Günay: Yüreğimiz diktatörlüğe karşı direnenlerledir

ANKARA - İran rejiminin halka yönelik saldırılarını kınayan HDP Sözcüsü Ebru Günay, “İran ne yaparsa yapsın, özgürlüğe uyanan bir halkı hiçbir güç, hiç bir saldırı durduramaz. Bizim yüreğimiz diktatörlüğe karşı direnenlerledir” dedi. 
 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Günay’ın gündeminde, İran’daki direniş, saldırılar ile Emek ve Özgürlük İttifakı buluşması yer aldı. 
 
13 yıl önce havan topuyla katledilen Ceylan Önkol’u anarak konuşmasına başlayan Günay, “Onun şahsında devlet şiddetiyle katledilen çocukları saygıyla anıyorum. Çocuklarımıza özgür ve mutlu bir gelecek bırakmak için durmadan mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
Emek ve Özgürlük İttifakı’nın deklarasyonuna değinen Günay, “Geçtiğimiz Cumartesi İstanbul’da ilan ettiğimiz Emek ve Özgürlük ittifakı daha şimdiden büyük bir heyecan yaratarak halklarımızın gündemini, umuttan yana değiştirmeyi başardı. Biz bunu ülkenin dört bir yanından gelen tebrik mesajlarından ve sokaklarda halkımızın bu ittifakı sahiplenmesinden anlıyoruz. Bir kez daha Emek ve Özgürlük ittifakı tüm Türkiye halklarına, emekçilerine, ezilenlerine, ötekileştirilenlerine hayırlı olsun, umut versin, güven versin, korku bulutlarını dağıtsın” dedi. 
 
‘MECBUR OLDUĞUMUZU DÜŞÜNENLERE…’
 
HDP olarak başından beri tarif ettikleri ve Türkiye halklarını kendisine mahkummuş gibi dayatan iki kutuplu siyasette 3’üncü bir yol açmanın onurunu ve gururunu yaşadıklarını sözlerine ekleyen Günay, “Bu yol ‘kendisine mecbur olduğumuzu düşünenlere’ en iyi cevap olduğu gibi, aynı zamanda mevcut iktidar karşısında da demokrasiden, özgürlüklerden, adaletten yana yegane alternatiftir. Bu adımla ezilenlerin mücadelesini birleştirme arayışlarına yönelik önemli bir psikolojik bariyer aşıldı, umutlarımız arttı. Bizler bu ittifakın kuruluşunda yer almaktan, onun ilk kurucuları arasında yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Halklarımızı dar bir siyasal tartışmanın ötesine daha umutlu bir geleceğe taşımanın heyecanı içerisindeyiz” diye konuştu. 
 
‘SOMUT SORUNLARA SOMUT CEVAPLAR’
 
İttifaklarının, demokratik bir ülke, demokratik bir cumhuriyet hedefiyle ortaya çıktığını kaydeden Günay, şunları söyledi: “Bu topraklar üzerinde ne kadar dışlanan kesim, birey varsa onların örgütlü gücü olmayı hedefliyor. Bu ülkenin en temel meselelerinde eşitlikten, özgürlükten, demokrasiden, adaletten yana tavır alıyoruz. Ülkenin ve üzerinde yaşayan halklarımızın yaşadığı somut sorunlara somut cevaplar üretecek kapsamlı bir program ortaya koyuyoruz. Bu programda kalbi özgürlük ve demokrasiden yana atan herkes kendisini bulabilir. İttifakımız bu topraklar üzerinde iktidara karşı verilen her tür demokratik mücadeleyi kapsamayı, farklı alanlarda hayat bulan mücadele biçimlerini bir çatı altında toplamayı hedefliyor.
 
ORTAK MÜCADELE BİRLİĞİ
 
Hepimizin bildiği gibi bu iktidara karşı yükselen itirazlar her yeri sarmış durumda. Sadece partilerle, örgütlerle, kurumlarla sınırlı değil, her yerde, her köşe başında bir itiraz bir ses yükseltme bir ‘artık yeter’ çığlığı duyabiliyoruz. İşte bu yüzden bizler sokaktan yükselen özgürlük sloganları ile ekmek kavgasının ortasından yükselen itirazların ortak mücadele birliği olmayı hedefliyoruz.
 
