Dedeoğulları ailesi davasında tetikçi Altun’a 7 ağırlaştırılmış müebbet

img

KONYA – Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi katleden tetikçi Mehmet Altun’a 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Mahkeme, diğer sanıklar yönünden beraat kararı verdi.

Konya'nın Meram ilçesinde 12 Mayıs 2021’de Keleş ve Çalık aileleri tarafından ırkçı saldırıya maruz bırakılan Dedeoğulları ailesinden 7 kişi, saldırının ardından gereken koruma tedbirlerinin alınmaması sonucu 30 Temmuz 2021’de tetikçi Mehmet Altun tarafından katledilmesine dair süren davanın karar duruşması, Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekilleri Serpil Kemalbay, Kemal Peköz ve Murat Çepni’nin, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Levent Gök katıldı. Duruşmada HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Eş Sözcüsü Nuray Özdoğan ve Özgürlük için Hukukçular Derneği’nden (ÖHD) avukatlar ile Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren ve Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz ile birçok baro başkanı hazır bulundu. Ayrıca Dedeoğulları ailesinin yaşayan tek ferdi Çetin Dedeoğulları da duruşmayı takip etti.

MÜTALAAYA EK YAPILDI

Kimlik tespitinin ardından dosyaya eklenen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada, ilk olarak iddia makamına söz verildi. İddia makamı, daha önce sunduğu esasa dair mütalaasına “silahla konut dokunulmazlığını ihlal” suçunu da eklerken, mahkeme başkanı sanık müdafilerine bu nedenle ek savunma verdi.

Ardından avukat Atilla Kart, delillerin mahkeme tarafından tartışılmadığını belirterek, “Görev ve yetkinin kötüye kullanıldığını görüyoruz” dedi.

ADALET NÖBETİ BAŞLAYACAK

Almanya’da Türk bir aileye yönelik gerçekleştirilen Solingen Katliamı’nı hatırlatan Kart, “Yargılamaya müdahalelere rağmen Alman yargısı, failleri katliam ırkçı saiklerle işlendiği yönünden yargıladı. Almanya ise katliamcıları korumadı, himaye etmedi. Çetin Dedeoğulları başından itibaren yargı yoluyla haykırıyor ama Türkiye idari birimlerinin görevlerini savsakladığını görüyor ve katliam evini siyaha boyuyor. Konya’da da Adalet Nöbeti’nin başladığı bir sürece girdik” diye konuştu.

SAVCININ TUTUKLAMA TALEBİ TUTARSIZLIK

Kart, şöyle devam etti: “Biz muktedirlere karşı hukuk mücadelesi verirken, mahkeme maddi gerçeğin açığa çıkmasını fiilen engelliyor. Mahkeme taleplerimizi gerekçesiz bir biçimde reddediyor. Bu şekilde bir yargılamayı kabul etmiyoruz. 14 Kasım’da mahkemeniz hakkında suç duyurusunda bulunduk. Türkiye’de kritik davalarda adalete erişemiyoruz. Savcının azmettiriciler için tutuklama talebinde bulunmaması bir ‘tutarsızlıktır.”

Bu sırada mahkeme başkanı,” Biz adil bir yargılama yapıyoruz” diyerek araya girdi.

70 GÜN BOYUNCA KKK’Yİ ZİYARET ETTİ

Kart, son olarak tetikçi katil Altun’un 12 Mayıs-30 Temmuz arasındaki HTS kayıtlarına dikkat çekerek, Altun’un güvenlik şirketleri ve askeri personellerle yoğunlaştırdığı iletişime vurgu yaptı ve katliam planlamasının bu süreçte yapıldığını ifade etti.

Kart, ayrıca tetikçi katil Altun’un HTS kayıtlarında 70 günlük süre boyunca Kara Kuvvetleri Komutanlığını ziyaret ettiği bilgisinin aldığını belirtti

‘GEREKÇELER YETERSİZ’

Sonrasında söz alan avukat Abdurrahman Karabulut, mütalaada azmettirici Keleş ve Çalık ailelerinin cezalandırılmalarına yönelik gerekçelerin eksik ve yetersiz olduğunu belirtti. Saldırı davasındaki sanıklara haksız tahrik indirimi yapıldığını hatırlatan Karabulut, 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin maddi olgulara değil, sanık savunmalarına inandığına vurgu yaparak, “Bugün de Altun’a meşru müdafaa verilirse şaşırmayız” dedi.

