Şenyaşar ailesinin avukatı: AYM’ye başvuracağız

URFA - Suruç'ta yaşanan katliamla ilgili 4 yıl sonra 4 kişinin tutuklanmasını değerlendiren Şenyaşar ailesi avukatı Hidayet Enmek, dosyalara dönük müdahalelere dikkat çekerek, hukuksuzluklara karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde Şenyaşar ailesinin işyerlerini ziyaret eden AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ile koruma ve yakınları, kimi eleştiriler ile karşı karşıya kalınca aile fertlerine saldırıda bulunmuştu. Kalabalık bir grup tarafından ateşli silah ve sert cisimler ile saldırıya maruz kalan Şenyaşar ailesinin 6 ferdine yönelik saldırılar, kaldırıldıkları hastanede de devam etmişti. Devlet erkanının bulunduğu Suruç Devlet Hastanesi’ne ağır yaralı çocuklarını görmek için giden baba Hacı Esvet Şenyaşar, çocukları Celal ve Adil Şenyaşar, Emine Şenyaşar’ın gözleri önünde linç edilerek katledilmişlerdi. Aynı olaylarda AKP’li vekilin üvey ağabeyi Mehmet Şah Yıldız da bulunamayan bir silahtan çıkan mermi ile yaşamını yitirmişti. 
 
Olaya dair yürütülen soruşturma, aynı gün olmasına rağmen işyeri ve hastane olarak iki ayrı dosyaya ayrıldı. İşyeri dosyasıyla ilgili açılan davada, Fadıl Şenyaşar'a 37 yıl 9 ay, Enver Yıldız'a ise 18 yıl ile hapis cezası verildi. Hastanede yaşanan katliama dair yürütülen soruşturma dosyasında ise gizlilik kararı yaklaşık 4 yıldır devam ediyor. 
 
Gizliliğin korunduğu dosyada, 22 Nisan’da AKP’li Yıldız’ın babası Osman Yıldız, ağabeyi Celal Yıldız, yeğenleri Osman Şah, Hüseyin Yıldız ve danışmanı Mustafa Amaç’ın aralarında olduğu 10 kişi gözaltına alındı. Bir günlük gözaltı sonrası emniyet ifadeleri tamamlanan 10 kişi, dün adliyeye sevk edildi. Yoğun polis ablukasının olduğu adliyede savcılık ifadeleri alınan Osman Yıldız (AKP’li vekilin babası) ve Osman Şah Yıldız (AKP’li vekilin yeğeni) savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 8 kişi ise tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Gece geç saatlere kadar süren duruşma sonucunda, AKP’li Yıldız’ın ağabeyi Celal Yıldız ve Mekail Şimşek hakkında “Kasten öldürme”, “Kasten yaralama”, Halil Şimşek ve Müslüm Yıldız hakkında ise “Suç delillerini karartma, gizleme, yok etme”, “Muhafaza altına alınmış eşyaları çalma” nedeniyle tutuklama kararı çıktı. Mahkeme tutuklanmaya sevk edilen Hüseyin Yıldız, Mehmet Yıldız, Mustafa Durmaz ve Mustafa Amaç hakkında ise, talebi reddederek, “Haftada iki gün imza atma şartı ile adli kontrolle serbest bırakılması” ve “Yurt dışı yasağı” kararı verdi.
 
Şenyaşar ailesi avukatı Hidayet Enmek, dosyada 4 yıldır gizlilik kararının korunması, yaşanan tutuklamalar ve ailenin adalet talebini Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.
 
 
DOSYAYA 3’ÜNCÜ MÜDAHALE
 
Şenyaşar ailesinin katledilmesine dair açılan dava dosyalarına iki defa müdahale edildiğini belirten Enmek, “İlk müdahale; olayın yaşandığı gün yapılan algı operasyonu. Ailenin ‘terörize’ edilmesi, siyasi bir olaymış gibi yansıtılmak istendi. İkinci müdahale ise; olayı bir bütün olarak değerlendirmesi gereken savcılığın, olayı işyeri ve hastane olarak ikiye ayırarak iki farklı soruşturma şeklinde sürdürmesi oldu. Yaklaşık 4 yıldır bizim hastane dosyasına ulaşmamız kısıtlı. Dosyanın içeriğini görememekteyiz. Cuma günü yapılan operasyon ile 10 kişinin gözaltına alınmış, 4 kişinin ise tutuklanmış olması aslında yaşanan hukuksuzluk ve müdahalelerin devamı olarak biz görmekteyiz. Zira hastanede yapılan katliamda 30’dan fazla kişiden birebir dahil, azmettiren, rol oynadığını biliyoruz. Buna dair yapılan teşhisler var. 4 kişinin tutuklanması kararı tam anlamıyla dosyada istenilen derinlik ve kapsamda bir soruşturmanın yürütülmediğini tekrardan gösteriyor. Asıl failler dışarıda geziyor. Malatya’da görülen iş yeri davasında hakkında yakalanma kararı olan İbrahim Yıldız, 4 yıldır aranıp bulunamıyor. Cuma günü yapılan operasyon ile birlikte tutuklanan 4 kişi ile birlikte tutuklanması gereken 30’dan fazla kişi var. Sadece 4 kişinin tutuklanmasını, bu dosyaya 3’üncü müdahale olarak okuyabiliriz” diye konuştu. 
 
