Aydeniz: Abdullah Öcalan’ın sesi duyulursa krizlerden çıkılır

img
ANKARA - CPT ile görüşmeyi reddeden PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın savaşa karşı tutum içerisinde olduğunu belirten DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “Abdullah Öcalan’ın sesi duyulursa krizlerden çıkılır” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan ile birlikte F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş, Hamili Yıldırım'dan 20 aydır haber alınamıyor. Aile ve avukatların yaptığı görüş başvuruları da ya yanıtsız bırakılıyor ya da “disiplin” cezaları gerekçe gösterilerek reddediliyor. Aile ve avukatların yanı sıra 20 Ekim’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Parti Sözcüsü Ebru Günay, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi ve Abdullah Öcalan’ın yeğeni Ömer Öcalan, İmralı’da görüşme gerçekleştirme talebiyle Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu.
 
Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT), 20-29 Eylül’de Türkiye ziyareti sırasında İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan, diğer tutuklular Konar, Aktaş ve Yıldırım ile görüşme gerçekleştirdiğini duyurdu. Ancak Asrın Hukuk Bürosu, müvekkilleri Abdullah Öcalan’ın CPT heyetiyle görüşmeye çıkmadığını açıkladı.
 
Yapılan başvuruların yanıtsız bırakılması, Abdullah Öcalan’ın CPT heyetiyle görüşmeye çıkmadığını açıklanması üzerine bu kez Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ile HDP milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Nuran İmir ve Erdal Aydemir, İmralı’da görüşme talebiyle Adalet Bakanlığı’na başvurdu.
 
‘ÇÖZÜM İÇİN BAŞVURUDA BULUNDUM’
 
Görüşme başvurusunda bulunan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Abdullah Öcalan ile görüşmenin önemine dair değerlendirmelerde bulundu. Abdullah Öcalan’dan, en son 25 Mart 2021’de yapılan kesintili telefon görüşmesinden sonra haber alınamadığını belirten Aydeniz, bu durumun toplumsal kaygıları arttığını söyledi. Abdullah Öcalan'ın rolü, misyonu, siyasi ve hukuki kimliği ile Kürt halkı ve Ortadoğu halkları için önemine vurgu yapan Aydeniz, iletişimsizlik ve haber alınamama halinin toplumda büyük endişe yarattığını ifade etti. Aydeniz, " Sayın Abdullah Öcalan'la iletişimsizlik hali, bunun mutlak tecride dönüştürülmesi durumu, toplumsal tecrit haline dönüştü. Toplumsal tecrit halinin sonlandırılması ve bunun çözümü, Sayın Abdullah Öcalan'la iletişim ve diyalogun sağlanması, en önemlisi de fiziki özgürlüğünün sağlanmasıyla sağlanır. Bu nedenle Kürt bir kadın siyasetçi olarak, Sayın Abdullah Öcalan'la görüşme talebinde bulundum" dedi. 
 
'SAVAŞA KARŞI TUTUMDUR'
 
Abdullah Öcalan’ın CPT heyetiyle görüşmeye çıkmamasını değinen Aydeniz, “Sayın Abdullah Öcalan, eğer İmralı sisteminden birebir sorumlu olan CPT ile görüşmeye çıkmamışsa, bir tutum içerisindedir. Bu tutum da İmralı hukuk sistemine, tecrit sistemine, derinleşen savaşa karşı bir tutumdur. İmralı tecrit sistemi, aynı zamanda CPT’nin uluslararası bağımsız bir kurum olmaktan çıktığının göstergesidir. Türkiye’nin çıkarlarını koruyan bir pozisyona düşmüş durumda” diye konuştu.
 
