Eski asker Yaylalı: Savaş suçlarının bizzat şahidiyim

İZMİR - Türkiye yetkililerinin kimyasal saldırı görüntülerini yalanlamasına ilişkin konuşan barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı, 1990’lı yıllarda Şırnak’ta askerlik yaptığını hatırlatarak, yaşanan savaş suçlarının bizzat şahidi olduğunu söyledi.
 
Türkiye, Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ortaklığıyla 17 Nisan’da Güney Kurdistan’ın Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik başlattığı saldırılarda defalarca kimyasal silah kullandığına dair görüntüler yayınlandı. Son olarak 18 Ekim'de 2 HPG’liye ait görüntüler paylaşıldı. Görüntülerde kullanılan gazların HPG'lilerin sinir sistemlerini hedef aldığı ve felç bıraktığı görülüyor. Görüntüler üzerine hem yurt içi, hem de yurt dışında Türkiye'ye tepkiler büyüyor. 
 
1990’lı yıllarda askerlik yaparken PKK tarafından alıkonulan ve daha sonra serbest bırakılan barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı, kimyasal silah kullanımına dair konuştu.
 
KİRLİ ANLAŞMA 
 
Türkiye’nin askeri anlamda sıkışmışlık yaşadığını vurgulayan Yaylalı,“Türkiye’nin Medya Savunma Alanları'na saplandığını biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ve ordusu için Medya Savunma Alanları adeta Vietnam hali aldı. Türkiye oradan çıkmak için bir provokasyon arıyordu. Rojava'ya saldırmak, işgal etmek istiyordu. Bu anlamıyla Rusya, Amerika ve Avrupa’da birçok yere giderek, hatta Suriye devletiyle gizli gizli görüşerek sonuç almak istedi. Ama kısa vadede bundan sonuç alamayacağını gördü. Bunun için Medya Savunma Alanlarına yöneldi. Buradan seçimlere kadar belli bir kazanımla çıkması gerekiyordu. Uluslararası güçlerle kirli anlaşmalar yapmış oldukları anlaşılıyor. Çünkü 6 ayda 200’ün üzerinde kimyasal bomba kullanılmış. Bu anlamıyla NATO'nun bilgisi dahilinde olduğu anlaşılıyor” dedi.
 
‘TARİHTE ÖRNEKLERİ VAR’
 
Türkiye’nin Rusya-Amerika çelişkilerini kullanarak "böyle bir saldırı yaparsam sessiz kalınır. Tepki gösterilmez" düşüncesiyle hareket ettiğini kaydeden Yaylalı, Ermeni Soykırımı’nın 1’inci Dünya Savaşı, Pontus Soykırımı’nın ise yine kaostan yararlanarak yapıldığına dikkati çekti. Türkiye tarihinde benzer saldırıların yaşandığını dile getiren Yaylalı, “Pontus katliamında Rızanur'un hatıratlarında Topal Osman ile diyalogları vardır. Topal Osman mağaralarda sivil insanları nasıl boğarak öldürdüğünü anlatıyor. Mağaza ağızlarında ateşler yakılır ve dumanın bir şekilde içeriye girmesi sağlanarak sivil kadın, çocuk ve yaşlılar dumanla boğularak öldürülür. Yine Dersim katliamında da Alman kimyasal gazlarının kullanıldığı ispatlandı. 60’lı, 80'li yılların ortasında Kürt hareketine karşı kimyasalların kullanıldığını biliyoruz. Ancak Irak söz verdiği gibi bir komisyon kurarak bunu araştırır ve OPCW’yi göreve çağırırsa, bu sefer Türkiye’nin başı çok ağrıyacak” ifadelerini kullandı.
 
