9 Ekim yürüyüşlerinde Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi

HABER MERKEZİ - 9 Ekim komplosuna karşı birçok kentte düzenlenen yürüyüşlerde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü talep edildi. 
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük 9 Ekim 1998’de startı verilen uluslararası komplonun 24'üncü yılı birçok kentte protesto edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve sivil toplum örgütleri öncülüğünde “Özgürlüğe Yürüyoruz” şiarıyla yapılan yürüyüşlerde komplo lanetlendi. 
 
KIZILTEPE 
 
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde DBP, TJA, HDP, MED-TUHADFED ve MEBYADER tarafından düzenlenen yürüyüş için Özmen Parkı’nda bir araya gelindi. Yürüyüş öncesi kentin birçok noktası zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Parkta toplanan kitle polisler tarafından dağıtılmak istendi. Ancak kitle, "Bijî Serok Apo" sloganı ve alkışlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Kitlenin yürüyüşe başlamasıyla birlikte polisler sokaklarda barikatlar kurdu. Aralarında HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ve HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar'ın da olduğu grup ile polisler arasında tartışma yaşandı. Bu sırada farklı bir sokaktan başka bir grup yürüyüşe devam etti. 
 
GÜNAY’DAN ÖZGÜRLÜK VURGUSU
 
Yürüyüşte sık sık "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana zindanan" ve "Jin, jiyan, azadî" sloganları attı. Yürüyüş sonrası konuşan HDP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Mehmet Fatih Öztürk, komployu kınadıklarını belirtti. Öztürk, Öcalan üzerindeki tecridin kırılması için barış ve demokrasi mücadelesine sahip çıkılması çağrısında bulundu. 
 
HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ise, tecrit politikalarına karşı özgürlük taleplerinden geri adım atmadıklarını vurguladı. Günay, “Sayın Öcalan Ortadoğu’da barışın teminatıdır. Türkiye’nin demokrasinin teminatıdır” dedi. Sözleri sık sık “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla kesilen Günay, özgürlük taleplerinin engellenemeyeceğinin altını çizdi. Günay, “Özgürlük için bedel ödeyen, gönlünü özgürlüğe yatırmış milyonların önünde kimse duramaz. Nasıl ki 24 yıldır İmralı’da bütün politikalarınıza rağmen, tecrit politikalarınıza rağmen sonuç alamadınız ise, bugün de ne bariyerlerinizle ne polis şiddetinizle, ne baskılarınızla, ne gözaltılarınızla, ne tutuklamalarınızla, ne de zindanlarla Kürt halkını korkutamayacaksınız. Bizler mutlaka ve mutlaka bu topraklara demokrasiyi ve özgürlüğü getireceğiz. Çünkü şimdi herkes ‘Jin, jiyan, azadî’ diyor. Çünkü herkes şimdi özgürlük için özgürlüğe yürüyor. Ya özgürlük ya özgürlük” şeklinde konuştu.
 
DÜNDAR: KOMPLO BOŞA ÇIKARILDI
 
HDP’li Pero Dündar da 9 Ekim’in sadece Kürtler için hazırlanan bir komplo olmadığını belirterek, komployla “3’üncü Dünya Savaşının” başlatılmak istendiğini söyledi. Uluslararası güçlerin kendileri için 9 Ekim komplosunu final olarak gördüklerini belirten Dündar, Öcalan’ın duruşu ve mücadelesiyle komployu boşa çıkardığını belirtti. Dündar, “Bugün bu komplo Jina Aminî direnişi ile boşa çıkarılmıştır. Günlerdir Nagihan Akarsel için ayakta olan Kürt halkı, dünya gençleri tarafından boşa çıkarılmıştır” dedi. Dündar, Öcalan’ın sağlığı, güvenliği ve özgürlüğü sağlanana kadar Kürtlerin direneceklerini vurguladı. 
 
Açıklama sloganlar eşliğinde sona erdi.
 
DOĞUBAYAZIT'TA YÜRÜYÜŞ 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük 9 Ekim komplosu Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde yapılan yürüyüşle kınandı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), TJA, DBP, HDP ve Barış Anneleri Meclisi öncülüğünde İsmail Beşikçi Caddesi’nde bir araya gelen kitle, burada gerçekleştirdiği açıklamanın ardından HDP İlçe Örgütü binasına doğru yürüyüşe geçti. "Komploya, tecride, zindanlardaki işkence sistemine ve hasta tutsakların zindanlarda ölüme terk edilmesine karşı Özgürlüğe yürüyoruz" pankartının taşındığı protesto eylemine, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ile çok sayıda yurttaş katıldı. 
 
