Mızraklı: Belediyeleri rant müessesesine dönüştürenlere fiskeyi vuracağız

img
DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin tutuklu Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, belediyelerin yandaşlara rant dağıtan müesseselere dönüştürüldüğünü belirterek, “Bizler ruhsuz binalara dönüşmüş belediyelere can vereceğiz. Bunu seçimlerde bir fiske vuruşuyla gerçekleştireceğiz” dedi.
 
Kürt sorununun demokratik çözümünde tarihi dönüm noktası olan Dolmabahçe Mutabakatı’nı reddeden AKP iktidarı, İmralı Adası’nda 5 Nisan 2015’de tecridi ağırlaştırarak savaş konseptini yeniden devreye koydu. 7 Haziran 2015 seçimlerinde tek başına iktidar olma vasfını kaybeden AKP, bu kez savaş konseptini 24 Temmuz 2015’te fiili olarak başlattı. Daha sonra 30 Ekim 2014 tarihli Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında karar altına aldığı ortaya çıkan “Çöktürme Planı” ile Kürtlere savaş açan AKP, bu kapsamda siyasi soykırım operasyonları için de düğmeye bastı. 
 
“Çöktürme Planı”nın bir parçası olan belediyelere kayyım atamaları, AKP-MHP iktidarı tarafından yönetim biçimi haline getirildi. 11 Eylül 2016’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki 96 belediyeye kayyım atayan AKP, 31 Mart 2019 seçimlerinde yaşadığı yenilginin ardından 19 Ağustos 2019’da ikinci kayyım darbesini devreye koydu. 3 büyükşehir belediyesi ile başlayan süreçte, HDP yönetimindeki 45 belediye eşbaşkanı görevden alındı, tutuklandı, yerlerine kayyım atandı. 
 
Diyarbakır’da 1991 yılından bu yana hekim olan, kentte Tabip Odası Başkanlığı görevini yürüten Adnan Selçuk Mızraklı, 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri’nde HDP listesinden Diyarbakır 1. sıra milletvekili seçildi. Mızraklı, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise yüzde 62 oy oranıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı olarak seçildi. Yaklaşık 4 ay görevde kalan Mızraklı, İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da görevden alınarak yerine kayyım atandı. 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan Mızraklı, 22 Ekim’de tutuklandı. Devam eden yargılamalarda Mızraklı’ya, itirafçı Hicran Berna Ayverdi’nin beyanları, DTK faaliyetleri, Sarmaşık Yoksulluk Mücadele Derneği kapsamında yürüttüğü faaliyetler gerekçesiyle 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildi. 
 
Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mızraklı, kayyım atamalarının yıldönümüne ilişkin sorularımızı yanıtladı. Mızraklı’nın avukatları aracılığıyla sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle: 
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçildikten 5 ay sonra görevden alındınız, kısa bir süre sonra tutuklandınız. Tutuklu geçirdiğiniz 3 yıla dair neler söylersiniz? 
 
Bizleri siyasi rehineler olarak cezaevlerine koymakla ne kazanmayı umdularsa, işte bu kazancı onlara yaşatmamak için üreterek, çoğalarak ve duruma teslim olmayarak cevap vermek gerekiyordu. Bunu yapmaya çalıştık. Ne zaman buralardan çıkacak olursak da o gün hep dışarıdaymış gibi hazırlıklıyız, aynı zamanda. 
 
Kayyım politikalarının da bir parçası olduğu ‘Çöktürme Planı’ ile Kürt sorununda çözümsüzlüğü derinleştiren iktidar, savaş ısrarını da sürdürüyor. Kürt sorunu bu politikalarla çözülür mü? 
 
Çözüm kelimesinin yanına hiç yakışmayan kavramlar daima çatışmaya dair olur. Savaşla ordular birbirlerine galip veya yenik olabilirler. Fakat dünya tarihinde bir halka karşı savaşla kazanmış olan ordu da yok, savaş sistemi karşısında yenilmiş halk da yok. Sadece çözüm ve barışın ertelenmesine, kaybedilen can ve değerlerin vebaline yol açar.
 
