinli yasağı mahkemeye taşındı
09:25 Ertaş: Biz gazeteciyiz ve her yerde gazeteci olacağız
09:09 Özuğurlu: AKP saldırıları siyasi malzeme olarak kullanıyor
09:03 'Kadın, yaşam, özgürlük' sloganı suç delili sayıldı!
09:03 Van’dan saldırılara tepki: Türkiye’nin Rojava’da ne işi var?
09:03 Silopi Belediyesi kadınların toplumsal hayatta görünürlüğünü arttırıyor
09:02 Yılmaz Güney parkı cemaate peşkeş çekiliyor
09:02 Kayyımın ihalelerini alan şirketin isimleri değişti, sahipleri değişmedi
09:02 Ayman: Eşbaşkanlık sistemi ütopya olmaktan çıktı
09:02 Ayşe Düzkan: Kadın kurtuluş hareketi daha etkili olmalı
09:01 Akdeniz'in saklı cenneti Tisan Adası yapılaşmaya açıldı
09:01 30 yıllık tutukluya 'pişmanlık' dayatması: Tahliyeye ikinci engel
09:00 19 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
08:47 Katledilen hasta tutuklu Yılmaz’ın cenazesi alındı
07:56 Hasta tutuklu Bazo Yılmaz katledildi
18/08/2022
23:47 Dirbêsiyê ve Til Temir’in köylerine bombardıman
22:34 Kemal Kurkut Turnuvası yarı finale gidiyor
21:40 HRW: Rojava’ya saldırı sivillere zarar verecek
21:20 Ölüm orucunda olan Yıldırım’a ‘cezaevinde kalabilir’ raporu
20:49 Ege'de 6 ayda 202 kadın hak ihlali yaşadı
20:02 HDP’den Mardin’de halk ziyareti
18:56 HDP’den kayyım protestosuna çağrı
18:00 Eğitim Sen: Öğretmen Meslek Kanunu iptal edilsin
17:51 Hakkari'de orman yangını 6 gündür sürüyor
16:57 Aydın'da bir kadın katledildi
16:55 Polis Şırnak katliamı pankartını indirdi!
16:45 Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılar sürüyor
16:43 Yüksekova’da halk şöleni: Çözümün kilidi İmralı’dadır
16:14 Şırnak Barosu Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu
15:45 Faiz kararından sonra dolar 18 TL'yi aştı
15:28 ‘İmralı’da tecrit sistematik hale geldi, sessiz kalanlar suça ortak’
15:27 Şakran Cezaevi’nde 9 tutuklu sevk edildi
14:57 Kuzey ve Doğu Suriye sınırında 7 asker yaşamını yitirdi
14:41 Merkez Bankası faizi yüzde 13'e indirdi
14:14 Mardin’de 3 cenaze Kimsesizler Mezarlığına defnedildi
14:13 Kılıçdaroğlu’dan Şenyaşar açıklaması: Bildiği tek Türkçe kelime, adalet
14:03 Tutuklu yakınları Van’da ‘Adalet’ çağrısında bulundu
14:00 Şırnak’ta 30 yıl önce katledilenler anıldı
13:55 Erdoğan Ukrayna’ya gitti
13:34 TÜM BEL-SEN: Halkın iradesini gasp eden kayyımları istemiyoruz
13:07 Gölete giren iki çocuk yaşamını yitirdi
12:54 79 kuruluştan zeytin yönetmeliğine tepki
12:20 Abdullah Öcalan ile görüşme başvurusu
12:07 Boşanma aşamasında olan kadın katledildi
12:07 Demokratik Modernite’nin 40’ıncı sayısı çıktı
11:52 Kadınlar Emine Şenyaşar ile Adalet Nöbeti’nde
11:09 Adalet Nöbeti: Ölümü olağanlaştıranlar sanık sandalyesinde oturacak
10:26 Çelik: İktidarın elinde sopa bizim elimizde kalem
09:54 Urfa’da arazi anlaşmazlıkları artı, AKP’liler taraf oluyor!
09:41 Askeri cisim patlamasında yaralanan Uluğ 4 gündür yoğun bakımda
09:24 Cenazesi bulunan kadının intihara sürüklendiği ileri sürüldü!
09:23 Açlık grevinde olan tutuklulardan çağrı
09:21 Koronavirüse yakalanan 4 tutuklunun sağlık durumu ağırlaştı
09:20 Emniyette ‘Türk'ün gücünü göstereceğiz’ işkencesi
09:19 Emîne Osê: Saldırılara karşı meşru savunma hakkımızı kullanacağız
09:07 Ok yaydan çıktı: Kadınların eşit temsiliyeti artık yok edilemez
09:06 Silivri'deki işkenceyi anlatan tutukluya disiplin cezası
09:05 Zorla çıkarıldığı köye 32 yıldır giremiyor!
09:02 ‘Cenazelere saldırı Kürtlere yönelik ayrımcı politikadan kaynaklanıyor’
09:02 Çıplak arama ve polis şiddeti tutanağa geçirilmedi
09:01 AKP’den istifa eden başkanvekili usulsüz işe alınanların listesini paylaştı
09:01 ODTÜ’lüler: CHP’liler Gökçek döneminde karşı oldukları yola şimdi ses çıkarmıyor!
09:01 Dördüncü evre kanser hastası tutuklu ailesiyle görüştürülmüyor!
09:00 ‘Krizin sebebi iktidarın savaş politikalarıdır’
09:00 Bayburt Kadın Cezaevi: Sağlık hakkı engelleniyor, infazlar yakılıyor
09:00 18 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
17/08/2022
22:48 Urfa'da şüpheli kadın ölümü
21:53 Kemal Kurkut Turnuvası’nda çeyrek final başladı
21:46 Afyonkarahisar’da kadın katliamı