Semra Güzel’e şiddet uygulanmasına dair suç duyurusu

img
ANKARA - HDP Hukuk Komisyonu, Semra Güzel’e şiddete maruz kalmasına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polisler ve görüntüleri servis eden basın yayın organları hakkında suç duyurusunda bulundu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk Komisyonu, 2 Eylül’de İstanbul’da gözaltına alınarak tutuklanan Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ve HDP adına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in 3 Eylül’da İstanbul Adliyesi’ne sevk edilmesi sırasında kamuoyuna yansıyan görüntüler üzerinden yapılan suç duyurusunda kolluk kuvvetleri, görüntüleri servis eden basın yayın organları ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında soruşturma başlatılması istendi.
 
6 SUÇTAN SUÇ DUYURUSU
 
Suç duyurusunda Türk Ceza Kanunu’nda yer alan “işkence”, “hakaret”, “suç işlemeye alenen tahrik”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “soruşturmanın gizliliğini ihlal”, “adil yargılamayı etkileme” maddelerinden işlem yapılması talep edildi.
 
Suç duyurusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Güzel’in 2 Eylül’de gözaltın alınması ardından Twitter hesabı üzerinden hedef gösterdiği, yalan bilgiler kamuoyuna servis ettiği belirtildi.
 
‘EZİYET EDİLDİ’
 
Polislerin Güzel’e yönelik işkence görüntülerine dair de Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) 93’üncü “kaçacaklarına ya da kendisi veya başkalarının beden ve hayat bütünlükleri bakımından tehlike arz ettiklerine ilişkin belirtilerin varlığı halinde” kelepçe takılacağı hatırlatılan suç duyurusunda, “Güzel’in kaçma veya birine zarar verme ihtimali dahi mümkün değilken plastik ters kelepçe ile elleri arkasından bağlandığı, kolluk tarafından basına ve sosyal medyaya servis edilen video ve fotoğraflar tespit edilmiştir” denildi. Görüntülerde iki kadın polisin Güzel’in kollarını kırmak istercesine yukarı kaldırdığı, saçları çekildiği, ense ve kafasına bastırılarak eziyetle kafasının eğmeye çalışıldığı hatırlatılan suç duyurusunda, görüntülerin bir örneği de dosyaya eklendi.
 
‘SOYLU’NUN TALİMATIYLA UYGULANDI’
 
Suç duyurusunda “Basına yansıyan görüntülerden de anlaşılacağı üzere, müvekkilimizin gözaltına alınması ve şüpheli Süleyman Soylu’nun sosyal medya hesabı olan twitter üzerinden müvekkili suçlayıcı ve hedef gösterici paylaşımından itibaren başlayan süreç boyunca kolluk görevlileri tarafından müvekkili işkence ve hakaret edilmesi, küçük düşürülmesi gereken ‘düşman’ olarak gördükleri ve buna göre hareket ettikleri çok açıktır. Kolluğun müvekkile karşı davranışları, görevini yerine getiren kamu görevlisi olmasından ziyade intikam alma hırsıyla, düşmanca bir öfke ve nefretle hareket ettiği açıktır. Bunun, uzun zamandır sistematik olarak Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı olan şüpheli Süleyman Soylu ve iktidar partisinin, HDP’yi, HDP'li milletvekillerini ve HDP’li herkesi sistematik bir şekilde hedef gösteren paylaşımlarından ve söylemlerinden bağımsız olmadığı da bir gerçektir. Kolluk makamları devlet tüzel kişiliği içerisinde olup hiyerarşik olarak İçişleri Bakanlığına bağlıdır. Bu itibarla müvekkile karşı açık şekilde işkence suçu işleyen kolluk görevlilerinin, bağlı bulundukları bakanlığı temsil eden şüpheli Süleyman Soylu’nun doğrudan talimatıyla hareket ettikleri ortadadır” denildi. Soylu’nun “suç işlemeye alenen tahrik suçunu” paylaşımlarıyla oluşturduğu kaydedildi.
 