 
‘DEMOKRASİNİN YOLU İMRALI’DAN GEÇER’
 
Yürüyüş öncesi yapılan açıklamada DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde 4 Ekim’de gerçekleştirilen silahlı saldırıda katledilen Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’i anarak konuşmasına başladı. Devamında Öztürk, uluslararası komployu anımsatarak, "24 yıl önce uluslararası bir komplo ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan Türkiye’ye teslim edildi. 24 yıldır tecrit devam ediyor. Komployu planlayanlar Sayın Öcalan'ın fikirlerinin yayılmasının önüne geçmeye çalıştılar ama İmralı Adası’ndaki direniş bu anlayışı kırdı. Barışın, demokrasinin ve özgürlüğün yolu İmralı'dan geçer. Tecridi kınıyoruz. Sayın Öcalan özgürlüğüne kavuşuncaya kadar mücadele edeceğimizin sözünü veriyoruz" diye belirtti.
 
İlçede etkili olan sağanak yağışa rağmen gerçekleştirilen açıklamanın ardından polisin engellemelerine rağmen "Bimre tecrit bijî aşitî", "Bijî Serok Apo" ve “Jin jiyan azadi” sloganları, alkış, zılgıtlarla HDP Doğubayazıt İlçe binasına doğru yürüyüşe geçti.
 
Yürüyüşün ardından kitle HDP binasına geçti.
 
URFA’DA KİTLESEL YÜRÜYÜŞ
 
DBP ve HDP Urfa il örgütleri, 9 Ekim komplosunu Haliliye ilçesinde bulunan Topçu Meydanı'nda kınadı. HDP milletvekilleri ile Urfa Emek ve Demokrasi Platformu birleşenlerin de aralarında olduğu kitle, alanda bulunan yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı. Engellemeye rağmen meydanda yüzlerce kişi toplandı. Protesto eyleminde, "Tecrit kalksın kapılar açılsın barış konuşulsun" ve "Tecrîdê rakin deriyê Îmralîyê vekin aştiyê ava bikin" pankartı açıldı. Polisler, Kürtçe pankartta "İmralı" kelimesi geçtiği için el koymak istedi. Kitle, pankartı polislere vermeyerek açıklama yaptı. 
 
 
TAŞ: ÖCALAN KONUŞSUN
 
HDP Siirt Milletvekili Sıddık Taş, komploya tepki göstererek, “Bu komplonun amacı tasfiye etmekti. O dönem Türkiye'ye gardiyanlık görevi verildi. Sayın Öcalan kaosun derinleşmemesi için çözüm için komployu boşa çıkardı. Komplo bugün tecrit ile devam ediyor. Sayın Öcalan konuştuğu zaman Türkiye ye Ortadoğu’ya huzur geldi. Bundan sonra tecridi derinleştirdiler. 7 yıldır kaos var. Huzur, barış istemeyenler bunu yaptı. Ekonomik krizin nedeni de bu. Bu politikalardan vazgeçin. İmralı tecridi bir an önce kalksın. Sayın Öcalan konuşsun. Kürt sorunu demokratik yollar ile çözülsün. İnkar ve savaş ile bu sorun çözülmez. AKP bu halka çözüm sunmuyor. İmralı kapıları açılırsa çözüm olur. Başka yol yok. Bütün yolları denediniz bir çözüme kavuşmadınız. Türkiye hakları bunu görsün. AKP kendi saltanatı dışında bir şey düşünmüyor" diye konuştu. 
 
Açıklama, "Bijî berxwedana Îmrali" ve "Siyasi tutuklular irademizdir" sloganları ile son buldu. Açıklama sonrası kitle, Özgürlük Yürüyüşü'ne geçti. Polisler kitlenin önünü meydan çıkışında kesti. Polisin ablukasını yaran kitle, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’ne doğru yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık "Bijî berxwedana Îmrali" sloganı atıldı.
 
Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşe polis saldırdı. Saldırı sonucu Hatice Göktepe ve Ömer Kıstak adlı yurttaşlar darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltı sayısının daha fazla olabileceği belirtildi. Kitle saldırıya karşı "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.
 
