Diyarbakırlılardan asgari ücret tepkisi: Kaşıkla verip kepçeyle geri alıyorlar

DİYARBAKIR - Halkın geçimini sağlayabilmesi için asgari ücretin en az 8 bin ila 10 bin TL olması gerektiğini belirten Diyarbakırlılar, “Bu devlet kaşıkla verip, kepçeyle alıyor. Bütçenin hepsi savaşa ve çirkin işlere kullanılıyor. Bunu bizler değiştirebiliriz” dedi. 
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı enflasyon rakamlarını yüzde 73.50 olarak açıklarken, bağımsız kuruluşlar bu oranın çok daha yüksek olduğu görüşünde. Açıkladığı enflasyon rakamları üzerinde oynamalar yaparak enflasyonu daha düşük gösterdiği defalarca tespit edilen TÜİK verilerinde dahi enflasyon oranının beklenenin çok üstünde gerçekleşmesi ve seçime bir yıl gibi kısa bir süre kalmasıyla seçmendeki AKP memnuniyetsizliğinin büyümesi asgari ücrette “iyileştirmeye” götürdü.
 
Sene başında 2 bin 825 TL olan asgari ücreti yüzde 50'lik zamla 4 bin 253 TL'ye çıkaran hükümet, daha 6 ay geçmeden bir ara zam daha yaptı ve asgari ücret 5 bin 500 TL oldu. Ancak beklentileri karşılamayan zam oranı tepkilere neden oldu. Asgari ücret, TÜRK-İş’in Haziran verilerinde belirlediği 6 bin 391 TL’lik açlık sınırının altında kaldı. 
 
Mikrofon uzattığımız Diyarbakırlılar, yeni zammın da çözüm olmadığı görüşünde. 
 
 
KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALIYORLAR
 
Ferhat Yusufoğlu adlı yurttaş, belirlenen yeni asgari ücretin de yüksek enflasyon ve döviz kuru karşısında yetersiz olduğunu belirterek, “Ülkede ev kirası bile 4 binden az değil. Düşünsene bir adam 5 bin 500 TL asgari ücretle çalışıyor. Bunun yol parası, sigarası var. Haliyle evine ve çocuklarına bir şey alamıyor. Asgari ücreti artırmak değil, alım gücünü yükseltmek lazım. Yapılan zamla pek bir şey değişmedi. Asgari ücreti 5 bin 500 TL yaptılar ama ertesi gün her şeye zam yaptılar. Bir hafta sonra elektrik ve suya zam yaparlar. Bu devlet kaşıkla veriyorsa kepçe ile alıyor. Asgari ücret en az 10 bin TL olmalı ki yetsin insanlara. Asgari ücrete zam yapılmalı, ürünlere değil. ‘Bayramdan sonra düzelecek’ dediler ama bir şey düzelmedi. Tam tersi her şey kötüye gitti. Bu laflarla halkı uyutmaya çalışıyorlar” dedi. 
 
‘BU ASGARİ ÜCRET YETMEZ’
 
Ahmet Ablak da zam oranının yetersiz olduğunu vurgulayarak, “Kiminin 5 çocuğu var kimi de kiracı. Bu ücret nasıl yetsin? Kirada oturanlar çok, bina aidatı var yetmiyor. İktidarın halkı düşünmesi lazım. Şu anki asgari ücret dayanmıyor. Asgari ücret en az 8 bin TL olmalıydı. Onlar da biliyor bu ücretin yetmediğini, insanlar perişan” diye belirtti.  
 
‘TOPLUMUN PSİKOLOJİSİ BOZULDU’
 
Belirlenen zam oranlarına karşılık her şeye de zam yapıldığını belirten Aysel Azar, “Halk perişan. Bir kova yoğurt alıyorsun 100, bir teneke yağ 800, un 500 TL. Bazı aileler kalabalık, onlar nasıl yapacak? Bazı aileler, ekmek bile alamıyor. Bir ekmek olmuş 6 TL. Paranın hiçbir kıymeti kalmadı. Asgari ücret ne kadar olsa da insanlara yetmeyecek, her şey çok pahalı. Bunlar parayı kendi aralarında dağıtıyor. İnsanların psikolojisi bozulmuş. Fakir insanlar ne yapacak? Neden halk ayaklanmıyor” diye sordu. 
 
‘BAŞIMIZA DAHA NELER GELECEK?’
 
Asgari ücretin en az 8 bin TL olması gerektiğini ancak çoğu çalışanın asgari ücretten daha düşük çalışmak zorunda kaldığını hatırlatan Berken Zer, “Onların cebindeki maaş fazla, o yüzden keyifleri yerinde. Karınları tok, sanıyorlar ki halkın da karnı tok. Devlet halkın gerçekliğinden çok uzak” dedi.  
 
Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Diyarbakır ziyareti esnasında sarf ettiği “Türkiye 5 milyon yeni istihdam sağladı. Bu bir rekordur. Şom ağızlılara göre; öleceğiz, biteceğiz diyenlere bir kapaktır" sözlerini hatırlatan Zer, “O bir insan etrafında 500 insan var. Ciğerciye girdiler, en az 20 bin TL yemeklerine verip gittiler. Şu anda bir insan, hayalinde bile 20 bin TL görmüyor. Bunların her biri 5-6 maaş alıyor keyifleri yerinde. Bu paranın nereye gittiğini biliyoruz fıstık, kadayıf, baklavalarına gidiyor. Diyarbakır Valiliği’nde de gördük fıstık borcu vardı, böyle bir şey olabilir mi? Geleceğimiz hiç parlak değil. Eğer ki kendisi baştan inerse biraz güzelleşir ama 20 yıl da ülke anca toparlanır. Bakalım kurtulana kadar başımıza ne gelecek?” ifadelerini kullandı. 
 
‘ASGARİ 10 BİN TL OLMALI’
 
Belirlenen asgari ücretin temel ihtiyaçları dahi karşılayamadığını söyleyen İdris Çoban, şunları söyledi: “Ellerinde var, yapmak isteseler daha da fazla yapabilireler ama yapmıyorlar. Bilinçli olarak insanları aç bırakıyorlar ki hiçbir şeyi sorgulayamasınlar. Biliyorlar ki tok olan insan sorgulamaya başlayacak, okuyacak, gezecek. Bilinçli insan istemiyorlar. Hesap yapmak için ekonomi uzmanı olmaya gerek yok. 10 yaşındaki çocuk bile yapabilir. Kira, yemek, faturalar da var bunları hesaplayınca yetmediğini görüyorsun. Bundan dolayı gidip babandan, abinden borç alıyorsun, bu yüzden asgari ücretin en az 10 bin TL olması lazımdı.Bakan Nebati’ye güvenmiyorum. ‘Gözlerime bak ne görüyorsun’ diyen bir adamı ciddiye alamam ben. Önemli olan gözlerin değil yaptıklarındır. Gözlerle olacak bir iş değil. Bütçe adil dağıtılmalı, adil yaşam olmalı. Bu bütçenin hepsi savaşa ve çirkin işlere kullanılıyor. Devlet, halkının yaşam koşullarını düzeltmeli. Nasıl vergi alıyorsa dönüşü de öyle adil olmalı. Bakıyorsun yurt dışındakiler emekli olduktan sonra ülke, ülke geziyor. Bizim emeklilere bakıyorsun başka bir şehirdeki kızını görmeye gidemiyor. Kız kardeşim İzmir’de doğum yapmış babam hayırlı olsuna bile gidemiyor.” 
 
‘TOPLUMLA ALAKALARI YOK’
 
Serdar Eşlin adlı yurttaş, toplumun gerçekliğine göre asgari ücretin belirlenmesi gerektiğini söyleyerek, “Bugün 3-4 kişilik bir ailenin en az 10-12 bin lira kazanması gerekiyor ve ancak bu şekilde geçimlerini sağlayabilirler. Bugün bir evin kirası 3 binden aşağı değil. Ee mutfak, yemek, hastane, okul bu standartlara göre bir ailenin geçimini sağlayabilmesi için en az 12 bin TL’ye ihtiyacı var. Hesaplarına gelince ülkemiz, Avrupa ülkelerini örnek alıyor ama nedense asgari ücrette örnek almıyor. Burada zulüm ve aşağılama var. Türkiye’deki siyaset toplumun gerçekliğini yansıtmıyor. Bakan Nebati’nin söylediklerinin aksine, üretim olmadığı için geriye gidiliyor. İnsanları kendi gündemleriyle kandırıyorlar fakat gündemi yakından takip edenler boş şeylere kanmıyor. Onlarla arkadaş olanların durumu zaten iyi ve hiçbir sıkıntıları yok. Bir atasözü vardır; ‘Tok açın halinden anlamaz’ diye onlar da toplumdan kopmuş ve uzaklaşmış. Ekonomi genel bir konu, hepimizi etkiliyor. Her şey adalete bağlıdır. Yanlış politikalar yüzünden bu duruma geldik, halk ise kimsenin umurunda değil” ifadelerini kullandı.   
 
