Mızraklı: Belediyeleri rant müessesesine dönüştürenlere fiskeyi vuracağız

img
DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin tutuklu Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, belediyelerin yandaşlara rant dağıtan müesseselere dönüştürüldüğünü belirterek, “Bizler ruhsuz binalara dönüşmüş belediyelere can vereceğiz. Bunu seçimlerde bir fiske vuruşuyla gerçekleştireceğiz” dedi.
 
Kürt sorununun demokratik çözümünde tarihi dönüm noktası olan Dolmabahçe Mutabakatı’nı reddeden AKP iktidarı, İmralı Adası’nda 5 Nisan 2015’de tecridi ağırlaştırarak savaş konseptini yeniden devreye koydu. 7 Haziran 2015 seçimlerinde tek başına iktidar olma vasfını kaybeden AKP, bu kez savaş konseptini 24 Temmuz 2015’te fiili olarak başlattı. Daha sonra 30 Ekim 2014 tarihli Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında karar altına aldığı ortaya çıkan “Çöktürme Planı” ile Kürtlere savaş açan AKP, bu kapsamda siyasi soykırım operasyonları için de düğmeye bastı. 
 
“Çöktürme Planı”nın bir parçası olan belediyelere kayyım atamaları, AKP-MHP iktidarı tarafından yönetim biçimi haline getirildi. 11 Eylül 2016’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki 96 belediyeye kayyım atayan AKP, 31 Mart 2019 seçimlerinde yaşadığı yenilginin ardından 19 Ağustos 2019’da ikinci kayyım darbesini devreye koydu. 3 büyükşehir belediyesi ile başlayan süreçte, HDP yönetimindeki 45 belediye eşbaşkanı görevden alındı, tutuklandı, yerlerine kayyım atandı. 
 
Diyarbakır’da 1991 yılından bu yana hekim olan, kentte Tabip Odası Başkanlığı görevini yürüten Adnan Selçuk Mızraklı, 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri’nde HDP listesinden Diyarbakır 1. sıra milletvekili seçildi. Mızraklı, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 62 oy oranıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı olarak seçildi. Yaklaşık 4 ay görevde kalan Mızraklı, İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da görevden alınarak yerine kayyım atandı. 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan Mızraklı, 22 Ekim’de tutuklandı. Devam eden yargılamalarda Mızraklı’ya, itirafçı Hicran Berna Ayverdi’nin beyanları, DTK faaliyetleri, Sarmaşık Yoksulluk Mücadele Derneği kapsamında yürüttüğü faaliyetler gerekçesiyle 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildi. 
 
Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mızraklı, kayyım atamalarının yıldönümüne ilişkin sorularımızı yanıtladı. Mızraklı’nın avukatları aracılığıyla sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle: 
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçildikten 5 ay sonra görevden alındınız, kısa bir süre sonra tutuklandınız. Tutuklu geçirdiğiniz 3 yıla dair neler söylersiniz? 
 
Bizleri siyasi rehineler olarak cezaevlerine koymakla ne kazanmayı umdularsa, işte bu kazancı onlara yaşatmamak için üreterek, çoğalarak ve duruma teslim olmayarak cevap vermek gerekiyordu. Bunu yapmaya çalıştık. Ne zaman buralardan çıkacak olursak da o gün hep dışarıdaymış gibi hazırlıklıyız, aynı zamanda. 
 
Kayyım politikalarının da bir parçası olduğu ‘Çöktürme Planı’ ile Kürt sorununda çözümsüzlüğü derinleştiren iktidar, savaş ısrarını da sürdürüyor. Kürt sorunu bu politikalarla çözülür mü? 
 
Çözüm kelimesinin yanına hiç yakışmayan kavramlar daima çatışmaya dair olur. Savaşla ordular birbirlerine galip veya yenik olabilirler. Fakat dünya tarihinde bir halka karşı savaşla kazanmış olan ordu da yok, savaş sistemi karşısında yenilmiş halk da yok. Sadece çözüm ve barışın ertelenmesine, kaybedilen can ve değerlerin vebaline yol açar.
 
İmralı Adası’nda ağırlaştırılarak sürdürülen tecrit politikası sonucunda 17 aydır PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan haber alınamıyor. Tecridin cezaevlerine yansıması ne oluyor?
 
