Sansür yasası: Signal, WhatsApp, Telegram'dan veri alınabilecek

ANKARA - “Sansür yasası” ile Signal, Telegram ve WhatsApp gibi uygulamalardan bilgi alınabileceğini dile getiren HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki, bunun adının “toplumu susturma yasası” olduğunu söyledi.
 
AKP ve MHP tarafından Meclis’e sunulan 40 maddelik “Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Muhalefetin “sansür ve toplumu susturma” yasası olarak tariflediği kanun teklifinde, gazetecilik faaliyetleri başta olmak üzere sanal medya kullanıcıları ve ağ sağlayıcıları içinde ciddi kısıtlama ve cezalandırmaları getirecek düzenlemeler içeriyor.
 
Özellikle teklifte yer alan internet haberciliği, basın kartları, sanal medya ağ sağlayıcıları ve kullanıcıları, iletişim platformları (WhAtsapp, Signal, Telegram) alanında getirilmesi planlanan düzenlemeler muhalefet tarafından en fazla eleştirilen maddeler oldu.
 
AKP-MHP ortaklığıyla getirilen teklifi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi hukukçu Mehmet Rüştü Tiryaki, değerlendirdi.
 
 
Yasa teklifinin getirilişi üzerinden söze başlayan Tiryaki, iktidar ve ortağının yazılı ve görsel basını kontrol altına aldığını, alamadığı muhalif medya ve TV’leri ise hem RTÜK hem de gözaltı ve tutuklamalarla yıldırmaya çalıştığını belirtti.
 
‘SUSTURMA İLE SEÇİME GİTMEK İSTİYORLAR’
 
AKP ve MHP’nin kontrol edemedikleri bir alanın internet ve sanal medya platformları olduğunu düşündüğünü ve bu yüzden uzun süredir bir hazırlık içerisinde olduğunu hatırlatan Tiryaki, “Bugün Meclis’e sunulan ve komisyonlarda görüşülen teklifin amacı iddia edildiği gibi dezenformasyon ile mücadele değil, asıl amaçları sansür yasası, sosyal medya platformlarının tahakküm altına alınmaya çalışması, internet iletişimlerinin kontrol altına alınmaya çalışılmasıdır. Sosyal medya platformları kontrol altına almaya çalışıyorlar. Kimsenin itiraz edemeyeceği, itiraz edenlerin susturulduğu, itirazların dile getirildiği mecraların da susturulduğu bir süreç içerisinde seçime gitmeyi planlıyorlar” dedi.
 
‘2 YILDAN 4,5 YILA HAPİS CEZASI’
 
Kanun teklifinde yer alan en tartışmalı madde olan 29’uncu madde ile devam eden Tiryaki, bu madde ile Türk Ceza Kanunu’na (TCK) yeni bir madde eklendiğini belirtti. “Gerçeğe aykırı bilgiyi yayma” diye bir suç yaratıldığını söyleyen Tiryaki, “Türk Ceza Kanunu’nun 217’nci maddesinden sonra gelmek üzere yeni bir madde ekleniyor. Bu yeni bir suç ve bunu yapanlar 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Eğer ‘örgüt yapısı’, ‘örgütsel fiil’ olarak işlendiyse yarı oranında arttırılacak yani 2 yıldan 4,5 yıla kadar hapis cezası verilecek” diye belirtti.
 
‘SANAL MEDYA’YA BANT DARALTMASI’
 
Komisyon görüşmelerinde teklifin imzacılarından MHP’li Feti Yıldız’ın “gazeteci yargılanmayacak, tutuklanmayacak” sözlerinin maddi temeli olmadığının altını çizen Tiryaki, teklif görüşmeleri sırasında kanun teklifi kabul edilmeden Diyarbakır’da 16 gazetecinin tutuklandığını hatırlattı. Türkiye’de bir atasözünü hatırlattığı için dahi gazetecilerin tutuklandığını, gözaltına alındığını anımsatan Tiryaki, teklifin kanunlaşması ardından enflasyona, hükümetin politikalarına dair herhangi bir haber yapan, tweet atan kişilerin yargılanabileceklerini, gözaltına alınabileceklerini, tutuklanabileceklerini ve hapis cezası alabileceklerini belirtti. Düzenlemenin sadece bununla da sınırlı olmadığını da sözlerine ekleyen Tiryaki, “Amaç sadece gerçekten gerçeğe aykırı bilgiyi yayan, kamuoyunda korku, yılgınlık yaratan bir haber yapan kişiyi yargılamak değil. Aynı zamanda sosyal medya platformunda yayınlandıysa, çıkarılmasını isteyecekler. Eğer sosyal medya platformu bu haberi kaldırmaz ise yüzde 95’e kadar bant daraltmaya gidebilecekler” dedi.
 
