MKGP: 17 gazeteci serbest bırakılsın

  • kadın
  • 12:40 24 Kasım 2022
  • |
img
İSTANBUL - "Kadın Gazetecilere Dönük 3 Aylık Hak İhlalleri Raporu"nu açıklayan MKGP, tutuklu gazetecilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. 
 
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), "Kadın Gazetecilere Dönük 3 Aylık Hak İhlalleri Raporu"nu, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında gerçekleştirdiği basın toplantısı ile açıkladı. Çok sayıda gazetecinin katıldığı toplantıda, İHD İstanbul Şubesi üyeleri de yer aldı. Toplantıda, son 6 ayda tutuklanan 10 Özgür Kürt Basın emekçisi kadınların fotoğrafları ile “Özgür basın baş eğmez”, “Özgür basın susturulamaz”,  “Hakikatin izindeyiz”, “Gazetecileri serbest bırakın”, “Baş eğmediler, baş eğmedik, baş eğmeyeceğiz”, “Gurbetelli’nin bükülmeyen kalemiyiz” dövizleri taşındı.
 
Raporun Türkçesini MKGP üyeleri Nezahat Doğan ile Hayam Bulut, Kurmancîsini ise Durket Süren okudu. 
 
İŞKENCE YÖNTEMLERİ 
 
Türkçe raporu okuyan Nezahat Doğan, “2015’ten bu yana sürdürülen baskı, şiddet, kapatma, gözaltı ve tutuklamalara karşı özgür basın geleneğini sürdürerek toplumun haber alma ve hakikatlerin görünür olması için gazeteciler görevlerini her alanda sürdürüyor” dedi. AKP-MHP iktidarının basını özellikle de özgür Kürt basınını hedefine koyarak şiddeti ve haber yapma özgürlüklerini baskı altına almayı sürdürdüğünü belirten Nezahat, “Daha önce muhalif ajanslar ve gazeteler kapatılırken, son aylarda medya kurumları basılarak tüm ekipmanlarına el konulmaya ve çalışanları da tutuklanmaya başlandı. Kadın gazetecilere gözaltında işkence ve şiddet uygulandı. Yerlerde sürüklendi, ters kelepçelendi ve polisin cinsiyetçi işkence yöntemleriyle karşı karşıya bırakıldı” ifadelerini kullandı.
 
16 Haziran’da Diyarbakır’da tutuklanan 4’ü kadın 16 gazetecinin hala iddianamesinin hazırlanmadığını ve gazetecilerin cezaevinde tutsak olduğunu söyleyen Doğan, “Tutuklanma gerekçeleri ise yaptıkları haber takipleri ve haberlerin suç sayılması. 29 Ekim günü Ankara merkezli soruşturma kapsamında da özgür Kürt basını çalışanı 5’i kadın 9 gazeteci tutuklandı. Son altı ayda tutuklanan 26 gazetecinin 10’u kadın gazeteci. Bu rakam bizlere iktidar ve medyasının diline karşı mücadele eden kadın gazetecilerin hedefte olduğunu da gösteriyor. Her dönem gazetecilere yapılan saldırılar, yaşam hakkı ve güvenliğe yönelik ihlaller, düşünce özgürlüğüne yönelik tutuklamalara, gazetecinin yaşam hakkına ve güvenliğine ilişkin 3 ayda bir hak ihlalleri raporumuzda ulaştığımız veriler üzerinden yansıtıyoruz. Bir de bunun görünmeyen verilerin tam yansıtılmadığı rakamlar var” şeklinde konuştu.
 