Tecrit hem hukuk dışı hem de insanlık dışı bir politikadır. İster bir kişiye ister bir gruba uygulansın, orada insan hakları ihlalleri vardır. Bu mesele özelinde baktığımızda, cezaevlerinde keyfi uygulamalar, yer yer işkence ve ölümler, hasta tutsakların ölüm sınırında olmalarına rağmen içeride tutulması, infaz indirimlerinin sudan bahanelerle uygulanmaması, ertelenmesi gibi tutumlara yol açıyor. Ancak buna direnişle itiraz ediliyor. 
 
AKP-MHP iktidarı tecrit politikasıyla sonuç alır mı? Tecrit hali Kürt sorunu başta olmak üzere ülkede yaşanan sorunları çözer mi? 
 
 
 Bu kadar yılın tecrübesi, savaş ve tecrit politikalarında ısrar eden bütün iktidarların kaybettiğini gösterdi.
 
Kürt sorunu çözülemez bir sorun değil. Çözümsüzlük, savaştan-çatışmadan kendi siyasal bekaları için rant devşirdiğini düşünenlerin dayatmasıdır. Geçmişte de örnekleri yaşandığı üzere PKK Lideri Sayın Abdullah Öcalan’ın siyasal sürece dahil olabildiği durumlarda en azından çatışmasızlık sağlanmış, Kürt sorununa ilişkin çözüm arayışları toplumda ve siyasette ciddi karşılık bulmuştur. Kürt halkını, Kürt siyasi hareketini kimse tahammül testine de sokmamalı. Çünkü geçmişte bunu yapanlar hep kaybettiler. Bu kadar yılın tecrübesi, savaş ve tecrit politikalarında ısrar eden bütün iktidarların kaybettiğini gösterdi. Erdoğan rejimi de apaçık kaybediyor. 
 
Ülke seçim sürecine girmiş bulunuyor. Çok krizlerin derinleştiği böylesi bir ortamda gelecek seçimlerin nasıl bir önemi var? 
 
Her seçim büyük önem taşır ve çoğu kez sonrasının da belirleyicisidir. Türkiye’nin bir kısmı yüzyıllık, bir kısmı AKP-MHP rejimi kaynaklı olan çok sayıda sorununun çözümüne giden yollar açısından da bir fırsattır. Sokağa ve medyaya yansıması seçim-geçim eksenine kaymış olmakla birlikte sadece Türkiye halklarının değil komşu halklarında geleceğine etkisi olabilecek, 250 milyonu yakından etkileyen bir seçim öncesindeyiz. Bütün muhalif aktörlerin yüksek bir sorumluluk, öngörü ve sağduyu ile bu sürece yaklaşması gerekiyor. Aydınların, sanatçıların, kadın örgütlenmelerinden demokratik kitle örgütlerine kadar bütün çevrelerin katılımı ve siyaseten yeri geldiğinde aktif katkıları ile zenginleştirerek yürütülmesi gerekiyor. Bu tutum korku ve kaygı duvarlarını yıkıp cesaretle, muhalefeti de motive edecektir. 
 
Tecrit, savaş, Kürt sorunu, ekonomik kriz… Seçimler yaklaşıyorken, ülkede yaşanan çoklu krizler nasıl durdurulur, çözüm nedir? 
 
Üçüncü Yol; inançların, kimliklerin, cinsiyetlerin, emeğin, doğanın korumasının ve toplumsal-siyasal barışın sağlanmasında ortaya koyacağı program ve ilkelerle, çözüm önerileri ile bugüne kadar ezilen ve ötekileştirilenlerin siyasi merkezi olacaktır. Siyaseti kurarken, kendi yol haritasının ısrarlı bir takipçisi olmanın yanı sıra, parlamento içi ve dışında her zaman etkili demokratik bir baskı gücü olacaktır. Devletin demokratikleştirilmesi ve minimalizasyonu yanı sıra, asıl olarak toplumun demokratik örgütlülüğü, etkinliği ve temsiliyetinin sağlanmasına dönük çalışacaktır. Kürt sorununun çözümü noktasında sorunun muhatabı olan bir Meclis grubu olarak, demokratik-barışçıl çözümün gelişmesi için yüksek düzeyde sorumlulukla katkısını sunacaktır.
 
