9 Ekim’de temel talep Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü olacak

img
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik 9 Ekim komplosuna karşı Van ve İzmir'de yapılacak yürüyüşlere katılım çağrısı yapan parti ve sivil toplum örgütleri, Öcalan'ın fiziki özgürlüğünü haykıracaklarını belirtti.  
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde ağır tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük 9 Ekim 1998'de devreye konulan uluslararası komplonun yıl dönümü dolayısıyla Diyarbakır, Van, Mardin, Ağrı, İstanbul ve İzmir'in de aralarında olduğu birçok kentte kitlesel yürüyüş düzenlenecek. Yürüyüşlerin temel şiarı "Özgürlüğe yürüyoruz" olacak. Ayrıca panel ve kimi etkinliklerle de komplo sonrası yaşanan gelişmelere dikkat çekilecek. 
 
Komplonun yıl dönümü olan 9 Ekim’de Van'da yürüyüş düzenlenecek. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde düzenlenecek yürüyüşün hazırlıkları sürüyor.  
 
‘ÖZGÜRLÜĞÜ ÖZGÜRLÜĞÜMÜZDÜR’
 
Öcalan şahsında başlatılan tecridin bütün Kürtler üzerinde uygulanmak istendiğini belirten Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) Van Şubesi yöneticisi Halime Albay, tecrit politikasını boşa çıkarmak için herkesi 9 Ekim’de yapacakları yürüyüşe çağırdı. Albay, “Aslında Öcalan şahsında bütün Kürtlere tecrit uygulamak isteniliyor. Bu tecrit politikası kırılmayana kadar, savaş daha da derinleşecek, kadınlar daha çok katledilecek ve insanlar daha hukuksuz uygulamalara karşı karşıya kalacaktır. Bu yürüyüşümüzün asıl amacı Sayın Öcalan’ı fiziki özgürlüğünü sağlamaktır. Özellikle kadınların bu yürüyüşe katılması gerekiyor. Erkek-devlet anlayışı her gün yüzlerce kadını öldürüyor. Bu durumun son bulması için kadınların birlikte tecride dur demesi gerekiyor. Şunu çok iyi biliyoruz; tecrit kırılmadığı sürece kadınlar, gençler ve Kürt halkının özgür olacağına inanmıyoruz. Öcalan'ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür.  Bu nedenle 9 Ekim saat 13.00 Sanat Sokağı’nda yapacağımız yürüyüşe yurtsever halkımızı bekliyoruz” dedi.
 
‘TECRİDİ KIRALIM’
 
Komployu boşa çıkarmak için herkesin o gün alanlarda olması gerektiğini ifade eden DBP İl Örgütü Yöneticisi Selahattin Genco, “Biz bu komployu boşa çıkarmak ve tecrit politikasını kırmak için ilimizde yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Bu tecridin devam etmesi durumunda ülkeyi zor günler beklediğini hepimiz biliyoruz. Ülkedeki Kürt sorunun demokratik bir şekilde çözülmesi için tecridin kırılması gerekiyor. Bu durumun ne kadar hassas ve önemli olduğunu biliyoruz. O gün o tecrit politikalarını kırmaya ve kamuoyu oluşturmak istiyoruz. Bütün halkımızı yürüyüşe davet ediyorum; gelin hep birlikte tecrit politikasını kıralım diyoruz” diye konuştu.
 
‘ÖCALAN PLANLARINI BOŞA ÇIKARDI’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası güçlerin yaptığı komplo ve sonrasında devreye konulan tecrit politikasının Öcalan tarafından boşa çıkarıldığını vurgulayan Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (ARSİSA) Yöneticisi Murat Sekmen ise, yürüyüşe katılım çağrısı yaptı. Sekmen, “Öcalan’a yönelik devreye konulan komplo ve tecrit politikasının asıl sebebi Kürt halkını tecrit altına almaktır. Öcalan tecrit sistemine karşı yeni bir paradigma yarattı. Öcalan bu oyunu boşa çıkardı. Uluslararası güçler yapmak istediklerinde hedefe ulaşmadı. Bu durumun farkında olan güçler gün gittikçe tecridi derinleştiriyorlar. Aslında komplonun devamı tecrit sistemiydi fakat başarılı olamadılar. Komplonun amacı Öcalan ve Kürt halkı arasındaki iletişim kesmektir. Öcalan için yapılan eylem ve etkinliklere katılarak, bu anlayışı teşhir ederek tecridi kırmak gerekiyor. Komplocu zihniyetin planlarını boşa çıkarmak için herkesi 9 Ekim’de gerçekleşecek olan yürüyüşe davet ediyoruz” diye konuştu. 
 
