9 Ekim’de temel talep Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü olacak

img
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik 9 Ekim komplosuna karşı Van ve İzmir'de yapılacak yürüyüşlere katılım çağrısı yapan parti ve sivil toplum örgütleri, Öcalan'ın fiziki özgürlüğünü haykıracaklarını belirtti.  
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde ağır tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük 9 Ekim 1998'de devreye konulan uluslararası komplonun yıl dönümü dolayısıyla Diyarbakır, Van, Mardin, Ağrı, İstanbul ve İzmir'in de aralarında olduğu birçok kentte kitlesel yürüyüş düzenlenecek. Yürüyüşlerin temel şiarı "Özgürlüğe yürüyoruz" olacak. Ayrıca panel ve kimi etkinliklerle de komplo sonrası yaşanan gelişmelere dikkat çekilecek. 
 
Komplonun yıl dönümü olan 9 Ekim’de Van'da yürüyüş düzenlenecek. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde düzenlenecek yürüyüşün hazırlıkları sürüyor.  
 
‘ÖZGÜRLÜĞÜ ÖZGÜRLÜĞÜMÜZDÜR’
 
Öcalan şahsında başlatılan tecridin bütün Kürtler üzerinde uygulanmak istendiğini belirten Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) Van Şubesi yöneticisi Halime Albay, tecrit politikasını boşa çıkarmak için herkesi 9 Ekim’de yapacakları yürüyüşe çağırdı. Albay, “Aslında Öcalan şahsında bütün Kürtlere tecrit uygulamak isteniliyor. Bu tecrit politikası kırılmayana kadar, savaş daha da derinleşecek, kadınlar daha çok katledilecek ve insanlar daha hukuksuz uygulamalara karşı karşıya kalacaktır. Bu yürüyüşümüzün asıl amacı Sayın Öcalan’ı fiziki özgürlüğünü sağlamaktır. Özellikle kadınların bu yürüyüşe katılması gerekiyor. Erkek-devlet anlayışı her gün yüzlerce kadını öldürüyor. Bu durumun son bulması için kadınların birlikte tecride dur demesi gerekiyor. Şunu çok iyi biliyoruz; tecrit kırılmadığı sürece kadınlar, gençler ve Kürt halkının özgür olacağına inanmıyoruz. Öcalan'ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür.  Bu nedenle 9 Ekim saat 13.00 Sanat Sokağı’nda yapacağımız yürüyüşe yurtsever halkımızı bekliyoruz” dedi.
 
‘TECRİDİ KIRALIM’
 
Komployu boşa çıkarmak için herkesin o gün alanlarda olması gerektiğini ifade eden DBP İl Örgütü Yöneticisi Selahattin Genco, “Biz bu komployu boşa çıkarmak ve tecrit politikasını kırmak için ilimizde yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Bu tecridin devam etmesi durumunda ülkeyi zor günler beklediğini hepimiz biliyoruz. Ülkedeki Kürt sorunun demokratik bir şekilde çözülmesi için tecridin kırılması gerekiyor. Bu durumun ne kadar hassas ve önemli olduğunu biliyoruz. O gün o tecrit politikalarını kırmaya ve kamuoyu oluşturmak istiyoruz. Bütün halkımızı yürüyüşe davet ediyorum; gelin hep birlikte tecrit politikasını kıralım diyoruz” diye konuştu.
 
‘ÖCALAN PLANLARINI BOŞA ÇIKARDI’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası güçlerin yaptığı komplo ve sonrasında devreye konulan tecrit politikasının Öcalan tarafından boşa çıkarıldığını vurgulayan Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (ARSİSA) Yöneticisi Murat Sekmen ise, yürüyüşe katılım çağrısı yaptı. Sekmen, “Öcalan’a yönelik devreye konulan komplo ve tecrit politikasının asıl sebebi Kürt halkını tecrit altına almaktır. Öcalan tecrit sistemine karşı yeni bir paradigma yarattı. Öcalan bu oyunu boşa çıkardı. Uluslararası güçler yapmak istediklerinde hedefe ulaşmadı. Bu durumun farkında olan güçler gün gittikçe tecridi derinleştiriyorlar. Aslında komplonun devamı tecrit sistemiydi fakat başarılı olamadılar. Komplonun amacı Öcalan ve Kürt halkı arasındaki iletişim kesmektir. Öcalan için yapılan eylem ve etkinliklere katılarak, bu anlayışı teşhir ederek tecridi kırmak gerekiyor. Komplocu zihniyetin planlarını boşa çıkarmak için herkesi 9 Ekim’de gerçekleşecek olan yürüyüşe davet ediyoruz” diye konuştu. 
 
