Hafızalara kazınan kaçışı anlattı: Ne korudular ne de korunmalarına izin verdiler

HABER MERKEZİ - KDP’nin Şengal’den kaçışını çektiği görüntülerle dünyaya duyuran gazeteci Berfin Hezil, "KDP ‘korurum’ diyordu. Ama bırakın korumayı Êzidîlerin kendilerini korumasına bile izin vermedi" dedi. 
 
Irak'ın en büyük ikinci kenti olan Musul'u 10 Haziran 2014'te herhangi bir direnişle karşılaşmadan ele geçiren DAİŞ, aynı yılın Ağustos ayında Êzidîlerin yurdu Şengal'e yöneldi. Binlerce Êzidînin katledildiği ve esir alındığı DAİŞ saldırısında, Kürdistan Demokratik Partisi'ne (KDP) bağlı pêşmerge güçlerinin kentten kaçarak Êzidîleri yeni bir fermanla karşı karşıya bıraktığı görüntüler hafızalara kazındı. KDP'ye bağlı güçlerin kaçışısını çektiği görüntülerle dünyaya duyuran gazeteci Berfin Hêzîl, o dönem yaşananları ve sonrasındaki gelişmeleri anlattı. 
 
 
EZÎDİLER SAVUNMASIZ BIRAKILDI
 
Beklenmedik bir zamanda Şengal'in savunmasız bırakıldığına dikkati çeken gazeteci Hezil, Şengal'in stratejik bir yer olmasından kaynaklı hedef alındığını ifade etti. Hezil, "Musul ve Rakka arasında bir şeyler yapmak istiyorlarsa stratejik yeri tutmaları gerekirdi. Ama onun birde öncesi var; DAİŞ Musul’a girdiğinde gözümüz Musul üzerindeydi. Irak güçleri kaçtı ve Musul bir saat içinde DAİŞ’in eline geçti. En ağır silahlarlara rağmen bir saat içinde Musul’u aldılar. Aralarında bir anlaşma imzalanmıştı. O süreçlerde Sayın Öcalan sürekli uluslararası devletleri uyarıyor ve ‘Êzidîleri koruyun’ çağrısı yapıyordu. Aynı zamanda Til Efer de Türkmenler bulunuyordu. Onlar da tehlikedeydi. Ama KDP, DAİŞ ile bir anlaşma imzaladığı için hiçbir gücün Şengal’e girmesine izin vermiyor ve halkın kendisini örgütlemesini engelliyordu. Onun bölgesiydi ve ‘korurum’ diyordu. Ama bırakın korumayı Êzidîlerin kendilerini korumasına bile izin vermedi" diye konuştu. 
 
KDP'nin saldırı öncesi Êzidîlerin bütün silahlarını topladığına dikkati çeken Hezil, "Silahını vermeyeni de tutuklamakla tehdit etti. Êzidîler ise, ‘Müslümanların sorunudur bu, biz Êzidîyiz, bize saldırmazlar’ diyorlardı. Ama birkaç Êzidî köyü DAİŞ’in eline geçti ve Êzidîler içinde korku oluştu. Ama Rojava devriminin sesi Şengal’e ulaşıyordu. Bir taraftan da bazıları, ‘Sadece 10 YPG’li olsa bizi korumaya yeter’ diyordu. Êzidîler bu şekilde kendilerini tatmin ediyorlardı. Kendilerini kandırıyorlardı. Bütün çabalara rağmen KDP, YPG’nin girişine izin vermiyordu. Bir sabah saat 05.00’da haber geldi ve ‘DAİŞ Şengal’i aldı’ dediler. Ben bir röportaj alıyordum ve bir şeyler olduğunu hissediyordum. Büyük bir katliamın olacağını da biliyordum" diye kaydetti. 
 
PÊŞMERGE TEK BİR KURŞUN SIKMADI
 
Röportaj sırasında pêşmergelerin kaçışına şahit olduğunu aktaran Hezil, "Halk Şengal’den Zaxo’ya geçiyordu. İnsanlar, ‘Pêşmerge bizi korumadı, silahlarımıza el koydu, direnmemize izin vermedi. Bu yüzden korkup kaçtık’ diyordu. O esnada pêşmergeler de kaçıyordu. Öfkelenmemek insanın elinde değildi. Ben de ‘Neden kaçıyorsunuz, bütün silahlarınıza rağmen neden bu topluluğu korumadınız’ diye sordum. ‘İnisiyatif bizde değil’ cevabı veriyorlardı. Röportajda bir anne, ‘Kızım ilk defa fermandan geçirilmiyoruz. Uzun zamandır fermandan geçiyoruz’ diyordu. KDP’nin DAİŞ ile anlaşmasıyla Êzidîler tekrardan tarihin kurbanı oldu. Bu yüzden Şengal dediğimizde tarifi olmayan ihanet, kahramanlık ve utanç geliyor aklımıza. Pêşmerge tek bir kurşun sıkmadı ve Êzidîleri altından donatılmış bir sofrada DAİŞ’e sundu. Bu Êzidîlere ilk defa yapılmıyordu. Ama her şeye rağmen bu toplumu teslim alamadılar” şeklinde konuştu. 
 
