BM’ye kimyasal silah çağrısı: Türkiye için de komisyon kurulsun

  • dünya
  • 11:49 23 Mayıs 2022
  • |
img
ANKARA - Türkiye’nin kullandığı kimyasal silah konusunda BM’ye talepte bulunduklarını aktaran Almanya Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut, “Türkiye’nin Kürdistan’da kimyasal silahlar kullanmasına dair bir komisyonun kurulmasını istiyoruz” dedi. 
 
Federal Kürdistan Bölgesi'ne yönelik saldırılar ve iç siyasetteki güvenlikçi politikaları sürürken AKP -MHP iktidarı, Finlandiya ve İsveç ile NATO üyeliği konusunda Kürtler üzerinden pazarlık yürütüyor. İktidarın devam eden politikalarda en önemli partneri Almanya olarak görülüyor. Almanya Federal Meclisi'nde yer alan Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Gökay Akbulut, Türkiye’nin Kürdistan Federal Bölgesi’ne yönelik sürdürdüğü saldırıları, Türkiye-KDP ilişkileri ve Almanya ile Birleşmiş Milletlerin (BM) tutumuna dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulundu.
 
‘KİRLİ İŞ BİRLİĞİ DURDURULSUN’
 
Türkiye-KDP ilişkilerinin geçmişte olduğu gibi yeniden yakın bir ilişkiye evirildiğine dikkati çeken Akbulut, gelişmeleri kuşkuyla takip ettiklerini belirtti. Akbulut, “KDP ve Irak hükümetinin bu konudaki tutumları çok çelişkili. Sol Parti olarak Almanya Federal Meclis Dış İlişkiler Komisyonu’nda ve önergelerimizde KDP’nin tutumunu sıkça eleştiriyoruz. Ayrıca Irak hükümeti tarafından Türkiye’ye ve saldırılarına yönelik net bir tavır bekliyoruz. Bir an önce Türkiye ile devam eden bu kirli iş birliğinin durdurulmasını istiyoruz” dedi.
 
‘ERDOĞAN KENDİNİ KÜÇÜK DÜŞÜRDÜ’
 
Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımı üzerinden AKP’nin pazarlık yapmak istediğini söyleyen Akbulut, bu tür çabalarının uluslararası kamuoyunda karşılık bulamayacağı ifade etti ve şöyle açıkladı: “Erdoğan, uluslararası alanda bu pazarlıklarla kendini çok küçük bir pozisyona düşürdü. Sol Parti olarak Türkiye’nin bu konudaki tutumuyla ilgili Meclis araştırma önergesi sunduk. Türkiye’nin Kürtler üzerinden NATO’yla yaptığı pazarlığın NATO tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Almanya ve diğer Avrupa hükümetlerine bu konuya dair çağrılarımız sürüyor. Türkiye, Kürtlere ve onların kazanımlarına karşı saldırılarını sürdürüp kendi politikalarını dayatmaya çalışıyor. Bundan dolayı da NATO’ya baskı uygulamaya çalışıyor ancak karşılık bulamayacak.”
 
ALMANYA'NIN İKİYÜZLÜ POLİTİKALARI 
 
Kuzey ve Doğu Suriye, Federe Kürdistan Bölgesi, Avrupa ve Amerika’nın birçok yerinden kadın örgütlerinin BM’ye Türkiye’nin saldırılarının durdurulması yönünde açık mektup yazdıklarını hatırlatan Akbulut, “Bu çalışma çok önemli, özellikle de Almanya boyutu. Almanya’daki yeni hükümetin Dış İlişkiler Bakanı Yeşiller Partisi’nden. Feminist bir dış politika yürütüyor. Sürekli Alman medyasında ve Avrupa kamuoyunda feminist bir çizginin taşıyıcı olduğunu söylüyor. Sözde barışçıl, doğayla iç içe çözümler arayışı içerisinde ama Türkiye ile ilgili konularda ikiyüzlü politikalar yürütüyor. Biz bunu parlamentoda da dile getirdik. Kürt kadınlarının bölgedeki kazanımlarını hiçe sayarak Erdoğan rejimiyle ortak hareket ederek bu operasyonları desteklemelerini doğru bulmuyoruz. Kadınlar tarafından ulaştırılan ve Meclis’ten elimize geçen rapora göre Türkiye, BM’nin 51’inci meşru müdafaa hakkını gözeterek bu saldırıları gerçekleştiriyor ancak Irak topraklarından ya da PKK güçlerinden Türkiye’ye yönelik herhangi bir saldırı yok. Türkiye’nin bu konuda herhangi bir güvenlik sorunu da yok. Bunu Almanya Federal Meclis Araştırma Raporu da söylüyor” şeklinde konuştu.
 
