DTK, TJA, DBP, HDP: İnsanlık onurunu korumak için saldırılara karşı harekete geçin

DİYARBAKIR - DTK, TJA, DBP, HDP, Güney Kurdistan’a yönelik kimyasal silah saldırılarına ilişkin, Türkiye’nin insanlığa karşı suç işlediğini belirterek, Kürtler başta olmak üzere uluslararası kamuoyuna harekete geçme çağrısı yaptı. 
 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinan Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Türkiye'nin Güney Kürdistan’a yönelik görüntülere yansıyan kimyasal silah saldırılarına ilişkin açıklama yaptı. DBP'nin Diyarbakır'daki Genel Merkez Danışma Bürosu'nda yapılan açıklamada, siyasi parti temsilcileri konuştu.
 
‘İNSANLIK SUÇU İŞLENİYOR’
 
DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Türkiye’nin Güney Kürdistan’a yönelik işgal saldırılarında kimyasal silah kullanıldığını belirterek, bu savaşın İmralı’da tecrit sisteminin derinleştirilmesiyle 2015 yılında başladığını söyledi. AKP-MHP iktidarının savaş konseptini derinleştirdiğini dile getiren Öztürk, “İktidar insanlık suçu işliyor. Her türlü yasaklı ve kimyasal silah Kürdistan’da kullanılıyor. Birleşmiş Milletler içinde yer alan devletlerin Türkiye’ye bu silahları veriyor” dedi. 
 
‘SESSİZLİK CESARET VERİYOR’
 
BM’nin 1925’te Cenevre Sözleşmesiyle kimyasal silah kullanımını yasakladığını ve insanlık suçu olarak kabul ettiğini hatırlatan Öztürk, “Birçok kez çağrılar yapıldı ancak BM başta olmak üzere hiçbir kurum harekete geçmedi, sessiz kalmayı tercih etti. Görüntülerle artık insanlık suçu tüm kamuoyu tarafından görülüyor. İnsan haklarını savunanların sessizliği, Türkiye’yi cesaretlendiriyor. Demokrasi ve özgürlüğü savunanlara sesleniyoruz, insanlık onuru Kürdistan’da ayaklar altına alınıyor. Buna sessiz kalarak, insanlık onurunu, demokrasi ve özgürlüğü savunamayız. Bu kabul edilemez. İnsanlığa karşı suç işleyenlere karşı demokratik tepkimizi her alanda göstermeliyiz. Açıklamalarla sınırlı kalarak, sessiz kalarak, bu suça ortak oluyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
Irak hükümetinin de sessizliğine tepki gösteren Öztürk, “Irak hükümeti Türkiye’nin işgali ve kimyasal silah kullanımına karşı adım atmalı” diye seslendi. 
 
‘İNSANLIK KÜRTLERE BORÇLU’
 
Türkiye’de insan haklarını savunanlara kesimlere çağrıda bulunan Öztürk, şunları söyledi: “Artık herkes harekete geçmeli. Kürtler Rojava’da insanlığı savundu, insan onurunu korudu ve kazandı. İnsanlık Kürtlere borçlu, bunu ödemek için sessizliği bozmak gerekiyor. İnsanlık onurunu savunmak için bugün harekete geçmeli. Kürtleri bir laboratuvar olarak görenlere karşı harekete geçmeli. Saddam da Halepçe’de yaptı. O gün tepki gösterilseydi, bugün Türkiye buna cesaret edemezdi. Öncelikle Güney Kürdistan halkımız, bu saldırılara karşı sesini çıkarmalı. Bu kabul edilemez. Kürdistan’a saldırılara sessiz kalmamalı. AKP-MHP iktidarı mutlaka savaş suçlarının hesabını verecektir.”
 