ESAS MESELE ÜLKEYİ DEMOKRATİK HALİNE GETİRMEK
 
Alternatifsizlik, güvensizlik kaygıları karşısında iki egemen blok arasına sıkışan halklarımıza geniş bir özgürlük kapısı, demokrasi ve adalet kapısı açmak için yola çıkıyoruz. Esas mesele  ülkeyi yaşanabilir özgür ve demokratik bir ülke haline getirmektir. İttifakımız bu ülkenin gerçek kurtuluş reçetesidir, yeni yaşamı inşa etme adresidir. İttifakımız şu veya bu adayı desteklemek şu veya bu ittifakın yanında durmak için değil, yep yeni bir anlayışı hakim kılmak için yola çıkmıştır. Türkiye’de desteklenecek bir ittifak varsa o da barındırdığı özgürlükçü anlayışı ve taşıdığı eşitlikçi potansiyeli nedeniyle Emek ve Özgürlük İttifakıdır. Bunu en geniş demokrasi gücü haline getirmek, toplumla buluşmak, mahalle mahalle sokak sokak örgütlenmek, güç olmak için gece gündüz çalışıyoruz.
 
HİKAYEMİZ YENİ BAŞLIYOR
 
Bu yeryüzü soframızda herkese yer var. Temel ilkelerini ortaya koydu ve bu ilkeleri kabul eden tüm demokrasi güçlerine kapılarını ardına kadar açıyor. Sadece kurumlara değil aynı zamanda bu ülkenin özgür geleceğinde sorumluluk almak isteyen tüm bireylere, yurttaşlara açık. Her yeni katılımla kartopu gibi büyüyeceğimizi biliyoruz. Bizim hikayemiz daha yeni başlıyor. Bu hikaye, haklarımız özgür olana kadar sürecek. Her gün demokratik bir ülke inşa etmek için çalışacağız, örgütleneceğiz ve kazanacağız.
 
İRAN SALDIRILARI
 
 İran devletinin Kürtlere, ve bütün İran halklarının demokratik ve sivil taleplerini bir taraftan bastırırken, diğer taraftan dün sabah saatlerinde Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Pirdê, Koye ve Zirdigeze gibi yerleşim yerlerine yönelik saldırılarında onlarca kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmuştur. Uluslararası yasaları ve egemenlik hakkını ihlal eden bu saldırılar yurttaşların katledilmesi, sivil yerleşim yerlerinin bombalanmasıyla sonuçlanmıştır. Bu saldırılar İran devletinin Kürt halkına yönelik düşmanlığının açık bir ifadesidir.
 
SALDIRILARI KINIYORUZ
 
Dünyada ve bölgemizde yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelerin bir sonucu olarak bu saldırılar bölgenin barış, istikrar ve güvenliğini tehdit etmektedir. Bir tarafta İran’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne, diğer tarafta Türkiye’nin Başûr ve Rojava’ya yönelik saldırıları Kürtlerin nasıl bir kuşatmaya alındıklarını göstermektedir. İran tarafından gerçekleştirilen bu saldırıları HDP olarak kınıyor ve bu saldırıların bir an önce sonlandırılması çağrısında bulunuyoruz. 
 
ULUSLARARASI KAMUOYUNA ÇAĞRI
 
Irak Hükümeti başta olmak üzere, Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Birleşmiş Milletler, Arap Birliği gibi uluslararası ve bölgesel kurum ve kuruluşları bu saldırılar karşısında sorumluluk almaya davet ediyoruz. Saldırıda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet ve ailelerine baş sağlığı diliyoruz.
 