BM’YE KİMYASAL SİLAH ÇAĞRISI
 
Türkiye’nin kullandığı kimyasal silah konusunda kendilerinin de BM’ye talepte bulunduklarını aktaran Akbulut, “Savaş suçları konusunda BM’de bir Araştırma Komisyonu kurulmasını talep ediyoruz. Bunu Almanya’dan da talep ettik. Örneğin Ukrayna konusunda Almanya çok yeni mekanizmalar oluşturdu. Ukrayna’daki savaş suçlarına yönelik yeni bir komisyon kuracaklar. Biz de aynı komisyonu Türkiye’nin Kürdistan’da kimyasal silahlar kullanmasına dair istiyoruz. Bu çalışma, uluslararası güçlerin ortak yürütebileceği bir komisyon şeklinde de olabilir. Türkiye geçmişte olduğu gibi uluslararası hukuku ihlal ediyor. Önümüzdeki haftalarda Türkiye’ye bu konuda birtakım yaptırımlar uygulanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
PKK YASAĞININ KALDIRILMASI İÇİN BAŞVURU
 
Avrupa ülkelerinde PKK’nin faaliyetlerinin yasaklanmaması gerektiğini söyleyen Akbulut, PKK'nin yasaklı listede yer almasında Almanya’nın çok önemli bir rolü olduğuna vurgu yaptı. Geçtiğimiz günlerde Dr. Peer Stolle ve Dr. Lukas Thune’nun Almanya’da PKK yasağının kaldırılması için yaptığı başvuruyu hatırlatan Akbulut, “Önümüzdeki günlerde bu başvuruyu Meclis boyutunda destekleyeceğiz. Başvuru İçişleri Bakanlığı’na yöneltilecek ve önümüzdeki İçişleri Komisyonu sürecinde ele alınacak. Bakanlık tarafından başvuruya dair şu an için herhangi bir yanıt yok” sözlerine yer verdi.
 
‘KÜRTLER ALMANYA’DA KRİMİNALİZE EDİLİYOR’
 
Geçtiğimiz hafta sonunda Berlin’de “Defend Kurdistan” şiarıyla büyük bir yürüyüş düzenlendiğini ve Alman polisinin yürüyüş esnasında kaos yaratıp eylemcilere saldırdığını ifade eden Akbulut, “Alman medyası da Kürtleri kriminalize etmeye çalışıyor. PKK’nin Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri açısından bir sorun yaratmadığını görüyoruz. Sadece Türkiye’nin baskılarından dolayı bu yasak devam ediyor ancak bu demokratik bir politika değil. Eylemlerde semboller, sloganlar ve bayraklar bile yasaklanıyor. Almanya’daki Kürt kurumları sürekli kriminalize ediliyor. Bu baskıları kabul etmiyoruz” dedi.
 
KUZEY VE DOĞU SURİYE’NİN STATÜSÜ
 
Kuzey ve Doğu Suriye’nin statüsü üzerine konuşan Akbulut, yakın zamanda ABD’nin Rojava’ya uyguladığı ticari yaptırımları kaldırdığını hatırlattı ve bunun önemli bir gelişme olduğunun altını çizdi.  Akbulut, ekledi: “Önemli olan çok ağır bedeller ödeyen Kürtlerin bölgedeki kazanımlarıdır. Almanya’daki yeni hükümet, Kürtlerin Rojava’daki statü talebinin haklı bir talep olduğunun aslında farkında. Biz iktidardan statü ve ilişkiler konusunda yeni adımlar atmasını bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte diğer partilerle bu konuda ortak hareket etmek için girişimlerde bulunacağız.”
 
Akbulut, Erdoğan’ın Ukrayna-Rusya savaşında “barış yanlısı” tutumunun aksine içerde sergilediği güvenlikçi savaş politikalarına dikkat çeken Akbulut, “Almanya ve Avrupa kamuoyunda Erdoğan karşıtlığı yükseliyor. Otoriter ve anti demokratik bir rejim olduğuna dair net bir pozisyon alındı ancak mülteci konusu ve Türkiye’nin stratejik bir partner olduğu faktörü Avrupa’nın politikalarını etkiliyor. Avrupa’daki halklar kesinlikle desteklemiyor ancak hükümetlerin çıkar politikaları var. Önemli olan burada bir kamuoyu oluşturabilmek ve ortak bir şekilde hükümetlere Türkiye konusunda baskı uygulayabilmek. Türkiye’de seçimler yaklaştıkça şiddetin dozajı da artacak. Bu konuda bütün demokratik kurumlara, kiliselere ve sivil toplum kuruluşlara çağrımız var. Almanya’nın Kürtlere karşı yeni ve örnek bir politika sergilemesi gerekiyor. Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin Kürdistan’da ve Ortadoğu’da agresif bir aktör olacağını sürekli dile getiriyoruz” diye konuştu.
 
