Emine Şenyaşar: Ailemi öldürenler 4 kişi değildi

URFA - Ailesinden 3 kişinin katledildiği soruşturmada 4 kişinin tutuklanmasıyla adaletin sağlanmadığını belirten Emine Şenyaşar, “Katliamda yer alan herkes cezalandırılmalı. Oğlum serbest bırakılana kadar adalet mücadelemiz devam edecek” dedi. 

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın korumaları ve yakınları seçim çalışmaları sırasında işyerlerini ziyaret ettiği Şenyaşar ailesine saldırmış, başlayan olaylarda Celal, Adil, Mehmet, Fadıl ve Ferit Şenyaşar kardeşler çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. AKP'li Yıldız'ın yakınları Suruç Devlet Hastanesi’nde de saldırılarını sürdürmüş, ağır yaralı Celal ve Adil Şenyaşar ile hastaneye çocuklarını ziyarete giden baba Hacı Esvet Şenyaşar eşi Emine Şenyaşar’ın gözleri önünde linç edilerek katledilmişti. Yaşanan olaylarda AKP’li milletvekilinin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız da bulunamayan bir silahtan çıkan mermi ile yaşamını yitirmişti.
 
Yaklaşık 4 yıldır yürütülen soruşturmada gizlilik kararı konulan Suruç Devlet Hastanesi’ne yaşanan katliama dair açılan dosya kapsamında, 22 Nisan 2022 tarihinde olay ile ilgili AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın babası Osman Yıldız, ağabeyi Celal Yıldız, yeğenleri Osman Şah, Şeğsin Yıldız ve danışmanı Mustafa Amaç’ın da aralarında olduğu 11 kişi gözaltına alındı. Dosya savcısının talimatıyla 43 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Bir gün gözaltına tutulan 10 kişi, emniyet ifadelerinin ardından dün adliyeye sevk edildi. Polis ablukası altında Urfa Adliyesi’ne getirilerek, savcılık ifadeleri alınan Osman Yıldız (İbrahim Halil Yıldız’ın babası) ve Osman Şah Yıldız (İbrahim Halil Yıldız’ın yeğeni) savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 8 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Gece geç saatlere kadar süren duruşma sonucunda, AKP’li Yıldız’ın ağabeyi Celal Yıldız, İbrahim Şimşek, Mikail Şimşek ve Müslüm Yıldız, “Kasten öldürme”, “Kasten yaralama”, “Delil karartma” nedeniyle tutuklandı. Mahkeme, tutuklama talebiyle sevk edilen diğer 4 kişiyi ise “Adli kontrol şartı” ile serbest bıraktı. 
 
Urfa Adliyesi önünde karşı karşıya kaldıkları kolluk engellemesi ve mevsimsel zorluklara rağmen 413 gündür saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar ile birlikte Adalet Nöbeti eylemini sürdüren Emine Şenyaşar, 4 yıl sonra dosyada yaşanan gelişmeyi Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi. 
 
SALDIRGANLAR 4 KİŞİ DEĞİLDİ 
 
İşyerleri ve devamında devlet hastanesinde ailesine dönük saldırıda yer alan kişi sayısının 4 olmadığını belirten Şenyaşar, “Sayıları çok kalabalıktı. Çocuklarımı vahşice katlettiler. Çok kişi vardı. Hepsi çocuklarımı öldürdüler. Hepsi tutuklansın. Yaşlıları, gençleri ile birlikte saldırdılar. İşyerinde yaralayıp, hastanede öldürdüler. Vekil (İbrahim Halil Yıldız) ‘hepsini hastaneye getirin’ dedi. Hastaneye götürüp öldürdüler. Celal Yıldız (İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyi) ve vekil çocuklarımı öldürdüler. Partisi (AKP) bunun peşini bıraksınlar, bu halkın vekili olamaz” dedi.  
 
EYLEMİ SÜRDÜRECEK 
 
Adalet sağlanması talebiyle Urfa Adliyesi önünde 413 gündür Adalet Nöbeti tuttuklarını hatırlatan Şenyaşar, “Ben oğlumu (Fadıl Şenyaşar) bırakılsınlar diye adliye binası önünde oturdum. Oğlum bırakılana kadar da oturmaya devam edeceğim. Oğlum yaklaşık 4 yıldır tek kişilik bir hücrede tutuluyor. Tutuklandığında yaralıydı, yaralı halde hapse attılar. Onunda ölmesini istiyorlardı. Hepimizi öldürmek istediler. Çocuklarım ve çocuklarımın babasını yaraladılar, hepsini öldürmek istediler. 3 oğlum şans eseri kurtuldu. Artık yeter, oğlum eve gelsin. Oğlum kimseyi öldürmedi, bıraksınlar. Bende torunlarım arasında oturmak istiyorum. Artık bizde gelecekte neler yapacağız hayalleri kurmak istiyoruz. Oğlum bırakılana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
HERKES İÇİN ADALET 
 
Oğlu Fadıl Şenyaşar’ın bırakılana kadar adliye binası önünde nöbet eylemini devam ettireceğini vurgulayan Şenyaşar, “Eşim Hacı Esvet, çocuklarım Adil ve Celal toprağın altından çıkıp gelmeyecekler. Bunu bize yapanlar bizden daha beter olsunlar. Allah’a şirk koştular (Yıldız-Şimşek ailesi) ‘Biz Allah’ız dediler. Ben herkes için adalet istiyorum, sadece kendim için istemiyorum. Cezaevinde suçsuz yere tutulan herkes için adalet istiyorum. Fadıl’ım ile birlikte cezaevlerinde suçsuz yere tutulan herkes serbest bırakılsın istiyorum” ifadelerini kullandı.
 
