Mandela’nın avukatı: Öcalan üzerindeki tecrit kabul edilemez

img

İSTANBUL  - “Tecrit Siyasetine karşı barış hakkı” konulu konferansta konuşan Güney Afrika Lideri Nelson Mandela’nın avukatı Siraj Desai, Öcalan üzerindeki tecridin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Avukat ve aile görüşleri pazarlık konusu olamaz” dedi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Toplum Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV) ve İnsan Hakları Derneği’nin (İHD), PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ile tecridin barış ile bağına dikkat çekmek için düzenlediği “Tecrit Siyasetine Karşı Barış Hakkı” konferansı devam ediyor.
 
Konferansın “Tecrit, Hukuk ve Politika” başlığı ile birinci oturumda konuşan Güney Afrika Lideri Nelson Mandela’nın avukatı Siraj Desai, Mandela ve Afrika Ulusal Kongresi (ANC) deneyimini aktardı. Desai, Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüştürülmemesinin insan hakkı ihlali olduğunu belirtip, tecridin kabul edilemez olduğunu vurguladı.
 
Sözlerine 25 yıllık yargıçlık görevi yaptığını hatırlatarak başlayan Desai, uzun yıllardır hukuk mücadelesinin yanında siyasi mücadele yürüttüğünü de vurguladı. Güney Afrika halkının demokrasi mücadelesi için uzunca yıllar bedel ödediğini belirten Desai, Nelson Mandela’nın ülkedeki demokrasi sorununu çözdüğünü dile getirdi.
 
‘AFC TERÖRİST OLARAK GÖRÜLDÜ’
 
Güney Afrika’daki demokrasi için farklı kampanyalar yürüttüklerinin altını çizen Desai, o dönem oluşturdukları Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) farklı kesimler tarafından “terörist” olarak nitelendirdiğinin de altını çizdi. Desai, mücadele süreçlerine ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Güney Afrika’nın tecrit altında olduğu ve değiştirilmesi yönünde kararlarımız vardı. Oluşturulan ANC’nin mücadelesine çok kişi karşı çıkıyordu. ABD’de yetkilileri de böyle bir tepki gösteriyordu. Mücadelemizde siyasi haklarımızı, siyah tenli insanların haklarını ve özgürlüklerini istedik. Toplumun genelinde eşitsizlik vardı ve bununla mücadele ediyorduk. Uluslararası kampanyaya ek olarak, silahlı bir mücadele de yürütüldü. Silahlı mücadelenin başarıya ulaşılmasında birçok katkısı oldu.  Bu mücadelenin başarısı şuradaydı; Güney Afrika deneyiminin bilenler için söylüyorum. Angola ve diğer ülkelerde 1991 yılında ANC’nin Küba’daki kuvvetler tarafından eğitilmiş ve desteklenmişti. Nihai mücadeleye de katkıları oldu.”
 
KAMPANYALAR YÜRÜTLDÜ
 
Mandela ve arkadaşlarının yargılandıkları mahkemeleri de başından beri bir mücadele alanı olarak gördüklerini ifade eden Desai, Mandela ve arkadaşları için uluslararası boyutlarda kampanyalar da yürüttüklerini dile getirdi. Desai kampanyalarına ve mücadelelerine ilişkin şöyle devam etti: “Bunun için ben kendim 15 yıl boyunca çalıştım. Mahkemelerde hukukun üstünlüğünü vurguluyorduk. Buradaki sistemin ve rejimin tamamı zaten bununla ilgiliydi. Cezaevinde bulunanların büyük bir çoğunluğu siyasi olarak aktif kişilerdi. Nelson Mandela mücadelemiz açısından tabi ki de efsanevi liderimizdi. Aparthect rejimine karşı böylesi bir mücadele yürüttük. Mandela için birçok kampanya da yürüttük, özellikle de doğum günlerinde. Kampanyalarımızı uluslararası normlara uygun olarak yürüttük. Kendisi cezaevindeyken mücadeleyi büyütmek için bir sembol olarak kullanılıyordu. Tabi ki de cezaevlerinde başkaları için de mücadele yürüttük. Avukatlar da farklı taktikler kullanmaya çaba sarf etmiştik. Birçok mücadele konusunda haklarımızı da kazandık.  Mesela seçim kurulunun doğru bir şekilde işlemesine odaklandık. Bu kazanım için yaşamını yitiren arkadaşlarımız da oldu.”
 