CİZRE’DE YÜZLERCE KİŞİ YÜRÜDÜ
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde DBP, HDP, TJA ve MED TUHAD-FED öncülüğünde yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe, HDP Şırnak milletvekilleri Nuran İmir, Hasan Özgüneş, Barış Anneleri Meclisi, TJA aktivistleri ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı.
 
Aralarında HDP Milletvekili Nuran İmir’in de bulunduğu kitle, tüm engellemelere rağmen Nur Mahallesi’ndeki Özkan Caddesi’nden, “Komploya, tecride, zindanlardaki işkence sistemine ve hasta tutsakların zindanlarda ölüme terk edilmesine karşı özgürlüğe yürüyoruz” pankartıyla HDP ilçe binasına kadar, “Bijî Serok Apo”, “Tecride hayır, hemen şimdi özgürlük”, “Bijî berxwedana Serok”, “Kahrolsun komplo”, “Kes nikare roja me tarî bike” ve “Bê Serok jîyan nabe” sloganları ile yürüdü. Kurami Caddesi’nde başka bir grup yürüyüşe dahil olurken, kitle daha sonra HDP ilçe binası önünde bir araya geldi. 
 
 
 ‘İMRALI’YA SAHİP ÇIKIYORUZ’
 
Yürüyüşü engellemeye çalışan polis ile tartışan HDP milletvekili Nuran İmir, “Bugün komplo günüdür. Siz komplonun anlamını daha iyi biliyorsunuz. Uluslararası kirli politikalara ve komploya karşı cevap olmak ne zamandan beri anayasal suç olmuştur? Bu ülkenin geleceği için İmralı’ya sahip çıkıyoruz. Bir arada yürümenin yolunun adresi İmralı olduğuna inandığımız için yürüyoruz” dedi.
 
Ardından HDP ilçe binası önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan İmir, uluslararası komplonun PKK Lideri Abdullah Öcalan şahsında Kürt halkına yönelik gerçekleştiğini belirterek, “Komplo ile Kürt halkının geleceğini karartmak istediler. Fakat Sayın Öcalan’ın demokratik bir ülke ve özgür bir yaşam duruşuyla bu planı boşa çıkarttı. NATO eliyle kurulan gladyo ittifakı resmi kontrgerilla gücüdür. Bunların eliyle Sayın Öcalan’ı Türkiye’ye teslim ettiler. O günden beri Kürt ve Türk halkının geleceğini karartmak istiyorlar. Ortadoğu’da hesapları var. O hesapları halklara karşıdır” diye konuştu.
 
‘TECRİT KOMPLONUN DEVAMIDIR’
 
İmir, 2011’den bu yana PKK Lideri Öcalan şahsında ağır bir tecrit yürütüldüğüne dikkat çekerek, “Bugün tecritte ısrar ve devam ettirme komplonun devamıdır. ‘Biz de varız ve Kürdüz’ diyerek bu topraklarda yaşamını bedeli Kürt halkı için ölüm oldu. Bu bizim kaderimiz değildir. Bu karanlık gün dolayısıyla, ‘Kimse güneşimizi karartamaz’ diyerek komployu boşa çıkaranları saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.
 
Açıklamadan sonra kitle oturma eylemi gerçekleştirdi. 
 
ADANA’DA POLİS SALDIRISI
 
Adana'da DBP, TJA, HDK, HDP tarafından uluslararası komplo protesto edildi. Polis açıklama öncesi Heykeli Parkı ve HDP Adana il binasını ablukaya alarak, giriş ve çıkışlara izin vermedi. HDP il binasında toplanan grubun dışarı çıkması engellenirken, bina çıkışındaki gruba ise polis saldırdı. Saldırıda çok sayıda kişi yaralandı. Kitlenin direnişi sonrası bina önünde açıklama yapıldı. Polisin müdahalesine tepki gösteren HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış, polisin yaptığının suç olduğunu belirterek, "Siyasi parti olarak ifade özgürlüğümüzü kullanma, basın açıklaması yapma hakkımız var. Parti binamızın önünü kapatarak Anayasal suç işliyorsunuz" dedi. 
 
