Klute: Türkiye, Ukrayna savaşının gölgesinde savaş suçu işliyor

img
ANKARA - Türkiye'nin Ukrayna savaşının gölgesinde pek çok savaş suçu işlediğini ifade eden AP eski üyesi Jurgen Klute, Avrupa'nın da kendi çıkarları nedeniyle bu duruma göz yumduğunu söyledi. 
 
Türkiye’nin Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ortaklığında Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine dönük 17 Nisan'da başlattığı saldırılar 6'ncı ayını geride bıraktı. Türkiye’nin Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında kimyasal silah saldırıları sonucu, 17 HPG ve YJA-Star üyesinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Son olarak Türkiye’nin saldırılarında kimyasal silaha maruz kaldıktan sonra yaşamını yitiren 2 HPG'linin son anlarına dair görüntüler yayınlandı. Avrupa Parlamentosu dahilinde kurulan Kürt Dostluk Grubu Eş Sözcüsü, AB Sol Grup üyesi ve Avrupa Parlamentosu eski üyesi Jurgen Klute, Türkiye'nin kimyasal kullanımı ve Avrupa'nın sessizliğine dair Mezopotamya Ajansı'na (MA) konuştu. 
 
AVRUPA’NIN GÜNDEMİ UKRAYNA 
 
Kürt Dostluk Grubu'nun kendisinin Avrupa Parlamentosu üyesi olduğu 2009 yılında barış sürecine destek olmak amacıyla kurulduğunu ifade eden Klute, "Türkiye ve Kürtler arasında görüşmeler oluyordu ve Avrupa Parlamentosu'nda böyle bir grubun olması süreci destekleyebilir diye düşünmüştük. Bu süreçte Avrupa Parlamentosu'ndaki tartışmaları takip ettik, Türkiye'de ve bölgedeki gelişmeleri izledik. Kürt siyasetçileri davet ettiğimiz bazı konferanslar düzenledik. Bu konferanslarla Avrupa Parlamentosu'nun kapılarını Kürtlere açmaya çalıştık. AP Başkanıyla iletişimlerini sağlamaya çalıştık. Bu grup halen var. Şu anda da Aralık ayında gerçekleşecek Kürt Konferansı'na hazırlanıyorlar. Ancak Avrupa Parlamentosu'nu soracak olursanız onların şu anda ana gündemi daha ziyade Ukrayna savaşı" ifadelerini kullandı.
 
TÜRKİYE’NİN SAVAŞ SUÇLARI 
 
Türkiye’nin ilk kez Zap, Metîna ve Avaşîn'de kimyasal silah kullanımıyla gündeme gelmediğini ve bu kimyasalları kullanırken bu durumun uluslararası sözleşmelerce yasaklanmış olduğunu gayet iyi bildiğini ifade eden Klute, "Ancak bu konudaki raporlara baktığımız zaman, kimyasal kullanımının son süreçte artmış olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni de Türkiye'nin Ukrayna savaşını bir perde olarak kullanması. Ukrayna savaşı Avrupa'da büyük bir enerji krizine neden oldu. Örneğin Almanya elektrikte yüzde 50-60 Rusya'ya bağımlı. Pek çok Avrupa ülkesi de öyle. Bu nedenle tüm gündemleri Ukrayna savaşı olmuş durumda" belirlemesinde bulundu.
 
KÜRTLER GÖRMEZDEN GELİNİYOR 
 
Kürtlere yönelik saldırıların Avrupa tarafından görmezden gelinmesinin bir insanlık ayıbı olduğunu ve bu konunun gündeme gelmesinde kilit rol oynayan basının ilgisini Kurdistan'daki saldırılara çekmekte güçlük çektiklerini vurgulayan Klute, şöyle devam etti: "Türkiye'nin NATO üyesi olması da bu anlamda oldukça büyük bir engel teşkil ediyor. Biliyorsunuz son süreçte Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği ile ilgili de Türkiye'nin şantajına şahit olduk ve batılı devletlerin bu şantaja cevap vermek konusunda ne kadar hazırlıksız olduğunu gördük. Ne bu şantajı boşa düşürebildiler ne Türkiye'ye Kürtlere karşı yürüttüğü savaşta baskı uygulayabildiler ne de Türkiye'nin kimyasal kullanımına ilişkin bir söz söyleyebildiler. Saydığım sebeplerden dolayı şu anda Türkiye'nin ve ordusunun işlediği insan hakları ihlallerine dikkat çekmekte güçlük çekiyoruz."
 