‘KÜRTLERİN SOYKIRIMI AMAÇLANIYOR’
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, AKP’nin 30 Ekim 2014 tarihli Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında karar altına aldığı “Çöktürme Planı” ile İmralı Adası’nda tecridi derinleştirdiğini ve savaş konseptini devreye koyduğunu söyledi. Türkiye’nin Güney Kürdistan’a yönelik işgal saldırılarında kimyasal silah kullanımının da bu savaşın bir parçası olduğunu dile getiren Tosun, “Kürtlerin soykırımı amaçlanıyor. Kimyasal silah kullanımı, görüntülere de yansıdı. Dünya kamuoyu bu vahşete sessiz kalmamalı. Açıklanan bilançolara bakıldığında, son 6 ayda yaklaşık 3 bin kez kimyasal silah saldırısı gerçekleşti. İktidar siyasetini bu savaş ile yürütmeye çalışıyor. Halk bunu kabul etmemeli” şeklinde konuştu. 
 
‘İNSANLIK SUÇUNA SESSİZ KALMAMALI’
 
Kimyasal silahın yasaklı olduğunu hatırlatan Tosun, “Vicdan sahibi insanlar, bu katliama, insanlık suçuna karşı sessiz kalmamalı. Bu kabul edilemez. İnsanlık ahlakı ve insanlık vicdanı bu suça sessiz kalmamalı. Bu dünya kamuoyunun utancıdır. Bugün Kürtlere karşı kullanılıyorsa, yarın diğer halklara kullanılacağı tehlikesi olduğunu unutulmamalıdır” dedi. 
 
‘KURDİSTAN’DA NİZAMSIZ SAVAŞ’
 
KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Türkiye’nin 100 yıldır Kürtlere karşı kimyasal silah kullandığını belirterek, “Uzun zamandır Güney Kürdistan’da nizamsız bir savaş sürdürülüyor. Bu kanunsuz savaşı kınıyoruz. Bu çare değil, Türkiye bu yasaklı silahları yüz yıldır kullanıyor, Saddam da kullandı, ancak özgürlük mücadelesinin önünü alamadı” ifadelerini kullandı. 
 
SALDIRILARA KARŞI BİRLİK ÇAĞRISI 
 
Türkiye’ye çağrıda bulunan Çiftyürek, “Bu insanlığa karşı bir savaştır. Bir an önce kimyasal silah saldırıları sonlandırılmalı, şiddetle ile sonuç alınamaz” diye konuştu. Çiftyürek, Kürtlerin bu saldırılara karşı birlik çağrısı yaptı. 
 
AYDENİZ: KDP VE BARZANİ SUÇUN ORTAĞIDIR
 
DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz de, şunları söyledi: “Türkiye’nin kimyasal silah kullanma mazisi uzun yıllara dayanıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne Kürt halkı üzerinde her türlü katliamı, her türlü asimilasyonu, bugünlere kadar yürüttü. Güney Kürdistan’da yaşanan kimyasal silah saldırıları, yüz yıllık savaş gerçekliğinin sonucudur. Onlarca defa Türkiye Kürtlerin özgürlüğünü yok etmek için kimyasal saldırıları denedi. 
 
Uluslararası hekimler heyeti, nükleer savaşın önlenmesi için rapor açıkladı. Bu raporda da kimyasal silahın kullanıldığına dair tespitlerde bulundular. Kimyasal silah kullanma mazisi için bir örnek. Bugün yine Türkiye bugün NATO’nun desteğiyle, uluslararası devletlerin sessizliğiyle, kamuoyunun, insan hakları mücadelesi yürütenlerin duyarsızlığından güç alarak, bu suçları işlemektedir. Hem desteği sunanlar, hem duyarsız kalanlar, hem sessiz kalanlar bu suçun ortağıdır. Bugün kimyasal silahın kullanıldığı, yasaklı silahların kullanıldığı defalarca ifade edilmesine rağmen, defalarca heyetlerin girişimlerine rağmen, buna karşı engellemeler, sessizlik, duyarsızlık, tam da bu silahların ne için kullanıldığının net ifadesidir. Heyetlerin Güney Kürdistan’a gitmesini engelleyen, kimyasala karşı maskelere el koyanlar, Güney Kürdistan topraklarını Türkiye’nin işgaline açanlar, onlarca askeri üssün oluşmasına yol açan KDP ve Barzani ailesi, bu suçun ortağıdır. KDP bunları yaparken, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Kürdistan’a, özgür kürde karşı tutumunu da sergilemektedir. 
 