 
'MUHATAP ÖCALAN'DIR'
 
Komplonun politik ve toplumsal sonuçlarının bugün bütün yakıcılığı ile devam ettiğini ifade eden Karakış, "Ortadoğu’da yaşayan bütün halklara umut olabilecek bir fikriyatın mimarı olan Sayın Öcalan’a karşı geliştirilen komplo, aynı zamanda büyük bir toplumsal dönüşüme ve yeni bir yaşam fikriyatına karşı uluslararası güçlerin müdahalesidir. Demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigmanın hedef alınmasıdır. Komplo bir taraftan Kürt halkının özgürlük mücadelesini tamamıyla tasfiye etmeyi amaçlarken öbür taraftan halkları karşı karşıya getirerek bir iç savaşın zeminini yaratmak istemiştir. Fakat Sayın Öcalan’ın İmralı’da ortaya koymuş olduğu demokratik çözüm iradesi ve bütün Ortadoğu’yu kapsayacak yeni bir yaşam paradigmasının bu topraklarda hayat bulması, bu komplocu girişimi boşa çıkarmıştır. Bütün ağırlaştırılmış mutlak tecride rağmen Kürt sorununun demokratik çözümünün asli muhatabı ve müzakere gücü bugün de Sayın Öcalan’dır" dedi.
Komployu kınayan Karakış, tecridin kırılması için bütün demokratik çevreleri duyarlı olmaya çağırdı. 
 
‘GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’
 
Mersin’de ise HDP Akdeniz ilçe binası önünde yapılan açıklamada, “Em ber bi azadiye ve dimeşin özgürlüğe yürüyoruz” pankartını açan grup, sık sık  "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana zindanan" ve "Jin, jiyan, azadî" sloganları attı. Açıklama yapan Çukurova TUAY-DER yöneticisi Ergin Altuntaş, komplonun Kürt halkının özgürlük mücadelesinin tamamını tasfiye etmeye yönelik oluğunu belirterek, “Tecrit rejimine karşı geri adım atmadan demokrasi ve barış mücadelemizi güçlendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
 
Açıklama oturma eylemiyle sona erdi.
 

İZMİR’DE OTURMA EYLEMİ

İzmir'de bulunan siyasi parti ve kurumlar, uluslararası komployu protesto etmek için Basmane Meydanı'nda bir araya gelerek Sümerbank'a yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Ancak yürüyüşü engelleyen polis, kitleyi barikatlarla ablukaya aldı. Barikata tepki gösteren HDP İl Eşbaşkanı Çınar Altan, devletin sistematik işkence haline getirdiği tecride karşı çıkmanın tüm toplumun görevi olduğunu belirterek, "Bugün bu görevimizin karşısında barikatlar duruyor. Bu barikatlar faşizmin barikatlarıdır. Bu barikatların bizim için meşruiyeti yoktur. Bu barikatlara karşı mücadeleyi yükselteceğiz" dedi.

Yürüyüşün engellenmesi üzerine ise kitle, kısa süreli oturma eylemi gerçekleştirdi. "Özgürlüğe yürüyoruz" pankartının açıldığı protesto eyleminde, "Tecrit insanlık suçudur", "Em dimeşin azadiye" ve "Tecrit öldürür" dövizleri taşındı. Sık sık "Umut hakkı insan hakkıdır", "Selam selam İmralı'ya bin selam", "Barışın yolu İmralı'dır", "Biji berxwedana zindana", "Tecride hayır tutsaklara özgürlük" ve "Be Serok jiyan nabe" sloganları atılan eyleme, HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Kemal Peköz ile HDP Muğla ve Aydın il yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

'ÇÖZÜM ÖCALAN'DIR'

Oturma eyleminin ardından açıklamayı yapan İl Eşbaşkanı Berna Çelik, “Ortadoğu’da yaşayan bütün halklara umut olabilecek bir fikriyatın mimarı olan Sayın Öcalan’a karşı geliştirilen komplo, aynı zamanda büyük bir toplumsal dönüşüme ve yeni bir yaşam fikriyatına karşı uluslararası güçlerin müdahalesidir. Demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigmanın hedef alınmasıdır. Fakat Sayın Öcalan’ın İmralı’da ortaya koymuş olduğu demokratik çözüm iradesi ve bütün Ortadoğu’yu kapsayacak yeni bir yaşam paradigmasının bu topraklarda hayat bulması, bu komplocu girişimi boşa çıkarmıştır. Bütün ağırlaştırılmış mutlak tecride rağmen Kürt sorununun demokratik çözümünün asli muhatabı ve müzakere gücü bugün de Sayın Öcalan’dır" dedi.

