Kadınlar sokakta: Jina’nın saç telleriyle mücadeleyi yeniden öreceğiz

  • kadın
  • 15:17 22 Eylül 2022
  • |
img
HABER MERKEZİ - Jina Mahsa Amini’nin katledilmesini protesto eden kadınlar, “Özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” mesajını vererek, “Jina’nın saç telleriyle bu mücadeleyi yeniden öreceğiz” dedi. 
 
İranlı Kürt Jîna Mahsa Amini, ailesini görmeye gittiği Tahran'da saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra işkenceyle katledilmesi, başta Rojhilat kentleri olmak üzere İran ve ardından tüm dünyada protesto edildi. Birçok ülkede sokağa çıkan kadınlar, İran rejimini protesto etti. 
 
Halkların Demokratik Partisi de (HDP), Jîna Mahsa Amini’nin katledilmesini protesto etmek için bir çok kentte sokağa çıktı. 
 
URFA 
 
Urfa merkez Birecik, Halfeti, Suruç, Viranşehir, Hilvan ve Bozova ilçelerinde kadınlar eş zamanlı açıklama yaptı. Urfa Kadın Platformu, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde Amini için basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, İran protestolarında kadın direnişinin sembolü olan, kadınların saçlarından yaptıkları bayrak fotoğrafı ve pankartı taşındı. 
 
'ÖZGÜR BİR DÜNYA İNŞA EDECEĞİZ'
 
Açıklamaya HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve çok sayıda platform üyesi katıldı. Açıklamada konuşan HDP Urfa İl Eşbaşkanı Aliye Kızıldamar, Amini’nin katledilmesi ile başlayan protestoların İran’ın her yanına yayıldığını ifade etti. Kızıldamar, “Mahsa'nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir. Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.
 
Sürücü ise “İran’da iktidarda olan zihniyeti tanıyoruz. Aynı zihniyet Türkiye’de de iktidar. O iktidarı, İpek Er’i katleden Musa Orhan’dan, İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmalarından tanıyoruz. Ancak kadınlar mücadele etmeye devam ediyor. Jina’nın saç telleri ile bu mücadeleyi yeniden öreceğiz” diye konuştu. 
 
MALATYA 
 
HDP Malatya İl Örgütü, parti binasında açıklama yaptı. Toplantıda konuşan HDP Malatya İl Eşbaşkanı Perihan Yücekaya, "Jîna Mahsa Amînî için direnen Kürt kadınları olmak üzere bütün direnenlere selam olsun. Jin Jiyan Azadi’yi 21’in yüzyılın özgürlük sloganı haline getirenlere selam olsun. Mahsa'nın mücadelesi biz kadınların mücadelesidir" diye konuştu.
 
HATAY 
 
Antakya Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP Hatay İl Örgütü binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Jîna Mahsa Amini'nin katledilmesini protesto etti."Mahsa Amini için, özgürlüğümüz için, İran'da, Türkiye'de, Dünya'da isyandayız" pankartını ve Amini'nin resimlerinin olduğu dövizlerinin açıldığı açıklamaya çok sayıda kadın ve HDP Hatay İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant katıldı. 
 
İSKENDERUN 
 
HDP İskenderun İlçe Örgütü binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya HDP Hatay İl Eşbaşkanı Hülya Ateş ile İskenderun Emek ve Demokrasi Güçleri ile çok sayıda partili katıldı. "Katillerin peşinde özsavunma gücüyle kadınlar direnişte" pankartını açan kitle sık sık, "Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Kadınlar yürüyor özgürleşiyor" sloganı attı. Ortak basın açıklamasını metnini okuyan HDP İskenderun İlçe Yöneticisi Fidan Durmuş, "Mahsa'nın katili erkek egemen rejimidir" dedi.
 
Açıklama sonrası kadınlar İran'da başlayan ve tüm dünyada kadınların direnişini ve isyanını simgeleyen saç kesme eylemini gerçekleştirdi. Kadınlar saçlarını keserek İran rejimini proıtesto etti. 
 