İmralı Adası’nda ağırlaştırılarak sürdürülen tecrit politikası sonucunda 17 aydır PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan haber alınamıyor. Tecridin cezaevlerine yansıması ne oluyor?
 
Tecrit hem hukuk dışı hem de insanlık dışı bir politikadır. İster bir kişiye ister bir gruba uygulansın, orada insan hakları ihlalleri vardır. Bu mesele özelinde baktığımızda, cezaevlerinde keyfi uygulamalar, yer yer işkence ve ölümler, hasta tutsakların ölüm sınırında olmalarına rağmen içeride tutulması, infaz indirimlerinin sudan bahanelerle uygulanmaması, ertelenmesi gibi tutumlara yol açıyor. Ancak buna direnişle itiraz ediliyor. 
 
AKP-MHP iktidarı tecrit politikasıyla sonuç alır mı? Tecrit hali Kürt sorunu başta olmak üzere ülkede yaşanan sorunları çözer mi? 
 
 
 Bu kadar yılın tecrübesi, savaş ve tecrit politikalarında ısrar eden bütün iktidarların kaybettiğini gösterdi.
 
Kürt sorunu çözülemez bir sorun değil. Çözümsüzlük, savaştan-çatışmadan kendi siyasal bekaları için rant devşirdiğini düşünenlerin dayatmasıdır. Geçmişte de örnekleri yaşandığı üzere PKK Lideri Sayın Abdullah Öcalan’ın siyasal sürece dahil olabildiği durumlarda en azından çatışmasızlık sağlanmış, Kürt sorununa ilişkin çözüm arayışları toplumda ve siyasette ciddi karşılık bulmuştur. Kürt halkını, Kürt siyasi hareketini kimse tahammül testine de sokmamalı. Çünkü geçmişte bunu yapanlar hep kaybettiler. Bu kadar yılın tecrübesi, savaş ve tecrit politikalarında ısrar eden bütün iktidarların kaybettiğini gösterdi. Erdoğan rejimi de apaçık kaybediyor. 
 
Ülke seçim sürecine girmiş bulunuyor. Çok krizlerin derinleştiği böylesi bir ortamda gelecek seçimlerin nasıl bir önemi var? 
 
Her seçim büyük önem taşır ve çoğu kez sonrasının da belirleyicisidir. Türkiye’nin bir kısmı yüzyıllık, bir kısmı AKP-MHP rejimi kaynaklı olan çok sayıda sorununun çözümüne giden yollar açısından da bir fırsattır. Sokağa ve medyaya yansıması seçim-geçim eksenine kaymış olmakla birlikte sadece Türkiye halklarının değil komşu halklarında geleceğine etkisi olabilecek, 250 milyonu yakından etkileyen bir seçim öncesindeyiz. Bütün muhalif aktörlerin yüksek bir sorumluluk, öngörü ve sağduyu ile bu sürece yaklaşması gerekiyor. Aydınların, sanatçıların, kadın örgütlenmelerinden demokratik kitle örgütlerine kadar bütün çevrelerin katılımı ve siyaseten yeri geldiğinde aktif katkıları ile zenginleştirerek yürütülmesi gerekiyor. Bu tutum korku ve kaygı duvarlarını yıkıp cesaretle, muhalefeti de motive edecektir. 
 
Tecrit, savaş, Kürt sorunu, ekonomik kriz… Seçimler yaklaşıyorken, ülkede yaşanan çoklu krizler nasıl durdurulur, çözüm nedir? 
 
Üçüncü Yol; inançların, kimliklerin, cinsiyetlerin, emeğin, doğanın korumasının ve toplumsal-siyasal barışın sağlanmasında ortaya koyacağı program ve ilkelerle, çözüm önerileri ile bugüne kadar ezilen ve ötekileştirilenlerin siyasi merkezi olacaktır. Siyaseti kurarken, kendi yol haritasının ısrarlı bir takipçisi olmanın yanı sıra, parlamento içi ve dışında her zaman etkili demokratik bir baskı gücü olacaktır. Devletin demokratikleştirilmesi ve minimalizasyonu yanı sıra, asıl olarak toplumun demokratik örgütlülüğü, etkinliği ve temsiliyetinin sağlanmasına dönük çalışacaktır. Kürt sorununun çözümü noktasında sorunun muhatabı olan bir Meclis grubu olarak, demokratik-barışçıl çözümün gelişmesi için yüksek düzeyde sorumlulukla katkısını sunacaktır.
 