‘DOLAR 30 TL’YE YÜKSELİR’ DİYEN YARGILANACAK
 
Maddenin getirdiği düzenlemeye dair ise Tiryaki, şu örnekleri verdi: “Seçime giderken ‘enflasyon yüzde 200 oldu’, ‘Böyle giderse dolar 18 TL’den 30 TL’ye yükselir’ diyen bir kişinin gözaltına alınması, tutuklanması, yargılanması mümkün olacak. Sanal medyadan bu içeriğin kaldırılması istenecek, eğer erişim engellenmez ise sosyal medya platformuna erişimi engelleyecekler. Asıl amaçları yalan haberciliğin önüne geçmek değil. Hepimiz biliyoruz ki; yalan haberleri havuz medyası üzerinden nasıl yaydıklarını, ayrıca on binlerce trolüyle nasıl dezenformasyon yaptıklarını biliyoruz. Kaldı ki Cumhurbaşkanı’nın söylediği sözler arasında gerçeğe aykırı o kadar çok bilgi var ki; bu bilgilerin hiçbirisi ile ilgili bir şey yapmayan yargı organları bundan sonra yalan yanlış bilgiyi yayan bu iktidara yönelik değil, muhalefete yönelik susturma girişiminde bulunacağını söylemek kesinlikle kehanet olmayacaktır. Çok tehlikeli bir madde, düşünce ifade özgürlüğünün özel bir alanı olan basın ifade özgürlüğünün doğrudan ihlal edilmesi anlamına geliyor.”
 
KİM KARAR VERECEK?
 
Bu madde içerisinde önemli olan diğer meselenin de “gerçeğe aykırı bilgi ya da yalana” kimin karar vereceği olduğunu dile getiren Tiryaki, “Bir gazeteci haber yaptı, iktidar mensubu, bakan, hükümet yetkilisi ‘gerçeği yansıtmıyor’ dediği andan itibaren savcı kime inanacak? O haberi yapan kişiye mi iktidara mı? Elbette pervasız bir şekilde gerçeğe aykırı bilgi yayan iktidarın sözleriyle basın mensuplarının haber yapması engellenecek. Dezenformasyon yasası değil, açıkça sansür yasasıdır” ifadelerini kullandı.
 
‘MİLYONLARCA TL’LİK PARA CEZASI’
 
İktidarın daha önce sanal medya ağ sağlayıcıların temsilcisi bulundurmasına dair düzenleme yaptığını hatırlatan Tiryaki, yeni kanun teklifinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) taleplerini yerine getirme biraz daha kontrol altına almaya gidildiğini söyledi. Tiryaki, şöyle konuştu: “Sosyal ağ sağlayıcıları BTK’nin talebini yerine getirmez ise çok büyük milyonlarca TL’lik para cezaları, verilmediği takdir de yüzde 95’e kadar bant daraltma uygulanmasının getirilmesi öngörülüyor.”  
 
‘BASIN SAVCILIĞINDAN BİK’E YETKİ’
 
En tartışmalı maddelerden olan gazete, dergi ve yeni düzenleme ile internet haber sitesinin açılması için basın savcılıkları yerine Basın İlan Kurumu’na (BİK) yetki verilmesi oldu. Bu maddenin de komisyonda çok tartışıldığını aktaran Tiryaki, “Demokratik bir ülkede yargı organları yerine gazeteci, medya örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin kontrolünde olan BİK’e verilmesi doğru sayılabilir. Fakat Türkiye’de böyle değil. Türkiye, AB uyum yasaları çerçevesinde basına dair her tür başvurunun basın savcılığına yapılması için düzenleme yapmıştı. Daha önce idareye, hükümetlere başvuru yapılırken, AB uyum sürecinde bu konuda bir değişiklik yapıldı. Yargının bağımsız olduğu varsayılarak, gazete çıkaracak kişilerin basın savcılığına başvurması daha doğru olacağı söylendi. Bugüne kadar herhangi bir sorun olmadan yürüdü. Şimdi değiştirmek istiyorlar. Diyorlar ki; Bundan sonra kim gazete, dergi çıkaracaksa BİK’e başvursun. Peki bu BİK’in yönetiminde kimler var? Tamamen BTK ve Cumhurbaşkanlığı yetkisinde” ifadelerini kullandı.
 