‘ŞİKAYETLERİMİZ SONUÇSUZ KALIYOR’
 
Soylu’nun “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçunu da oluşturduğuna dikkat çekilen suç duyurusunda, “müvekkil Semra Güzel'i ve mensubu olduğu partiyi terörize eden ifadeler olup bu partide çalışan, partiyi temsil eden ve oy veren kitleyi hedef haline getiren, ağır tahrik ve nefret içeren, kasıtlı ifadelerdir. Şüphelinin amacının müvekkil partiyi ve milletvekili olan müvekkilimiz sayın Güzel’i kriminalize etmek ve hedef göstermek olduğu açıktır. Nitekim müvekkilin de üyesi olduğu Halkların Demokratik Partisi üye, çalışan, yönetici ve seçmenlerinin uğradığı binlerce saldırı bulunmakta ve bunlara yönelik tüm tarafımızca yapılan şikayetlerin büyük kısmını sonuçsuz kalmıştır. Şikayetlerimize konu suçların büyük kısmı kolluk personeli tarafından gerçekleştirilen taciz, saldırı, hakaret, kötü muamele ve işkence oluşturmaktadır” denildi.
 
‘CEZA ARTTIRILSIN’
 
HDP Genel Merkezi de dahil olmak üzere bir çok parti binasına, miting ve benzeri etkinliklerine çeşitli tarihlerde saldırılar gerçekleştirildiği hatırlatılan suç duyurusunda, “Bu saldırılarda yüzlerce insan hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi de yaralanmıştır. Söz konusu saldırılar devam etmekte olup işbu şikayete konu söylem ve eylemlerin de sistematik saldırıların büyük bir parçası olduğu, toplumun önemli bir kesimini provoke ederek müvekkiller ve müvekkil parti üyelerine karşı suç işlemeye alenen tahrik ettiği ve suçun unsurlarının oluştuğu ortadadır. Bunun yanında, TCK. 214. maddesi şikayet konusu olayda basın yayın yoluyla işlendiği için 218. maddeye göre verilecek cezanın da yarı oranında artırılması gerekmektedir” diye belirtildi.
 
‘BASIN GÖREVLİLERİ TESPİT EDİLSİN’
 
Güzel’in gözaltına alınması ardından iktidar yanlısı basın tarafından da hedef gösterilmesine dair de şikayette bulunularak, şunlar kaydedildi: “Müvekkilin gözaltına alınması ile ilgili onlarca medya kuruluşu tarafından, soyut ve mesnetsiz ifadelerden oluşan sayısız haber yapılmıştır. CMK’nın 157. Maddesi kapsamında, soruşturma kural olarak kamuya karşı gizli bir şekilde yürütülür. Savunma haklarına zarar vermemek koşuluyla soruşturma evresindeki usul işlemleri gizlidir. Soruşturmanın gizliliği ilkesi, soruşturmanın tarafları ve avukatları dışındaki tüm kişi veya kurumlara karşı geçerlidir. Soruşturmanın gizliliği ilkesi, sağlıklı ve hızlı bir soruşturma yapılarak şüphelinin leh ve aleyhine olan delillerin toplanmasını, böylelikle adil bir yargılamanın temin edilmesi, masumiyet karinesinin ve özel hayatının korunmasını amaçlayan bir ceza muhakemesi ilkesidir. CMK. 285. maddesi kapsamında 'Soruşturmanın Gizliliğini İhlal Suçu', soruşturma aşamasında yapılan gözaltı, yakalama, arama, sorgu vb. kolluk görevlilerinin dahil olarak yaptığı soruşturma işlemlerinin içeriklerinin açıklanması suretiyle meydana gelen bir suç tipidir. Şikayet konusu yayınlar müvekkilin özel yaşamının gizliliğini ve masumiyet karinesini alenen ihlal etmiştir. Bu itibarla söz konusu gözaltı işleminin video görüntülerini kaydeden kolluk personeli veya basın görevlilerinin tespit edilerek bahse konu madde kapsamında cezalandırılması yasa gereğidir.
 
YAYINLARIN KALDIRILMASI TALEBİ
 
Söz konusu kayıtları paylaşan yayın kuruluşları ile ilgili ayrıca soruşturma yürütülüp söz konusu yayınların derhal sildirilmesi cumhuriyet savcılığının yasal yükümlülüğü altındadır. Müvekkilimiz, sonunda beraat etse dahi şüpheli ve mensubu olduğu iktidar partisi bu görüntüleri yayarak kamuoyunda, müvekkilimiz aleyhinde olumsuz algı yaratma amacına ulaşmış olacaktır. Bu sebeple söz konusu yayınların derhal tedbiren kaldırılması gerekmektedir.”
 
Dilekçenin sonuç kısmında da şu ifadeler yer aldı: “Şüpheliler hakkında işkence (TCK Md.94), hakaret (TCK Md.125, 125/3-a, 125/4), suç işlemeye alenen tahrik (TCK Md.214), halkı kin ve düşmanlığa tahrik (TCK Md.216 ile 218), Soruşturmanın Gizliliğini İhlal Suçu (TCK Md.285), adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs (TCK Md. 288) ile re'sen tespit edilecek diğer suçlar ile şüpheliler etkin soruşturma yürütülerek şüphelilerin cezalandırılması için iddianame düzenlenmesi ve cezalandırılmaları talep olunur.”
 
