MKGP: 17 gazeteci serbest bırakılsın

  • kadın
  • 12:40 24 Kasım 2022
  • |
img
İSTANBUL - "Kadın Gazetecilere Dönük 3 Aylık Hak İhlalleri Raporu"nu açıklayan MKGP, tutuklu gazetecilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. 
 
Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), "Kadın Gazetecilere Dönük 3 Aylık Hak İhlalleri Raporu"nu, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında gerçekleştirdiği basın toplantısı ile açıkladı. Çok sayıda gazetecinin katıldığı toplantıda, İHD İstanbul Şubesi üyeleri de yer aldı. Toplantıda, son 6 ayda tutuklanan 10 Özgür Kürt Basın emekçisi kadınların fotoğrafları ile “Özgür basın baş eğmez”, “Özgür basın susturulamaz”,  “Hakikatin izindeyiz”, “Gazetecileri serbest bırakın”, “Baş eğmediler, baş eğmedik, baş eğmeyeceğiz”, “Gurbetelli’nin bükülmeyen kalemiyiz” dövizleri taşındı.
 
Raporun Türkçesini MKGP üyeleri Nezahat Doğan ile Hayam Bulut, Kurmancîsini ise Durket Süren okudu. 
 
İŞKENCE YÖNTEMLERİ 
 
Türkçe raporu okuyan Nezahat Doğan, “2015’ten bu yana sürdürülen baskı, şiddet, kapatma, gözaltı ve tutuklamalara karşı özgür basın geleneğini sürdürerek toplumun haber alma ve hakikatlerin görünür olması için gazeteciler görevlerini her alanda sürdürüyor” dedi. AKP-MHP iktidarının basını özellikle de özgür Kürt basınını hedefine koyarak şiddeti ve haber yapma özgürlüklerini baskı altına almayı sürdürdüğünü belirten Nezahat, “Daha önce muhalif ajanslar ve gazeteler kapatılırken, son aylarda medya kurumları basılarak tüm ekipmanlarına el konulmaya ve çalışanları da tutuklanmaya başlandı. Kadın gazetecilere gözaltında işkence ve şiddet uygulandı. Yerlerde sürüklendi, ters kelepçelendi ve polisin cinsiyetçi işkence yöntemleriyle karşı karşıya bırakıldı” ifadelerini kullandı.
 
16 Haziran’da Diyarbakır’da tutuklanan 4’ü kadın 16 gazetecinin hala iddianamesinin hazırlanmadığını ve gazetecilerin cezaevinde tutsak olduğunu söyleyen Doğan, “Tutuklanma gerekçeleri ise yaptıkları haber takipleri ve haberlerin suç sayılması. 29 Ekim günü Ankara merkezli soruşturma kapsamında da özgür Kürt basını çalışanı 5’i kadın 9 gazeteci tutuklandı. Son altı ayda tutuklanan 26 gazetecinin 10’u kadın gazeteci. Bu rakam bizlere iktidar ve medyasının diline karşı mücadele eden kadın gazetecilerin hedefte olduğunu da gösteriyor. Her dönem gazetecilere yapılan saldırılar, yaşam hakkı ve güvenliğe yönelik ihlaller, düşünce özgürlüğüne yönelik tutuklamalara, gazetecinin yaşam hakkına ve güvenliğine ilişkin 3 ayda bir hak ihlalleri raporumuzda ulaştığımız veriler üzerinden yansıtıyoruz. Bir de bunun görünmeyen verilerin tam yansıtılmadığı rakamlar var” şeklinde konuştu.
 
