MHP’li başkanı beraat ettiren mahkeme: Mağdurdan beklenilecek davranışlar değil

img

HABER MERKEZİ - Çocuğa cinsel istismardan yargılanan MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp’in beraat kararının gerekçesinde, “şüpheden sanık yararlanır” ilkesinin esas alındığı belirtildi. Mağdur çocuğun birçok kez ofise gitmesi karara gerekçe yapılarak, çocuk için “Cinsel eylemlere maruz kalan bir mağdurdan beklenilebilecek bir davranış şekli değil” denildi.

MHP Genel Merkez kararıyla görevden alındıktan hemen sonra “Çocuğun cinsel istismarı”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “Cinsel taciz” suçlamalarıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp, 4 Kasım’da görülen duruşmada hakkında beraat kararı verilmiş ve tahliye edilmişti. Diyarbakır 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, kararının gerekçesini açıkladı.

ÇOCUĞA TOKAT ATTI

45 sayfadan oluşan gerekçeli kararda, mağdur çocuk E.A.’nın beyanları, Kayaalp’in savunmaları ve tanık ifadelerine yer verildi. Kayaalp, savcılık ifadesinde mağdur çocuğa, 100 evler villalarında bulunan bürosunun teras katında “hafif şekilde tokat” attığını ve güvercinlere su vermemesinden kaynaklı kızdığını söyledi. İstismar suçlamasını reddeden Kayaalp, mağdur çocuğun psikolojik problemlerinin olabileceğini ve ailesinin “para koparmak” istediğini iddia etti.

‘PKK’ SAVUNMASI

Kayaalp, Sulh Ceza Hakimliği savunmasında ise, kendisini, “Diyarbakır’da MHP il başkanlığı yaptım, bana yönelik tehditler vardır, PKK liderleri tarafından da tehdit ediliyordum, yurt dışına kaçan Semra Güzel isimli milletvekilinin de tehditlerine maruz kaldım, söz konusu hatıra Ormanı meydana geldiğinden beri başımıza gelmeyen kalmadı, suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum, serbest bırakılmayı talep ediyorum” şeklinde savundu.

SÖZLERİNİ YALANLADI

 Kayaalp, mahkemede yaptığı savunmada da, önceki ifadelerini “ağır psikoloji altına vermiştim” iddiasında bulunarak, “Ne söylediğimi daha sonra kağıttan okuyunca anladım. Ben cinsel iktidarsızlık kelimesi yazılmış ben böyle bir kelime kullanmadım. Fıtık rahatsızlığımdan dolayı bunu belirttim ancak bu kelimeyi kullanmamıştım” dedi.

KAYAALP’TEN VALİYE: VATAN HAİNİ

Kayaalp, bir süre önce merkeze alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) kayyımı Vali Münir Karaloğlu’nun kendisine “kumpas kurma” imasında bulundu. Kayaalp, “Bu bölgede bir orman yapmak için gerekli izinleri aldık. Bu husus medyaya yansıdı. Kıyameti kopardılar. Diyarbakır'da oda görünümlü oluşumlar bizi tehdit etmeye başladı. Şuan tutuklu olan bir parti milletvekili de bu ormanı yaptırmayacaklarına dair beyanlarda bulunmuştur. Sanki uzaydan getirdiğimiz bir şahsın ismini ormana verecektik gibi bir yaklaşımla karşılaştık. Bu süreçte biz bunlarla uğraşırken dönemin Valisi çıkıp Kürdistan diye açıklamalar yaptı. Görevli olduğum partinin misyonu gereği buna yorum yapmak zorunda kaldım. Neticede Vali Bey görevden alındı ve kızağa çekildi. Medya da haber çıktı, MHP İl Başkanının Vali'yi görevden aldırdığına dair yorumlar yapıldı. Ben Vatan haini olan herkese Vatan haini derim. Ayrıca Vali buradan ayrılırken ‘ben gidiyorum ancak sizde namus varsa bu adamı sokağa çıkartmazsınız’ diye söylemiştir. Bu söylemi de üst düzey bir bürokrattan öğrendim. Bunlara bağlı olarak alelacele bir kumpas kuruldu. Aceleleri olmasaydı daha çok bekleyeceklerdi” ifadelerini kullandı.

