İşte orman kıyımının uydu fotoğrafları

HABER MERKEZİ - Besta bölgesine ait uydu fotoğraflarında, ormanlık alanların yok edildiği görülüyor. Kesimi yargıya taşıyan arazi sahipleri, "Yasalar devreye girmiyor. Hukuk burada farklı işliyor. İnsansızlaştırmak istiyorlar" dedi.
 
Şırnak'ta 2019'da yeni kalekol ve askeri üs bölgeleri için yapılan yolların kenarlarında başlatılan ağaç kıyımı sürüyor. Korucular, Cudi Dağı'nın ardından Besta bölgesinde bugüne kadar on binlerce ağacı "güvenlik" gerekçesiyle kesti. "Özel Güvenlik Bölgesi" adı altında yasaklı olan Cinîwer (Bilecik), Xerbigê Bestin (Dedeören), Navyan (Güneyçam), Bêlûzer (Küllüce), Şereevan (Şerevan) ve Rîsor (Risor) köyleri ile Kaniyamîr, Birateto, Birapeşo, Deyndarok, Serêrû, Tîkera, Qûrteka Pêşya, Girê Derîncê alanlarında ise halen kesim devam ediyor.
 
 
KIYIMIN FOTOĞRAFLARI
 
Günlük bin ila bin 200 ton arasında kesilen ağaçlar, daha sonra traktörlerle kent merkezine yakın bir yere getirilerek, satılmak üzere kamyon ve TIR'lara yükleniyor. Korucular, tüm masrafların kendilerine ait olması halinde bir ton odunu bin 750 TL'ye satıyor. Kıyıma karşı yapılan hukuki girişimlerden halen bir sonuç alınamazken, ormanlık alanların nasıl yok edildiği Google Earth'te yer alan uydu fotoğraflarına yansıdı. Bazı bölgelerde 2020 bazı bölgelerde ise 2021 yılına kadar çekilen fotoğraflarda binlerce ağacın kesildiği görülüyor. Ancak uydu fotoğraflarında yer alan diğer ormanlık alanların da son bir yıl içerisinde büyük oranda kesildiği tahmin ediliyor.  
 
Şırnak Cezaevi'nin kuzeydoğusunda yer alan bir bölgeden 8 Ekim 2020 ve 17 Ekim 2021 tarihlerinde çekilen iki ayrı uydu fotoğrafında, geniş bir ormanlık alanın tamamen yok edildiği görülüyor. 
 
 
Aynı bölgede bulunan bir başka alanın 18 Haziran 2020 ve 17 Ekim 202 tarihlerinde çekilen fotoğraflarında da benzer bir durum söz konusu. Daha önce yemyeşil görünen alanın bir yıl içinde renk değiştiği açıkça görülüyor. 
 
 
Besta bölgesinde bulunan farklı bir alana ait fotoğraflarda da kıyımın geldiği noktayı gözler önüne seriyor.  Yüzlerce ağacın kesimi, 21 Ağustos 2019 ve 17 Ekim 2021 tarihli fotoğraflara yansıyor. 
 
 
TEKLİFİ REDDETTİ
 
Bölgede arazileri bulunan ve orman kesimine karşı çıkan yurttaşlar, kıyımın başladığı süreci ve sonrasında yaşananları Mezopotamya Ajansı'na (MA) anlattı. Besta bölgesindeki arazilerinde yapılan kıyıma karşı çıkan yurttaşlardan Zeki İrmez, birkaç yıl önce kesim için kendilerine teklif yapıldığını ancak kabul etmediklerini aktardı. İrmez, "Kesmeyeceğimizi söyledik. Zaten her sene yakıldığını söyledik. 2-3 yıldır durmuştu. 2018’de Cudi’de ağaçları kesmeye başlamışlardı, 2 yıldır da Besta bölgesine yöneldiler. 2020-2021’den bu yana Baçuk, Xaykano, Çemê Mezin, Zirvî taraflarında ağaç kestiler. Şimdi yönlerini Şax ve Cinîwer tarafına vermişler" dedi. 
 
