Bakırhan: Emek ve Özgürlük ittifakını genişleteceğiz

img
ANTEP - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tarihsel bir ittifak olduğunu belirterek, “Sadece ittifak içinde kalanlarla sınırlı kalmayacak. Önümüzdeki günlerde bu ittifakı genişleteceğiz” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetici ve üyeleri Antep'te Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) ile kahvaltıda bir araya geldi. Kente bulunan bir otelde gerçekleşen buluşmaya, partinin STÖ ve Siyasi Partilerden sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü ve Batman Milletvekilli Feleknas Uca, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ve Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin'in yanı sıra çok sayıda STÖ, yöre derneği ve siyasi parti temsilcisi katıldı. Buluşmanın gerçekleştirildiği salona, Emek ve Özgürlük mücadelesini büyütmek için sivil toplumla buluşuyoruz” pankartı asıldı. 
 
Buluşmada konuşan Bakırhan, benzer buluşmaların Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirdiklerini belirtti. HDP’nin halkın kurduğu bir parti olduğunu hatırlatan Bakırhan, HDP’nin merkezden değil halk tarafından programlarını belirlediğini ifade etti. Türkiye’nin bir yol ayrımında olduğunu vurgulayan Bakırhan, “Bir ekonomik kriz var. Türkiye her geçen gün daha kötüye gidiyor. Her şey peşkeş çekiliyor. Bundan kurtulmak için partimiz bir çıkış arıyor. Bunun için sizlerle bir araya geliyoruz. Faşizmin kurumsallaştığı bir dönemde güçlü bir muhalefetin olmamasından kaynaklı pervasız bir iktidar ile 20 yıldır baş başayız” dedi. 
 
EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI
 
Emek ve Özgürlük İttifakı ile bir çıkış arandığını dile getiren Bakırhan, “Demokratikleşmenin yolunu arıyoruz. Bulaşacağımız adres, emekçilerin, kadınların adresidir. İttifakımız yeni olabilir ama uzun yıllara dayanan tarihsel bir geçmişi var. Geniş bir ittifak kurma arayışındayız. Ya hep beraber bu süreci izleyeceğiz ve adaletsizlikten insanca yaşamdan mahrum kalacağız; ya da izlemeyeceğiz. İzlememek için bir araya gelmemiz gerekir. Demokratik bir cumhuriyet kurmak için bir yola girdik. Emek ve Özgürlük İttifakını kurduk. Tarihsel bir ittifak kuruldu. En geniş şekli ile ittifak kurmaya çalıştık. Sadece ittifak içinde kalanlar ile sınırlı kalmayacak bu ittifak. Muhalif, demokrat olan herkesi bu ittifaka ekleyeceğiz. Önümüzdeki günlerde bu ittifakı genişleteceğiz. En geniş zemini ile yapacağız. Bu toplantının nedeni de bu zemini genişletmek üzerine olacak. Her birimiz çok bedeller ödedik, ona rağmen ayaktayız. İktidarı göndermemizin yolu bu masa etrafından toplanmamızdan geçiyor. Sizler öneride bulunacaksınız. Herkes ile buluşacağız. İttifakımız, mevcut iki yola muhtaç olmadığımızın göstergesi. Bir millet ittifakı var ama bizim ihtiyacımız ciddi bir reformdur. İktidar gitsin ama yerine gelen Kürt sorununu demokratik bir şekilde çözer diyemiyoruz. Millet İttifakının Kürt sorununa dair bir programı yok. Herkesi eşit bir yurttaş yapacak bir programları yok. Başka bir alternatif var. Eşit, özgür bir demokratik cumhuriyeti biz kuracağız” diye konuştu. 
 
