DTK, TJA, DBP, HDP: İnsanlık onurunu korumak için saldırılara karşı harekete geçin

DİYARBAKIR - DTK, TJA, DBP, HDP, Güney Kurdistan’a yönelik kimyasal silah saldırılarına ilişkin, Türkiye’nin insanlığa karşı suç işlediğini belirterek, Kürtler başta olmak üzere uluslararası kamuoyuna harekete geçme çağrısı yaptı. 
 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinan Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Türkiye'nin Güney Kürdistan’a yönelik görüntülere yansıyan kimyasal silah saldırılarına ilişkin açıklama yaptı. DBP'nin Diyarbakır'daki Genel Merkez Danışma Bürosu'nda yapılan açıklamada, siyasi parti temsilcileri konuştu.
 
‘İNSANLIK SUÇU İŞLENİYOR’
 
DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Türkiye’nin Güney Kürdistan’a yönelik işgal saldırılarında kimyasal silah kullanıldığını belirterek, bu savaşın İmralı’da tecrit sisteminin derinleştirilmesiyle 2015 yılında başladığını söyledi. AKP-MHP iktidarının savaş konseptini derinleştirdiğini dile getiren Öztürk, “İktidar insanlık suçu işliyor. Her türlü yasaklı ve kimyasal silah Kürdistan’da kullanılıyor. Birleşmiş Milletler içinde yer alan devletlerin Türkiye’ye bu silahları veriyor” dedi. 
 
‘SESSİZLİK CESARET VERİYOR’
 
BM’nin 1925’te Cenevre Sözleşmesiyle kimyasal silah kullanımını yasakladığını ve insanlık suçu olarak kabul ettiğini hatırlatan Öztürk, “Birçok kez çağrılar yapıldı ancak BM başta olmak üzere hiçbir kurum harekete geçmedi, sessiz kalmayı tercih etti. Görüntülerle artık insanlık suçu tüm kamuoyu tarafından görülüyor. İnsan haklarını savunanların sessizliği, Türkiye’yi cesaretlendiriyor. Demokrasi ve özgürlüğü savunanlara sesleniyoruz, insanlık onuru Kürdistan’da ayaklar altına alınıyor. Buna sessiz kalarak, insanlık onurunu, demokrasi ve özgürlüğü savunamayız. Bu kabul edilemez. İnsanlığa karşı suç işleyenlere karşı demokratik tepkimizi her alanda göstermeliyiz. Açıklamalarla sınırlı kalarak, sessiz kalarak, bu suça ortak oluyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
Irak hükümetinin de sessizliğine tepki gösteren Öztürk, “Irak hükümeti Türkiye’nin işgali ve kimyasal silah kullanımına karşı adım atmalı” diye seslendi. 
 
‘İNSANLIK KÜRTLERE BORÇLU’
 
Türkiye’de insan haklarını savunanlara kesimlere çağrıda bulunan Öztürk, şunları söyledi: “Artık herkes harekete geçmeli. Kürtler Rojava’da insanlığı savundu, insan onurunu korudu ve kazandı. İnsanlık Kürtlere borçlu, bunu ödemek için sessizliği bozmak gerekiyor. İnsanlık onurunu savunmak için bugün harekete geçmeli. Kürtleri bir laboratuvar olarak görenlere karşı harekete geçmeli. Saddam da Halepçe’de yaptı. O gün tepki gösterilseydi, bugün Türkiye buna cesaret edemezdi. Öncelikle Güney Kürdistan halkımız, bu saldırılara karşı sesini çıkarmalı. Bu kabul edilemez. Kürdistan’a saldırılara sessiz kalmamalı. AKP-MHP iktidarı mutlaka savaş suçlarının hesabını verecektir.”
 
