‘Kobanê düşmedi, düşmeyecek’

img
HABER MERKEZİ – Birçok kentte düzenlenen açıklama ve yürüyüşlerle 1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutlanırken, “Kobanê düşmedi, düşmeyecek” mesajı verildi. 
 
1 Kasım Dünya Kobanê Günü nedeniyle birçok kentte açıklama ve yürüyüş düzenlendi. 
 
BATMAN 
 
DBP Batman İl Örgütü öncülüğünde 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’ne ilişkin kitlesel basın açıklaması yapıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Örgütü önünde gerçekleşen eyleme, çok sayıda yurttaş katıldı.  “Kobanê ruhuyla özgürlüğe yürüyoruz” pankartının açıldığı eylemde, “Bijî berxwedana Kobanê”, “Çirkin erkeklerin güzel kadınlara yenildiği bir destandır Kobanê” ve “1 Kasım dünya Kobanê günün selamlıyoruz” dövizleri taşındı.
 
Basın metninin okuyan DBP Batman İl Örgütü Yöneticisi Mahmut Sağır, Kobanê direnişinin 8’inci yıldönümünde Dünya Kobanî Günü’nü kutladıklarını hatırlatarak,  “IŞİD karanlığını yırtan, geleceği aydınlatan direniş meşalesini, dünya halklarının dayanışma ruhunu selamlıyoruz” diye konuştu. 
HDP Batman Milletvekilli Feleknas Uca da AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kobanê düştü düşecek, düşecek” sözünü hatırlatarak, o gün olduğu gibi bugünde direniş ile bu beklentinin boşa çıkarıldığını söyledi. Kobanê direnişinin tarihi bir direniş olduğunu belirterek, “Ortadoğu ve dünya hakları için umut olan bir direniş. Yüzyılın direnişi ile Kürtlerin birliği oluşturuldu, sınırlar ortadan kaldırıldı. Dünya haklarına ilham oldu. 24 saat içinde Musul’u teslim edenler, Şengal’i DAİŞ’e bırakanlara cevap oldu bu direniş. Kobanê direnişini Şengal direnişi takip etti. Kürt halkı direnişi ile destan yazıyor. DAİŞ dün yapamadığını bugün yapmaya çalışan AKP-MHP iktidarın halkın direnişi ile gidecek” diye konuştu.
 
‘KADIN DİRENİŞİ İRAN’A İLHAM OLDU’
 
Kobanê’de Kürt kadınlarının göstermiş olduğu direnişe vurgu yapan Uca, şunları söyledi: “Kürt kadının burada göstermiş olduğu direniş şimdi İran’da ve daha birçok ülkede kendini gösteriyor. Kobanê’de yükselen ‘Jin jiyan azadî’ direnişi şimdi İran başta olmak üzere birçok yerde yankılıyor. Kürt halkının direnişi ile emperyalist güçlerin emelleri boşa çıktı. Her kes iyi bilsin ki ne Kobanê, ne Mahmur ne de Şengal düşecek. Amaçları buraları düşürmek olanlar Kürtlerin direniş tarihine baksın. Kürt halkının üzerinde devam eden saldırılar her dönemi olduğu gibi bu dönemde de boşa çıkacaktır.”
 
Uca, son olarak kimyasal silah kullanımına karşı 6 Kasım günü Şırnak’ın Silopi ilçesinde yapılacak yürüyüşe katılım çağrısında bulundu. Açıklama, “Bijî berxwedana Kobanê” ve “ Jina jiyan azadî” sloganıyla son buldu.
 
VAN
 
Siyasi parti ve kentteki birçok kurumun katılımıyla 1 Kasım Dünya Kobanê Günü yapılan yürüyüş ve basın açıklaması ile kutlandı. Çok sayıda kişinin katıldığı yürüyüş Van Alışveriş Merkezi önünde başladı. Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine AVM önünden ayrılan gruplar, sloganlarla HDP il binası önüne geldi. Basın açıklamasını okuyan HDP Hukuk Komisyonu’ndan Avukat Sedat Düşünmez, “Kobanê halkı, bundan 8 yıl önce, vahşi ve insanlık dışı yöntemlerle dünyaya korku salan IŞİD barbarlığına karşı sadece kendi varlığını, kimliğini, geleceğini değil aynı zamanda özgür insanlığı korumak için 133 gün boyunca destansı bir direniş sergiledi” dedi.  
 