SORUNLAR VE ÖNERİLER
 
İttifakı büyütmek için herkese tarihi bir sorumluluk düştüğünü sözlerine ekleyen Bakırhan, önerilere her zaman açık olduklarını söyledi. Ardından buluşmaya katılanlar söz alarak önerilerde bulundu. KHK Antep Platformu, Gıda Mühendisleri Odası, Çepnililer Derneği, Tilkiler Köyü Eğitim Kültür Sağlık ve Dayanışma Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSKD), DİSK Genel İş, İnsan Hakları Derneği (İHD), Yeşiller Sol Partisi, Emek Partisi (EMEP), Urfa Suruçlular Derneği temsilcileri; eğitim, gıda, KHK’ler, tarım, Aleviler, EYT, emekliler, insan hakları, ittifaklar konularında merak ettiği ve sorunlara dair HDP’nin çözüm projelerini sorarak, önerilerde bulundu. 
 
TARIM VE EĞİTİM 
 
Tarım ve gıda ile ilgili sorunlara dair konuşan Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin, iktidarın tarımla ilgili bir programı olmadığını söyledi. "Korkunç tehlikelerle karşı karşıyayız, iklim değişikliği var" diyen Maçin, "HDP olarak kooperatifleşmeyi esas alıyoruz. Sağlıklı bir tarım ve gıda için projelerimiz var. Sağlıksız gıdalar denetlenmiyor. Ranta dayalı bir sistem var. HDP olarak Kürtçe ve Türkçe her ay tarım bülteni çıkarıyoruz" diye konuştu. Eğitim ve kültür alanında yöneltilen soruya cevap veren HDP Dil, Kültür ve Sanat Komisyonu Eş Sözcüsü ve Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, "AKP döneminde eğitim büyük bir darbe aldı. Herkes ayrıştırıldı. Tekçi anlayış dayatıldı, herkes kutuplaştırıldı. Buna karşı bizim çözüm irademiz var. Konserler yasaklanıyor. Sanat ürettiği için linç kampanyaları yürütülüyor. Bunu biz de, toplumda kabul etmez. Anadilde eğitim hakkı var. Birçok devlette birden fazla dil resmi dil. Kürtçe bu ülkenin değeridir. Bir Türkün Kürtçeye sahip çıkması gerek. Eğitim, sağlık, tarım hepsi birbiri ile bağlantılı. Biz demokrasi değerlerinde buluşma noktasındayız" diye belirtti. 
 
ANTEP YEREL SORUNLAR
 
Ardından Antep'in yerel sorunlarına dair söz alan milletvekili Toğrul, iktidarın yurttaşları ayrıştırdığına dikkati çekti. Yerelde yaşanan sorunlara dair meclise en çok önerge veren parti olduklarının altını çizen Toğrul, şöyle devam etti: “İlk kez biz Antep’in sorunları ile alakalı rapor hazırladık. Birçok başlık ile bu sorunları rapor haline getirdik. Bizim görevimiz sorunları dile getirmek, muhalefet olarak bizim sorunu çözmemiz mümkün değil. Biz sorunu tespit edip her zaman her yerde dile getiriyoruz. Bu şehirde çok fazla kentleşme sorunu var. Antep ürettiğini yiyemez. Bu şehrin en iyi yerleri imar düzenlemelerine kurban edilmek isteniyor. Bizim bunları dile getirmemiz yetmez, halkın buna karşı sahip çıkması lazım. Hasan Bodur rantsal dönüşüme karşı bir yıldır eylem yapıyor. Bodur’a herkesin sahip çıkması lazım. Kentin her sorununa değinmek istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz. El birliği ile bunu yapabiliriz. Herkesin iğneyi kendisine batırması gerekiyor. Bu topraklarda birlikte özgürce yaşamak istiyoruz. Birlikte demokratik bir ülkede yaşamak istiyoruz.” 
 
‘ÇÖZÜMÜN ADRESİ HDP’DİR’
 
Milletvekili Feleknas Uca ise, savaş politikalarının Türkiye’yi bir uçuruma sürüklediğini ifade etti. Savaş konseptine karşı çıkılması gerektiğini vurgulayan Uca, "Birlikte her saldırıya karşı çıkmamız gerek. Kadınlar her gün saldırıya maruz kalıyor. Çözümün adresi HDP’dir. HDP etrafında daha fazla bir araya gelerek 3'üncü yolu birlikte inşa etmeliyiz” dedi. 
 
Buluşma HDP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın katılımcılara teşekkür etmesiyle son buldu. 

