Buldan: Bu darbeden vazgeçin

İSTANBUL - DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasını "halkın iradesine bir darbe" olarak nitelendireceklerini belirten HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Bu darbeden vazgeçin" çağrısı yaptı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına dair verilen karara dair partisinin İstanbul İl Örgütü'nde basın toplantısı düzenledi. Yeşiller ve Sol Partisi Eşsözcüsü Ayşe Erdem, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eşbaşkanı Canan Yüce, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, SODAP Eş Sözcüsü Sevtap Akdağ Karahalı ve Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk da toplantıya katıldı.
 
 
 
HUKUKSUZ KARARLAR
 
Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nun  Aydeniz’in dokunulmazlığına dair toplanacağını aktaran Buldan, sonucu tahmin edebildiklerini belirtti. HDP milletvekilleri hakkında ortaya atılan bütün iddialara yönelik komisyonların hep aynı kararı aldıklarına dikkati çeken Buldan, “Yarın da çıkacak olan kararın Türkiye’nin demokrasisine, adaletine ve vicdanına ters olacağını bekliyoruz" dedi.
 
Türkiye’nin birçok yerinde günde 3 kadınının katledildiğini, Meclis’in buna dair hiçbir zaman toplantı kararı almadığını söyleyen Buldan,  “Halk işsizlikten, sefaletten kırılırken TBMM toplanma kararı almaz. Ormanlar cayır cayır yanarken, ciğerlerimiz yanarken Meclis’in ruhu bunu duymaz, toplantı kararı almaz. Zaxo bombalanırken ve siviller tıpkı Roboski katliamda olduğu gibi katledilirken Meclis herhangi bir toplantı kararı almaz. Ama söz konusu HDP ve HDP’li vekiller olduğu zaman bir talimat doğrultusunda Meclis toplanma kararı alır, siyasetçiler bir araya gelir ve ismi geçen HDP’li veya Kürt siyasetçi hakkında hukuksuz kararlar alınmaya devam eder” diye konuştu.
 
İRADEYE DARBE
 
Yarın yapılacak toplantıda aleyhlerine dönük bir karar çıkması halinde bunu "darbe" olarak ele alacaklarını dile getiren Buldan, “Dolayısıyla Meclis’in iradesine, halkların iradesine Diyarbakır halkının iradesine vurulacak olan bu darbeyi kabul etmeyeceğimizi buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Vesayetçi bir iktidarla karşı karşıya olduğumuzu herkes biliyor. Her anlamda Türkiye’nin bütün kurumlarına, yargısına, parlamentosuna hukukuna basınına bütün kurumlarına vesayet uygulayan iktidar partisi, yarınki toplantıda da vereceği kararın vesayet anlamına geldiğini, hukukun çiğneneceğini, halkların iradesinin hiçe sayılacağını ifade etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
DOKUNULMAZLIĞI OLANLAR! 
 
Roboski katliamını yapanların dokunulmazlığının olduğunu, çocukların panzer altında ezilmesine neden olan polisin dokunulmazlığının olduğunu belirten Buldan, şunları söyledi: “Bu ülkede işkencecilerin ve halka saldıranların, partimize saldıranların dokunulmazlığı var. Bu ülkede ‘seni duvara çivilerim’ diyenlerin dokunulmazlığı var, rüşvet alanların rüşvet verenlerin dokunulmazlığı var. Bu ülkede ihaleye fesat karıştıranların, yüz kızartıcı suçlar işleyenlerin dokunulmazlığı var. Ancak onlara hiçbir şeklide dokunulmadığı ve korunduğu gibi bugün barışı, demokrasiyi savunanların, demokratik siyaseti savunanların hukuksuz bir şekilde dokunulmazlıkların kaldırıldığı yargılandığı ve sonunda cezaevine konulduğu bir Türkiye gerçekliği var.”
 