İŞİD’in Kobanê’de yenildiğini hatırlatan Düşünmez, “Kobanê direnişi IŞİD’in fiziksel olarak sonunu getirdi. Dünya halkları; Kürt kadınları ve gençlerinin yaşamları pahasına sergiledikleri bu direnişe, insani değerlere olan bağlılığa ve adanmışlığa anı anına tanıklık etti. Kobanê halkı direnişiyle tarihin akışını değiştirdi. Bizler de 8’inci yıldönümünde IŞİD karanlığını yırtan, geleceği aydınlatan direniş meşalesini, dünya halklarının enternasyonalist dayanışma ruhunu selamlıyoruz. O gün IŞİD şahsında barbarlık, karanlık, despotizm yenilgiye uğratıldı. Ancak IŞİD’in karanlık zihniyeti halen varlığını sürdürüyor. Bu tarihsel mücadele sonuçlanmış değildir. IŞİD karanlığı bulduğu her fırsatta özgürlük düşüncesine, onu var edenlere saldırıyor. Bu zihniyet, bugün farklı görüntülerle temel insani değerleri hedef alıyor. Ortadoğu’da barış, eşitlik ve demokrasi mücadelesi veren, ‘Kobanê düştü düşecek’ diyenlerin sevincini kursağında bırakan devrimcilere karşı bugün her türlü etik ve ahlak dışı araç ile saldırılmaktadır” diye konuştu. 
 
Kobanê ruhunun yüksek sesle haykırdığı hakikatin değişmediğini belirten Düşünmez, “Halklar nerede bir IŞİD veya farklı veçhelerine bürünmüş bu karanlık zihniyet varsa onunla aynı inanç ve kararlılıkla mücadeleyi sürdürecektir. HTŞ-EL Nusra gerici zihniyetinin de Efrin başta olmak üzere her yerdeki akıbeti IŞİD gibi olacaktır. İnsanlık geldiği aşamada hiçbir şekilde kendi özgürlüklerinden geri adım atmayacaktır. Zorba-faşist zihniyetin bu yüzyılda yeri yoktur, dolayısıyla yenilmeye mahkûmdur. IŞİD karanlığına karşı özgürlük ve demokrasi talep edenlerin yanındayız. Dün olduğu gibi bugün de halkların eşitliği, kadınların özgürlüğü ve demokratik bir toplum için mücadele edenleri yalnız bırakmayacağız.  Her alanda kirli savaş politikalarına karşı mücadeleyi büyüterek halklarımızın özgür geleceğini hep beraber inşa edeceğiz” diyerek konuşmasını bitirdi. 
 
Ardından konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ise, “Tüm dünya halklarının hunhar olarak kabul ettiği, halklar, kültür tarih, yaşam ve kadın düşmanı DAİŞ çetelerine karşı Kobanê’de bir destan yazıldı. O gün barbar DAİŞ çetesi bir katliam gerçekleştiriyordu ancak Kürtler büyük bir direniş gösterdi ve direniş sonrası yeni bir özgür yaşamın sembol haline geldi. O gün Arin Mirkanların kadın düşmanı barbar çetesinin karanlığını aydınlatan eylemlerinden sonra gelişen Rojava Devrimi aynı zamanda bir kadın devrimindir. Ve o kadın direnişi ve devrimi bugün ‘Jin jiyan azadî’ sloganıyla tüm dünyada kadın hareketlerinin sloganı ve ilham kaynağı olmuştur. ‘Kobanê düştü düşecek’ diyenler ve DAİŞ zihniyetine sessiz kalanlar bugün yine Kobanê başta olmak üzere Kürt halkının kazanımlarına ahlaksız politikalarla saldırmaktadırlar. Kobanê düşmedi, düşmeyecek ve ‘Jin jiyan azadî’ sloganı dinmeyecektir” dedi. 
 