AKAR İTİRAF ETTİ
 
Kimyasal silah kullanıldığına dair yayınlanan görüntülere dikkati çeken Yaylalı, şöyle devam etti: “Hulusi Akar 'PKK'ye karşı verilen savaşta mağaralarda göz yaşartıcı gazlar kullanıyoruz' diyerek zaten itiraf etti. OPCW ve kimyasala karşı olan sözleşmeler de kullandıkları göz yaşartıcı gazları yasaklar. Kendi itirafında bile yasaklı kimyasal silahların kullanıldığını görüyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan her ne kadar 'TSK'nın geçmişinde böyle kirli sayfa yoktur' dese de kirli sayfa bulamazsınız dediği ordu 15 Temmuz'da kendilerine karşı darbe girişiminde bulundu. Bunu atlayacaklar mı? 28 Şubat'ta bu ordunun neler yaptığı biliniyor. Şimdi bu ordu nasıl kural dışına, hukuk dışına çıkmazmış” diye sordu.
 
‘SAVAŞ SUÇUNUN ŞAHİDİM’
 
1990'lı yıllarda Şırnak’ta komando olarak askerlik yaptığını hatırlatan Yaylalı, o dönemde birçok katliamın, işkencenin, savaş suçunun şahidi olduğunu aktardı. Yaylalı, “90'ların ortasında bizim bulunduğumuz bölgede kadın gerillanın duş aldıkları bölgeye yine kimyasal bomba atılıyordu. Orada birçok kadın gerilla kokulu sarımsı, turuncu bir gazla yaşamını yitirdi. Bu gazlar günümüze kadar birçok kez kullanıldı. NATO birçok ülke ve kıtada savaş suçlarına imza atmış bir örgüt. Bu anlamıyla birbirlerini ele vermiyorlar” ifadelerini kullandı.
 
YALNIZLAŞTIRMA POLİTİKASI
 
Kimyasal silah kullanımına karşı çıkanların baskıyla yalnızlaştırılmak istenildiğini de sözlerine ekleyen Yaylalı, Şebnem Korur Fincancı ve 11 gazetecinin gözaltına alınmasının da bunun bir parçası olduğuna dikkati çekti. “Türkiye devleti katliamlar yapacağı zaman ilk saldırıyı gazeteciler, akademisyenler ve bu alanda uzman olan meslek örgütleri, insan hakları savunucularına yapar” diyen Yaylalı, “Çünkü yaptığı suçların dışarıda duyulmasını istemez. Şebnem Korur Fincancı da dünya kamuoyuna mal olmuş bir kimyasal saldırıyı sordu. Doğal olarak bir meslek örgütünün başkanı ve adli tıp uzmanı olarak görüşlerini dile getirip araştırılması için çağrıda bulunabilir. Bizim, devletin hukukun dışına çıktığı süreçlerde böylesi insanları sahiplenmemiz gerekir ki bu hukuk dışılığı önleyebilelim ve bunu yapanlardan hesap sorabilelim” diye belirtti.
 
SEÇİM HAZIRLIĞI
 
“Tüm bu kirli savaşa karşı Kürt halkının en güzel çocukları ellerinde kıt imkanlarla halkların özgürlüklerini koruyabilmek için savaşıyorlar” diyen Yaylalı, şunları söyledi: “Bu savaşçılarla baş edemeyen Türkiye devleti çaresiz kalıp, gerillaya karşı yenildiğini göstermemek için kimyasal saldırıyla bir bölgeyi boşalttırmak istiyor. Her türlü saldırı tekniğini kullandıkları halde boşaltamadılar. Fakat bu tür saldırılarla bunu seçim malzemesi yapacaklar. ‘Biz girilemeyen bölgelere girdik’ propagandasıyla seçime gitmek istiyor. Bu anlamıyla kamuoyu savaş suçu içeren bu duruma karşı çıkmalı. Ancak Türkiye devleti kendi yaşadığı yerden yüksek bir tepki gelirse geri çekilir. Ya da uluslararası kurumlar ancak üstlerinde baskı oluşturduğunuz da harekete geçer. Onun dışında zaten iş birliği içindeler. Yoksa 6 ayda 200’ün üzerinde saldırı NATO’ya bilgi verilmeden asla yapılamaz. O yüzden bu iki yüzlü batıyı harekete geçirebilmek için uluslararası kamuoyunu harekete geçirmek gerekiyor. Bu kirli özel savaş aygıtı ancak mücadeleyle geriletilir ve yenilir.”
 