İRAN’DAKİ DİRENİŞ
 
İran’da Jina Mahsa Amini’nin katledilmesiyle başlayan halk direnişi bütün baskılara, hiçbir kural tanımayan saldırılara rağmen devam ediyor. Ve dünya kadınlarının kalbi İran da direnen kadınlarla atıyor. Halkın öfkesi de direnişi de değişim talebi de büyük; hiç kimse bu kadar zulme sonsuza kadar sessiz kalmaz, hiçbir canlı kendisine reva görülen köleliği ilelebet sineye çekmez, çekemez. Her diktatörlük de eninde sonunda zulüm uyguladığı, inkar ettiği, baskı ve saldırılarla susturmaya çalıştığı halkın öfkesiyle mutlaka günün birinde tanışmak zorundadır. Bu nedenle Rojhilat halkı başta olmak üzere İran halkının diktatörlüğe ve zulme karşı başlattığı direnişi bir kez daha selamlıyoruz. Diktatörlüğe karşı direniş haktır ve meşrudur.  
 
DİRENİŞ DALGA DALGA BÜYÜYECEK
 
Jina Mahsa Amini ve onun arkasından başlayan direniş artık bütün dünyadaki ezilen halklar, emekçiler, kadınlar için direnişin sembolüdür. Jin Jiyan Azadî şimdi dünyanın bütün dillerinde özgürlük sloganı olarak haykırılıyor. Dünyadaki özgürlük dalgasına öncülük eden Kürt kadınları, onların mücadele ile direniş ile yarattığı sloganları bu topraklarda yaşayan herkes için gurur vesilesidir. Bu özgürlük dalgası bedeli ne olursa olsun başta Ortadoğu olmak üzere, tüm dünyada dalga dalga büyüyerek yayılacak. 
 
YÜREĞİMİZ DİRENENLERLE
 
Bunu engellemek için baskıcı İran rejimi en iyi bildiği şeyi yapıyor, bütün baskıcı rejimler gibi hiçbir kural ve ilke tanımadan halkın direniş taleplerini ve özgürlük isteğini baskıyla, zorla bastırmaya çalışıyor. Sokak ortasında katliam uygulayarak, sivil halkın üzerine devlet terörü ile giderek halkın talebini bastırmaya çalışıyor. Biz rejimin bu saldırılarını kınıyoruz. İran ne yaparsa yapsın, özgürlüğe uyanan bir halkı hiçbir güç, hiç bir saldırı durduramaz. Rojhilat halkı başta olmak üzere, İran halkı eninde sonunda kendi mücadelesiyle ve direnişle özgürlüğü yaratacak. Bizim yüreğimiz diktatörlüğe karşı direnenlerledir. Bizim yüreğimiz jin jiyan azadî diyerek yaşamın her alanını itiraza, direnişe dönüştüren Rojhilat halkıyladır, bizim yüreğimiz bu direnişin öncülüğünü yapan ve saçını bayraklaştıran kadınlarladır. Bir kez daha Jina Mahsa Amini ve sonrasında başlayan eylemlerde katledilenleri saygıyla minnetle anıyoruz.
 
EKONOMİK KRİZ
 
AKP-MHP ittifakı Türkiye tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik buhranın içerisindedir. Bugün AKP-MHP ittifakının makyajla sunduğu verilere rağmen yüzlerce öğrenci barınamadığı için parklarda yatıyor. Emekliler evlerine bir poşet sebze götüremiyor, esnaf borçlarını ödeme sorunu yaşıyor.
 
GENÇLER GÖÇ YOLUNA DÜŞÜYOR
 
AKP Genel Başkanı Erdoğan, oy alma umudunu kaybettiği için gençleri hedef alıyor. Türkiye’yi yangın yerine çeviren Erdoğan utanmadan, sıkılmadan ‘Daha iyi arabaya binmek, daha iyi telefon alabilmek, daha çok konsere gidebilmek için başka ülkelerin kapısına varanlara acıyarak bakıyoruz’ diyor. Bugün Türkiye’de gençler işsizlik ve geleceksizliğe karşı Edirne’den, Ege’den ölümü göze alarak yurt dışına gidiyorlar. Bu ülkeyi ‘umutsuzluk ve geleceksizlik’ odağı haline getiren iktidara karşı göç yollarına düşüyorlar.
 
