Gençlere ‘Özgürlük Yürüyüşü’ çağrısı: Komploya karşı ses yükseltelim

DİYARBAKIR - Gençleri 9 Ekim’de gerçekleştirilecek “Özgürlüğe Yürüyoruz” yürüyüşüne davet eden HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, “Tüm gençleri komploya ve tecride karşı ses yükseltmeye çağırıyoruz” dedi. 
 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Diyarbakır’da bulunan Genel Merkez Danışma Bürosu'nda gençlik gündemine dair açıklamalarda bulundu. Dağ, Gurbetelli Ersöz’ü anarak, Kürt Kadın Gazeteciler Günü’nü kutladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 9 Ekim 1998’de Suriye’den çıkmasıyla başlayan uluslararası komploya değinen Dağ, bununla Kürt halkının özgürlük mücadelesinin tasfiye edilmesinin amaçlandığını söyledi. Dağ, “Ne 24 yıl önce gerçekleştirilen uluslararası komplo,  ne de tecrit politikası Kürt özgürlük mücadelesini tasfiye edemedi. Şunu çok açık şekilde söylemek gerekir ki, bir halk üzerinde yürütülen uluslararası komplo; Kürt özgürlük mücadelesinin büyümesinin ve aynı zamanda başarıya ulaşmasını engelleyememiştir” dedi. 
 
TECRİDE KARŞI PARADİGMANIN İNŞASI 
 
PKK Lideri üzerinde ağırlaştırılarak devam ettirilen tecridin komplonun devamı olduğunu söyleyen Dağ, Abdullah Öcalan şahsında uygulanan tecrittin sadece Kürt halkına değil, Ortadoğu halklarına da uygulandığının altını çizdi. Dağ, “Bugün basına düşen bir bilgiye göre Sayın Öcalan’a tekrar bir disiplin soruşturması açıldığını ve 3 aylık görüş yasağının verildiğini öğrendik. Biz tecridi kabul etmediğimiz gibi, işkenceye dönüşen disiplin soruşturmalarını da kabul etmiyoruz. Özellikle İmralı’daki disiplin cezaları, tecrit politikasının sürdürülmesi için yaratılmak istenen hukuki kılıftır. Biz Kürt genç kadınları,  Kürt gençleri ve Kürt kadınları olarak bir kez daha söylüyoruz; tecrit politikasını yıkmanın, tecrit politikasına karşı mücadele etmenin yegane yolu Kadın Özgürlükçü, Ekolojik ve Demokratik paradigmanın inşasıdır. Bizler tecrit politikasını yıkmak ve uluslararası komployu boşa çıkarmak için Kadın Özgürlükçü, Ekolojik ve Demokratik paradigmanın inşası için çalışacağız” şeklinde konuştu. 
 
GENÇLERE YÜRÜYÜŞ ÇAĞRISI
 
Komplonun yıl dönümde birçok kentte eylem ve etkinlikler gerçekleştirileceğini aktaran Dağ, 9 Ekim’de İstanbul, Van, Diyarbakır,  İzmir ve Batman başta olmak üzere birçok kentte gerçekleştirilecek “Özgürlüğe Yürüyoruz” yürüyüşüne katılım için gençlere çağrıda bulundu. Dağ, şöyle konuştu: “Komplonun yıl dönümde birçok ilde yürüyüşler, basın açıklamaları ve paneller gerçekleştiriyoruz. 9 Ekim günü İstanbul, Van, Amed, İzmir ve Batman başta olmak üzere birçok kentte yürüyüş gerçekleştireceğiz. Başta Amed halkı olmak tüm Kürt halkını; demokrasi, özgürlük ve barıştan yana olan tüm halkları, kadınları, gençleri komplonun yıl dönümünde bu yürüyüşlere katılmaya, komploya ve tecride karşı ses yükseltmeye çağırıyoruz. Özellikle Amed gençlerini, kadınlarını ve halkını 9 Ekim saat 15.00’te Özlem 2000 önünde yapacağımız yürüyüşe davet ediyoruz.” 
 
NAGİHAN’IN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ 
 
Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’in katledilmesine değinen Dağ, “Jîna Amini’nin katledilmesinden sonra günlerdir Rojhilat ve İran sokakları ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganları ile yankılanıyor. Jîna Amini’yi katleden karanlık zihniyet, ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganını kendisine rehber edinen, kadın özgürlük mücadelesini yürüten Nagihan Akarsel’i alçakça katletti. Nagihan’ın katledilmesi ile Kürt özgürlük mücadelesi ve Kürt kadın hareketi mücadelesi hedeflendi. Ama bu zihniyet, binlerce Nagihan’ın kadın özgürlük mücadelesini sürdüreceğini bilmelidir” diye belirtti. 
 