İZMİR'DE KİTLESEL YÜRÜYÜŞ 
 
9 Ekim komplosunun protesto edileceği bir başka kent de İzmir. Halkların Demokratik Kongresi (HDK), TJA, HDP, DBP, Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER), Barış Anneleri İnisiyatifi, Demokratik Alevi Derneği (DAD), Ege Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Derneği (EGE-TUHAYDER), Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER), Avesta Dil ve Kültür Araştırma Derneği (AVESTA ZIMAN) ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), 9 Ekim saat 15.00'te Basmane Meydanı'nda kitlesel yürüyüş gerçekleştirilecek.
 
ÖCALAN'IN FİZİKİ ÖZGÜRLÜĞÜ
 
HDK İzmir İl Eşsözcüsü Mehmet Sabri Gül, Kapitalist Modernite'ye karşı Öcalan'ın ortaya koyduğu Demokratik Modernite fikrinin Ortadoğu ve dünyada bir modele dönüştüğüne işaret etti. Gül, "24 yıldır bütün uluslararası güçler tarafından örülerek sürdürülen komplo ve tecridin altında yatan neden bu mücadelenin kendisidir” dedi. Öcalan'ın özgürlüğü için mücadele edilmesi gerektiğini kaydeden Gül, “Özgürlük mücadelesi yürütenler, emeğin hakkına sahip çıkanlar ve kadın özgürlüğü mücadelesini yürütenlere düşen temel sorumluluk, Sayın Öcalan'a yönelik komployu protesto etmektir. Bütün ekonomik, siyasal, demokratik hatları tıkayan ve onlara yönelik faşist hattın önünü açan bu komploya karşı özgürlüğü talep edip, mücadeleyi yükseltmektir. Sayın Öcalan'ın özgürlüğü, yaşanan savaşın önünü kesecek, kadın mücadelesinin önünü açacak, emeğin haklarını verenlerin önünü açacak, işsizliği önleyecek temel politika ve mücadele alanıdır. Basmane meydanında başlayarak, Kürt halk önderinin özgürlüğünü talep edeceğimiz yürüyüşle mücadeleyi yükseltmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.
 
'TECRİT YAŞAMIN HER ALANINDA'
 
HDP İzmir İl Eşbaşkanı Berna Çelik ise, komplo ile Öcalan’ın fikirlerinin hedef alındığını söyledi. Öcalan'a yönelik komplo ile bütün topluma yönelik bir tecrit politikasının geliştirildiğine dikkati çeken Çelik, "Ortadoğu ve Türkiye halkları açısından geliştirilen fikriyat bir mekana sıkıştırıldı. Halkların nefessiz kalmasına yönelik geliştirilen süreç 24 yıldır devam ediyor” dedi. Tecride karşı verilen bir mücadelenin de olduğunu vurgulayan Çelik, "Şu an sadece Kürt halkına yönelik sürdürülen bir tecrit yok. Yaşamın her alanına dağılan bir tecrit politikası var. Mevcut durumda toplumun bulunduğu yoksulluk, kadın cinayetlerin yaşanması, tutuklamalar, demokratik kitle örgütlerin engellenmesi, yaşanan ekonomik sorunlar Öcalan fikirlerinin engellenmesi ile ilgili bir durum. Halkın mücadeleyi yükseltmesi gerekiyor. Bu mücadele ile beraber sadece tecridin değil, artık Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanmasına yönelik çalışmaların yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 
 
YÜRÜYÜŞE ÇAĞRI
 
Öcalan'ın toplum için önemli bir noktada olduğunu ve attığı her adımın belirleyici olacağı vurgulayan Çelik, Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması gerektiğini kaydetti. Çelik, şunları söyledi: "Bu nedenle Sayın Öcalan’la aracılarla yürütülen tartışma her zaman eksik kalıyor. Birinci derece muhatabın bulunduğu alanda gelişen tartışmalar daha sağlıklı ve ön açıcı tartışmalar olacaktır. Daha önce kurulan çözüm masası ile halklar açısında geleceğe dair bir umut ışığı oluştu. O umudu tekrardan yeşertmek için fiziki özgürlükten sonra yürünecek yol daha anlamlı olacaktır" diye kaydetti. 9 Ekim'de Basmane'de yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yapan Çelik, "Bu eylem sadece tecrit sürecinin bitirilmesi değil, bununla beraber fiziksel özgürlüğü getirecek bir hamlenin başlangıcı olacaktır. Kendisini barışın bir parçası olarak gören herkese çağrımızdır: Basmane'de Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için sesimizi yükseltmeye davet ediyoruz” çağrısı yaptı.
 