2022 Ağustos-Eylül-Ekim aylarını içeren 3 aylık hak ihlalleri verilerini ise Hayam Bulut okudu. Ağustos ayında gazetecilerin yaşam hakları ve güvenliğine dair ihlallerin giderek arttığına dikkat çeken Hayam, haber takibinde sahada şiddete uğrayan gazeteci ve kadınlara uygulanan şiddetin de giderek arttığını dile getirdi. Diyarbakır’da 16 Haziran’da tutuklanan 4’ü kadın 16 gazeteci hakkında Diyarbakır 5’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin aylık tutukluluk değerlendirilmesinde, ikinci kez tutukluluğun devamına karar verildiğini aktaran Hayam, “Saldırıya uğrayan 1 gazeteci, şiddete uğrayan 10 gazeteci, gözaltına alınan 3 gazeteci, haber takibi engellenen 6 gazeteci ve hapishanedeki ihlaller ile  gazeteciler ihlaller zincirinde sistemin hedefindeydi” diye belirtti. Ağustos ayında gazetecilere yönelik düşünce ve ifade özgürlüğü ihlallerini paylaşan Hayam, “Hakkında dava açılan 4 gazeteci, hakkında soruşturma açılan 1 gazeteci, baskı ve sansüre maruz kalan 2 gazeteci Ağustos ayında baskı altına alındı. Para cezaları da 30 bin olurken, Ağustos ayında yargılanması devam eden gazeteci sayısı 4, dosya sayısı da 4 olarak verilere yansıdı” dedi.
 
GAZETECİLERE SİLAH DOĞRULTULDU 
 
Eylül ayında da değişen bir şey olmadığına değinen Hayam, yine baskının hedefinde gazeteciler ve kadınlar olduğunu dile getirdi. Hayam, gazetecilerin yaşam hakkı ve güvenliğine yöneliklik ihlalleri şöyle sıraladı: “Saldırıya uğrayan 3 gazeteci, gözaltına alınan 2 gazeteci, haber takibi engellenen 3 gazeteci, şiddete uğrayan 7 gazeteci, fişlenen 4 gazeteci, hapishanedeki ihlaller de 3 olarak verilere yansıdı. Gazeteciye yönelik düşünce ve ifade özgürlüğü ihlallerinde; 2 gazeteci hakkında dava açılırken, 15 gazetecinin de yargılamasına devam edildi. Cezalandırılan gazeteciler 16 yıl 24 ay 59 gün hapis cezasına mahkum edilirken, yargılaması devam eden gazeteci dosya sayısı 13, kişi sayısı da 17 olarak verilere yansıdı. Bu ayda Van’da haber takibi sırasında 3 kadın gazeteci polis saldırısına uğradı ve başlarına silah dayandı. Kadın gazetecilere doğrultulan bu silah, kadın basınına dönük tahammülsüzlüğü ve gazetecilerin hiçbir alanda güvende olmadığının da kanıtı niteliğindedir.”
 
Ekim ayında da yaşam hakkına, düşünce ve ifade özgürlüğüne dönük “ceza”ların artarak devam ettiğinin altını çizen Hayam, “Bu aya kadın gazeteciliğinde büyük emekleri olan Nagihan Akarsel’in Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilmesi ile girildi. Özellikle Sansür Yasası’nın AKP-MHP oylarıyla Meclis’ten geçirildiği bu ayda, gazetecilerin haber takibi yapmalarının önü kesilerek, polisin şiddeti ile kameraların kapatılması ve haber yapılmasının engellenmesi olarak sahaya yansıdı” ifadelerini kullandı. Ekim ayı verilerinde yaşam hakkı ve güvenliğe yönelik ihlalleri aktaran Hayam, “Saldırıya uğrayan 1 gazeteci, şiddete uğrayan 3 gazeteci, gözaltına alınan 13 gazeteci, haber takibi engellenen 3 gazeteci, gözaltında kötü muamele 12, tutuklanan 6 gazeteci ve 4 hapishane ihlali verilere yansıdı. Gazeteciye yönelik düşünce ve ifade özgürlüğü ihlallerine, hakkında dava açılan 1 gazeteci, yargılaması devam eden 5 gazeteci,  yargılaması devam eden gazeteci dosya sayısı 5, gazeteci sayısı ise 5 olarak verilere yansıdı” şeklinde paylaştı.
 