HAKKARİ
 
HDP Hakkari İl Örgütü, 1 Kasım Dünya Kobanê günü nedeniyle basın açıklaması düzenledi. HDP il binası önünde açıklama yapan HDP yöneticisi Kadir Şahin, “Kobanê kadın iradesi olan Arin Mirkan, enternasyonal dayanışması olan Rıfat amca, Kader Ortakaya, Aziz Güler ve kırmızı fularlı Ayşe Deniz Karacagil’dir. Hiçbir saldırı ve karalama bu gerçeği karartmayacak, güneşi balçıkla sıvamak isteyenlerin yarın tarih karşısında hiçbir hükmü kalmayacaktır” dedi.
  
URFA
 
1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesiyle HDP Urfa İl Örgütü açıklama yaptı. İl binasından Ahmet BAhçıvan İş Merkezi'ne "Biji berxwedana Rojava" sloganlarıyla yürüyen HDP'liler "1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutlu olsun" pankartı açtı. Buarada açıklama yapan HDP İl Eşbaşkanı Ahmet Atış, halkların 1 Kasım Dünya Kobanê Günü'nü kutlarken, "DAİŞ'e karşı insanlık değerlerini yükseltenleri bir kez daha saygıyla selamlıyoruz. Bu destansı direnişte hayatını kaybedenleri minnet ve özlemle anıyoruz" dedi. Açıklama " Şehid Namirin" sloganları ve alkışlarla son buldu. 
 
ANTEP
 
Antep'te HDP, DBP, TJA, Yeşilsu Parkı'nda açıklama yaptı. Buradaki açıklamada konuşan HDP Antep İl Eşbaşkanı Avni Binici, karanlığı yırtan ve DAİŞ'i bertaraf eden Kobanê direnişini 8'inci yılında kutladığını belirtti. DAİŞ karanlığını yırtan, geleceği aydınlatan direniş meşalesini dünya halklarının enternasyonalist dayanışma ruhunu selamlayan Binici, "Bütün saldırılara inat bugün yankılanan Jin Jiyan Azadi sloganları Kobanê özgürlük ruhunun devam ettiğini gösteriyor. Bu ruhun mutlaka bu topraklara özgürlüğü getireceğinin bilinci ile özgürlükten yana tutumumuzu tavizsiz bir şekilde sürdüreceğiz" dedi. 
 
MALATYA
 
HDP Malatya İl Örgütü'de parti binasında açıklama yaptı. Açıklamada konuşan İl Eşbaşkanı Yusuf Bozkuş, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü'nü kutlayarak, bu direnişin demokratik yaşam umudunu dalga dalga her yere yaydığını söyledi. Bu devrimle eşit, özgür ve demokratik yaşamının kanıtlandığını belirten Bozkuş, "Bir kez daha bu destansı direnişte yaşamını yitirenleri anıyoruz. Kobanê ruhu ile özgürlüğü eşitliğe yürüyoruz" dedi. 
 
ŞIRNAK
 
Özgür Kadın Hareketi (TJA),Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Örgütü, Dünya Kobanê Günü’ne ilişkin açıklama yaptı. 
HDP Şırnak İl Örgütü önünde yapılan açıklamada “Bi giyanê Kobanê ber bi azadiyê ve dimeşin” pankartı taşındı. 
 
HDP Şırnak il yöneticisi Selahattin Barınç, bu toprakların ve yüz yılın destansı direnişlere ve insanlığın kurtuluşunu müjdeleyen yeni yaşam modellerine sahne olduğunu ifade etti. Yüz yılın karakterinin Ortadoğu’da şekillendiğine işaret eden Barınç, “Özgürlükle kölelik, demokrasi ile diktatörlük arasındaki mücadele devam ediyor” dedi.
 
HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kobanê düştü düşecek” sözünü hatırlatarak, “birilerinin heveslerinin kursaklarında kaldı” dedi. Kobanê’de DAİŞ’e karşı insanlık savaşının verildiğini kaydeden Özgüneş, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin süreceğini söyledi. 
Açıklama, “Bijî berxwedana Kobanê” sloganlarıyla son buldu.
 
DERSİM
 
HDP Dersim il ve ilçe örgütleri de Sanat Sokağı’nda açıklama yaptı. “Kobanê ruhuyla özgürlüğe yürüyoruz” pankartının açıldığı eylemde, partinin üye ve yöneticileri katıldı.
 
HDP il yöneticisi Esma Ataş, “Kapitalist modernite, yaşadığı çoklu krizi dünyanın her yerinde savaş ve çatışma çıkararak aşma çabası Kobanê’de yenilgiye uğramıştır. Kobanê zaferi halkların ve kadınların zaferi olarak dünya tarihine altın harflerle yazılmıştır” dedi. DAİŞ’e karşı insanlık değerlerini yükseltenleri selamlayan Ataş, “Kobanê direnişi dünyanın her köşesinde, zulme ve faşizme karşı bir sembol haline gelmiştir. Bu devrim eşit, özgür ve demokratik bir yaşamın mümkün olduğunu dünyaya göstermiştir. Büyük bir inançla belirtiyoruz ki Kobanê direniş ruhu emek, barış ve demokrasi mücadelemizin meşalesidir” diye konuştu.
 
MARDİN 
 
HDP Mardin İl Örgütü, parti binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, HDP Sözcüsü Ebru Günay ve Mardin Milletvekili Pero Dündar ile çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada konuşan HDP İl yöneticisi Münevver Ölker, Kobanê'de DAİŞ'e karşı kadınların büyük bir direniş verildiğini söyledi.  
 
HDP’li vekil Pero Dündar, DAİŞ'in kendi başına ortaya çıkan bir örgüt olmadığını belirterek, emperyal güçlerin DAİŞ'i yaratarak Kürt coğrafyasında demografiyi değiştirmeyi amaçladığını söyledi. Kürtlerin ve dostlarının direnişi ile DAİŞ'in yenildiğini belirten Dündar, "Bu nedenle biz diyoruz ki Kobanê direnişi halkların direnişidir, kadınların direnişidir, Ortadoğu halklarının direnişidir. Aslında 2014'te başlayan saldırılar ile halkların devrimini, halklarının direnişini yok etmek istediler" dedi. 
 
Bugün bu direnişin takipçilerinin her yerde direnmeye devam ettiğini kaydeden Dündar, "Bugün burada saldıranlar, bugün her gün Kobanê'ye saldıracaklarını söyleyenler, bugün Güney'e işgal saldırıları yapanlar, bugün Efrin'i çetelerle doldurmak isteyenler bilsinler ki, mücadele edeceğiz. Bu çeteler hepsi Türk ordusunun kontrolü altında örgütleniyor. Bu nedenle Efrin ve Kobanê'yi bunlarla doldurmak istiyorlar. Bugün bunların merkezi Türkiye'dir. Finanmanlarını Arap ülkeleri yapıyor. Biz diyoruz ki; kimse halklara, kadınlara, Kürt halkına düşmanlık yaparak hesabını yapmasın" dedi. 
 
Açıklama "Bijî berxwedana Kobanê" ve "Jin Jiyan Azadî" sloganlarıyla sona erdi. 
 
ADANA 
 
HDP Adana İl Örgütü, İsmet İnönü Parkı'nda basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Park içerisinde HDP Adana İl Eşbaşkanları Helin Kaya ve Mehmet Karakış, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Akdeniz Adana Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AATUHAY-DER), Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAYDER)  yöneticileri ile çok sayıda kişinin açıklama yapmasına izin verilmedi. Açıklama yapmakta ısrar eden kitle ile polis arasında kısa süreli gerginlik çıktı. Gerginlik sonrası alkış, zılgıt ve  “Biji berxwedana Kobane” sloganlarıyla HDP il binası önüne geçen kitle, burada basın açıklaması yaptı. Polisin tutum ve engellemelerini protesto eden HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış, "7 ayınız kaldı. Gideceksiniz. Bugün 1 Kasım Dünya Kobanê Günü. Bugünün anlamı Kobanê'nin güzel kadınları, çirkin erkekleri yendiği gündür" dedi.
 