MUHALEFETİN SESSİZLİĞİ
 
Güney Kürdistan halkının ve siyasi partilerinin, dört parça Kürdistan’ın sesini yükseltmesi gerekiyor. Bu halkın evlatlarını vahşice katledenlere karşı, savaş suçlarını işleyen AKP-MHP faşist iktidarına karşı, Türkiye muhalefetinin sessiz kalması da kabul edilebilir değil. Bir taraftan bu vahşete sessiz kalanlar, sonrasında hiç bir şey olmamış gibi Kürdistan’a gelip, Kürt halkından oy istemek riyakarlıktır. Bunu da kabul etmiyoruz. Muhalefetin de görmeyen, duymayan bu duyarsızlığına karşı Kürt halkı cevap verecektir. 
 
HALK ÖZGÜRLÜKTEN VAZGEÇMEYECEK
 
Biliyorsunuz, 23 Ekim’de Erdoğan Amed’e geliyor. Bu kadar savaş suçu işleyen iktidarın başı olan Erdoğan, hangi yüzle Amed’e, Kürdistan’a geliyor. Erdoğan’ın Kürdistan’a, Amed’e gelmesini de Kürt halkı olarak istemediğimizi de ifade etmek istiyoruz. Savaşı fiziksel güçle, teknikle, kimyasalla ya da yasaklı silahlar kullanarak kazananı olmaz. Savaşı onurlu mücadele yürütenler kazanır. Bu kirli savaşı yürütenleri de tarihin çöp sepetinde yerini alacaktır. Kürt’e karşı yıllardır aynı suç işleniyor. Dün Halepçe, Şenyayla, bugün Avaşin, Zap, Metîna ve Güney Kürdistan topraklarıdır. Aynı zamanda Rojava topraklarıdır. Kürtler şimdiye kadar nasıl mücadele ettiyse, nasıl bunlara karşı özgürlük mücadelesinden vazgeçmediyse, bugün de kimyasal silaha karşı da ortak mücadelesini yürütecektir. Bu halk evlatlarına sahip çıkacaktır. Bu halkın 50 yılık bir mücadele geleneği var. Bu 50 yıllık mücadelenin birikimi ve geleneği üzerinden bu halk özgürlüğünden vazgeçmeyecek. Halk iki gündür basında yayınlanan görüntülerin de hesabını soracaktır, özgürlüğüne sahip çıkacaktır. 
 
ULUSLARARASI KURUMLARA ÇAĞRI
 
OPCW, WHO, BM, Avrupa Birliği’ne, sağlık örgütlerine, LAHEY’e, buna ilişkin çalışma yürüten bütün kurumların kimyasal silah kullanımına dair girişimlerde bulunması gerekiyor. Eğer bu tarihi süreçte halen sessiz kalınıyorsa, bu kurumlar halen üzerine düşeni yerine getirmiyorsa, bu kurumlar kendi politikalarına ters düşüyorlardır. Buradan bu kurumların acil kimyasal ve yasaklı silahlara ilişkin girişimleri olmalı. Buna sessiz kalmamalı. Bugün Türkiye Cumhuriyeti devletinin yaptığı insanlık suçudur. Kendine insanım diyen, yazarların, sanatçıların, uluslararası kurumların bu katliama, bu vahşete, bu yasakçı zihniyete sessiz kalmaması gerektiğini belirtiyoruz. 
 
‘SAVAŞ SUÇLARINA SESSİZ KALMAMALI’
 
Kimyasal ve yasaklı silahlara karşı bizler her gün mücadelede olacağız. Bu vahşet insanlığa karşı uygulanıyor. Kürt halkı yıllardır insanlık, demokrasi ve özgürlük için mücadele yürüten bir halktır. Kürt halkı dün olduğu gibi bugün de mücadeleyi yürütecektir. Ama bu mücadeleyi birlikte yükselterek yükselterek devam ettirmek gerekiyor. Her kesimin, demokrasiyi savunanlar, insanlık suçuna karşı sesini yükseltmesi gerekenler, bu suça ortak olmamak için birlikte mücadele etmelidir. Bu gündemle yarın birçok kentte açıklamalar yapılacak. Buna sessiz kalmaması gerektiğini, her kesimin, en başta Kürt halkının her yerde açıklamalara güçlü katılarak, buna karşı sesini yükseltmeli. Bizler hiçbir zaman bu savaş suçlarına, bu katliamcı zihniyete karşı sessiz kalmayacağız. Bu faşizmin istediği de sessizlik, korku yayarak kendini kurumsallaştırmaktır.”
 