‘BU DARBEDEN VAZGEÇİN'
  
Türkiye’de barış, demokrasi ve demokratik siyaseti savunanların cezalandırıldığına dikkat çeken Buldan, şöyle devam etti: “Buradan hem partim adına hem de arkadaşlarım adına yarın toplanacak komisyona bir çağrı yapıyorum. Bu darbeden vazgeçin. Parlamentonun iradesine saygı duyun, halkların iradesine saygı duyun. Diyarbakır halkının seçmiş olduğu bir milletvekili olan Saliha Aydeniz’in iradesine saygı duyun. 1994’te DEP milletvekilleri, Çiller hükümetinin emri ve talimatıyla parlamentodan atılmıştı. Çiller başarılı olmamıştı siz de olamayacaksınız. Çünkü biz demokrasiye inanan barışı savunan ve gittikçe bu alanda büyüyen ve gelişen bir partinin mensupları olarak gördüğünüz gibi bu dayanışma ile bu birliktelikle bu ülkeye barışı da demokrasiyi de bu ülkeye insan haklarını, insan haklarına saygıyı da seçilmişlere saygıyı da yerleştirene kadar bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. DBP eşbaşkanı olan Saliha Aydeniz milletvekilinin yanında olduğumuzu dokunulmazlığının kaldırılmasına yargılanmasına karşı olduğumuzu belirtiyoruz."
 
YÜCE: KÜRT'E DÜŞMEN İKTİDAR
 
SYKP Eşbaşkanı Canan Yüce, iktidarın kendi varlığını sürdürmek "saldırı" pozisyonunda olduğuna dikkati çekti. Doğaya, kadına, Kürt halkına, emekçiye düşman bir iktidarın olduğunu dile getiren Yüce, “İktidarın baskıcı, hukuksuz bir politikasıyla karşı karşıyayız. Birlikte HDP’de çalışma yürüttüğümüz Kürt halkının ve Diyarbakır halkının iradesi olan Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması ile karşı karşıyayız. Evet, hepimiz biliyoruz ki AKP-MHP iktidarı her geçen gün kendi iktidarını sürdürmek için her alanda emekçilere, kadınlara ve ezilenlere baskılarını arttırarak devam ediyor” dedi.
 
HDP ve HDP bileşenlerinin en çok bu baskılara maruz kaldığını kaydeden Yüce, “Çünkü iktidar da görüyor ki 2015’ten beri iktidarın faşizmi kurumsallaştırılmasına karşı en öne saflarda HDP’li vekiller var. Kadınlara karşı yürütülen politikalarda, kadın cinayetlerine karşı politikalarda, İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasına karşı eylemlerde bütün ezilen ve emekçilerin yanında HDP’li vekiller var. Bu yüzden bu saldırını dozu böyle ve her gün başka vekillerimizin dokunulmazlıklarına iradelerine bir saldırı var. Bugüne kadar gördük ki AKP’nin bu saldırıları asla başarılı olmadı. Onlara vekil arkadaşımız cezaevinde olmasına rağmen yüzlerce binlerce yoldaşımız tutuklu olmasına rağmen asla demokrasi mücadelesinden halkların kardeşliği, barış ve emek mücadelesinden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Bu uygulama seçme ve seçilme hakkına yapılmış bir darbedir” ifadelerini kullandı. 
 
KARANHALI: YANA YANA GELECEĞİZ
 
SODAP Eş Sözcüsü Sevtap Akdağ Karahalı,  Aydeniz’in durumunu ilk olmadığını ve seçime doğru giderken sık sık yaşanma ihtimallerinin olduğu söyledi. Akdağ, eşit ve özgür bir yaşamın kurulmasının zemininin HDP ve temsil ettiği mücadele hattından geçtiğine işaret ederek, "Bugün bir kez daha birlikte verdiğimiz mücadele ile bir birimizin sesine ses olarak, bütün Türkiye halklarının ortak sesi olarak, yan yana gelerek, bu zorbalık ve zulüm düzeni karşısında sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” diye belirtti.
 