‘YARGILAMA HUKUKEN SAKAT’
 
Fadıl Şenyaşar’a ceza verildiği dosyada yargılamaların “Hukuken sakat” olduğunu belirten Enmek, “Zira bir bütün olarak değerlendirmesi gereken olaylar silsilesi ikiye bölünmüş ve yapılan yargılama sonucu bir ceza çıkmıştır. Olayın başından sonuna kadar Fadıl Şenyaşar’ın yapmış olduğu bütün eylem, hareketler; kardeşleri ve iş yerlerinde dönük yapılan saldırıyı bertaraf etmeye dönüktür. Bu da TCK’da yer alan meşru müdafaa kapsamında değerlendirilmesi gerekir” dedi. Fadıl Şenyaşar’ın yaklaşık 4 yıldır tek kişilik hücrede tutulduğunun hatırlatan Enmek, “Aile Adalet Nöbeti başlatırken; Fadıl Şenyaşar’ın serbest kalmasını talep etti. Ailenin ikinci talebi ise hastanede katledilen 3 aile fertlerini öldüren kişilerin yargı önüne çıkarılarak yargılanması oldu. Şu ana kadar bu talepler gerçekleşmedi. Dolayısıyla nöbetin meşrutiyeti ve haklı talepleri devam etmekte. 4 kişi tutuklanmış, bu tutuklanan iki kişi ‘kasten öldürme’ fiilinden diğer iki kişi ise ‘delilleri karartma ve hırsızlık’ nedeniyle tutuklanmıştır. Asıl hastanede katliama katılanlar gözaltına alınmamıştır. Hala hukuka baskı ve müdahale olduğunu biz görüyoruz. Her ne kadar biz 4 yıldır dosyanın içinde ne var görmezsek dahi ilk günden bu yana edindiğimiz bilgi ve gözlemleri değerlendirdiğimizde, 30’dan fazla kişinin olduğunu gösteriyor. Sadece 4 kişinin tutuklanması bizim yıllardır dile getirdiğimiz hukuka müdahale edildiği kaygılarımızda ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gösterdi” ifadelerini kullandı. 
 
‘TESPİT ETMEK BU KADAR ZOR MU?’
 
Hastanede yaşanan olaylara dair yaklaşık 4 yıldır bir iddianame hazırlanmadığını vurgulayan Enmek, “4 yıl sonra şüpheli olarak ifadesi alınan 10 kişi var sadece. 4 yıl gibi uzun bir süre sonundan sadece ifadesi alınan 10 kişi var ve bu 10 kişi arasında tutuklanan 4 kişi bulunmakta. Şüphelileri tespit etmek bu kadar zor mu? Biz 3 yıl önce 3 kez savcılık makamında teşhis işleminde bulunduk. Bu gözaltına alınan şahıslar dışında birçok kişiyi teşhis ettik. Buna rağmen ifadelerinin alınması 4 yıl gibi uzun bir süre aldı” dedi. 
 
MÜCADELENİN SONUCU
 
Cuma günü (22 Nisan) yapılan gözaltıların Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın 413 gündür Urfa Adliyesi önünde sürdürdüğü Adalet Nöbeti’nin bir sonucu olduğunun altını çizen Enmek, “Yaşanan hukuksuzluklar ile ilgili daha önce ailenin avukatları olarak Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gerekli başvuruları yaptık ancak taleplerimiz karşılanmadı. Bu yaşanan son gözaltı ve tutuklamalar ile birlikte biz aile avukatları olarak tekrardan AYM’ye başvuru yapacağız. Dosya savcısı ile görüşüp, kısıtlama çerçevesinde olmayan bütün belgeleri talep edeceğiz. Bu belgeleri aldıktan sonra değerlendirip hukuki girişimlerimizi devam ettireceğiz” diye konuştu. 
 
ADALET NÖBETİ DEVAM EDİYOR
 
Adalet Nöbeti’ne birçok kurum ve kuruluştan destek ziyaretleri yapıldığına değinen Enmek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Adalet Nöbeti birçok sivil toplum kuruluşu, baroların desteklemesi ile güçlendi. Bu desteklerini yeniden dile getirmeleri ve ailenin yanında durmaları çok önemlidir. Bu nöbet son dönemlerde tarihe yazılan Türkiye'deki en büyük sivil itaatsizlik eylemidir. Bu bir adalet çığlığıdır. Bu konuda adalet talep eden, bunun mücadelesini veren bütün kurum ve kuruluşların tekrardan ailenin yanında olmaları belki davanın seyrini başka bir aşamaya taşıyacaktır. Ailenin talepleri henüz karşılanmadığı için adalet mücadeleleri devam ediyor. Biz aile avukatları olarak bu mücadeleye hukuki yardımımızı devam ettireceğiz. Ailenin devam eden Adalet Nöbeti’ne herkesin destek ziyaretinde bulunması çağrımızı yenileriz.”  
 