OPCW’NİN ARAŞTIRMA YAPMAMASI 
 
Tüm çağrılara karşın Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) araştırma yapması gerektiğini söylemesi gereken üye devletlerin başvuru yapmamasının en önemli nedenlerinden birinin de Ukrayna savaşı olduğunu, bu devletlerin böylesi bir süreçte Türkiye'yi karşısına almakta tereddüt ettiğini belirten Klute, "Batı, Ukrayna Savaşı sürerken Türkiye'yle çatışmalı bir ilişkiyi göze alamıyor. Bu ne yazık ki yüz yüze olduğumuz bir gerçek. Çözüm sivil toplumu, barış ve insan hakları savunucularını, sendikaları ve emek örgütlerini harekete geçirmekten ve devletler üzerinde baskı yaratmaktan geçiyor diye düşünüyoruz. Rusya da Ukrayna da pek çok savaş suçu işliyor. Türkiye eğer bunu kınamak istiyorsa, elleri temiz olmalı. Batılı devletlerin de Rusya'yı bu savaş suçlarından mahkum etmek gibi bir niyeti varsa, Türkiye'nin savaş suçlarını görmezden gelmesi kabul edilemez. Bunun da kapalı kapılar ardında tartışılması değil, alenen ve kamuya açık bir biçimde ifade edilmesi gerekiyor" diye belirtti.
 
BATILI MEDYANIN SESSİZLİĞİ 
 
Batı medyasının ana gündeminde Ukrayna olması nedeniyle Kürtlere yapılanları görmezden gelmesinin bir halk hareketi oluşturulmasının önüne geçtiğini, bunun da iki yüzlü bir tavır olduğunu belirten Klute, şu ifadeleri kullandı: "Burada tartışılması gereken en önemli konulardan birisi de dördüncü kuvvet diye bahsedilen medyanın tutumu. Kürtlere karşı yürütülen savaşı halk hareketiyle durdurabiliriz diyoruz ama Avrupalı halklar bu savaştan bihaber, çünkü batı medyası bu konuda tek satır yazmıyor. Peki halklar bilmediği bir savaşı nasıl durduracak? Bizim öncelikle bu durumu nasıl değiştireceğimizi tartışmamız gerekiyor. Örneğin Alman basınında Türkiye'nin, bırakın kimyasal kullanımını, Irak Kürdistan'ına süren saldırılarına ilişkin bile bir haber bulmak mümkün değil. Bir iki ufak Alman gazetesinde çıkan kıyıda köşede kalmış birkaç haber dışında, ben bu konuda tek satır yazıldığını görmedim. Şu an için Alman basınının üç temel gündemi var. Ukrayna savaşı, enerji krizi ve iklim krizi. Ancak batı gerçekten inanılırlığını korumak istiyorsa, yapmaları gereken Rusya'nın savaş suçlarına ses çıkarırken, Türkiye'nin savaş suçlarını görmezden gelmemektir."
 
ULUSLARARASI KÜRT KONFERANSI 
 
Tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin Kürtlere yönelik haksız saldırıları ve savaş suçlarının önüne geçmek için çabaların sürdüğünü söyleyen Klute, "Birkaç ay önce, pek çok ülkeden siyasetçi, aktivist, hukukçu, ve pek çok farklı alandan insanlarla Kürtlerle Uluslararası Dayanışma Kolektifi'ni kurduk. Kolektifimize daha fazla insanı katmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda farklı ülkelerden sendikalar, sol partiler ve barış ve hak savunucularıyla görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımız sonucunda bazı Avrupa Parlamentosu üyelerinin konuya ilgisini çekmeyi başardık. Şu an çok gür bir ses çıkarabilecek bir pozisyonda olmasak da gelecekte bunu başarabileceğimize inanıyoruz" dedi.
 