HDP İl Eşbaşkanı Helin Kaya ise, Kobanê devriminin aynı zamanda bir kadın devrimi olduğunu hatırlatarak, kadınların öncülüğünde gelişen bu direnişin eril, tahakkümcü zihniyeti yenilgiye uğrattığını söyledi. Kaya, “Kobanê 21. yüzyılın kurtuluş umududur. Kadınların, bölünüp parçalanmış, hak gaspına uğramış, inkâr edilmiş bütün etnik ve inanç gruplarının ilham kaynağıdır. Kobanê kolektif bir bellektir, demokrasinin inşasıdır" diye konuştu.
 
Açıklama oturma eylemi ve sloganlarla son buldu.
 
MERSİN 
 
HDP Mersin İl Örgütü, Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yaparak, Kobanê direnişine dikkat çekti. Kitle açıklamanın ardından HDP il binasına geçerek, burada halay çekerek, “Biji berxwedana Kobanê”, “Be serok jiyan nabe” sloganları attı. 
 
HATAY 
 
HDP İskenderun ve Dörtyol ilçe örgütleri, parti binaları önünde basın açıklaması gerçekleştirerek, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü kutladı. 
 
İSTANBUL
 
Yeşil Sol Parti, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’ne dair yazılı açıklama yaptı. Kobanê direnişinin önemine vurgu yapılan açıklamada, “Kobanê dünyanın her köşesinde, IŞİD vahşetine ve saldırganlığına karşı bir sembol haline geldi” denildi. 
 
Kobanê’nin, kadın özgürlük mücadelesinin coğrafyası olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Erkek egemen sistemin yarattığı korku duvarlarına karşı direnişiyle karanlığı aydınlatan kadınlarla dayanışmanın günüdür” ifadeleri kullanıldı.  Açıklama da Kobanê ve Rojava halklarına yönelik tehditlerin hala devam ettiği vurgulanarak şunlar belirtildi:  İran’da da özgürlük isteyen halklara ve kadınlara karşı IŞİD yöntemleriyle saldırılar gerçekleştiriliyor. Ülkemizde ise Kobanê Kumpas Davasıyla sadece HDP hedef alınmıyor, aynı zamanda eşitlik, özgürlük, adalet isteyen bütün kesimler tehdit ediliyor. Demokrasi güçlerini hiç kimse yıldıramayacaktır. Susmayacağız, birleşeceğiz, karanlığa teslim olmayacağız” denildi. 

HDP Esenler İlçe Örgütü de, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü Esenler Meydanı’nda yaptığı basın açıklaması ile kutladı.  “1 Kasım Dünya Kobanê Günü Kutlu Olsun” pankartının taşındığı açıklamaya il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. İnsanlık onuru için İŞİD çetelerine karşı direnenlerin selamlandığı açıklamada, “Bu direnişte başta Kürt halkı olmak üzere devrimcilerin, enternasyonalistlerin ortak mücadelesi ile demokratik bir yaşam umudu, tüm dünyaya dalga dalga yayılmıştır” vurgusu yapıldı.  Öte yandan İstanbul’un bir çok ilçesinde yapılan etkinlikler ile Dünya Kobanê günü kutlandı.