TECRİT GÜNDEME GELECEK
 
İmralı’da Öcalan üzerinde uygulanan tecridin devam ettiğini anımsatan Akbulut, Avrupa'da çok uzun zamandır süren Öcalan'a Özgürlük Kampanyası sürecindeki gelişmeleri aktardı. Akbulut, “Almanya genelinde eylemler ve imzalar toplanmaya devam ediyor. Sayın Öcalan’a karşı uygulanan izolasyon aynı zamanda insan haklarına karşı da uygulanıyor. Bu izolasyonun bir an önce durdurulması gerekiyor. Sayın Öcalan ile tutuklu olan binlerce siyasinin de özgürleşmesi gerekiyor. Önümüzdeki ay Sol Parti’nin kongresi gerçekleşecek. Biz kongrede de tecridin bitmesi gerektiğini vurgulayacağız” diye aktardı.
 
Akbulut, Türkiye’nin bir an önce Federe Kürdistan ile Kuzey ve Doğu Suriye topraklarından çekilmesi gerektiğine belirterek, “Hep beraber barış için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.
 
MA / Fırat Can Arslan

Diğer başlıklar

00:12 Semsûr'da şüpheli çocuk ölümü
14/07/2024
23:08 Aydın'daki yangın fabrikanın ikinci kısmına sıçradı
22:25 Öğmen'in cenazesi teslim edildi
20:50 Riha'da Gülistan Doku futbol turnuvası başladı
20:02 Gençlik örgütleri ‘adalet zinciri’ oluşturdu: Suruç’un hesabını soracağız
19:45 Eyn Îsa’ya saldırı: Bir yurttaş yaşamını yitirdi
19:07 Yanan tur teknesinde 4 kişi yaralandı
18:49 Wan’da bir çocuk gölde boğuldu
18:41 Mücadeleci Sendikalar: İnsanca yaşamaya yetecek ücret istiyoruz
17:26 Gölde kaybolan 2 genç hayatını kaybetti, 1'i sağ kurtarıldı
17:20 Antalya’da 4 gözaltı
16:47 29 kişiden 15'i gözaltına alındı
16:40 Büyük Ölüm Orucu direnişçileri anıldı
16:19 Özgür Basın Arşivi sanal ortamda
15:27 Amed'de 'Engelli Daire Başkanlığı' kararı
15:26 ‘Özgürlüğe Ses Ver’ eylemi: Tecrit kalkana kadar mücadele sürecek
15:11 Hayvanları 'öldürme' yasa teklifine tepki
15:07 Saldırıları takip eden gazetecilere gözaltı
14:34 Kafelere saldırıda 3 kişi tutuklandı
14:24 Yüzde 68 engelli Mustafa Yaşar tutuklandı
13:51 DEM Parti: 14 Temmuz eşitlik ve özgürlük mücadelesinin adıdır
13:32 Kadın ve Ekonomi Çalıştay’ı sona erdi
12:38 'Kaçak elektrik' soruşturmasında 29 kişi hakkında gözaltı kararı
11:55 Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi Cumhuriyetçi çıktı
11:48 Av. Devedjian: CPT İmralı tecridine ilişkin açıklama yapmalı
10:46 Amiri: Türkiye güçlerini topraklarımızdan çekmeli
10:13 Jin derginin bu haftaki konusu Hizbullah'ın katliamları
09:44 Suya kapılan annenin cansız bedenine ulaşıldı
09:15 Hafızalara kazınan direnişin tanığı: O ruhla ilerleyebiliriz
09:08 Göç merkezlerindeki ‘ikna odaları’ BM gündeminde
09:07 İran’da değişim mümkün mü?
09:07 Gomlu kadınlardan örnek adım
09:06 Gabar’daki talana ekoloji örgütleri sessiz
09:06 15 Temmuz sonrası: 'FETÖ'nün yerini yeni cemaatler doldurdu
09:05 Muhalif avukatlar yargı kıskacında
09:05 Cizîr Belediyesi boğulma vakalarına karşı teyakkuzda
09:03 14 Temmuz direnişinin 'Stêrka Sor'u
09:02 Gazeteci Mîrza: Türkiye Behdînan'da 6 yeni nokta kurdu
09:00 14 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:54 Trump’ın mitinginde silahlı saldırı
13/07/2024
22:48 Erzirom'da heyelan: Anne ve bebeğine ulaşılamıyor
