'Minibüs sürücüleri dahi gizli tutulması gereken sığınma evinin adresini biliyor'

  • kadın
  • 09:30 8 Ağustos 2022
  • |
img
MERSİN - Kadın haklarını koruyan tüm yasaların hedefte olduğunu belirten Mimoza Kadın Derneği’nden Gülbahar Güzel, minibüs sürücülerinin dahi gizli tutulması gereken sığınma evlerinin açık adresini bildiğini söyledi. 
 
Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve katliamların gün be gün arttığı Türkiye’de, kadınları koruyan yasa ve mekanizmalar ise bir bir kaldırılıyor. Mekanizmaların yetersizliğinden kaynaklı kendilerini güvende hissetmeyen kadınlar, çoğu kez şiddet ortamına geri dönmek zorunda kalıyor. Şiddetle mücadelede önemli mekanizmalardan biri olan sığınma evleri ile dayanışma merkezlerinin yetersizliği kadınların en çok tartıştığı ve mücadele verdiği konuların başında geliyor. Bu mekanizmaların yok denecek kadar az olduğu kentlerden biri de Mersin. Kadın kurum ve derneklerinin kapatılmasıyla kadınların yalnızlaştırıldığı ve yaşadıkları problemlerle baş başa bırakıldığı kentte, Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi’ne ait birer sığınma evi ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı iki sığınma evi bulunuyor. Nüfusu 100 binin üzerinde olduğu için kanun gereği kadın sığınma evi açması gereken Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Toroslar belediyeleri, sığınma evi açılması zorunluluğuna uymuyor. 
 
Akdeniz Belediyesi’nde daha önce var olan Kadın Sığınma Evi de 18 Aralık 2016 tarihinde belediyeye kayyım atanmasıyla kapatılarak, piknik alanına dönüştürüldü. Belediyeye bağlı Kadın Danışmanlık Merkezi ve sığınma evindeki görevine kayyım tarafından son verilen Gülbahar Güzel, kentte verdikleri mücadele ve yaşanılanlara dair değerlendirmelerde bulundu.
 
‘GÜVENLİ MEKANİZMALAR YOK’
 
Şuan Mimoza Kadın Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan Güzel, kayyım tarafından sığınma evinin kapatılıp, işten çıkarıldıktan sonra kadınlarla bir araya gelip Mimoza Kadın Derneği’nde çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Dernekte gönüllü psikolog ve avukatlardan oluşan bir ağlarının olduğunu belirten Güzel, “Derneğimize yaşadıkları şiddet üzerine (fiziksel, ekonomik, cinsel, psikolojik) başvuru yapan kadınlara psikolojik ve hukuki destek vermeye çalışıyoruz. Kentte mevcut sığınma evlerinin yetersizliğinden birçok kadın önce bize başvuruda bulunuyor bizde gereken desteği verdikten sonra sığınma evlerine yönlendiriyoruz” diye belirtti. 
 
Kendilerine yapılan başvuruların daha çok fiziksel ve cinsel şiddete yönelik olduğunu aktaran Güzel, “Bir defasında sığınma evinin gizliliğini şu şekilde test ettik; bindiğimiz şehir içi minibüslere bizi kadın sığınma evine götürmelerini istediğimizde şoför bizi direk kapısına götürdü. Bilinmemesi gereken adres, bariz bir şekilde açık. Oraya başvuran kadınların can güvenliği yok. Birçok kadın orada çocuklarıyla yaşıyor. Adres ise deşifre olmuş. Öncelikle güvenlik mekanizmasının sağlanması gerekiyor” dedi. 
 
‘ÇOCUKLARI ANNEDEN AYIRIYORLAR’ 
 
Kadınların başvurdukları bazı sığınma evlerinde erkek psikologların çalıştığını kaydeden Güzel, şöyle dedi: “Zaten o kadın bir erkekten şiddet gördüğü için oraya gidiyor. Eşi, babası, abisi veya hiç tanımadığı birisi de olabilir. Sığınma evlerinde karşılaştığımız bir diğer sorun da 12 yaş üstü erkek çocukların kadın sığınma evlerine alınmamasıdır. Gidecek başka yeri olmadığında o çocuğu anneden ayırıp yuvaya veriyorlar. Çoğu kadın ise sırf çocuğundan ayrılmamak için o şiddet döngüsüne geri dönmek zorunda kalıyor. Yıllarca bu durumla mücadele ettik.“ 
 