BİK’İN KONTROLÜNE ALINIYOR
 
BİK’in Genel Kurul’daki üye sayısının da 36’dan 42’ye çıkarıldığını ancak 14 üyenin Cumhurbaşkanlığı tarafından direk atama yapılacağını anlatan Tiryaki, “Öyle basın mensubu falan bile olması gerekmiyor. Geri kalan 28 kişiden 14’ü de yine idarenin temsilcileri, kalan tarafsız denilen basın mensuplarından seçilecek kişilerde listeye bakıldığında görüleceği gibi iktidarın kontrolündeki medya mensuplarının temsilcileri oluşturacak. Bu yasa değiştirerek, gazetecilik ve dergicilik görece bağımsız olması gereken yargı yerine BİK’in kontrolüne almaya çalışıyorlar” dedi.
 
Yönetmelikle düzenlenen basın kartı verilmesi şartları, komisyonları ve yetkilerine dair de yasal düzenleme içeren teklifte basın kartlarının verilmesinin İletişim Başkanlığı’nın kontrolü altına alındığının altını çizen Tiryaki, Danıştay’ın verdiği “yürütme durdurma” kararına aykırı bir düzenleme yapıldığını da vurguladı.
 
‘DANIŞTAY KARARINI BOŞA ÇIKARAN DÜZENLEME’
 
Danıştay’ın “Yürütmenin durdurulması” yönünde kararı ardından İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Biz terör örgütlerinin basını ele geçirmesine izin vermeyeceğiz” sözlerini hatırlatan Tiryaki, şunları söyledi: “Ne açılan davada, Danıştay İDDK’nin kararında böyle bir şey var. Danıştay, basın kartlarının iktidarın, hükümetin kontrolüyle dağıtılmasının kime verilip, verilmeyeceğine karar verilmesinin yasaya aykırı olduğunu söylüyor. Bunun doğru anlaşılmaması, yaptıkları hukuksuzluğun kitlelerde doğru algılanmaması için Hitler döneminin Gobells bakanı gibi açıklama yapıyorlar. AKP-MHP kesinlikle yargı kararlarına saygı duyan bir iktidar değiller. Bir düzenleme yüksek mahkeme tarafından iptal edildiğinde yargı kararlarına saygılı olan bir iktidarın ona göre düzenleme yapması gerekir. Tersine genelge iptal edildiyse yönetmelik çıkaran, yönetmelik iptal edildiyse kanun çıkaran, kanun iptal edildiyse Anayasa’yı değiştiren bir iktidardan söz ediyoruz. Danıştay kararını boşa çıkarmak içinde bunu yapıyorlar.”
 
‘MEDYA KONTROL ALTINA ALINIYOR’
 
Komisyon’da da bütün muhalefet milletvekilleri tarafından yüksek sesle bu maddeye karşı çıkıldığını aktaran Tiryaki, “Bir kişinin gazeteci olup, olmadığına iktidar karar veremez. Sadece gazetecilerin öz örgütleri karar verebilirler. Fakat Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildikten sonra Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü yerine oluşturulan İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı ve hükümetin propaganda başkanlığı gibi çalışan bir yapı kimin gazeteci olup, olmayacağına karar veriyor. 52 yıllık gazeteci ve 25 yıl sarı basın kartı taşıyan Aydın Engin’e İletişim Başkanlığı basın kartı vermedi. Şimdi yönetmelikle basın kartı verilmesine dair düzenlemeler yasal güvence altına alınıyor denilerek, basın kartı verilmesi tamamen meslek örgütlerinin kontrolünden çıkarılması sağlanmış oluyor. Medyanın kontrol altına alınmasının tipik örneğidir” diye aktardı.
 
Tiryaki, getirilen yasa ile 40 yıl önce yargılanmış, soruşturma geçirmiş kişilere dahi basın kartı verilmemesinin dayanağını oluşturulduğunu ve muhaliflerin basın kartı almaması için her yolun denendiğini belirtti.
 