Diğer başlıklar

02/12/2023
22:19 Ordu’da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti
20:32 İsrail saldırıları sürüyor: 300 ölü ve yaralı enkaz altından çıkarıldı
20:11 Filipinler’de 7.6 büyüklüğünde deprem
20:04 HEDEP'ten Keçiören’de halk toplantısı: Yeni bir yaşamı birlikte kuralım
19:42 İzmir Kadın Platformu: Makbule Özer için verilen karar geri alınsın
18:18 ANKA-DER’den Kürt Aydını Xelîl Xeyalî için söyleşi
17:32 Kadınlar ‘Dörtte dört, kadın sanat’ atölyesinde bir araya geldi
16:46 AKP'li vekille görüşmek isteyen işçilere polis engel oldu
16:14 HEDEP MYK’si yarın kritik gündemlerle toplanacak
15:47 DFG Kasım ayı raporu: 51 davada 93 gazeteci yargılandı
15:10 KESK’in Kartal mitingi: Sermayeye değil, halka bütçe
14:54 ‘TTB’nin seçilmiş yönetimine yargı eliyle darbe yapıldı’
14:52 'Tahliyesi engellenen 31 yıllık tutsak Akbaba tedavi edilmiyor'
14:48 Çevirmen: ATK, diyalize giren hasta tutsağa ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi
14:30 HEDEP Milletvekili Ömer Öcalan: Kürtlerin gözü İmralı'da
14:28 Ağabeyi gözaltında çığlıklarını duydu, 29 yıldır akıbeti bilinmiyor
14:14 İHD Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu
14:12 KESK'ten halktan ve emekten yana bütçe talebi
14:06 AP Türkiye Raportörü: Cumartesi Annelerini savunmak insan haklarını savunmaktır
13:50 Açlık grevindeki tutsaklardan mesaj: Savaş politikalarına 'hayır' deme zamanı
13:42 Marînos bölgesinde yaşamını yitiren Özbey toprağa verildi
13:40 KESK bölge mitingi: Savaşa değil halka bütçe istiyoruz
13:06 HEDEP’ten Mêrdîn kongresine katılım çağrısı
13:00 81 yaşındaki Özer için çağrı: ATK süreci yeniden başlatılsın
12:58 Cenazesi karton kutuda teslim edilen Elçiçek için yürüdüler
12:23 Ekoloji Derneği yarın 'Takas Pazarı' etkinliği düzenleyecek
11:40 30 yıllık tutsak Yüksekbağ tahliye oldu
11:25 Gözaltına alınanlardan 50’den fazla kişi tutuklandı
10:33 Dilan Kortak cinayetinde 8 yıldır sonuç yok
10:20 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden 39 gündür haber alınamıyor
10:17 İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı
10:13 Kızının cenazesi kutuda teslim edilen anne: Üzgünüm ama bize güçleri yetmeyecek
09:53 Tutsaklar açlık grevini sürdürüyor
09:18 Küçükbalaban: Tecrit devam ederse toplumsal gerilimler yaşanabilir
09:16 Kayyım Devegeçidi Piknik Alanını bedelsiz devretti
09:15 Özgür Ülke 29 yıl önce bombalandı: Bu ateş sınırları da aştı
09:10 Siyasetçilerden açlık grevi için 'ses olma' çağrısı
09:08 Tutsakların eylemi 6'ncı gününde: Talepleri talebimizdir
09:05 Êlih kayyımı aynı şirkete 2 yılda 34 milyon TL’lik 3 ihale verdi
09:03 Polisin katlettiği Eser’in avukatı: Gerekli ceza verilmedi
09:01 MLSA Eş Direktörü Ok: Gazetecileri savunalım
09:00 02 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:58 Evrensel'in yeni Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Özdal
00:06 Qendîl’in Bokrîskan köyüne saldırı
01/12/2023
23:02 Filistin Sağlık Bakanlığı: 178 kişi hayatını kaybetti
22:09 Ankara'da 'İçeride Dışarıda' sergisi başladı
21:39 Hasta tutsak Tanhan'ın eşi hastaneye kaldırıldı
20:28 Amed Barosu üyesi avukata polis saldırısı