‘TECRİT KABUL EDİLEMEZ’
 
Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Mandela’nın o dönem cezaevindeki durumuna ilişkin de konuşan Desai, “Müebbet hapis cezası alan bir tutuklunun hukuken bir temsilcisi elbette olmalıdır. Mandela cezaevinde tutulduğu günden çıktığı güne kadar 6 ayda bir hem avukat hem de ailesi tarafından ziyaret edilebiliyordu. Ben kendim de Roban Adası’nı ziyaret edebiliyordum. Şunu demek istiyorum müvekkillerimize erişimimiz vardı. Ne kadar kötü koşullarda olursa olsunlar gidip görebiliyorduk. Sizin Öcalan ile uzunca bir süredir temasınızın olmadığını duyduğumda müthiş bir öfke duydum. Uluslararası hukuk bunu kabul etmez. Uluslararası hukuk hem dava sürecinde hem de ceza aldığınız süreçte size erişim hakkı tanır. Ceza alındı diye avukata ve ailenize erişiminizin engelleneceği anlamına gelmez. Açık görüşlerin olması gerekiyor. Bu durumda en kaygı verici durum bu olsa gerek. Bu durum dünya kamuoyunda da kaygı uyandırmalı. Herhangi bir görüş yasağında kampanyalar yürüttük. Filistin’deki tutuklular içinde kampanyalar yürüttük. Bir avukatın müvekkiliyle görüşmemesi bir hak ihlalidir. Uluslararası hukuk düzleminde de ihlal demektir. Hukuk sisteminde birinin kilitlenip bir daha görüşülmemesi diye bir anlamı yoktur. Bir insanın tecrit altında tutulmasını kesinlikle kabul etmiyoruz.
 
PAZARLIK KONUSU OLAMAZ
 
Yürüttüğümüz hukuk mücadelesinde uluslararası hukuk ile kendi hukukumuz arasında bir bağlantı kurmaya çalıştık. Kanun dediğimiz şey elbette başkaları tarafından değiştirilebilir. Ama tutukluya erişimin olmaması kabul edilemez. Ben sizin mücadeleniz için bir reçete yazamam. Ama mücadelenizin hukuk mücadelesi olduğunu söyleyebilirim. Öcalan için de durum bundan ibaret. Elbette Öcalan’ın hangi koşullar altında tutulması gerektiğini konuşmuyoruz, sadece görüşlerin düzenli olması gerektiğini belirtiyorum. Bu görüşler kesinlikle pazarlık konusu yapılmamalı. Bu söz konusu olamaz. Uluslararası hukukun ihlalinden bahsediyorum. İnsan hakları açısından bir ihlal olduğunu belirtiyorum.”
 
ULUSLARARASI HUKUK İHLALİ
 
Desai, uluslararası hukukun insan haklarının ihlal edilmemesi konusunda her zaman söylemlerde bulunduğunu fakat her zaman ihlaller yarattığının altını çizdi. Desai konuşmasına şöyle devam etti: “ABD kurumları uluslararası hukuktan çokça bahsederler ama bu ihlalleri de yaparlar. Olması gereken tüm bunlara rağmen mücadelenin yürütülmesidir. Maalesef kötü bir zamanda yaşıyoruz. Uluslararası hukuk hem teoride hem de pratikte ihlal ediliyor. Bunu sadece Afrika için değil bütün devletlerde ihlaller yaşanıyor. Ülkeler kendi yasalarını dahi ihlal ediyor.”
 