‘KÜRTLERİN SOYKIRIMI AMAÇLANIYOR’
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, AKP’nin 30 Ekim 2014 tarihli Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında karar altına aldığı “Çöktürme Planı” ile İmralı Adası’nda tecridi derinleştirdiğini ve savaş konseptini devreye koyduğunu söyledi. Türkiye’nin Güney Kürdistan’a yönelik işgal saldırılarında kimyasal silah kullanımının da bu savaşın bir parçası olduğunu dile getiren Tosun, “Kürtlerin soykırımı amaçlanıyor. Kimyasal silah kullanımı, görüntülere de yansıdı. Dünya kamuoyu bu vahşete sessiz kalmamalı. Açıklanan bilançolara bakıldığında, son 6 ayda yaklaşık 3 bin kez kimyasal silah saldırısı gerçekleşti. İktidar siyasetini bu savaş ile yürütmeye çalışıyor. Halk bunu kabul etmemeli” şeklinde konuştu. 
 
‘İNSANLIK SUÇUNA SESSİZ KALMAMALI’
 
Kimyasal silahın yasaklı olduğunu hatırlatan Tosun, “Vicdan sahibi insanlar, bu katliama, insanlık suçuna karşı sessiz kalmamalı. Bu kabul edilemez. İnsanlık ahlakı ve insanlık vicdanı bu suça sessiz kalmamalı. Bu dünya kamuoyunun utancıdır. Bugün Kürtlere karşı kullanılıyorsa, yarın diğer halklara kullanılacağı tehlikesi olduğunu unutulmamalıdır” dedi. 
 
‘KURDİSTAN’DA NİZAMSIZ SAVAŞ’
 
KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Türkiye’nin 100 yıldır Kürtlere karşı kimyasal silah kullandığını belirterek, “Uzun zamandır Güney Kürdistan’da nizamsız bir savaş sürdürülüyor. Bu kanunsuz savaşı kınıyoruz. Bu çare değil, Türkiye bu yasaklı silahları yüz yıldır kullanıyor, Saddam da kullandı, ancak özgürlük mücadelesinin önünü alamadı” ifadelerini kullandı. 
 
SALDIRILARA KARŞI BİRLİK ÇAĞRISI 
 
Türkiye’ye çağrıda bulunan Çiftyürek, “Bu insanlığa karşı bir savaştır. Bir an önce kimyasal silah saldırıları sonlandırılmalı, şiddetle ile sonuç alınamaz” diye konuştu. Çiftyürek, Kürtlerin bu saldırılara karşı birlik çağrısı yaptı. 
 
AYDENİZ: KDP VE BARZANİ SUÇUN ORTAĞIDIR
 
DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz de, şunları söyledi: “Türkiye’nin kimyasal silah kullanma mazisi uzun yıllara dayanıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne Kürt halkı üzerinde her türlü katliamı, her türlü asimilasyonu, bugünlere kadar yürüttü. Güney Kürdistan’da yaşanan kimyasal silah saldırıları, yüz yıllık savaş gerçekliğinin sonucudur. Onlarca defa Türkiye Kürtlerin özgürlüğünü yok etmek için kimyasal saldırıları denedi. 
 
Uluslararası hekimler heyeti, nükleer savaşın önlenmesi için rapor açıkladı. Bu raporda da kimyasal silahın kullanıldığına dair tespitlerde bulundular. Kimyasal silah kullanma mazisi için bir örnek. Bugün yine Türkiye bugün NATO’nun desteğiyle, uluslararası devletlerin sessizliğiyle, kamuoyunun, insan hakları mücadelesi yürütenlerin duyarsızlığından güç alarak, bu suçları işlemektedir. Hem desteği sunanlar, hem duyarsız kalanlar, hem sessiz kalanlar bu suçun ortağıdır. Bugün kimyasal silahın kullanıldığı, yasaklı silahların kullanıldığı defalarca ifade edilmesine rağmen, defalarca heyetlerin girişimlerine rağmen, buna karşı engellemeler, sessizlik, duyarsızlık, tam da bu silahların ne için kullanıldığının net ifadesidir. Heyetlerin Güney Kürdistan’a gitmesini engelleyen, kimyasala karşı maskelere el koyanlar, Güney Kürdistan topraklarını Türkiye’nin işgaline açanlar, onlarca askeri üssün oluşmasına yol açan KDP ve Barzani ailesi, bu suçun ortağıdır. KDP bunları yaparken, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Kürdistan’a, özgür kürde karşı tutumunu da sergilemektedir. 
 