*İktidarın 30 Ekim 2014 tarihli MGK toplantısında karar altına aldığı “Çöktürme Planı” kapsamında yürütülen bu savaş konseptinin bir diğer parçası kayyım politikası. 2016’da ilk olarak DBP’li belediyelere kayyım atandı. Yerel seçimlerden kısa bir süre sonra 19 Ağustos 2019’da HDP’li üç büyükşehir belediye eşbaşkanı görevden alındı, yerlerine kayyımlar atandı. 3 yıl geçti, dünden bugüne neler oldu? 
 
 
 Bu 8 yıl içinde yara almayan, kaybetmeyen, eksilmeyen, tökezlemeyen kalmadı. Toplum adeta 8 şiddetinde deprem yaşadı.
 
Bir zaman makinesi olsa ve 2014 yılının ortasına gidebilme şansı olsa idi, Türkiye’nin yüzde 99’u o tarihe dönmek isterdi. Arada yer yer kabus, bol miktarda dram ve trajikomik olaylar zinciri yaşandı. Bu 8 yıl içinde yara almayan, kaybetmeyen, eksilmeyen, tökezlemeyen kalmadı gibi. Çok küçük bir mutlu azınlık yaratıldı, beslendi. Dönem politikaları oldukça ağır, yıkıcı ve yakıcı sorunlar üretti. Toplum adeta 8 şiddetinde deprem yaşadı. Bu deprem komşu halkları da etkiledi. Maddi olarak ortaya çıkmış olan yıkımın yanı sıra moral değerler açısından telafisi çok çaba isteyen insan ve toplum tahribatı da ortaya çıktı. 
 
Belediye yönetimine geldiğinizde kayyımın şatafatını, harcamalarını teşhir ettiniz. “Kayyım nedir?” diye soracak olursak, nasıl tarif edersiniz?  
 
Kayyım uygulaması sağlıklı çalışan bir böbrek varken, insanın diyalize alınarak, bütün dengelerinin altüst edilmesine benziyor. Şok doktrininin başlıklarından birini oluşturdu. Hem halka hem de siyasal temsilcilerine dönük itibarsızlaştırma, iradesizleştirme ve direncini kırmayı hedefliyordu. Unuttukları şey bizlerin efsunlu olduğumuz, mücadele azmimizle köklerimizin halkın içinde olduğu gerçeğiydi. Sözde vatandaş dedikleri günlerde de kurumlarımıza, yerel yönetimlerimize zaten sözde muamelesi yapıyorlardı ve bir tür erk paylaşımı olan belediyelerdeki varlığımıza tahammülde zorlanıyorlardı. Kayyım darbesi bir momentin ötesinde uzun süreli işletilmesi öngörülmüş bir programdı. Yerel yönetimlerin birleştirici, ön açıcı, halkın demokratik örgütlülüğünü tercih eden, kimlik ve inançlar açısından özgürleştirici, kadın varlığı ve temsiliyetinin en güçlü yaşandığı ve topluma yansıdığı görüldü. Bütün dertleri bunu budamaktı. 
 
İktidarın kayyım politikaları sonuç alır mı? 
 
 
 Bunu seçimlerde bir fiske vuruşu ile gerçekleştireceğiz. Her şeyi hızla telafi edeceğiz.
 
Kayyımla hedeflenen bir bütün olarak toplumsal dokunun yerelde ve genelde yarına dönük birikimlerini engellemek idiyse, bunda ekseriyetten ara verdirdiler. Belediyeleri valiliklerin yol-su-temizlik işleri müdürlüğüne dönüştürüp, yandaşlarına rant dağıtan müessese olarak çalıştırdıkları, yabancısı oldukları toplumsal doku ile temastan kaçındılar. Bütün bunlara rağmen bizler ruhsuz binalara dönüşmüş belediyelere can verecek, asli sorumluluk ve yaşam alanına döndürebilecek tecrübe ve birikime sahibiz. Bunu seçimlerde bir fiske vuruşu ile gerçekleştireceğiz. Her şeyi hızla telafi edeceğiz.
 
27 yıl hekim olarak hizmet verdiniz, daha sonra sizi milletvekili ve belediye eşbaşkanı olarak seçen Diyarbakır halkına bir mesajınız var mı?
 
Amed halkı hep direngendir, zalime karşı safını belirlemiştir. Bundan dolayı Amed halkına minnetlerimi iletiyorum. Ve Amed’in bağrından kopan bir şairimiz, dizeleriyle direnişi ilmik ilmik ören büyük üstadımız Ahmed Arif’in Anadolu şiirinden iki dizeyle Amed halkını selamlamak isterim.
 