Diğer başlıklar

19:44 İzmir'de erkek şiddeti: 1 ölü, 2 yaralı
19:16 DBP: Öcalan bu tavrıyla halkları sorumluluk almaya davet etmiştir
19:12 İzmir’de Fincancı için özgürlük nöbeti
18:29 İran İnsan Hakları Örgütü: Protestolarda 448 kişi katledildi
18:12 Riha Tabip Odası'nın nöbeti ikinci haftasında
17:58 HDP Kadın Meclisi toplantısı sona erdi
17:54 Amed’de gözaltılara tepki: İktidarların faşizmini kadınlar yıkacak
17:23 ÖHD, Öcalan için İzmir ve Şirnex Barosu'na başvurdu
17:17 25 Kasım'da gözaltına alınan 2 kadın sınır dışı edilecek
17:06 Gözaltılar Êlih’te protesto edildi
17:01 Kışanak: Yalan belgelerle tutuklanmam için kumpas tertiplediler
16:45 HDP’ye saldıranlar bir DAİŞ’linin 'tanıklığı' ile tahliye edildi
16:43 Ebdî: Türkiye karadan saldırı için ABD ve Rusya’nın onayını bekliyor
16:29 Osman Şiban’ın duruşması görüldü
16:27 Kurdistan kentleri için yağış uyarısı
16:13 Adana'da 8 kişi serbest bırakıldı
16:11 Rojava’ya dönük saldırılara duvar yazılamalı protesto
15:49 Manisa'da gözaltına alınanlardan 7'si serbest
15:23 İstanbul Tabip Odası: Yönetmelik hekimleri hedef alıyor
15:13 TJA kadınların gözaltına alınmasını protesto etti
15:10 Ankara merkezli soruşturma: 15 kadın gözaltında
14:39 Gever sisten kayboldu!
14:37 İran’da eylemler 73’üncü gününde
14:33 Riha’da doktorun saldırıya uğraması protesto edildi
14:28 TGC gazetecilere yönelik polis şiddetini kınadı
14:18 Cami inşaatında ölümlü kazada ‘kayıt dışı şüphesi var’
14:16 QSD: Qeremox’da hastane bombalandı
14:15 Adalet Nöbeti: Tek isteğimiz kanunların uygulanması
13:59 Danıştay’dan Çeşme Projesi’ni durdurma kararı
13:58 Gazeteci Çoban’ın duruşması görüldü
13:51 Vice News muhabirlerinin ifadesi 6 yıl sonra alındı
13:37 Sağlık emekçilerinden promosyon talebi
13:21 'Okullarda bir öğün ücretsiz yemek' için 100 bin imza
13:15 Gençlerden saldırılara karşı yürüyüş
12:58 Kışanak’tan mahkeme heyetine: Bu telaşınız niye?
12:48 Gazeteci Nedim Türfent tahliye oldu: Özgürlük olarak görmüyorum
12:45 Sancar: Kürtlerin statüsüz bırakılması hedefleniyor
12:44 Şenyaşar ailesi: Görmezden gelen zihniyet Urfa'da kaybedecek
12:37 'En kirli politikalar tutuklulara uygulanıyor’
12:31 Amed’te 4 Eğitim Sen üyesi açığa alındı
12:22 Asrın Hukuk Bürosu: Öcalan CPT ile görüşmeye çıkmadı
12:01 HDP PM üç temel gündemle toplanıyor
12:00 Tutuklu kadın gazetecilere ilişkin rapor: Haklar kısıtlandı, ihlaller arttı
11:48 Kadın akademisyenin odasını basan profesörden taciz ve tehdit
11:07 HDP Gençlik Meclisi Üyesi Kılınç’ın duruşması ertelendi
11:06 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:05 Mersin'de 12 kişi tutuklandı
10:59 HDP Kadın Meclisi: Kadınlar savaş ittifakına geri adım attıracak
10:48 Newroz Ehmed: Asıl hedef Rojava’da filizlenen kadın devrimidir
10:33 Dış ticaret açığı yüzde 421 arttı