EKİM AYI: 6 GAZETECİ TUTUKLANDI 
 
Ekim ayında 6 kadın gazetecinin tutuklandığını da kaydeden Hayam, “Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, Berivan Altan, Ceylan Şahinli ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla Ankara’da tutuklanırken, JINNEWS Muhabiri Derya Ren ise kesinleşmiş cezası olduğu gerekçesi ile Diyarbakır’da tutuklandı. Tutuklanan 6 kadın gazeteci de evlerinden başlayarak cezaevine götürülene kadar her türlü fiziksel ve psikolojik şiddet ile işkenceye maruz kaldı” sözleriyle tutuklanan özgür Kürt basın emekçisi kadınların sayısını paylaştı.
 
3 AYLIK HAK İHLALİ 
 
Hayam, 3 ayın sonunda ulaştıkları toplam verileri şöyle sıraladı: “Yaşam ve güvenlik ihlallerinde, saldırıya uğrayan 5 gazeteci, şiddete uğrayan 20 gazeteci, Gözaltına alınana 18 gazeteci, tutuklanan 6 gazeteci, haber takibi engellenen 12 gazeteci, gözaltında kötü muamelede 12 gazeteci, fişleme yapılan 4 gazeteci, hapishanedeki ihlallerde 9 ile gazeteci ihlaller zincirinde sistemin hedefindeydi. Gazetecilere yönelik düşünce ve ifade özgürlüğü ihlallerinde; hakkında dava açılan 7 gazeteci, yargılanması devam eden 26 gazeteci, hakkında soruşturma açılan 1 gazeteci, baskı ve sansüre maruz kalan 2 gazeteci baskı altında alındı. 3 ayda yargılanan gazetecilere 16 yıl 24 ay 59 gün hapis cezası ve 30 bin de para cezası verildi ve hala yargılanması devam eden dosya sayısı 22, gazeteci sayısı ise 26 olarak verilere yansıdı.
 
'BOYUN EĞMEYECEĞİZ' 
 
Ekim sonu itibariyle tutsak kadın gazeteci sayısı 17 oldu. Tutuklamalar ile sahadan koparamadıkları kadın gazetecileri işkence yöntemi ile yıldırmaya çalışanlara buradan bir kez daha sesleniyoruz, kadın gazeteciler bugüne kadar sizlere boyun eğmedi ve eğmeyecek. Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu olarak her alanda bütün gazetecilerin özgür şekilde gazetecilik mesleklerini icra etmelerini sağlayacak bir zeminin sağlanmasını ve tutuklanan gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Haber yapmak suç değildir, özgür basın ve kadın haberciliği susturulamaz.”
 
17 TUTUKLU GAZETECİ 
 
Ekim ayı itibariyle toplam 17 tutsakkadın gazetecilerin isimleri ise şöyle: Berivan Altan - Mezopotamya Ajansı Muhabiri, Ceylan Şahinli -Mezopotamya Ajansı Muhabiri, Derya Ren - JINNEWS Muhabiri, Dilan Oynaş - Azadiya Welat Gazetesi Çalışanı, Diren Yurtsever - Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü, Elif Ersoy – Yürüyüş Dergisi Yazı İşleri Sorumlusu, Elif Üngür - Program sunucusu, Habibe Eren - JINNEWS muhabiri, Hatice Duman – Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü, Neşe Toprak - Program sunucusu, Özden Kınık – TRT çalışanı, Özlem Seyhan – Gazeteci, Öznur Değer - JİNNEWS muhabiri, Remziye Temel- Muhasebeci, Safiye Alagaş - JINNEWS Müdürü, Sibel Mustafaoglu – Azadiya Welat Gazetesi Çalışanı, Tülay Canpolat – Sabah Gazetesi Ankara Muhabiri.
 