 
'BÜYÜK BİR KATLİAM YAPILIYOR'
 
Dilekçe vererek kesimin önüne geçmek istediklerine ve bunun üzerine Urfa'ya yönlendirildiklerini ifade eden İrmez, "Urfa’ya giderek dilekçelerimizi verdik. Bizi yeniden Şırnak’a gönderdiler. İl Müdürlüğüyle görüştük. ‘Bizi aşan durumlar var. Güvenlik gerekçesiyle bunu yapıyorlar’ dediler. Formalite olarak ihale yapıyorlar. Korucular kesiyor hepsini. İzin vermek istemedik. Ama bize ‘izin verseniz de vermeseniz de kesilecek’ dediler. Ne kanuna göre gidiyor ne de ihaleye göre yapıyorlar. İhaleye göre 10 ton kesilecek deniliyor ama talan ediyorlar. Büyük bir katliam yapıyorlar. 'Güvenlik' adı altında kesiyorlar ama büyük bir rant var" diye konuştu. 
 
'KÜRT SORUNUYLA BAĞLANTILI'
 
Kendilerine teklif edilen parayı da kabul etmediklerini dile getiren İrmez, "Kesmişler, parasını da istemememize rağmen hesaplarımıza yollamışlar. Parayı çekmiyoruz" diye kaydetti. İrmez, Federe Kürdistan Bölgesi'nde de benzer bir durum olduğuna işaret ederek, "Bu Kürt sorunuyla bağlantılı. 'Güvenliği' gerekçe yaptıklarında tüm sivil toplum örgütleri, resmi kurumlar duruyor. Kimse sesini etmiyor. Hiçbir yasa geçerli olmuyor. Daha önce de ‘güvenlik’ gerekçesiyle köyleri boşalttılar, o kadar insanı katlettiler... Kanuni olarak müdahale etmek istiyorsun, mahkeme de ‘güvenlik’ gerekçesiyle üzerine gitmiyor. Yasalar devreye girmiyor" ifadelerini kullandı.  
 
'HUKUK ŞIRNAK'TA FARLI İŞLİYOR'
 
Ağaçların kesilmesin "katliam" olduğunu vurgulayan İrmez, şunları söyledi: "Tüm canlıların varlığı önemli. Nasıl Muğla, Aydın ve İzmir’de ormanlar kesildiğinde ya da yangın olduğunda devlet tüm imkanlarını seferber edip müdahale ediyorsa burada da yapılmalı. Ama burada devlet kendisi ‘güvenlik’ gerekçesiyle yapıyor bunu. Demek ki hukuk farklı işliyor burada. Halbuki, hukuk her yerde aynı şekilde işlemeli. Ağaç kesimleri durdurulmalı. İmkanımız var durdurmaya. Halkımız da buna karşı yasal yollara başvurmalı. Demokratik eylemler yapılmalı. 5 yıl önce kadar termik santrale karşı önemli eylemler yapıldı. Aynısı yapılmalı. Çünkü ağaç herkese aittir. Çocuklarımızın geleceğidir. Zamanında burada binlerce hayvan yetiştirildi. Bu ağaçlar kesildiğinde artık onlar da yetiştirilemeyecek. 'Gençleştirme' adı altında kestiklerini söyleseler de genç ağaçları da kesiyorlar."
 
 
KIYIMI YARGIYA TAŞIDI  
 
Şırnak ve Siirt'in Pervari ilçe sınırlarında bulunan arazilerinde yapılan ağaç kıyımını yargıya taşıyan Bahattin Alkiş ise köylerinin Basyan bölgesinde yer aldığını ve 110 bin dönüme yakın arazilerinin olduğunu ifade etti. Köylerinin boşaltılması üzerine göç etmek zorunda kaldıklarını ifade eden Alkiş, "Şimdi de ağaçlarımız kesiliyor. 2 aya yakın bir süredir kesim yapılıyor. Öğrendiğimizde Şırnak Orman Müdürlüğü, Urfa Orman Bölge Müdürlüğü, jandarma, valilik ve Siirt Orman Müdürlüğüne itirazda bulunduk. Bölgenin bize ait olduğunu ve ağaçlarımızın bizden habersiz kesildiğini söyledik. İtiraz ettik. Kesim yapılmasını kabul etmeyeceğimizi söyledik" diye konuştu. 
 
 
BAŞVURU ÜZERİNE KIYIM DURDU
 
Başvurları sonrası ağaç kesiminin durdurulduğunu kaydeden Alkiş,"Orada 160 ton kadar ağaç kesimi yapmışlar. Şu ana kadar başvurularımıza cevap verilmemiş. Sadece itirazımız üzerine bölgede kesim durdurulduğunu biliyoruz. Kesilenlerin taşınması da durdurulmuş. Oradakiler taşımak için bizimle görüşmek istiyorlar. Ancak kabul etmiyoruz. 'Güvenlik' gerekçesiyle kalekol yapmak istiyorlar. Van yolunun yapılacağını söylüyorlar. Karakollar için kesmek istiyorlar. Kesinlikle ağaçlarımızın, doğamızın katledilmesini istemiyoruz. Buna karşı gerçekleştirilen eylemlere de katıldık" şeklinde konuştu. 
 