2022 Ağustos-Eylül-Ekim aylarını içeren 3 aylık hak ihlalleri verilerini ise Hayam Bulut okudu. Ağustos ayında gazetecilerin yaşam hakları ve güvenliğine dair ihlallerin giderek arttığına dikkat çeken Hayam, haber takibinde sahada şiddete uğrayan gazeteci ve kadınlara uygulanan şiddetin de giderek arttığını dile getirdi. Diyarbakır’da 16 Haziran’da tutuklanan 4’ü kadın 16 gazeteci hakkında Diyarbakır 5’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin aylık tutukluluk değerlendirilmesinde, ikinci kez tutukluluğun devamına karar verildiğini aktaran Hayam, “Saldırıya uğrayan 1 gazeteci, şiddete uğrayan 10 gazeteci, gözaltına alınan 3 gazeteci, haber takibi engellenen 6 gazeteci ve hapishanedeki ihlaller ile  gazeteciler ihlaller zincirinde sistemin hedefindeydi” diye belirtti. Ağustos ayında gazetecilere yönelik düşünce ve ifade özgürlüğü ihlallerini paylaşan Hayam, “Hakkında dava açılan 4 gazeteci, hakkında soruşturma açılan 1 gazeteci, baskı ve sansüre maruz kalan 2 gazeteci Ağustos ayında baskı altına alındı. Para cezaları da 30 bin olurken, Ağustos ayında yargılanması devam eden gazeteci sayısı 4, dosya sayısı da 4 olarak verilere yansıdı” dedi.
 
GAZETECİLERE SİLAH DOĞRULTULDU 
 
Eylül ayında da değişen bir şey olmadığına değinen Hayam, yine baskının hedefinde gazeteciler ve kadınlar olduğunu dile getirdi. Hayam, gazetecilerin yaşam hakkı ve güvenliğine yöneliklik ihlalleri şöyle sıraladı: “Saldırıya uğrayan 3 gazeteci, gözaltına alınan 2 gazeteci, haber takibi engellenen 3 gazeteci, şiddete uğrayan 7 gazeteci, fişlenen 4 gazeteci, hapishanedeki ihlaller de 3 olarak verilere yansıdı. Gazeteciye yönelik düşünce ve ifade özgürlüğü ihlallerinde; 2 gazeteci hakkında dava açılırken, 15 gazetecinin de yargılamasına devam edildi. Cezalandırılan gazeteciler 16 yıl 24 ay 59 gün hapis cezasına mahkum edilirken, yargılaması devam eden gazeteci dosya sayısı 13, kişi sayısı da 17 olarak verilere yansıdı. Bu ayda Van’da haber takibi sırasında 3 kadın gazeteci polis saldırısına uğradı ve başlarına silah dayandı. Kadın gazetecilere doğrultulan bu silah, kadın basınına dönük tahammülsüzlüğü ve gazetecilerin hiçbir alanda güvende olmadığının da kanıtı niteliğindedir.”
 
Ekim ayında da yaşam hakkına, düşünce ve ifade özgürlüğüne dönük “ceza”ların artarak devam ettiğinin altını çizen Hayam, “Bu aya kadın gazeteciliğinde büyük emekleri olan Nagihan Akarsel’in Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilmesi ile girildi. Özellikle Sansür Yasası’nın AKP-MHP oylarıyla Meclis’ten geçirildiği bu ayda, gazetecilerin haber takibi yapmalarının önü kesilerek, polisin şiddeti ile kameraların kapatılması ve haber yapılmasının engellenmesi olarak sahaya yansıdı” ifadelerini kullandı. Ekim ayı verilerinde yaşam hakkı ve güvenliğe yönelik ihlalleri aktaran Hayam, “Saldırıya uğrayan 1 gazeteci, şiddete uğrayan 3 gazeteci, gözaltına alınan 13 gazeteci, haber takibi engellenen 3 gazeteci, gözaltında kötü muamele 12, tutuklanan 6 gazeteci ve 4 hapishane ihlali verilere yansıdı. Gazeteciye yönelik düşünce ve ifade özgürlüğü ihlallerine, hakkında dava açılan 1 gazeteci, yargılaması devam eden 5 gazeteci,  yargılaması devam eden gazeteci dosya sayısı 5, gazeteci sayısı ise 5 olarak verilere yansıdı” şeklinde paylaştı.
 