 

Diğer başlıklar

00:00 Kuzey ve Doğu Suriye’de Abdullah Öcalan için eylemler
04/12/2023
23:42 Jawwal: Gazze’de internet tümüyle kesildi
22:01 Kerboran’da yaşamını yitiren Orhan Elma defnedildi
21:02 Çin: ABD savaş gemisi yasadışı olarak sularımıza girdi
20:37 Dünya Madenciler Günü: 10 ayda 36 kişi hayatını kaybetti
20:31 Êlih’te şüpheli kadın ölümü
20:13 Soba patlamasında bir kadın öldü, 2 çocuğu zehirlendi
19:51 Gürgülü 30 yılın ardından tahliye oldu
19:34 İYİ Parti’den CHP’nin işbirliği teklifine ret kararı
19:26 Filistinlilerin sığındığı okullara saldırı: En az 50 ölü
18:53 Tahliye olan Jiyan Arıkboğa'dan direnişi büyütme çağrısı
18:52 30 yılın ardından memleketinde davul zurna ile karşılandı
18:34 İzmir'de tutuklamalara tepki: Mücadele azmimiz büyüyecek
18:19 Tecavüz davasında Sedat E.’ye iyi hal indirimi
17:46 Makbule Özer'in dosyası tekrar ATK'ye gönderildi
17:33 Nisêbîn'de gözaltına alınan Koç tutuklandı
17:28 Riha Kadın Platformu katledilen Hezer’i andı
16:58 Tutsak Çalım’dan açlık grevini sahiplenme çağrısı
16:25 AKP’li Başkan HEDEP’li vekilleri hedef aldı
16:20 Maçoğlu: Savcı tanık bulmak için bir gazeteye ilan vermediği kaldı
15:54 Muhtar başından vurulmuş halde ölü bulundu
15:50 Özak Tekstil işçileri taleplerinde ısrarlı
15:31 Zaman aşımı kararına tepki: Cezasızlık kültürü bir politikaya dönüştürüldü
15:20 Deprem bölgesinde yeniden ilaç katkı payı alınmasına tepki
15:19 'Madenciler kölelik koşullarında çalışıyor'
14:30 75 yaşındaki hasta tutsak Elbi için Meclis’e başvuru
14:06 HEDEP’li 7 genç serbest bırakıldı
13:37 Riha'da 'Göç ve gönüllü geri dönüşüm sorunu' paneli
13:10 Vartinis Davası zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü
12:43 Direnişteki işçilere jandarma saldırısı: 2 gözaltı
12:35 HEDEP İzmir İl Örgütü kongreye gidiyor
11:58 Tecride karşı Adalet Nöbeti başladı
11:45 MHP'li isimden gazeteci İdil'e tehdit
11:14 Tanzanya’da sel ve toprak kayması: 47 ölü, 85 yaralı
11:12 HEDEP Sözcüsü: Türkiye’nin her yerinde aday çıkarma eğilimi ortaya çıktı
11:08 Gemlik'te 5.1 büyüklüğünde deprem
10:45 ENAG ve TÜİK enflasyon verilerini açıkladı
10:23 Basın örgütleri: Tutsak 3 gazeteciye özgürlük
10:14 Gazeteci Abdurrahman Gök: Ellerim kelepçeli ama vicdanım hür olacak
09:55 Tutsak Atak: Halkımız açlık grevine sahip çıkmalı
09:41 Ölüm döşeğinde tahliye edilen Tanhan hayatını kaybetti
09:28 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi 8’inci gününde
09:21 Açlık grevindeki tutsağın ablası: Saldırıya uğradı, her yeri mosmor
09:17 Gazeteci Gök 1800'lü yıllarda yazılan kitaptan yargılanıyor!
09:10 Polislerin kolunu kırdığı avukat yaşananları anlattı
09:09 'Halk iradesini tanımayanlara sandıkta cevap vereceğiz'
09:05 Yeter: Tecride karşı çıkmak adalet ve özgürlük talep etmektir
09:00 04 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:30 Rojnews editöründen 41 gündür haber yok
03/12/2023
19:21 HEDEP'in seçim süreci kararları yarın açıklanacak
18:38 Kadın heyeti Kurdistan Komünist Partili kadınlarla görüştü
18:03 Misirc’de 30 yıllık 2 tutsağa kitlesel karşılama