 
'İNSANSIZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR'
 
Ağaç kesiminin "talan, rant ve katliam" olduğuna dikkati çeken Alkiş, şu çağrıyı yaptı: "Bu doğa talanının durdurulmasını istiyoruz. Şu an bölgeye gidemiyoruz operasyon olduğu için. Güvenlik alanı, savaş alanı olduğunu söylüyorlar. Mahkeme de gidemiyor. Ağaç kesenlere serbest ama bize, hakimlere, arazi sahiplerine yasak. İnsansızlaştırmak için yapıyorlar. Ağaçsız bırakmak istiyorlar."
 
Yarın: Kıyımı gerçekleştirenlerle odun pazarlığı.
 
MA / Azad Altay - Ahmet Kanbal

Diğer başlıklar

13:30 BMG’den Abdullah Öcalan için pankartlı eylemi: Ayağa kalk!
13:22 Bağımsız Maden İş: Licik’te facia öncesi işçiler çatlak için uyardı, önlem alınmadı
13:19 Hasta tutsak Karagüzel’in infazı 3 ay ertelendi
12:44 Amedspor'u tehdit eden '68 Ergenekon' grubu yöneticisine ceza
12:36 HDP’nin tutuklu eski saymanı Önen tahliye oldu
12:35 Her alanda Kürtçeye yasak
12:04 Gezi Davası'nda Yapıcı, Altınay ve Ekmekçi'nin adli kontrolleri kaldırıldı
12:04 Kürkçüler Cezaevinde ağız içi arama ve tek dozluk ilaç dayatması
11:45 Türkiye ziyaretleri sonrası Duhok'a askeri sevkiyat
11:39 Gözde Apartmanı davasında tüm talepler reddedildi
10:46 Türkiye’nin saldırısında 2 pêşmerge hayatını kaybetti
10:36 Tutsak gazeteci Müftüoğlu için uluslararası kurumlara çağrı
10:19 Silopiya Belediyesi'nden işçilere yüzde 99 ila 116 arasında zam
09:55 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 120 gündür haber yok
09:54 Tutsak İnedi: Kürtçe dinlediğimizde müdahale ediliyor
09:52 Faciaya dair çarpıcı iddia: İşçiler inceleme yaparken dinamit patlatıldı!
09:38 Demokrasi ve Özgürlük Mitingi'ne çağrı: Faşizme karşı alanlara
09:29 ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 87’nci gününde
09:22 Karadeniz'de konuşulan diller yok oluyor
09:09 DEM Parti İBB adayı Beştaş: Kimseden yana değiliz, kendimizden yanayız
09:06 Dep seçmenleri: Pusulamız DEM Parti
09:03 21 Şubat Anadil Günü: Yasaklar insanlık suçudur
09:01 Bir kadının anadil mücadelesi
09:00 21 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:52 Mêrdîn KCK Davası’nda 15 siyasetçiye hapis cezası
20/02/2024
22:09 Adana'da yerel seçim halayları başladı
21:51 KDP, saldırıda yaralananların alınmasını engelledi
21:27 DEM Parti Esenyurt ilçe eşbaşkanları tutuklandı
21:15 ABD 'Gazze’de acil insani ateşkes' talebini veto etti
21:04 DEM Parti, İBB adaylığı için başvuru tutanağını paylaştı: Yolumuz açık olsun
20:26 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’dan İHD ve DEM Parti’ye ziyaret
19:56 TTB ve SES’ten Meclis görüşülen kanun değişikliğine tepki
19:53 Pîrsûs Katliamı 103'üncü ayında
19:49 Êlih’te seçim startı verildi: Eşbaşkanlık mor çizgimizdir
19:15 DEM Parti'den 'İstanbul için başvuru yapılmadı' iddiasına yalanlama
18:22 DEM Parti’nin Adana Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adaylarından biri netleşti
17:12 DEM Parti Gençlik Meclisi’nden Abdullah Öcalan’a mektup
16:54 Açlık grevleri raporu: Sağlığa erişilmiyor, disiplin cezaları veriliyor
16:38 DEM Parti'den coşkulu büro açılışları
16:30 Nöbet eylemlerinden mesaj: Öcalan için buradayız
16:15 Haber-Sen: Cumartesi zulmüne hayır
16:09 'Eşim beni öldürecek' ihbarında bulunan kadından haber alınamıyor