Binlerce yıl sağılmışım,
Korkunç atlılarıyla parçalamışlar
Nazlı, seher-sabah uykularımı
Hükümdarlar, saldırganlar, haydutlar,
Haraç salmışlar üstüme.
Ne İskender takmışım,
Ne şah ne sultan
Göçüp gitmişler, gölgesiz!
 
Selam etmişim dostuma
Ve dayatmışım…
Görüyor musun?
Öyle yıkma kendini,
Öyle mahzun, öyle garip…
Nerede olursan ol,
İçerde, dışarda, derste, sırada,
Yürü üstüne üstüne,
Tükür yüzüne celladın,
Fırsatçının, fesatçının, hayının…
 
Dayan kitap ile
Dayan iş ile.
Tırnak ile, diş ile,
Umut ile, sevda ile, düş ile
Dayan rüsva etme beni.
 
Zulmü, karanlığı ve kötülüğü bitirecek olan bizleriz. Aydınlığı, iyiliği, özgürlüğü müjdeleyecek olan bizleriz. Cesur yürekler, kahramanlar, Agitler bizleriz. Bizler yine kazanacağız. Ben ve zindan arkadaşım sevgili Selahattin Demirtaş, sizlere yürek enginliğinde selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz.
 
MA / Müjdat Can
 

Diğer başlıklar

20:34 Erdoğan, İsrail ile ticarete tepki gösterenleri hedef aldı
19:33 Çukurova’da kadınlardan öz savunma çağrısı
19:20 Wan direnişinin güler yüzlü çocuğu: İrademize sahip çıktık
19:07 Grevdeki işçiler gözaltına alındı
17:19 YSK, 2 il, 11 ilçe ve 7 beldede seçim itirazlarını reddetti
17:07 Şenyaşar, bariyerlere rağmen eylemini sürdürdü
16:55 Wan direnişinin sembolü Muhammed Orhan tahliye edildi
16:47 Seçimlerdeki şaibelerin araştırılması için önerge
16:44 Leyla Güven’e 5 ay ceza
16:41 Şiddet uygulayan polisler açığa alındı
15:24 Amed’de trafik kazası
15:13 Seçim sonrası yeni anket
14:37 İzmir’de asbestli gemi tepkisi
14:18 17 ve 18'inci turlarda da yeni başkan seçilemedi
13:35 1 Mayıs çağrısı: Adaletsiz düzene karşı alanlara çıkalım
12:46 Hatimoğulları: İktidarın 'çöktürme planı' çökmüştür
12:31 9. Amed Tiyatro Festivali'nde 19 oyun sahnelenecek
12:16 6 kadın gazetecinin davası ertelendi
11:49 Bahçeli seçim başarısızlığını görmedi: Oyumuz yüzde 16,62!
11:38 Cezaevi ve savcılığa İmralı başvurusu
11:37 ÇGD’nin ‘Yılın Başarılı Gazetecileri’ ödülleri sahiplerini buldu
11:31 Eylemdeki tutsağın annesi: Talepleri talebimizdir
11:05 BİSAM: Yoksulluk sınırı 57 bin 578 TL
11:01 Kobanê Davası'nda yarın tutukluluk incelemesi yapılacak
10:57 İstanbul’da ev baskınları
09:58 Altın fiyatlarında yeni rekor
09:10 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 175 gündür haber yok
09:09 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:06 Ayşe Gökkan: Özel savaşa karşı özsavunma halkası genişletilmeli
09:03 Celadet Elî Bedirxan için saygı gecesi düzenlenecek
09:02 Hevsel'de çok emek az kazanç
09:01 Wêranşar'da Çarşema Sor kutlanacak
09:00 16 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:30 Qileban’da kaza: 4 kişi hayatını kaybetti
08:17 DAİŞ’liler 100 küçükbaş hayvan kaçırdı
08:10 91 kurum ve isimden CPT'ye İmralı mektubu
15/04/2024
21:55 AK önünde Abdullah Öcalan için miting: Sessizliği kabul etmeyeceğiz
21:34 İsrail'den İran saldırısına karşılık verme kararı
21:27 Filistinli Gazeteciler Sendikası: İsrail mart ayında 6 gazeteciyi öldürdü
19:14 Girê Sor’da aracın çarptığı çocuk yaşamını yitirdi
18:34 Adana Kadın Platformu’ndan fail H.İ’nin beraatine tepki