SIĞINMA EVLERİNİN AMACI 
 
Akdeniz Belediyesi’nde çalıştıkları dönemde 12 yaş üstü çocukların anneden ayrı kalması kuralını işlemediklerini belirten Güzel, bir çocuğun 18 yaşına kadar çocuk olduğunu ve annesinden ayrılmaması gerektiğini vurguladı. Bu tarz uygulamaların kaldırılması için de mücadele verdiklerinin altını çizen Güzel, “Bu uygulamaların, kadını şiddet ortamına geri göndermek için yürütülen politikalar olduğunu görüyoruz. Sığınma evlerinin amacı kadınları o şiddet ortamından uzaklaştırıp, kendilerini güvende hissedebilecekleri bir alan yaratmaktır. Şuanda sığınma evlerinde yürütülen prosedür deyim yerindiyse bir cezaevi uygulamasıdır” diye belirtti.  
 
İKİ TEMEL İLKE 
 
Mersin kozmopolit bir kent olduğu için her kesimden kadınların yaşadığını söyleyen Güzel, “Tüm sığınma evlerinin iki temel ilkesi var;  biri şiddetsizlik diğeri ise gizliliktir. Orada kimse şiddete maruz kalamaz. Ya da kimse deşifre olmamalı. Şuanda öyle bir durum yok. Can güvenliği olan bir kadın, o çatının altındayken sadece o riski yaşamıyor, farklı bir şiddete maruz kalıyor. Kısıtlanıyor, çocuğu için belki yeterli imkanları sağlayamıyor. Çalışamıyor çocuk bezine, kadın pedine ihtiyaç duyabilir. Bunlar yeterli kadar karşılanmıyor, sadece yeme içme ve bir çatı. Çoğu zaman sırf bu yüzden oradan çıkmak zorunda kalıyorlar. Büyükşehir Belediyesi’nin çok sıkıntılı bir yaklaşımı var. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) götürmedikçe kadını sığınma evine almıyorlar. Danışma merkezlerinden de kadınların başvurusunu alıp yerleştirmek zorundalar” ifadelerini kullandı.
 
MÜLTECİ KADINLAR KABUL EDİLMİYOR 
 
Mülteci kadınların sığınma evlerine kabul edilmediğini söyleyen Güzel, vatandaş olmayan kadınların alınmadığını ve bu durumun mülteci kadınların ayrı bir mağduriyet yaşamasına neden olduğunu söyledi. Güzel, bununla şunları aktardı: “Şiddete uğrayan mülteci kadınlar, İl Göç İdaresi’ne gönderiliyor ve onlar için ayrı kamplar olduğu söyleniyor ama oda çok sınırlı sayıda ve kadınlar için güvenli bir ortam değil. Sığınma evlerine ulaşmanın zor olması mülteci kadınları fuhuş ve uyuşturucu ortamına sürüklüyor ya da ikinci eş durumuna, çocuk yaşta evliliğe sürüklüyor. Mersin’de, bu tarz vakalar son dönemde çok yaşanıyor. Şiddet gören ve sığınma evlerine başvuran kadınlar için iyileştirici politikalar olmalı. Şuan kadın haklarını koruyan tüm yasalar devletin hedefindedir. Belediyeler, sığınma evlerini açma konusuna sıcak bakmıyor. Çünkü ciddi bir maliyet gerektiriyor. Dolayısıyla bir yük ve ekstra masraf olarak görüyorlar. Var olan yasada nüfusu 100 binin üzerinde olan her ilçe belediyesi, sığınma evi açmak zorundadır. Öyle bir zorunluluk olmasına rağmen maalesef yerine getirilmiyor. Hala uğraşıyoruz, uğraşmaya da devam edeceğiz. Sığınma evlerine ihtiyacı olan her kadın ulaşabilmelidir. Bu ülkede, her kadının başına her an her şey gelebilir. Bu sadece aileden görülen şiddet değil, devletten şiddet görüyoruz, iş yerimizde şiddet görüyoruz veya öldürülebiliyoruz. Yanımızda olması gereken mekanizma olan devlet, bu koşullarda en çok mücadele ettiğimiz kurum. Kadınlar için iyi bir yaşam alanı açılması gerekiyor.” 
 