İŞ BULAMADIKLARI İÇİN GİDİYORLAR
 
Sarayın duvarlarından gençlerin içerisinde olduğu durumu görmeyen Erdoğan gerçeği çarpıtan sözleriyle bir kez daha tarihe not düştü. Ülkenin içerisinde olduğu durumu saraydan ibaret sanan Erdoğan ‘gözleri var görmez, kulakları var duymaz’ hale gelmiştir. Oysa gençler; İşsizlik bu ülkede kader haline getirildiği için, çalışsalar bile geçinemedikleri, barınamadıkları, AKP’li kaymak takımının çocukları özel üniversitelerde okuyup lüks içinde yaşarken, en iyi üniversitelerde mezun olmalarına rağmen iş bulamadıkları, Erdoğan ailesiyle aynı okullarda, aynı dönemlerde okumadıkları ve torpilleri olmadıkları, işsizliğe razı olup AKP’ye biat edip il örgütlerinde yer almadıkları ve fikirlerini özgürce ifade edemedikleri için bu ülkeyi terk ediyorlar. Gençler, Türkiye’den, ailelerinden, yaşamlarından vazgeçmek pahasına bu ülkeden gitmek zorunda bırakılıyorlar. Bu açıklamalarıyla Erdoğan Saray’da oturan, toplumla, gençlerle, yoksullarla bağı kalmayan iktidar olduğunu bir kez daha göstermiştir. İktidar kibrine kapılan AKP ve Erdoğan’ın toplumla bağı kalmamıştır. Erdoğan Saray konforuna yaslandıkça hikayesini de, aldığı oyları da kaybetmiştir.
 
KAŞIKLA VERİP, KEPÇEYLE ALACAKLAR
 
Gençlerle ve toplumla bağı kalmayan Erdoğan ‘asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar tüm kesimlerin gelirlerini yılbaşında ciddi şekilde yükselterek enflasyonun yol açtığı refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız’ diyerek toplumu kandıracağını sansa da bunun bir algı operasyonu ve kandırmaca olduğunu tüm toplum biliyor. Bu iktidarın derdi ekonomik krizi çözmek, etkilerini azaltmak değil; algı operasyonlarıyla kaybettiği oyları almaktır. Çünkü bizler biliyoruz ki, işçiye ve emekliye verilecek zam AKP illüzyonuyla geri alınacak. Önce zam üstüne zam yağmaya devam edecek, sonra ise vergiler arttırılarak kaşıkla verip kepçeyle alacaklar.
 
NAS DEYİP, FAİZ LOBİLERİNE AKTARIYORLAR
 
Çünkü bu iktidarın ‘ustalık dönemindeyiz’ diyerek kast ettiği şey, gerçeklerin yerine algıları yerleştirme çabasıdır. Bu iktidar, ‘nas’ deyip faiz lobilerine milyarlarca TL’yi halkın cebinden aktarıyor. ‘Ekonomi uçuyor’ deyip 4 kişilik ailenin açlık sınırını 7 bin 245 TL, yoksulluk sınırı 23 bin 600 TL’ye çıkararak uçuruyor. ‘1 dolar 1 TL olacak’ deyip doları 18,5 lirayla rekora uçuruyor. İktidarın algı ve manipülasyon operasyonları gerçeklerin yerine geçemiyor.
 
MUTLAKA KAZANACAĞIZ
 
Türkiye halkı her gün artan fiyatlara, kredi faizlerine, vergilere karşı ‘yaşam mücadelesi’ veriyor. Türkiye’nin işsizleri, emekçileri, kadınları, öğrencileri AKP-MHP ittifakının talan ekonomisine karşı hayatta kalmaya çalışıyor. Biz de işsizlere, gençlere, kadınlara, esnaflara Türkiye’nin tüm ezilen ve sömürülenlerine sesleniyoruz. AKP-MHP ittifakının algı operasyonlarına, savaş çığırtkanlıklarına, ölüm ve açlık siyasetine karşı hep birlikte direneceğiz, hep birlikte başaracağız ve mutlaka kazanacağız.”
 