DERSİM
 
Jîna Mahsa Amînî’nin katledilmesine ilişkin bir tepki de Dersim’den geldi. HDP Dersim İl Örgütü, Sanat Sokağı’nda açıklama yaptı. Açıklamada  “Kadın düşmanlığı sonunuzu, kadın dayanışması devrimi getirecek” yazılı pankartı açıldı. Açıklamayı HDP Dersim Kadın Meclisi adına İl yöneticisi Esma Ataş yaptı. Ataş, “Sokaklarda güçlü gösteri ve yürüyüşlerle erkek egemen İran rejimine ve onun ‘ahlak polisi’ gibi kadın düşmanı kurumlarına karşı isyanını yükseltiyor” dedi. 
Amînî’nin cenaze töreninde kadınların toplu halde başörtülerini çıkararak, mücadelelerini, isyanını yeni bir boyuta taşıdığını söyleyen Ataş, kadınların yaşam tarzlarına, başörtü dayatmasına karşı direnişten asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Mahsa’nın katledilmesine yönelik Kürdistan eyaletinde başlayan kadın isyanının bölgede dalga dalga yükselerek bir halk isyanına dönüştüğünün altını çizen Ataş,  “İran rejimi gelişen bu isyanı sindirmek için tüm güçleriyle halka saldırarak bir kez daha kadın düşmanlığını, Kürt düşmanlığını tescillemiştir” diye konuştu. 
 
'MAHSA’NIN DİRENİŞİ BİZİM DİRENİŞİMİZDİR'
 
“Kadınlar, haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara karşı mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmemiştir” diye devam eden Ataş, Mahsa’nın direnişinin bunun en büyük kanıtı olduğunu ifade etti. Ataş, “Buradan bir kez daha belirtiyoruz; Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir! Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle ile birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” dedi. 
 
HAKKARİ
 
HDP Hakkari İl Örgütü de, il binası önünde bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklama metnini okuyan HDP Hakkari Merkez ilçe Eşbaşkanı Sinem Seven, kadınlar başta olmak üzere ezilenlerin mücadelesi ve direnişi engellenemeyeceğine dikkat çekerek “İranlı kadınlar başta olmak üzere tüm dünyada kadınlar artık yeter diyor” dedi.
 
YÜKSEKOVA
 
HDP Yüksekova İlçe Örgütü’nün açıklamasına TJA, İHD, ÖHD ve Hakkari Barosu Kadın Hakları Komisyonu da destek verdi. Açıklamayı okuyan ÖHD Hakkari Şube üyesi avukat Cevahir Ağralı, Mahsa Amini’nin direnişi ve mücadelesinin tüm kadınların mücadelesi olduğunu ifade ederek, “Özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” ifadesinde bulundu. 
 
ADIYAMAN 
 
HDP Adıyaman Kadın Meclisi, katledilen Jina Mahsa Amini için il binasında basın toplantısı yaptı. Açıklamada ortak basın metnini HDP Adıyaman Merkez İlçe Eş Başkanı Yeşim Camcı okudu. Kadınlar toplantıda ortak mücadele sözü verdi. 
 
BATMAN
 
Batman’da ise bir araya gelen TJA aktivistleri, HDP Batman İl Örgütü binası önünde yaptıkları açıklama ile Jîna Mahsa Amini’nin katledilmesine protesto etti. Açıklamaya, yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz, Barış Anneleri Meclisi, HDP, DBP Batman örgütleri ile çok sayıda yurttaş katıldı. "Bizi zorla kendi cennetinize götüremezsiniz" pankartı ile Amini'nin fotoğraflarının taşındığı eylemde, TJA aktivisti  Ruken Zeryam Işık Yıldız konuştu. 
 
'KADINLAR İSYANI BÜYÜTÜYOR'
 
Yıldız, "Sokaklarda güçlü gösteri ve yürüyüşlerle erkek egemen İran rejimine ve onun 'ahlak polisi' gibi kadın düşmanı kurumlarına karşı isyan yükseliyor. İranlı kadınlar, haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara karşı mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmemiştir. Mahsa’nın direnişi bunun en büyük kanıtıdır" dedi.
 
SİİRT 
 
HDP Siirt İl Örgütü’nün il binası önünde yaptığı açıklamaya, HDP kent vekili Sıddık Taş, görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, TJA, Barış Anneleri Meclisi ile çok sayıda yurttaş katıldı. Burada açıklama yapan HDP Siirt İl Örgütü Eşbaşkanı Hatice Tay, "Ancak şu iyi bilinsin ki; kadınlar başta olmak üzere ezilenlerin mücadelesi ve direnişi engellenemeyecek” şeklinde konuştu. Tay, “Mahsa şahsında katledilen tüm kadınlara sözümüz, ahlaksızlık sizin görünen saç tellerinizde değil, İran’dan tüm dünyaya erkek egemen iktidarların zihniyetindedir.  Buradan bir kez daha belirtiyoruz; Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir” şeklinde konuştu. 