20:16 Êlih’te 30 yıllık tutsağa kitlesel karşılama
20:12 İstinaf 5 yaşındaki Efe'yi ezen polisin beraat kararını bozdu
19:48 Menteşe Yurttaş İnisiyatifi: Muğla halkı seçeneksiz değil
19:39 Şenyaşarlar katliamının ‘konuşmayan tanığı’ AKP’den aday adayı
18:11 Ateşkes sona erdi: 109 Filistinli öldürüldü
17:58 Bakırhan Gever’de: Yerel seçimlerde halk adayını seçecek
17:54 İzmir'de 4 tutuklama
17:48 30 yıllık tutsak Uçar tahliye oldu: Buruk sevinç yaşıyorum
17:42 Hemşireye cinsel saldırıda bulunan doktorun davası görüldü
17:29 Yerel seçimlerde adaylık için istifa süreci sona erdi
16:59 ‘Çatışmalı ortam çocuklarda büyük tahribata yol açıyor’
16:55 Kobanê Davası: Süleyman Şah operasyonu için bilgi talebi
16:09 Barış Nöbeti eylemlerinde ‘tecride son verin’ çağrısı
16:03 Mahkemenin görevden alma kararına tepki: TTB'nin yanındayız
15:43 Hacettepe Üniversitesi’nde sağlık emekçilerinin sorunları artıyor
15:35 Demokratik Modernite davasında mütalaa hazırlanacak
15:27 15 yaşındaki çocuğu arama çalışmaları 5’inci gününde
15:24 DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Artık rakamların peşinde koşmayacağız
14:59 HEDEP Makbule Özer için İHİK'e başvurdu
14:53 Hatay Barosundan avukata saldırıya protesto
14:04 Türkdoğan: Kürt sorununda çözümsüzlüğün bedeli 4 trilyon dolar
14:03 Asgari ücret görüşmeleri 11 Aralık'a ertelendi
14:02 Kardeşinin cenazesine katılmak isteyen tutsaktan 135 bin TL istendi
13:42 Yüzde 90 engelli tutsak Abdullah Öcalan için açlık grevinde
13:40 Nisêbîn'de gözaltına alınanlar Mûş'a sevk edildi
13:38 Emekliler bütçe taleplerini duyurdu
13:36 Elçiçek'in cenazesi karton kutu içinde ailesine teslim edildi
13:01 Newroz Tertip Komitesi’ne açılan dava ertelendi
12:44 81 yaşındaki Özer hakkında ATK’den bir yılda iki ayrı rapor
12:05 Direnişteki işçilere jandarma barikatı
12:00 Bakırhan: Kürdü reddeden bu topraklarda muhakkak kaybedecek
11:55 Abdullah Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
11:40 Can Atalay için AYM'ye ikinci başvuru
11:24 Bedlîs’te 22 kişi tutuklandı
11:19 Amed halkından Mızraklı’ya destek: Cevabı sandıkta vereceğiz
11:09 Kadın Meclisi Sözcüsü Türkoğlu: Kentimizi yönetecek olan biz kadınlarız
10:29 Tutsaklar 5 gündür açlık grevinde
10:23 TTB Genel Sekreteri Bulut: Mahkeme başkanı baskı altına alındı
09:57 Ağır hasta tutsak Tanboğa’nın babası: Serumlarla yaşıyor, serbest bırakılsın
09:34 Mızraklı’nın avukatı: Politik kimliğinden dolayı ceza verildi
09:23 Yerel seçim takvimi yayımlandı
09:16 Kayyımdan seçim öncesi 9 milyonluk gıda alımı
09:14 Gazze'de 'insani ara' uzatılmadı
09:12 Edremit Belediyesi’nde milyonluk zarar 12 başlıkta sıralandı
09:08 Kayyım işten çıkardığı dalgıçların arama çalışmasına katılmasını engelledi
09:07 Türkmen: OSB’ler köle kamplarına dönüştü
09:06 30 yıllık hasta tutsağın infazı yakıldı
09:05 Bakanlığın 'adalet' bütçesinde 12 yeni cezaevi var
09:03 Patriyarkanın aparatı: Gündüz kuşağı programları
09:01 Uygulanmayan karar nedeniyle köy kömür tozu içinde
09:00 3 gazetecinin davaları başlıyor: Meslektaşlarımızın yanındayız