‘BİZ DEĞİŞTİREBİLİRİZ’
 
Mizgin Zilan adlı yurttaş ise, ekonomi böyle kötü gittiği sürece asgari ücretin hiçbir çalışana yetmeyeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Piyasaya bakarsak kimse 10 binden aşağı geçimini yapamaz. Asgari ücret bu haliyle yemeye, giyinmeye yetmez. Bunlar, insanların içine karışmayana kadar kimin ne yaşadığını bilemezler. Bugün millet açlıkla karşı karşıya, bunu bizler değiştirebiliriz.” 
 

Diğer başlıklar

23:14 Erdoğan Hüseyin Gazi Cemevi'ni ziyaret etti
21:45 HDP'den 'Kentimi iradem yönetsin' kampanyası
21:20 HDP’li vekillerden Amazon işçilerinin eylemine destek
21:07 Akbelen Ormanı'nda 3'ncü kez keşif yapıldı
20:52 Mersin’de Aram Tigran şarkılarla anıldı
18:53 AKP’li Yanık’tan itiraf: Suriye’de Kürtlerin statü elde etmemesi için savaşıyoruz
18:43 Meclis toplantısına katılmak isteyen işçiler darp edildi
18:32 HDP’li Meclis üyesi Kuş’tan kırmızı kartlı protesto
18:19 KESK kurucularından Erol anıldı
18:05 Mersin'de gözaltına alınan 5 kişi serbest bırakıldı
17:35 Enflasyon artışı promosyonu pula dönüştürdü
17:14 HDP’li vekiller işten atılan işçileri ziyaret etti
17:05 KPSS için yeni tarih açıklandı
16:49 Efrîn Kantonu Meclisi’nden BM’ye Türkiye çağrısı
16:21 ‘İnsan kaçakçıları devlet görevlileriyle işbirliği yapıyor’
16:11 Ceylanpınar’da karakola yakın mesafede erkek cesedi bulundu
16:08 Van'da gözaltına alınan 7 kişi serbest bırakıldı
15:34 HDP: Aram Tigran stranlarıyla hafızamızda yer alacak
14:42 Kovid-19’a yakalanan tutuklular ayrı koğuşlara alınmıyor
14:38 Bakana soruldu: Cezaevinde neden günde 1 saat su akıyor?
14:36 ‘Aram Tigran’ın Diyarbakır’da gömülmesine neden izin vermiyorsunuz?'
14:12 35 kez şikayetçi olmasına rağmen katledildi
14:03 Kadın avukatı kaçırmaya çalıştılar: Mafya düzenin yansımasıdır
13:40 Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu: Erdoğan’ın ziyareti bilgimiz dışında
13:31 Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı: Türkiye’de ‘Roboski’ diye bir yer yoktur
13:30 Şırnak’ta ağaç kıyımı: Türkiye halkları tarafından duyulmasını istiyoruz
13:19 Seydişehir Cezaevi'nde 7 tutuklu koronaya yakalandı
12:55 Ressamların hikayelerini eserleriyle harmanlayan bir seri: Sanatçının Gördükleri
12:34 Gazeteci Deniz Fırat mezarı başında anıldı
12:25 Vali, Şenyaşar ailesine adliye bahçesini yasakladı
12:24 ‘İmralı kapılarının kilidi Kürtlerin elinde’
12:11 İZBB işçilerinin direnişi 11’inci gününde
11:03 Kadın gazeteciler 7 ayda 161 hak ihlaline maruz kaldı
11:02 Kürt partiler ‘Tutum Belgesi’ açıklayacak
10:57 Leyla Güven: AKP'yi Kürt sorunu götürecek
10:18 Afganistanlı kadınlardan destek çağrısı
09:30 'Minibüs sürücüleri dahi gizli tutulması gereken sığınma evinin adresini biliyor'
09:01 Eğitim Sen Başkanı Kurul: KPSS’ye ilişkin hakikat açığa çıkarılsın
09:00 3O yıllık tutuklunun tahliyesi ertelendi
09:00 ‘Hüseyin’i vuranlar, bugün gazetecileri tutuklayanlardır’
09:00 08 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
08:46 Dirbêsiyê’nin köyleri bombalanıyor
07/08/2022
23:09 Balıkesir’de bir kadın katledildi
21:42 Lice davasının tek sanığı Hatipoğlu hayatını kaybetti
20:59 Öcalan’a özgürlük talebi: Çözümün yolu açılmalı
20:49 HDP'li gençler bağımlılığa karşı konserde buluştu
20:34 Kartal Mitingi’nde halklar Öcalan’ın özgürlüğünü istedi