 
 
 

Diğer başlıklar

15:04 Tûşba Belediye Eşbaşkan adayları gözaltına alındı
14:56 ‘Ağır hasta tutsak Aladağ ve Gömi serbest bırakılsın’
14:27 Gözaltında kaybedilen 4 kişinin akıbeti soruldu
14:20 KHK eylemi 87’nci haftasında: Karara rağmen göreve iade edilmiyorlar
13:43 29 yıldır oğlunu arıyor: Unutmadık, buradayız!
13:17 Amed’de ‘Kürt sorununa çözüm’ toplantısı
13:16 Gazeteci Cengiz Altun mezarı başında anıldı
13:09 Hatimoğulları: Kayyımlar gidecek, demokrasi gelecek | YENİLENDİ
12:46 Ezgi Zerkin'in katili ölü bulundu
12:26 Aram Yayınevi'nden 4 yeni kitap
12:25 TJA, 'Jin Jiyan Azadî ile 8 Mart’a Doğru' şiarıyla alanlarda olacak
12:06 Asrın Hukuk Bürosu: CPT’nin İmralı'yı ziyaret etmemesi kabul edilemez
12:02 Bakırhan Şirnex'te: Sayın Öcalan'ın iradesini dikkate alarak tecridi kaldırın
12:00 Temelli’den CPT’ye tepki: Çizilen sınırlarda insan hakkı mücadelesi yürütülemez
10:04 Rojnews editörü Ahmet 123 gündür KDP istihbaratının elinde
09:47 ‘Öcalan’a özgürlük’ talebiyle 90 gündür açlık grevindeler
09:45 Wan’ın eşbaşkan adayları: Seçimlere 50 yıllık direniş ruhuyla hazırlanıyoruz
09:33 Dr. Berwarî: Türkiye’nin Irak’ta artan trafiği Kürtlerin kazanımlarına karşıdır
09:27 Sanatçı Taşdoğan: Kuşa başka dilde öt denilebilir mi?
09:26 Silopiya'da 'Sanatsal Etkinlikler' programı başlıyor
09:25 ‘Özgürlük ve Demokrasi Mitingi’ne çağrı: Biz kazanacağız
09:23 Tilqebîn eşbaşkan adayları: Halkın sorunlarını halkla çözeceğiz
09:12 Av. Adıbelli: İmralı kapılarının açılmasıyla ülke refaha erecek
09:09 DEM Parti’nin Dihê adayları: Bizim olanı almaya geliyoruz
09:05 Yargıtay, Zafer’leri karıştırdı: Olmayan beyana dayanarak mahkumiyet verdi
09:01 Av. Kılıç: Her şüpheli ölümünün arkasında şiddet var
09:00 24 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
23/02/2024
23:51 İzmir Halkevi'nden MA'ya zeytin ağacı
23:16 Uçar: Kürt halkının yüzü Abdullah Öcalan’ın paradigmasına dönük
23:09 Türkiye’ye gelen CPT heyeti İmralı Adası’nı ziyaret etmedi
20:41 Tutar Apartmanı davasının tek sanığı yakalandı
19:07 Antalya'da bir avukat tutuklandı
18:47 İstinaf, H.K.G davasında cezayı az bularak kararı bozdu
17:35 ‘Size barış getirdik’ diyen AKP’li adaya: Barış nerede, ekmek 10 lira!
17:08 Mitinge davet: Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü sağlamak zorundayız
17:01 DEM Parti'nin kent kent seçim çalışması
16:54 ÇHD’li avukatlar sevk edildi
16:52 Bakırhan: Kürt sorunu Roboski, Uludere ve 33 kurşundur
16:29 Bayındır: Bu bir özgürlük meselesidir
15:38 Adalet Nöbetini tutan aileler Öcalan’ın özgürlüğünü talep etti
15:37 Erkek şiddeti: 3 kadın katledildi
15:35 Gemlik'te 4.1 büyüklüğünde deprem
15:32 Farqîn’de patlama: 1 kişi yaşamını yitirdi
15:16 Şartlı tahliye edilen Mutlak Tozun yoğun bakıma alındı
14:30 Ege açlık grevi raporu: Sağlığa erişilemiyor, disiplin cezaları veriliyor
14:00 DBB’de işçilerin ‘ek protokol’ talebi görmezden gelindi
13:45 Hatimoğulları: 31 Mart zaferini DEM’li çay ile kutlayacağız
13:21 ‘Barış sürecinde kadın hakikati ve tecrit sorunsalı’ paneli düzenlenecek
13:14 Bakırhan: Bu dağları ne İskender ne Persler geçti, hırsızlar asla geçemez