22:37 Milletvekili Kaya: Savaşa karşı çözüm Abdullah Öcalan'dadır
22:03 Kayyım Nöbeti: Demokrasi mücadelesi devam edecek
21:46 Tutar Apartmanı kararına tepki: Yarattıkları çürük yapının altında kalacaklar
21:28 Cizîr’de kayyımlar yürüyüşle protesto edildi
21:18 Uyutma yasasına tepki: Katil olmayı reddedin
21:07 Bilêxşê’de 3'ü anne 9 kişi tutuklandı
21:00 Gençlik örgütlerinden 33 Düş yolcusu için çağrı
20:59 DEM Parti'den AKP'ye: Hukuk dışılığı terk et
20:16 SKM'den 'Direnişin sınırsız mekanları' söyleşisi
19:59 DEM Parti Ankara İl Örgütü: Halk iradesini gasp edemeyeceksiniz
18:00 Mêrdîn'de morga 2 cenaze getirildi
17:41 Silopiya'da şüpheli kadın ölümü
17:30 Gazeteci Sadık Topaloğlu tutuklandı
17:08 HRW Türkiye'yi 'işgalci güç' olarak tanımlayarak BM'ye şikayet etti
16:45 EMO: Elektrik şirketleri denetlenmeli
16:30 Pirsûs Katliamı anması
15:54 Gazeteci Sadık Topaloğlu adliyeye sevk edildi
15:41 Dünyanın en iyi 100 üniversitesi listesinde Türkiye yok
15:40 Mersin’de 14 Temmuz Anması
15:23 ÇHD’den ölüm orucundaki Nurettin Kaya açıklaması
15:20 'Kadın ve Ekonomi Çalıştayı' başladı
15:05 3 kentte hasta tutsaklar için çağrı yapıldı
14:48 Saldırıya uğrayan kafelere ziyaret: Sessiz kalmayacağız
14:23 Cenazesi 38 gün sonra teslim edilen Numaş’ın taziyesine ziyaret
13:48 Cafelere saldırıda 3 gözaltı
13:26 Çocuğun ölümüne neden olan eski Kızılay Başkanı'nın kızı serbest bırakıldı
13:20 İsrail'den Han Yunus'a saldırı: 100'ü aşkın ölü ve yaralı var
13:20 Cumartesi Anneleri Hizbulkontra tarafından kaçırılan iki kişinin akıbetini sordu
13:10 Kayıp yakınları: Katledilen ve kaybettirilenler için mücadelemiz sürecek
12:58 Gözaltında 'İstiklal Marşı oku' dayatması!
12:57 Erdoğan ve Esad Bağdat’ta görüşecek
12:19 Enerji şirketi köylülerin zeytinliklerine girişini engelliyor
12:17 66 gündür direnen işçiler kazandı
12:15 Muğla'da kaza: 1 ölü, 32 yaralı
11:19 Yeni sıcak hava dalgası geliyor
11:13 Saldırılara Amed’ten ortak tepki: KDP Kürt halkının ölümünde rol üstleniyor
11:08 Süleymaniye’de 3 DAİŞ’li yakalandı
10:37 Katliamın 9’uncu yılında 33 düş yolcusu anılacak
10:22 Kerboran’daki yasak sona erdi
10:11 Gabar'daki mezarlığın tahrip edildiği ortaya çıktı
10:10 Korucular tehditlere rağmen operasyona katılmamakta kararlı
10:06 Hesana ve Navyan’da ağaç kıyımı yeniden başladı
09:54 Adana-Mersin arası dolmuş ücretlerine zam
09:53 ‘DEDAŞ’ın Kurdistan’daki temel görevi sömürgeciliktir’
09:49 Kadınlar özel savaş politikalarını tartışıyor
09:49 14 Temmuz'da Avrupa’da Öcalan’ın özgürlüğü talebi yankılanacak
09:21 14 Temmuz direnişi: Bu halkın kaderi o dönemde değiştirildi
09:20 Özgökçe: Aileyi yücelten politikalar şiddetin önünü açacak
09:19 14 Temmuz için şarkı yazdı: Orada başlayan direniş toplumsallaştı
09:17 1 ayda 16 tutsak zorla yeni açılan cezaevlerine sevk edildi
09:13 Orman İşletme Müdürlüğü memuru yangın çıkartırken yakalandı
09:12 Türkiye'nin 'bir taşla iki kuş vurma' planı
09:07 Tek kişilik hücreye konulan tutsağın annesi: Önderliği ve çocuklarımızı istiyoruz
09:06 'Ekonominin kötü olmasının nedeni hırsızlık'
09:05 Aykoç: Kurdistanî yapılar birlikte hareket etmeli