EKİM AYI: 6 GAZETECİ TUTUKLANDI 
 
Ekim ayında 6 kadın gazetecinin tutuklandığını da kaydeden Hayam, “Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, Berivan Altan, Ceylan Şahinli ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla Ankara’da tutuklanırken, JINNEWS Muhabiri Derya Ren ise kesinleşmiş cezası olduğu gerekçesi ile Diyarbakır’da tutuklandı. Tutuklanan 6 kadın gazeteci de evlerinden başlayarak cezaevine götürülene kadar her türlü fiziksel ve psikolojik şiddet ile işkenceye maruz kaldı” sözleriyle tutuklanan özgür Kürt basın emekçisi kadınların sayısını paylaştı.
 
3 AYLIK HAK İHLALİ 
 
Hayam, 3 ayın sonunda ulaştıkları toplam verileri şöyle sıraladı: “Yaşam ve güvenlik ihlallerinde, saldırıya uğrayan 5 gazeteci, şiddete uğrayan 20 gazeteci, Gözaltına alınana 18 gazeteci, tutuklanan 6 gazeteci, haber takibi engellenen 12 gazeteci, gözaltında kötü muamelede 12 gazeteci, fişleme yapılan 4 gazeteci, hapishanedeki ihlallerde 9 ile gazeteci ihlaller zincirinde sistemin hedefindeydi. Gazetecilere yönelik düşünce ve ifade özgürlüğü ihlallerinde; hakkında dava açılan 7 gazeteci, yargılanması devam eden 26 gazeteci, hakkında soruşturma açılan 1 gazeteci, baskı ve sansüre maruz kalan 2 gazeteci baskı altında alındı. 3 ayda yargılanan gazetecilere 16 yıl 24 ay 59 gün hapis cezası ve 30 bin de para cezası verildi ve hala yargılanması devam eden dosya sayısı 22, gazeteci sayısı ise 26 olarak verilere yansıdı.
 
'BOYUN EĞMEYECEĞİZ' 
 
Ekim sonu itibariyle tutsak kadın gazeteci sayısı 17 oldu. Tutuklamalar ile sahadan koparamadıkları kadın gazetecileri işkence yöntemi ile yıldırmaya çalışanlara buradan bir kez daha sesleniyoruz, kadın gazeteciler bugüne kadar sizlere boyun eğmedi ve eğmeyecek. Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak her alanda bütün gazetecilerin özgür şekilde gazetecilik mesleklerini icra etmelerini sağlayacak bir zeminin sağlanmasını ve tutuklanan gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Haber yapmak suç değildir, özgür basın ve kadın haberciliği susturulamaz.”
 
17 TUTUKLU GAZETECİ 
 
Ekim ayı itibariyle toplam 17 tutsakkadın gazetecilerin isimleri ise şöyle: Berivan Altan - Mezopotamya Ajansı Muhabiri, Ceylan Şahinli -Mezopotamya Ajansı Muhabiri, Derya Ren - JINNEWS Muhabiri, Dilan Oynaş - Azadiya Welat Gazetesi Çalışanı, Diren Yurtsever - Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü, Elif Ersoy – Yürüyüş Dergisi Yazı İşleri Sorumlusu, Elif Üngür - Program sunucusu, Habibe Eren - JINNEWS muhabiri, Hatice Duman – Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü, Neşe Toprak - Program sunucusu, Özden Kınık – TRT çalışanı, Özlem Seyhan – Gazeteci, Öznur Değer - JİNNEWS muhabiri, Remziye Temel- Muhasebeci, Safiye Alagaş - JINNEWS Müdürü, Sibel Mustafaoglu – Azadiya Welat Gazetesi Çalışanı, Tülay Canpolat – Sabah Gazetesi Ankara Muhabiri.
 