'BASININ GÜCÜNE İHTİYACIMIZ VAR'
 
Yeni kurulan kolektife ilişkin konuşan Klute, "Basının gücüne, gazetecilerin sesine ihtiyacımız var. İşlenen savaş suçlarını kamuoyuna duyurmamız kilit önem taşıyor" diye belirtti. Klute, "Daha önce Türkiye'nin Avrupa Birliği süreci başladığında, Türkiye'ye Kürt sorununu siyasi olarak çözmesi gerektiği söylenmişti. O dönemde Türkiye'ye bir şekilde laf dinletmek, barışa yönlendirmek mümkündü. 2013'te de bunun kıyısına kadar gelinmişti. Ama AKP hükümeti bu masayı devirdi. Şu anda görüyoruz ki Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmek gibi bir isteği yok, Avrupa Birliği'nin de Türkiye'yi kabul etmek gibi bir pozisyonu yok. Bu nedenle yeni bir strateji geliştirmek ve Türkiye'ye politik anlamda baskı uygulamanın yeni bir yolunu bulmak gerekiyor. Bu yolu da önümüzdeki haftalarda gerçekleştireceğimiz çalışmalarla bulmayı ve başarılı olmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu. 
 
MA / Gözde Çağrı Özköse 

Diğer başlıklar

19/06/2024
22:20 Mawa’da çatışma: 2 kişi yaşamını yitirdi
21:58 Binarê Qendîl’e saldırı
21:43 İsviçre’nin 3 kentinden CPT’ye yüzlerce mektup
21:24 Nöbet eylemleri 16’ncı gününde: Kayyım sen kimsin?
21:02 İstanbul’da kayyım nöbeti: AKP’ye karşı mücadeleyi büyütelim
20:48 Hayvanlar için 27 gündür eylemdeler
20:39 Ege ormanları yanıyor
19:33 Öğretmenler 25 gündür eylemde
18:23 Ada sakinleri: Azmanbüsleri istemiyoruz
17:51 Çanakkale’deki orman yangını kontrol altına alındı
17:43 Dîlok’ta bir çocuk boğuldu
16:29 Wan Büyükşehir Belediyesi’nde bayramlaşma
16:09 İstanbul’da kayyıma tepki mitingi düzenlenecek
15:29 Ağrı Dağı’nda askeri operasyon
15:25 Çanakkale’de yangın sonrası tarihi alanın güney hattı açıldı
14:47 Rusya ve Kuzey Kore arasından 'saldırı karşısında destek' anlaşması imzalandı
14:37 Wan'daki mazbata kararını veren hakim terfi ettirildi
14:33 Heskîf’in Mawa Bölgesi’nde askeri operasyon sonrası çatışma
14:20 Koçyiğit: Ne olursa olsun kazanacağız
12:21 Prof. Louis Lemkow: Öcalan siyasi bir mahkum özgür olmalı
10:50 Dikili yangını kontrol altına alındı
10:25 Feministlerin gündemi ‘kadın dostu kentler’ için ortak mücadele
10:00 İstanbul'da vapura 'kayyum defol' pankartı asıldı
09:59 Sanatçılar: Kayyıma karşı ses çıkarmalıyız
09:45 Avrupa Konseyi: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılsın
09:29 Çanakkale’deki orman yangını ikinci gününde
09:12 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:12 Gençler de eski bayramları arıyor!
09:10 'Öldürme' yasasına tepki: Çözüm değil
09:07 İhlaller çocuklarda travmaya neden oluyor
09:03 Kadınlardan 'ücretsiz HPV aşısı' kampanyası
09:01 Wan'da buruk bayramlaşma: Tutsaklardan haber alamıyoruz
09:00 19 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:57 Rize'de kadın katliamı: Jandarma Komutanı tutuklandı
08:07 Tuzla’daki yangın 7 saatte söndürüldü
18/06/2024
23:37 'Noam Chomsky hayatını kaybetmedi'
23:28 İran’daki depremde 4 kişi hayatını kaybetti
21:57 Kayyıma karşı direniş sürüyor
21:39 'Öldürme' yasasına karşı nöbet 26'ncı gününde
21:01 Binarê Qendîl'de bombardıman sonrası yangın