09:00 01 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:28 Nisebîn’de 2 kişi darp edilerek gözaltına alındı
30/11/2023
23:28 Mızraklı’dan mahkeme kararı sonrası ilk sözler: Direnmek yaşamaktır
22:13 Hatimoğulları: Hiçbir kayyım zihniyetini doğru bulmuyoruz
21:35 '#TTBSusturulamaz' gündem oldu: Sağlık yoksa mücadele haktır
20:31 Can Atalay için protesto eylemi: Haklar ihlal ediliyor
19:50 HEDEP’ten TTB kararına tepki: Kayyım darbesinin devamıdır
19:42 Çocuğa yönelik sistematik tecavüz davası ertelendi
19:12 TTB Merkez Konseyi Üyeleri görevden alındı: Bu mücadele bitmez
19:06 Libya tezkeresi Meclis'te kabul edildi
18:55 Hamas, iki rehineyi serbest bıraktı
17:53 Tarsus ve Kürkçülerdeki tutsaklardan mücadele çağrısı
17:21 Polisten kavga eden gruba sert müdahale
17:12 İzmir'de gözaltına alınanların ifade işlemi sona erdi
17:06 Kobanê Davası’nda şerik var fail yok!
16:57 DTSO Erxenî’de 10 bin ağaç dikti
16:46 HEDEP’li İrmez: Öcalan’ın paradigmasına herkesin sahip çıkması gerekiyor
16:41 Elçiçek ve Satılmış’ın cenazeleri ailelerine verildi
16:33 Emine Şenyaşar suçlamaları reddetti
16:31 Êlih kayyımının eşinin katıldığı programa katılım zorunluluğu
16:23 Gar Katliamı davası: Müfettiş raporunun yüzlerce sayfası silinmiş
15:33 ATK raporuyla 81 yaşındaki Özer tekrar cezaevine girecek
15:25 İstanbul’da fırtına ve yağışın bilançosu: 1 ölü, 4 yaralı
14:57 Fincancı: Görevimizin başındayız
14:55 Sağlık emekçileri Ekim ayı ücretlerinin ödenmesini istedi
14:12 Bakırhan: İrademizi gasp edenlere gereken cevabı vereceğiz
13:40 Diyanet'in Kobanê Davası talebi: Cumhurbaşkanlığı 'yakılan' camileri açıklamadı
13:31 Cemal Tanhan 39 gündür yaşam mücadelesi veriyor
13:26 Kobanê Davası: İddialar iftiraya dönüştü
13:14 Göç dernekleri verileri paylaştı: Kurdistan insansızlaştırılmak isteniyor
13:03 KESK 2 Aralık'ta miting düzenleyecek
13:02 Akkuyu Nükleer Santral davası: Su sıcaklığı santrali soğutamaz
12:50 TÜİK: Ekonomi 5,9 büyüdü
Ekonomistler: Anlam ifade etmiyor
12:47 Akşener: Özel’in teklifini GİK’e sunacağız
12:25 Özak Tekstil işçileri ablukaya rağmen direniyor
12:12 Hatimoğulları: Savaşların bitmesini isteyen MGK, Kürtlere saldırmaya devam ediyor
11:07 Abdullah Öcalan için görüşme başvurusu
11:05 Açlık grevindeki tutsak: Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü istiyoruz
10:06 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden 37 gündür haber yok
09:47 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' talepli açlık grevi 4'üncü gününde
09:32 Gazze'de 'insani ara' uzatıldı
09:30 Emekçiler İstasyon Meydanı'nda bütçe taleplerini haykıracak
09:14 Êlih Barosu Başkanı Şenses: Elçi dosyası cezasızlığa sürükleniyor
09:12 Eğitim Sen: Kömürsüz bırakılan okullarda kaloriferler yanmıyor
09:11 ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ kampanyası: Türkiye’ye heyet gönderilecek
09:08 Ankara'da 'İçeride Dışarıda' sergisi açılıyor
09:06 Wan kayyımları birbirlerini aratmıyor!
09:03 4 yıldır bitirilmeyen yol kazaya davetiye çıkarıyor
09:01 AKP'li belediyeden seçilmişlere X-ray dayatması
09:00 30 KASIM 2023 GÜNDEMİ
29/11/2023
23:24 Bayındır’dan Êlih kayyımına: Şov yapma, haddini bil!