İMRALI’DA TECRİT, KURDİSTAN’DA SAVAŞ
 
“Abdullah Öcalan’a yaklaşım, Kürt halkına yaklaşımdır” diyen Aydeniz, tecridin derinleştirilmesinin de en üst düzeyde Kürt düşmanlığı olduğunun altını çizdi. Aydeniz, şunları söyledi: "Türkiye Cumhuriyeti devletinin 100 yıllık asimilasyon, yok sayma politikası, bugün Kürt’ün tasfiyesi, bitirilmesi ve tüm kazanımlarının bertaraf edilmesi noktasına geldi. Kürt’ün hiçbir kazanımını kabul etmeyen, her yönlü iradesini yok sayan, yıllardır devam eden savaş politikalarıyla her yere işgal, talan olarak yansımakta. Bunun zeminini de tecrit oluşturmakta. Tecrit derinleştikçe, tecrit ağırlaştıkça Kurdistan'a savaşın derinleşmesi olarak yansıyor. Bu savaş halinin son bulması ise Sayın Öcalan’ın sesinin duyulmasıyla mümkün.”
 
AKP’NİN YÖNETİM SİSTEMİ: TECRİT
 
İmralı tecrit sisteminin AKP’nin yönetim sistemi haline geldiğini dile getiren Aydeniz, bunun sonucunda çoklu krizlerin derinleştiğine işaret etti. Aydeniz, şöyle devam etti: "Ortadoğu'da bu çoklu krizler, halklar arasında bir birini sürekli savaş pozisyonunda tutan politikaya dönüşmektedir. Sayın Abdullah Öcalan'ın bu kriz ve kaosa, kapitalist sisteme karşı demokratik sistemi inşa etme gibi bir perspektifi var. Sayın Abdullah Öcalan'ın bu krizlerden çıkışı için ortaya koyduğu perspektif, bugün Ortadoğu halklarına umut olmaktadır. Bu da Rojava'da ete kemiğe bürünmüş durumda. Kadın Özgürlükçü, Ekolojik ve Demokratik paradigmanın sahibi olan Sayın Abdullah Öcalan'ın üzerindeki mutlak tecridin bu kadar derinleştirmesindeki amaç, bu modelin halklara umut olmasının önünü engelleme amaçlıdır. Bu tecridin Ortadoğu'ya yansıma durumu, daha çok savaş, daha çok kriz, daha çok kaosla kapitalist sistemin kendini ayakta tutma biçimidir. Bundan dolayı tecrit derinleştiriliyor."
 
'ÖCALAN'IN SESİ DUYULURSA KRİZLERDEN ÇIKILIR'
 
Abdullah Öcalan ile görüşmelerin sağlanması durumunda çoklu krizlerden çıkışın da mümkün olacağını vurgulayan Aydeniz, Kürt sorunu başta olmak üzere ülkenin temel sorunlarının da çözüme kavuşacağını belirtti. Aydeniz, “Sayın Abdullah Öcalan'ın sesi duyurulursa, fiziki özgürlüğü sağlanırsa, bütün bu krizlerden çıkışın önü açılmış olur. Buna, halklar 2013 ile 2015 sürecinde tanık oldu. Bunun için Sayın Öcalan ile görüşmeler sağlanmalı” şeklinde konuştu.
 
‘SAVAŞ SİYASETİYLE SEÇİME GİDİYOR’
 
Sessizliğini sürdüren AKP iktidarının tecrit politikasıyla topluma siyasal, hukuksal, ekonomik olarak verecek hiçbir şeyinin kalmadığının kanıtı olduğunu dile getiren Aydeniz, “İktidarın tecritle, savaşla halklara bir vaadi kalmadı. Aylardır Güney Kurdistan’da savaş sürüyor, yetmedi Rojava’ya saldırmaya başladı. İktidarın topluma savaş, kan ve gözyaşı dışında sunabileceği tek bir şey kalmadı. Kendini ayakta tutmanın yolunu savaş ile milliyetçi duyguları kabartıp, seçim sürecine gitmek. Bu aynı zamanda Kürt sorununun çözümsüzlüğünde ısrardır. Nerede bir Kürt kazanımı varsa, oraya saldırmak, orayı yok etmek ve onun üzerinden kendi iktidarını ayakta tutmaya çalışıyor” dedi.
 
‘TECRİDE KARŞI MÜADELEYİ YÜKSELTELİM'
 
Bu politikaların 100 yıldır denendiğini söyleyen Aydeniz, "Çözüm savaş ve tecrit politikalarında ısrar değil, Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü oluşturarak, onun perspektifinin önünü açmaktır. Bunun için demokrasinin inşa edilmesini isteyen her kesiminin bu savaş ve tecrit politikalarına karşı mücadeleyi yükseltmesi gerekiyor" diye seslendi.
 