20:20 Feminist kadınlar kayyım tahribatlarını açıkladı
19:57 Kadınlar irade gaspına karşı nöbette: Kayyıma geçit yok
19:21 Sanatçı Erincin: Kayyım seçme ve seçilme hakkına darbedir
18:55 Aksakal mezarı başında anıldı
18:13 Çanakale’de yangın
18:09 Bakırhan: Mûş hak ettiği hizmete kavuşacak
17:34 Hatimoğulları: AKP’nin 'normalleşme' mumu Hakkari’de söndü
17:08 Fabrikadaki yangın ormanlık alana sıçradı
17:00 6 ayda en az 833 saldırı
16:37 Nergis Muhammedi’ye hapis cezası
16:31 Mezranın ceşmesi kamerayla izleniyor: Yaşam alanımız taciz ediliyor
16:06 İstanbul'da barajların doluluk oranında düşüş
16:02 Erdexan'de dolu yağışı trafiği olumsuz etkiledi
15:59 Batman Çay’ına giren genç yaşamını yitirdi
15:37 Giresun'da maden tepkisi: İliç olmak istemiyoruz
14:53 Oyuncu Kazak'tan İmamoğlu'na 'Adalar' mektubu
14:34 Kayıp Gamze Akar bulundu
14:16 Tuzla’da fabrikada yangın
14:09 Agirî eski Belediye Eşbaşkanı Kubilay tahliye edildi
13:35 RES türbinleri için 36 bin ağaç kesilecek
13:32 'Bir şeyin yok' denilerek koğuşa gönderilen adli tutuklu yaşamını yitirdi
12:51 115 aydından kayyıma ortak tepki: Seçme ve seçilme hakkı dokunulmazdır
12:09 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı
10:33 İtalya açıklarında iki tekne battı: 11 ölü, 60'tan fazla kayıp
10:11 Berlin'de 'Abdullah Öcalan ile diyalog günleri' etkinliği
09:54 Paramiliter gruplar Efrîn'de bir yurttaşı daha kaçırdı
09:23 Yangında mahsur kalan kadın ve çocuğu yaşamını yitirdi
09:21 24 saatte 824 kaza: 6 kişi yaşamını yitirdi
09:05 'Çifte standart' uygulama sürüyor: Tutsakların yaşamı tehlikede
09:05 ÖHD'li Işık'tan tecrit tepkisi: Mesleki faaliyetlerimiz engelleniyor
09:03 Tutsak Altınörs: Demokratik cumhuriyet işçi sınıfıyla Kürtlerin ortak paydası
09:03 Cezaevlerinde 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi
09:01 'Hububat fiyatları revize edilsin' talebi
09:00 18 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:15 Cinsel taciz faili öğretmen tutuklandı
08:10 Ordu'da gıda zehirlenmesi: 75 kişi hastaneye başvurdu
07:58 İsrail'den Nusayrat Mülteci Kampı'na saldırı: 7 kişi yaşamını yitirdi
17/06/2024
22:07 İstanbul'daki kayyım protestosunda İmralı tecridine tepki
21:45 Kayyıma karşı nöbetlerde Poyraz anması
20:45 İzmir'deki yangınlar kontrol altına alındı
19:53 Bigadiç ve Ayvacık'ta orman yangını
18:46 Erdoğan'dan ittifak ve erken seçime dair açıklama
17:59 Efrîn'de 2 kardeş kaçırıldı
17:16 Ekvador'da heyelan: 6 ölü, çok sayıda kayıp
17:07 Belediye ziyaretlerinde 'halkçı belediyecilik' vurgusu
16:29 Türkiye’de en az güvenilen medya kuruluşları
15:53 İzmir'de orman yangını
15:25 CHP İl Başkan Yardımcısı: Zulmü birlikte mücadeleyle aşabiliriz
15:24 Oyuncu Esen’den kayyım tepkisi
14:55 Bayram ziyaretinde Deniz Poyraz unutulmadı
14:32 Riha ve Semsûr'da şüpheli çocuk ölümleri
12:53 CHP ve Gelecek Partisi'nden DEM Parti'ye bayram ziyareti: Gündem kayyım
12:37 Deniz Poyraz mezarı başında anıldı
12:01 Türkiye İnsan Hakları Vakfı'na 2023 yılında 781 başvuru
11:58 Reuters: Netanyahu savaş kabinesini feshetti
