HDP PM: Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesi sağlanmalıdır

img
ANKARA - İmralı tecridinin Türkiye’de toplumsal barışın önündeki en büyük engel olduğuna işaret eden HDP Parti Meclisi, “Avukatların ve bağımsız heyetlerin Sayın Öcalan ile acilen görüşme yapması sağlanmalıdır” çağrısı yaptı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi, 30 Kasım ile 1 Aralık tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantının sonuç bildirgesini yayımladı. İktidarın Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarla sürdürdüğü savaş politikaları, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılan tecrit ve haber alınamama hali, seçim gündemli toplantının bildirgesinde, “Savaş politikalarıyla rıza üretmeye çalışan, tecridi derinleştiren AKP-MHP iktidarına geçit vermeyeceğiz!” denildi.
 
‘AKP-MHP BEKASI İÇİN SAVAŞ PEŞİNDE’
  
Kürt sorunu başta olmak üzere birçok siyasal ve toplumsal sorunun derin bir çözümsüzlüğe itildiği belirtilen bildirgede, şunlara yer verildi: “Taksim katliamı ile birlikte AKP-MHP iktidarı seçimin startını verdi, iktidarın gündemi halkın gerçek gündemini perdeleme politikasıdır. Bu politikaların başında da savaş planları gelmektedir. AKP-MHP iktidarı kendi bekası için savaş peşindedir. AKP-MHP iktidarı, çareyi hem içeride hem de dışarıda savaşı derinleştirmekte aramaktadır. Kutuplaştırma, gerilim, düşmanlaştırma ve savaş politikalarıyla ayakta durmaya çalışan bir iktidar var karşımızda. İktidar, Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında yürüttüğü saldırılarda savaş suçu işlendiğine dair suçlamalar ile karşı karşıyayken, İstiklal Caddesi’nde uluslararası ve bölgesel güçlerin de içinde olduğu karanlık odaklarca patlatılan bombayı Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına yönelik işgalin gerekçesi yapmaktadır. Taksim’deki saldırıyla ilgili ortaya saçılan pek çok bilginin üstü iktidar tarafından karartılmaktadır. Bu karanlık senaryo bugünü esir alma, geleceği zapt etme amacı taşımaktadır.”
 
‘ROJAVA DEVRİMİ BOĞULMAK İSTENMEKTEDİR’
 
İktidarın savaş siyasetine karşı muhalefetin demokratik bir duruş sergilemediğinin ve iktidarın ömrünü uzatacak gerilim ve çatışma politikalarına payanda olduğunun vurgulandığı bildirgede, “AKP-MHP iktidarının Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı operasyonların altında yatan anlayış Kürt karşıtlığı ve düşmanlığıdır. Amaç ise Kürtleri statüsüz bırakmak ve Kürtlerin kazanımlarını yok etmektir. Kuzey-Doğu Suriye topraklarına yönelik hazırlığı yapılan kara harekâtı ile insanlık umudu haline gelmiş bir kadın devrimi olarak dünya halklarına mal olmuş Rojava Devrimi boğulmak istenmektedir” denildi.
 
‘TECRİT BARIŞIN ÖNÜNDE ENGELLDİR’
 
AKP-MHP iktidarının seçim sürecinde şiddeti tırmandırarak, sürdürdüğü çatışma ve gerilim politikası üzerinden toplumsal rıza almaya çalışacağı tespiti yapıldığı belirtilen bildirgede, toplumsal itirazların ve muhalefetin bastırılacağı, her türlü karanlık ve kirli senaryonun devreye konacağı vurgusu yapıldı.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 25 Mart 2021 tarihinden bu yana avukat ve ailesiyle görüştürülmediğine, tecrit koşullarının ağırlaştırıldığına değinilen bildirgede, şunlar kaydedildi: “Öcalan’ın sağlığına dair kaygılar giderilmeli, avukatlarıyla görüşmesi sağlanmalıdır, AKP-MHP iktidarı İmralı üzerinde tecritte ısrar ederek ve savaş politikalarını derinleştirerek Kürt sorununu çözümsüz bırakmak, bölgeyi kaosa sürüklemek istemektedir. Tecrit, Türkiye’de toplumsal barışın önündeki en büyük engeldir. Eş Genel Başkanlarımızın ve milletvekillerimizin görüşme başvuruları yanıtsız bırakılmıştır. Öte yandan avukatları en son İmralı’yı ziyaret eden CPT yetkililerinden müvekkillerinin koşullarına ilişkin sordukları sorulara tatmin edici bir cevap alamadıklarını belirtmiştir. İmralı’ya yapılan son CPT ziyaretinde Sayın Öcalan’ın görüşmeye çıkmaması, CPT’nin avukatlara hiçbir bilgi vermemesi bir takım soru işaretlerini beraberinde getirmiştir. İktidar bu duruma ilişkin acil bir açıklama yapmalı, avukatların ve bağımsız heyetlerin Sayın Öcalan ile acilen görüşme yapması sağlanmalıdır. Aynı şekilde CPT de derhal açıklama yapmalı, kamuoyunu aydınlatmalıdır.”
 
