Eski asker Yaylalı: Savaş suçlarının bizzat şahidiyim

İZMİR - Türkiye yetkililerinin kimyasal saldırı görüntülerini yalanlamasına ilişkin konuşan barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı, 1990’lı yıllarda Şırnak’ta askerlik yaptığını hatırlatarak, yaşanan savaş suçlarının bizzat şahidi olduğunu söyledi.
 
Türkiye, Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ortaklığıyla 17 Nisan’da Güney Kurdistan’ın Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik başlattığı saldırılarda defalarca kimyasal silah kullandığına dair görüntüler yayınlandı. Son olarak 18 Ekim'de 2 HPG’liye ait görüntüler paylaşıldı. Görüntülerde kullanılan gazların HPG'lilerin sinir sistemlerini hedef aldığı ve felç bıraktığı görülüyor. Görüntüler üzerine hem yurt içi, hem de yurt dışında Türkiye'ye tepkiler büyüyor. 
 
1990’lı yıllarda askerlik yaparken PKK tarafından alıkonulan ve daha sonra serbest bırakılan barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı, kimyasal silah kullanımına dair konuştu.
 
KİRLİ ANLAŞMA 
 
Türkiye’nin askeri anlamda sıkışmışlık yaşadığını vurgulayan Yaylalı,“Türkiye’nin Medya Savunma Alanları'na saplandığını biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ve ordusu için Medya Savunma Alanları adeta Vietnam hali aldı. Türkiye oradan çıkmak için bir provokasyon arıyordu. Rojava'ya saldırmak, işgal etmek istiyordu. Bu anlamıyla Rusya, Amerika ve Avrupa’da birçok yere giderek, hatta Suriye devletiyle gizli gizli görüşerek sonuç almak istedi. Ama kısa vadede bundan sonuç alamayacağını gördü. Bunun için Medya Savunma Alanlarına yöneldi. Buradan seçimlere kadar belli bir kazanımla çıkması gerekiyordu. Uluslararası güçlerle kirli anlaşmalar yapmış oldukları anlaşılıyor. Çünkü 6 ayda 200’ün üzerinde kimyasal bomba kullanılmış. Bu anlamıyla NATO'nun bilgisi dahilinde olduğu anlaşılıyor” dedi.
 
‘TARİHTE ÖRNEKLERİ VAR’
 
Türkiye’nin Rusya-Amerika çelişkilerini kullanarak "böyle bir saldırı yaparsam sessiz kalınır. Tepki gösterilmez" düşüncesiyle hareket ettiğini kaydeden Yaylalı, Ermeni Soykırımı’nın 1’inci Dünya Savaşı, Pontus Soykırımı’nın ise yine kaostan yararlanarak yapıldığına dikkati çekti. Türkiye tarihinde benzer saldırıların yaşandığını dile getiren Yaylalı, “Pontus katliamında Rızanur'un hatıratlarında Topal Osman ile diyalogları vardır. Topal Osman mağaralarda sivil insanları nasıl boğarak öldürdüğünü anlatıyor. Mağaza ağızlarında ateşler yakılır ve dumanın bir şekilde içeriye girmesi sağlanarak sivil kadın, çocuk ve yaşlılar dumanla boğularak öldürülür. Yine Dersim katliamında da Alman kimyasal gazlarının kullanıldığı ispatlandı. 60’lı, 80'li yılların ortasında Kürt hareketine karşı kimyasalların kullanıldığını biliyoruz. Ancak Irak söz verdiği gibi bir komisyon kurarak bunu araştırır ve OPCW’yi göreve çağırırsa, bu sefer Türkiye’nin başı çok ağrıyacak” ifadelerini kullandı.
 
AKAR İTİRAF ETTİ
 
Kimyasal silah kullanıldığına dair yayınlanan görüntülere dikkati çeken Yaylalı, şöyle devam etti: “Hulusi Akar 'PKK'ye karşı verilen savaşta mağaralarda göz yaşartıcı gazlar kullanıyoruz' diyerek zaten itiraf etti. OPCW ve kimyasala karşı olan sözleşmeler de kullandıkları göz yaşartıcı gazları yasaklar. Kendi itirafında bile yasaklı kimyasal silahların kullanıldığını görüyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan her ne kadar 'TSK'nın geçmişinde böyle kirli sayfa yoktur' dese de kirli sayfa bulamazsınız dediği ordu 15 Temmuz'da kendilerine karşı darbe girişiminde bulundu. Bunu atlayacaklar mı? 28 Şubat'ta bu ordunun neler yaptığı biliniyor. Şimdi bu ordu nasıl kural dışına, hukuk dışına çıkmazmış” diye sordu.
 