'MÜCADELE HAKTIR'

Ardından konuşan HDP Milletvekilli Serpil Kemalbay da, şunları belirtti: “Kürt sorunu uluslararası bir sorundur. 24 yıl önce ateşkes çağrısı yapan Sayın Abdullah Öcalan’a komplo kurulmuş ve bu sorun çözümsüzlükle sonuçlandırılmak istenmiştir. Onurlu bir barış için mücadele eden 4 parça Kürdistan ve dünyada direnen bütün Kürt halkına selam olsun. Mücadeleleri haktır, bu mücadeleyi selamlıyorum.”

'BİRLİKTELİĞE DİNAMİT KOYMAYIN'

Son olarak konuşan HDP Milletvekili Kemal Peköz ise, “Bugün yaşanan savaşın çözümü için taraflar bellidir. Bir taraftan Sayın Öcalan diğer taraftan devlettir. Sayın Öcalan’ının sesinin duyulmaması için tecrit uyguluyorlar. Sayın Öcalan’ın sesi duyulması demek barış demektir. Halkların birlikteliğine dinamit koymayın” ifadelerini kullandı.

EŞBAŞKANLAR GÖZALTINA ALINDI

Açıklamanın ardından kitle, HDP İzmir İl Örgütü binasına yürüyüşle geçti. Parti binasına girdiği esnada ise kitleye saldıran polis, HDP İl Eşbaşkanları Berna Çelik ve Çınar Altan'ın yanı sıra ismi öğrenilmeyen 1 kişiyi gözaltına aldı.

 
 
 
 

