Buldan: Bu darbeden vazgeçin

İSTANBUL - DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasını "halkın iradesine bir darbe" olarak nitelendireceklerini belirten HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Bu darbeden vazgeçin" çağrısı yaptı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına dair verilen karara dair partisinin İstanbul İl Örgütü'nde basın toplantısı düzenledi. Yeşiller ve Sol Partisi Eşsözcüsü Ayşe Erdem, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eşbaşkanı Canan Yüce, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, SODAP Eş Sözcüsü Sevtap Akdağ Karahalı ve Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk da toplantıya katıldı.
 
 
 
HUKUKSUZ KARARLAR
 
Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nun  Aydeniz’in dokunulmazlığına dair toplanacağını aktaran Buldan, sonucu tahmin edebildiklerini belirtti. HDP milletvekilleri hakkında ortaya atılan bütün iddialara yönelik komisyonların hep aynı kararı aldıklarına dikkati çeken Buldan, “Yarın da çıkacak olan kararın Türkiye’nin demokrasisine, adaletine ve vicdanına ters olacağını bekliyoruz" dedi.
 
Türkiye’nin birçok yerinde günde 3 kadınının katledildiğini, Meclis’in buna dair hiçbir zaman toplantı kararı almadığını söyleyen Buldan,  “Halk işsizlikten, sefaletten kırılırken TBMM toplanma kararı almaz. Ormanlar cayır cayır yanarken, ciğerlerimiz yanarken Meclis’in ruhu bunu duymaz, toplantı kararı almaz. Zaxo bombalanırken ve siviller tıpkı Roboski katliamda olduğu gibi katledilirken Meclis herhangi bir toplantı kararı almaz. Ama söz konusu HDP ve HDP’li vekiller olduğu zaman bir talimat doğrultusunda Meclis toplanma kararı alır, siyasetçiler bir araya gelir ve ismi geçen HDP’li veya Kürt siyasetçi hakkında hukuksuz kararlar alınmaya devam eder” diye konuştu.
 
İRADEYE DARBE
 
Yarın yapılacak toplantıda aleyhlerine dönük bir karar çıkması halinde bunu "darbe" olarak ele alacaklarını dile getiren Buldan, “Dolayısıyla Meclis’in iradesine, halkların iradesine Diyarbakır halkının iradesine vurulacak olan bu darbeyi kabul etmeyeceğimizi buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Vesayetçi bir iktidarla karşı karşıya olduğumuzu herkes biliyor. Her anlamda Türkiye’nin bütün kurumlarına, yargısına, parlamentosuna hukukuna basınına bütün kurumlarına vesayet uygulayan iktidar partisi, yarınki toplantıda da vereceği kararın vesayet anlamına geldiğini, hukukun çiğneneceğini, halkların iradesinin hiçe sayılacağını ifade etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
DOKUNULMAZLIĞI OLANLAR! 
 
Roboski katliamını yapanların dokunulmazlığının olduğunu, çocukların panzer altında ezilmesine neden olan polisin dokunulmazlığının olduğunu belirten Buldan, şunları söyledi: “Bu ülkede işkencecilerin ve halka saldıranların, partimize saldıranların dokunulmazlığı var. Bu ülkede ‘seni duvara çivilerim’ diyenlerin dokunulmazlığı var, rüşvet alanların rüşvet verenlerin dokunulmazlığı var. Bu ülkede ihaleye fesat karıştıranların, yüz kızartıcı suçlar işleyenlerin dokunulmazlığı var. Ancak onlara hiçbir şeklide dokunulmadığı ve korunduğu gibi bugün barışı, demokrasiyi savunanların, demokratik siyaseti savunanların hukuksuz bir şekilde dokunulmazlıkların kaldırıldığı yargılandığı ve sonunda cezaevine konulduğu bir Türkiye gerçekliği var.”
 