 

Diğer başlıklar

13:07 Deprem uzmanı Karabulut: Bu katliamın sorumlusu iktidardır
13:01 Amed'ten 60 mühendis ve 300 kişilik gönüllü ekip Mereş ve Semsûr'a gitti
12:43 Havuz medyası da AKP'yi enkazdan kurtaramadı!
12:25 Bakanlığın barınma alanı gösterdiği öğrenci yurdu hasarlı
12:20 Can kaybı 7 bin 108'e yükseldi
12:19 Amed’te enkaz altında kalanların sayısı bilinmiyor
12:17 Semsûr’a yardımlar ulaşmaya başladı
12:11 'Enkazı kazıyoruz, yardım istiyoruz, bekleyin diyorlar'
12:03 HDP Sözcüsü Günay 'dan açıklama
12:00 DSÖ ‘3’üncü Seviye Acil Durum’ ilan etti
11:59 Suriye'de 2 bin 500'den fazla can kaybı
11:57 Hatay'ın ilçelerinde de yıkım büyük
11:53 Temiz Hava Hakkı Platformu’ndan ‘depremde ikinci afet’ uyarısı
11:43 Elbîstan’dan MA'yı aradı: Kentin tamamı yıkıldı, enkazdan canlı tek kişi bile çıkaramadık
11:36 Serhat’ta 2 bin 368 köy ve mezra yolu kapandı
11:34 İslahiye’de ekipler az, yurttaşlar enkazların başında bekliyor
11:21 AFAD: Can kaybı 6 bin 957’ye yükseldi
10:58 Bazarcix'ta dayanışma zamanı
10:57 Semsûr'da depremzedeler valiliğe yürüdü
10:33 Enkaz altından 'yaşıyoruz' mesajı atıldı ama kurtarma ekibi yok!
10:32 JMO Başkanı Önalan: Önlem alınsaydı bu kadar yıkıcı olmazdı
10:13 HDP’den deprem bölgesine 30 TIR gıda yardımı
10:11 Can kaybı 6 bin 234'e yükseldi
10:11 ABD’den 161 kişilik ekip deprem bölgesine gidiyor
10:04 Yarısı yıkılan İslahiye: Ekmek ve su arıyoruz, bulamıyoruz!
09:55 Botan’da ‘deprem’ seferberliği: Şimdi dayanışma zamanı
09:40 Enkazdan yakınlarının çıkarılmasını bekliyorlar: Adıyaman'ın A'sı kalmadı
09:27 HDP yardımları Meletî’ye ulaştı
09:05 Halkın deprem vergileri nereye gitti?
09:00 08 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
08:59 Depremin üçüncü günü: Can kaybı artıyor CANLI BLOG
08:49 Bazarcixli depremzede: Güneş ne zaman doğacak?
03:20 Riha’da yaşamını yitirenlerin sayısı 95’e yükseldi
01:44 Saatler sonra enkaz altından çıkarıldılar
01:12 Kılıçdaroğlu: Bu sürecin başlıca sorumlusu Erdoğan'dır
01:12 OHAL kararı Resmi Gazete'de
01:09 Adana Havalimanı'nda izdiham
01:00 51 yaralı İstanbul'a sevk edildi
00:32 HDK Hatay yolunda: Yaralarımızı birlikte saracağız
00:04 Semsûr’da yaşamını yitirenler hastane koridorunda bekletiliyor
07/02/2023
23:20 Riha’da 6 yaşındaki Mustafa kurtarılmayı bekliyor
22:33 Meclis 9 Şubat'ta OHAL'i görüşecek
22:25 Altılı Masa’nın 13 Şubat’taki toplantısı ertelendi
22:14 Bazarcix'ta enkazlarda yaşam belirtisi aranıyor
22:08 Erdoğan OHAL ilanından sonra deprem bölgesine gidiyor
21:41 90 yaşındaki Elif Ana 2 gündür enkazın altında
21:35 ODTÜ öğrencilerinden deprem için arayüz
20:47 Hataylı yurttaşlar: Ölümüz de dirimiz de enkaz altında
20:01 Yaşamını yitirenlerin sayısı 5 bin 894’e yükseldi
19:48 OHAL ilan edilmesine sanal medyadan tepki