Diğer başlıklar

02:42 DEM Parti'den yangın çağrısı: Hızlı bir şekilde devreye girin
02:35 Valiliklerden yangına ilişkin açıklama
02:19 Amed Büyükşehir Belediyesinde kriz yönetimi oluşturuldu
00:10 Şemrex’te çıkan yangın yerleşim yerine sıçradı: Ölü ve yaralılar var
20/06/2024
23:57 İtalya’da mültecileri taşıyan tekne battı: 20 ölü
23:27 Akut açlık çeken insan sayısı 55 milyonu geçti
22:42 ‘İktidar hayvanları öldürme yasasını kabul ettirmeye çalışıyor’
22:16 Direniş sürüyor: Gaspa izin vermeyeceğiz
21:33 Eğitim Nöbeti 26’ncı gününde: TED’e protesto
21:16 İstanbul’da nöbet eylemi: Kayyım faşizmini yıkacağız ve kazanacağız
20:57 Wan'da nöbet eylemi başlatıldı
20:42 Hunergeha Welat’tan ‘Sosina Siya Darê’ parçası
19:56 Ecevit Piroğlu için Sırbistan Adalet Bakanlığı'na mektup
19:42 İHD’den Heskif’teki operasyona ilişkin açıklama
19:36 Suruç Aileleri İnisiyatifi: Adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz
17:46 Çanakkale ve İzmir'de orman yangını
16:58 Emînî'den 6 gündür haber alınamıyor
15:48 Türkiye’ye geçmeye çalışan 4 gence işkence edildi
15:36 30 yılın ardından tahliye olan Özhan’a kitlesel ziyaret
15:34 Mensur Dağı bombalandı
15:13 Gever’de bir kadın katledildi
15:00 İHD: Dünyadaki her 69 kişiden biri mülteci
14:42 Agirî Dağı'ndaki operasyon devam ediyor
13:49 Dola Qeşura’da yasak
13:40 Tüketici güven endeksi yılın en düşük seviyesine geriledi
13:16 'Göçmenlerin hayatları pazarlık konusu yapılamaz'
13:04 ‘Kayyıma geçit yok’ mitingine çağrı: Gün birleşik mücadeleyi büyütme zamanı
12:45 Qabilcewz’da şüpheli çocuk ölümü
12:31 Amed'de hemzemin geçidinde tren kazası: 2 yaralı
11:55 Altın-gümüş madenlerinin etkilerini raporlaştırdılar
11:42 Gazeteci Zagros: Erdoğan savaş ve soykırım diplomasisi yürüterek ülkesini iflasa sürükledi
11:41 İşçi sınıfı deneyimlerini tartışacak
11:38 Toprak altında kalan sondaj işçisi yaşamını yitirdi
11:05 Av. Vefa: Mülteciler için insan hakları bağlamında düzenlemeler yapılmalı
10:33 Bayram tatilinin 5 günlük bilançosu: 36 ölü, 6 bin yaralı
09:45 'Adalet Bakanı tutsakların sorunun çözümü için bir takvim vermedi'
09:08 Cezaevlerinde 'Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:05 İstanbul’da kayyım nöbeti sürüyor: Sessiz kalmayacağız
09:04 Sur’daki kadın yoksulluğu kitaplaştı
09:02 Besiciler alacaklılarının korkusundan evlerine dönemiyor
09:00 20 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:55 Hasta tutuklu Han yaşamını yitirdi
19/06/2024
22:20 Mawa’da çatışma: 2 kişi yaşamını yitirdi
21:58 Binarê Qendîl’e saldırı
21:43 İsviçre’nin 3 kentinden CPT’ye yüzlerce mektup
21:24 Nöbet eylemleri 16’ncı gününde: Kayyım sen kimsin?
21:02 İstanbul’da kayyım nöbeti: AKP’ye karşı mücadeleyi büyütelim
20:48 Hayvanlar için 27 gündür eylemdeler
20:39 Ege ormanları yanıyor
19:33 Öğretmenler 25 gündür eylemde
18:23 Ada sakinleri: Azmanbüsleri istemiyoruz
17:51 Çanakkale’deki orman yangını kontrol altına alındı
17:43 Dîlok’ta bir çocuk boğuldu
16:29 Wan Büyükşehir Belediyesi’nde bayramlaşma
16:09 İstanbul’da kayyıma tepki mitingi düzenlenecek
15:29 Ağrı Dağı’nda askeri operasyon
15:25 Çanakkale’de yangın sonrası tarihi alanın güney hattı açıldı
14:47 Rusya ve Kuzey Kore arasından 'saldırı karşısında destek' anlaşması imzalandı
14:37 Wan'daki mazbata kararını veren hakim terfi ettirildi
14:33 Heskîf’in Mawa Bölgesi’nde askeri operasyon sonrası çatışma
14:20 Koçyiğit: Ne olursa olsun kazanacağız
12:21 Prof. Louis Lemkow: Öcalan siyasi bir mahkum özgür olmalı
10:50 Dikili yangını kontrol altına alındı
10:25 Feministlerin gündemi ‘kadın dostu kentler’ için ortak mücadele
10:00 İstanbul'da vapura 'kayyum defol' pankartı asıldı
09:59 Sanatçılar: Kayyıma karşı ses çıkarmalıyız
09:45 Avrupa Konseyi: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılsın
09:29 Çanakkale’deki orman yangını ikinci gününde
09:12 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:12 Gençler de eski bayramları arıyor!
09:10 'Öldürme' yasasına tepki: Çözüm değil
09:07 İhlaller çocuklarda travmaya neden oluyor
09:03 Kadınlardan 'ücretsiz HPV aşısı' kampanyası
09:01 Wan'da buruk bayramlaşma: Tutsaklardan haber alamıyoruz