‘BU DARBEDEN VAZGEÇİN'
  
Türkiye’de barış, demokrasi ve demokratik siyaseti savunanların cezalandırıldığına dikkat çeken Buldan, şöyle devam etti: “Buradan hem partim adına hem de arkadaşlarım adına yarın toplanacak komisyona bir çağrı yapıyorum. Bu darbeden vazgeçin. Parlamentonun iradesine saygı duyun, halkların iradesine saygı duyun. Diyarbakır halkının seçmiş olduğu bir milletvekili olan Saliha Aydeniz’in iradesine saygı duyun. 1994’te DEP milletvekilleri, Çiller hükümetinin emri ve talimatıyla parlamentodan atılmıştı. Çiller başarılı olmamıştı siz de olamayacaksınız. Çünkü biz demokrasiye inanan barışı savunan ve gittikçe bu alanda büyüyen ve gelişen bir partinin mensupları olarak gördüğünüz gibi bu dayanışma ile bu birliktelikle bu ülkeye barışı da demokrasiyi de bu ülkeye insan haklarını, insan haklarına saygıyı da seçilmişlere saygıyı da yerleştirene kadar bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. DBP eşbaşkanı olan Saliha Aydeniz milletvekilinin yanında olduğumuzu dokunulmazlığının kaldırılmasına yargılanmasına karşı olduğumuzu belirtiyoruz."
 
YÜCE: KÜRT'E DÜŞMEN İKTİDAR
 
SYKP Eşbaşkanı Canan Yüce, iktidarın kendi varlığını sürdürmek "saldırı" pozisyonunda olduğuna dikkati çekti. Doğaya, kadına, Kürt halkına, emekçiye düşman bir iktidarın olduğunu dile getiren Yüce, “İktidarın baskıcı, hukuksuz bir politikasıyla karşı karşıyayız. Birlikte HDP’de çalışma yürüttüğümüz Kürt halkının ve Diyarbakır halkının iradesi olan Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması ile karşı karşıyayız. Evet, hepimiz biliyoruz ki AKP-MHP iktidarı her geçen gün kendi iktidarını sürdürmek için her alanda emekçilere, kadınlara ve ezilenlere baskılarını arttırarak devam ediyor” dedi.
 
HDP ve HDP bileşenlerinin en çok bu baskılara maruz kaldığını kaydeden Yüce, “Çünkü iktidar da görüyor ki 2015’ten beri iktidarın faşizmi kurumsallaştırılmasına karşı en öne saflarda HDP’li vekiller var. Kadınlara karşı yürütülen politikalarda, kadın cinayetlerine karşı politikalarda, İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasına karşı eylemlerde bütün ezilen ve emekçilerin yanında HDP’li vekiller var. Bu yüzden bu saldırını dozu böyle ve her gün başka vekillerimizin dokunulmazlıklarına iradelerine bir saldırı var. Bugüne kadar gördük ki AKP’nin bu saldırıları asla başarılı olmadı. Onlara vekil arkadaşımız cezaevinde olmasına rağmen yüzlerce binlerce yoldaşımız tutuklu olmasına rağmen asla demokrasi mücadelesinden halkların kardeşliği, barış ve emek mücadelesinden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Bu uygulama seçme ve seçilme hakkına yapılmış bir darbedir” ifadelerini kullandı. 
 
KARANHALI: YANA YANA GELECEĞİZ
 
SODAP Eş Sözcüsü Sevtap Akdağ Karahalı,  Aydeniz’in durumunu ilk olmadığını ve seçime doğru giderken sık sık yaşanma ihtimallerinin olduğu söyledi. Akdağ, eşit ve özgür bir yaşamın kurulmasının zemininin HDP ve temsil ettiği mücadele hattından geçtiğine işaret ederek, "Bugün bir kez daha birlikte verdiğimiz mücadele ile bir birimizin sesine ses olarak, bütün Türkiye halklarının ortak sesi olarak, yan yana gelerek, bu zorbalık ve zulüm düzeni karşısında sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” diye belirtti.
 