‘KADINLARA YÖNELİK SALDIRILARA KARŞ MÜCADELE’
 
İktidarın savaş siyasetine karşı toplumsal mücadelenin büyütülmesi çağrısında bulunulan bildirgede, “Seçim çalışmalarıyla savaş karşıtlığının iç içe yürütülmesi ihtiyacı açığa çıkarılmıştır. Önünde engel olarak gördüğü tüm mücadele ve direniş odaklarına saldıran erkek egemen zihniyete sahip AKP-MHP iktidarı, kadınları en büyük tehdit olarak görmektedir. 25 Kasım’da sokakları dolduran kadınlara yönelik erkek- devlet şiddetinin bu kadar yoğunlaşması da bu sesten ve isyandan ne kadar korkulduğunun göstergesidir. 25 Kasım’ın akabinde Kürt kadın hareketi olan TJA aktivistlerine yönelik gerçekleştirilen gözaltı operasyonu, AKP-MHP iktidarının baskı ve zor aygıtlarıyla susturmak istediği kadınlara düşman ve saldırgan politikalarından bağımsız değildir. İktidar tarafından özel olarak görevlendirilen Ankara merkezli yargı mekanizmasıyla başta kadınlar olmak üzere demokratik siyasete yönelik uygulanan bilinçli tasfiye konsepti Kobani Kumpas Davasının devamı olarak görülmelidir. Kriminalize edilmek istenen kadın mücadelesidir, ‘jin, jiyan, azadî” isyanımızdır. Bu saldırılara karşı mücadelemizi yükselteceğiz” ifadelerine yer verildi.
 
‘MUTLAKA KAZANCAĞIZ’
 
Barışçıl politikaları gerçekleştirmek için savaşı yönlendiren saray rejiminden kurtulmanın birincil hedef olduğu vurgulanan bildirgede, son olarak şunlar belirtildi: “Kriz yapısaldır, çözüm de yapısal olmak zorundadır. Sistemde yapılacak tadilatlar, bu büyük yapısal krize ve sorunlara çözüm olamaz. Zaman, kurucu siyaset zamanıdır ve partimiz HDP gerçek demokratik değişimin kurucu inşa öznesidir. ‘Demokratik Cumhuriyet’ hedefi için mücadeleyi yükselteceğiz. HDP, Demokratik Cumhuriyetin öncü gücüdür. Bu temelde; Emek ve Özgürlük İttifakı özgür toplum ve eşit yurttaşlık hedefiyle, emekçilerle, kadınlarla, gençlerle, ezilen gruplarla birlikte daha çok genişleyecektir. Sendikaları, meslek birliklerini, yurttaş girişimlerini, inanç gruplarını, tek tek demokrat ve vicdan sahibi yurttaşları, sanatçıları, aydınları, toplumun kanaat önderlerini, demokratik örgütleri ve yöre derneklerini demokrasi ittifakı anlayışıyla kapsayacağız ve bu ittifakı iktidara taşıyacağız. Partimizin stratejik aklı 2015, 2018 ve 2019 seçimlerinde iktidara hezimeti yaşatmış, yaşatmaya devam edecektir. Partimiz iktidarın tüm hamlelerine, olası tüm senaryolara hazırdır. Türkiye’nin kader seçimlerinde, HDP Türkiye halklarını seçeneksiz bırakmayacak, Üçüncü Yolu iktidara taşımanın çoklu taktik ve stratejik hamlelerini gerçekleştirecektir. Çözüm biziz. Türkiye’nin demokratik geleceğinin inşa gücüyüz. Demokratik değişimin adresi biziz ve koşullar ne olursa olsun mutlaka kazanacağız!”
 