‘İKTİDAR DAİŞ’İN İNTİKAMINI ALIYOR’ 
 
Dağ, DAİŞ'in Kobanê'ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim tarihinde başlayan direnişin yıl dönümüne dair şunları söyledi: “İktidar DAİŞ’in yenilgisinin intikamını Kürtlerden, HDP’den almak istiyor. Hiçbir güç, hiçbir zihniyet, hiçbir siyaset, Kürt halkının direnişini kumpas davalarına dönüştüremez. Kürt halkının meşruluğunu sorgulayamaz. 6-8 Ekim direnişi, bir milattır. Aynı şekilde DAİŞ’in yenilgisinin başlangıcıdır. O gün ‘Kobanî düştü düşecek diyenler’, bugün Kobanî’nin düşmeyişinin intikamını Kürt halkından ve partimizden alamaz” diye konuştu. 
 
ÖZGÜR BASIN SUSTURULMAK İSTENİYOR
 
Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen “Sansür Yasası” ile Özgür Basının susturulmak istendiğini belirterek Dağ, şunları söyledi: “İktidar ulusal basını tekeline almış durumda. Bununla da yetinmeyip emniyet ve yargıyı sindirme ve susturma aracına dönüştürmek istiyor. Bütün bunlara rağmen düşüncesini dile getiren ve mesleğinin gereği olarak halka gerçekleri yazan onlarca gazeteci tutuklu. İktidar bununla da yetinmeyip, Özgür Basını susturmak, sosyal medyada gerçeklerin yazılmasını engellemek için sansür yasasını Meclis’e getiriyor. Sansür Yasası, ifade özgürlüğü önündeki büyük bir engeldir ve asla kabul edilemez. Sansür yasası ne bizler ne de basın etiği açısından kabul edilemez. Hiçbir basın meslek örgütü ile ortaklaşılmadan, hiçbir gencin, kadının fikri alınmadan hazırlanan bu yasa, iktidarın gerçekleri gizlemesi için yaptığı bir düzenlemedir. Sansür yasası derhal geri çekilmeli ve basının özgürce mesleğini yapması için gerekli koşullar yaratılmalıdır. 
 
AMED GENÇLİĞİNE ÇAĞRI: FESTİVALE KATILMAYIN
 
Sosyal medyayı yasaklayan, gazetecileri susturan, susturamadığını da tutuklayan, tutuklayamadığını ise katleden, festivalleri ve konserleri yasaklayan iktidar, onların atadığı kayyımlar ve Kültür Bakanı Sur’da festival gerçekleştirmek istiyor. Bizler ne Kürt halkının iradesini gasp eden kayyımları ne ‘Sur’u Toledo yapacağız’ diyen iktidarı da ortaklarını da Sur’da yaşanan acıları da unutmadık. Bütün Amed halkına, Amed gençliğine festivali boykot etme çağrısı yapıyoruz. Bu festival özel savaş politikaları çerçevesinde kültürel soykırım amacıyla yapılan bir festivaldir. 
 
GENÇLERİN BARINMA SORUNU 
 
Özel savaş politikalarının derinleştiriliyor. Bununla birlikte eğitim sisteminin bir özel savaş politikasına alet edildiğini biliyoruz. Eğitim sisteminin her gün değiştiği, toplumsal cinsiyetin göz ardı edildiği, toplumsal cinsiyete duyarlı olmayan bir eğitim sistemi ile barajların kaldırılmasıyla bu yıl 3 milyondan fazla üniversite öğrenci örgün eğitime başladı. Geçen yıl üniversite öğrencileri aylarca parklarda sabahladı, ‘barınamıyoruz’ dedi. Yine bu yıl barınma sorunu tekrar gün yüzüne çıktı. Gençler, ‘Okuyamıyoruz, geçinemiyoruz, beslenemiyoruz, barınamıyoruz’ dedi. Barınma da beslenme de en temel haktır. Barınma sorununu çözdük diyen iktidar koğuş sistemini yaratmış, artan enflasyona karşı porsiyon küçültmeyi önererek yurtlarda tek tip sistemine geçmiştir. Tek tip yemek sistemi insani değildir. Gençler koğuş değil yurt, tek tip yemek sistemi değil, en insani hak olan beslenme haklarını istiyor. Barınma sorunu bir an önce çözülmeli ve öğrencilerin talepleri karşılanmalıdır. 
 