SİGNAL, TELEGRAM VE WHATSAPP’A DAİR DÜZENLEME
 
Teklifte yer alan ancak kamuoyunda pek tartışılmayan 36’ncı ve 37’nci maddeler ile “Şebekeler üstü hizmet sağlayıcılar, Kurumun elektronik haberleşme sektörüne ilişkin görevleri kapsamında bu hizmete yönelik yapacağı düzenlemelere uymakla yükümlüdür. Şebekeler üstü hizmet sağlayıcılar, Türkiye'deki aktif bireysel ve kurumsal kullanıcı sayısı, sesli arama sayısı ve süresi, görüntülü görüşme sayısı ve süresi, anlık mesaj sayısı ve Kurumun belirleyebileceği diğer bilgileri Kurumca belirlenecek periyotlarla, bildirmek zorundadır” düzenlemesi getiriliyor. Getirilen bu düzenlemenin Signal, WhAtsapp, Telegram gibi uygulamalar için olduğunu ifade eden Tiryaki, “BTK, bu uygulamalardan görüşme sayısı, görüşülen kişiler, görüntülü arama sayısı, süresi dahil bunların hepsinin istenmesine olanak tanıyor. Eğer bu konuda da adım atılmazsa, şebekeler üstü iletişimi sağlayanlar bilgi paylaşmazsa bunlara dair yasaklama, engelleme de söz konusu olacak” dedi.
 
‘BTK İÇERİKTE İSTEYEBİLİR’
 
Yapılan görüşmelerdeki içeriklerin de istenip, istenmeyeceğinin teklifte açıkça yazılmadığını ancak “kurumunda isteyeceği diğer bilgiler” diye sınırsız bir alan yaratıldığını vurgulayan Tiryaki, ekledi: “BTK’nin iletişimi sağlayan uygulamalardan içerik dahi istemesi mümkün. Verip, vermeyeceklerini gelecekte göreceğiz. Bu durum yargı kararına dahi bağlanmıyor.”
 