ADALET SAĞLANINCA TAZİYE KURULACAK 
 
Katliamın üzerinden yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen hala taziye kurup, yas tutamadıklarını dile getiren Şenyaşar, “Adalet gelirse, taziye kuracağız. Fadıl’ım geldiğinde taziyemizi kuracağız. Daha aile olarak taziye kurmadık ama adliye binası önünde her gün ağlıyorum. Çocuklarımın fotoğraflarını gördüğümde ağlıyorum. Evde torunlarımı gördüğümde ağlıyorum. Artık gözlerim görmüyor. Sağlık durumum iyi değil. Erdoğan (AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan) çocuklarımın bir suçunun olmadığını biliyor. Umarım Emine ve Tayyip Erdoğan’ın rüyalarına gireriz, bu çektiğim acıları görsünler artık” şeklinde konuştu. 
 
DAYANIŞMAYI BÜYÜTME ÇAĞRISI 
 
Adalet Nöbeti boyunca kendilerine destek ziyaretinde bulunan herkese teşekkür eden Şenyaşar, şunları söyledi: “Bizim eylemi sahiplenme çok oldu. Bizi yalnız bırakmadılar. Her gün yanımızda birileri oldu. Bazı günler 10, bazı günler 20, bazı günler 100 kişi yanımızda oldu. Allah hepsinden razı olsun. Avukatlara da teşekkür ediyoruz. Çoğu zaman bizim için insanlar şehir dışından da geliyorlar. Ben bugün yine adliye binası önünde olacağım. Destek ziyaretlerinin artmasını, daha fazla kişinin yanımıza gelmesini istiyoruz. Her zamankinden daha çok dayanışmaya ihtiyacımız var. Ben oğlumu (Fadıl Şenyaşar) istiyorum. Fadıl’ımı bıraksınlar, bir kızı var, onu soruyor. Kızı ‘Beni babamın yanına götürün’ diyor. Biz ona ‘Baban çalışıyor’ diyoruz. Ama büyümüş, ‘Babam çalışmıyor, hapiste tutuluyor’ diyor. İki oğlumu öldürdüler, onlar mezarda, Fadıl’ım cezaevinde, biz ise adliye önünde çürüyoruz. 4 kişi bu katliamı yapmadı, sayıları daha kalabalıktı. Vekil (İbrahim Halil Yıldız) de içindeydi. Çocuklarım hastane içinde katledildiğinde, vekil dışarıda ıslık çalıp, alkış tuttu. Çocuklarımın bindiği ambulanslara saldırdılar. Yaralı olanları da öldürmek istediler. Hepsi cezasını çeksin. Bizim yaşadıklarımızdan daha acısını yaşasınlar.”
 