 

Diğer başlıklar

18/05/2024
22:15 Cizîr’de bir kadın katledildi
22:11 Afganistan’da sel: 400'e yakın kişi hayatını kaybetti
21:19 İstanbul’da Kürt Dili Bayramı etkinliği
20:59 Hatimoğulları: Mücadelemiz bilenmiş durumda
Bayındır: Kürt halkı DAİŞ sevicilerini de yenecek
20:28 Bir yanda ‘Kamuda Tasarruf’, bir yanda şatafat
20:19 Gençlik örgütlerinden Dörtler, Karer ve Kaypakkaya için yürüyüş
20:08 Perî seçimleri için çalışmalar sürüyor
20:01 Bakırhan: Bizi yargılayan JİTEM ittifakından kurtulacağız
19:25 Kobanê Davası tutsaklarına Kuzey ve Doğu Suriye’den destek
19:08 'Kobanê Davası kararından dönülsün' çağrısı
18:57 Uçar: Kürt halkının en büyük dokunulmazlığı direnişidir
18:35 Mêrdîn’de bir korucu öldürülmüş halde bulundu
17:33 Gazeteci Aslan’a ayakta sayım işkencesinin nedeni Türk bayrağıymış!
17:19 ‘Dilin özgürlüğü yetmez, halkın ve toprakların da özgürleşmesi lazım’
17:00 3 kentte Kobanê Davası protestosu
16:55 Elbak’ta askeri araç devrildi
16:14 Curnê Reş'te mahalle mahalle seçim çalışması
16:12 AKP'li Özcan'ın koruması: Belediye aracında esrar taşıttı
15:38 Afganistan'da sel: En az 50 ölü
15:05 30 yılın ardından memleketinde çiçeklerle karşılandı
14:53 65 yaş üstü hasta tutsakların sağlık sorunlarını sıraladılar
13:56 'Dörtler' anıldı |
13:52 KHK açıklamasında Wan'daki tutuklamaya tepki
13:46 Wan'da Kürt Dil Sempozyumu: Bir dili öldürmek jenosittir
13:41 AKP’nin tarımdaki ‘başarı’ hikayesi: 700 milyar borç
13:37 Şirnex ve Hatay’da Kobanê Davası protestosu
13:31 31 yıllık tutsağın tahliyesine dördüncü engel
13:23 Kayıp yakınlarından birçok kentte eylem: Failleri yargılayın
13:03 Cumartesi Anneleri Örhan ailesinin akıbetini sordu
12:30 Tokat’ta tutsaklara hücre cezası
11:30 Şehba’ya saldırılarda 2 çocuk yaralandı
10:29 Efrîn’de 6 yılda 10 bin kişi kaçırıldı
10:13 Kobanê Davası: Karara karşı omuz omuza mücadele verilmeli
09:46 İstiklal Mahkemeleri'nden Kobanê Davası'na değişen bir şey yok
09:32 Mêrdîn Kitap Festivali: İlgi yoğun, yayıncılar memnun
09:23 Alıkonulan Ahmet'ten 207 gündür haber yok
09:22 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:16 Çiftyürek: 'Kalkınma Yolu Projesi' ile Kürt kazanımları hedefleniyor
09:13 Çıraklık merkezlerinden MESEM’e çocuk emeği sömürüsü
09:06 Nas: Ülke geleceği açısından umut kırıcı bir karar
09:03 'Güvenlik' arıcılığı bitme noktasına getirdi
09:02 Ünsal: DAİŞ’in intikamı alınmak isteniyorsa boşa bir çaba
09:01 Penseli işkence iddianamede yer almadı
09:00 18 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
07:49 3 kentte 18 tutuklama
17/05/2024
23:24 Köln'de Kobanê Davası tutsaklarıyla dayanışma mitingi
21:20 30 yıllık tutsak İlhan tahliye edildi
21:06 Gök ve Dinç’in davasında karar çıkmadı
20:06 Kobanê’den mesaj: Kobanê Davası tutukluları onurumuzdur
19:34 Savcılıktan Kobanê Davası'ndaki beraat ve tahliyelere itiraz
17:57 ‘Emine Şenyaşar yargılanıyor, katliamı yapanlar yargılanmıyor’