MA / Mukadder Akyol
 
 
 

Diğer başlıklar

16:26 Cudi’den ağaç taşıyan TIR’lar brandalarla kapatıldı
16:13 Bagok'ta ağaç kesenlere saldırı: Bir kişi yaşamını yitirdi
16:13 Cudi Dağı’nda yangın çıktı
16:11 HDP'li Bülbül: Ayağa kalkma zamanı
16:11 Halbusi’nin istifası kabul edilmedi
15:59 Tutuklu yakınları: Sesimizi duyun artık
15:42 Gazeteci Demir davasında mütalaa hazırlanacak
15:28 Radyoloji teknikerleri iyonize radyasyona maruz kalıyor
15:25 Van Gölü'nün ‘Doğal Sit Alanı’ ilan edilmesine karşı dava açtılar
15:00 Esma Başeğmez'in faili 3 ay sonra yakalandı
14:39 ‘Barışın yolu Roboski’den geçer’
14:38 Abdullah Öcalan sorusuna ‘Sorulamayacak soru’ cevabı
14:31 Bismil’deki kazada 4 kişi yaralandı
14:24 Antep Barosu: Jina Mahsa isyanımızdır
14:08 İHD Mersin Belediyesi çalışanlarına yönelik gözaltıyı kınadı
13:55 'Fındıkta mağduriyetin tek sorumlusu AKP'
13:43 Kadınlar seçim öncesi toplanıyor: 11 kentte forum düzenlenecek
13:32 'Adliye kapısında geçirilen her gün yönetenler için utançtır'
13:22 İran Kürt partilerinin üslerine saldırdı: 9 ölü, 32 yaralı | YENİLENDİ
13:08 Bakırhan: Emek ve Özgürlük ittifakını genişleteceğiz
13:01 Demokratik Modernite davasında ‘tarihsel perspektif’ vurgusu
12:45 Marmaris’te yurttaşlar ÇED toplantısını yaptırmadı
12:36 Eğitim Sen ÖMK’ye karşı topladığı imzaları Meclis’e sunacak
12:33 Ceylan Önkol için açıklama: Failleri tespit et, etkili soruşturma yürüt
11:36 Ekonomist Durmuş: Barınma yaşamsal bir krize dönüştü
11:33 Tutuklu kadınlardan erkek zihniyetine karşı mücadeleyi büyütme çağrısı
11:04 Tutuklu yakınları: Meclis’in ilk gündemi hasta tutuklular olmalı
10:51 Kadınlar Jina için kitlesel eylem yapacak
10:03 Sur’da yapılacak ‘festivale’ tepki: Önce özür dilenmeli
10:03 Türkiye bireysel silahlanmada 11’inci sırada: Kadınlara karşı kullanılıyor
09:55 Diril Davası: Gerçek faillerin açığa çıkması için ortak irade gösterilmeli
09:54 Batman Devlet Hastanesi için üçüncü ihale
09:50 İBB’den çıkarılan akademisyenler: Emek ve Özgürlük İttifakı umut veriyor
09:40 Türkyılmaz: Emek ve Özgürlük İttifakı özgürlükçü bir yol öneriyor
09:30 Bir yıl cezası kalan hasta tutuklu Yusufoğlu’nun durumu ağırlaşıyor
09:29 Mersin’de belediye çalışanları gözaltına alındı
09:27 Silopi’de dengbêj dinletisi
09:22 Kuzey ve Doğu Suriye’de ders zili çaldı
09:21 Akdeniz: Emek ve Özgürlük İttifakı’nı halk ittifakına dönüştüreceğiz
09:14 Kızıldere: Ekolojik saldırılara karşı mücadele sürekli hale getirilmeli
09:11 Bodrum bir yazı daha susuz geçirdi
09:07 Asker ve korucularla mahalleye giren DSİ tapulu arazileri kazıyor!
09:04 Köylülerin helikopterden atılması iki yıldır soruşturulmadı
09:03 Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 8 yıldır adım atmadı
09:02 İdare ve Gözlem Kurulları ‘paralel mahkeme’ gibi çalışıyor
09:01 Tutuklular: Hiçbir rejimde bulunmayan bir infaz sistemiyle karşı karşıyayız
09:00 Ömrünün 30 yılı cezaevinde geçti: Hüzün ve mutluluğu bir arada yaşadım
09:00 28 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