AÇ VE SUSUZ ÖLDÜLER 
 
DAİŞ saldırısı sonrası birçok Êzidînin Şengal Dağı'na varmadan yaşamlarını yitirdiğini belirten Hezil, bunun nedenin KDP'ye bağlı güçlerin tek bir kurşun sıkmadan kaçması olduğunu ifade etti. Hezil, "12 bin pêşmerge tek bir kurşun sıkmadan kaçıp gitti. Kaçtıklarında gülerek cevap veriyorlardı. Pêşmerge kaçtığında ne kadar büyük bir ferman olacağını o zaman hissettim. DAİŞ dört taraftan saldırıya geçtiği zaman Koço ve Tilezer nahiyeleri 7 saat boyunca direndi. Ağır silahları yok ve 7 saat direndikten sonra çaresiz kalıp, Şengal dağına kaçtılar. Birçoğu açlıktan ve susuzluktan ölüyordu. 2-3 yaşındaki çocuklar susuzluktan ölüyorlardı. Yaşlılar daha dağa varmadan ölüyordu. Öyle bir sıcaklık vardı ki insan nefes almakta güçlük çekiyordu. 50 derecenin altında o dağa sığınıyorlardı. 21’inci yüzyılda insanlığın yüz karası, Êzidîler üzerindeki fermandır. Rojava’nın reflkesleri güçlüydü. Şengal’in sesini duydular ve çabucak refleks gösterdiler. 7’den 70’e herkes sınıra yönünü verdi. Büyük bir tehlike altında olmasına rağmen yönlerini Şengal’e verdiler ve yaşam koridorunu açtılar” diye belirtti.
 
ŞENGAL'İ KURTARAN ÇAĞRI
 
Fermandan sonra Şengal'in YPG'nin koridoru, HPG'nin güçlerini kente getirmesi ve PKK Yürütme Konseyi üyesi Murat Karayılan'ın çağrısı üzerine kurtulduğunu aktaran Hezil,  "Karayılan’ın çağrısıyla gerilla Kandil’den Şengal’e geldi. Fedailerdi ve bir hesapları yoktu. Bunların hepsi kayda alındı ve görüldü. Şengal dağının üç tarafından koridorlar açıldı. Kurtarma döneminde 15-20 Ekim’de koridor kapatıldı. Bu büyük bir sıkıntıyı beraberinde getirdi. Rojava tarafından saldırdılar. Şengal Dağı dört taraftan ablukaya alındı. Halk aç kaldı. KDP ne yaptı? Halkı açlıkla terbiye etmek için onun değerleriyle oynadı. Helikopterle Şengal dağı üzerinde tur attı. Barzani helikopterle Şengal dağının üstünde tur attığında Êzidîler şunu dedi, ‘Barzaniler bizi ucuza satıp, ucuza aldı.’ HPG bir koridoru açmak için günlerce çatışmaların içindeydi. Ama pêşmerge o hafif silahlarıyla Şengal’e girdi. Onlara kim yolu açtı? Tabi ki DAİŞ açtı. Sonra, Şengal’i onlar kurtardı denildi. Madem 'Şengal’i kurtardık' diyorlar çatışmada yaşamını yitiren sadece bir pêşmergenin ismini söylesinler. KDP ne yaparsa yapsın o ihanetinden kendini temizleyemeyecektir. Onlar yargılanmadan bu halk o günleri unutmayacaktır" ifadelerini kullandı. 
 