17:40 Mêrdin Kitap Festivali’nde Aram Yayınevi’ne yoğun ilgi
17:16 Antalya ve Hatay’da 9 kişi serbest bırakıldı
17:02 Dêrsim’de halk konserine valilik yasağı
16:28 Hemşire Bilgin şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
16:04 Colemêrg’te 6 kişi daha tutuklandı
16:01 Dokuz Eylül Üniversitesi'nde 8 ayda 3 kez yemek ücretine zam
15:59 3 kentte 'Tecride son ver' eylemi
15:57 Bakanlıktan Karaburun'da 41 yeni RES onayı
15:52 Belediyeye gelen para maaşlara yetmedi
15:42 Curnê Reş’te 12 mahallede seçim çalışması: Yüksek farkla kazanacağız
15:32 Çorum'da iki kadın katledildi
14:24 Şehba’nın Til Mediq köyüne saldırı
14:20 Kışanak Amed'te: Kobanê vicdan meselesiydi, vicdan kazanacak
14:16 Birçok kentte Kobanê Davası protestosu
14:13 Sêrt kayyımın tahsis ve devir işlemleri iptal edildi
14:06 Wan sokakları: Kararı mahkeme değil, iktidar verdi
13:56 Adalet Bakanı Tunç'tan Kobanê Davası açıklaması
13:55 Ege cezaevlerinde 1 yılda 934 hak ihlali
13:43 'Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulsun' talebi
13:34 30 yıllık tutsağın tahliyesi ikinci kez engellendi
13:29 Curnê Reş seçmenlerine mektup: 2 Haziran'da zafer halayına duralım
13:27 Mêrdîn 1’inci Kitap Festivali başladı
13:07 Hukukçular: Düzmece yargılamayla verilen cezaları tanımıyoruz
12:00 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:52 Kobanê Davası dünya basınında
11:26 İfadeye çağrılan Akıl ve Çağlı gözaltına alındı
11:14 Erdoğan'ın affettiği Çetin Doğan tahliye edildi
11:06 DEM Parti 3 kentte Kobanê Davası kararlarını protesto edecek
11:05 TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı
11:00 2 kişiyi öldüren AKP’linin babasına Erdoğan affı!
10:47 Yüksekdağ'dan ilk mesaj: Kimsenin yüzü düşmesin, diz çöktüremediler
10:32 Kobanê Davası avukatı Aydın: Börü'nün ölümü algı için kullanıldı
10:06 Wan'da 21 kişi tutuklandı
09:51 Hukukçular: İktidar yargıyı suç aleti olarak kullandı
09:44 Müfredat tepkisi: Çocuklarımız AKP’nin şekillendirici hamuru değil!
09:26 Eren Keskin: Bu intikamcı bir karardır
09:11 Alıkonulan Ahmet'ten 206 gündür haber yok
09:10 Tutsaklar telefon ve aile görüşlerine çıkmıyor
09:08 Çocuk emeği üzerinden milyonlarca liralık ciro
09:06 Şüpheli şekilde ölü bulunan Koç’un babası: Kızım öldürüldü
09:04 Çakmak: İmralı’ya gitmek için yeni bir başvuru yapacağız
09:03 Barış Anneleri 'özgürlük' talebinde kararlı
09:00 17 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:50 Kobanê Davası'nda hangi siyasetçiye kaç yıl ceza verildi?
08:07 Erdoğan'dan 28 Şubat hükümlülerine af
01:18 15 barodan Kobanê Davası açıklaması
01:10 Tuncel: Cezaevlerinde İmralı tecridine karşı verilen mücadeleyi anlamlandıralım
01:03 Amor ve Sjöstedt’den Kobanê Davası kararına tepki
16/05/2024
23:19 Tahliye edilen siyasetçi kadınlar: Mücadele sürecek
22:48 Êlih ve Wan’da Kürt Dili Bayramı etkinlikleri
22:33 Amed ve Adana’da yürüyüş
22:19 Bedlîs’te 6 kişi tutuklandı