*İktidarın 30 Ekim 2014 tarihli MGK toplantısında karar altına aldığı “Çöktürme Planı” kapsamında yürütülen bu savaş konseptinin bir diğer parçası kayyım politikası. 2016’da ilk olarak DBP’li belediyelere kayyım atandı. Yerel seçimlerden kısa bir süre sonra 19 Ağustos 2019’da HDP’li üç büyükşehir belediye eşbaşkanı görevden alındı, yerlerine kayyımlar atandı. 3 yıl geçti, dünden bugüne neler oldu? 
 
 
 Bu 8 yıl içinde yara almayan, kaybetmeyen, eksilmeyen, tökezlemeyen kalmadı. Toplum adeta 8 şiddetinde deprem yaşadı.
 
Bir zaman makinesi olsa ve 2014 yılının ortasına gidebilme şansı olsa idi, Türkiye’nin yüzde 99’u o tarihe dönmek isterdi. Arada yer yer kabus, bol miktarda dram ve trajikomik olaylar zinciri yaşandı. Bu 8 yıl içinde yara almayan, kaybetmeyen, eksilmeyen, tökezlemeyen kalmadı gibi. Çok küçük bir mutlu azınlık yaratıldı, beslendi. Dönem politikaları oldukça ağır, yıkıcı ve yakıcı sorunlar üretti. Toplum adeta 8 şiddetinde deprem yaşadı. Bu deprem komşu halkları da etkiledi. Maddi olarak ortaya çıkmış olan yıkımın yanı sıra moral değerler açısından telafisi çok çaba isteyen insan ve toplum tahribatı da ortaya çıktı. 
 
Belediye yönetimine geldiğinizde kayyımın şatafatını, harcamalarını teşhir ettiniz. “Kayyım nedir?” diye soracak olursak, nasıl tarif edersiniz?  
 
Kayyım uygulaması sağlıklı çalışan bir böbrek varken, insanın diyalize alınarak, bütün dengelerinin altüst edilmesine benziyor. Şok doktrininin başlıklarından birini oluşturdu. Hem halka hem de siyasal temsilcilerine dönük itibarsızlaştırma, iradesizleştirme ve direncini kırmayı hedefliyordu. Unuttukları şey bizlerin efsunlu olduğumuz, mücadele azmimizle köklerimizin halkın içinde olduğu gerçeğiydi. Sözde vatandaş dedikleri günlerde de kurumlarımıza, yerel yönetimlerimize zaten sözde muamelesi yapıyorlardı ve bir tür erk paylaşımı olan belediyelerdeki varlığımıza tahammülde zorlanıyorlardı. Kayyım darbesi bir momentin ötesinde uzun süreli işletilmesi öngörülmüş bir programdı. Yerel yönetimlerin birleştirici, ön açıcı, halkın demokratik örgütlülüğünü tercih eden, kimlik ve inançlar açısından özgürleştirici, kadın varlığı ve temsiliyetinin en güçlü yaşandığı ve topluma yansıdığı görüldü. Bütün dertleri bunu budamaktı. 
 
İktidarın kayyım politikaları sonuç alır mı? 
 
 
 Bunu seçimlerde bir fiske vuruşu ile gerçekleştireceğiz. Her şeyi hızla telafi edeceğiz.
 
Kayyımla hedeflenen bir bütün olarak toplumsal dokunun yerelde ve genelde yarına dönük birikimlerini engellemek idiyse, bunda ekseriyetten ara verdirdiler. Belediyeleri valiliklerin yol-su-temizlik işleri müdürlüğüne dönüştürüp, yandaşlarına rant dağıtan müessese olarak çalıştırdıkları, yabancısı oldukları toplumsal doku ile temastan kaçındılar. Bütün bunlara rağmen bizler ruhsuz binalara dönüşmüş belediyelere can verecek, asli sorumluluk ve yaşam alanına döndürebilecek tecrübe ve birikime sahibiz. Bunu seçimlerde bir fiske vuruşu ile gerçekleştireceğiz. Her şeyi hızla telafi edeceğiz.
 