İKTİDAR SARAYLARINDAN OLACAK 
 
Gençlerin en temel haklarını elinden alan bu iktidar, gençlerin mücadelesiyle saraylarından olacak. Öğrencileri, gençleri koğuş sisteminde ranza sistemiyle barınmaya zorlayan hiç kimse saraylarda kalamayacak. Tek tip yemek sistemiyle karnını doyuran öğrenciler asla ama asla şatafat içinde yaşayanları iktidarda bırakmayacak. İlk seçimde gençler AKP-MHP iktidarına kendisi yok saymanın, iradesinin yok sayılmasının ne olduğunu gösterecek. Bizler de buradan bir kez daha öğrencilerin taleplerinin bir an önce karşılanması, barınma ve beslenme sorunun çözülmesi eğitim hakkının gasp edilmemesi için yetkililerin gereklerini yapmaya çağırıyoruz. 
 
MÜCADELEYİ BÜYÜTME ÇAĞRISI 
 
Öğrencilerin yanındayız, mücadelemiz gençlik mücadelesi, öğrenci ve kadın mücadelesi olduğunu buradan belirtiyoruz. Tüm öğrencilere ve gençlere dayatılan bu şartları kabul etmeme ve en temel haklarını arama ve mücadeleyi büyütme çağrısını da yeniliyoruz. Bizler HDP Gençlik Meclisi olarak her zaman öğrencinin, emekçinin, işsizin, gencin yanında olduğumuzu, mücadelelerinin mücadelemiz olduğunu ve bunun ne olursa olsun iktidarı yıkıp gençlerin, öğrencinin ve emekçinin yönetimini inşa edeceğine inanıyoruz. Tüm gençlerde bu umutla, bu inançla örgütlenmeli ve mücadelesini yükseltmelidir.”