MUHALEFETİN SESSİZLİĞİ
 
Güney Kürdistan halkının ve siyasi partilerinin, dört parça Kürdistan’ın sesini yükseltmesi gerekiyor. Bu halkın evlatlarını vahşice katledenlere karşı, savaş suçlarını işleyen AKP-MHP faşist iktidarına karşı, Türkiye muhalefetinin sessiz kalması da kabul edilebilir değil. Bir taraftan bu vahşete sessiz kalanlar, sonrasında hiç bir şey olmamış gibi Kürdistan’a gelip, Kürt halkından oy istemek riyakarlıktır. Bunu da kabul etmiyoruz. Muhalefetin de görmeyen, duymayan bu duyarsızlığına karşı Kürt halkı cevap verecektir. 
 
HALK ÖZGÜRLÜKTEN VAZGEÇMEYECEK
 
Biliyorsunuz, 23 Ekim’de Erdoğan Amed’e geliyor. Bu kadar savaş suçu işleyen iktidarın başı olan Erdoğan, hangi yüzle Amed’e, Kürdistan’a geliyor. Erdoğan’ın Kürdistan’a, Amed’e gelmesini de Kürt halkı olarak istemediğimizi de ifade etmek istiyoruz. Savaşı fiziksel güçle, teknikle, kimyasalla ya da yasaklı silahlar kullanarak kazananı olmaz. Savaşı onurlu mücadele yürütenler kazanır. Bu kirli savaşı yürütenleri de tarihin çöp sepetinde yerini alacaktır. Kürt’e karşı yıllardır aynı suç işleniyor. Dün Halepçe, Şenyayla, bugün Avaşin, Zap, Metîna ve Güney Kürdistan topraklarıdır. Aynı zamanda Rojava topraklarıdır. Kürtler şimdiye kadar nasıl mücadele ettiyse, nasıl bunlara karşı özgürlük mücadelesinden vazgeçmediyse, bugün de kimyasal silaha karşı da ortak mücadelesini yürütecektir. Bu halk evlatlarına sahip çıkacaktır. Bu halkın 50 yılık bir mücadele geleneği var. Bu 50 yıllık mücadelenin birikimi ve geleneği üzerinden bu halk özgürlüğünden vazgeçmeyecek. Halk iki gündür basında yayınlanan görüntülerin de hesabını soracaktır, özgürlüğüne sahip çıkacaktır. 
 
ULUSLARARASI KURUMLARA ÇAĞRI
 
OPCW, WHO, BM, Avrupa Birliği’ne, sağlık örgütlerine, LAHEY’e, buna ilişkin çalışma yürüten bütün kurumların kimyasal silah kullanımına dair girişimlerde bulunması gerekiyor. Eğer bu tarihi süreçte halen sessiz kalınıyorsa, bu kurumlar halen üzerine düşeni yerine getirmiyorsa, bu kurumlar kendi politikalarına ters düşüyorlardır. Buradan bu kurumların acil kimyasal ve yasaklı silahlara ilişkin girişimleri olmalı. Buna sessiz kalmamalı. Bugün Türkiye Cumhuriyeti devletinin yaptığı insanlık suçudur. Kendine insanım diyen, yazarların, sanatçıların, uluslararası kurumların bu katliama, bu vahşete, bu yasakçı zihniyete sessiz kalmaması gerektiğini belirtiyoruz. 
 
‘SAVAŞ SUÇLARINA SESSİZ KALMAMALI’
 
Kimyasal ve yasaklı silahlara karşı bizler her gün mücadelede olacağız. Bu vahşet insanlığa karşı uygulanıyor. Kürt halkı yıllardır insanlık, demokrasi ve özgürlük için mücadele yürüten bir halktır. Kürt halkı dün olduğu gibi bugün de mücadeleyi yürütecektir. Ama bu mücadeleyi birlikte yükselterek yükselterek devam ettirmek gerekiyor. Her kesimin, demokrasiyi savunanlar, insanlık suçuna karşı sesini yükseltmesi gerekenler, bu suça ortak olmamak için birlikte mücadele etmelidir. Bu gündemle yarın birçok kentte açıklamalar yapılacak. Buna sessiz kalmaması gerektiğini, her kesimin, en başta Kürt halkının her yerde açıklamalara güçlü katılarak, buna karşı sesini yükseltmeli. Bizler hiçbir zaman bu savaş suçlarına, bu katliamcı zihniyete karşı sessiz kalmayacağız. Bu faşizmin istediği de sessizlik, korku yayarak kendini kurumsallaştırmaktır.”
 