10:26 Polis evli olduğu kadını ve çocuğunu katletti
10:00 Gazeteci Aykol bilgisi dışında AKP'ye üye yapıldı
09:59 Bayram tatilinin ikinci günü: 11 ölü, bin 295 yaralı
09:11 Tutsaklar Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için eylemde
09:09 Yürekli: BM’nin ‘İmralı’da işkence var’ demesine AK, CPT ve AİHM tarafsız kalamaz
09:07 Avrupa'da sağ neden yükselişte?
09:05 Verimli topraklarda tarım riskte
09:03 DNA sonucu aileye bildirilmedi: 4 yıldır oğlunun cenazesini istiyor
09:00 Kadınların gündemi saldırılara karşı ortak mücadele
09:00 17 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:43 Küresel rapor: Haber okuyanların sayısı azalıyor
16/06/2024
22:53 Bayramın ilk gününde 16 bin kişi kesim sırasında yaralandı
21:58 İrade gaspına karşı nöbette konser etkinliği
21:27 Hayvanlar için nöbet eylemi 24’üncü gününde
20:42 Meletî'de 4.4 büyüklüğünde deprem
20:30 Öğretmenlerin nöbeti bayramda da devam etti
19:52 Metîna'ya hava saldırısı
19:39 Gürcistan'da art arda deprem
18:18 Elbak'ta uçuruma atlayan 28 koyun öldü
18:05 Eğitim Sen'den Tekin'e tepki
17:12 DAİŞ saldırısında 4 asker hayatını kaybetti
16:59 Hatimoğulları: Şikayet etmeden hizmet üreteceğiz
16:35 Bakırhan Agirî'de belediyeleri ziyaret etti
14:26 Sanatçı Demircioğlu ve Aydın’dan kayyım tepkisi: Faşizmdir
13:41 Şirnexliler kayyım nöbetinde bayramlaştı
13:24 İstanbul'daki mezarlık ziyaretinde mücadeleyi yükseltme sözü
12:50 Karabük Cezaevi’nde polis baskını: Koğuşlar 10 saat arandı
12:36 Deniz Poyraz mezarı başında anılacak
11:28 Cezaevi görevlilerini rehin alan DAİŞ'liler öldürüldü
09:57 Vedat Aydın mezarı başında anıldı
09:55 Bayram tatilinin birinci günü: 852 kaza, 5 ölü
09:26 Eskişehir'de erkek şiddeti: 1 kadın, 1 çocuk katledildi
09:21 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:18 Ağır hasta tutsak Ayık'a dair talepler kabul edilmiyor
09:15 Jin dergi 'Doğa-kadın sömürüsüne ekolojik yaklaşım' başlığıyla yayında
09:10 ‘Kadının soyadı’ düzenlemesine tepki: Kazanılmış haklar hedefte
09:04 Gazeteci Mervan: Tecrit sonu uçurum olan bir sokaktır
09:03 Aktar: Mahkeme üzerine düşen rolü oynadı
Batı: Politik cinayetlerde cezasızlık gelenek haline geldi
09:00 Bıraktığı miras kadınların mücadelesine ışık tutuyor
09:00 16 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
00:00 Özerk Yönetim’den Kurban Bayramı mesajı
15/06/2024
23:56 İzmir'de yangın: Bir mahalle tahliye edildi
22:38 İlahiyatçı İhsan Eliaçık: Kayyım atamaları en büyük zulümdür
21:39 Kayyım nöbeti: Halk sorunlarını anlattı
18:55 Öğretmenler 21 gündür eylemde
18:51 Birçok kentte mezarlık ziyaretleri
18:19 30 yıllık tutsak Özhan tahliye edildi
18:13 İran-İsveç arasında tutuklu takası
18:01 Hatimoğulları Riha'da belediyeleri ziyaret etti
17:37 Arazi kavgasında bir kişi yaşamını yitirdi
17:02 Bakırhan’dan Îdîr ve Halfeli belediyelerine ziyaret
15:40 Tahliyesi engellenen 32 yıllık hasta tutsak için özgürlük talebi
15:12 Erdoğan: İade-i ziyaretimizi hazmedemediler
14:56 Tahrip edilen mezarlığa bayram ziyareti
14:55 Katledilen Şenyaşarlar anıldı: Emine ananın feryadını duyun