MA / Berivan Altan

Diğer başlıklar

29/05/2023
22:39 AKPM: Cumhurbaşkanlığı seçimi adil olmayan koşullarda yapıldı
20:35 HDP İnegöl İlçe Örgütü’ne taşlı saldırı
19:17 HDP'den Demirtaş’ı hedef alan Erdoğan'a: Bizi yolumuzdan alıkoyamaz
19:08 Dört ülkede açlık krizi en üst seviyede
18:19 HDK ve DTK yeni dönem yol haritasını belirleyecek
18:00 İlerici Kadınlar: Karanlığa karşı umut örgütlü mücadelemizde
17:47 Ankara’da bir kadın katledildi
17:40 Eski Buca Cezaevi projesi kamu yararına aykırı bulundu
17:39 İran’da kadın öğrenciler üniversiteden çıkarıldı
17:25 ÖHD, Colemêrg’teki işkenceye dair hukuki süreç başlattı
16:58 Dedeoğulları Katliamı ve saldırı dosyalarının birleştirilme talebine red
16:48 İHD’den seçim sonuçlarına ilişkin açıklama
16:40 Siyasi partilerden evi kurşunlanan DBP’li yöneticiye ziyaret
16:12 Şenyaşar ailesi: Mücadelemiz kararlılıkla devam edecek
16:00 İkinci tur kesin sonuçları 1 Haziran'da açıklanacak
15:00 Polis şiddetinin fotoğrafı: Doktor ‘baş ağrısı’ raporu verdi
14:25 Xwebûn ‘Kurdan Erdogan red kir’ manşetiyle çıktı
14:01 Benzine zam yolda
13:46 Hizbullah noktaları vuruldu
13:11 Oy ve Ötesi’nin tutanak sorgulama sistemi açıldı
12:57 6 il için sağanak yağış uyarısı
12:44 Türkiye uyuşturucu kullanımında ilk beşte
12:13 Morgan Stanley: Dolar 28 lirayı görebilir
11:06 Ekonomist Önder: Yüzde 52 zafer değil, yenilgidir
10:48 İmamoğlu: Her şey yeniden başlıyor
10:19 TIR ile minibüs çarpıştı: 4 ölü
10:17 Odaya kilitleyerek işkence ettiler: Oğlunu öldürmeye geldik
10:03 YSK’den milletvekili kesin sonuçlarına dair açıklama
09:51 Gazeteci Hekimoğlu: Kürtler üzerine düşeni yaptı
09:40 Mexmûr'da direniş sürüyor
09:38 Gever’de ev baskınları: Gençler dövüle dövüle gözaltına alındı
09:31 Piyasalara seçim etkisi
09:00 Seçimlerin ikinci turuna usulsüzlükler damga vurdu
09:00 Adalet Bakanlığı hasta tutuklu verilerini paylaşmıyor
09:00 29 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:34 'Seçim bitti, şimdi muhasebe zamanı'
01:49 Erdoğan destekçileri bir yurttaşı vurdu
01:13 Alanya’da AKP’lilerden provokasyon
00:48 Erdoğan balkondan ‘yargıya müdahale’ mesajı verdi
28/05/2023
23:55 Millet İttifakı, CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi
23:21 AKP’lilerin saldırdığı yurttaş ağır yaralandı
23:17 İYİ Parti: Üyemiz Erhan Kurt öldürüldü
23:00 Kürtler yine Erdoğan’a ‘hayır’ dedi
22:39 YSK: Geçici sonuçlara göre Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi
22:38 HDP ve Yeşil Sol Parti: Demokratik siyaseti büyüteceğiz
22:29 Akşener’den Erdoğan’a: Sonuçlardan çıkarması gereken dersler var
22:26 Demirtaş: Teslim olmak yok, mücadeleye devam
22:19 Düzkan: Cumhuriyet tarihinin en sağcı ve faşist bileşimi oluştu
22:05 Kaftancıoğlu: Islak imzalı tutanaklar elimizde, itirazlar yapılıyor
21:42 Kılıçdaroğlu: Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız
21:36 HDP ve Yeşil Sol Parti 22.30’da açıklama yapacak
21:23 Efrîn’de Erdoğan kutlaması: Bir çocuk katledildi
21:07 CHP Genel Merkezi önünde provokasyon
21:03 Gazeteci Uçar: Milliyetçilik muhalefete iyi gelmedi
21:01 Erdoğan ilk açıklamasında tehdit etti
20:59 Wan’da bir korucu DBP’li yöneticinin evine ateş açtı
20:51 Diyarbakır Cezaevi’nden seçim sonuçları
20:43 Colemêrg’te şüpheli kadın ölümü
20:05 YSK son verileri açıkladı
19:28 YSK: Oyların yüzde 54,60'ı sayıldı
19:22 Roboskî'de Kılıçdaroğlu fark attı
19:13 CHP Sözcüsü Öztrak: Nefes nefese bir yarış var
18:49 YSK: Yüzde 25 oranında veri akışı oldu
18:37 Uçar’ın oy kullandığı sandıkta Kılıçdaroğlu büyük fark attı
18:26 Akşener: Sandık başından ayrılmayın
18:23 AA şaşırtmadı: Açılışı Erdoğan’ın önde olduğu kentlerden yaptı
18:18 Şırnak ve Mardin cezaevlerinde Kılıçdaroğlu'na rekor oy
18:17 Sîsê’de Erdoğan’a oy yok!
18:13 Seçim yasakları kaldırıldı
17:51 AKP’ye oy isteyen İsmailağa Cemaati’nden kadınlara tehdit: Bize alışacaksınız
17:35 Öztrak: Sandıkların başından ayrılmayın
17:23 AKP’liler sandığa gitmeyenler yerine toplu oy kullandı
17:22 AKP'liler gazeteciyi darp etti, polis izledi
17:19 YSK Başkanı'ndan ilk açıklama: Olumsuz bir durum yok
17:10 Kaftancıoğlu’ndan ‘Verdiğiniz oyu koruma zamanı’ çağrısı
17:04 AKP’li belediye başkanının korumaları müşahide saldırdı