DAİŞ'E VERİLEN CEVAP
 
Hezil, Şengal kurtarıldıktan sonra savunma gücü olarak YBŞ'nin kurulduğunu ve kadınların da bu oluşum içerisinde yerlerini aldıklarını ifade etti. Hezil, bu durumun çok anlamlı olduğuna işaret ederek, "Şengal’de en büyük başarı kadınların YBŞ’ye katılmasıydı. Êzidî inancında kadınlar önemli bir yere sahip olmalarına rağmen islamiyetin etkisiyle ötekileştirilmişlerdi. Bu süreçte bu savaşı başlatanlara en anlamlı cevap, kadınların kendini YBŞ’de örgütlemesiydi. Belki de Barzani ve DAİŞ’e en büyük cevap YBŞ’nin kurulmasıydı. İkinci anlamlı gelişme ise, kendilerini çok çabuk bir şekilde örgütlediler. Meclislerini ve partilerini kurdular. Toplum, bu süreçte dar kalıplarla savunma olmayacağını anladı. Askeri gücünü yaratmaktan ve kendi öz gücünü yaratmaktan başka çarelerinin olmadığını gördü. Savaşanların tek amaçları bu toplumu korumaktı. Buranın coğrafyasını bilmiyorlardı, bölgeyi de bilmiyorlardı. Ama fedakarca direndiler. KDP 21’inci yüzyılda insanlığın yüz karası olurken, HPG ise sınırsız bir kahraman oldu. Şengal Dağı'nın dili olsaydı da orada neler yaşandığını size anlatsaydı. Hiç kimse o katliamı ne fotoğraf, ne görüntü, ne de konuşarak anlatabilir" şeklinde konuştu.  