21:40 Tahliye olan Kışanak: Barışa ihtiyacımız var
21:16 Korucu saldırısında 6 yurttaş yaralandı
21:00 Hüseyin Deniz Öykü Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu
20:28 Kobanê Davası kararına karşı ortak mücadele çağrısı
19:46 Kobanê Davası kararına tepki yağdı
19:36 Avrupa Parlamentosu Sol Grubu: Türkiye’de IŞİD karşıtı protestolar suç sayılıyor
19:28 Emine Şenyaşar’ı takip eden basın ve danışmana polis engeli
19:09 Birçok kentte Kobanê Davası protestosu: Boyun eğmeyeceğiz
17:52 Peri’de seçim çalışmalarının startı verildi
17:43 Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anıldı
17:27 Hatimoğulları: Cuntaya rahmet okutacak bir karar
Bakırhan: Cezaları tanımıyoruz
17:18 MUÇEP : ÇED raporları kopyala-yapıştır hazırlanıyor
17:04 TJA: Kobanê Davası kararını tanımıyoruz
16:55 Önder’den Kobanê kararı yorumu: AKP’nin ilerideki yargılanmasının ön iddianamesidir
16:49 Meclis'te Kobanê Davası protestosu
16:44 Ahmet Türk'ten ilk açıklama: Mücadele etmeye devam edeceğiz
16:26 DEM Parti Kobanê Davası ardından olağanüstü toplanıyor
16:08 DEM Parti’den Kobanê kararına ilk tepki: Kumpaslarınızı çökerteceğiz
16:02 Seçim çalışmaları 3 koldan sürüyor: Curnê Reş bizim
15:31 Karar duruşmasını takip eden siyasetçiler: Kobanê Devrimi mahkum edilmek isteniyor
15:16 Kobanê Davası'nda siyasetçilere ceza yağdı
15:01 Dêrsim'deki maden projelerine karşı 'ortak mücadele' çağrısı
14:49 BES: 'Kamuda tasarruf' paketiyle fatura halka kesildi
14:48 Eylemcinin listesinde adı bulunduğu iddia edilen gazeteciler ifade verdi
14:47 Wan’daki gözaltı ve tutuklamalara tepki: İntikam operasyonu
14:22 Yemek ücretleri ödenmeyen memurlardan yemekli protesto
14:14 Tehdit alan kadın şikayetine rağmen korunmadı
13:55 Kobanê Davası için çağrı: Ülkenin geleceği karanlıklara teslim edilmemelidir
13:36 30 yıllık tutsak Yavuz tahliye oldu
12:34 Cannes Film Festivali sinema emekçilerinin eylemiyle başladı
12:24 Tutsak kadınlar: Öcalan’ın özgürlük koşullarının sağlanması için duruşmaya katılmıyoruz
12:08 TFF kadın hakemi hamile olduğu için FIFA listesinden çıkardı
11:49 Kobanê Davası: Duruşmaya ara verildi
11:32 Asrın Hukuk Bürosu’ndan İmralı’ya gitmek için başvuru
11:30 İran'da 2 tutsak kadın açlık grevine başladı
11:19 Kobanê Davası'nda karar duruşması başladı
10:25 Bakırhan: Ders alınıp alınmadığını göreceğiz
Hatimoğulları: Bu dava Türkiye için bir yol ayrımıdır
09:44 Alıkonulan gazeteciden 205 gündür haber yok
09:42 4 ilde 68 gözaltı
09:41 Tutsaklar 'özgürlük' eyleminde
09:40 DAİŞ saldırısında 1 Irak askeri hayatını kaybetti
09:16 Sêrtli yurttaşlar: İnsan dilini konuşmadığı yerde yok olur
09:10 Kürtçeye 10 kontenjana tepki: Seçmeli değil, anadilde eğitim olmalı
09:06 Jîn Art’tan büyük konsere çağrı
09:06 Ekolojide antikapitalist bir mücadele: Polen Ekoloji Enstitüsü
09:05 'Mardin Bienali'ne alternatif oldular
09:02 Tetwan'da her hafta kültür ve sanat atölyesi düzenlenecek