‘SAVAŞ SUÇUNUN ŞAHİDİM’
 
1990'lı yıllarda Şırnak’ta komando olarak askerlik yaptığını hatırlatan Yaylalı, o dönemde birçok katliamın, işkencenin, savaş suçunun şahidi olduğunu aktardı. Yaylalı, “90'ların ortasında bizim bulunduğumuz bölgede kadın gerillanın duş aldıkları bölgeye yine kimyasal bomba atılıyordu. Orada birçok kadın gerilla kokulu sarımsı, turuncu bir gazla yaşamını yitirdi. Bu gazlar günümüze kadar birçok kez kullanıldı. NATO birçok ülke ve kıtada savaş suçlarına imza atmış bir örgüt. Bu anlamıyla birbirlerini ele vermiyorlar” ifadelerini kullandı.
 
YALNIZLAŞTIRMA POLİTİKASI
 
Kimyasal silah kullanımına karşı çıkanların baskıyla yalnızlaştırılmak istenildiğini de sözlerine ekleyen Yaylalı, Şebnem Korur Fincancı ve 11 gazetecinin gözaltına alınmasının da bunun bir parçası olduğuna dikkati çekti. “Türkiye devleti katliamlar yapacağı zaman ilk saldırıyı gazeteciler, akademisyenler ve bu alanda uzman olan meslek örgütleri, insan hakları savunucularına yapar” diyen Yaylalı, “Çünkü yaptığı suçların dışarıda duyulmasını istemez. Şebnem Korur Fincancı da dünya kamuoyuna mal olmuş bir kimyasal saldırıyı sordu. Doğal olarak bir meslek örgütünün başkanı ve adli tıp uzmanı olarak görüşlerini dile getirip araştırılması için çağrıda bulunabilir. Bizim, devletin hukukun dışına çıktığı süreçlerde böylesi insanları sahiplenmemiz gerekir ki bu hukuk dışılığı önleyebilelim ve bunu yapanlardan hesap sorabilelim” diye belirtti.
 
SEÇİM HAZIRLIĞI
 
“Tüm bu kirli savaşa karşı Kürt halkının en güzel çocukları ellerinde kıt imkanlarla halkların özgürlüklerini koruyabilmek için savaşıyorlar” diyen Yaylalı, şunları söyledi: “Bu savaşçılarla baş edemeyen Türkiye devleti çaresiz kalıp, gerillaya karşı yenildiğini göstermemek için kimyasal saldırıyla bir bölgeyi boşalttırmak istiyor. Her türlü saldırı tekniğini kullandıkları halde boşaltamadılar. Fakat bu tür saldırılarla bunu seçim malzemesi yapacaklar. ‘Biz girilemeyen bölgelere girdik’ propagandasıyla seçime gitmek istiyor. Bu anlamıyla kamuoyu savaş suçu içeren bu duruma karşı çıkmalı. Ancak Türkiye devleti kendi yaşadığı yerden yüksek bir tepki gelirse geri çekilir. Ya da uluslararası kurumlar ancak üstlerinde baskı oluşturduğunuz da harekete geçer. Onun dışında zaten iş birliği içindeler. Yoksa 6 ayda 200’ün üzerinde saldırı NATO’ya bilgi verilmeden asla yapılamaz. O yüzden bu iki yüzlü batıyı harekete geçirebilmek için uluslararası kamuoyunu harekete geçirmek gerekiyor. Bu kirli özel savaş aygıtı ancak mücadeleyle geriletilir ve yenilir.”
 
MÜCADELE ÇAĞRISI
 
Mücadelenin büyütülmesi çağrısı da yapan Yaylalı, “Ne yaparlarsa yapsınlar ne kadar kirli savaş yöntemlerini devreye koyarlarsa koysunlar bu coğrafyada Kürtleri ve özgürlükleri yok sayamayacaklar. Kürtler kendi topraklarında çok geçmeden özgür şekilde yaşayacaklar. Bunu ya seve seve yapacaklar ya da özgürlük mücadelesini kendisini kabul ettirerek yaşamını kuracaktır” diye konuştu.
 
MA / Tolga Güney
 
 