MA / Emrullah Acar

Diğer başlıklar

16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi
14:07 Emekçiler geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi
13:51 Cumartesi Anneleri: Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz
13:35 Meclis tatile girdi
13:34 Kayıp yakınları Vedat Aydın’ı andı
12:57 Mahkeme Kaz Dağı’nda ‘ÇED olumlu’ kararını durdurdu
12:03 DTSO’dan kadın kooperatifi çalıştayı
11:46 Mazıdağı’nda silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
11:45 Şenyaşar ailesi: Acının son bulması için adalet gelsin
11:43 Madımak’ta katledilenler anıldı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek
11:11 Munzur Çevre Derneği’nden Arslan: Madenlere izin vermeyeceğiz
11:10 Beyoğlu'nda şüpheli ölüm
11:00 Kayıp yakınları Hüseyin Ertaş'ın faillerini sordu
10:57 Mersin’de kaza: 4 kişi öldü
10:43 Cezaevindeki işkence kamerada: Darp edildi, sürüklendi, su dökülen hücreye çıplak konuldu
10:40 Haliç'te metrobüs alev aldı
10:40 Osmaniye’de mültecilere saldırı: Çok sayıda yaralı var
10:27 Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi
10:00 İran'da peş peşe 3 deprem: 3 ölü, 19 yaralı
09:21 Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak
09:08 Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
09:06 Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
09:04 Şırnak’ta Kemal Kurkut Futbol Turnuvası başlıyor
09:01 02 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
01/07/2022
23:16 Tutuklulardan ‘Özgürlüğün Sesi’ sergisi
19:40 İzmir’in iki ilçesinde yangın
19:35 ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
19:13 Ekonomist Şahinöz: Asgari ücrette yüzde 25’lik zam göstermelik
18:51 Madımak'ta katledilenler için anma
18:46 Kobanê Davası tanığından mahkemeye: Ne anlatmamı istiyorsunuz?
17:38 Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu
16:57 Mimarlar Odası: Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor
16:55 Boşanma duruşması öncesi katledildi
16:39 İzmir’de makilik alanda yangın çıktı
16:36 EGEÇEP: İliç’teki altın madeni kapatılsın
16:32 Stant açmak isterken gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
16:14 Lokumcu davasında kaymakam hakkında suç duyurusu talebi
15:32 Zap'ta bir asker yaşamını yitirdi
15:14 Sağlık emekçileri talepleri için eylemde
14:58 Kayıp korucuların Zap’ta yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı
14:52 KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın
14:50 Yine ‘yüksekten düşme’: 1 çocuk öldü 1 çocuk ağır yaralı
14:09 Gazeteci Safiye Alağaş: Gazeteciler toplumun nefes borusu
13:47 Dedeoğulları’na saldırı davası görüldü
13:45 Kobanê Davasında ‘Şikayetçi misin’ sorusuna müştekinin yanıtı: Olayı hatırlamıyorum
13:05 HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak
13:03 Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım
12:57 Sayaç taşımaya karşı çıkan 3 kişi gözaltına alındı
12:56 DW’den erişim engeline ilişkin açıklama
12:37 Alıkonulan sinemacı Orhan işkenceye maruz kaldı
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:14 Şenyaşar ailesi: Adalet toplumları var ya da yok eder
11:44 HDP’de kongre için geri sayım başladı: Danışma Kurulu deklare edilecek
11:44 Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı
10:56 Özer’in ‘cezanın konutta infazı’ için yapılan başvuruya ret
10:53 Pınar Gültekin'in katili cinayeti 'Aktütün baskını'yla savundu
10:47 Demirtaş: En etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır
10:06 Bir kadın katledildi, bir kadın ağır yaralandı
09:34 İstanbul Sözleşmesi: Esas mesele eşitlik fikridir
09:27 Operasyona katılan 2 korucu kayıp
09:26 Yeni Yaşam Kadın Eki ‘Mekan ve Kadın’ manşetiyle yayında
09:24 Artvin’de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı
09:15 AKP’li belediye, yol ihalesini yüksek teklif veren firmaya verdi
09:14 Madımak Katliamı 29’uncu yılında: Katleden zihniyet iktidarda
09:13 Avukat Akipa: Öcalan’la görüşme sağlansın
09:11 Gençler futbol turnuvasını Kemal Kurkut anısına düzenleyecek
09:10 Gazeteci Eryılmaz: Sansür yasasıyla toplum hedef alınıyor
09:08 Madımak tanığı: O is kokusu silinmiyor
09:07 Herkese açık olan İstanbul Adliyesi tutuklu yakınlarına yasak
09:05 Erdoğan verdiği müjdeyle çiftçi maliyeti kurtaramıyor
09:03 Karadenizliler talan ve sömürüye karşı HDP kongresinde olacak
09:02 HDP bileşenleri: Kongre umutsuzluğa cevap olacak
09:00 Bekir Kaya’nın avukatı: Dosyada somut tek bir delil yok
09:00 01 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
30/06/2022
23:34 Polisten sokak ortasında işkence
22:56 DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine Türkiye'den erişim engeli
22:42 Kürt sinemacı Suphi Orhan'dan haber alınamıyor
21:53 Ankara’da selde bir kişi hayatını kaybetti
21:36 Adana ve Mersin’de ekmeğe zam
20:46 CPJ’den gazeteci Gök ile dayanışma mesajı
20:40 Ekoloji örgütleri: İliç Türkiye'nin Çernobilidir
20:07 İsrail Parlamentosu feshedildi
19:27 Teklif edilen asgari ücret açıklandı
18:52 KESK Adana Şubesi: İhraçlar işlerine iade edilsin
18:48 HDP İstanbul İl Kadın Meclisi’nden kongreye çağrı
18:43 TTB, KESK, TMMOB VE DİSK: 6331’i kaldırın!
18:39 İliç'e giden heyet: Mücade edeceğiz
18:06 Alp’in cenazesi İdil’de defnedildi
17:47 Kobanê Davası’nda dinlenen tanıktan soyut ve çelişkili beyanlar
17:09 Gazeteci Gök: Yaptığım işten dolayı başım dik
17:01 Amedspor Beyaz Grup’ta mücadele edecek
17:00 DEDAŞ iki mezranın elektriğini kesti
16:42 Adliye önünde hasta tutuklular için tabutlu eylem
16:34 MAL-ÇEP: İliç’te 20 ton saf siyanür toprak ve suya karıştı
16:32 Süryani mezarlığı definecilerce tahrip edildi
16:03 Newroz’daki sarı, kırmızı, yeşil şala ‘PKK bayrağı’ davası