 

Diğer başlıklar

11:28 HDK ve ÖHD’den İmralı tecridine dair açıklama | CANLI
11:27 30 yıl tutuklu kalan Manap’ın gözaltı süresi uzatıldı
11:15 HDP PM: Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesi sağlanmalıdır
11:11 Tarsus Kadın Cezaevi’nde tutukluların mektuplarına el konuluyor
10:49 Rojavalı hukukçular kimyasal saldırılara karşı harekete geçti
10:47 Aydeniz: Abdullah Öcalan’ın sesi duyulursa krizlerden çıkılır
10:39 Özgür Gazeteciler Cemiyeti’nin açılma talebine ret
10:06 Sınırda bir göçmen donarak yaşamını yitirdi
09:57 ÖDEF kurucusu Turgut: Çözüm için üçüncü bir yola ihtiyaç var
09:35 Gazeteciler 35 gündür tutuklu: Savcı izinde, itiraz işleme alınmadı!
09:30 CPT, 2 bin 394 km yol katediyor, 124 km uzaklıktaki avukatlara ise izin verilmiyor
09:29 Ekolojist Aksu: Savaş Kurdistan coğrafyasını zehirliyor
09:23 Aykol: Özgür Basın susturulamadı, daha da büyüdü
09:14 HDP Yerel Yönetimler yol haritasını belirlemek için toplanıyor
09:11 Aydın: Tecritten vazgeçilmediği sürece kaos devam edecek
09:09 Mehmet Öcalan: Devlet 'CPT protestosunu' dikkate almalıdır
09:09 Korucular çekiçle saldırdıkları yurttaşı ağır yaraladı
09:08 2 kez cezası bozulan hasta tutuklu tahliye edilmiyor
09:01 İranlılar bu kez inkılaptan azadîye giden yolu açmakta kararlı!
09:00 02 ARALIK 2022 GÜNDEMİ
09:00 QSD’den el-Kureyşi açıklaması
01/12/2022
22:30 12 yıllık tutuklu Yağız'ın infazı yakıldı
22:01 Yemek parası ödeyemeyen öğrenciler yurttan çıkarıldı!
21:36 Özerk Yönetim Genel Meclisi olağanüstü toplandı
20:09 Fincancı için Özgürlük Nöbeti
19:23 Türkiye'nin saldırılarında katledilenler anıldı
19:18 Akat Ata: Kürt sorunu çözülürse iktidar bir gün siyaset yapamaz
18:20 Kuzey ve Doğu Suriye'de camii hedef alındı
17:56 Gözaltılara tepki: 'Jin, jiyan, azadî' demeye devam edeceğiz
17:29 Demirtaş: Abdullah Öcalan’ın Ortadoğu siyasetini etkileyecek misyonu var - YENİLENDİ
16:47 Qamişlo'da binler Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için yürüdü
16:38 Dumlu Cezaevi’nde pencerelere tel örgü çekildi
16:30 Kadınlardan videolu ‘Savaşa Hayır’ çağrısı
16:18 Ereğli Cezaevi’nde 3 tutuklu daha açlık grevine girdi
16:15 Êlih Barosu’na Abdullah Öcalan için başvuru
15:45 Fincancı’dan mektup: Adli tıp uzmanı olarak değerlendirme yaptım
15:25 30 yıllık tutuklu cezaevinden çıkmadan gözaltına alındı
15:16 Emek ve Özgürlük İttifakı'nın Adana buluşmasına çağrı
15:16 Sağlık emekçileri: Bütçe savaşa ve ranta kullanılıyor
14:54 Tutuklu yakınları: Barış Öcalan'ın elinde
14:35 İzmir'de doktora saldırı tepkisi
14:23 Gazeteci Kural’a ters kelepçe yapan polislere ‘ödül’ gibi ceza!
14:19 DİSK’in İstanbul Bölge Temsilciliği açıldı
14:17 ÖHD’den Abdullah Öcalan için Mersin Barosu'na başvuru
14:02 'Çeşme projesi kararlı mücadele sonucu iptal edildi'
14:01 40 kadına yürüyüş davası: Eylemimiz meşru ve yasal
13:51 36 saat kelepçeli tutulan kadınlara Ankara Emniyeti’nde işkence
13:48 Kobanê ve Eyn Îsa’ya saldırı
13:38 Baro başkanını gözaltına alan polislerde 'kusur' bulunamadı!