 

Diğer başlıklar

29/05/2023
22:39 AKPM: Cumhurbaşkanlığı seçimi adil olmayan koşullarda yapıldı
20:35 HDP İnegöl İlçe Örgütü’ne taşlı saldırı
19:17 HDP'den Demirtaş’ı hedef alan Erdoğan'a: Bizi yolumuzdan alıkoyamaz
19:08 Dört ülkede açlık krizi en üst seviyede
18:19 HDK ve DTK yeni dönem yol haritasını belirleyecek
18:00 İlerici Kadınlar: Karanlığa karşı umut örgütlü mücadelemizde
17:47 Ankara’da bir kadın katledildi
17:40 Eski Buca Cezaevi projesi kamu yararına aykırı bulundu
17:39 İran’da kadın öğrenciler üniversiteden çıkarıldı
17:25 ÖHD, Colemêrg’teki işkenceye dair hukuki süreç başlattı
16:58 Dedeoğulları Katliamı ve saldırı dosyalarının birleştirilme talebine red
16:48 İHD’den seçim sonuçlarına ilişkin açıklama
16:40 Siyasi partilerden evi kurşunlanan DBP’li yöneticiye ziyaret
16:12 Şenyaşar ailesi: Mücadelemiz kararlılıkla devam edecek
16:00 İkinci tur kesin sonuçları 1 Haziran'da açıklanacak
15:00 Polis şiddetinin fotoğrafı: Doktor ‘baş ağrısı’ raporu verdi
14:25 Xwebûn ‘Kurdan Erdogan red kir’ manşetiyle çıktı
14:01 Benzine zam yolda
13:46 Hizbullah noktaları vuruldu
13:11 Oy ve Ötesi’nin tutanak sorgulama sistemi açıldı
12:57 6 il için sağanak yağış uyarısı
12:44 Türkiye uyuşturucu kullanımında ilk beşte
12:13 Morgan Stanley: Dolar 28 lirayı görebilir
11:06 Ekonomist Önder: Yüzde 52 zafer değil, yenilgidir
10:48 İmamoğlu: Her şey yeniden başlıyor
10:19 TIR ile minibüs çarpıştı: 4 ölü
10:17 Odaya kilitleyerek işkence ettiler: Oğlunu öldürmeye geldik
10:03 YSK’den milletvekili kesin sonuçlarına dair açıklama
09:51 Gazeteci Hekimoğlu: Kürtler üzerine düşeni yaptı
09:40 Mexmûr'da direniş sürüyor
09:38 Gever’de ev baskınları: Gençler dövüle dövüle gözaltına alındı
09:31 Piyasalara seçim etkisi
09:00 Seçimlerin ikinci turuna usulsüzlükler damga vurdu
09:00 Adalet Bakanlığı hasta tutuklu verilerini paylaşmıyor
09:00 29 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:34 'Seçim bitti, şimdi muhasebe zamanı'
01:49 Erdoğan destekçileri bir yurttaşı vurdu
01:13 Alanya’da AKP’lilerden provokasyon
00:48 Erdoğan balkondan ‘yargıya müdahale’ mesajı verdi
28/05/2023
23:55 Millet İttifakı, CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi
23:21 AKP’lilerin saldırdığı yurttaş ağır yaralandı
23:17 İYİ Parti: Üyemiz Erhan Kurt öldürüldü
23:00 Kürtler yine Erdoğan’a ‘hayır’ dedi
22:39 YSK: Geçici sonuçlara göre Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi
22:38 HDP ve Yeşil Sol Parti: Demokratik siyaseti büyüteceğiz
22:29 Akşener’den Erdoğan’a: Sonuçlardan çıkarması gereken dersler var
22:26 Demirtaş: Teslim olmak yok, mücadeleye devam
22:19 Düzkan: Cumhuriyet tarihinin en sağcı ve faşist bileşimi oluştu
22:05 Kaftancıoğlu: Islak imzalı tutanaklar elimizde, itirazlar yapılıyor
