İşte orman kıyımının uydu fotoğrafları

HABER MERKEZİ - Besta bölgesine ait uydu fotoğraflarında, ormanlık alanların yok edildiği görülüyor. Kesimi yargıya taşıyan arazi sahipleri, "Yasalar devreye girmiyor. Hukuk burada farklı işliyor. İnsansızlaştırmak istiyorlar" dedi.
 
Şırnak'ta 2019'da yeni kalekol ve askeri üs bölgeleri için yapılan yolların kenarlarında başlatılan ağaç kıyımı sürüyor. Korucular, Cudi Dağı'nın ardından Besta bölgesinde bugüne kadar on binlerce ağacı "güvenlik" gerekçesiyle kesti. "Özel Güvenlik Bölgesi" adı altında yasaklı olan Cinîwer (Bilecik), Xerbigê Bestin (Dedeören), Navyan (Güneyçam), Bêlûzer (Küllüce), Şereevan (Şerevan) ve Rîsor (Risor) köyleri ile Kaniyamîr, Birateto, Birapeşo, Deyndarok, Serêrû, Tîkera, Qûrteka Pêşya, Girê Derîncê alanlarında ise halen kesim devam ediyor.
 
 
KIYIMIN FOTOĞRAFLARI
 
Günlük bin ila bin 200 ton arasında kesilen ağaçlar, daha sonra traktörlerle kent merkezine yakın bir yere getirilerek, satılmak üzere kamyon ve TIR'lara yükleniyor. Korucular, tüm masrafların kendilerine ait olması halinde bir ton odunu bin 750 TL'ye satıyor. Kıyıma karşı yapılan hukuki girişimlerden halen bir sonuç alınamazken, ormanlık alanların nasıl yok edildiği Google Earth'te yer alan uydu fotoğraflarına yansıdı. Bazı bölgelerde 2020 bazı bölgelerde ise 2021 yılına kadar çekilen fotoğraflarda binlerce ağacın kesildiği görülüyor. Ancak uydu fotoğraflarında yer alan diğer ormanlık alanların da son bir yıl içerisinde büyük oranda kesildiği tahmin ediliyor.  
 
Şırnak Cezaevi'nin kuzeydoğusunda yer alan bir bölgeden 8 Ekim 2020 ve 17 Ekim 2021 tarihlerinde çekilen iki ayrı uydu fotoğrafında, geniş bir ormanlık alanın tamamen yok edildiği görülüyor. 
 
 
Aynı bölgede bulunan bir başka alanın 18 Haziran 2020 ve 17 Ekim 202 tarihlerinde çekilen fotoğraflarında da benzer bir durum söz konusu. Daha önce yemyeşil görünen alanın bir yıl içinde renk değiştiği açıkça görülüyor. 
 
 
Besta bölgesinde bulunan farklı bir alana ait fotoğraflarda da kıyımın geldiği noktayı gözler önüne seriyor.  Yüzlerce ağacın kesimi, 21 Ağustos 2019 ve 17 Ekim 2021 tarihli fotoğraflara yansıyor. 
 
 
TEKLİFİ REDDETTİ
 
Bölgede arazileri bulunan ve orman kesimine karşı çıkan yurttaşlar, kıyımın başladığı süreci ve sonrasında yaşananları Mezopotamya Ajansı'na (MA) anlattı. Besta bölgesindeki arazilerinde yapılan kıyıma karşı çıkan yurttaşlardan Zeki İrmez, birkaç yıl önce kesim için kendilerine teklif yapıldığını ancak kabul etmediklerini aktardı. İrmez, "Kesmeyeceğimizi söyledik. Zaten her sene yakıldığını söyledik. 2-3 yıldır durmuştu. 2018’de Cudi’de ağaçları kesmeye başlamışlardı, 2 yıldır da Besta bölgesine yöneldiler. 2020-2021’den bu yana Baçuk, Xaykano, Çemê Mezin, Zirvî taraflarında ağaç kestiler. Şimdi yönlerini Şax ve Cinîwer tarafına vermişler" dedi. 
 
 
'BÜYÜK BİR KATLİAM YAPILIYOR'
 
Dilekçe vererek kesimin önüne geçmek istediklerine ve bunun üzerine Urfa'ya yönlendirildiklerini ifade eden İrmez, "Urfa’ya giderek dilekçelerimizi verdik. Bizi yeniden Şırnak’a gönderdiler. İl Müdürlüğüyle görüştük. ‘Bizi aşan durumlar var. Güvenlik gerekçesiyle bunu yapıyorlar’ dediler. Formalite olarak ihale yapıyorlar. Korucular kesiyor hepsini. İzin vermek istemedik. Ama bize ‘izin verseniz de vermeseniz de kesilecek’ dediler. Ne kanuna göre gidiyor ne de ihaleye göre yapıyorlar. İhaleye göre 10 ton kesilecek deniliyor ama talan ediyorlar. Büyük bir katliam yapıyorlar. 'Güvenlik' adı altında kesiyorlar ama büyük bir rant var" diye konuştu. 
 