MARDİN 

İranlı Kürt kadın Jîna Mahsa Amini’nin “ahlak polisi” tarafından işkenceyle katledilmesi, Mardin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından protesto edildi. HDP Mardin İl binası önünde yapılan açıklamaya HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ile birlikte yüzlerce kişi katıldı. Pankart açılan açıklamada Amini’nin fotoğrafları taşınırken, açıklamayı TJA Sözcüsü Eylem Amak okudu. 

Amini’nin katledilmesinin ardından İran’da devam eden protesto eylemlerine dikkat çeken Amak, İran rejiminin isyanı sindirmek için tüm gücüyle halka saldırarak, kadın ve Kürt düşmanlığını yeniden gösterdiğini söyledi. Tüm dünyada kadınların erkek egemen zihniyetine “Artık Yeter” dediğini belirten Amak, “Mahsa şahsında katledilen tüm kadınlara sözümüz, ahlaksızlık sizin görünen saç tellerinizde değil, İran’dan tüm dünyaya erkek egemen iktidarların zihniyetindedir. Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir. Bu mücadeleyi halkların isyanı ve ateşiyle birleştirerek, özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” dedi. 

DÜNDAR: JİN JİYAN AZADİ TOPLUMUN NAKŞIDIR

Ardından söz alan HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar da, kadınların isyanını nerede olursa olsun kendi isyanları olarak gördüklerini belirterek, “Dünyanın neresinde olursa olsun, faşist zihniyetler iktidarda oldukları sürece yolları ve yöntemleri aynıdır” dedi. Jina’nın katledilmesinin ardından İran sokaklarında “Jin jiyan azadî” sloganlarının yükseldiğini belirten Dündar, “Çünkü bu slogan kadınların nakşıdır. Toplumun nakşıdır. Bugün Ortadoğu’da kadınların eliyle isyan ateşi yakılmıştır ve kadınlar topluma öncülük etmektedir. Bu mücadele sadece kadınların mücadelesi değildir, toplumun mücadelesidir. Demokrasi mücadelesidir. Demokratik yol ve yöntemleri sağlayacak, insan haklarını savunanların isyanıdır. Masha bir Kürt kadınıdır. Bu nedenle katledildi. ” ifadelerini kullandı. 

Bugün iktidarda olan zihniyete karşı mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Dündar, “Bugün Rojhilat’ın önünde bir gelecek var. Bunun öncüsü de kadınlar olacak. Kadın devrimi Kobanê’de başladı, bugün Rojhilat’ta devam ediyor. Rojhilat’ın kadınları bugün ayakta, dünyanın kadınları bugün ayakta. Bu basit bir şey değil. Herkesin burada kendisini sorumlu görmesi gerekiyor” dedi. 

Açıklama “Jin Jiyan Azadî” sloganlarıyla sona erdi. 

İZMİR

HDP İzmir İl Örgütü, İran’da Jîna Mahsa Amînî’nin katledilmesini HDP İl binası önünde yaptığı açıklama ile protesto etti. Açıklamanın yapıldığı alanda, “Mahsanın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir” pankartı ile, Jîna Mahsa Amînî’in fotoğrafları olan dövizler taşındı. Açıklamada sık sık, “Bijî berxwedana gelen”, “Jin jîyan azadî”,”Zeng zendegi azadî” sloganları atıldı. Açıklamaya İran'lı kadınlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni katıldı. Basın açıklamasını HDP İzmir İle Eşbaşkanı Berna Çelik okudu.

Erkek egemen rejimin, Şeriat kurallarına göre düzenlenmiş hükümlerle kadınların iradesini bastırarak belli belli kalıplara sığdırmaya çalıştığını ifade eden Çelik, “İktidarlarının giderek sarsıldığını gören rejim ve onun polisi ise kadınlara ve mücadelelerine saldırarak kadınları yıldırmaya ve sindirmeye çalışmaktadır. Ancak şu iyi bilinsin ki; kadınlar başta olmak üzere ezilenlerin mücadelesi ve direnişi engellenemeyecek! İranlı kadınlar başta olmak üzere tüm dünyada kadınlar artık yeter diyor! İran halkları, dünya halkları yeter diyor. Mahsa şahsında dünyadaki tüm kadınlara sözümüz şudur, ahlaksızlık bizim saç tellerimizde değil, onların erkek egemen iktidarlarının zihniyetindedir” dedi.