MÜCADELE ÇAĞRISI
 
Mücadelenin büyütülmesi çağrısı da yapan Yaylalı, “Ne yaparlarsa yapsınlar ne kadar kirli savaş yöntemlerini devreye koyarlarsa koysunlar bu coğrafyada Kürtleri ve özgürlükleri yok sayamayacaklar. Kürtler kendi topraklarında çok geçmeden özgür şekilde yaşayacaklar. Bunu ya seve seve yapacaklar ya da özgürlük mücadelesini kendisini kabul ettirerek yaşamını kuracaktır” diye konuştu.
 
MA / Tolga Güney
 
 

Diğer başlıklar

10:04 16 ilde 58 gözaltı
09:58 Tutsaklar 200 gündür ‘özgürlük’ eyleminde
09:41 Eşbaşkan Sincar'ın yurtdışına çıkışına engel
09:27 Parası kesilince provokatörlüğe sarıldı
09:07 Koltuk değneğiyle irade gaspına karşı nöbette
09:07 Sanatçılardan kayyım tepkisi: Darbe, işgal ve iradeye ipotektir
09:05 MEBYA-DER kongresi: Çözüm için Abdullah Öcalan özgür olmalı
09:05 Şüpheli ölümde günlük kayıp
09:04 Poyraz davası Yargıtay'da: Siyasi failler açığa çıkarılmalı
09:01 Av. Sevimli: Kayyım politik haydutluktur, yasal temeli yok
09:00 13 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:46 Saldırılarda 2 bin hektar ekili alan ve 19 bin ağaç yandı
08:29 Colemêrg'ê doğru yola çıktılar
12/06/2024
23:32 MA Music Günleri'nin finali Colamêrg direnişine armağan edildi
23:26 Mêrdîn, Colemêrg mitingine hazır
23:19 Çocuklar günde 12 saat çalıştırılıyor
22:18 Eğitim Nöbeti 18’inci gününde dayanışmayla devam etti
22:12 KHK eyleminde kayyım ve eğitim müfredatına tepki
21:44 TÖP:Çocukların kaderi ne işçilik ne de yoksulluk
21:37 Wan Büyükşehir Belediyesinden JINKART müjdesi
21:26 İrade gaspına karşı nöbet sürüyor: Colemêrg mitinginde mesaj güçlü olmalı
20:11 Tecride yanıt vermeyen bakan ‘sayın’ tartışması açtı
20:03 İstanbul’da kayyım yürüyüşü: Kabul etmiyoruz
19:29 İranlı kadın yönetmen cezaevinde öldürüldü
18:54 İran’da kadın karikatüriste sanat cezası: 6 yıl hapis
18:42 Tahir Elçi Davası: Mücadeleyi yükseltelim ki aydınlık kazansın
18:34 Amed Sağlık Platformu’ndan bakanlığa Boğmaca aşısı çağrısı
18:14 İHİK’in toplantısından çıkan ÖHD’li: Sanki tecrit yokmuş gibi davranıldı
18:05 Wan’da 7 gözaltı
18:01 DEM Parti’li Avşar'a adliyede darp ve gözaltı
17:46 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde işçiye polis barikatı
17:34 Eşbaşkan Uğur tahliye edildi
17:08 Beraat kararı protesto edildi: Tahir Elçi’nin faillerini tanıyoruz
17:02 Elçi cinayeti cezasızlıkla sonuçlandı: 3 polise beraat
16:57 ÖHD Ankara Barosu'na İmralı başvurusu yapacak
16:50 Belediye önündeki provokatörlerden birisi AKP adayı çıktı
16:34 'Demokrasi Yürüyüşü' Colemêrg'de: Kayyımı göndereceğiz
16:22 ‘Demokrasi yürüyüşü’ Colemêrg'e vardı
16:17 Tecavüz failleri tutuklandı
15:59 Tahir Elçi davasında avukatlar salonu terk etti
15:55 Tutsak yakınları Adalet Bakanı Tunç ile görüştü
15:51 Din alimleri: Sesimizi daha gür çıkarmak için Colemêrg’te olacağız
15:48 Amed'de 'kayyımseverlere' tepki: İş insanları töhmet altına alınıyor
15:30 'İhbarcı' imamın darp görüntüleri ortaya çıktı