İZMİR'DE KİTLESEL YÜRÜYÜŞ 
 
9 Ekim komplosunun protesto edileceği bir başka kent de İzmir. Halkların Demokratik Kongresi (HDK), TJA, HDP, DBP, Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER), Barış Anneleri İnisiyatifi, Demokratik Alevi Derneği (DAD), Ege Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Derneği (EGE-TUHAYDER), Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER), Avesta Dil ve Kültür Araştırma Derneği (AVESTA ZIMAN) ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), 9 Ekim saat 15.00'te Basmane Meydanı'nda kitlesel yürüyüş gerçekleştirilecek.
 
ÖCALAN'IN FİZİKİ ÖZGÜRLÜĞÜ
 
HDK İzmir İl Eşsözcüsü Mehmet Sabri Gül, Kapitalist Modernite'ye karşı Öcalan'ın ortaya koyduğu Demokratik Modernite fikrinin Ortadoğu ve dünyada bir modele dönüştüğüne işaret etti. Gül, "24 yıldır bütün uluslararası güçler tarafından örülerek sürdürülen komplo ve tecridin altında yatan neden bu mücadelenin kendisidir” dedi. Öcalan'ın özgürlüğü için mücadele edilmesi gerektiğini kaydeden Gül, “Özgürlük mücadelesi yürütenler, emeğin hakkına sahip çıkanlar ve kadın özgürlüğü mücadelesini yürütenlere düşen temel sorumluluk, Sayın Öcalan'a yönelik komployu protesto etmektir. Bütün ekonomik, siyasal, demokratik hatları tıkayan ve onlara yönelik faşist hattın önünü açan bu komploya karşı özgürlüğü talep edip, mücadeleyi yükseltmektir. Sayın Öcalan'ın özgürlüğü, yaşanan savaşın önünü kesecek, kadın mücadelesinin önünü açacak, emeğin haklarını verenlerin önünü açacak, işsizliği önleyecek temel politika ve mücadele alanıdır. Basmane meydanında başlayarak, Kürt halk önderinin özgürlüğünü talep edeceğimiz yürüyüşle mücadeleyi yükseltmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
 
'TECRİT YAŞAMIN HER ALANINDA'
 
HDP İzmir İl Eşbaşkanı Berna Çelik ise, komplo ile Öcalan’ın fikirlerinin hedef alındığını söyledi. Öcalan'a yönelik komplo ile bütün topluma yönelik bir tecrit politikasının geliştirildiğine dikkati çeken Çelik, "Ortadoğu ve Türkiye halkları açısından geliştirilen fikriyat bir mekana sıkıştırıldı. Halkların nefessiz kalmasına yönelik geliştirilen süreç 24 yıldır devam ediyor” dedi. Tecride karşı verilen bir mücadelenin de olduğunu vurgulayan Çelik, "Şu an sadece Kürt halkına yönelik sürdürülen bir tecrit yok. Yaşamın her alanına dağılan bir tecrit politikası var. Mevcut durumda toplumun bulunduğu yoksulluk, kadın cinayetlerin yaşanması, tutuklamalar, demokratik kitle örgütlerin engellenmesi, yaşanan ekonomik sorunlar Öcalan fikirlerinin engellenmesi ile ilgili bir durum. Halkın mücadeleyi yükseltmesi gerekiyor. Bu mücadele ile beraber sadece tecridin değil, artık Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanmasına yönelik çalışmaların yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 
 
YÜRÜYÜŞE ÇAĞRI
 
Öcalan'ın toplum için önemli bir noktada olduğunu ve attığı her adımın belirleyici olacağı vurgulayan Çelik, Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması gerektiğini kaydetti. Çelik, şunları söyledi: "Bu nedenle Sayın Öcalan’la aracılarla yürütülen tartışma her zaman eksik kalıyor. Birinci derece muhatabın bulunduğu alanda gelişen tartışmalar daha sağlıklı ve ön açıcı tartışmalar olacaktır. Daha önce kurulan çözüm masası ile halklar açısında geleceğe dair bir umut ışığı oluştu. O umudu tekrardan yeşertmek için fiziki özgürlükten sonra yürünecek yol daha anlamlı olacaktır" diye kaydetti. 9 Ekim'de Basmane'de yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yapan Çelik, "Bu eylem sadece tecrit sürecinin bitirilmesi değil, bununla beraber fiziksel özgürlüğü getirecek bir hamlenin başlangıcı olacaktır. Kendisini barışın bir parçası olarak gören herkese çağrımızdır: Basmane'de Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için sesimizi yükseltmeye davet ediyoruz” çağrısı yaptı.
 