Diğer başlıklar

30/01/2023
22:10 HDP ve DBP’den Sancaktepe’de halk buluşması
21:45 Barış Akademisyeni Demirkent hakkında göreve iade kararı
20:34 Pakistan’da camide patlama: En az 44 ölü
20:26 Êzidilerin yaşadığı Keberto kampında yangın
19:58 Twitter'da mutabakatta yer almayan İstanbul Sözleşmesi tepkisi
19:08 EYT düzenlemesi Meclis’e sunuldu
18:47 Finlandiya’dan Erdoğan açıklaması: NATO’ya üyelik politikamız değişmedi
18:29 Gazeteci Altay’ın gözaltı süresi bir gün daha uzatıldı
17:41 Êlih’te 7 yaşındaki çocuğun cenazesi bulundu
17:22 Belgesel yönetmeni Tekin hakkında tahliye kararı
17:04 Hatimoğulları: Şüpheli kadın ölümleri araştırılsın
16:59 HDK Kadın Meclisi: Yeni yaşamı kuracağız
16:49 Melek Mosso hakkında 'Musa Orhan’a hakaret' davası
16:48 HDK: Özgürlük yolunda hep birlikte kazanacağız
16:10 Gökkan: Tarafsızlığını yitiren mahkemede savunma yapmayı reddediyorum
15:40 Tanık polisler, sanık polisi savundu
15:37 Patnos Cezaevi’ndeki ihlaller Bozdağ’a soruldu
15:13 Cemevi saldırganları hakkında 'zorla getirilme' kararı
15:06 Hiranur Vakfı davasında gizlilik ve yayın yasağı kararı
14:45 ‘Millet İttifakı’ Kürtleri görmemekte mutabık!
14:24 'Jin, jiyan, azadî' serhildanı 135 günü geride bıraktı
13:42 ‘Sosyal hizmetler iktidarların oy devşirme politikalarına dönüştü’
13:23 Xoy depreminde 7 kişi yaşamını yitirdi
13:16 Colemêrg’te 39 köy ve mezranın yolu ulaşıma kapandı
12:53 Osmaniye'de toplu taşıma ücretlerine zam
12:40 Blinken: Kuzey Suriye'ye askeri operasyon kimsenin çıkarına değil
12:33 Beştaş: Kumpasın cevabını 14 Mayıs’ta vereceğiz
12:16 Şenyaşar ailesinin nöbeti yağmur altında sürüyor
12:15 HDK’nin yeni dönem mücadele hattı: Tekçi anlayışa karşı toplumsal çoğunluk
11:57 Gerekçeli karar: ‘Suçlu’ yok, ‘suçlu kayırma’ cezası var
11:32 ABD'den Türkiye’deki vatandaşlarına: Misilleme saldırılar olabilir
11:04 İmralı için Adalet Nöbeti: Barış rüzgârı İmralı’dan geçer
09:23 ‘Tecrit direnişle kırılabilir’
09:04 Mahkemeden Kaynartepe kentsel dönüşüm kararı: Kanuna aykırı
09:04 Gazeteci Qelenî: İran’daki direniş halkların birlikteliğinden güç alıyor
09:03 Ağır hasta tutuklunun eşi: Tahliyelerde ayrım yapılıyor
09:02 Öcalan’ın İtalyan avukatı Angelelli: İnsanlık bu müthiş insanı korumalı
09:01 Komplocular kaybetti, Öcalan evrenselleşti
09:00 30 OCAK 2023 GÜNDEMİ
08:28 ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ortadoğu’da
29/01/2023
22:47 Gazeteci Altay’ın gözaltı süresi uzatıldı
22:44 HDP Sûr'da halkla buluştu
22:27 Şêrawa’da mayın patlaması: 1 çocuk yaşamını yitirdi
19:57 'Burjuva Cumhuriyetin Krizi ve Devrimin Güncelliği' tartışıldı
18:30 Sancar: HDP ağacı Demokratik Cumhuriyeti inşa edecek
17:12 Bakanlık, H.K.G davasında yayın yasağı talep etti
17:10 Kürt Edebiyatçılar Derneği’nin atölye programı sona erdi