Diğer başlıklar

29/03/2023
23:42 Erdoğan ‘çözüm’ süreci üzerinden HDP’yi hedef aldı
23:13 5 kentte eğitime kar tatili
22:00 Med Müzik TV’nin Youtube kanalı kapatıldı
21:27 Kılıçdaroğlu’ndan kadınlara: Kazanımlarınızı kaybetmenize izin vermeyiz
21:10 Enkaz altından çıkarılan 35 çocuğun kimliği tespit edilmedi
20:44 Şenyaşar ailesi iftarını ÖHD’liler ile birlikte açtı
20:41 Antalya’daki kazada 3 depremzede yaşamını yitirdi
20:19 Arazilerine sahip çıkan 7 köylü gözaltına alındı
20:13 Adana’da 4.5 büyüklüğünde deprem
19:45 Irak Petrol Bakanlığı: Mahkeme kararını uygulayacağız
19:00 Barış Akademisyeni Biter: Yeni yaşam iradesiyle geri döneceğiz
18:56 Kılıçdaroğlu-İnce görüşmesi sonrası açıklama
18:54 'Hevsel ve Dicle Nehri'ndeki ekokırıma son verilsin'
17:51 Hilala Zêrin’den ‘Jin im jiyan im’ klibi
17:42 Ağır hasta tutuklu Polat için çağrı
17:38 Amedspor deplasmanda berabere kaldı
17:33 Spectrum House raporu: Depremde açıklanan veriler güvenilir bulunmadı
17:12 Koronaya yakalanan tutuklular hastaneye götürülmedi
15:48 Yeşil Sol Parti Seçim Beyannamesi’ni açıklayacak
15:40 Êlih Barosu’ndan BOTAŞ hakkında suç duyurusu
15:12 AYM kararına rağmen Galatasaray'daki ablukanın sürmesine tepki
14:54 İzmir'de bir işçi yaşamını yitirdi
14:47 Binlerce işçi eylemde: Taleplerimiz kabul edilsin
14:46 Şişli Belediyesi işçilerinden zam protestosu
14:17 Nakliyat-İş Sendikası’ndan işten çıkarılmalara karşı eylem
13:50 EMEP, Yeşil Sol Parti listesinden seçimlere girecek
13:40 Yakınlarını kaybedenlerden Jîna Emînî'nin mezarına ziyaret
12:50 Şenyaşar ailesi: Adil bir yönetim istiyoruz
12:32 İzmir'de kar yağışı
12:19 Bodrum'da kıyılara müdahale tepkisi
11:56 Hênê’de aileler arasında kavga: 5 ev ateşe verildi
11:54 Adliye önünde kadına silahlı saldırı
11:27 HDP MYK seçim gündemiyle toplandı
10:02 Depremzede besici: Sağdığım sütü satamadığım için döküyorum
09:25 Yeşil Sol Parti’nin seçim stratejisi: Hedef yüzde 20
09:24 Ertuğrul Mavioğlu’nun ‘Bakur Notları’ kitabı Aryen Yayınları’ndan çıktı
09:06 Bolu Cezaevi'nde 12 tutuklunun infazı 30 kez yakıldı
09:06 Tutuklanan gençlerin avukatı: İktidarın seçim hazırlığı
09:04 ‘Şehir kaderine terk edildi, unutmayın’
09:04 İstanbullular Ramazan’dan sonra 14 Mayıs'ı bekliyor
09:04 Mehmet Öcalan: Başkanı seven herkesi Amara'ya bekliyoruz
09:01 Enkaz altında kalan tütünün fiyatı yüzde 100 arttı
09:01 Atama ‘müjdesi’ne tepki: AKP’nin seçim hamlesi
09:01 Germiyanî: Petrol kararı devam ederse Kurdistan hükümeti ekonomik çöküş yaşar
09:00 Milli Türk Talebe Birliği içinden doğan örgütün ilk cinayetleri
09:00 Nurdağı'nda yıkımın sorumlularından Yunus Kaya 4 günde 85 aracını satmış
09:00 29 MART 2023 GÜNDEMİ
28/03/2023
23:59 Fransa’da grev ve eylemler sürüyor
23:20 Enkazdan çıkarılan bebeğini 4 ayrı şehirde aradı
22:57 BM ve AB’ye ‘Türkiye’nin saldırıları sonlandırılsın’ çağrısı
22:42 Depremin 50'nci gününde de cenazeler çıkarılıyor
22:40 Hewlêr yakınlarında bir İHA düştü
22:20 HDP'nin seçim güvenliğine ilişkin grup önerisi reddedildi
20:57 AKP’li belediye önünde kendisini ve eşini ateşe verdi
20:26 Tesisatçı Akın’ı öldüren askerler yine tutuklanmadı
20:16 ‘7’nci Yargı Paketi’ Meclis'te kabul edildi
19:58 Türkiye’den sınır dışı edilen Seyyedi’den haber alınamıyor
19:35 Doğu Karadeniz’de kuvvetli rüzgar ve fırtına
19:31 Şenyaşar ailesinin iftarına Fikir Masası eşlik etti
19:15 Hatay için fırtına uyarısı
19:02 HDP ve Yeşil Sol Parti halk toplantısı gerçekleştirecek
18:51 Tutuklu Tanrıverdi 30 yılın ardından tahliye edildi
18:46 ABD sınırında çıkan yangında 39 mülteci yaşamını yitirdi
18:08 Kuzey ve Doğu Suriye’de Cindirês katliamına tepki
17:59 ILO: Depremlerde 650 bini aşkın işçi gelirini kaybetti
17:24 ÖHD, depremzedelerin haklarına ilişkin broşür dağıttı
17:07 HDK: Fiili bir mücadele gücünün örgütlenmesi şart
16:47 16'sı tutuklu 20 gazetecinin iddianamesi tamamlandı
15:54 Oskay'ı katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
15:24 Bakur belgeseli davası ertelendi
14:44 Eylemsizlik kararına rağmen saldırılar sürüyor
14:35 Roboski İçin Adalet Girişimi adalet talep etti
14:34 Yeşil Sol Parti ve HDP'nin Mutabakat Komisyonu toplandı
14:09 Şenyaşar ailesi: Kaybolan adaleti arıyoruz
14:04 Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu: Uyuşturucu ve fuhuşa karşı sorumluluk alın