17:03 Riha’da gün boyu ihlal
17:00 İkinci tur oy verme işlemleri tamamlandı
16:15 Ferit Şenyaşar'ın aralarında olduğu heyete saldırı
16:00 AKP'li belediye seçim yasaklarına uymadı
15:59 Cizîr’de polis okul bahçesindeki yurttaşları darp etti
15:52 Seçmene verilen zarfta Erdoğan mühürlü pusula çıktı
15:36 Vezire Ertürk’ü katleden erkek tutuklandı
15:20 Polisler 142 belgesini vermeden oy kullandı
15:17 İhlaller sürüyor: MHP'li başkan mükerrer oy kullanırken yakalandı
15:05 Türkiye, Sefalet Endeksi'nde 10’uncu sırada
15:00 Amed’te sahte oy pusulası
14:56 Sınır köyünde toplu oy iddiası: Avukat ve vekile saldırı
14:51 Irak Petrol Bakanı: Türkiye, bölge petrolünü baskı aracı olarak kullanıyor
14:50 Hezex'te kaza
14:42 Hewlêr’de silahlı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi
14:32 Jin’in yeni sayısı ‘faili meçhuller’
14:31 Şiddet gören kadınlar kapalı adres bilgileriyle oy kullandı
14:29 Seyhan'da bir okulda polis oy verme işlemini durdurdu
14:23 CHP usulsüzlüklere karşı seçim kuruluna başvurdu
14:08 Zarftan Erdoğan mühürlü pusula çıktı
13:54 AKP'lilerden CHP’li belediye başkanına saldırı
13:52 Hatay'da müşahitler darp edildi
13:48 Avrupa'dakilerin yerine oy kullanıldı, asker 'müdahale edemem' dedi
13:46 HDP ve Yeşil Sol’dan ‘Oyunuzu mutlaka kullanın’ çağrısı
13:36 İstanbul’da 28 bin 96 kişi oy kullanamayacak
13:31 İhlaller arttı: Açık oy baskısı, toplu oy kullanımı, AKP’lilerden tehdit
13:04 ‘Süreç buzdolabına kaldırıldı’ sözlerinden sonra ilk kez sandığa gitti
12:58 AKP'lilerden muhtar ve koruculara: Oylarınızı çekip atın
12:54 Korucu ve AKP'liler sandık görevlilerine saldırdı
12:47 Erdoğan posterleri seçim gününde de kaldırılmadı
12:47 YSK Başkanı: Seçim erken sonuçlanır
12:41 Babacan'dan çağrı: Mutlaka sandığa gidin
12:33 Erdoğan oy kullandı: Çok seri bir şekilde bitecek
12:32 Kılıçdaroğlu: Demokrasi için sandığa
12:26 Sırrı Süreyya Önder: Az kaldı, inat da bir murattır
12:23 Roboskî Katliamı 137'nci ayında
12:16 Almanya Sol Parti vekili Amed’te: İnsan hakları için herkes sandık başına
12:14 Sancar: Herkes sandığa gitsin
12:10 İmamoğlu: Helalleşeceğimiz çok şey var, yarından sonra konuşacağız
11:59 İstanbul’da silinebilir YSK imza çizelgesi
11:57 Cizîr’de okul bahçesinde plakasız araç!
11:37 Akşener oy kullandı
11:24 Hür Dava Partisi bir çocuğu müşahit yaptı
11:04 Kadınların yerine oy kullanmak isteyen erkeklere karşı çıkan CHP'li vekil saldırıya uğradı
11:01 Mêrdîn'de polis AKP'ye müşahit topluyor: Toplu oy kullanıyor
10:57 Buldan: Bir oy çok şeyi değiştirir
10:42 Emine Şenyaşar oy kullandı: Değişim olacak
10:26 Yalova’da dışarıdan getirilen zarflar tespit edildi
10:22 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur: İhlallerle başladı, ihlallerle bitti
10:17 Demirtaş'tan fotoğraflı paylaşım: Oy verme hakkınızı kullanın lütfen
09:39 Depremzedeler konteynerlerde oy kullanmaya başladı
09:36 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri oy kullandı: Sandıklara sahip çıkalım
09:03 Av. Ekinci: Ankara JİTEM Davası kararı siyasidir
09:01 ‘İmralı’da tecrit sürdükçe ekonomi düzelmez’
09:00 28 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:52 YNK’li Gelali: KDP Mexmur’u boşaltmak istiyor
08:00 Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için oy verme işlemi başladı
27/05/2023
23:55 İkinci tur seçimlerine saatler kaldı
22:41 Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülü Merve Dizdar’ın oldu
21:51 Tutuklamalara havai fişeklerle protesto
21:21 Binlerce kişi Habur’da bekletiliyor
21:15 Lozan ve Marsilya’da Mexmûr ablukası protesto edildi
19:55 Wan'da Şükrü Koçak bir kadını katletti
18:50 Irak ordusunun Mexmûr ablukası sürüyor
18:02 Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınan 18 kişi serbest bırakıldı
18:00 Seçim yasakları başladı
17:46 Yurt dışı oyların tamamı Türkiye'ye getirildi
17:36 Akın’dan sandık çağrısı: Değiştirmek zorundayız
17:12 Bayındır: Erdoğan’ı gönderme konusunda kararlıyız
16:22 Temelli: Şimdi değiştirme zamanı
16:13 Şenyaşar ailesi: Devran hep zalimden yana olmayacak!
16:12 Adana’da tutuklama protestosu
16:02 Bakırhan: Tek adam rejimini devirmek için sandığa gidelim
15:54 Cumartesi Anneleri: Adalet arayışından vazgeçmeyeceğiz