15:51 ÖGK: Erkek-devlet şiddetine mücadelemizle yanıt olacağız
15:29 DEM Parti'den 3 kentte aday çıkarma kararı
15:20 DEM Parti seçim bürosundaki bayraklar söküldü
14:52 SGDF üyesi Kalender Polat tutuklandı
14:47 'Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun' talebi
14:26 Amed Sağlık Platformu: Herkesin anadilde sağlık hizmeti alma hakkı var
14:10 Mersin Emek Platformu'ndan yerel seçimlere ilişkin öneriler
14:08 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
13:57 Amed'te kaybolan zihinsel engelli Özdemir bulundu
13:27 AKP’nin Elkê adayı Dürmüş aşiretlere baskı yapıyor
12:50 'Hayat enerjisi düşük' gerekçesi ile bir yıldır tahliye edilmiyor
12:45 DEM Parti’den çok dilli grup toplantısı: Dilimiz kırmızı çizgimizdir
12:31 Demirel’e ‘Erdoğan’a hakaretten’ beraat istemi
11:35 İstanbul'da ziyaretlerine başlayan heyet: Abdullah Öcalan serbest bırakılmalı
11:33 Ünye F Tipi Cezaevi’nde yangın
11:27 DEM Parti grup toplantısını Kürtçe yapacak
10:42 ANKA DER üyesi Varlı: Kelimelerimize sahip çıkalım
10:39 DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi serbest bırakıldı
10:31 İran rejimi Kürtçe klip yapan 4 kişiyi gözaltına aldı
10:12 İşçi alım kurasında aynı isim iki defa çekildi
10:10 Ma Music eğitmenleri: Anadilde her şarkı faşizme en büyük darbedir
09:41 Rojnews editörü Ahmet 119 gündür KDP istihbaratının elinde
09:30 Kordu: Maden faciasının sorumlusu iktidar
09:27 Tutsaklar 86 gündür açlık grevinde
09:27 Kürtçe seçmeli dersler: Öğrenci var, öğretmen yok
09:18 Aydın'da tarım arazilerine 6 yeni maden açılacak
09:16 Sûr adaylarının öncelikli hedefi 'hafızayı' korumak olacak
09:09 Dîjle: Kürtçenin eğitim dili olması için mücadele yükseltilmeli
09:07 34 yıldır belediye başkanlığı yapıyor: Oğlum devam etsin!
09:05 Tahliyeye engel gerekçesi: 'Toplumla bütünleşmeye hazır değil'
09:04 Sanatçılar: Toplumsal barış için Kürt sorunu çözülmeli
09:03 Gever'de kayıp yakınları 8 yıl sonra yeniden eylemde
09:02 Rojava Devrimi aynı zamanda 'dil devrimi' oldu
09:00 20 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:52 DEM Partili eşbaşkanlar gözaltına alındı
00:56 DBP: Kadın özgürlük çizgisini tartışmak özel savaş saldırısıdır
19/02/2024
22:36 DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi gözaltına alındı
18:38 DEM Parti İstanbul eşbaşkan adayları: Bekle bizi İstanbul, başaracağız
18:33 Wan’da Anadil Gününe dair kitlesel yürüyüş
18:23 DEM Parti'den bilboard çalışması: DEM dema xwebûnê ye
18:17 Cezaevinden çıkan Kırmızı için güvercin uçuruldu
17:28 Maden Suçları Soruşturma Bürosu kuruldu
17:22 Hazine, 31 milyar 596 milyon lira borçlandı
17:15 DEM Partili Aslan Gemlik depremi sonrası Öcalan hakkında bilgi istedi
16:47 Hakan Fidan, Haşdi Şabi Heyeti Başkanı ile Ankara'da görüştü
16:40 Wan’dan PKK Lideri Öcalan’a mektup
16:25 DEM Parti’den fuhuş ve uyuşturucuya karşı açıklama
16:16 Birçok kentte DEM Parti rüzgarı
16:05 Adalet Nöbeti'nden kararlılık mesajı: Direniş mutlaka başarıya ulaşacak
16:03 Amed Kürt Enstitüsü’nden ‘anadil’ semineri
15:52 BTS 'mülakatlar kaldırılsın' talebiyle iki koldan Ankara'ya yürüyor
15:39 Beyaz Saray önünde 'Bijî Serok Apo' sloganları
15:37 Manavgat’ta kadın cinayeti