GÜMÜŞTAŞ: ÇÖZÜMSÜZLÜKTE ISRAR EDİLİYOR
 
ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, 12 Haziran’da PKK Lideri Abdullah Öcalan için yapılan Gemlik Yürüyüşüne ve polisin saldırısına değindi. Bu saldırının "Türkiye’nin minik bir fotoğrafı" olduğunu söyleyen Gümüştaş, ülkenin kilit sorunu olan Kürt sorunun çözümü ve bu sorunun çözümündeki başat aktörlerden olan PKK Lideri Abdullah Öcalan’la ilgili özgürlük, hak ve hukuk talebinin görülmediğini kaydetti. Gümüştaş, "Çözümsüzlükte ısrar eden, Kürt sorunda inkar ve sömürgeci işgalde ısrar eden AKP-MHP faşist rejimi, halklarımızın her türlü demokratik talebine saldırıyor” dedi.
 
ÇUBUK: YENEMİYECEKSİNİZ
 
Kürt halkının yıllardır her türlü katliama karşı direndiğini ve özgürlük mücadelesi verdiğini vurgulayan Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk, Aydeni'in söz konusu mücadelede öncü olduğu ve her türlü bedeli ödemekten çekinmediğini belirtti. Çubuk, bu nedenle Aydeniz'in saldırıldığına işaret ederek, "Bugün Aydeniz’e yönelik bu saldırganlık ile savaş çığırtkanlığını daha da yükseltmek istiyorlar. Kuzey ve Doğu Suriye’de, Bölgesel Kürt Yönetimi sınırları içinde örneğin Zaho’daki katliamı meşrulaştırmanın bir yöntemi olarak hakların, kadınların, Kürtlerin lubunyaların meclisteki sesini ve sözünü durmadan ifade eden Aydeniz’in vekilliğini düşürerek zafer kazanmak istiyor. Bugün hiçbir yerde zafer kazanamayan AKP-MHP faşizmi, sokaktan gelen, halkın içerisinden gelen HDP ve bileşenlerinin hiçbir eşbaşkanı ve sözcüsünü vekilliğini düşürerek yenemeyecektir. Saliha yoldaşla kız kardeşleri olarak yan yana mücadele edeceğiz. Kürt kadınlarının ve halkının sözcüsü olan Saliha Aydeniz’i yenemeyeceksiniz” ifadelerini kullandı. 
 
ERDEM: KARANLIK YÜZÜNÜ GÖSTERDİ
 
Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü Ayşe Erdem ise, Aydeniz’in iradelerinin olduğunu söyledi.  Aydeniz’in 6 milyon seçmenin, kadınların, sosyalistlerin, Kürt halkının iradesi olduğunun altını çizen Erdem, "Yarın karma komisyonda alınacak kararın sonucunu bugünden biliyoruz. Daha önce gördük örneklerini, ama bugünden söyleyelim bu kararı tanımayacağız. Saliha Aydeniz’in yanında olduğumuzu ifade etmek isterim. Saliha Aydeniz demokrasi, barış mücadelesi veren bir kadın, DBP Eş Genel Başkanı. Aydeniz hakkında verilen bu kararın AKP ve MHP iktidarının karanlık yüzünü bir kez daha göstermiştir. Bu iktidar kadınların seçme seçilme hakkına, siyaset yapma haklarına, söz söylemelerine tahammül edemeyen bir iktidardır. Bunu daha önce gördük, bir kez daha aynı şeyin olmaması için çağrı yapıyoruz; Saliha Aydeniz irademizdir" ifadelerini kullandı.