'KÜRT SORUNUYLA BAĞLANTILI'
 
Kendilerine teklif edilen parayı da kabul etmediklerini dile getiren İrmez, "Kesmişler, parasını da istemememize rağmen hesaplarımıza yollamışlar. Parayı çekmiyoruz" diye kaydetti. İrmez, Federe Kürdistan Bölgesi'nde de benzer bir durum olduğuna işaret ederek, "Bu Kürt sorunuyla bağlantılı. 'Güvenliği' gerekçe yaptıklarında tüm sivil toplum örgütleri, resmi kurumlar duruyor. Kimse sesini etmiyor. Hiçbir yasa geçerli olmuyor. Daha önce de ‘güvenlik’ gerekçesiyle köyleri boşalttılar, o kadar insanı katlettiler... Kanuni olarak müdahale etmek istiyorsun, mahkeme de ‘güvenlik’ gerekçesiyle üzerine gitmiyor. Yasalar devreye girmiyor" ifadelerini kullandı.  
 
'HUKUK ŞIRNAK'TA FARLI İŞLİYOR'
 
Ağaçların kesilmesin "katliam" olduğunu vurgulayan İrmez, şunları söyledi: "Tüm canlıların varlığı önemli. Nasıl Muğla, Aydın ve İzmir’de ormanlar kesildiğinde ya da yangın olduğunda devlet tüm imkanlarını seferber edip müdahale ediyorsa burada da yapılmalı. Ama burada devlet kendisi ‘güvenlik’ gerekçesiyle yapıyor bunu. Demek ki hukuk farklı işliyor burada. Halbuki, hukuk her yerde aynı şekilde işlemeli. Ağaç kesimleri durdurulmalı. İmkanımız var durdurmaya. Halkımız da buna karşı yasal yollara başvurmalı. Demokratik eylemler yapılmalı. 5 yıl önce kadar termik santrale karşı önemli eylemler yapıldı. Aynısı yapılmalı. Çünkü ağaç herkese aittir. Çocuklarımızın geleceğidir. Zamanında burada binlerce hayvan yetiştirildi. Bu ağaçlar kesildiğinde artık onlar da yetiştirilemeyecek. 'Gençleştirme' adı altında kestiklerini söyleseler de genç ağaçları da kesiyorlar."
 
 
KIYIMI YARGIYA TAŞIDI  
 
Şırnak ve Siirt'in Pervari ilçe sınırlarında bulunan arazilerinde yapılan ağaç kıyımını yargıya taşıyan Bahattin Alkiş ise köylerinin Basyan bölgesinde yer aldığını ve 110 bin dönüme yakın arazilerinin olduğunu ifade etti. Köylerinin boşaltılması üzerine göç etmek zorunda kaldıklarını ifade eden Alkiş, "Şimdi de ağaçlarımız kesiliyor. 2 aya yakın bir süredir kesim yapılıyor. Öğrendiğimizde Şırnak Orman Müdürlüğü, Urfa Orman Bölge Müdürlüğü, jandarma, valilik ve Siirt Orman Müdürlüğüne itirazda bulunduk. Bölgenin bize ait olduğunu ve ağaçlarımızın bizden habersiz kesildiğini söyledik. İtiraz ettik. Kesim yapılmasını kabul etmeyeceğimizi söyledik" diye konuştu. 
 
 
BAŞVURU ÜZERİNE KIYIM DURDU
 
Başvurları sonrası ağaç kesiminin durdurulduğunu kaydeden Alkiş,"Orada 160 ton kadar ağaç kesimi yapmışlar. Şu ana kadar başvurularımıza cevap verilmemiş. Sadece itirazımız üzerine bölgede kesim durdurulduğunu biliyoruz. Kesilenlerin taşınması da durdurulmuş. Oradakiler taşımak için bizimle görüşmek istiyorlar. Ancak kabul etmiyoruz. 'Güvenlik' gerekçesiyle kalekol yapmak istiyorlar. Van yolunun yapılacağını söylüyorlar. Karakollar için kesmek istiyorlar. Kesinlikle ağaçlarımızın, doğamızın katledilmesini istemiyoruz. Buna karşı gerçekleştirilen eylemlere de katıldık" şeklinde konuştu. 
 