Diğer başlıklar

03/12/2022
23:26 Ağrı'da zincir marketin 5 şubesi mühürlendi
22:28 Dersim Dağ: Gençliğin gücünden korkuyorlar
20:55 Saliha Aydeniz: Halkın direnişi karşısında CPT geri adım atacak
19:59 Erkek şiddeti: Bir çocuk katledildi, babası yaralandı
18:57 Riha'da bir kadın katledildi
18:48 Kaybettirilen Hüseyin Taşkaya'nın akıbeti soruldu
18:39 DGF’nin raporuna göre Kasım ayında da ihlaller devam etti
17:50 HDP Gençlik Meclisi konseri Esenyurt İlçe Örgütü’nde yapılacak
17:37 Türkiye'nin saldırıları 13'üncü gününde sürüyor
17:23 Emek ve Özgürlük İttifakı: Bu iktidarı göndereceğiz
16:52 Şadiye Manap'ın gözaltı süresi ikinci defa uzatıldı
16:16 Iğdır eski Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü tacizden açığa alındı
16:10 Erdoğan, Kuzey ve Doğu Suriye’yi hedef aldı
16:10 Kadın Savunma Ağı: Sistem kadınların güvenliğini sağlamıyor
15:43 'Alevi inancı torba yasanıza sığmaz'
15:29 KNK'den tecrit ve saldırılara karşı deklarasyon
15:05 Valilik yasak gerekçesini erişim engeli konulan ANF'ye dayandırdı
14:36 KESK Amed Şubeler Platformu: Zulme boyun eğmeyeceğiz
14:33 Ağır hasta Kırtay’ın durumuna dikkat çekildi
14:32 74 yaşındaki ağır hasta tutuklu için tahliye talebi
14:01 Gençlerden çağrı: DÖM çatısı altında birleşelim
13:53 Şenyaşar: Adaletsizliği görmeyen zihniyet Türkiye’de kaybedecektir
13:23 ‘Engelliler için bütçe ve kamu hizmeti istiyoruz’
12:57 Cumartesi Anneleri Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu
12:54 Başaran: AKP-MHP’nin tekçi politikaları kaybedecek
12:28 Gençler, tecride, işgale ve kimyasallara karşı direnecek
12:15 Akbelen'de yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı
12:05 İmralı’da sohbet de yasak
12:00 ‘Çözümü saylayacak mekanizmalar kurulsun’
11:37 Dilan Kortak'ın katledilmesi: Soruşturma tarafsız yürütülmüyor
11:16 Bombalanan gazetenin önünden seslendiler: Susmayacağız
10:25 İsveç Mahmut Tat’ı Türkiye’ye iade etti
10:25 Kobanê Davası’nda ara karar: Tüm talepler reddedildi
10:10 Lokman Werdi: Türkiye Kurdistan topraklarını işgal ediyor
09:51 Forma 600, giyim yardımı 38 TL!
09:02 Prof. Dr. Köker: İhtiyacımız olan Altılı Masa’nın önerisi değil yepyeni bir anayasa
09:01 Sömürüye karşı örgütlenme: Çağrı Merkezi Çalışanları Dayanışma Ağı
09:00 03 ARALIK 2022 GÜNDEMİ
08:52 Bêrîvan Xalid: Türkiye’nin saldırılarını boşa çıkaracağız
08:24 TJA aktivisti 8 kadın tutuklandı
01:14 TJA aktivistlerine tutuklama talebi
00:01 Ankara Adliyesi’nde fenalaşan Ekti hastaneye kaldırıldı
02/12/2022
23:06 Tahliye olan Çelik Amed'te karşılandı
22:49 Efrîn ve Marê’de Rus hava saldırısı
21:50 Ağır hasta tutukluydu: Ahmet Sılık yaşamını yitirdi
21:16 Öğrencilerden ‘Fişini buruşturup atma, krizi fişle’ çalışması
21:12 Reuters: Esad Erdoğan ile görüşmeyi reddetti
20:47 30 yıllık tutuklu zılgıtlarla karşılandı