Diğer başlıklar

28/11/2023
23:45 İsrail, 30 Filistinliyi serbest bıraktı
22:37 Sakık: Dağa gitti dediğiniz paralar atadığınız kayyımların cebinde
22:26 Hamas 12 esiri serbest bıraktı
21:51 Koçyiğit: Tecridin bu ülkedeki hiç kimseye faydası yok
21:44 Hekimler, ‘Kent-Demokrasi-Sağlık’ı konuştu: Kayyımlara karşı mücadele sürmeli
21:29 Egîdê Cimo Müzik Okulu kutlamasına yoğun ilgi
21:10 Bazîd’te Vejîn konseri
21:04 Şirnex’te gözaltına alınan 22 kişi serbest
21:03 Sêrt’te yerel seçimler için başvurular başladı
20:37 Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılmasına dair önerge reddedildi
19:35 Cizîr’de şüpheli çocuk ölümü
19:09 Dışişleri Bakanlığından tecrit yanıtı: CPT ile yakın işbirliği içinde yürütülüyor
18:59 Hatimoğulları Mêrdîn’de temaslarda bulundu
18:55 AYM WhatsApp kanalı kurdu
18:26 Beştaş’tan tecrit tepkisi: İktidar bu suçu işlemeye son versin
17:45 ‘Cezasızlık ve İnsan Hakları’ paneli: Adaleti savunmaya devam edeceğiz
17:29 Danıştay’da İstanbul Sözleşmesi davası: Vazgeçmeyeceğiz
17:17 Gür: Kobanê iddianamesi 8 günde nasıl kabul edildi?
17:06 KESK’ten Amed’de yapılacak mitinge çağrı
17:05 THY, İstanbul Havalimanı’ndaki 56 seferini iptal etti
16:58 Japonya istihbaratı PKK’yi yasaklı örgüt listesinden çıkardı
16:52 Mahkeme: 'Suç işleri bakanı' demek ifade özgürlüğüdür
16:43 Dereye düştüğü iddia edilen kadın yaşamını yitirdi
16:38 İnşaattan düşen işçi yaşamını yitirdi
16:28 Giresun'da maden tepkisi
16:02 'Kurdistan' diyen sinema eleştirmeni iktidar medyasının hedefinde
16:00 Jeoloji Mühendisleri Odası: Deniz taşkınları rantın sonucudur
15:45 Özel'den partilere 'güç birliği' daveti
15:44 2021 Emekliler Sendikası: Yaşam savaşı veriyoruz
15:40 Tahir Elçi mezarı başında anıldı
15:39 Sel felaketine neden olan ihmaller: Kayyım uyarıları dikkate almadı
15:22 Hukuk örgütleri: Tahir Elçi'yi katledenler ortaya çıkarılsın
15:19 HEDEP Wan'dan aday adaylığı açıklaması
15:12 Jin Art Huner'e baskında kitap ve kasetlere el konuldu
15:10 Bedlîs ve Wan'da en az 43 gözaltı
15:00 Özak Tekstil’de işçiler iş bıraktı: Birlikte direnip kazanalım
14:51 HEDEP Gençlik Meclisi Amedlileri kongreye davet etti
14:42 Roboski Katliamı’nın üzerinden 143 ay geçti
14:34 Hatimoğulları: Kayyımlar belediyelerde ‘hırsızlık bürosu’ açtı
14:33 Aram Yayınevi’nden 4'ü Kürtçe 7 yeni kitap
14:32 Kameraman Akkaya’nın tutukluluğuna devam kararı
14:25 TTB davası 30 Kasım’da görülecek: Ankara’da olacağız
14:08 İkizdereliler HES toplantısına izin vermedi
13:52 Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî'de 1 yılda 419 kişi kaçırıldı
13:34 Kobanê Davası: ‘Sapkın’ ifadesini Diyanet’e iade ediyorum
13:28 İstanbul için fırtına uyarısı
13:22 Evrensel'in BİK’e açtığa dava: Karar ileri bir tarihte açıklanacak
13:17 15 yaşındaki çocuğu arama çalışmaları sürüyor
13:14 Açlık grevindeki tutsaktan tecrit mesajı
12:52 Bahçeli yine 'bölünmez bütünlüğe' bağladı!