GÜMÜŞTAŞ: ÇÖZÜMSÜZLÜKTE ISRAR EDİLİYOR
 
ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, 12 Haziran’da PKK Lideri Abdullah Öcalan için yapılan Gemlik Yürüyüşüne ve polisin saldırısına değindi. Bu saldırının "Türkiye’nin minik bir fotoğrafı" olduğunu söyleyen Gümüştaş, ülkenin kilit sorunu olan Kürt sorunun çözümü ve bu sorunun çözümündeki başat aktörlerden olan PKK Lideri Abdullah Öcalan’la ilgili özgürlük, hak ve hukuk talebinin görülmediğini kaydetti. Gümüştaş, "Çözümsüzlükte ısrar eden, Kürt sorunda inkar ve sömürgeci işgalde ısrar eden AKP-MHP faşist rejimi, halklarımızın her türlü demokratik talebine saldırıyor” dedi.
 
ÇUBUK: YENEMİYECEKSİNİZ
 
Kürt halkının yıllardır her türlü katliama karşı direndiğini ve özgürlük mücadelesi verdiğini vurgulayan Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk, Aydeni'in söz konusu mücadelede öncü olduğu ve her türlü bedeli ödemekten çekinmediğini belirtti. Çubuk, bu nedenle Aydeniz'in saldırıldığına işaret ederek, "Bugün Aydeniz’e yönelik bu saldırganlık ile savaş çığırtkanlığını daha da yükseltmek istiyorlar. Kuzey ve Doğu Suriye’de, Bölgesel Kürt Yönetimi sınırları içinde örneğin Zaho’daki katliamı meşrulaştırmanın bir yöntemi olarak hakların, kadınların, Kürtlerin lubunyaların meclisteki sesini ve sözünü durmadan ifade eden Aydeniz’in vekilliğini düşürerek zafer kazanmak istiyor. Bugün hiçbir yerde zafer kazanamayan AKP-MHP faşizmi, sokaktan gelen, halkın içerisinden gelen HDP ve bileşenlerinin hiçbir eşbaşkanı ve sözcüsünü vekilliğini düşürerek yenemeyecektir. Saliha yoldaşla kız kardeşleri olarak yan yana mücadele edeceğiz. Kürt kadınlarının ve halkının sözcüsü olan Saliha Aydeniz’i yenemeyeceksiniz” ifadelerini kullandı. 
 
ERDEM: KARANLIK YÜZÜNÜ GÖSTERDİ
 
Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü Ayşe Erdem ise, Aydeniz’in iradelerinin olduğunu söyledi.  Aydeniz’in 6 milyon seçmenin, kadınların, sosyalistlerin, Kürt halkının iradesi olduğunun altını çizen Erdem, "Yarın karma komisyonda alınacak kararın sonucunu bugünden biliyoruz. Daha önce gördük örneklerini, ama bugünden söyleyelim bu kararı tanımayacağız. Saliha Aydeniz’in yanında olduğumuzu ifade etmek isterim. Saliha Aydeniz demokrasi, barış mücadelesi veren bir kadın, DBP Eş Genel Başkanı. Aydeniz hakkında verilen bu kararın AKP ve MHP iktidarının karanlık yüzünü bir kez daha göstermiştir. Bu iktidar kadınların seçme seçilme hakkına, siyaset yapma haklarına, söz söylemelerine tahammül edemeyen bir iktidardır. Bunu daha önce gördük, bir kez daha aynı şeyin olmaması için çağrı yapıyoruz; Saliha Aydeniz irademizdir" ifadelerini kullandı.