MA / Özgür Paksoy
 
 

Diğer başlıklar

30/01/2023
22:10 HDP ve DBP’den Sancaktepe’de halk buluşması
21:45 Barış Akademisyeni Demirkent hakkında göreve iade kararı
20:34 Pakistan’da camide patlama: En az 44 ölü
20:26 Êzidilerin yaşadığı Keberto kampında yangın
19:58 Twitter'da mutabakatta yer almayan İstanbul Sözleşmesi tepkisi
19:08 EYT düzenlemesi Meclis’e sunuldu
18:47 Finlandiya’dan Erdoğan açıklaması: NATO’ya üyelik politikamız değişmedi
18:29 Gazeteci Altay’ın gözaltı süresi bir gün daha uzatıldı
17:41 Êlih’te 7 yaşındaki çocuğun cenazesi bulundu
17:22 Belgesel yönetmeni Tekin hakkında tahliye kararı
17:04 Hatimoğulları: Şüpheli kadın ölümleri araştırılsın
16:59 HDK Kadın Meclisi: Yeni yaşamı kuracağız
16:49 Melek Mosso hakkında 'Musa Orhan’a hakaret' davası
16:48 HDK: Özgürlük yolunda hep birlikte kazanacağız
16:10 Gökkan: Tarafsızlığını yitiren mahkemede savunma yapmayı reddediyorum
15:40 Tanık polisler, sanık polisi savundu
15:37 Patnos Cezaevi’ndeki ihlaller Bozdağ’a soruldu
15:13 Cemevi saldırganları hakkında 'zorla getirilme' kararı
15:06 Hiranur Vakfı davasında gizlilik ve yayın yasağı kararı
14:45 ‘Millet İttifakı’ Kürtleri görmemekte mutabık!
14:24 'Jin, jiyan, azadî' serhildanı 135 günü geride bıraktı
13:42 ‘Sosyal hizmetler iktidarların oy devşirme politikalarına dönüştü’
13:23 Xoy depreminde 7 kişi yaşamını yitirdi
13:16 Colemêrg’te 39 köy ve mezranın yolu ulaşıma kapandı
12:53 Osmaniye'de toplu taşıma ücretlerine zam
12:40 Blinken: Kuzey Suriye'ye askeri operasyon kimsenin çıkarına değil
12:33 Beştaş: Kumpasın cevabını 14 Mayıs’ta vereceğiz
12:16 Şenyaşar ailesinin nöbeti yağmur altında sürüyor
12:15 HDK’nin yeni dönem mücadele hattı: Tekçi anlayışa karşı toplumsal çoğunluk
11:57 Gerekçeli karar: ‘Suçlu’ yok, ‘suçlu kayırma’ cezası var
11:32 ABD'den Türkiye’deki vatandaşlarına: Misilleme saldırılar olabilir
11:04 İmralı için Adalet Nöbeti: Barış rüzgârı İmralı’dan geçer
09:23 ‘Tecrit direnişle kırılabilir’
09:04 Mahkemeden Kaynartepe kentsel dönüşüm kararı: Kanuna aykırı
09:04 Gazeteci Qelenî: İran’daki direniş halkların birlikteliğinden güç alıyor
09:03 Ağır hasta tutuklunun eşi: Tahliyelerde ayrım yapılıyor
09:02 Öcalan’ın İtalyan avukatı Angelelli: İnsanlık bu müthiş insanı korumalı
09:01 Komplocular kaybetti, Öcalan evrenselleşti
09:00 30 OCAK 2023 GÜNDEMİ
08:28 ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ortadoğu’da
29/01/2023
22:47 Gazeteci Altay’ın gözaltı süresi uzatıldı
22:44 HDP Sûr'da halkla buluştu
22:27 Şêrawa’da mayın patlaması: 1 çocuk yaşamını yitirdi
19:57 'Burjuva Cumhuriyetin Krizi ve Devrimin Güncelliği' tartışıldı
18:30 Sancar: HDP ağacı Demokratik Cumhuriyeti inşa edecek
17:12 Bakanlık, H.K.G davasında yayın yasağı talep etti