Dosyaların birleştirilmesi talebini yineleyen Karabulut, “Bu dosyaların ayrı ayrı ilerlemesi hukuki fecaattir” vurgusu yaptı. Karabulut, tetikçi Altun ile 112 arasında gerçekleşen telefon görüşmelerinin ham halinin müdahillere verilmesini ve ATK’ye gönderilmesini talep etti.

AVUKAT AKKAL: ALELACELE KAPATILMAK İSTENİYOR

Mahkeme heyetinin alelacele dosyayı kapatmak istediğini belirten avukat Ebru Akkal da beyanların sınırlandırılmaması gerektiğini ifade etti. Akkal, “12 Mayıs saldırısı sonrası soruşturma sürecinde sanıkların kendi lehlerine tanık ayarlamaları, olay yerindeki polislerin ve soruşturma savcısının görevlerini yerine getirmemesi, bilirkişi raporları tamamlanmadan takipsizlik kararı verilmesi, Dedeoğulları ailesine koruma tedbiri uygulanmaması ve sanıklara tesis edilmesi, bu dosyadan bağımsız olarak değerlendirilemez” diye konuştu.

İNSANLIĞA KARŞI SUÇ VURGUSU

“İnsanlığa karşı suç” vurgusu yapan Akkal, “Bugün bir karar verecekseniz, kararlarınız ya tarihe geçecek ya da olayların üstünü kapatacak” sözlerine yer verdi.

KATLİAMLAR ARASINDAKİ BAĞ: MİT

Sonrasında söz alan avukat Özüm Vurgun, bu dosyada soykırım suçunun sabit olduğunu aktardı. 2013 yılında Paris’te 3 Kürt kadınının ve İzmir’de Deniz Poyraz’ın katledilmesini hatırlatan Vurgun, Dedeoğulları katliamını gerçekleştiren tetikçi Altun ile diğer iki katliamın sanıklarının ortak yönlerine değindi. Vurgun, 3 sanığın da MİT ile olan bağına dikkat çekti. Vurgun, ayrıca 3 katilin de katliamlardan önce otellerde tatil yaptığını söyledi.

‘BU ZİNCİRİ BOZALIM’

Mehmet Sincar, Hrant Dink, Tahir Elçi, Vartinis ve Lice katliamlarını anımsatan Vurgun, “Türkiye bu katliamlarla anılıyor. Dedeoğulları davasında bu zinciri bozalım” dedi ve sonrasında tevsii tahkikat taleplerini sundu.

Sonrasında duruşmaya 14.00’e kadar ara verildi.

Aranın ardından duruşmaya gelen baro başkanları da beyanlarda bulundu. Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, “Bu ülkenin bir karşı toprağında her Kürdün özgürce yaşayabilmesini sizin vereceğiniz karar belirleyecek Kürdün de bu ülkede doğal yargıcının olduğuna inanmak istiyoruz” vurgusu yaptı.

AVUKATLAR SALONDAN ÇIKARILDI!

Avukat Atilla Kart, tekrar söz aldı. Bu sırada mahkeme başkanının Kart’ın sözünü keserek, sözü sanık müdafilerine vermek istemesi sonrası avukatlar, reddi hakim talebinde bulundu ve tevsii tahkikat talepleri için zabıt katibinden tutanak tutturulmasını talep etti. Ara kararını kuran mahkeme başkanı, taleplerin yargılamayı uzatmaya yönelik olarak değerlendirerek reddine karar verdi. Tutanak tutturmak isteyen avukat Kart’ın mahkeme başkanı tarafından engellenmesi sonrası avukatlar, “Görevinizi kötüye kullanıyorsunuz” dedi. Avukatların yoğun itirazlarına rağmen mahkeme başkanı, sanık ve müdafilerinin söz kurmalarını istedi. Sonrasında ise müdahil avukatları ve Çetin Dedeoğulları’nı salondan dışarı çıkarttı.

Bunun üzerine dava avukatları ve duruşmaya katılan siyasetçiler, adliye önünde bir açıklama yaptı.

Sonrasında mahkeme heyeti, avukatların olmadığı boş salonda kararını açıkladı.

Mahkeme, tetikçi Mehmet Altun’a 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi, diğer tüm sanıklar yönünden beraat kararı verdi.