ELAZIĞ

Elazığ Hozat Garajı’nda bulunan HDP il binası önünde toplanan kitle Kobanê Günü’ne ilişkin açıklama yaptı. Kobanê Direnişi’nin  8’inci yılında tüm kararlılık ve fedakarlıkla devam ettiğini belirten HDP Elazığ İl Eşbaşkanı Ali Yıldırım, "IŞİD esasında çağımız faşizminin en başta bütün parçalarıyla Kürdistan’a karşı doğrultulmuş bir katliam, soykırım kontra silahtır. Aynı zamanda IŞİD Erdoğan'ın tek başına hakim ve iktidar olduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin Suriye ve Ortadoğu politikasında en temel koç başkalarından biridir dedi. Bu anlamda Kobanê direnişi ve zaferi IŞİD için değil Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti içinde stratejik bir yenilgi olduğunu belirtip, bu stratejik yenilginin sonuçları ve etkileri 7 Haziran 2018 seçimlerinde çok net olarak kendisini gösterdiğini ifade etti. Kobani direnişi ve zaferi bir dönüm noktasıdır, her açıdan bu böyledir” diye konuştu.

ANTALYA

HDP Antalya İl Örgütü, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü nedeniyle il binaları önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada basın metnini HDP Antalya İl Eşbaşkanı Hülya Hasbay okudu. Hasbay, "Hiçbir saldırı ve karalama bu gerçeği karartamayacak, güneşi balçıkla sıvamak isteyenlerin yarın tarih karşısında hiçbir hükmü kalmayacaktır. Biz mücadelemizi Kobane Ruhuyla sürdürmeye devam edeceğiz ve karanlığa asla teslim olmayacağız. Bu ruhun yaşadığımız topraklarda özgürlüğü getireceğinin bilinci ile özgürlükten yana tutumumuzu tavizsiz bir şekilde sürdüreceğiz" dedi.

İZMİR

HDP İzmir İl Örgütü, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. "Kobane ruhuyla özgürlüğe yürüyoruz" pankartının açıldığı açıklamada Kobane zaferine dair fotoğrafların yanı sıra "1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü selamlıyoruz" ve " Kobanê insanlık onuru kazandı" dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık "Kobanê'de düşene dövüşene bin selam", "Biji berxwedana Kobanê " ve "Katil IŞİD işbirlikçi AKP" sloganları atıldı.

Basın açıklamasını okuyan HDP İzmir İl Eş Başkanı Çınar Altan, "Halklara, kadınlara, gençlere, bir arada eşit ve özgür yaşama düşman IŞİD çeteleriyle birlikte, onların küresel ve bölgesel ortakları, direniş karşısında ağır yenilgi aldı. Kazanan ise Kürt halkı, onunla birlikte mücadele eden devrimciler, komünistler oldu. Dünyanın dört bir tarafından gelerek Kobanê halklarıyla beraber direnen devrimcilerin ardından, enternasyonal mücadelenin 21. Yüzyıldaki adı olmuştur Kobanê direnişi. Kobanê’de insanlığı karanlığa sürüklemek isteyenlere karşı direnenlerin yaktığı meşale; eşitlik ve özgürlük savunucularının yolunu bugün de aydınlatmaya devam ediyor. Halkların bir arada, eşit, özgür ve ortak yaşam talebine yönelik açılan bu dava, halklar ve kadınlar nezdinde boşa düşürülmüştür. Bunun en somut göstergesi; erkek egemen iktidarlara karşı Kobanê’de yeni yaşamın kadınlar öncülüğünde gerçekleşen inşasıdır; Jinwar kadın köyüdür, Kadın Bakanlığı, kadın komünleri ve eş başkanlık sistemidir. Bizler bir kez daha buradan belirtiyoruz. Kobanê direnişinin ruhunu ve yarattığı aydınlığı söndürmeye kimsenin ne gücü ne de nefesi yetmez. Bu aydınlığa olan inancımızla özgürlüğümüzden, haklarımızdan ve kazanımlarımızdan asla geri adım atmayacağız" diye konuştu. 