17:12 Şemzînan’da polisten yurttaşlara tehdit ve hakaret
16:48 DEDAŞ'tan boş daireye 34 bin TL fatura!
16:36 Adalet Bakanlığı’nın üç kapısı da Emine Şenyaşar’a kapalı
16:28 BES-AR: Yoksulluk sınırı 66 bine dayandı
16:23 Üniformalı tacizine tepki: Özsavunmamızı geliştireceğiz
15:59 Medet Serhat'ın mezarına saldırıya dair suç duyurusu
14:59 Şirnex’te mahalle bekçisi bir kişiyi vurdu
14:53 Yargıtay savcısı Deniz Poyraz davasında taleplerin reddini istedi
14:15 Kamu emekçileri vergide adalet istedi
14:12 DEM Parti’den avukat Akalın’ın mezarına ziyaret
13:37 Sêrt kayyımının bıraktığı borç: 456 milyon TL
13:35 Kürt müziğinin son 13 yılından seçme eser akorları kitabı çıktı
13:33 Temelli'den Meclis'teki partilere: Ders çıkarma zamanı
13:14 İran 2 kolberi katletti
12:28 ‘Büyüyen mücadelemiz tecridi kıracak’
12:19 Beşiktaş yangınında itfaiye raporu çıktı
12:14 İsrail'de 'savaş kabinesi' toplanacak
12:14 Bütçe açığı daha ilk çeyrekte 500 milyar TL’yi geçti
11:58 Yargıtay seçimleri 17'nci tura kaldı
11:39 DİB’ten Kobanê Davası çağrısı: Hukuksuzluğa karşı tutum alın
11:10 Türkiye ile İsrail arasındaki ticaretin yasaklanmasına dair kanun teklifi
11:00 Merkez Bankası’ndan rekor zarar!
10:33 Benzine yılda yüzde 113 zam
10:25 Erkek şiddeti: 1 kadın katledildi 1 kadın ağır yaralı
10:09 TÜİK'in Şubat ayı işsizlik rakamı: 8,7
10:05 Biradost'a hava saldırısı
09:56 Gram altının fiyatı 2 bin 455 TL'yi aştı
09:49 Adalet Nöbeti eylemi farklı bir evreye taşınacak
09:37 Eylemdeki tutsak: Sesimizi herkese duyurun
09:12 Botan Vadisi bahar renklerine büründü
09:08 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebiyle eylemde
09:07 KDP istihbaratının alıkoyduğu gazeteciden haber yok
09:06 Özel savaşa karşı mücadele hattı: Xwebûn
09:03 İhlallere karşı 'sokakta mücadele' çağrısı
09:01 Sêrtliler kayyım tahribatının ortadan kaldırılmasını bekliyor
09:00 15 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
14/04/2024
22:35 Teleferik kazasına ilişkin 5 tutuklama
22:27 Mûş'ta dereye düşen çocuk yaşamını yitirdi
21:20 75 yaşındaki tutsak Hatice Yıldız baygınlık geçirdi
20:05 Uzman çavuş tacizi Manisa’da protesto edildi
19:24 Amed’de galibiyet sevinci
18:38 Nehre düşen çocuk hastaneye kaldırıldı
18:35 Şarbajêr’e SİHA saldırısında bir genç katledildi
17:23 Amedspor, Kastamonu engellini aştı
16:48 Gümüşhane seçimlerinin yenilenme talebine ret
16:39 Özsavunmada bulunan kadın gözaltına alındı
16:09 30 yıllık tutsak tahliye edildi
15:28 Hakan Fidan İran Dışişleri Bakanı ile görüştü
14:55 9 kişinin öldüğü silahlı kavganın firari zanlısı 10 ay sonra yakalandı
14:36 Nisêbîn’de tacize karşı yürüyüş: Şiddete karşı özsavunmamızı geliştireceğiz
13:36 Tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti farklı eylemlerle sürecek
13:05 Taciz faili uzman çavuşu darp eden 4 kişi serbest bırakıldı
12:45 İSİG: 3 ayda 425 işçi hayatını kaybetti
11:59 TJA’dan kampanyaya dair açıklama: Mücadele her koşulda sürecek
11:06 İran saldırının sonuçlandığını duyurdu, ABD’den İsrail’e uyarı
10:17 İsrail: İran yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırdı
10:14 İsrail çağrı yaptı: BM Güvenlik Konseyi bugün toplanıyor
09:51 Türkiye Metîna’da iki köyü bombaladı
09:44 Jin Dergi ‘Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol’ başlığıyla çıktı
09:11 Gazeteci Ahmet’ten 173 gündür haber yok
09:10 Ekonomist Önder: 'Beka' söylemi halklarda karşılık bulmadı
09:06 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:01 Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü!
09:00 14 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:54 THY ve Pegasus İran uçuşlarını iptal etti
13/04/2024
23:41 Soma’da iş cinayeti
23:28 İran, İsrail’e saldırı başlattı
22:52 Ürdün hava sahasını kapattı, İsrail'de okullar tatil edildi
22:42 Tecride karşı Kopenhag ve Mannheim’de miting
22:36 Şengalli kadınlar özsavunma hamlesi başlattı
20:33 Beyoğlu'nda silahlı saldırı: 1 kişi hayatını kaybetti
20:28 Zenûbiya Kadın Topluluğu'ndan şiddete dair açıklama
20:21 Gazeteci Dilan Oynaş tahliye edildi
19:13 Hedef gösterilen Evren Barış Yavuz tutuklandı
17:17 Teleferik kazasıyla ilgili 13 kişi hakkında gözaltı kararı
17:10 Meletî’de 3.7 büyüklüğünde deprem
17:05 Taciz faili uzman çavuş gözaltına alındı
16:58 1 Mayıs Platformu’ndan işçi katliamlarına karşı Taksim çağrısı
16:39 Teleferik faciasında 17 kişi hastaneye kaldırıldı
16:30 TJA'dan uzman çavuş tacizine tepki: Sessiz kalmayacağız
16:09 Qoser’de fidan dikimi gerçekleştirildi
16:08 Başkaya’nın ‘Uygarlık Paradigmasını Değiştirmek’ kitabı okuyucuyla buluştu
16:02 Edirne'de bir kadın katledildi
15:57 Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünde ısrarcıyız
15:52 DEM Parti Kadın Meclisi’nden uzman çavuş tacizine ilişkin açıklama
15:14 Pakistan’da silahlı saldırı: 10 kişi katledildi
15:06 İHD, hasta tutsak Demir, Güvel ve Zoraslan’ın tahliyesini istedi
14:49 Uzman çavuş tacizi yürüyüşle protesto edildi: Fail korumaya alındı
14:28 3 kişiyi katleden Cihan Oral hala yakalanmadı
14:08 Kayıp yakınları 3 kentte kaybettirilenlerin akıbetini sordu
13:55 Mexmûr’da yeni belediye eşbaşkanları belirlendi
13:54 Cumartesi Anneleri Ali İhsan Dağlı’nın faillerinin yargılanmasını istedi
13:32 Makine Mühendisleri Odası'ndan 'teleferik' açıklaması: Kontroller yapılmadı
13:28 Teleferik direği heyelan nedeniyle kırılmış!
13:00 Fransa’nın Türkiye’ye teslim ettiği kişi cezaevine konuldu
12:56 Avustralya’da alışveriş merkezine saldırı: 5 ölü
11:43 Eynerce Deresi fabrika atıkları nedeniyle köpüklü akıyor
11:30 Teleferik faciasında tahliye çalışmaları sürüyor: 128 kişi kurtarıldı
10:58 Mêrdîn'de ekmeğe yüzde 33 zam
10:51 MKM’de tenbûr atölyesi
10:03 İsrail’le ticarete dair paylaşıma gözaltı
09:44 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:42 Gazeteci Ahmet 172 gündür KDP istihbaratının elinde
09:37 Ege Denizi’nde deprem
09:25 Çand Ma'dan kitap ve tembur kampanyası
09:11 Gazeteci Işık: Erdoğan uluslararası görüşmelerle tutunacak dal arıyor
09:08 Depli besiciler dertli: Günü kurtarıyoruz
09:06 Tecavüze uğrayan kadın: Dayanışma güç verdi, artık korkmuyorum
09:02 Beşiktaş yangın faciası: 29 kişi denetimsiz çalışma sonucu yaşamını yitirdi