TAHLİYE İÇİN SİYASİ KARAR GEREK
 
“Müebbet hapis cezası alan insanlar sonsuza kadar cezaevinde kalamaz” diyen Desai, “Nelson Mandela bile Aprthact rejimine rağmen 20 yıl sonra cezaevinden tahliye oldu. Çok uzun bir süreden bahsediyoruz. Dünyanın birçok yerinde müebbet hapis cezası alan insanlar aşağı yukarı 20 yıl kalıyor cezaevinde. Bir tutuklunun 20 yıl sonra dahi tahliye edilmemesinin nedeni halen topluma zararlı olabileceği düşüncesinden dolayıdır. Öcalan’ın tahliyesi için ise siyasi bir karar gerekiyor. Bu kararında makul ve mantıklı olması gerekiyor. Tahliyenin barışa ve topluma katkısı olmalı” diye belirtti.

Diğer başlıklar

21:09 Yıkılan Rönesans Sitesi'nin mühendislerinden E.D. tutuklandı
20:41 ‘Amed 2’nci Ekolojik Film Günleri’ başladı
19:56 ‘Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin 30’uncusu düzenleniyor CANLI
19:12 Cihat Ay’ın taziyesine kitlesel katılım
19:08 TJA Sözcüsü Gökkan: Zindanda direnmeye devam edeceğim
19:03 'Zamansız suçların zamanaşımı olmaz’ sempozyumunda mücadele deneyimleri
18:09 DBP Sewereg İlçe Eşbaşkanı Bas hakkında soruşturma
18:05 SES: Hijyenden uzak hastane yemekleri sağlığı tehlikeye atıyor
17:27 BM, İran’daki baskıları arttıran yasanın iptalini istedi
16:46 Bülbün’ün cenazesi 5 saattir hastanede bekletiliyor
16:27 Prof. Dr. Görür: Komşunun depremini hissedeceksiniz, önlem alınmalı
16:04 İfadeye çağrılan 4 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
15:50 İBB eski daire başkanı Saltık beraat etti
15:24 Koçyiğit: Merdinîk insansızlaştırılmak isteniyor
14:37 Apê Ûsiv toprağa verildi
14:19 Patnos Cezaevi raporu: Kadın tutuklulara işkence yapıldı
13:56 Yeşil Sol Parti görkemli kongreye hazırlanıyor
13:24 Kobanê Davası: Sorumlular yerine HDP yargılanıyor
12:35 İfade vermeye giden Polat gözaltına alındı
12:34 Marmaris'te sit alanına iskele yapılacak
11:55 MA editörü Sedat Yılmaz’a ‘gazetecilik yapman suçtur’ davası
11:43 Riha’nın Apê Ûsiv’ı yaşamını yitirdi
11:24 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
11:01 Çalağan: Bu kongre 'jin jiyan azadî yaşam felsefemizdir' diyenlerin kongresidir
10:59 İzmir belediyelerinde büyük satış!
10:48 11 yıldır yargılanan 3 avukat beraat etti
10:23 30 yıl sonra tahliye olan İldem: Birliğimizi oluşturalım
09:49 İmralı tecridi: CPT harekete geçmeli
09:39 Ev baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı
09:11 Bülbün’ün cenazesi Gever’e doğru yola çıkarıldı
09:01 Avesta’da Kürtçe kurslar 1 Ekim’de başlıyor
09:00 'Yüksek güvenlikli ve S tipleri tecrit hapishaneleridir'
09:00 Adım adım uluslararası komplo: İmha planı
09:00 Gazeteci Balekanî: KDP ihanet içinde
09:00 22 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:42 Sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde
08:12 Talabani: Uluslararası Koalisyon saldırılara sessiz kalmamalı
21/09/2023
23:33 Mereş’te 3.9 büyüklüğünde deprem
22:51 3 yaşındaki Müslüme Yağal'ın duruşması ertelendi
22:49 Çetin Temel için mevlit verildi
22:41 HABER-SEN’den sürgün protestosu
21:50 Esenyurt’ta 3 tutuklama
21:27 İldem 30 yıl sonra tahliye oldu