 
'İNSANSIZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR'
 
Ağaç kesiminin "talan, rant ve katliam" olduğuna dikkati çeken Alkiş, şu çağrıyı yaptı: "Bu doğa talanının durdurulmasını istiyoruz. Şu an bölgeye gidemiyoruz operasyon olduğu için. Güvenlik alanı, savaş alanı olduğunu söylüyorlar. Mahkeme de gidemiyor. Ağaç kesenlere serbest ama bize, hakimlere, arazi sahiplerine yasak. İnsansızlaştırmak için yapıyorlar. Ağaçsız bırakmak istiyorlar."
 
Yarın: Kıyımı gerçekleştirenlerle odun pazarlığı.
 
MA / Azad Altay - Ahmet Kanbal

Diğer başlıklar

11:17 Leyla Xalid açlık grevine başladı
11:12 Lorena Lopez: Türkiye Abdullah Öcalan'ı serbest bırakmak zorunda
10:44 Yüksekova'da kayıp Necibe Yücedağ’dan 6 gündür haber alınamıyor
10:06 Dolarda hızlı yükseliş
10:00 Barış Grubu üyesi Tunç için hapis istemi
09:47 İran’da tutuklular açlık grevine başladı | YENİLENDİ
09:45 Hakkari sanayi esnafı: Krizin sebebi AKP ve savaş politikalarıdır
09:34 TJA konferansının ardından: Kötülüğü kadın gücüyle yeneceğiz
09:27 Baskın Oran: Emek ve Özgürlük İttifakı ülkenin kurtuluş anahtarı
09:00 Erdoğan'ın 'manevi kızı' el koyduğu taşınmazı misafirhane yaptı
09:00 Akın Birdal: Her alanı Emek ve Özgürlük İttifakı'na dönüştürmeliyiz
09:00 26 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
25/09/2022
23:54 Amedspor’a maç soruşturması
23:37 İran’da 5,1 büyüklüğünde deprem
21:45 Amedspor Bursaspor’u 2-0 mağlup etti
21:27 HDP husumetli aileleri barıştırdı
21:12 Ermeni vekil Manukyan: Ermenistan böyle ihanet görmedi!
18:30 ŞanoWan Tiyatro Festivali 3’üncü gününde
18:15 'Savaş, göç, mültecilik kıskacında emek sempozyumu' sona erdi
17:44 Ölüm orucundaki Balaç yeniden cezaevine gönderildi
16:59 Sarıgazi Halk Festivali’nin yasaklanmasını protesto edenlere saldırı
16:56 Zihinsel engelli gençten 4 gündür haber alınamıyor
16:27 ‘En güçlü özsavunma aracı örgütlülüktür’
16:10 TJA Kadın Konferansı'nın sonuç bildirgesi: Hedef Öcalan’ın özgürlüğü
15:51 Halkın Hukuk Bürosu: Balaç'ın nerede olduğunu bilmiyoruz
15:39 Hatice Ay’ın ailesine taziye ziyareti
14:40 Tekirdağ'da HDP'ye yoğun ilgi
14:29 İran'da protestolar 9’uncu gününde
13:56 İtalya'da Jîna Mahsa Amini eylemi
13:33 Sancar: Alternatif biziz, umut bizde
13:21 Aydeniz: Öcalan’ın özgürlüğü için mücadeleyi büyütelim
12:53 Buldan: Yüreğimiz Jîna Amini için direnenlerin yanında
12:45 ÖHD kurulu hasta tutuklulara atfedildi
12:06 TJA'nın konferansı 2’nci gününde: Gücümüzü tarihimizden alıyoruz
11:31 Şenyaşar ailesi: Erdoğan, Urfa’daki zulmü neden görmüyor?
11:26 TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan: Tecrit kırılana kadar direneceğiz
10:56 Akre ve Amêdiyê’ye hava saldırısı
10:37 TJA Kadın Konferansı: Kadınlar sisteminizi yerle bir edecek
10:33 Abdullah Öcalan'dan 18 aydır haber alınamıyor
10:14 Hasta tutuklu Yapıcı'nın infazı yakıldı
09:57 Tutukluların temel ihtiyaçlarına ‘müfettiş’ engeli
09:23 Derik’teki kazanın bilirkişi raporu: Şoförler suçlu, Cengiz Holding kusursuz!
09:12 Kadınlar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünde ısrarcı
09:11 TJA'dan 4’üncü Kadın Konferansı
09:11 ‘Jin, jiyan, azadî’ kadın felsefesine dönüştü'
09:09 Antalya S Tipi Cezaevi'nde tutukluya ölüm tehdidi
09:08 Heykeltraş Orhan: Her sorun sanatçının belleğinde yer edinmeli