18:01 HEDEP’li gençler darp edilerek gözaltına alındı
17:18 İşçi Emekçi Birliği’nden İzmir’de eylem
17:07 Muğla'da 'adalet ve demokrasi' yürüyüşü
17:00 İhlallere karşı çıkan tutsaklara hücre cezası
16:57 Direnişteki Özak işçilerinden 'mutlaka kazanacağız' mesajı
16:42 Amedspor ligdeki ilk yenilgisini aldı
16:33 Kürt Araştırmaları Derneği'nin yeni eşbaşkanları belli oldu
16:31 Kerboran’da ev baskınları: 1 gözaltı
16:22 Türk-İş: Asgari ücrette pazarlığı 14 bin liradan açacağız
15:49 Ömer Öcalan: Tutsakların sesini yükseltmeliyiz
15:00 HEDEP Gençlik Meclisi’nden Adana’da buluşma
14:51 Amed’te seyir halindeki yolcu otobüsü alev aldı
14:46 Makbule Özer'in durumu yarın netleşecek
14:36 Kerboran’da polis ablukasına alınan araçta patlama
14:12 İnsan Hakları Haftası etkinlikleri hasta tutsaklara adandı
14:10 Türk: Mücadelemiz özgürlük mücadelesidir
Aydeniz: Tecrit kırılmadan özgürlük gelmez
14:00 Cenazesi kutuda verilen Azad Satılmış’ın taziyesine kitlesel ziyaret
13:42 Hasta tutsaklar raporu: Durumları ağırlaşıyor
13:30 Birlikte tutuklanan Yüksekbağ ve Okalı 30 yıl sonra tahliye oldu
13:28 Çalışan emeklilere ödeme Meclis’te görüşülecek
13:12 İmralı tecridi Norveç Parlamentosu gündeminde: CPT raporunu yayınlamalı
12:26 Hatimoğulları: Engelliler için istihdam kotası yüzde 10 olmalı
11:47 Tecrit Bülteni’nin 3'üncü sayısı çıktı
11:46 Mûş'ta ev baskınları: 1 genç gözaltına alındı
11:37 ÖHD: Tecridi sonlandırın, tutsakların taleplerini karşılayın
11:00 Özgür Ülke anması: Hakikatten beslenenler yok olmaz
10:46 Tutsak 3 gazeteci için 3 kentte açıklama yapılacak
10:38 HEDEP MYK’si önemli gündemlerle toplandı
10:31 Emekçilerin talebi: Katılımcı ve demokratik bir bütçe
10:18 Alıkonulan Rojnews editöründen 40 gündür haber alınamıyor
10:18 Jin 'Afetler de partiyarkaya dahil' kapağıyla yayında
09:58 Eren: İmralı’da hak ve özgürlükler kısıtlanıyor
09:47 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi 7’nci gününde
09:46 HEDEP yerel seçimlerde nasıl bir strateji izleyecek?
09:12 Bir suç örgütü yöneticisi daha İstanbul'da yakalandı
09:11 Uyuşturucu ve fuhuşa sürüklenen kardeşinden haber alamıyor
09:10 'Açlık grevi toplumsal tüm dinamiklere bir mesajdır'
09:09 Usulsüzlüğe karşı çıkınca görev yeri değiştirildi
09:07 'Gazetecilik yaptın' davaları başlıyor: Amasız fakatsız dayanışmaya
09:04 Üniversite öğrencileri yurt, yemek ve ulaşım sorunlarıyla boğuşuyor
09:00 3 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
02/12/2023
22:19 Ordu’da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti
20:32 İsrail saldırıları sürüyor: 300 ölü ve yaralı enkaz altından çıkarıldı
20:11 Filipinler’de 7.6 büyüklüğünde deprem
20:04 HEDEP'ten Keçiören’de halk toplantısı: Yeni bir yaşamı birlikte kuralım
19:42 İzmir Kadın Platformu: Makbule Özer için verilen karar geri alınsın
18:18 ANKA-DER’den Kürt Aydını Xelîl Xeyalî için söyleşi
17:32 Kadınlar ‘Dörtte dört, kadın sanat’ atölyesinde bir araya geldi
16:46 AKP'li vekille görüşmek isteyen işçilere polis engel oldu
16:14 HEDEP MYK’si yarın kritik gündemlerle toplanacak