08:53 Türkiye’nin saldırısında Adalet Bürosu eşbaşkanları yaşamını yitirdi
08:17 Mersin'de polisevi saldırısı sonrası 22 gözaltı
27/09/2022
22:42 Çatımız Gökyüzü’nün eylemi 19’uncu gününde
22:27 Katledilen çocuğa ilişkin 2 kişi tutuklandı
21:57 Amedspor: Yaratılmak istenen algı gerçeği yansıtmıyor
21:43 Adana’da halk toplantısı: Barışın anahtarı Öcalan’dır
21:36 Sanal medyada #ZindanlardaKatliamlaraSon çalışması
21:10 Öztürk: Sömürgeci zihniyetlerin hesap verecekleri gün yakındır
20:12 Giresunlu kadınlar: Direnen kadınlar ilham veriyor
19:45 Bulanık eski Belediye Eşbaşkanı Çelik tahliye edildi
19:41 KDP, Avrupalı heyetin kimyasal silah kullanımını araştırmasını engelledi
19:24 YNK: Tek adayımız Berhem Salih’tir
19:12 Kobanê Davası’na ara verildi: Siyasetçiler duruşmaya katılmadı
18:57 Girkê Legê’de SİHA saldırısı: 2 ölü
18:49 İfadeye çağrılan kadınlar Meclis gündeminde
18:16 Gezi’de ve Rojava’da yaşamını yitirenlerin ailelerine ziyaret
17:59 Ardahan’da 5 büyüklüğünde deprem
17:41 HDP’den Urfa’da halk buluşması
17:04 Van Kalesi’ne Amînî pankartı asıldı
16:59 İkizköylüler reddi hakim talebinde bulundu
16:35 Jîna Amini için yapılan eyleme ırkçı saldırı girişimi
16:10 Tacizi haberleştiren Karafazlı’nın duruşması görüldü
15:55 Statta bayrak açan 6 kişi serbest bırakıldı
15:51 Adalet Nöbeti 117’nci gününde
15:07 Gergerlioğlu: KHK’lerle engizisyon usulü cezalandırma uygulandı
15:04 ESM’den promosyon tepkisi: Emekçileri görmezden gelemezsiniz
14:10 ‘Davutoğlu’nun tanıklık kararının geri çekilmesi skandaldır’
14:04 Girêçoliya bölgesinde ağaç kesimi başlatıldı
14:01 İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nden İran’a uyarı
13:48 İHD: İran’da yaşam hakkı ihlal ediliyor
13:33 Dilşah Ercan’ın aile evine baskın: 4 gözaltı
13:16 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava yine ertelendi
13:15 HDP'den Şenyaşar ailesine ziyaret
13:15 OHAL-KHK raporu: İnsanlığa karşı suçlar işlendi
12:39 Çermik’teki Sinagogun kurtarılması için çağrı
12:22 Urfa’da STÖ buluşması: Sorunların temel çözümü halktır
12:14 Avukatlardan Abdullah Öcalan’la görüşme başvurusu
12:14 Urfa Adliyesi önünde 568 gündür süren adalet talebi
12:08 Mem Ararat’ın Mersin konseri iptal edildi
11:38 Irak Parlamentosu Başkanı Halbusi istifa etti
11:32 Münür Rahvancıoğlu Ankara’ya alınmadı
11:32 ‘İyi çocuklar’a verilen beraat kararına karşı Yargıtay’a başvuru
11:01 Tutuklu yakınları 11 aydır adalet arıyor
11:00 Ege İnsan Hakları Okulu’nda Sonbahar Çalıştayı 30 Eylül’de başlıyor
10:59 Çınar'da trafik kazası: 1 ölü, 5 yaralı
10:47 Çağlar Demirel’e 301’den ceza istemi
10:46 Gazeteci Sason: Xelifan olayı KDP’nin planıdır
10:45 Güneyli kadınlar: Haklarımız için meydanlardan çekilmemeliyiz
10:27 Moghaddam: İran, eylemcilerin motivasyonunu düşürmeyi başaramadı
10:16 ‘Sanatçılar zulüm karşısında birlik olmalı’
09:28 ‘Dünya Kadın Konferansı’nın hedefi enternasyonal dayanışmayı örgütlemek’
09:26 Av. Marcelli: Öcalan’ın özgür olması global ölçekte bir kazanım