Altun'a, ayrıca "Yakarak mala zarar verme" suçundan 4 yıl, "Nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal" suçundan 4 yıl, "Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanun'a muhalefet" suçundan 2 yıl hapis cezası verildi.

Diğer sanıklar Yahya Çalık, İbrahim Keleş, Ramazan Çalık, Ali Çalık, Lütfi Keleş, Ali Keleş (Lütfi Keleş'in oğlu), Veli Keleş, Ali Keleş (Veli Keleş'in oğlu), Ayşe Keleş ve Ali Keleş'in (Harun Keleş'in oğlu) de "Canavarca hisle tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme" ve diğer suçlardan beraat kararı verildi.

Diğer başlıklar

13:54 OHAL kararı Meclis’e sunuldu
13:53 Tuvalet ve sıcak yemek yok, 15 kişiye bir battaniye veriliyor
13:52 Maraş cezaevi boşaltıldı
13:51 Şirnex’ten Semsûr’a yardım
13:50 Ekoloji örgütleri: OHAL deprem felaketini fırsata çevirme hamlesi
13:46 Mereş, Semsûr, Meletî ve Dîlok’ta son durum
13:32 Deprem vergileri 5’li çeteye yedirildi
13:31 Mereş'te 3 torununu kaybetti: Cenazeleri kendimiz çıkarıyoruz
13:20 Rihalılardan tepki: Belediye yardım etmiyor
13:07 Deprem uzmanı Karabulut: Bu katliamın sorumlusu iktidardır
13:01 Amed'ten 60 mühendis ve 300 kişilik gönüllü ekip Mereş ve Semsûr'a gitti
12:43 Havuz medyası da AKP'yi enkazdan kurtaramadı!
12:25 Bakanlığın barınma alanı gösterdiği öğrenci yurdu hasarlı
12:20 Can kaybı 7 bin 108'e yükseldi
12:19 Amed’te enkaz altında kalanların sayısı bilinmiyor
12:17 Semsûr’a yardımlar ulaşmaya başladı
12:11 'Enkazı kazıyoruz, yardım istiyoruz, bekleyin diyorlar'
12:03 HDP Sözcüsü Günay 'dan açıklama
12:00 DSÖ ‘3’üncü Seviye Acil Durum’ ilan etti
11:59 Suriye'de 2 bin 500'den fazla can kaybı
11:57 Hatay'ın ilçelerinde de yıkım büyük
11:53 Temiz Hava Hakkı Platformu’ndan ‘depremde ikinci afet’ uyarısı
11:43 Elbistan’dan MA'yı aradı: Kentin tamamı yıkıldı, enkazdan canlı tek kişi bile çıkaramadık
11:36 Serhat’ta 2 bin 368 köy ve mezra yolu kapandı
11:34 İslahiye’de ekipler az, yurttaşlar enkazların başında bekliyor
11:21 AFAD: Can kaybı 6 bin 957’ye yükseldi
10:58 Bazarcix'ta dayanışma zamanı
10:57 Semsûr'da depremzedeler valiliğe yürüdü
10:33 Enkaz altından 'yaşıyoruz' mesajı atıldı ama kurtarma ekibi yok!
10:32 JMO Başkanı Önalan: Önlem alınsaydı bu kadar yıkıcı olmazdı
10:13 HDP’den deprem bölgesine 30 TIR gıda yardımı
10:11 Can kaybı 6 bin 234'e yükseldi
10:11 ABD’den 161 kişilik ekip deprem bölgesine gidiyor
10:04 Yarısı yıkılan İslahiye: Ekmek ve su arıyoruz, bulamıyoruz!
09:55 Botan’da ‘deprem’ seferberliği: Şimdi dayanışma zamanı
09:40 Enkazdan yakınlarının çıkarılmasını bekliyorlar: Adıyaman'ın A'sı kalmadı
09:27 HDP yardımları Meletî’ye ulaştı
09:05 Halkın deprem vergileri nereye gitti?
09:00 08 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
08:59 Depremin üçüncü günü: Can kaybı artıyor CANLI BLOG
08:49 Bazarcixli depremzede: Güneş ne zaman doğacak?
03:20 Riha’da yaşamını yitirenlerin sayısı 95’e yükseldi
01:44 Saatler sonra enkaz altından çıkarıldılar
01:12 Kılıçdaroğlu: Bu sürecin başlıca sorumlusu Erdoğan'dır