27 yıl hekim olarak hizmet verdiniz, daha sonra sizi milletvekili ve belediye eşbaşkanı olarak seçen Diyarbakır halkına bir mesajınız var mı?
 
Amed halkı hep direngendir, zalime karşı safını belirlemiştir. Bundan dolayı Amed halkına minnetlerimi iletiyorum. Ve Amed’in bağrından kopan bir şairimiz, dizeleriyle direnişi ilmik ilmik ören büyük üstadımız Ahmed Arif’in Anadolu şiirinden iki dizeyle Amed halkını selamlamak isterim.
 
Binlerce yıl sağılmışım,
Korkunç atlılarıyla parçalamışlar
Nazlı, seher-sabah uykularımı
Hükümdarlar, saldırganlar, haydutlar,
Haraç salmışlar üstüme.
Ne İskender takmışım,
Ne şah ne sultan
Göçüp gitmişler, gölgesiz!
 
Selam etmişim dostuma
Ve dayatmışım…
Görüyor musun?
Öyle yıkma kendini,
Öyle mahzun, öyle garip…
Nerede olursan ol,
İçerde, dışarda, derste, sırada,
Yürü üstüne üstüne,
Tükür yüzüne celladın,
Fırsatçının, fesatçının, hayının…
 
Dayan kitap ile
Dayan iş ile.
Tırnak ile, diş ile,
Umut ile, sevda ile, düş ile
Dayan rüsva etme beni.
 
Zulmü, karanlığı ve kötülüğü bitirecek olan bizleriz. Aydınlığı, iyiliği, özgürlüğü müjdeleyecek olan bizleriz. Cesur yürekler, kahramanlar, Agitler bizleriz. Bizler yine kazanacağız. Ben ve zindan arkadaşım sevgili Selahattin Demirtaş, sizlere yürek enginliğinde selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz.
 