13:10 Mera ve tarım arazilerine GES kuruluyor
13:07 YÖK’ten Boğaziçi Üniversitesi Rektörü İnci hakkında inceleme
11:50 Amed Şehir Tiyatrosu Mart ayı programı
11:22 'Kendimizi ve kentlerimizi yeniden inşa edeceğiz'
11:18 Sêwereg'de bir kadın katledildi
11:02 Qileban’da koruculara 'operasyon' baskısı
10:38 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
10:37 Alıkonulan gazeteciden 122 gündür haber yok
10:16 Cezaevlerindeki açlık grevi eylemi 89’uncu gününde
09:42 AKP’li aday seçime ‘hırsızlıkla’ başladı
09:32 Katledilen gazeteci Altun’un annesi: Kalemi yerde kalmadı
09:05 Özbingöl: 8’inci Yargı Paketi siyasi sürece hizmet eden bir argüman
09:04 Öğrenciler ‘müze’ kararından vazgeçilmesini istiyor
09:02 Özgürlük ve Demokrasi Mitingi hazırlıkları sürüyor
09:01 Kayyımla mahkemelik olan yurttaş evinden çıkarılmak isteniyor
09:00 İsveçli siyasetçi Karlqvist: Abdullah Öcalan’ın konumu iyi anlaşılmalı
09:00 23 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
22/02/2024
23:20 Murat Kurum Leman'ın kapağında: Nalet olsun içimdeki imar sevgisine
22:42 AKP’nin ardından MHP’de de toplu istifa
22:38 Şirnex’te şevbuhêrk düzenlendi
20:26 Wan’da Dünya Anadil Günü etkinlikleri
19:59 DEM Parti Bursa’da eşbaşkan adaylarını açıkladı
19:07 Silivri Cezaevi’nde 25 tutsak sürgün edildi
18:43 İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin protestosu sürüyor
18:40 AKP’nin İBB adayı Kurum hakkında suç duyurusunda bulunulacak
18:19 Cumartesi Anneleri 950'inci hafta eylemi nedeniyle yargılanacak
18:18 Tuncel’den Kışanak ve Türkdoğan’a tebrik mesajı
18:03 Fransa’daki Kürt gençlerinden CPT’de eylem
17:52 Cihanbeyli ve Kulu’da coşkulu büro açılışları
17:22 İHD'den Mülteci Raporu: Her yerde ayrımcılığa uğruyorlar
17:18 Beştaş ve Çepni'den Egîdê Cimo Müzik Okulu’na ziyaret
17:15 DEM Parti Sözcüsü: Seçmen taşıyanlara sesleniyoruz, kazanamayacaksınız!
17:06 Gençler Mêrdîn’den İmralı’ya mektup gönderdi
16:58 Gazeteci Gayıp’ın yurtdışı çıkış yasağına devam kararı
16:53 DEM Partili adaylar birçok kentte halkla buluştu
16:34 Adalet Nöbeti: İktidarın zulmüne karşı mücadelemiz sürecek
16:30 Sanatçı Metin Kahraman: Konser yasağına karşı davacı olacağız
15:33 AYM’den yeni Can Atalay kararı
14:53 Eski milletvekillerinin yargılandığı dava ertelendi
14:28 Bakırhan: Gever halkı sandıkta ders verecek
14:22 Merkez Bankası'ndan faiz kararı
14:20 Kayyım yönetimindeki DBB’de usulsüz kadrolaşma protesto edildi
14:19 Baro Başkanı Eren'i tehdit davasında davanın genişletilmesi talebi
13:51 Silopiya Belediyesi’nin Toplu İş Sözleşmesi imzalandı
13:48 Qers'te konuşan Hatimoğulları: Kürtçeyi yasaklayanlara oy yok
13:05 Gazeteci Ren’e dayatılan kelepçeli muayeneye takipsizlik
12:49 DEM Parti: Siyanürle altın arama yasaklanmalı
12:46 Serhat ve Karadeniz cezaevlerinde ihlaller arttı: Tecridi derhal kaldırın
12:13 Ceylan ve Alökmen'nin duruşması ertelendi
12:12 Gazeteci Pelin Özkaptan'ın yargılandığı davada mütala hazırlanacak
11:47 DEM Parti halk buluşmaları başlattı: İktidardakilerin başı seccadede aklı hilede!
11:26 Savcılık ve cezaevine İmralı başvurusu