21:17 Ağaç kesiminin sürdüğü Cûdî’de 2 noktada yangın
21:13 Hesekê’de bir çocuk katledildi
21:11 Zorava’da ifadeye çağrılan yurttaşlar gözaltına alındı
20:28 DBP ve Yeşil Sol Parti'den Zorava’daki yurttaşlara ziyaret
20:19 Sayıştay raporu: Ödemeler döner sermayeden karşılandı, mali tablolar gizlendi
20:18 Peri Belediye Eşbaşkanı Çelebi tahliye edildi
19:45 Sayıştay raporu: Saray günde 15 milyon TL harcıyor
19:40 Antalya’da gözaltılar protesto edildi
18:14 Muğla ve Denizli'de orman yangını
17:23 Cûdî’de yangın kendiliğinden söndü
17:17 Mereş’te iş cinayeti
17:11 SİHA saldırısında bir yurttaş yaralandı
16:56 Eğitim Sen’den üyelerine dönük hukuksuzluklara tepki
16:39 Antalya'da 2 kadın serbest bırakıldı
16:38 Dünya Tıp Birliği’nden Türkiye'ye Dr. Uğurlu çağrısı
16:21 Bana köyüne kitlesel ziyaret
16:19 TJA’dan Emine Şenyaşar’a ziyaret
16:09 Rejim güçlerinden Javad Heidari’nin anmasına saldırı
16:01 Êzîdî kadını öldüren Özgün’e 'takdiri’ indirim yapılarak 25 yıl ceza verildi
15:56 Deniz Bülbün’ün cenazesi yarın Gever’e uğurlanacak
15:33 16 kişinin öldüğü otobüs kazasında şoföre 16 yıl ceza
15:27 Zorava’da evlere baskın: Silah doğrultulan köylüler kalkan olarak kullanıldı
14:09 Eliçümüş’ün taziyesine kitlesel ziyaret
14:06 Merkez Bankası faizi yüzde 30'a yükseltti
13:49 Akın, sorunları çözülmeyen depremzedeleri mücadeleye çağırdı
13:27 'Alkış davası' duruşması ertelendi
13:13 Salihli'de 6 JES projesine karşı dava açıldı
13:01 Akkaya: Kobanê Davası’nda IŞİD yok, ben varım
13:00 Emine Şenyaşar hakkında açılan davanın duruşması ertelendi
12:29 36 kişi aynı anda savunma yapacak!
12:26 Mor Dayanışma üyesi Gül’ün duruşması ertelendi
12:21 Demokratik Modernite davası 'eksik hususlar' gerekçesiyle ertelendi
12:20 Çatıya çıkan maden işçisi kazandı
11:48 Abdullah Öcalan için savcılık ve cezaevine başvuru
11:20 Üç Fidan anmasına katılan 22 kişi gözaltına alındı
10:57 İşkence gören kadın tutuklular sevk edildi
09:48 İşten çıkarılan işçiden şirketin çatısında eylem
09:47 Sanık polislerin yazışmaları: Babasının terörden kaydı varmış, onu söyle
09:31 TUAYDER 3 ayda 173 aileye ulaştı: Sorunları Meclis’e taşıyacağız
09:08 Adana'da gençler şölende buluşacak
09:08 ‘İktidar dinci ve milliyetçi ideolojisini çocuklara empoze ediyor’
09:07 Yeniden ve yerinde inşa için köylerine geri döndüler
09:05 Dilsiz: Devlet İmralı'da yasalara uymak zorunda
09:05 'Hasta tutuklu babama hücrede pişmanlık dayatılıyor'
09:03 KNK Dış İlişkiler Sözcüsü Koç: KDP Kürtlere karşı suç işliyor
09:03 Koza İzmir'i talan ediyor!
09:01 Polis kurşunuyla öldürülen İnan'ın faili 18 yıldır bulunmadı
09:00 Şirnex’ın değerleri kayyımların hedefinde
09:00 Tahliye erteleme kararının kurul toplantısı öncesi alındığı ortaya çıktı
09:00 21 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:43 14 il için sağanak uyarısı
07:49 Demirer ve Temel memleketlerinde toprağa verildi
20/09/2023
23:25 Habip Karakoç’a kitlesel uğurlama
22:45 Meletî'de yangın
22:22 Fed, faizi yüzde 5,25-5,50’de sabit tuttu
21:58 KNK ve havaalanına yönelik saldırı protesto edildi