13:54 Peru polisi: 2 ton kokainin adresi Türkiye'ydi
13:32 Gazeteci Oynaş’ın tahliyesi 4’üncü kez engellendi
12:57 Gazeteci Turay’ın tahliyesi 3 ay ertelendi
12:56 Fotoğrafçı Yaman kamyon çarpması sonucu yaralandı
12:47 Sancar: AKP-MHP iktidarı için geri sayım başladı
12:11 Cezaevindeki şüpheli ölüm davasında tüm taleplere ret
11:56 Licê’de çocuğa işkence: 2 polis serbest
11:55 Jeotermal ihalesine tepki: Temiz hava, su, toprağa ihtiyacımız var
11:44 77 çevre örgütünden asbeste karşı 'önlem alın' çağrısı
11:12 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:10 Af Örgütü 2022 raporu: Hak ihlallerine yaşam maliyeti krizi eklendi
11:04 Fehim Korkmaz: Kürtler Egîd’in bayrağını özgürlüğe taşıdı
10:19 Görme engelliye dava: Örgütün kitaplarını okuyor
10:11 Yeşil Sol Parti’den seçim güvenliği için ‘görev al’ çağrısı
09:44 GGM’de cinsel saldırıya uğradı: Faillerle aynı yerde tutuluyor
09:43 Newroz Ehmed: 2 bin 323 DAİŞ'li yakalandı
09:17 Depremzedeler: 20 yıldır iktidarda, artık gitsin
09:05 Av. Vesek: Fatma'nın fotoğrafı, insan hakları ihlallerinin en net göstergesi
09:03 Tahliyeye 'aile dışında kişilerle mektuplaşma' engeli
09:03 Meletî'de kayısıyı önce deprem sonra yağışlar vurdu
09:01 Wan’daki barajların doluluk oranı kritik seviyede
09:01 DİB üyesi: Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tutumu Türkiye'nin geleceği için önemli
09:00 Askerlerin ilk ifadeleri, Şiban ve Turgut’un helikopterden atılması ve linç edilmesini doğruluyor
09:00 Cezaevinde tutuklular kilo kaybediyor, ilaçları verilmiyor
09:00 Gazeteci Hesen: Efrîn'de Kürtler korku duvarını yıktı
09:00 28 MART 2023 GÜNDEMİ
00:24 'Geçici Aday Listesi' Resmi Gazete’de
00:20 Petrol davasında Türkiye'ye 1,4 milyar dolar ceza
00:17 Emekli maaşında artışı içeren teklif kabul edildi
27/03/2023
23:53 Y.D'ye işkence eden amir ve bir polis tutuklandı
23:19 ABD’de okula saldırı: 6 kişi katledildi
20:49 KCK eylemsizlik kararını seçimlere kadar uzattı
20:35 Macaristan Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğini onayladı
19:53 İsrail’de tepki çeken düzenleme ertelendi
19:34 Şenyaşar ailesinin iftar sofrasına KESK’ten ziyaret
19:30 Afganistan'da saldırı: 6 kişi yaşamını yitirdi
18:59 Irak’ta Uluslararası Koalisyon güçlerine saldırı
18:38 'Engellilerin sesi Meclis'e taşınsın'
18:09 Mereş’te 4.5 büyüklüğünde deprem
17:57 Avukat Karakaş’ı ezmeye çalışan polis amiri delilleri yok etti!
16:59 Yargılanan yaşam savunucularının davası görüldü
16:55 Özerk Yönetim’in gönderdiği yardımlara engel
16:53 BM’ye 32 örgütten mektup: Türkiye işgalini sonlandırın
16:39 İstanbul TEM Otoyol’da kaza: 6 ölü
16:36 TMMOB’dan kayyımlara: Hesabını verin
16:23 Colemêrg’te ailelerin adil yargılanma talebi
16:07 Almanya’da işçiler grevde: Ulaşım durdu
15:45 Diyala’da 3 DAİŞ’li yakalandı
15:39 Gözaltılara tepki: 14 Mayıs'ta ceberut sistemi göndereceğiz
15:15 Wan İKK’den belediye arazilerinin satışa çıkarılmasına tepki
14:24 Y.D.’ye işkence edenler arasında amir çıktı: Kademeli güç kullandık!
14:01 Seyhan’da çadırda yangın
13:47 69 gazeteciye dair soruşturmaya 10 yıl sonra takipsizlik
13:46 Yeşil Sol Parti: Mücadele bayrağını yükselteceğiz
13:35 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon: Tecrit siyasi bir rejime evrildi
13:28 Eylemsizlik kararına rağmen bir günde 28 saldırı
13:27 Pamukkale’de bir kadın özsavunmada bulundu
12:50 Tutuklu Barış Anneleri'ne özgürlük çağrısı
12:49 Emine Şenyaşar: Davamızda haklıyız
12:46 Gazeteci Bilen: 28 Mart'ı tetikleyen Erdoğan’ın sözleri oldu
11:56 ‘Jin, jiyan, azadî’ protestoları sürüyor
11:11 Lîce’de işkence gören çocuğun ifadesi basına yansıdı
11:06 4 Nisan programı: Özgürlük için Amara’ya
10:43 Irak’ta vilayet ve parlamento encümenleri yasası kabul edildi
10:30 Abdullah Öcalan: Ayrıcalık istemiyorum, hukuk uygulansın
10:20 Riha’da 18 gözaltı
10:07 Remzi Kartal: Süreç değişim dönüşüm sürecidir
09:49 'HADİ Avrupa’ seçim çalışma grubu kuruldu
09:29 Oyuncu Köksal Engür yaşamını yitirdi
09:17 Meletî’de 107 bin konut acil, ağır veya yıkık durumda
09:08 Amed'te 'kaçak yapı' ortaklığı!
09:07 'Benzinden tasarruf' için molozlar yaşam alanlarına dökülüyor!
09:02 Öldürdükleri 13 yaşındaki Fatma’nın yanına da silah bıraktılar!
09:00 6 köyde 'ihbar var' gerekçesiyle asker ablukası
09:00 27 MART 2023 GÜNDEMİ