15:28 Cizîr’de şüpheli kadın ölümü
14:51 Şiddet faili Sinan Akay tutuklandı
14:41 Oda ve sendikalardan 'tasarruf paketine' karşı ortak mücadele çağrısı
14:32 İHD: Çocukların çalıştırılmasını yasaklayıcı düzenlemeler getirilmeli
14:09 Sağlıkçıların 'vergide adalet' mücadelesi sürüyor
13:28 Ayşe Ateş: ‘Erdoğan harekete geçilsin’ talimatı verdi
13:17 MEBYA-DER kongresinde İmralı tecridine tepki
12:40 Gazeteciye dönük çıplak aramaya takipsizlik kararı
12:26 Savcı Samast için zaman aşımı istedi!
11:58 Ezgi Mola’ya 'Musa Orhan' cezası
11:57 AYM'den avukat-müvekkil görüşmesinin izlenmesine ihlal kararı
11:57 Feridun Yazar mezarı başında anıldı
11:49 Gerok Ma Şemrex’te çocuk etkinliği düzenledi
11:43 İstanbul'da özel hastaneye silahlı saldırı
11:16 Kayyıma 'dur' demek için yola çıktılar
11:10 Aracın çarptığı çocuk hayatını kaybetti
11:08 7 kişinin öldüğü patlamanın davasında karar çıkmadı
11:05 'Türkiye'de her 5 çocuktan biri işçileştiriliyor'
10:33 Alman Meclisi’ne uzman tavsiyesi: Türkiye konseyden ihraç edilsin
10:25 Tahir Elçi davasında avukatlar salonu terk etti
10:23 'Çocuk işçi Haskiro'nun cinayetinin üstü örtülmeye çalışılıyor'
09:50 Avukat Nikbaht: Özdemir'e verilen ceza keyfi
09:47 Fırtına Deresi’nde akıntıya kapılan öğrencilerden 2’si yaşamını yitirdi
09:03 Colemêrg mitingine çağrı: Hukuksuzluk kabul edilmemeli
09:02 Colemêrgliler yarın kayyıma 'dur' diyecek
09:02 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:00 Afganistan'da kadınlar yoksulluk ve şiddet sarmalında
09:00 Çocuk işçiliğiyle mücadele kağıt üzerinde kaldı
09:00 Poyraz katledileli 3 yıl oldu: Kürtlerin mücadelesinde yaşıyor
09:00 12 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:53 Erxenî’de gözaltına alınan 6 siyasetçi tutuklandı
11/06/2024
22:35 MYK sonrası konuşan Yücel: Kayyım anayasaya aykırı
22:11 Akdeniz'deki büyük buluşmaya çağrı
21:48 Çelê'de köy köy 13 Haziran mitingine davet
21:23 Kayyıma karşı direniş birçok kentte sürüyor
21:00 Mehmet Sait Üçlü anıldı
20:28 Colemêrg’de gün boyu miting çalışması
20:21 Noam Chomsky'nin sağlığı kötüleşti
19:56 AKP Sözcüsü Çelik'ten görüşmeye dair açıklama
19:36 Özel-Erdoğan görüşmesi sonrası CHP MYK toplandı
19:30 DEM Parti ile AK heyeti görüşmesinde tecrit gündeme geldi
19:23 Cizîr’de şüpheli kadın ölümü
19:14 Amedspor’un yeni yönetimi belli oldu
18:57 Êlih'te irade gaspı protestosu: Bu direniş sürecek
18:43 Poyraz'ın katilini ve saldırıyı öven sanığa beraat
18:00 Özel ile Erdoğan arasında 1,5 saatlik görüşme
17:52 Eğitimci ve velilerden yeni müfredat boykotu
17:08 Bankamatik çalışanlarından belediye önünde provokasyon
16:55 Şiddet gören Akay: Can güvenliğim yok, ölmek istemiyorum
16:31 Özel-Erdoğan görüşmesi başladı
16:25 Danıştay’dan Sinpaş’ın Marmaris'teki talanına dair karar
16:13 İşten çıkarılan belediye işçileri eylem başlattı
16:09 Avukatın darp edilmesine tepki: Savunmaya yapılmış bir saldırı