13:37 Kobanê Davası: AİHM kararının tercümesi dosyada var mı?
13:22 Sözler tutulmayınca işçiler yeniden eyleme başladı
13:02 Tecride karşı Amed ve Wan’da kitlesel yürüyüş yapılacak
12:58 Gazeteci Zübeyde Sarı beraat etti
12:47 Lice’de ağaç oyuklarına fotokapan yerleştirildi
12:45 ‘Hayvanların barınaklara hapsedilmesi çözüm değil’
12:32 Şenyaşar ailesinden Erdoğan ziyaretine dair mesaj
12:02 Günay’dan Adalet Bakanlığı'na: İmralı başvurularına yanıt verin
11:47 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:32 Sincan Kadın Cezaevi’nde tutuklu Kurt’un infazı engellendi
11:16 HDP Kadın Meclisi: Tecride karşı direnişten vazgeçmeyeceğiz
11:15 İmralı'daki Veysi Aktaş'ın babasının cenazesine katılmasına izin verilmedi
11:09 Tutuklu yakınları: Bu ülkede adalet yok
10:34 Savcının tacizde bulunması haberine erişim engeli
10:29 Ekolojik talana onay veren belediye başkanı şikayet edildi
10:16 HDP'li Taşçıer: Kürt kazanımları hedefte
10:04 Emek ve Özgürlük İttifakı halkla buluşuyor: Başka bir dünya mümkün
09:51 Adalet Bakanlığı’na başvuran Koçyiğit: Abdullah Öcalan’la görüşmek istiyoruz
09:41 Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 51’inci sayısı yayınlandı
09:17 İranlı gazeteciler son durumu anlattı: Direniş devrime dönüştü
09:16 HDP'den Kürtçe kurs
09:15 İzmir Barosu suç duyurusunda bulunacak: Barınaklarda şiddet rutinleşti
09:14 Erdoğan’ın idam sözleri Demirtaş için suça konu oldu!
09:12 Kadınlar şiddete biat etmiyor
09:09 'Barolar sorumluluklarını yerine getirmeli'
09:08 Av. Öyke: Çözümsüzlükten beslenenler tecridi sürdürüyor
09:06 Mimar Giritlioğlu: Türkiye’de tapu erkeklerin elinde
09:02 Jîna’nın memleketi Seqiz’de herkesin kafasında aynı soru
09:00 01 ARALIK 2022 GÜNDEMİ
30/11/2022
23:15 Avrupa kentlerinde saldırı protestoları
23:07 KNK: CPT ve Avrupa Konseyi sorumluluğunu bir an önce yerine getirmeli
21:48 Heyva Sor’dan Rojhilat için yardım kampanyası
21:12 HDP’li Eşbaşkan Karasu tutuklandı
21:09 Ceyhan’da halk buluşması: Bu yüzyıl Kürt halkının yüzyılı olacak
20:58 2 korucunun yargılandığı tecavüz davası görüldü
20:45 Gözaltına alınan 18 kadın Ankara’ya getirildi
20:06 KESK’ten Ankara’da yapılacak bütçe mitingine çağrı
19:55 ÖHD Colemêrg Şubesi'nden Abdullah Öcalan için başvuru
19:35 Kadınlar polis şiddeti ve gözaltıları protesto etti
19:32 DAİŞ lideri el-Kureyşi'nin öldürüldüğü duyuruldu
19:01 Bir uzman çavuş hayatını kaybetti
18:56 Açığa alınma protestosu: AKP politikalarına boyun eğmeyeceğiz
18:50 Acar’ın cenazesi Cizîr’de defnedildi
17:14 Barış Anneleri İnisiyatifi’nden gözaltılara tepki
17:02 Tutuklu yakınları: Tecrit kaldırılsın, Öcalan’la görüşme yapılsın
16:47 İran İnternational: Hamaney rejim güçlerinin başarısızlığını eleştirdi
16:40 Ginko Kitap: TÜYAP katılımı imkansız hâle getirdi
16:33 Kazadan yaralı kurtulan mülteciler: Kelepçeliydik
16:14 Vekillere ‘İstanbul Sözleşmesine dönün’ mektubu
16:03 Manisa'da gözaltıların tümü serbest
15:52 Kadınlara şiddet uygulayan polisler hakkında suç duyurusu