20:39 Kobanê Davası’nda ara karar bekleniyor: AİHM kararı hatırlatıldı
19:27 SES: Promosyon sözleşmeleri yeniden düzenlensin
19:11 'Alevilere ve inançlarına yönelik nefret söylemleri son bulmalı'
19:07 Mersin'de 2 kişi tutuklandı
19:06 Amed Barosu’ndan dokunulmazlıklar için başvuru
18:53 21’inci KNK kongresi başladı: Saldırılara karşı ortak mücadele vurgusu
18:45 DİB ‘Savaşa karşı hayat konferansı’ düzenleyecek
18:40 İHD nöbetinde mülteciler için barış istendi
18:27 Şarbajêr saldırısında 1 yurttaş yaşamını yitirdi
18:23 AKP başörtü teklifini Meclis’e sunacak
18:20 SES emekçilerinden kadro talebi
17:29 İzmir'de polis bir kişiyi öldürdü
16:47 Gergerlioğlu’ndan cezaevi raporu: 1 yılda 73 kişi katledildi - YENİLENDİ
16:39 Barış Nöbeti’nde tutuklu gazetecilere özgürlük talebi
16:17 Musalo’nun cenazesi 116 gün sonra ailesine verildi
16:10 Zap'ta yaşamını yitiren Alkan için taziye kuruldu
16:01 'Onurlu bir barış tecridin kaldırılmasıyla olur'
15:56 Siirt Sosyal Hizmetlere atanan müdür AKP il başkanına teşekkür etti
15:52 18 kadın adliyeye sevk edildi
15:42 HDP Gençlik Meclisi’nden konferans kararı
15:41 Manap’ın gözaltı süresinin uzatılmasına avukatlardan itiraz
15:40 ‘Cinsel istismar’ failleri 8 yıl sonra yakalandı
15:20 Nilüfer Belediyesi hakkında inceleme
15:12 Tutuklu yakınlarından polise tepki
15:05 ‘Yaşar Kemal edebiyat dünyamızın çınarıydı’
14:59 Riha’da eylem ve etkinlik yasağı protestosu
14:58 İntihar ettiği ileri sürülen kadın yaşamını yitirdi
14:54 ‘Gözaltındaki kadınlar serbest bırakılsın’
14:50 Omeriya bölgesinde askeri operasyon
14:50 Ezgi Mola’ya destek veren oyuncu Abdullah'a dava
14:40 Türkiye’den Şarbajêr’e hava saldırısı
14:31 21 kadından gözaltındaki kadınlar için 21 önerge
14:17 Sêrt Barosu ‘yasak’ kararına dava açtı
14:07 Amed Tabip Odası, Dr. Demir'in tahliyesini istedi
14:06 Karşıyaka Belediyesi’nde maaş protestosu
13:59 Fincancı'nın iddianamesi kabul edildi
13:52 ‘Cinsel istismar’ davasında tutuklama talepleri reddedildi
13:46 5 gündür haber alınamayan 29 yıllık tutuklunun ailesine bilgi verilmiyor
13:29 FES’ten HDP’ye ziyaret
13:22 Sancar: Savaş bütçesinin engellilere aktarılmasını mümkün kılacağız
13:21 Kobanê Davası: Mütalaada Gültan Kışanak hakkında bir tespit yok
13:01 Mücadele sonuç verdi: GGM'de tutulan kadınlar serbest bırakılıyor
12:48 Kadınlar Ankara Emniyeti’ne ifade vermedi
12:46 CİMER’e yapılan CPT başvurusuna yanıt yok!
12:34 Abdullah Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:22 5 yıl önce yaşamını yitiren Yüksel’i gözaltına almak için operasyon
12:21 İsviçre Parlamentosu’nun gündemi Kürtler
12:11 Özgür Ülke’ye bombalı saldırı protesto edilecek
12:03 105 avukat tecrit için Diyarbakır Barosu’na başvurdu
12:00 Bütçeye şerh: AKP-MHP’nin tercihi ölümden yana
11:54 Ferit Şenyaşar: Erdoğan bu anneyi görmek zorunda
11:28 HDK'den tecride karşı 'birleşik mücadele' çağrısı