11:10 Metîna Dağı bombalandı
10:19 Gazeteci Alağaş’ın duruşması ertelendi
10:01 AKP ve kayyımlar Bedlîs’i parsel parsel sattı
09:44 121 gün oldu: Gazeteci Ahmet’ten haber yok
09:44 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi 88’inci günde
09:22 Hasta tutsağa ilaçları verilmiyor
09:19 Aryen Yayınları'ndan biri Kürtçe 4 yeni kitap
09:08 Maden Mühendisi Alpaslan: Madenler kamulaştırılmalı
09:04 Aydın: Kışanak’ın tutukluluğu seçme ve seçilme hakkının ihlalidir
09:03 Av. Demir: Abdullah Öcalan’ın tahliyesi için koşullar sağlanmalı
09:01 Çalıştığı ve icraya verdiği belediyenin başkanlığına aday gösterildi
09:00 22 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
21/02/2024
21:33 Şirnex’te ‘Eyşe Şan Dil, Kültür ve Sanat Merkezi’ açıldı
21:29 '8. Yargı Paketi' komisyondan geçti: AYM’nin iptal ettiği fiile çifte cezalandırma
21:14 DEM Parti’li Temelli’den AKP’li Usta’ya: Kürt onlar ‘kökenli’ değil
20:38 Wan ve İstanbul'da anadil konulu panel
20:18 Anadil gününde Metin ve Kemal Kahraman konserine yasak
20:18 'Zafer halaylarını Akdeniz Belediyesi’nde çekeceğiz'
20:13 Farqin: Bir dilin yasaklanması o milleti öldürmek anlamına gelir
19:22 KHK eyleminde 'anadilin önündeki engeller kaldırılsın' çağrısı
18:01 AB’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: Listede Türkiye de var
17:56 Kayyımdan seçim hizmeti: Belediye aracıyla AKP bayrakları astı
17:49 ‘Okullarda 1 öğün ücretsiz sağlıklı yemek’ kampanyasına destek
17:29 Anadil Günü’nde Kürtçe konuşan vekilin mikrofonu kapatıldı
17:07 Amed’de anadil yürüyüşü: Kürt dili için mücadele edelim
16:57 Öğrenciler için bir öğün ücretsiz yemek talep ettiler
16:28 Adalet Nöbeti eylemlerinde gündem Dünya Anadil Günü
16:17 Rektörü protesto eden öğrencilere engel
16:05 Türkçe dışındaki dillere dönük yasaklara dair araştırma komisyonu talebi
15:43 Sağlıkçılar 'vergide adalet' talebiyle süresiz eylem başlatıyor
15:41 Kürt meselesinin çözümünde yapılabilecekler konferansta tartışılacak
15:33 21 Şubat Anadil Günü etkinlikleri: Kürtçe resmi ve eğitim dili olsun
15:28 Uluslararası delegasyon: CPT’den cevap istiyoruz
14:40 Licik’te arama faaliyetleri durduruldu
14:34 Emekliler mağduriyetlerinin giderilmesini istedi
13:56 DEM Parti'den UNESCO’ya 6 dilde anadil mektubu
13:54 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’dan Adalet Nöbeti’ne ziyaret
13:50 89 yaşındaki Barış Annesi Özgen'e konteyner cezası
13:30 BMG’den Abdullah Öcalan için pankartlı eylem: Ayağa kalk!
13:22 Bağımsız Maden İş: Licik’te facia öncesi işçiler çatlak için uyardı, önlem alınmadı
13:19 Hasta tutsak Karagüzel’in infazı 3 ay ertelendi
12:44 Amedspor'u tehdit eden '68 Ergenekon' grubu yöneticisine ceza
12:36 HDP’nin tutuklu eski saymanı Önen tahliye oldu
12:35 Her alanda Kürtçeye yasak
12:04 Gezi Davası'nda Yapıcı, Altınay ve Ekmekçi'nin adli kontrolleri kaldırıldı
12:04 Kürkçüler Cezaevinde ağız içi arama ve tek dozluk ilaç dayatması
11:45 Türkiye ziyaretleri sonrası Duhok'a askeri sevkiyat
11:39 Gözde Apartmanı davasında tüm talepler reddedildi
10:46 Türkiye’nin saldırısında 2 pêşmerge hayatını kaybetti