MA / Müjdat Can
 

Diğer başlıklar

18:54 ‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’
18:48 DSÖ: Sudan’da salgın riski artıyor
18:38 30 yıllık tutuklu Şahin’e kitlesel karşılama
17:39 AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımı onaylandı
17:08 Munzur Dağları’nda bilirkişi keşfi
17:04 İzmir Barosu'ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
16:57 Mayıs ayında erkekler 40 kadını katletti
16:36 Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
16:24 İHD’den Barış Nöbeti: Sandıktan çıkan iradeye kulak verilsin
15:52 Dersim Katliamı’nın tanığı Çiçe ve Duman yaşamını yitirdi
15:49 8 korucunun silahına el konuldu
15:40 O’Hearn: Dünyanın en karanlık sistemi İmralı'da
15:09 Özerk Yönetim'den Şam'a Sudan tepkisi
14:06 Meclis’te yemin töreni başladı
13:38 Emine Şenyaşar: Bu zulüm son bulsun
13:34 Dersim Dernekleri'nden otobüs saldırısına tepki
13:20 Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
13:16 Rektör harem selamlık 'pikniği' savundu
12:58 Ailelerden İmralı başvurusu
12:22 Yeşil Sol Parti Meclis görev dağılımını yaptı
11:59 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
11:50 Amed esnafının deprem destek kredisi kesildi
11:29 Karayılan: Kürt sorununun muhatabı partiler değil devlettir
11:12 Rektörden akademisyenlere 'idari ve adli ceza' tehdidi
10:59 Mexmûr direnişi 14'üncü gününde
09:45 Mayıs ayında 8 kez yasaklı silah kullanıldı
09:11 Eğitim Sen’den YKS çağrısı: Bu yanlıştan dönün
09:07 Özdemir: ‘Devlet aklı’nın Kürt siyasetini zayıflatma hamleleri sonuç almaz
09:05 'Tahrik' savunması yapmayan sanığa 'tahrik' indirimi yapıldı
09:04 Mexmûr’da direniş diyaloğun önünü açtı
09:04 ‘Erdoğan rejiminin saldırılarına karşı Kürtlerle birleşmeli’
09:03 Hak örgütleri: İhlallere karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
09:02 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutuklu felç geçirdi
09:01 Keskin: Seçimde en örgütlü davranan Kürtler oldu
09:01 Qerejdax'ın kara taşına şekil veriyor
09:00 02 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
01/06/2023
23:19 AP’de cezaevleri ve tecrit konferansı düzenlenecek
22:10 ABD'den Sudan'a yeni yaptırımlar
22:00 LeMan kapağına seçim sonuçlarını taşıdı
20:52 Mexmûr’daki direniş Luzern’de sahiplenildi
20:33 DEDAŞ 500 hanelik köyü karanlıkta bıraktı
19:48 Kadir Şeker tutuklandı
19:10 CHP MYK üyeleri istifa etti
18:45 Muğla ve Mersin'de Gezi anması
18:35 Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı
18:30 Bolu'da iş cinayeti
18:13 IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
17:58 İBB çalışanlarına saldıranlardan biri tutuklandı
17:40 Amed’te bir çay ocağına silahlı saldırı
17:15 30 yıllık tutuklu Mehmet Şahin tahliye oldu
16:37 Yeşil Sol Parti milletvekilleri toplandı
16:27 ‘Millet İttifakı 28 Mayıs itibariyle bitmiştir’
16:11 Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı
15:42 Şengal’de bir eve hava saldırısı
15:37 Çimento fabrikasına karşı çıkanlara soruşturma
15:18 DEDEF'ten 'örgütlenme' çağrısı
15:09 Erdoğan kutlamalarında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
15:03 Şirnex’te 14 bölgeye yasak
14:46 Şenyaşar ailesinden karikatürlü mesaj
14:26 Meclis yarın yemin töreniyle açılacak
14:06 Eren Keskin beraat etti
13:53 İran’da bir ayda 142 idam
13:49 Tutuklular havalandırmaya çıkarılmıyor
13:47 CHP MYK toplantısı başladı
12:55 Dolar durdurulamıyor!
12:50 Merkez Bankası’ndan KKM kararı
12:48 Bafil Talabani: Birlikten başka seçeneğimiz yok
12:06 Rosa Kadın Derneği yöneticisi beraat etti
11:50 İkinci tur kesin sonuçları açıklandı
11:33 HDP Sözcüsü Günay: Eleştiri-özeleştiriyle büyük kongreye yürüyeceğiz
11:31 Berkin Elvan karikatürü paylaşımına beraat
11:28 İran’da bir ayda 107 tutuklama
11:20 Aydoğan hakkındaki yakalama kararına dair talebe ret
10:56 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
10:53 Harem selamlık 'piknik' iptal edildi
10:43 29 yıl geçti: Muhsin Melik canını halkına adadı
10:39 AYM bekçilerin bazı yetkilerini iptal etti