Diğer başlıklar

22/07/2024
23:08 Sahilde halay çeken gençler gözaltına alındı
22:35 Cizîr'de 2'nci Geleneksel Futbol Turnuvası başladı
20:53 Türkiye’nin saldırıları protesto edildi
20:33 Kayyım nöbeti: İktidar meşruluğunu yitirmiştir
20:06 AKP’den hayvanları ‘öldürme’ yasasında ‘ötenazi’ oyunu
19:27 Cezaevinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden Yüksel defnedildi
18:23 Çanakkale’de deprem
16:43 Hayvanları öldürme tasarısında AKP-CHP görüşecek
16:40 Kadınlar için soyadı düzenlemesi paketten çıkarıldı
16:32 Tutsak yakınlarının 'Özgürlüğe ses ver' direnişi sürüyor
16:31 Cinsel saldırı suçundan yargılanan akademisyene hapis ve para cezası
16:19 DEDAŞ çiftçilerin trafolarını söktü
15:43 Şirnex'te yaralı bulunan kişi yaşamını yitirdi
15:35 'Öldürme' yasası görüşmeleri protestolarla başladı
14:58 Cezaevinde şüpheli ölüm: Çakmak gözden kaçmış!
14:32 Abdullah Öcalan'a 3 aylık aile görüş yasağı
14:21 CHP'den hayvanları 'öldürme' yasasına karşı 'direnme' çağrısı
13:34 Koçyiğit: Ülkede tarihin en büyük yoksulluğu yaşanıyor
13:34 Suya giren çocuk hayatını kaybetti
13:30 Kemal Türkler mezarı başında anıldı
12:56 Gazeteciler 'haber' verdi: Geçinemiyoruz
12:43 Emeklilere zam farkı ödemesi tarihi belli oldu
11:48 Merkez Bankası'nın dolar tahmini
11:31 Tiryaki: Iğdır Emniyet Müdürü AKP temsilcisi gibi davranıyor
11:03 Kendini yaktığı iddia edilen tutuklu yaşamını yitirdi
11:00 CPT’den İmralı yanıtları
10:57 Savaş uçakları Metîna’yı bombaladı
10:04 Saldırılar ve KDP işbirliğine tepki: Birlikle karşı durulabilir
09:38 Agirî Dağı’nda kaybolan dağcıların cansız bedenine ulaşıldı
09:13 Ev işçilerinin talebi İLO sözleşmesinin imzalanması
09:05 Kızıl Kurdistan'a dair yeni bir telgraf: Kemalist yönetim endişeli!
09:03 Hilal Kar'ın faili 1 aydır yakalanmadı
09:02 Bakanlık talimatıyla tekli hücrede tutulan tutsağa baskı arttı
09:00 Peköz: Ankara’nın stratejisinde Hewlêr dahil Kürtlere yer yok
09:00 22 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:56 Wan’da ev baskını
21/07/2024
23:36 Kuzey ve Doğu Suriye’de 480 tutuklu tahliye edildi
23:29 Minbic’ın 5 köyüne saldırı
22:31 Habur Çayı'na düşen 4 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti
22:04 Hayvan hakları savunucularından muhalefete çağrı
21:05 ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi
20:17 KDP'ye tepki: Ortadoğudaki sorunun çözümü de adresi de belli
20:09 Gabar’da hayatını kaybeden mühendisin kimliği açıklandı
20:05 Aydın'daki yangın kontrol altına alındı
19:31 Fotoğrafçı Murat Yazar’dan haber alındı: Serbest bırakıldı
19:20 Aydos Ormanı’ndaki yangın kontrol altına alındı
17:51 Bağcılar’da tecrit gündemli halk toplantısı
17:29 DEM Parti heyeti, Gabar Dağı’nda incelemede bulundu
16:51 Göle düşen otomobildeki 4 kişi yaşamını yitirdi
16:51 Gabar'da enkaz altında kalan mühendis yaşamını yitirdi