 

Diğer başlıklar

14:19 Semsûr’da cenazeler ve yaralılar hastane koridorlarında bekletiliyor
14:16 800 sağlıkçı deprem bölgesine gitmek için İTO’ya başvurdu
14:07 Sancar yaralıları ziyaret etti: Durum oldukça vahim
13:54 OHAL kararı Meclis’e sunuldu
13:53 Tuvalet ve sıcak yemek yok, 15 kişiye bir battaniye veriliyor
13:52 Maraş cezaevi boşaltıldı
13:51 Şirnex’ten Semsûr’a yardım
13:50 Ekoloji örgütleri: OHAL deprem felaketini fırsata çevirme hamlesi
13:46 Mereş, Semsûr, Meletî ve Dîlok’ta son durum
13:32 Deprem vergileri 5’li çeteye yedirildi
13:31 Mereş'te 3 torununu kaybetti: Cenazeleri kendimiz çıkarıyoruz
13:20 Rihalılardan tepki: Belediye yardım etmiyor
13:07 Deprem uzmanı Karabulut: Bu katliamın sorumlusu iktidardır
13:01 Amed'ten 60 mühendis ve 300 kişilik gönüllü ekip Mereş ve Semsûr'a gitti
12:43 Havuz medyası da AKP'yi enkazdan kurtaramadı!
12:25 Bakanlığın barınma alanı gösterdiği öğrenci yurdu hasarlı
12:20 Can kaybı 7 bin 108'e yükseldi
12:19 Amed’te enkaz altında kalanların sayısı bilinmiyor
12:17 Semsûr’a yardımlar ulaşmaya başladı
12:11 'Enkazı kazıyoruz, yardım istiyoruz, bekleyin diyorlar'
12:03 HDP Sözcüsü Günay 'dan açıklama
12:00 DSÖ ‘3’üncü Seviye Acil Durum’ ilan etti
11:59 Suriye'de 2 bin 500'den fazla can kaybı
11:57 Hatay'ın ilçelerinde de yıkım büyük
11:53 Temiz Hava Hakkı Platformu’ndan ‘depremde ikinci afet’ uyarısı
11:43 Elbistan’dan MA'yı aradı: Kentin tamamı yıkıldı, enkazdan canlı tek kişi bile çıkaramadık
11:36 Serhat’ta 2 bin 368 köy ve mezra yolu kapandı
11:34 İslahiye’de ekipler az, yurttaşlar enkazların başında bekliyor
11:21 AFAD: Can kaybı 6 bin 957’ye yükseldi
10:58 Bazarcix'ta dayanışma zamanı
10:57 Semsûr'da depremzedeler valiliğe yürüdü
10:33 Enkaz altından 'yaşıyoruz' mesajı atıldı ama kurtarma ekibi yok!
10:32 JMO Başkanı Önalan: Önlem alınsaydı bu kadar yıkıcı olmazdı
10:13 HDP’den deprem bölgesine 30 TIR gıda yardımı
10:11 Can kaybı 6 bin 234'e yükseldi
10:11 ABD’den 161 kişilik ekip deprem bölgesine gidiyor
10:04 Yarısı yıkılan İslahiye: Ekmek ve su arıyoruz, bulamıyoruz!
09:55 Botan’da ‘deprem’ seferberliği: Şimdi dayanışma zamanı
09:40 Enkazdan yakınlarının çıkarılmasını bekliyorlar: Adıyaman'ın A'sı kalmadı
09:27 HDP yardımları Meletî’ye ulaştı
09:05 Halkın deprem vergileri nereye gitti?
09:00 08 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
08:59 Depremin üçüncü günü: Can kaybı artıyor CANLI BLOG
08:49 Bazarcixli depremzede: Güneş ne zaman doğacak?
03:20 Riha’da yaşamını yitirenlerin sayısı 95’e yükseldi
01:44 Saatler sonra enkaz altından çıkarıldılar
01:12 Kılıçdaroğlu: Bu sürecin başlıca sorumlusu Erdoğan'dır
01:12 OHAL kararı Resmi Gazete'de
01:09 Adana Havalimanı'nda izdiham
01:00 51 yaralı İstanbul'a sevk edildi