MANİSA

HDP Manisa İl Örgütü de Mahsa Amini’nin katledilmesine ilişkin HDP Saruhanlı İlçe binası önünde basın açıklaması düzenledi. “Mahsa Amini için, özgürlüğümüz için, İran’da, Türkiye’de, her yerde isyandayız” pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda katın katıldı. Basın metnini okuyan HDP Saruhanlı İlçe Eş Başkanı Evin Günsel, “İranlı kadınlar, haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara karşı mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmemiştir. Mahsa’nın direnişi bunun en büyük kanıtıdır. Buradan bir kez daha belirtiyoruz; Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir! Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle ile birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” diye konuştu.

MERSİN

Mersin Kadın Platformu, İranlı Kürt Jîna Mahsa Amini, saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra işkenceyle katledilmesini protesto etti. Pozcu Koton önünde yapılan açıklamada “Hepimiz Mahsa Amini’yiz İran’dan Türkiye’ye isyanı büyütüyoruz” pankartı açılırken kadınlar siyah peçeler taşıdı. Farsça Başörtüsü istemiyoruz yazılarının yazıldığı açıklamada kadınlar sık sık “erkek adalet degil, gerçek adalet” “Jin Jiyan Azadi” sloganları attı. Kadınlar adına açıklamada konuşan Çiğdem Serin, Mahsa’nın katilinin kadın düşmanlığı üreten erkek egemen sistem olduğunu söyledi. 

‘İRAN TÜRKİYE’YE UZAK DEĞİL’

Amini’nin direnişinin tüm kadınların direnişi olduğunu belirten Serin, İran’ın Türkiye’ye hiç yabancı olmadığını söyledi. İran’daki rejimin bir başka biçiminin bugün Türkiye’de kadınların hayatlarına bedenlerine ve özgürlüklerine saldırdığını belirten Serin, “Biz bu faşizmi Türkiye'de her gün artan kadın katliamından ve korunan faillerden tanıyoruz. Hala bulunamayan Gülistan Doku'dan ve kaybedilen kadınlardan tanıyoruz. Zindanda katledilen Garibe Gezer'den, failleri aklanan Şule Çet'ten tanıyoruz. 27 yıldır devlet tarafından ‘kaybedilen’ çocuklarını arayan Cumartesi Anneleri ’ne 700. Haftada dün yapılan saldırılardan tanıyoruz. Kayıplarını arayan onlarca insana sistematik olarak saldıran bu erkek iktidardan tanıyoruz. erkek devlet zulmünün karşısında varlığımızla, feminist isyanımızla buradayız. Yaşamlarımıza kast edilen yerde direniş haktır” diye konuştu. 

Açıklamanın ardından  kadınlar saçlarını keserek “Jin jiyan azadi” sloganları attı. 

ANTALYA

Antalya Kadın Platformu da Amini’nin işkenceyle katledilmesini protesto etti. Attalos Heykeli önünde toplanan kadınlar “Mahsa Amini için İran’dan Türkiye’ye” pankartı açan kadınlar “Jin jiyan azadi” sloganı attı. Kadınlar adına açıklamada konuşan Leyla Çelebi  Mahsa Amini’nin katili Molla rejimi olduğunu belirtti. 

Dinci faşizme karşı mücadele eden İranlı kadınlar yalnız olmadığını belirten Çelebi, “Kadına yönelik şiddete ses çıkarmayan, kadın katillerini her fırsatta aklayan; İstanbul Sözleşmesi gibi kadınları koruyucu yasaları iptal ettirmeye çalışan; kadın düşmanı politikaları üreten; yaşam biçimine müdahale eden, LGBTİ düşmanlığını ve ayrımcılığı körükleyen, festivalleri yasaklayan AKP-Saray rejiminin Türkiye'de laiklik yerine şeriat düzeninin alt yapısını oluşturma heveslisi olduğunu görüyoruz. Buna asla izin vermeyeceğimiz” dedi. 