16:47 Bağcılar'da 'işgal ve ihanet' protestosu
16:20 Baro: Şirketler Şirnex doğasını rant kapısı haline getirdi
15:59 TOKİ inşaatında iş cinayeti
15:36 Bakırköy Cezaevi önünde 'Özgürlüğe ses ver' eylemi
15:12 İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın
14:07 İzmir'de bir kadın katledildi
13:45 Emniyet müdürü bankamatik çalışanlarının provokatif eyleminde
13:38 DEM Parti Sözcüsü Doğan: PYD ile de görüşün
13:19 Şırnak Valiliği: 2 işçi kurtarıldı, 1'i enkaz altında
12:55 DAİŞ yöneticisi Hebiba yakalandı
12:30 Tahribatın sürdüğü Gabar’da sondaj kulesi devrildi
12:14 Bayındır: Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kurdistan'a statü
11:17 DEM Parti Amed İl Eşbaşkanları belli oldu
10:36 Bakırhan'dan KDP'ye: İşgale ortak olmayın
09:49 Jin derginin yeni sayısının konusu ırkçılık
09:40 Peyas'ta 'özel savaş' atölyesi
09:25 Amed'de mahkeme kararına rağmen sağlıkçılar kamerayla izleniyor
09:23 9 yıl geçti: Olay aydınlatılmadı, dosya Yargıtay’da bekletiliyor
09:21 Gazeteci Işık: KDP’nin işbirliği iktidarını sürdürme çabasıdır
09:16 DEDAŞ'ın kesintileri hasta çocuğu nefessiz bıraktı
09:12 Sosyalist partilerden saldırılara karşı 'ortak mücadele' çağrısı
09:10 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutsağın durumu ağır
09:07 Yozgat Cezaevi ihlal raporunda yok yok!
09:04 Kiras-fîstan fiyatları dörde katlandı
09:00 21 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:32 Adana'da deprem
00:25 Gençlik örgütleri Pîrsus için yasaklanan Taksim Meydanı’na çıktı
20/07/2024
23:55 33 düş yolcusu Avrupa'da anıldı
23:27 Gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
23:21 Özgür Özel’den Pîrsûs Katliamı paylaşımı
22:59 32 yılın aradan tahliye edilen Güneş’e kitlesel karşılama
22:09 Fotoğrafçı Murat Yazar’dan haber alınamıyor
21:40 İrade gaspına karşı nöbetler sürüyor: Kayyım zihniyetinden vazgeç
21:24 Gever’de Gülistan Doku Futbol Turnuvasının final maçı oynandı
20:32 'Öldürme' yasası protesto edildi
19:01 KDP’ye çağrı: İhanete son ver
18:52 Akbelen Ormanı için büyük buluşma
18:03 Pîrsûs'ta katledilenler İstanbul'da anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
18:01 Wan’da iki ilçede sel
16:43 Sebahat Tuncel: Mücadele varsa zafer de vardır
15:51 Hastanedeki yemekten zehirlenen çalışan 3 gündür tedavi altında
15:36 Ağır hasta tutsağa hücre cezası verildi
15:08 Kuday ve Menteş’in tahliyesi istendi
14:57 Efrîn’de 9 kişi kaçırıldı
14:39 Mülteci teknesinde yangın: 40 ölü
14:09 Düş yolcuları anıldı: Mezarlarına karanfil ve oyuncak bırakıldı
14:04 Yolcu treni otomobile çarptı: 3 ölü
14:03 Kafe saldırısında bir kişi daha gözaltına alındı
13:29 Emniyet yetkilisi ‘gözaltında’ dedi, 32 yıldır haber yok
13:16 DEM Parti Merkez İlçe Eşbaşkanı tutuklandı
12:30 Kayıp yakınları 4 kentte adalet talep etti
12:25 Kadın Stratejik Planlama Çalıştayı: Yerel demokrasi kadınla başlar