19:44 Buldan: Tecrit kilidi kırıldığı an tüm sorunlar çözülecek
19:20 HDK Eş Sözcüsü Çiçek: Kürt halkının iradesini tanıyacaksınız
18:35 EŞİK: Yasalar uygulansaydı Ezgi Zerkin hayatta olurdu
17:18 Kartal Meydanı'nı hınca hınç dolduranlar: Çözüm HDP'de
16:38 ÖHD Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için tag açacak
16:29 HDP Eylül’de Kurdi İttifakı deklere edecek
16:21 Samsun’da şüpheli kadın ölümü
15:35 Sancar’dan 6’lı masaya ortak aday şartı
14:39 EYT mağdurları: Yeni formül kabul edilemez
14:32 PYD’den BM’ye: Hava sahasını Türk uçaklarına kapatın
13:42 ÖHD: Barış için Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması zorunludur
13:40 Bilirkişi raporu: Müslime Yağal tecavüzden sonra öldürüldü
13:39 Kabil'deki patlama sonrası Afganistanlı kadınlardan BM'ye çağrı
13:01 Diyarbakır’da gözaltına alınan 10 kişi serbest
12:56 78'liler Girişimi 1. Çalıştayı Suruç'ta yapıldı
12:45 Asrın Hukuk Bürosu, İmralı’daki tecride karşı kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı
12:32 Bagok’ta askeri operasyon başlatıldı
12:05 Şenyaşar ailesi: Taleplerimizi daha fazla ertelemeyin
12:05 AYM, tutuklunun ziyaret hakkının engellenmesini hukuka aykırı buldu
11:31 Şehba ve Şêrawa hedefte: 4 yılda 26 kişi katledildi
11:10 Sancar’dan Kürt partilerine ziyaret: Demokrasi İttifakı’nı 25 Ağustos'ta açıklayacağız
10:01 Baram: Türkiye uluslararası hukuku ihlal ediyor
09:43 ‘Hasta tutsakların özgürlüğü için halk ayağa kalkmalı’
09:29 ‘OBB kente ihanet ediyor’
09:09 Savaşa karşı İstasyon Meydanı’nda buluştular: Çözüm HDP’de
09:08 Özuğurlu: Türkiye’nin operasyon yapması kolay görünmüyor
09:06 5 milyon harcanan mesire alanı harabeye döndü
09:03 Gazeteci Argentieri: Uluslararası halk hareketi olursa hava sahası kapatılır
09:03 ‘İktidarın HDP’li kadın vekillere dönük özel bir uygulaması var’
09:03 Fazladan ölümler resmi Kovid-19 vefatlarının 10 katı
09:01 AKP'li belediye 5 yıl önceki değer ile evleri kamulaştırıyor!
09:01 Rîsor’da ağaç kıyımı için yeni yollar yapılıyor
09:00 Mercan Erkol’ün cenazesi 6 yıldır ailesine verilmiyor
09:00 07 AĞUSTOS 2022 GÜNEMİ
07:41 Kemal Kurkut Futbol Turnuvası’nda final
06/08/2022
22:33 Qamışlo’daki saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti
22:22 Washington Enstitüsü: Barzani döneminde gazetecilere karşı ihlaller arttı
21:34 Buldan Muharrem Lokması etkinliğinde: Ortak mücadele etmeliyiz
21:18 Gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ yürüyüşü
21:00 Meteoroloji’den 3 bölge için sağanak uyarısı
20:11 ODTÜ engel tanımadı: Devrim Stadyumu’nda mezuniyet
20:04 ‘BM Türkiye’yi Irak’tan çıkartacak karar almalı’
19:42 Kabil’de patlama
19:32 Qamişlo’da bir araca saldırı
19:23 Sancar Diyarbakır’dan mesajı verdi: Bu iktidarı göndereceğiz
18:49 Emniyete göre yüzde 98 engelli tutuklu ‘toplum güvenliği için tehlikeli’!
18:20 İstasyon Meydanı’ndan iktidara: Çözüm Soçi’de değil Öcalan’ın özgürlüğünde
17:56 Çözüm Biz’de: Faşizm yıkılacak, özgürlük kazanacak
17:43 Erdoğan: Yüzde 11’lik büyüme ile G20 ülkeleri içinde ilk sıraya yerleştik
17:37 Binler İstasyon Meydanı’na akın ediyor: Çözüm Biz’de
16:01 Tutuklu gazetecilere verilen ödül DFG’ye takdim edildi
16:00 F Oturumu’nda Aysel Tuğluk’a özgürlük istendi
15:46 Türkiye 9 kez kimyasal silah kullandı 20 kez de bombaladı