00:32 HDK Hatay yolunda: Yaralarımızı birlikte saracağız
00:04 Semsûr’da yaşamını yitirenler hastane koridorunda bekletiliyor
07/02/2023
23:20 Riha’da 6 yaşındaki Mustafa kurtarılmayı bekliyor
22:33 Meclis 9 Şubat'ta OHAL'i görüşecek
22:25 Altılı Masa’nın 13 Şubat’taki toplantısı ertelendi
22:14 Bazarcix'ta enkazlarda yaşam belirtisi aranıyor
22:08 Erdoğan OHAL ilanından sonra deprem bölgesine gidiyor
21:41 90 yaşındaki Elif Ana 2 gündür enkazın altında
21:35 ODTÜ öğrencilerinden deprem için arayüz
20:47 Hataylı yurttaşlar: Ölümüz de dirimiz de enkaz altında
20:01 Yaşamını yitirenlerin sayısı 5 bin 894’e yükseldi
19:48 OHAL ilan edilmesine sanal medyadan tepki
19:45 HDP, Marmara ve Ege'de depremzedeler için seferber oldu
19:36 Buldan'dan Semsûr’daki depremzedelere ziyaret
19:05 TGC: Enkaz altında gazeteciler de var
18:58 Hasarlı Selahattin Eyyubi Hastanesi’ne yaralı nakli yapılıyor
18:51 Sancar Hatay'da: Devlet yok, yıkım var
18:43 Êlih ve Sêrt’ten deprem bölgesine yardımlar yola çıktı
18:36 Maraş Cezaevi’ndeki tutuklular nakil talebinde bulundu
18:32 Amed Barosu bağış kampanyası başlattı
18:28 HDP heyeti İslahiye'de: Enkazın altında kalan AKP-MHP’dir
18:20 Kobanê Davası ertelendi
18:10 OHAL ardından gazetecilere soruşturma
18:08 Yardımlara OHAL engeli!
18:04 'Devlet halkın sorunlarını çözmek için değil, güvenliği için OHAL ilan etti
17:52 Semsûr’de bir genç 37 saat sonra sağ çıkarıldı
17:44 Colemêrg halkından dayanışma ruhu
17:40 Kadın tutuklulardan depremzedelerle dayanışma
17:36 5 siyasi partiden ortak deprem bildirisi
17:30 MED TUHAD-FED’den tutuklular için çağrı: Adalet Bakanlığı sorumluluk almalı
17:27 Deprem bölgelerine ulaşımda son durum
17:15 Semsûr’da bölgeye ulaşan ekipler yetersiz
17:10 HDP Deprem Kriz Koordinasyonu: Halkımızı seferberliğe çağırıyoruz
17:08 Tayip Temel: İktidar OHAL ile felaketi fırsata çevirmeye çalışıyor
16:57 OHAL'in ilk icraatı: Gazeteciye engel, depremzedeye gözaltı tehdidi
16:55 Olağanüstü Hal ne anlama geliyor?
16:54 Şenyaşarlar nöbete ara verdi: Yardım çalışmalarına katılacağız
16:53 UNESCO'dan depremden etkilenen tarihi yapılarla ilgili açıklama
16:33 İzmir'de 3 kişi tutuklandı
16:31 Enkaz altında kalan AKP Milletvekili Taş hayatını kaybetti
16:08 HDP milletvekilleri deprem bölgesinde
16:07 Şehba için ‘ambargoyu kaldırın’ çağrısı!
16:06 Barış Anneleri'nin duruşması ertelendi
16:05 Oteller depremzedeler için kapılarını açtı!
16:04 Hatay, Osmaniye ve Îslahiye’deki yaralılar Mersin'e sevk edildi
16:00 Işık Apartmanı’nda arama kurtarma çalışmaları iş makinalarıyla yürütülüyor
15:55 Sergolan'da son durum: 36 saat sonra ekip enkaz başında
15:46 Gazeteci Volkan Pekal gözaltına alındı
15:37 Semsûr'da halk yürüdü: Vali sırıtarak yanıt verdi
15:24 Amed halkı dayanışmayı kendisi örüyor