15:15 30 yıllık ağır hasta tutsağın tahliyesi ikinci kez ertelendi
15:00 Amed’e kayyım atayan Erdoğan Ensarioğlu’ndan belediyeyi istemiş!
14:11 'Sağlıkta şiddet yasası istiyoruz'
14:00 Kanun teklifi: Emeklilere yılda 3 defa 11 bin TL ikramiye verilsin
13:44 Amed’de zihinsel engelli bireyden haber alınamıyor
12:56 Afganistan’da heyelan: En az 25 ölü
12:27 Kısa vadede ödenmesi gereken dış borç 226,6 milyar dolara çıktı
11:16 Gemlik'te deprem
11:10 Yaşar Kırmızı 32 yıl sonra tahliye oldu
10:29 Tutsakların eylemi 85’inci günde
10:28 Gazeteci Ahmet’ten 118 gündür haber alınamıyor
10:04 Gazeteci Hesen: Türkiye’nin meselesi PKK değil Kürt düşmanlığıdır
09:55 Oyunculardan yasak tepkisi: Salon olmazsa sokaklarda oynarız
09:51 Bozan: ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ bir başlangıçtı
09:40 Göksoy: Kadın odaklı yerel yönetim eşbaşkanlıkla mümkün
09:08 ÖHD’li Özoral: Tecrit sürerken çözümden bahsedemeyiz
09:05 Elbistan'da 9 madenciye 13 yıldır ulaşılamadı
09:03 21 Şubat Dünya Anadil Günü: Kürtçe halen yasak
09:00 19 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
08:59 Önce Kürtçe selam sonra bozkurt işareti
18/02/2024
23:58 ‘Dek û Dolabên Scapen’ oyunu sahnelendi
23:28 Halkevleri'nden MA'ya basın ödülü
20:00 Zeraq: Dil, bizimle bizden bir parçaya dönüşmeli
19:52 ‘Ölüm Uykudaydı’ oyunuyla açlık grevlerine dikkat çekildi
19:41 İsrail- Hamas savaşında son durum: Can kaybı 30 bine yaklaştı
19:33 Irak’tan tazminat ödemeyen Türkiye hakkında yeni bir dava
19:28 Hadi Amiri’nin 2 akrabası öldürüldü
17:57 Riha’da bir kadın katledildi
17:47 ‘Dünya Anadil Günü’ paneli: Türkiye’de dilsel bir soykırım yaşanıyor
17:01 Amedspor Kocaeli deplasmanında liderliğe yükseldi
16:45 6 kentte Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan'a özgürlük talebi
16:17 Maden ocağını işleten şirketin müdürü serbest bırakıldı
16:02 Bêrecûk'ta kitlesel büro açılışı
15:25 Êlih’te uyuşturucuya karşı açıklama
14:59 Wan’da Kürtçe için yürüyüş düzenlenecek
14:54 DEM Partili Kordu Licik'te: Tüm madenler kapatılsın
14:53 Katledilen gazeteci Kılıç mezarı başında anıldı
13:11 Yeni seçim müziği: Serfiraz bo DEM Partî
13:06 Madde madde DEM Parti'nin seçim beyannamesi
12:02 Maden ocağını işleten şirketin müdürü gözaltına alındı
11:33 DEM Parti'nin kadın seçim beyannamesinde neler var?
10:57 DEM Parti'den yeni bir kadın seçim müziği
10:40 DEM Parti'den kadın seçim beyannamesi: Eşit temsiliyeti savunan tek partiyiz
10:08 Jin dergi ‘anadil’ manşetiyle yayında
09:30 Cezaevlerindeki ‘özgürlük’ eylemi 84’üncü günde
09:29 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 117 gündür haber yok
09:24 Tarım işçilerini taşıyan araç kaza yaptı: 15 yaralı
09:19 Kürtçe afişi engelleyen kayyıma tepki: Asimilasyon sürüyor
09:14 KNK Eşbaşkanı Murad: Türkiye yeni bir operasyon hazırlığında
09:09 Göçük alanına girmeleri engellenen ekolojistler: Örgütlenmeliyiz
09:07 Çocuklara Newroz hediyesi: Çand Ma
09:03 AKP’li belediyede aile şirketlerine milyonlarca liralık ihale
09:01 AKP’nin 248 adayından sadece 3’ü kadın
09:00 18 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
17/02/2024
23:35 DEM Parti’den hareketli seçmenlere çağrı: Bizi ara seni sandığa götürelim