15:47 DFG Kasım ayı raporu: 51 davada 93 gazeteci yargılandı
15:10 KESK’in Kartal mitingi: Sermayeye değil, halka bütçe
14:54 ‘TTB’nin seçilmiş yönetimine yargı eliyle darbe yapıldı’
14:52 'Tahliyesi engellenen 31 yıllık tutsak Akbaba tedavi edilmiyor'
14:48 Çevirmen: ATK, diyalize giren hasta tutsağa ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi
14:30 HEDEP Milletvekili Ömer Öcalan: Kürtlerin gözü İmralı'da
14:28 Ağabeyi gözaltında çığlıklarını duydu, 29 yıldır akıbeti bilinmiyor
14:14 İHD Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu
14:12 KESK'ten halktan ve emekten yana bütçe talebi
14:06 AP Türkiye Raportörü: Cumartesi Annelerini savunmak insan haklarını savunmaktır
13:50 Açlık grevindeki tutsaklardan mesaj: Savaş politikalarına 'hayır' deme zamanı
13:42 Marînos bölgesinde yaşamını yitiren Özbey toprağa verildi
13:40 KESK bölge mitingi: Savaşa değil halka bütçe istiyoruz
13:06 HEDEP’ten Mêrdîn kongresine katılım çağrısı
13:00 81 yaşındaki Özer için çağrı: ATK süreci yeniden başlatılsın
12:58 Cenazesi karton kutuda teslim edilen Elçiçek için yürüdüler
12:23 Ekoloji Derneği yarın 'Takas Pazarı' etkinliği düzenleyecek
11:40 30 yıllık tutsak Yüksekbağ tahliye oldu
11:25 Gözaltına alınanlardan 50’den fazla kişi tutuklandı
10:33 Dilan Kortak cinayetinde 8 yıldır sonuç yok
10:20 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden 39 gündür haber alınamıyor
10:17 İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı
10:13 Kızının cenazesi kutuda teslim edilen anne: Üzgünüm ama bize güçleri yetmeyecek
09:53 Tutsaklar açlık grevini sürdürüyor
09:18 Küçükbalaban: Tecrit devam ederse toplumsal gerilimler yaşanabilir
09:16 Kayyım Devegeçidi Piknik Alanını bedelsiz devretti
09:15 Özgür Ülke 29 yıl önce bombalandı: Bu ateş sınırları da aştı
09:10 Siyasetçilerden açlık grevi için 'ses olma' çağrısı
09:08 Tutsakların eylemi 6'ncı gününde: Talepleri talebimizdir
09:05 Êlih kayyımı aynı şirkete 2 yılda 34 milyon TL’lik 3 ihale verdi
09:03 Polisin katlettiği Eser’in avukatı: Gerekli ceza verilmedi
09:01 MLSA Eş Direktörü Ok: Gazetecileri savunalım
09:00 02 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:58 Evrensel'in yeni Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Özdal
00:06 Qendîl’in Bokrîskan köyüne saldırı
01/12/2023
23:02 Filistin Sağlık Bakanlığı: 178 kişi hayatını kaybetti
22:09 Ankara'da 'İçeride Dışarıda' sergisi başladı
21:39 Hasta tutsak Tanhan'ın eşi hastaneye kaldırıldı
20:28 Amed Barosu üyesi avukata polis saldırısı
20:16 Êlih’te 30 yıllık tutsağa kitlesel karşılama
20:12 İstinaf 5 yaşındaki Efe'yi ezen polisin beraat kararını bozdu
19:48 Menteşe Yurttaş İnisiyatifi: Muğla halkı seçeneksiz değil
19:39 Şenyaşarlar katliamının ‘konuşmayan tanığı’ AKP’den aday adayı
18:11 Ateşkes sona erdi: 109 Filistinli öldürüldü
17:58 Bakırhan Gever’de: Yerel seçimlerde halk adayını seçecek
17:54 İzmir'de 4 tutuklama
17:48 30 yıllık tutsak Uçar tahliye oldu: Buruk sevinç yaşıyorum
17:42 Hemşireye cinsel saldırıda bulunan doktorun davası görüldü