Ardından konuşan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, İran’daki kadınları acısını tüm dünya kadınlarının acısı olduğunu ifade ederek, “Kadınların nasıl yaşayacağına hiç kimse karışamaz, biz kadınlar başımızı örtüp örtmeyeceğimize kendimiz karar veririz. Dünyanın her yerinde kadınlar katlediliyor, Türkiye’de de kadın cinayetlerinin politik olduğunu her gün haykırıyoruz. Bu saldırılar karşısında kadınlar enternasyonal bir direniş yükseltiyorlar, bir kadın devrimine haykırıyoruz hep beraber. Bütün kadınlar özgür oluncaya kadar dayanışmamızı ve mücadelemizi sürdüreceğiz. Bugün İran’da büyük bir isyan var, internet kesilmiş olsa da biliyoruz ki kadınlar bu isyanın ateşleyicisi oldu ve kadınlar demokratik İran için bu mücadele de yalnız değiller. Emperyalist güçler şunu bilsin; kadınlar, demokratlar, işçiler onların direnişleri çalınsın istemiyoruz. Bu direniş kadınların kendi özgürlükleri için yükselttikleri direniştir"dedi. 

ADANA

Adana’da da Emekçi Kadınlar (EKA) İnönü Parkı karşısında bir eylem yaparak, “Mahsa Amini İsyanımızdır” dedi. EKA’lı kadınlar, “İran’da 22 yaşında bir kadın, Mahsa Amini, başörtüsünü takmadığı için, saçları gözüktüğü için dövülerek katledildiğini hatırlattı. 

 