09:00 19 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:57 Rize'de kadın katliamı: Jandarma Komutanı tutuklandı
08:07 Tuzla’daki yangın 7 saatte söndürüldü
18/06/2024
23:37 'Noam Chomsky hayatını kaybetmedi'
23:28 İran’daki depremde 4 kişi hayatını kaybetti
21:57 Kayyıma karşı direniş sürüyor
21:39 'Öldürme' yasasına karşı nöbet 26'ncı gününde
21:01 Binarê Qendîl'de bombardıman sonrası yangın
20:20 Feminist kadınlar kayyım tahribatlarını açıkladı
19:57 Kadınlar irade gaspına karşı nöbette: Kayyıma geçit yok
19:21 Sanatçı Erincin: Kayyım seçme ve seçilme hakkına darbedir
18:55 Aksakal mezarı başında anıldı
18:13 Çanakale’de yangın
18:09 Bakırhan: Mûş hak ettiği hizmete kavuşacak
17:34 Hatimoğulları: AKP’nin 'normalleşme' mumu Hakkari’de söndü
17:08 Fabrikadaki yangın ormanlık alana sıçradı
17:00 6 ayda en az 833 saldırı
16:37 Nergis Muhammedi’ye hapis cezası
16:31 Mezranın ceşmesi kamerayla izleniyor: Yaşam alanımız taciz ediliyor
16:06 İstanbul'da barajların doluluk oranında düşüş
16:02 Erdexan'de dolu yağışı trafiği olumsuz etkiledi
15:59 Batman Çay’ına giren genç yaşamını yitirdi
15:37 Giresun'da maden tepkisi: İliç olmak istemiyoruz
14:53 Oyuncu Kazak'tan İmamoğlu'na 'Adalar' mektubu
14:34 Kayıp Gamze Akar bulundu
14:16 Tuzla’da fabrikada yangın
14:09 Agirî eski Belediye Eşbaşkanı Kubilay tahliye edildi
13:35 RES türbinleri için 36 bin ağaç kesilecek
13:32 'Bir şeyin yok' denilerek koğuşa gönderilen adli tutuklu yaşamını yitirdi
12:51 115 aydından kayyıma ortak tepki: Seçme ve seçilme hakkı dokunulmazdır
12:09 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı
10:33 İtalya açıklarında iki tekne battı: 11 ölü, 60'tan fazla kayıp
10:11 Berlin'de 'Abdullah Öcalan ile diyalog günleri' etkinliği
09:54 Paramiliter gruplar Efrîn'de bir yurttaşı daha kaçırdı
09:23 Yangında mahsur kalan kadın ve çocuğu yaşamını yitirdi
09:21 24 saatte 824 kaza: 6 kişi yaşamını yitirdi
09:05 'Çifte standart' uygulama sürüyor: Tutsakların yaşamı tehlikede
09:05 ÖHD'li Işık'tan tecrit tepkisi: Mesleki faaliyetlerimiz engelleniyor
09:03 Tutsak Altınörs: Demokratik cumhuriyet işçi sınıfıyla Kürtlerin ortak paydası
09:03 Cezaevlerinde 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi
09:01 'Hububat fiyatları revize edilsin' talebi
09:00 18 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:15 Cinsel taciz faili öğretmen tutuklandı
08:10 Ordu'da gıda zehirlenmesi: 75 kişi hastaneye başvurdu
07:58 İsrail'den Nusayrat Mülteci Kampı'na saldırı: 7 kişi yaşamını yitirdi
17/06/2024
22:07 İstanbul'daki kayyım protestosunda İmralı tecridine tepki
21:45 Kayyıma karşı nöbetlerde Poyraz anması
20:45 İzmir'deki yangınlar kontrol altına alındı
19:53 Bigadiç ve Ayvacık'ta orman yangını
18:46 Erdoğan'dan ittifak ve erken seçime dair açıklama
17:59 Efrîn'de 2 kardeş kaçırıldı
17:16 Ekvador'da heyelan: 6 ölü, çok sayıda kayıp
17:07 Belediye ziyaretlerinde 'halkçı belediyecilik' vurgusu
16:29 Türkiye’de en az güvenilen medya kuruluşları
15:53 İzmir'de orman yangını
15:25 CHP İl Başkan Yardımcısı: Zulmü birlikte mücadeleyle aşabiliriz
15:24 Oyuncu Esen’den kayyım tepkisi
14:55 Bayram ziyaretinde Deniz Poyraz unutulmadı
14:32 Riha ve Semsûr'da şüpheli çocuk ölümleri
12:53 CHP ve Gelecek Partisi'nden DEM Parti'ye bayram ziyareti: Gündem kayyım
12:37 Deniz Poyraz mezarı başında anıldı
12:01 Türkiye İnsan Hakları Vakfı'na 2023 yılında 781 başvuru
11:58 Reuters: Netanyahu savaş kabinesini feshetti
10:26 Polis evli olduğu kadını ve çocuğunu katletti
10:00 Gazeteci Aykol bilgisi dışında AKP'ye üye yapıldı
09:59 Bayram tatilinin ikinci günü: 11 ölü, bin 295 yaralı
09:11 Tutsaklar Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için eylemde
09:09 Yürekli: BM’nin ‘İmralı’da işkence var’ demesine AK, CPT ve AİHM tarafsız kalamaz
09:07 Avrupa'da sağ neden yükselişte?
09:05 Verimli topraklarda tarım riskte
09:03 DNA sonucu aileye bildirilmedi: 4 yıldır oğlunun cenazesini istiyor
09:00 Kadınların gündemi saldırılara karşı ortak mücadele
09:00 17 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:43 Küresel rapor: Haber okuyanların sayısı azalıyor
16/06/2024
22:53 Bayramın ilk gününde 16 bin kişi kesim sırasında yaralandı
21:58 İrade gaspına karşı nöbette konser etkinliği