19:45 HDP, Marmara ve Ege'de depremzedeler için seferber oldu
19:36 Buldan'dan Semsûr’daki depremzedelere ziyaret
19:05 TGC: Enkaz altında gazeteciler de var
18:58 Hasarlı Selahattin Eyyubi Hastanesi’ne yaralı nakli yapılıyor
18:51 Sancar Hatay'da: Devlet yok, yıkım var
18:43 Êlih ve Sêrt’ten deprem bölgesine yardımlar yola çıktı
18:36 Maraş Cezaevi’ndeki tutuklular nakil talebinde bulundu
18:32 Amed Barosu bağış kampanyası başlattı
18:28 HDP heyeti İslahiye'de: Enkazın altında kalan AKP-MHP’dir
18:20 Kobanê Davası ertelendi
18:10 OHAL ardından gazetecilere soruşturma
18:08 Yardımlara OHAL engeli!
18:04 'Devlet halkın sorunlarını çözmek için değil, güvenliği için OHAL ilan etti
17:52 Semsûr’de bir genç 37 saat sonra sağ çıkarıldı
17:44 Colemêrg halkından dayanışma ruhu
17:40 Kadın tutuklulardan depremzedelerle dayanışma
17:36 5 siyasi partiden ortak deprem bildirisi
17:30 MED TUHAD-FED’den tutuklular için çağrı: Adalet Bakanlığı sorumluluk almalı
17:27 Deprem bölgelerine ulaşımda son durum
17:15 Semsûr’da bölgeye ulaşan ekipler yetersiz
17:10 HDP Deprem Kriz Koordinasyonu: Halkımızı seferberliğe çağırıyoruz
17:08 Tayip Temel: İktidar OHAL ile felaketi fırsata çevirmeye çalışıyor
16:57 OHAL'in ilk icraatı: Gazeteciye engel, depremzedeye gözaltı tehdidi
16:55 Olağanüstü Hal ne anlama geliyor?
16:54 Şenyaşarlar nöbete ara verdi: Yardım çalışmalarına katılacağız
16:53 UNESCO'dan depremden etkilenen tarihi yapılarla ilgili açıklama
16:33 İzmir'de 3 kişi tutuklandı
16:31 Enkaz altında kalan AKP Milletvekili Taş hayatını kaybetti
16:08 HDP milletvekilleri deprem bölgesinde
16:07 Şehba için ‘ambargoyu kaldırın’ çağrısı!
16:06 Barış Anneleri'nin duruşması ertelendi
16:05 Oteller depremzedeler için kapılarını açtı!
16:04 Hatay, Osmaniye ve Îslahiye’deki yaralılar Mersin'e sevk edildi
16:00 Işık Apartmanı’nda arama kurtarma çalışmaları iş makinalarıyla yürütülüyor
15:55 Sergolan'da son durum: 36 saat sonra ekip enkaz başında
15:46 Gazeteci Volkan Pekal gözaltına alındı
15:37 Semsûr'da halk yürüdü: Vali sırıtarak yanıt verdi
15:24 Amed halkı dayanışmayı kendisi örüyor
15:04 Deprem bölgesi 10 ilde OHAL ilan edildi
14:37 Amed’te yaralananların isim listesi
14:33 HDP Amed Kriz Masası'ndan açıklama
14:28 KESK: Depremin gerçekliğini saklamak insanlık dışıdır
14:17 HDP Amed’te enkaz alanlarında halkı ziyaret etti
14:14 İMO Başkanı Sümer: Kent planlamaları ranta çevrildi
14:11 DBP ve HDP heyeti Bazarcix’ta: Devlet enkaz altında kaldı
14:10 HDP Gençlik Meclisi’nden dayanışma çağrısı
14:01 Şirnex’te bir genç babasını öldürdü
13:53 Kobanê Davası’nda erteleme talebi
13:41 İzmir ve Wan’da depremzedeler için yardım toplanıyor
13:33 İskenderun’da arama kurtarma çalışmaları 30 saat sonra başlatıldı