Diğer başlıklar

27/11/2022
22:55 Mêrdîn Barosu’ndan Tahir Elçi kararı
21:55 ÖHD: Askeri yöntemler sorunu daha da büyütür
21:19 Şêrawa köyleri bombalandı
20:36 Tahir Elçi ödülünün ilki Jîna Emînî’ye
19:52 Qers'te 3 gözaltı
19:23 ‘Kapitalizmde Kadın Sömürüsü’ çalıştayında göç vurgusu
19:05 Gazeteci Evren: Kadınlar özgürlüğe yakın
18:37 Şirnex’te gözaltına alınanlar serbest
18:22 Taşdöğen: ‘Makul kadına’ karşı mücadele edilmeli
17:59 Amedspor deplasmanda 2 farkla kazandı
17:53 Saldırılarda 3 Suriye askeri yaşamını yitirdi
17:27 Çatışmalarda yakınlarını kaybedenler bir araya geldi
17:17 25 Kasım eylemlerinde İranlı kadınlara selam!
16:46 TMMOB Amed: Gözaltıları serbest bırakın
16:30 Kadınlar erkek-devlet şiddetine karşı yürüdü
16:21 Şahintepe'de 'kentsel dönüşüm' protestosu
15:34 Colemêrg’te 155 yerleşim yerinin yolu kapandı
14:51 Hussein Ronaghi serbest bırakıldı
14:43 Asker kayıpları sonrası Akar sınırda
14:39 QSD'den 26 Kasım bilançosu
14:27 Mêrdîn ve Colemêrg'te çok sayıda gözaltı
14:01 ATO'dan hastane kapatılmasına tepki
13:46 Mersin'de 25 kişi 3 gündür gözaltında
13:45 OBB'nin projeleri Danıştay'dan döndü!
12:50 Şenyaşar ailesi: Ümidimizi yitirmeyeceğiz
12:03 AKP'li belediyenin cenaze aracında uyuşturucu yakalandı
11:50 Minix Havaalanı’na saldırı
11:10 Taksim’de polis bir genci öldürdü
11:06 Polis ayağını kırdı, doktor örtbas etmeye çalıştı
10:47 Düzce’de 4.3 şiddetinde deprem
10:39 ESU: BM, Türkiye saldırılarına karşı harekete geçmeli
10:06 Colemêrg’e 17 asker cenazesi getirildi
09:40 Gözaltına alınanlar: Savaşa karşı durmaya devam edeceğiz
09:38 Êzidîlerin yaşadıklarını dünyaya duyuruyor
09:37 AKP’li geleceğin iki ayrı tablosu!
09:17 Tarihi kilise çöplüğe döndü
09:16 Süryani köyünde ağaç kıyımı sürüyor
09:15 25 Kasım’da özgür ve demokratik yaşam talebi
09:15 Yoleri: Tutukluların yalnızlaştırmasını dayanışmayla kırabiliriz
09:13 Elçi katledileli 7 yıl oldu: Tek bir kişi cezalandırılmadı
09:13 Grip vakaları artınca hastahanelerde yer kalmadı
09:12 Savcı, gençlik kongresine katılmayı suç saydı
09:06 Hasta tutuklu Güler'in 29 yıllık hikayesi
09:00 Mahabad'da halk geri adım atmıyor
09:00 27 KASIM 2022 GÜNDEMİ
07:44 Saldırılar gece boyunca sürdü
26/11/2022
23:59 Mêrdîn'de kaza: 3 ölü, 2 yaralı
23:22 Gençlerden saldırılara karşı yürüyüşlü protesto
22:11 İran ve Rojhilat’ta 18 binden fazla kişi gözaltına alındı
20:27 Üç asker hayatını kaybetti, 3’ü yaralandı
18:55 Emekoloji Meclisi Girişimi: İşçi ve ekoloji kırımının sorumlusu sermaye
18:16 Keskin: Kadınlar biatsız mücadele veriyor
17:59 187 örgütten BM’ye ‘Türkiye’nin saldırılarını durdurun’ çağrısı
17:36 Silopiya’da şüpheli çocuk ölümü
16:50 'Gündoğmuş’un doğasından ellerinizi çekin'
16:50 QSD, 24-25 Kasım bilançosunu açıkladı
15:48 Ebdi: Saldırıya karşı hazırlıklıyız, direniş göstereceğiz
15:41 Yaralı 20 işçiden 2’si yaşamını yitirdi
15:39 DÖM: Rojava Devrimi dünyaya yayıldı
15:24 Kadınlar alanları terk etmiyor: Direniş sürecek
15:16 Kadın hasta tutukluların durumuna dikkat çekildi
15:03 25 Kasım’da gözaltına alınan 2 kadın sınır dışı edilmek isteniyor
14:59 İHD: Hasta tutuklu Eylem Baş serbest bırakılsın
14:54 Şirnex’te 2 gözaltı
14:37 Gözaltında kaybedilen Aydoğan’ın akıbeti soruldu
14:35 İHD kadın tutukluların yaşadığı hak ihlalerine dikkat çekti
14:21 MEBYA-DER ve TUHAY-DER Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
14:06 Fincancı için Amed’de açıklama: Aynı umutla mücadele edeceğiz
14:00 Amed’de trafik kazası: 3’ü ağır 35 yaralı
13:54 Prof. Sassoli: Türkiye uluslararası insancıl hukuku ihlal ediyor
13:51 Sağanak yağmur Şirnex - Cizîr yolunu göle çevirdi
13:51 Doğumda ölen kadının ailesi: İhmal var
13:15 Katledilen kadınlar için fidan dikildi
13:04 Kayıp yakınlarının eylemine polis engeli
12:58 Evin Şahin'in infazı yakıldı: Pişmanlığı kabul etmiyoruz
12:52 Amed’de gözaltı sayısı 40'a yükseldi
12:40 Çatışmada bir asker ve korucu hayatını kaybetti
12:38 Elçi’yi anma etkinlikleri kapsamında satranç turnuvası düzenledi
11:56 'Kapitalizmin savaş ve sömürü politikalarına karşı mücadele ediyoruz'
11:17 Rencüzoğulları: IŞİD Türkiye garantörlüğündeki topraklarda cirit atıyor
10:30 Kurdistan pankartından gözaltında alınanlar emniyette tutuluyor
10:06 Polis, 25 Kasım yürüyüşüne katılan Türker’in ayağını kırdı
09:46 HDP Çukurova İlçe Örgütü’ne taşlı saldırı
09:38 Garibe Gezer'in ablası: İsteyene delil çok, savcının niyeti yok
09:36 Kadınlar: Tecridi kırmak sistemi yıkmaktır
09:28 Özgür Gündem dağıtımcısı Adnan Işık 29 yıl önce katledildi
09:18 İki eli olmayan tutuklunun avukatı: Devlet intikam alıyor
09:15 6 saatlik ömür biçildi, 45 yıl oldu!
09:09 Xoy ve Urmiye: Halk İran rejiminden çok çekti
09:04 ‘Mahkemeler, ekoloji davalarında sermayeden yana tavır alıyor’
09:03 ‘Asimilasyon konser yasaklarıyla sürdürülüyor’
09:01 Sürücü: Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit son bulmalı
09:00 Kriz büyüyor: Sattığımız ürünün yerine yenisini koyamıyoruz
09:00 Bilirkişi polis şiddetini 'bulamadı': Herkes herkese vuruyor
09:00 26 KASIM 2022 GÜNDEMİ
25/11/2022
23:40 Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri tamamlandı
23:37 Operasyonlarda 3 asker hayatını kaybetti, 4’ü yaralı
22:33 Adalet Nöbeti’nde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
22:30 Wan Barosu yasak kararına karşı dava açtı
22:19 Şirnex’te kadın paneli