10:32 Tutuklu kadın gazetecilerden mesaj var: Asla biat etmedik
09:54 İdare ve Gözlem Kurulu’nun yeni görevi: Bıçak verilebilir!
09:48 50 kadın hakkında gözaltı kararı
09:47 Günay: Abdullah Öcalan’ın sesine ihtiyaç var
09:20 ‘Kadının sözüne bütçede yer verilmedi’
09:10 Kayyım kasada para bırakmadı: Şirketin parası ödenmiyor
09:09 35 yıl önce dinlediği Seyrê ve Elîyê Memed’in hikayesini kitaplaştırdı
09:08 Uluslararası Kadın Konferansı’nda rota çizildi: Demokratik Kadın Konfederalizmi
09:01 Pîranşar'da öldürülen Zekeriya ve Komar'ın aileleri anlatıyor
09:00 29 KASIM 2022 GÜNDEMİ
08:21 Ege Denizi'nde deprem
28/11/2022
23:02 Kobanê bir kez daha bombalandı
22:45 Rıha'da polislere ateş açıldı
22:04 Operasyon bölgesinde 1 asker daha hayatını kaybetti
20:25 Avukat görüş odalarına kamera konulması hukuka aykırı bulundu
20:15 Hayvana eziyet eden 3 kişi tutuklandı
20:01 Taksim saldırısına ilişkin bir kişi daha tutuklandı
19:24 Eskişehir'de 4 öğrenci tutuklandı
19:20 Ankara’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
19:04 Kobanê Davası: Demokratik siyaset cezalandırılmak isteniyor
18:00 Patnos Cezaevi’nde 7 tutuklu sürgün edildi
17:25 7 siyasi partiden Akbelen Ormanı için ortak açıklama
17:14 Petrol-İş üyelerine yönelik baskılar protesto edildi
17:08 Çimento fabrikası için açılan dava bozuldu
16:26 Buca Cezaevi’nin imara açılması mahkemeye taşındı
16:22 QSD: Yerleşim yerlerine 90 saldırı düzenlendi
15:41 Altılı Masa’nın Anayasa teklifi: Kürt yok, kadın yok, anadil yok!
15:35 Kelepçeli tedavi edilen Gürdal’ın cezası ertelendi
15:32 Halkın Hukuk Bürosu'ndan Gülten Matur açıklaması
15:17 25 Kasım Kadın Platformu: Sokakları terketmeyeceğiz
15:12 HDP’li eşbaşkan 2 gündür gözaltında
14:48 Roboski İçin Adalet Girişimi: Coğrafya kader değildir
14:39 ‘Elçi cinayeti faili meçhul bırakılmak isteniyor’
14:31 Tahir Elçi mezarı başında anıldı
14:24 Urfa Adliyesi'nde intihar girişimi
14:06 Kışanak: Kobanê Davası, çözümü ortadan kaldırma davasıdır
13:30 Gever’de engellemelere rağmen 'savaşa ve işgale' karşı yürüyüş
13:13 Şenyaşar Ailesi: Evimiz adliye önüdür
13:02 Kurdistan pankartından gözaltına alınanlar adliyeye çıkarılacak
12:38 Mêrdîn’de gözaltına alınanlar serbest
12:10 Irak Cumhurbaşkanı Federe Kurdistan heyetiyle görüştü
11:51 Tekirdağ ve Manisa'da gözaltı
11:12 Hevsel'de sonbahar renkleri
10:56 Sınır dışı edilmek istenen 2 kadın için hashtag açıldı
10:56 Kadıköy’de gözaltına alınan 116 kadın serbest bırakıldı
10:29 HDP: Tahir Elçi’yi katleden kötülük koalisyonu varlığını sürdürüyor
10:28 Döviz haftaya durgun başladı
10:25 İzmir’de olaylı maç: 2’si çocuk 4 yaralı, 21 gözaltı
10:20 Tahir Elçi katledildiği yerde anıldı: Devletin aydınlatmadığı cinayet vardır
10:10 Özgür Basın emekçileri bir aydır tutuklu: Gazetecilik ile yargılanıyoruz