12:49 Bakırhan: Açlık grevleri mücadeleyi büyütme çağrısıdır
12:36 Buldan’dan İçişleri Bakanı Yerlikaya’ya 2 soru
12:23 KESK, DİSK ve TMMOB: Hukuksuzluğa karşı TTB’yi savunuyoruz
12:12 HEDEP Gençlik Meclisi: Mücadelede kararlı, özgürlükte ısrarlıyız
12:10 33 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan ile görüşme başvurusu
12:09 İzmir'de vapur seferleri iptal edildi
11:48 Pirsûs Belediyesi’ne bir ay için 46 milyon ek bütçe
11:15 İzmir'de Jin Art Huner ve TUHAYDER'e baskın
11:05 Farqîn’de gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
10:43 İstanbul’da 3 kişi tutuklandı
10:34 TÜRK-İŞ açlık ve yoksulluk rakamlarını açıkladı
10:18 Elçi'siz 8 yıl: 80 sene de geçse mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
10:13 ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 2’nci gününde
09:58 ‘İhtimal’ iddiasıyla tutsağın tahliyesine ikinci engelleme
09:37 Mêrdîn’de gözaltına alınanlar serbest
09:34 Tahliyeye ‘pişmanlık’ engeli
09:22 Bedlîs’te köylere baskın
09:18 Kürt Araştırmaları Derneği kongreye gidiyor
09:16 Mahkemenin 'bırakın' dediği tutsak tahliye edilmiyor
09:10 Wan Gölü kıyısı imarı aykırı yapılarla doldu
09:08 Yüksekdağ: Geniş bir kadın ittifakına ihtiyaç var
09:06 İşte Akbelen'deki doğa kıyımı
09:02 Bazîd’in ilk kadın belediye başkanı: Bizi kendi karanlıklarında boğamazlar
09:00 Peköz: HEDEP batıda bazı belediyeleri yönetmeye talip olmalı
09:00 28 KASIM 2023 GÜNDEMİ
27/11/2023
22:27 Osmaniye'de gözaltına alınan 2 kişi serbest bırakıldı
20:45 Riha’da gözaltına alınan genç serbest
20:40 Faruk Bildirici: Tutuklu Kürt gazetecilere çifte standart uygulanıyor
19:48 Gazze’de ateşkes 2 gün uzatıldı
19:46 İstanbul’da gözaltına alınan 14 kişiye tutuklama talebi
19:42 İnfazı bir yıl ertelenen Leyla Nergis tahliye oldu
18:23 9 milletvekilinin dokunulmazlık dosyası Meclis'te
18:06 Kobanê Davası: Gizli tanık ifadeleri çürütüldü
17:21 Karadeniz'de fırtına: Sahil Yolu sular altında
17:14 Asgari ücret için ilk toplantı 1 Aralık’ta
17:10 Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için Danıştay’da olacak
16:58 30 yıllık tutsak Kılınç tahliye oldu
16:55 TMMOB ve TTB'den HEDEP'e ziyaret
16:35 Avukata şiddet uygulayan polis hakkında hapis talebi
15:55 Adana’da işkence iddiası: Başlarına çuval geçirildi
15:46 Amedspor'dan TFF'ye ırkçı saldırı çağrısı: İnisiyatif alın
15:07 İstanbul için kuvvetli fırtına uyarısı
14:53 CHP MYK, Tanju Özcan'ın 'bağışlanma' talebini kabul etti
14:51 İçişleri Bakanlığı: 18 ilde 98 kişi gözaltına alındı
14:44 Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı tutuklandı
14:27 Eğitim Sen: AKP’li yöneticiler okullarda toplantı yapıyor
13:56 Cizîr’de iki kardeş intihar girişiminde bulundu
13:50 HEDEP kongresinde gündem tecrit
13:47 Kobanê Davası: Şüpheden sanık yararlanmıyor, iddia güçleniyor!
13:12 Darp edilerek gözaltına alınan gazetecilerden İHD’ye başvuru
13:09 Ege için yağış ve sel uyarısı