21:42 Kılıçdaroğlu: Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız
21:36 HDP ve Yeşil Sol Parti 22.30’da açıklama yapacak
21:23 Efrîn’de Erdoğan kutlaması: Bir çocuk katledildi
21:07 CHP Genel Merkezi önünde provokasyon
21:03 Gazeteci Uçar: Milliyetçilik muhalefete iyi gelmedi
21:01 Erdoğan ilk açıklamasında tehdit etti
20:59 Wan’da bir korucu DBP’li yöneticinin evine ateş açtı
20:51 Diyarbakır Cezaevi’nden seçim sonuçları
20:43 Colemêrg’te şüpheli kadın ölümü
20:05 YSK son verileri açıkladı
19:28 YSK: Oyların yüzde 54,60'ı sayıldı
19:22 Roboskî'de Kılıçdaroğlu fark attı
19:13 CHP Sözcüsü Öztrak: Nefes nefese bir yarış var
18:49 YSK: Yüzde 25 oranında veri akışı oldu
18:37 Uçar’ın oy kullandığı sandıkta Kılıçdaroğlu büyük fark attı
18:26 Akşener: Sandık başından ayrılmayın
18:23 AA şaşırtmadı: Açılışı Erdoğan’ın önde olduğu kentlerden yaptı
18:18 Şırnak ve Mardin cezaevlerinde Kılıçdaroğlu'na rekor oy
18:17 Sîsê’de Erdoğan’a oy yok!
18:13 Seçim yasakları kaldırıldı
17:51 AKP’ye oy isteyen İsmailağa Cemaati’nden kadınlara tehdit: Bize alışacaksınız
17:35 Öztrak: Sandıkların başından ayrılmayın
17:23 AKP’liler sandığa gitmeyenler yerine toplu oy kullandı
17:22 AKP'liler gazeteciyi darp etti, polis izledi
17:19 YSK Başkanı'ndan ilk açıklama: Olumsuz bir durum yok
17:10 Kaftancıoğlu’ndan ‘Verdiğiniz oyu koruma zamanı’ çağrısı
17:04 AKP’li belediye başkanının korumaları müşahide saldırdı
17:03 Riha’da gün boyu ihlal
17:00 İkinci tur oy verme işlemleri tamamlandı
16:15 Ferit Şenyaşar'ın aralarında olduğu heyete saldırı
16:00 AKP'li belediye seçim yasaklarına uymadı
15:59 Cizîr’de polis okul bahçesindeki yurttaşları darp etti
15:52 Seçmene verilen zarfta Erdoğan mühürlü pusula çıktı
15:36 Vezire Ertürk’ü katleden erkek tutuklandı
15:20 Polisler 142 belgesini vermeden oy kullandı
15:17 İhlaller sürüyor: MHP'li başkan mükerrer oy kullanırken yakalandı
15:05 Türkiye, Sefalet Endeksi'nde 10’uncu sırada
15:00 Amed’te sahte oy pusulası
14:56 Sınır köyünde toplu oy iddiası: Avukat ve vekile saldırı
14:51 Irak Petrol Bakanı: Türkiye, bölge petrolünü baskı aracı olarak kullanıyor
14:50 Hezex'te kaza
14:42 Hewlêr’de silahlı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi
14:32 Jin’in yeni sayısı ‘faili meçhuller’
14:31 Şiddet gören kadınlar kapalı adres bilgileriyle oy kullandı
14:29 Seyhan'da bir okulda polis oy verme işlemini durdurdu
14:23 CHP usulsüzlüklere karşı seçim kuruluna başvurdu
14:08 Zarftan Erdoğan mühürlü pusula çıktı
13:54 AKP'lilerden CHP’li belediye başkanına saldırı
13:52 Hatay'da müşahitler darp edildi
13:48 Avrupa'dakilerin yerine oy kullanıldı, asker 'müdahale edemem' dedi
13:46 HDP ve Yeşil Sol’dan ‘Oyunuzu mutlaka kullanın’ çağrısı
13:36 İstanbul’da 28 bin 96 kişi oy kullanamayacak
13:31 İhlaller arttı: Açık oy baskısı, toplu oy kullanımı, AKP’lilerden tehdit