09:03 Nudem Durak’ın sağlık durumu kötüye gidiyor
09:01 13 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
12/07/2024
23:49 Elektrik akımına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti
23:39 Wan’da 4.2 şiddetinde deprem
23:12 Çekmeköy’de tecrit gündemli halk toplantısı
23:02 Colemêrg için nöbetteler: Tecrit ve kayyım rejimi aynı odaktan besleniyor
21:41 Mülteci paylaşımlarından tutuklanan Mozalar: Dayanışma güç veriyor
21:27 Kerboran'da bir mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi
20:21 Akbaş'ın ölümüyle ilgili yargılanan polise beraat
20:17 Gazeteci Topaloğlu’nun gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı
19:53 Bagok'ta askeri helikopter hareketliliği
19:50 13 çocuğun istismarı haberine erişim engeli
19:45 Bir yılda 219 bin 54 URL’ye erişim engeli
19:06 1 Mayıs tutsakları hakkında tahliye kararı
18:41 Barış Annesi Çeri yaşamını yitirdi
18:37 ‘Tecride son ver’ eylemleri: Ses çıkarın
18:27 Sabahat Tuncel, İstanbul'da kadınlarla bir araya geldi
18:23 TİHV, BM İşkence Komitesi’ne İmralı’daki tecridi soracak
18:06 Colemêrg’te kayyım nöbeti: Kürt halkı boyun eğmeyecek
17:55 ÖHD İç Anadolu Hapishaneleri Raporu: Temiz suya erişim yok!
17:47 Gazete bayisine keyfi ‘Yeni Yaşam’ baskısı
17:07 ÖHD’den tüm barolara tecrit çağrısı: Göreve davet ediyoruz
17:02 Aydın'da bir işçi yaşamını yitirdi
17:00 Wan'da 2 bin öğrenciye burs, bin 500 aileye sosyal kart
16:58 Barodan Elkê kırsalındaki ağaç kesimine suç duyurusu
16:56 Kanser hastası Atay serbest bırakıldı
16:23 AKP'nin, köpekleri 'öldürme' teklifi Meclis'te
16:19 ÖHD’nin cezaevi raporu: Kürtçe sansürü, sağlık hakkı ihlali
15:13 20 gündür kayıp olan kadın katledilmiş halde bulundu
14:49 Biradost bombalandı: 2 yaralı
14:43 'Savaş ilanı' yönetmeliğinin iptali için başvuru
14:32 CPT: Türkiye bölgeyi 27 günde 285 kez bombaladı
14:15 Amed'de 'hak' paneli: Arayıştan vazgeçilmemeli
13:35 Babylon Hareketi Lideri Al-Kildani: KDP Türkiye’ye izin veriyor
13:14 Çinkitaş cinayeti: Müebbet hapis cezası verilen fail tutuklanmadı
13:11 Gever’de SİHA düştü iddiası
13:05 Yolsuzlukla suçlanan AKP’li Beyoğlu’nun evine baskın
12:36 Düşürülen helikopterin görüntüsü yayınlandı
12:32 DEM Partili belediyeden sınırları aşan hizmet!
12:28 Nisêbîn'de şüpheli ölüm
12:05 Nepal’de heyelan: 2 otobüs nehre kapıldı, 65 kişi kayıp
12:02 Ailelerden İmralı başvurusu
12:00 Iraklı parlamenter: Saldırılara karşı yeterli adım atılmıyor
11:58 Üzerinden 94 yıl geçen katliamın pek bilinmeyen fotoğrafları
11:32 Gabar'daki orman kıyımının yeni görüntüleri
11:29 KDP'nin kaçak petrol ticareti
11:04 ‘Ekmek ve Adalet’ buluşmaları 19 Temmuz’da başlıyor
10:36 Gazeteci Zerdeşt: Barzani ailesinin pratikleri ihaneti bile aştı
10:28 Türkiye saldırısında hayatını kaybeden gazeteci defnedildi
10:04 Tutsak Kaytan'ın 'umut hakkı' için Avrupa Konseyi'ne yeni başvuru
09:54 İmralı’daki mutlak tecrit 3 gün boyunca BM’de görüşülecek
09:13 Tepki çeken 9. Yargı Paketi komisyonda kabul edildi
09:07 21 sivil toplum örgütü Gerede Çayı için birleşti
09:04 DEDAŞ'ın kesintileri nedeniyle ekinler kurumaya başladı