13:06 Açlık grevine giren tutsak: Adım atılıncaya kadar eylemimiz sürecek
12:58 3 kentte en az 15 gözaltı
12:38 HEDEP’li Şahin: Başvurular için görüşmeler 9 Aralık’a kadar sürecek
11:42 HEDEP'te yerel seçim başvuruları başladı
11:35 Tutsaklar Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için açlık grevinde
11:08 İskenderun sahil şeridi sular altında kaldı
10:58 Birçok kentte çok sayıda gözaltı
10:53 98 gündür direniyorlar: Agrobay haklarımızı ver
10:17 30 yıl geçmesine rağmen failleri bulunmadı
09:44 Ankara'da mahalle bekçisi eşini katletti
09:29 Türkiye 'mayın' üstünde!
09:22 Eren: Elçi cinayetinin aydınlatılmasındaki isteksizlik sürüyor
09:16 Irak ve Kurdistan Bölgesi'nde sandık güvenliği tartışmalı
09:07 9 yıldır göremediği tutsak kızının tahliyesi 2'nci kez uzatıldı
09:07 TTB Başkanı Fincancı: Hiçbir yere gitmiyoruz
09:03 Tahliyesi engellenen eşbaşkan: Kurul pişmanlığı dayatıyor
09:00 27 KASIM 2023 GÜNDEMİ
08:55 Şirnex’te 14 bölge için yasak kararı
07:51 Zap ve Avaşîn’de 3 asker yaşamını yitirdi
26/11/2023
23:13 Hamas 17 rehineyi, İsrail 39 Filistinli çocuğu serbest bıraktı
23:01 AFAD: Fırtınada 2 kişi hayatını kaybetti
21:50 ‘Kadın katliamlarına intihar süsü veriliyor’
21:38 Bozan: Abdullah Öcalan özgür olmadan halkımız olamaz
20:45 Kadın dengbêjler İzmir’de sahne aldı
19:32 ÖHD’den Ankara’da panel: Eşbaşkanlık, iktidara karşı özgürlükçü bir müdahaledir
19:08 Gürkan: Barbarlık yenilecek, işçi sınıfı kazanacak
18:53 Aydın ve Muğla’da ekoloji ziyaretleri: Cudi ve Aydın mücadelesi birleşmeli
18:32 Dirbesîye sınırında şiddetli çatışma
18:28 Zap’ta hayatını kaybeden Bulut’un taziyesine kitlesel ziyaret
17:53 ‘Enternasyonalizm ve sınıf mücadelesi’ panelinde Abdullah Öcalan’ın paradigmasına vurgu
17:25 Konya’da ‘Yıkılacak Duvarlar’ gösterimi
16:42 HEDEP’ten Ceyhan’da halk toplantısı
16:06 Tutsaklar ‘Öcalan’ın özgürlüğü’ için 27 Kasım’da açlık grevine başlıyor
15:49 Riha Barosu’dan ‘Toplumsal cinsiyet eşitliği’ atölyesi
15:41 Eğitim Sen: Örgütlenme hakkı üzerinde baskı var
15:38 Demirtaş'tan Tahir Elçi anısına şarkı
15:29 MEBYA-DER: Mezarlık saldırılarına direnişle cevap olacağız
15:04 HEDEP Sözcüsü: Gittiğimiz her yerde halk Öcalan’ın özgürlüğünü istiyor
14:54 Bayındır: İmralı kapılarını kırıp Öcalan’ı özgürlüğüne kavuşturacağız
13:57 Uysal: Partinin ismi ne olursa olsun mücadele devam edecek
13:26 ‘Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü sağlanana kadar mücadelemiz sürecek’
12:59 Ceylan Önkol Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı
12:25 Meksika’da silahlı saldırı: 9 ölü, 4 yaralı
12:02 AKP döneminde 28 bin dernek ve vakıf kuruldu
11:28 AİHM'den JES davasında karar: Adil yargılanma hakkı ihlal edildi
10:04 Mecidiyeköy’de tek ses oldular: Birbirimizin çaresiyiz
09:53 İzmir'de fırtına: Deniz taştı, iskele yıkıldı
09:45 Gazeteci Ahmet’ten 33 gündür haber alınamıyor
09:13 Tahir Elçi’nin ölümü üzerinden 8 yıl geçti: O kurşun hepimize sıkıldı