MA / Emrullah Acar

Diğer başlıklar

21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
09:29 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:22 Dağlardan sofraya inen Zuzax
09:17 ABD basını: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı
09:15 'MEB farklı projelerle cemaat ve istihbaratı okullara sokuyor'
09:08 Ziyaret Beldesi borç batağında
09:02 'Ekoloji mücadelesi anti-militarist ve anti-emperyalist olmalı'
09:02 Ortadoğu'da çatışmalar tırmanıyor: Tek çözüm Demokratik Ulus
09:02 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mücadelemiz devam edecek
09:01 Baharın müjdecisi kardelenler çiçek açtı
09:00 19 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
01:24 Kobanê’de SİHA saldırısı
01:18 ABD, Filistin'in BM üyeliğini veto etti
01:14 Kenya’da helikopter kazası: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü
01:10 Meclis İliç Komisyonu’nun üyeleri Resmi Gazete’de
18/04/2024
23:17 Tokat'ta 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha
23:09 Amed Tiyatro Festivali’nin startı verildi
22:49 Dêrik Belediyesi’nde x-ray cihazları kaldırıldı
22:31 Rönesans Rezidans davası: İmar affı yapan, imzası olan herkes yargılansın
21:31 Tokat’ta ev ve ahırlarda ağır hasar oluştu, halk sokakta
21:18 DİSK’ten 1 Mayıs’a katılım çağrısı
20:16 Erdoğan, AYM başkanıyla görüştü
20:06 AKP’li belediye, kömür küllerini dereye döktü
19:35 ‘Gardiyanlar, Örkmez ve Uğur’u ‘sizi tecavüzcülerin yanına veririz’ diye tehdit ediyor’
19:22 SES eski Eş Genel Başkanı Erden'in ev hapsi kaldırıldı
19:10 Kadınlar Amed’den seslendi: Devlet şiddetine karşı mücadeleye devam
18:27 Tokat'ta 5.6 büyüklüğünde deprem
18:23 DEM Parti, AK Genel Sekreteri Pejcinovic ile görüştü
17:54 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbetine ÖHD ve DEM Parti’den destek
17:18 51 kişinin hayatını kaybettiği Furkan Apartmanına ilişkin rapor
17:06 Et ve Süt Kurumu’ndan yüzde 25’lik zam
17:01 Hastane deposunda bir işçi ölü bulundu
15:54 Amed’de kaza: 2’si çocuk 10 yaralı
15:48 21 kişinin hayatını kaybettiği otelin 5 kolonu eksikmiş
15:46 MEB’de ‘ihale’ soruşturmasında 3 gözaltı
15:26 AKP'li Beyoğlu'nun kaldırdığı kadın heykeli yeniden dikildi
14:47 Özerk Yönetim ve Şam yeniden diyalog masasında
14:46 Êlih kayyımı 3 milyar 53 milyon 970 bin TL borç bıraktı
14:44 Wan’da düzenlenecek 1 Mayıs bölge mitingine çağrı
14:22 Abdullah Öcalan’ın ailesi ve avukatları CPT ile görüştü
14:21 Uzman çavuş tacizini takip eden Şirnex Barosu’na tehdit
14:20 Kaçak kazıda 3 kişi hayatını kaybetti
14:15 AKP'li yönetim belediye araçlarını bu hale getirdi
13:57 Gazeteci Gültekin hakkında beraat kararı
13:45 Taşımalı oylarla seçilen AKP'liler birbirlerini 'kirli işlerle' suçladı
12:52 Konya’da kuran kursu patlama davasında yeniden karar çıktı
12:43 CHP’nin yeni grup başkanvekili belli oldu
12:33 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:40 Wan-Gever yolu heyelan nedeniyle kapandı
11:39 AKP’nin bıraktığı borç billboardlara asıldı
11:04 Gazeteci Yalçın’a 1 yıl hapis ve para cezası
10:59 DEM Parti MYK'si toplandı
10:54 1 kolber katledildi, 1 kolber kayıp
10:36 Gülistan Doku Futbol Turnuvası: Özel savaşa karşı sahaya çıkıyoruz
10:10 Cinsel saldırıdan tutuklanan askerden 'saygın biriyim' savunması
09:45 Remziye Bor davasında AYM’den karar bekleniyor
09:28 Kayyımdan Erdoğan mitingi ve hediyelik eşyaya 8 milyon 886 bin TL harcama
09:04 177 gün oldu: Gazeteci Ahmet’ten haber yok
09:03 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:02 Ahtamar’da ilkbahar güzelliği
09:00 MİT’in çocuk etkinliğine tepki: Eğitim eğitimcilere bırakılmalı
09:00 'Tutsakların direnişine ortak olalım'