12:00 Cezaevinde adli tutuklunun kendini yaktığı iddiası
11:58 Yaşamını yitiren 30 yıllık tutsak Yaşa Amed’de defnedildi
11:43 Pirsûs’ta katledilenler anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
11:30 Ekoloji örgütleri 28 Temmuz'da Şirnex'te olacak
11:23 Çin’de köprü çöktü: 11 ölü, 30 kayıp
11:09 Federe Kurdistan Bölgesi’nde 1 yarbay hayatını kaybetti
11:02 DEM Parti Kadın Meclisi'nden kampanya: Özgür ve eşit yaşamda ısrarcıyız
10:27 Şêladizêli imamdan KDP’ye tepki: Bölgemizin özgürlüğünü istiyoruz
10:14 Giresun'da sel ve heyelan
09:47 Kadınlardan KDP’ye tepki: İhanet çizgisinden dön
09:42 Dicle Üniversitesi’nde yemek zehirlenmesi: Personele rapor verilmedi
09:41 Özgürlük İçin Sanat İnisiyatifi: Savaş karşıtlarına birlikte mücadele çağrısı
09:40 ‘Amaç Kobanê’deki devrimi bu topraklarla buluşturmaktı’
09:32 CPT eski üyesi Restellini: İmralı yeniden ziyaret edilmeli
09:22 ‘Türkiye cesareti KDP’nin ihanet çizgisinden alıyor’
09:19 Şirnex’te sağlıkta kriz derinleşiyor: Ameliyatların sayısı düşürüldü
09:14 Gazeteci Topaloğlu’nun avukatı: Medya eliyle operasyon çekildi
09:11 Ağaçların kesildiği noktalara kalekollar inşa ediliyor
09:09 Aydınlar hemfikir: Kürt sorunu savaşla çözülmez
09:07 Kıbrıslı yazar Şah: Türkiye'nin işgalinin sonlandırılmasını istiyoruz
09:00 20 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
19/07/2024
22:58 KNK'nin temasları sürüyor: KDP işgalin ortağı oldu
22:47 Yaşamını yitiren tutsağın cenazesi Amed’e getirildi
22:39 Akdeniz’de ortak mücadele vurgusu
22:23 Birca Belek yeni mezunlar verdi
22:12 KDP’ye birçok kentte tepki:Bimire xiyanet, bijî berxwedan
21:48 Bakırhan Tarım Mitingi'nde konuştu: Bunlar bizim ekmeğimizi çalanlardır
21:20 33 düş yolcusu için zincir oluşturuldu
20:47 Kadınlar 9’uncu yargı paketine karşı mücadeleyi büyütüyor
20:06 Semsûr’da kadın katliamı
19:23 DEM Parti'den Qoser'de miting: Toprağımızı savunacağız
17:47 Pirsûs Katliamı'nda hayatını kaybeden Günebakan anıldı
17:20 Ortodoks Kilisesi'nde görevli Aykurt yaşamını yitirdi
17:11 Demirtaş'a 2 yıl 6 ay hapis cezası
17:00 Bakırhan yangın bölgesinde: Bu DEDAŞ’ın katliamıdır
16:47 Irak’taki aşiretler saldırılara karşı parlamentoyu göreve çağırdı
16:46 Şenyaşar davası: Tanıkların dinlenilmesi talebine ret
16:40 Uçar: Bu savaşa geçit vermeyelim
16:06 Tez-Koop-İş: Enflasyonun asıl sorumlusu iktidardır
15:47 Eylemler 13’üncü haftasında: Tecride son verin
15:45 DEM Parti'den TÜİK hakkında suç duyurusu
15:26 Emniyet müdür yardımcısı evinde ölü bulundu
15:12 Kadınlara saldıran kişi bu sefer de hakaret etti
15:10 Polisin tehdit ettiği gazeteci Kaya'dan suç duyurusu
15:03 KDP Kerkük'te Kürt karşıtı cepheyle anlaştı
14:28 Êlih Belediyesi kültür programlarının startını verdi
14:19 Erbek’in cenazesi 4 yıl sonra ailesine verildi
14:19 10 vekilin fezlekeleri Meclis’te