15:54 Dans grubuna saldırıya tepki
15:13 Yıkım kararı verilen İluh Devlet Hastanesi'ne dair açıklama
15:07 Êlih kayyımı halka değil devlet kurumlarına çalışmış
15:01 DBB'den yandaş medyaya tepki: Ancak halkın önünde diz çökeriz
14:21 İkizköylülerden Akbelen için dayanışma çağrısı
14:19 Kadınlardan Saniye Aslan’ın katledilmesine tepki
13:49 Kömür ocağı davasında karar yazılı açıklanacak
13:45 Kameraman Akkaya’nın duruşması ertelendi
13:44 Colemêrg mitingine çağrı
13:35 Çıplak arama dayatan polislere ceza istemi
13:16 Balçova Belediyesi'nde TİS eylemi
13:06 Tekstilde çalıştırılan çocuk yaşamını yitirdi
12:48 Bahçeli'nin bu haftaki hedefi Kürtlerin seçme ve seçilme hakkı
12:44 Hatimoğulları'ndan Erdoğan'a: Halk bir tek seni seçince mi halk oluyor?
12:18 ‘Kürtçeye şerh koymaya çalışıyoruz’ diyen başkana tepki
12:06 Metin Lokumcu davasında polislerin beraati istendi
12:01 Gözaltındaki siyasetçilere coğrafi bilgi soruları
11:59 10 yılda 695 çocuk iş cinayetinde yaşamını yitirdi
11:33 Gazeteci Gök davası: Dosyaya yeni bir 'gizli' tanık eklendi
11:32 Avukatlardan İmralı için yeni görüşme başvurusu
11:11 ‘Demokrasi Yürüyüşü’ Gever’de: Halk iradesi kazanacak
10:27 Askeri operasyon başlatılan köy ve yaylalara yasak
10:16 Alağaş’ın yurt dışı yasağı kaldırılmadı
10:11 Demokrasi yürüyüşçüleri: Kayyım gidene kadar mücadele sürecek
09:54 İki kentte kadına yönelik saldırı
09:26 İrade gaspına karşı 13 Haziran'da Colemêrg'de olacaklar
09:24 'Zanaat okulları’ ile çocuk işçiliği ortaokulda başlayacak
09:18 Botan: Uluslararası kurumlar tecride ortaktır
09:17 Tutsaklar ‘özgürlük’ için boykotta
09:15 Tanrıkulu: İktidar kendine güveniyorsa sandığı ortaya koysun
09:14 Sincan Kadın Cezaevi'nde İGK sonrası tahliye yok!
09:12 İstanbul'da kayyıma karşı nöbet: İrademizi tanımak zorundalar
09:11 Elçi cinayetinde karar günü yarın: Şüpheler giderilmedi, deliller toplanmadı
09:08 Kayyıma karşı feminist dayanışma
09:05 'Kayyım talan ve gasptır'
09:02 İki kardeşin çeyrek asırlık tutsaklığı
09:00 11 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:30 Kastamonu’da otobüs devrildi: Biri ağır 10 yaralı
07:48 Saraçhane'deki kemere kayyım pankartı
10/06/2024
23:51 Çekmeköy’de yurttaşlardan yürüyüşlü kayyım protestosu
23:43 Düğünde havai fişek patlatıldı: 10 yaralı
23:18 İBB Meclis toplantısında kayyım tepkisi
22:46 Êlih’te yürüyüş düzenlenecek
22:41 Wan’da 17 kişi serbest bırakıldı
22:06 İstanbul’daki Adalet Nöbeti'nde Colemêrg mitingine katılım çağrısı
21:07 Hayvanlar için eylem 17’nci gününde
20:56 Demokrasi yürüyüşünün ilk günü büyük coşkuyla tamamlandı
20:49 Erxenî’de gözaltına alınan 6 kişi yarın adliyeye çıkarılacak
20:41 Eylemler 7'nci gününde: Kayyımı geri çek
19:59 CHP Sözcüsü Yücel: Kayyım, darbe kanununa uygun
19:35 Eğitimciler 11 Haziran’da boykota gidiyor
19:32 Çiğli Belediyesi'nde 300’e yakın işçi işten çıkarıldı
18:32 DEM Parti’den 3 partiye kayyım ziyareti