17:07 HDK Eş Sözcüleri: Üçüncü Yol mücadelesi artık kaçınılmazdır
16:59 Colemêrg’te Şeyh Ubeydullah Nehri anması
16:22 Amedspor sahasında 1-0 galip
15:23 Yeni Zelanda’da sel: 4 ölü
14:58 Tevgera Azadî Eş Genel Başkanı serbest bırakıldı
14:19 Kadınlardan ‘tarikattaki tecavüz’ davasına çağrı
13:30 'Hepsi gitsin halk yönetsin' sempozyumuna yasak
13:04 Koma Ma, HDP için sahne alacak
12:16 Xoy'daki depremde yüzlerce kişi yaralandı
11:49 Şengal’de yakalanan ajanlardan MİT-KDP itirafı
11:48 DİB’ten muhalefete seçim güvenliği çağrısı
11:02 Şenyaşar ailesinin nöbeti 692'nci gününde
10:37 HDK Genel Kurulu: Büyük insanlık yolunu arıyor
09:55 Altılı Masa beklentileri karşılayacak mı?
09:23 LC Waikiki işçileri direnerek kazandı
09:13 Abdullah Öcalan: Eskisi gibi yaşamayacağız
09:12 İşçi kıyımı yapan Canpolat yeniden kayyım yardımcısı oldu
09:11 Eczacılar Odası: Her 4 ilaçtan biri bulunmuyor
09:10 Rihalılar yeni yıl faturalarını aldı: Doğalgaz buldukça zam geliyor
09:09 Kara hasret Serhat’ta felaket kapıda!
09:09 Tarihi değirmen parayla değil, susamla dönüyor!
09:08 Karaburun doğası RES tehdidi altında
09:07 Foza Yusif: Türkiye bazı bölgelerde DAİŞ'i aktifleştirdi
09:06 Halka kömür yerine taş dağıtıldı
09:00 29 OCAK 2023 GÜNDEMİ
08:57 Gazeteci Rojin Altay gözaltına alındı
08:39 Erzîngan ve Kayseri’de kaza: 5 ölü, 26 yaralı
28/01/2023
23:00 Avrupa’da İran protestosu
22:22 Mervan Şahnali için taziye kuruldu
21:48 İran’ın Xoy kentinde deprem
21:09 Amed’te halk konseri
19:44 İsveç NATO üyelik sürecini durdurdu
18:42 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon: İmralı sistemi lağvedilmeli
18:09 HDK Kadın Konferansı: 21’nci yüzyıl kadın yüzyılı olacak
17:32 Sınırı geçmeye çalışırken öldürüldü
17:26 Afyon ve Şakran'da açlık grevi sürüyor
17:04 Hatimoğulları: Her halk anadilinde eğitim görebilmeli
16:46 'Bağımlılığın nedeni özel savaş politikalardır'
16:05 HDP’li İpekyüz: Tecrit yaşamın her alanına yayıldı
15:52 74 yaşındaki Ok tutuklandı
15:26 Avcı’nın taziyesine kitlesel ziyaret
15:20 F Oturumu: Nebioğlu kardeşler serbest bırakılsın
15:15 Colemêrg’te tepki: Karaman’ın tutuklanması kabul edilemez
15:05 Wilson hastası için acil tahliye talebi
15:00 Tecrit, kadın ve özel savaş politikaları paneli: Tecrit kurumsallaştı
14:38 Aram Yayınevi’nin 10 yeni kitabı raflarda yerini aldı
14:37 HADEP'li Tanış ve Deniz’in akıbeti soruldu
14:22 ‘Barış ve adaletin yolu Roboskî’den geçer’
14:11 Dêrîk’teki kazada yaralanan bir kişi daha hayatını kaybetti
14:09 ‘Özgür bir dünya için mücadelemiz sürecek’
14:03 Cumartesi Anneleri Şayık ve Tayboğa’nın akıbetini sordu
13:17 Uluslararası Delegasyon: İmralı model olarak kullanılıyor
12:56 Tiyatroculardan ‘Hazinemiz halkımız’ kampanyasına destek