10:14 Gebze’de işçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 13 yaralı
10:12 Munzur'da yönetmeliğe aykırı maden ocağı
10:11 Hazine 215 milyar lira borçlanacak
10:01 Efrin'de 53 kişi kaçırıldı, yüzlerce ağaç kesildi
09:44 Semsûr’da kanser hastaları tedavi için Dîlok’a gidiyor
09:23 İzmir'de 6 genç gözaltına alındı
09:14 Siyaset bilimci Aytaç: Erdoğan’ın zaferi mutlak değil
09:11 Wan sokakları: AKP yükseldikçe, ekonomi düşüyor
09:07 Ev baskınında maruz kaldığı polis şiddetini anlattı
09:07 Acar: Tek bir kişi de kalsak gerçekler karanlıkta kalmayacak
09:05 İşçiler: 3 ay biriktirdiğimizle 9 ay geçinmeye çalışıyoruz
09:04 CPT’ye İmralı başvurusu: Acil sonuç alıcı tutum bekliyoruz
09:03 Baro Başkanı Yılmaz: Cüppemizde ilik de düğme de yok, korkmuyoruz
09:02 Orman kıyımının yaşandığı Şirnex’te vali fide dağıtıyor!
09:00 1 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
31/05/2023
21:57 Guterres, Sudan’ı görüşmek için BMGK’yi toplantıya çağırdı
21:41 Balcı’nın belini kıran polise ‘ödül’ gibi ceza
21:21 Taksim Dayanışması’ndan Gezi Direnişi eylemi
20:34 Bursa’da iş cinayeti
20:09 Çiğli'de çocuk parkının kaldırılmasına tepki
19:52 HDP ve Yeşil Sol’da yeni süreç başladı: Her aşaması halkla yürütülecek
19:37 Gezi Direnişi 10'uncu yılında: Gezi ruhu bitmedi
18:10 Mayıs ayında yaşamını yitirenler için anma
17:42 ÖSYM’den ikametgah dışı sınav yeri kararı
17:16 Cenevre’deki eylemde Mexmûr kuşatmasına tepki
17:12 Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı
17:07 Erdoğan sloganına kızan fırıncı tutuklandı
16:58 Gözaltına alınan Yıldırım tutuklandı
16:13 Müzisyen Şener’in faillerine müebbet hapis istemi
15:48 GÖÇİZDER’in faaliyetlerinin durdurulması talebine ret
15:42 Sincar cinayeti tetikçisinin tutuklanmasına ret
15:12 Ankara'da sağanak yağış uyarısı
14:59 Selahattin Demirtaş: Aktif politikayı bu aşamada bırakıyorum
14:54 Yol kenarında 2 cenaze bulundu
14:33 Suruç anması davasında tanık polislerden 'hatırlamıyorum' yanıtları
13:51 Doğruak mezarı başında anıldı
13:42 Şenyaşar ailesinin direnişi 800’üncü gününde
13:35 Keçi Burcu’nda dökülen taşlar 4 aydır kaldırılmıyor
13:30 Şikayetini Kürtçe anlatan tutuklu gazetecinin muayenesine engel
12:59 Gazetecileri ölümle tehdit eden polise soruşturma izni verilmedi
12:45 Abbasi Kerkük’te
12:43 İletişim Başkanlığı'ndan 'yeni kabine' açıklaması
12:09 5. Ma Music Günleri başlıyor
11:43 BM: Suriye'nin yüzde 70'i insani yardıma muhtaç
11:11 TÜİK’e göre ekonomi büyüyor
10:28 Mexmûr 12 gündür direniyor
10:05 TL eriyor
09:43 Abdullah Öcalan’a avukat ve aile görüş yasağı
09:01 Finans Uzmanı Cibre’den ‘ödemeler dengesi krizi’ uyarısı
09:00 Sobati: İran’da yeni bir direniş geleneği açığa çıktı
09:00 Mahkemeden kayyımın ticari projesine ret
09:00 31 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
00:16 Emrah Arpak’ın cenazesi ailesine teslim edildi
30/05/2023
23:46 Dükkanı mühürlenen fırıncı gözaltına alındı
22:32 AKP’lilerin ‘kutlamasında’ yaralanan çocuk yaşamını yitirdi
21:53 Basel'de gözaltında kaybedilenlerin akıbeti soruldu
21:43 Gözaltında kaybedilenler anıldı
18:38 Milletvekili kesin seçim sonuçları Resmi Gazete’de
17:56 DSÖ: Sudan’da 850 kişi yaşamını yitirdi
17:54 Gaziosmanpaşa’da CHP bürosuna silahlı saldırı
17:51 Ali Çiçek mezarı başında anıldı
17:19 Türk-İş: Yoksulluk sınırı 33 bine yükseldi
17:19 Newroz yargılamasında beraat kararı
17:09 Muğla’da kadın katliamı
17:03 HDP'li 2 isim tahliye edildi
17:02 Av. Tosun'u hedef gösteren Zafer Partili Taşkaya’ya indirimli ceza
16:52 Erdoğan sloganına kızan fırıncının dükkanı mühürlendi
15:54 Peri Çayı taştı: Ev ve ahırlar su altında kaldı
15:54 TJA: Erdoğan için bu zafer yalnızca ‘Pirus zaferi’ olacak
15:40 Yeni dönem toplantısı sonrası açıklama: Gerekli sonuçları çıkarıp, mücadeleyi ileriye taşıyacağız
15:34 Gürbağ İnşaat'ın patlattığı dinamitler çevreye zarar veriyor
15:14 Sakine Kültür davasında HTS kayıtları incelenecek
14:53 Meclis'teki sandalye dağılımı belli oldu