13:04 ‘Süreç buzdolabına kaldırıldı’ sözlerinden sonra ilk kez sandığa gitti
12:58 AKP'lilerden muhtar ve koruculara: Oylarınızı çekip atın
12:54 Korucu ve AKP'liler sandık görevlilerine saldırdı
12:47 Erdoğan posterleri seçim gününde de kaldırılmadı
12:47 YSK Başkanı: Seçim erken sonuçlanır
12:41 Babacan'dan çağrı: Mutlaka sandığa gidin
12:33 Erdoğan oy kullandı: Çok seri bir şekilde bitecek
12:32 Kılıçdaroğlu: Demokrasi için sandığa
12:26 Sırrı Süreyya Önder: Az kaldı, inat da bir murattır
12:23 Roboskî Katliamı 137'nci ayında
12:16 Almanya Sol Parti vekili Amed’te: İnsan hakları için herkes sandık başına
12:14 Sancar: Herkes sandığa gitsin
12:10 İmamoğlu: Helalleşeceğimiz çok şey var, yarından sonra konuşacağız
11:59 İstanbul’da silinebilir YSK imza çizelgesi
11:57 Cizîr’de okul bahçesinde plakasız araç!
11:37 Akşener oy kullandı
11:24 Hür Dava Partisi bir çocuğu müşahit yaptı
11:04 Kadınların yerine oy kullanmak isteyen erkeklere karşı çıkan CHP'li vekil saldırıya uğradı
11:01 Mêrdîn'de polis AKP'ye müşahit topluyor: Toplu oy kullanıyor
10:57 Buldan: Bir oy çok şeyi değiştirir
10:42 Emine Şenyaşar oy kullandı: Değişim olacak
10:26 Yalova’da dışarıdan getirilen zarflar tespit edildi
10:22 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur: İhlallerle başladı, ihlallerle bitti
10:17 Demirtaş'tan fotoğraflı paylaşım: Oy verme hakkınızı kullanın lütfen
09:39 Depremzedeler konteynerlerde oy kullanmaya başladı
09:36 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri oy kullandı: Sandıklara sahip çıkalım
09:03 Av. Ekinci: Ankara JİTEM Davası kararı siyasidir
09:01 ‘İmralı’da tecrit sürdükçe ekonomi düzelmez’
09:00 28 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:52 YNK’li Gelali: KDP Mexmur’u boşaltmak istiyor
08:00 Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için oy verme işlemi başladı
27/05/2023
23:55 İkinci tur seçimlerine saatler kaldı
22:41 Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülü Merve Dizdar’ın oldu
21:51 Tutuklamalara havai fişeklerle protesto
21:21 Binlerce kişi Habur’da bekletiliyor
21:15 Lozan ve Marsilya’da Mexmûr ablukası protesto edildi
19:55 Wan'da Şükrü Koçak bir kadını katletti
18:50 Irak ordusunun Mexmûr ablukası sürüyor
18:02 Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınan 18 kişi serbest bırakıldı
18:00 Seçim yasakları başladı
17:46 Yurt dışı oyların tamamı Türkiye'ye getirildi
17:36 Akın’dan sandık çağrısı: Değiştirmek zorundayız
17:12 Bayındır: Erdoğan’ı gönderme konusunda kararlıyız
16:22 Temelli: Şimdi değiştirme zamanı
16:13 Şenyaşar ailesi: Devran hep zalimden yana olmayacak!
16:12 Adana’da tutuklama protestosu
16:02 Bakırhan: Tek adam rejimini devirmek için sandığa gidelim
15:54 Cumartesi Anneleri: Adalet arayışından vazgeçmeyeceğiz