01:12 OHAL kararı Resmi Gazete'de
01:09 Adana Havalimanı'nda izdiham
01:00 51 yaralı İstanbul'a sevk edildi
00:32 HDK Hatay yolunda: Yaralarımızı birlikte saracağız
00:04 Semsûr’da yaşamını yitirenler hastane koridorunda bekletiliyor
07/02/2023
23:20 Riha’da 6 yaşındaki Mustafa kurtarılmayı bekliyor
22:33 Meclis 9 Şubat'ta OHAL'i görüşecek
22:25 Altılı Masa’nın 13 Şubat’taki toplantısı ertelendi
22:14 Bazarcix'ta enkazlarda yaşam belirtisi aranıyor
22:08 Erdoğan OHAL ilanından sonra deprem bölgesine gidiyor
21:41 90 yaşındaki Elif Ana 2 gündür enkazın altında
21:35 ODTÜ öğrencilerinden deprem için arayüz
20:47 Hataylı yurttaşlar: Ölümüz de dirimiz de enkaz altında
20:01 Yaşamını yitirenlerin sayısı 5 bin 894’e yükseldi
19:48 OHAL ilan edilmesine sanal medyadan tepki
19:45 HDP, Marmara ve Ege'de depremzedeler için seferber oldu
19:36 Buldan'dan Semsûr’daki depremzedelere ziyaret
19:05 TGC: Enkaz altında gazeteciler de var
18:58 Hasarlı Selahattin Eyyubi Hastanesi’ne yaralı nakli yapılıyor
18:51 Sancar Hatay'da: Devlet yok, yıkım var
18:43 Êlih ve Sêrt’ten deprem bölgesine yardımlar yola çıktı
18:36 Maraş Cezaevi’ndeki tutuklular nakil talebinde bulundu
18:32 Amed Barosu bağış kampanyası başlattı
18:28 HDP heyeti İslahiye'de: Enkazın altında kalan AKP-MHP’dir
18:20 Kobanê Davası ertelendi
18:10 OHAL ardından gazetecilere soruşturma
18:08 Yardımlara OHAL engeli!
18:04 'Devlet halkın sorunlarını çözmek için değil, güvenliği için OHAL ilan etti
17:52 Semsûr’de bir genç 37 saat sonra sağ çıkarıldı
17:44 Colemêrg halkından dayanışma ruhu
17:40 Kadın tutuklulardan depremzedelerle dayanışma
17:36 5 siyasi partiden ortak deprem bildirisi
17:30 MED TUHAD-FED’den tutuklular için çağrı: Adalet Bakanlığı sorumluluk almalı
17:27 Deprem bölgelerine ulaşımda son durum
17:15 Semsûr’da bölgeye ulaşan ekipler yetersiz
17:10 HDP Deprem Kriz Koordinasyonu: Halkımızı seferberliğe çağırıyoruz
17:08 Tayip Temel: İktidar OHAL ile felaketi fırsata çevirmeye çalışıyor
16:57 OHAL'in ilk icraatı: Gazeteciye engel, depremzedeye gözaltı tehdidi
16:55 Olağanüstü Hal ne anlama geliyor?
16:54 Şenyaşarlar nöbete ara verdi: Yardım çalışmalarına katılacağız
16:53 UNESCO'dan depremden etkilenen tarihi yapılarla ilgili açıklama
16:33 İzmir'de 3 kişi tutuklandı
16:31 Enkaz altında kalan AKP Milletvekili Taş hayatını kaybetti
16:08 HDP milletvekilleri deprem bölgesinde
16:07 Şehba için ‘ambargoyu kaldırın’ çağrısı!
16:06 Barış Anneleri'nin duruşması ertelendi
16:05 Oteller depremzedeler için kapılarını açtı!
16:04 Hatay, Osmaniye ve Îslahiye’deki yaralılar Mersin'e sevk edildi
16:00 Işık Apartmanı’nda arama kurtarma çalışmaları iş makinalarıyla yürütülüyor
15:55 Sergolan'da son durum: 36 saat sonra ekip enkaz başında
15:46 Gazeteci Volkan Pekal gözaltına alındı
15:37 Semsûr'da halk yürüdü: Vali sırıtarak yanıt verdi
15:24 Amed halkı dayanışmayı kendisi örüyor
15:04 Deprem bölgesi 10 ilde OHAL ilan edildi
14:37 Amed’te yaralananların isim listesi
14:33 HDP Amed Kriz Masası'ndan açıklama