17:10 Kürt Edebiyatçılar Derneği’nin atölye programı sona erdi
17:07 HDK Eş Sözcüleri: Üçüncü Yol mücadelesi artık kaçınılmazdır
16:59 Colemêrg’te Şeyh Ubeydullah Nehri anması
16:22 Amedspor sahasında 1-0 galip
15:23 Yeni Zelanda’da sel: 4 ölü
14:58 Tevgera Azadî Eş Genel Başkanı serbest bırakıldı
14:19 Kadınlardan ‘tarikattaki tecavüz’ davasına çağrı
13:30 'Hepsi gitsin halk yönetsin' sempozyumuna yasak
13:04 Koma Ma, HDP için sahne alacak
12:16 Xoy'daki depremde yüzlerce kişi yaralandı
11:49 Şengal’de yakalanan ajanlardan MİT-KDP itirafı
11:48 DİB’ten muhalefete seçim güvenliği çağrısı
11:02 Şenyaşar ailesinin nöbeti 692'nci gününde
10:37 HDK Genel Kurulu: Büyük insanlık yolunu arıyor
09:55 Altılı Masa beklentileri karşılayacak mı?
09:23 LC Waikiki işçileri direnerek kazandı
09:13 Abdullah Öcalan: Eskisi gibi yaşamayacağız
09:12 İşçi kıyımı yapan Canpolat yeniden kayyım yardımcısı oldu
09:11 Eczacılar Odası: Her 4 ilaçtan biri bulunmuyor
09:10 Rihalılar yeni yıl faturalarını aldı: Doğalgaz buldukça zam geliyor
09:09 Kara hasret Serhat’ta felaket kapıda!
09:09 Tarihi değirmen parayla değil, susamla dönüyor!
09:08 Karaburun doğası RES tehdidi altında
09:07 Foza Yusif: Türkiye bazı bölgelerde DAİŞ'i aktifleştirdi
09:06 Halka kömür yerine taş dağıtıldı
09:00 29 OCAK 2023 GÜNDEMİ
08:57 Gazeteci Rojin Altay gözaltına alındı
08:39 Erzîngan ve Kayseri’de kaza: 5 ölü, 26 yaralı
28/01/2023
23:00 Avrupa’da İran protestosu
22:22 Mervan Şahnali için taziye kuruldu
21:48 İran’ın Xoy kentinde deprem
21:09 Amed’te halk konseri
19:44 İsveç NATO üyelik sürecini durdurdu
18:42 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon: İmralı sistemi lağvedilmeli
18:09 HDK Kadın Konferansı: 21’nci yüzyıl kadın yüzyılı olacak
17:32 Sınırı geçmeye çalışırken öldürüldü
17:26 Afyon ve Şakran'da açlık grevi sürüyor
17:04 Hatimoğulları: Her halk anadilinde eğitim görebilmeli
16:46 'Bağımlılığın nedeni özel savaş politikalardır'
16:05 HDP’li İpekyüz: Tecrit yaşamın her alanına yayıldı
15:52 74 yaşındaki Ok tutuklandı
15:26 Avcı’nın taziyesine kitlesel ziyaret
15:20 F Oturumu: Nebioğlu kardeşler serbest bırakılsın
15:15 Colemêrg’te tepki: Karaman’ın tutuklanması kabul edilemez
15:05 Wilson hastası için acil tahliye talebi
15:00 Tecrit, kadın ve özel savaş politikaları paneli: Tecrit kurumsallaştı
14:38 Aram Yayınevi’nin 10 yeni kitabı raflarda yerini aldı
14:37 HADEP'li Tanış ve Deniz’in akıbeti soruldu
14:22 ‘Barış ve adaletin yolu Roboskî’den geçer’
14:11 Dêrîk’teki kazada yaralanan bir kişi daha hayatını kaybetti
14:09 ‘Özgür bir dünya için mücadelemiz sürecek’
14:03 Cumartesi Anneleri Şayık ve Tayboğa’nın akıbetini sordu
13:17 Uluslararası Delegasyon: İmralı model olarak kullanılıyor
12:56 Tiyatroculardan ‘Hazinemiz halkımız’ kampanyasına destek