Diğer başlıklar

03/12/2022
23:26 Ağrı'da zincir marketin 5 şubesi mühürlendi
22:28 Dersim Dağ: Gençliğin gücünden korkuyorlar
20:55 Saliha Aydeniz: Halkın direnişi karşısında CPT geri adım atacak
19:59 Erkek şiddeti: Bir çocuk katledildi, babası yaralandı
18:57 Riha'da bir kadın katledildi
18:48 Kaybettirilen Hüseyin Taşkaya'nın akıbeti soruldu
18:39 DGF’nin raporuna göre Kasım ayında da ihlaller devam etti
17:50 HDP Gençlik Meclisi konseri Esenyurt İlçe Örgütü’nde yapılacak
17:37 Türkiye'nin saldırıları 13'üncü gününde sürüyor
17:23 Emek ve Özgürlük İttifakı: Bu iktidarı göndereceğiz
16:52 Şadiye Manap'ın gözaltı süresi ikinci defa uzatıldı
16:16 Iğdır eski Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü tacizden açığa alındı
16:10 Erdoğan, Kuzey ve Doğu Suriye’yi hedef aldı
16:10 Kadın Savunma Ağı: Sistem kadınların güvenliğini sağlamıyor
15:43 'Alevi inancı torba yasanıza sığmaz'
15:29 KNK'den tecrit ve saldırılara karşı deklarasyon
15:05 Valilik yasak gerekçesini erişim engeli konulan ANF'ye dayandırdı
14:36 KESK Amed Şubeler Platformu: Zulme boyun eğmeyeceğiz
14:33 Ağır hasta Kırtay’ın durumuna dikkat çekildi
14:32 74 yaşındaki ağır hasta tutuklu için tahliye talebi
14:01 Gençlerden çağrı: DÖM çatısı altında birleşelim
13:53 Şenyaşar: Adaletsizliği görmeyen zihniyet Türkiye’de kaybedecektir
13:23 ‘Engelliler için bütçe ve kamu hizmeti istiyoruz’
12:57 Cumartesi Anneleri Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu
12:54 Başaran: AKP-MHP’nin tekçi politikaları kaybedecek
12:28 Gençler, tecride, işgale ve kimyasallara karşı direnecek
12:15 Akbelen'de yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı
12:05 İmralı’da sohbet de yasak
12:00 ‘Çözümü saylayacak mekanizmalar kurulsun’
11:37 Dilan Kortak'ın katledilmesi: Soruşturma tarafsız yürütülmüyor
11:16 Bombalanan gazetenin önünden seslendiler: Susmayacağız
10:25 İsveç Mahmut Tat’ı Türkiye’ye iade etti
10:25 Kobanê Davası’nda ara karar: Tüm talepler reddedildi
10:10 Lokman Werdi: Türkiye Kurdistan topraklarını işgal ediyor
09:51 Forma 600, giyim yardımı 38 TL!
09:02 Prof. Dr. Köker: İhtiyacımız olan Altılı Masa’nın önerisi değil yepyeni bir anayasa
09:01 Sömürüye karşı örgütlenme: Çağrı Merkezi Çalışanları Dayanışma Ağı
09:00 03 ARALIK 2022 GÜNDEMİ
08:52 Bêrîvan Xalid: Türkiye’nin saldırılarını boşa çıkaracağız
08:24 TJA aktivisti 8 kadın tutuklandı
01:14 TJA aktivistlerine tutuklama talebi
00:01 Ankara Adliyesi’nde fenalaşan Ekti hastaneye kaldırıldı
02/12/2022
23:06 Tahliye olan Çelik Amed'te karşılandı
22:49 Efrîn ve Marê’de Rus hava saldırısı
21:50 Ağır hasta tutukluydu: Ahmet Sılık yaşamını yitirdi
21:16 Öğrencilerden ‘Fişini buruşturup atma, krizi fişle’ çalışması
21:12 Reuters: Esad Erdoğan ile görüşmeyi reddetti
20:47 30 yıllık tutuklu zılgıtlarla karşılandı
20:39 Kobanê Davası’nda ara karar bekleniyor: AİHM kararı hatırlatıldı
19:27 SES: Promosyon sözleşmeleri yeniden düzenlensin
19:11 'Alevilere ve inançlarına yönelik nefret söylemleri son bulmalı'
19:07 Mersin'de 2 kişi tutuklandı
19:06 Amed Barosu’ndan dokunulmazlıklar için başvuru
18:53 21’inci KNK kongresi başladı: Saldırılara karşı ortak mücadele vurgusu
18:45 DİB ‘Savaşa karşı hayat konferansı’ düzenleyecek
18:40 İHD nöbetinde mülteciler için barış istendi
18:27 Şarbajêr saldırısında 1 yurttaş yaşamını yitirdi
18:23 AKP başörtü teklifini Meclis’e sunacak
18:20 SES emekçilerinden kadro talebi
17:29 İzmir'de polis bir kişiyi öldürdü
16:47 Gergerlioğlu’ndan cezaevi raporu: 1 yılda 73 kişi katledildi - YENİLENDİ
16:39 Barış Nöbeti’nde tutuklu gazetecilere özgürlük talebi
16:17 Musalo’nun cenazesi 116 gün sonra ailesine verildi
16:10 Zap'ta yaşamını yitiren Alkan için taziye kuruldu
16:01 'Onurlu bir barış tecridin kaldırılmasıyla olur'
15:56 Siirt Sosyal Hizmetlere atanan müdür AKP il başkanına teşekkür etti
15:52 18 kadın adliyeye sevk edildi
15:42 HDP Gençlik Meclisi’nden konferans kararı
15:41 Manap’ın gözaltı süresinin uzatılmasına avukatlardan itiraz
15:40 ‘Cinsel istismar’ failleri 8 yıl sonra yakalandı
15:20 Nilüfer Belediyesi hakkında inceleme
15:12 Tutuklu yakınlarından polise tepki
15:05 ‘Yaşar Kemal edebiyat dünyamızın çınarıydı’
14:59 Riha’da eylem ve etkinlik yasağı protestosu
14:58 İntihar ettiği ileri sürülen kadın yaşamını yitirdi
14:54 ‘Gözaltındaki kadınlar serbest bırakılsın’
14:50 Omeriya bölgesinde askeri operasyon
14:50 Ezgi Mola’ya destek veren oyuncu Abdullah'a dava
14:40 Türkiye’den Şarbajêr’e hava saldırısı
14:31 21 kadından gözaltındaki kadınlar için 21 önerge
14:17 Sêrt Barosu ‘yasak’ kararına dava açtı
14:07 Amed Tabip Odası, Dr. Demir'in tahliyesini istedi
14:06 Karşıyaka Belediyesi’nde maaş protestosu
13:59 Fincancı'nın iddianamesi kabul edildi
13:52 ‘Cinsel istismar’ davasında tutuklama talepleri reddedildi
13:46 5 gündür haber alınamayan 29 yıllık tutuklunun ailesine bilgi verilmiyor
13:29 FES’ten HDP’ye ziyaret
13:22 Sancar: Savaş bütçesinin engellilere aktarılmasını mümkün kılacağız
13:21 Kobanê Davası: Mütalaada Gültan Kışanak hakkında bir tespit yok
13:01 Mücadele sonuç verdi: GGM'de tutulan kadınlar serbest bırakılıyor
12:48 Kadınlar Ankara Emniyeti’ne ifade vermedi
12:46 CİMER’e yapılan CPT başvurusuna yanıt yok!
12:34 Abdullah Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:22 5 yıl önce yaşamını yitiren Yüksel’i gözaltına almak için operasyon
12:21 İsviçre Parlamentosu’nun gündemi Kürtler
12:11 Özgür Ülke’ye bombalı saldırı protesto edilecek
12:03 105 avukat tecrit için Diyarbakır Barosu’na başvurdu
12:00 Bütçeye şerh: AKP-MHP’nin tercihi ölümden yana
11:54 Ferit Şenyaşar: Erdoğan bu anneyi görmek zorunda
11:28 HDK'den tecride karşı 'birleşik mücadele' çağrısı