Diğer başlıklar

02/06/2023
23:32 Hiranur Vakfı’ndaki tecavüzü savunan okul müdürünü protesto ettiler
23:25 Bradost’ta mayın patlaması
21:59 İzmir’de 6 genç tutuklandı
21:10 Hindistan’da tren kazası: 50 ölü
21:04 Federe Kurdistan’da bir kadın ve 3 çocuk katledildi
21:01 EŞİK’ten vekillere kadın haklarını savunma çağrısı
20:39 Hezex'te ağır yaralanan çocuk yoğun bakımdan çıktı
18:54 ‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’
18:48 DSÖ: Sudan’da salgın riski artıyor
18:38 30 yıllık tutuklu Şahin’e kitlesel karşılama
17:39 AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımı onaylandı
17:08 Munzur Dağları’nda bilirkişi keşfi
17:04 İzmir Barosu'ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
16:57 Mayıs ayında erkekler 40 kadını katletti
16:36 Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
16:24 İHD’den Barış Nöbeti: Sandıktan çıkan iradeye kulak verilsin
15:52 Dersim Katliamı’nın tanığı Çiçe ve Duman yaşamını yitirdi
15:49 8 korucunun silahına el konuldu
15:40 O’Hearn: Dünyanın en karanlık sistemi İmralı'da
15:09 Özerk Yönetim'den Şam'a Sudan tepkisi
14:06 Meclis’te yemin töreni başladı
13:38 Emine Şenyaşar: Bu zulüm son bulsun
13:34 Dersim Dernekleri'nden otobüs saldırısına tepki
13:20 Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
13:16 Rektör harem selamlık 'pikniği' savundu
12:58 Ailelerden İmralı başvurusu
12:22 Yeşil Sol Parti Meclis görev dağılımını yaptı
11:59 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
11:50 Amed esnafının deprem destek kredisi kesildi
11:29 Karayılan: Kürt sorununun muhatabı partiler değil devlettir
11:12 Rektörden akademisyenlere 'idari ve adli ceza' tehdidi
10:59 Mexmûr direnişi 14'üncü gününde
09:45 Mayıs ayında 8 kez yasaklı silah kullanıldı
09:11 Eğitim Sen’den YKS çağrısı: Bu yanlıştan dönün
09:07 Özdemir: ‘Devlet aklı’nın Kürt siyasetini zayıflatma hamleleri sonuç almaz
09:05 'Tahrik' savunması yapmayan sanığa 'tahrik' indirimi yapıldı
09:04 Mexmûr’da direniş diyaloğun önünü açtı
09:04 ‘Erdoğan rejiminin saldırılarına karşı Kürtlerle birleşmeli’
09:03 Hak örgütleri: İhlallere karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
09:02 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutuklu felç geçirdi
09:01 Keskin: Seçimde en örgütlü davranan Kürtler oldu
09:01 Qerejdax'ın kara taşına şekil veriyor
09:00 02 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
01/06/2023
23:19 AP’de cezaevleri ve tecrit konferansı düzenlenecek
22:10 ABD'den Sudan'a yeni yaptırımlar
22:00 LeMan kapağına seçim sonuçlarını taşıdı
20:52 Mexmûr’daki direniş Luzern’de sahiplenildi
20:33 DEDAŞ 500 hanelik köyü karanlıkta bıraktı
19:48 Kadir Şeker tutuklandı
19:10 CHP MYK üyeleri istifa etti
18:45 Muğla ve Mersin'de Gezi anması
18:35 Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı
18:30 Bolu'da iş cinayeti
18:13 IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
17:58 İBB çalışanlarına saldıranlardan biri tutuklandı
17:40 Amed’te bir çay ocağına silahlı saldırı
17:15 30 yıllık tutuklu Mehmet Şahin tahliye oldu
16:37 Yeşil Sol Parti milletvekilleri toplandı
16:27 ‘Millet İttifakı 28 Mayıs itibariyle bitmiştir’
16:11 Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı
15:42 Şengal’de bir eve hava saldırısı
15:37 Çimento fabrikasına karşı çıkanlara soruşturma
15:18 DEDEF'ten 'örgütlenme' çağrısı
15:09 Erdoğan kutlamalarında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
15:03 Şirnex’te 14 bölgeye yasak
14:46 Şenyaşar ailesinden karikatürlü mesaj
14:26 Meclis yarın yemin töreniyle açılacak
14:06 Eren Keskin beraat etti
13:53 İran’da bir ayda 142 idam
13:49 Tutuklular havalandırmaya çıkarılmıyor
13:47 CHP MYK toplantısı başladı
12:55 Dolar durdurulamıyor!
12:50 Merkez Bankası’ndan KKM kararı
12:48 Bafil Talabani: Birlikten başka seçeneğimiz yok
12:06 Rosa Kadın Derneği yöneticisi beraat etti
11:50 İkinci tur kesin sonuçları açıklandı