09:07 Konserleri yasaklanan Akkaya: 90’lı yıllara döndük
09:07 Mehmet Emin Özkan’ın kızı: Telefonu tutamadığı için iletişim kuramadık
09:01 Gazeteci Mehbub: Rojava’daki devrim İranlı kadınlara ilham veriyor
09:00 25 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
24/09/2022
23:30 Gençlerden Abdullah Öcalan’a özgürlük yürüyüşü
23:21 Şarkılarını Jina Mahsa Amini için söyledi
22:35 ŞanoWan Tiyatro Festivali Serbaz ile devam etti
21:19 Gençler Jina Mahsa Amini için yürüdü
20:17 Kadınlardan Rojhilat isyanına ortak olma çağrısı
19:39 Annesi Aliye Kiye’yi Kürtçe kilamlarla uğurladı
18:45 İran Bradost’u bombaladı
18:40 İran’da katledilenlerin sayısı 54’e yükseldi
18:29 Jina Amini’nin katledilmesi Hewler’de protesto edildi
17:55 Hacer Sucin son yolculuğuna uğurlandı
17:36 Ermenistan’ın MİT’e teslim ettiği Çiçek’in ailesi: Çocuğumuzdan haber alamıyoruz
17:27 Türkdoğan: Otoriter politikalar göçe zorluyor
16:58 ‘Mülteciler insani olmayan koşullarda tutuluyor’
16:46 Pink Floyd üyesi Roger Waters'dan Jina Amini mesajı
16:45 MKGP ve DFG’den İran rejimine: Gazetecileri serbest bırakın
16:36 F Oturumu: Hüseyin Durmaz tahliye edilsin
16:31 Anter: Kitabı okuyanlar Apê Musa’nın bilinmeyen yanlarını öğrenecek
16:18 Emek ve Özgürlük İttifakı: Ortak mücadele demokratikleşmenin adımı olacak
16:02 İranlı aktivist Hossein Ronaghi ve avukatları tutuklandı
15:52 Emek ve Özgürlük İttifakı ‘Yol Haritası’nı açıkladı: Çözüm için geliyoruz
15:40 Savaşa karşı sempozyum: Mültecilere nefret söylemine çözüm bulunamıyor
15:39 Hasta tutuklu Yusufoğlu’nun hastane sevkleri yapılmıyor
15:20 Cumartesi Anneleri: Son kayıp bulunana kadar mücadeleye devam edeceğiz
15:16 DEVA Partisi’nden Aslan: Kürtlerin oyunu alamayan cumhurbaşkanı seçilemez
15:12 Amedspor taraftar grupları yurttaşları maça davet etti
15:10 ‘KHK’lar gidene kadar mücadeleye devam edeceğiz’
15:00 Akkaya’dan konser yasağına tepki: Şarkı söylemeye devam edeceğim
14:58 Kadınlar meydanlarda: Özgür dünyayı birlikte inşa edeceğiz
14:55 ‘Cezaevindeki ölümler siyasi cinayettir’
14:55 Eşini katleden polis öldü
14:46 Bitlis Cezaevi’nde ilaçların kullanma tarihinin geçtiği tespit edildi
14:32 Eğitim emekçilerinden kariyer sınavı tepkisi
14:24 Rejim güçleri İranlı aktivist Ronaghi’yi darp etti
14:20 Eğitim Sen’den çağrı: ÖMK İptal edilsin
14:08 TÜM BEL-SEN’den Sayıştay’a: Usulsüzlükleri, yolsuzlukları yargılayın
13:46 Ermenistan teslim etti, MİT ‘operasyonla yakaladık’ dedi
13:06 Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklular tekli hücrelerde tutuluyor
13:04 Xwebûn Gazetesi’ne el konulmasına tepki: Yazmaya devam edeceğiz
13:03 KNK, PJAK ve KODAR İran’daki gelişmeleri değerlendirdi
12:35 Zeliha Durmuş’u katleden erkek tutuklandı
12:33 Cizre’de bir polis eşini öldürdü
12:02 Sucin ve Kiye’nin cenazeleri ailelerine verildi
11:27 Şenyaşar ailesi: Bu gücün karşısında duranlar kaybedecek
11:26 Avukat Yılmaz: Abdullahı ülkesine geri gönderilirse, öldürülecek
11:01 İran’da direniş yayılıyor: Kürt kenti Şîno'da polis sokaklardan çekildi
10:59 Araçları karakolun yanında bulunan çift 25 yıldır kayıp!
10:37 Doğanoğlu: Zaman aşımı uygulaması hukuk güvenliğini ihlal ediyor
10:20 İran’daki protestocular: Tek talebimiz rejim değişikliği
09:44 Cezaevinde şüpheli ölüm: İntihar etmedi, katledildi