21:40 Colemêrg’te gözaltındaki 11 kişi serbest bırakıldı
21:00 Cihat Ay memleketinde toprağa verildi
20:52 Bazid Kaymakamı’nın 'av partisi'nde bir kişi yaralandı
20:35 ‘Apê Musa’nın ıslığı gibi özgür basın da susmadı’
19:51 Talabani’den Türkiye’ye yanıt: Havaalanında Kurdistan Anti- Terör İdaresi dışında başka güç yok
19:43 Şirnex Barosu Dengbêj Evi için mahkemeye başvurdu
19:37 Lîce’de yaşamını yitiren 4 HPG'li memleketlerine götürüldü
19:02 Pîrsus Katliamı 98’inci ayında: Adalet arayışını sürdüreceğiz
18:35 KHK eylemi 260 haftadır sürüyor
18:22 BM önünde eylem: Barışın ön şartı Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasıdır
18:01 Türkiye’nin BM Genel Kurulu'na katılmasına ortak tepki
17:35 İsviçre’de burka yasağı kabul edildi
17:35 Apê Musa mezarı başında anıldı: Hakikati öldüremediler
17:23 Botan'da ‘jin, jiyan, azadî ile özgürlüğe doğru’ kampanyasının startı verildi
17:06 Ablukada olan Bana’da ev baskınları
17:03 Hrant Dink davası: Tutuklu tek sanık Sağlam tahliye edildi
15:18 Bayındır: Çözüm istiyorsanız İmralı kapılarını açın
15:17 Mereş'i ziyaret eden Uçar: Alevi köylerine yardım gitmedi
15:06 İzmir'de kadın cinayeti
15:03 Kayyım ve AKP’li belediyelerden bütçenin açıklanması istendi
14:32 Biri korucu 3 tecavüz failinin tutuklanması talebi reddedildi
14:31 Çocuğa işkence davası: Sanık polisler ilk duruşmaya katılmadı
14:30 İHD’den Patnos Cezaevi raporu: İşkence kamera kayıtlarında saklı
13:34 İran'da başörtüsü zorunluluğunu sertleştiren yasa meclisten geçti
13:25 Şemzînan’da esnafla tartışan polis rastgele ateş açtı
13:10 Temel'in taziyesine kitlesel ziyaret
12:56 Kayyımın yıkım kararı gerginliğe neden oldu
12:35 Dengbêj Evi’nin MEB’e tahsis edilmesi protesto edildi
12:24 Cudi Dağı’nda yangın
12:19 İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı
12:05 Gever’de askeri operasyon
12:01 DBP Kadın Meclisi Sözcüsü Sarıca: Tecride karşı mücadelemizi büyüteceğiz
11:26 Kobanê Davası yarına ertelendi
11:04 Apê Musa anıldı: Küçük generallerin kalemini taşıyor
10:51 Gurbetelli Ersöz’ün güncesi Fransızca yayınlandı
09:42 Mahkeme emniyetin görüşme odalarındaki kameraları hukuksuz buldu
09:22 Amed’te uyuşturucu kullanımında artış: Ticareti okullara yayıldı
09:06 22 yıl ceza aldıkları davada 'mağdur' oldukları ortaya çıktı
09:02 Bireysel sanata karşı kolektif bir albüm: Kavga
09:02 Bir günlük kazançla bir akşam yemeği
09:02 Akbelen direnişçileri: Ağaçlar kesilse de toprak ve suyumuz duruyor
09:01 Poligon ortasında kalan arazisine girmek isteyen yurttaşa hapis
09:01 Yüzde 94 engelli tutuklu tahliye edilmiyor
09:01 Wan’da birçok asansör kırmızı etiketli
09:01 Mezarlık ve cenazelere saldırı: Ahlaksızlığın son noktası
09:00 Çiftyürek: Abdullah Öcalan özgür olmalı
09:00 20 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
19/09/2023
23:33 Avrupa'da KNK binasına yönelik saldırı protesto edildi
22:38 Parlak: Bülbün’ün katili açığa çıkarılmalı
21:52 Hava saldırısında yaşamını yitiren Eliçümüş defnedildi
19:00 Irak, Erbet saldırısına dair Türkiye'ye nota verecek