11:33 HDP Sözcüsü Günay: Eleştiri-özeleştiriyle büyük kongreye yürüyeceğiz
11:31 Berkin Elvan karikatürü paylaşımına beraat
11:28 İran’da bir ayda 107 tutuklama
11:20 Aydoğan hakkındaki yakalama kararına dair talebe ret
10:56 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
10:53 Harem selamlık 'piknik' iptal edildi
10:43 29 yıl geçti: Muhsin Melik canını halkına adadı
10:39 AYM bekçilerin bazı yetkilerini iptal etti
10:14 Gebze’de işçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 13 yaralı
10:12 Munzur'da yönetmeliğe aykırı maden ocağı
10:11 Hazine 215 milyar lira borçlanacak
10:01 Efrin'de 53 kişi kaçırıldı, yüzlerce ağaç kesildi
09:44 Semsûr’da kanser hastaları tedavi için Dîlok’a gidiyor
09:23 İzmir'de 6 genç gözaltına alındı
09:14 Siyaset bilimci Aytaç: Erdoğan’ın zaferi mutlak değil
09:11 Wan sokakları: AKP yükseldikçe, ekonomi düşüyor
09:07 Ev baskınında maruz kaldığı polis şiddetini anlattı
09:07 Acar: Tek bir kişi de kalsak gerçekler karanlıkta kalmayacak
09:05 İşçiler: 3 ay biriktirdiğimizle 9 ay geçinmeye çalışıyoruz
09:04 CPT’ye İmralı başvurusu: Acil sonuç alıcı tutum bekliyoruz
09:03 Baro Başkanı Yılmaz: Cüppemizde ilik de düğme de yok, korkmuyoruz
09:02 Orman kıyımının yaşandığı Şirnex’te vali fide dağıtıyor!
09:00 1 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
31/05/2023
21:57 Guterres, Sudan’ı görüşmek için BMGK’yi toplantıya çağırdı
21:41 Balcı’nın belini kıran polise ‘ödül’ gibi ceza
21:21 Taksim Dayanışması’ndan Gezi Direnişi eylemi
20:34 Bursa’da iş cinayeti
20:09 Çiğli'de çocuk parkının kaldırılmasına tepki
19:52 HDP ve Yeşil Sol’da yeni süreç başladı: Her aşaması halkla yürütülecek
19:37 Gezi Direnişi 10'uncu yılında: Gezi ruhu bitmedi
18:10 Mayıs ayında yaşamını yitirenler için anma
17:42 ÖSYM’den ikametgah dışı sınav yeri kararı
17:16 Cenevre’deki eylemde Mexmûr kuşatmasına tepki
17:12 Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı
17:07 Erdoğan sloganına kızan fırıncı tutuklandı
16:58 Gözaltına alınan Yıldırım tutuklandı
16:13 Müzisyen Şener’in faillerine müebbet hapis istemi
15:48 GÖÇİZDER’in faaliyetlerinin durdurulması talebine ret
15:42 Sincar cinayeti tetikçisinin tutuklanmasına ret
15:12 Ankara'da sağanak yağış uyarısı
14:59 Selahattin Demirtaş: Aktif politikayı bu aşamada bırakıyorum
14:54 Yol kenarında 2 cenaze bulundu
14:33 Suruç anması davasında tanık polislerden 'hatırlamıyorum' yanıtları
13:51 Doğruak mezarı başında anıldı
13:42 Şenyaşar ailesinin direnişi 800’üncü gününde
13:35 Keçi Burcu’nda dökülen taşlar 4 aydır kaldırılmıyor
13:30 Şikayetini Kürtçe anlatan tutuklu gazetecinin muayenesine engel
12:59 Gazetecileri ölümle tehdit eden polise soruşturma izni verilmedi
12:45 Abbasi Kerkük’te
12:43 İletişim Başkanlığı'ndan 'yeni kabine' açıklaması
12:09 5. Ma Music Günleri başlıyor
11:43 BM: Suriye'nin yüzde 70'i insani yardıma muhtaç
11:11 TÜİK’e göre ekonomi büyüyor
10:28 Mexmûr 12 gündür direniyor
10:05 TL eriyor
09:43 Abdullah Öcalan’a avukat ve aile görüş yasağı
09:01 Finans Uzmanı Cibre’den ‘ödemeler dengesi krizi’ uyarısı
09:00 Sobati: İran’da yeni bir direniş geleneği açığa çıktı
09:00 Mahkemeden kayyımın ticari projesine ret
09:00 31 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
00:16 Emrah Arpak’ın cenazesi ailesine teslim edildi
30/05/2023
23:46 Dükkanı mühürlenen fırıncı gözaltına alındı
22:32 AKP’lilerin ‘kutlamasında’ yaralanan çocuk yaşamını yitirdi
21:53 Basel'de gözaltında kaybedilenlerin akıbeti soruldu
21:43 Gözaltında kaybedilenler anıldı
18:38 Milletvekili kesin seçim sonuçları Resmi Gazete’de
17:56 DSÖ: Sudan’da 850 kişi yaşamını yitirdi
17:54 Gaziosmanpaşa’da CHP bürosuna silahlı saldırı
17:51 Ali Çiçek mezarı başında anıldı
17:19 Türk-İş: Yoksulluk sınırı 33 bine yükseldi
17:19 Newroz yargılamasında beraat kararı
17:09 Muğla’da kadın katliamı
17:03 HDP'li 2 isim tahliye edildi
17:02 Av. Tosun'u hedef gösteren Zafer Partili Taşkaya’ya indirimli ceza