ÇELİŞKİLİ İFADELER

 Kayaalp, ayrıca soruşturma aşamasındaki ifadelerinin aksine mağdur çocuğun odasına tek başına girip çıktığını hatırlamadığını ve kendisine hafif kızdığını ve tokat atmadığını ileri sürdü.

NEDEN TELEFONUNU DEĞİŞTİRDİ?

Kayaalp, telefonunun olaydan hemen önce değiştirmesini ise, “E. telefonumla ilgili bir beyanı yoktur. E. ifadesinde daha önce hiç aramadığımı zaten söylemiştir. Telefonumu değiştirmemin sebebi izah ettiğim gibi parti il başkanı olduğumdandır. Telefonumda bulunan yazışmaların başkalarının eline geçmemesi için sık sık değiştirmekteyim. Kumpası kuran şebeke kendilerini bir şekilde genel merkeze şirin göstermek için çabası olmuştur. Genel merkezden beni aradılar, hakkımda iddia olduğu söylendi, iddianın ne olduğu söylenmedi” sözleriyle savundu.” Kayaalp’in savunmasındaki, “Milliyetçi Harekat Partisinin tarihe geçmiş bir il başkanıyım” ifadesi ise dikkati çekti.

SADECE BEYANLAR İRDELENDİ

Gerekçeli kararda, MHP’li Kayaalp’in çevresindeki kişiler olan ve tanık olarak dinlenen kişilerin olaya dair görgüye veya bilgiye dayalı anlatımlarının bulunmadığı iddia edildi. Kararda, mağdur ve tanık beyanlarında farklılıklar bulunduğuna işaret edilerek, “(…) işlendiği iddia edilen suçların subutuna mutlak suretle etki edebilecek nitelikte herhangi bir maddi delil bulunmadığından sübut yönünden yapılan değerlendirmede sanık savunması ile mağdur beyanı ve tanık anlatımlarında birbirleri ile tutarlılık arzeden olgulara ilişkin beyanlar hükme esas alınmış, cinsel istismar ve diğer suçlara ilişkin eylemler yönünden olaya doğrudan tanık olan herhangi bir kimse bulunmadığından iddialara konu suçların sübutu noktasında salt sanık savunması ve mağdur beyanı irdelenmek suretiyle değerlendirme yapılması yoluna gidilmiştir”

GEREKÇE: BİRÇOK KEZ OFİSE GİTTİ!

“Şüpheden sanık yararlanır” ilkesinin esas alındığı belirtilen kararda, beraat gerekçeleri sıralandı. Gerekçeler arasında, mağdur çocuğun sanıkla tanıştığı günden başlamak üzere birçok kez söz konusu yere gitmesinin gösterilmesi dikkati çekti. “Sanıkın dışarıda başkalarının da olduğunu bilmesine rağmen odanın kapısını kilitlemeden ve ayrıca mağdura, tanıştıkları günü de kapsayacak şekilde isnat edilen cinsel eylemleri gerçekleştirme riskini göze alması; Defalarca kez gerçekleşen ve bir saatlik sürelere ulaşan cinsel eylemler sırasında orgazm amacı gütmemesi ve bunu sağlamaya yönelik herhangi bir talebini mağdura iletmemesi; Eylemlerin gerçekleştiği iddia edilen zaman diliminin birkaç aylık sürece yayılması sebebiyle daha az risk barındıracak şekilde başka bir mekan/yerde eylemi gerçekleştirme imkanı mevcutken bu hususta herhangi bir girişiminin olmaması ve buna yönelik olarak mağdura herhangi bir talepte bulunmaması” gibi iddialar da karara gerekçe yapıldı.

‘ARAMA VEYA MESAJ ATMADI’

 Yine Kayaalp’in “cinsel eylemlerde bulunarak çevresinde bulunanlara karşı itibar kaybetme kaygısı yaşamaması, cinsel eylemlerin gerçekleştiği belirtilen zaman dilimi aralığında mağdurun birkaç haftalık bir süre boyunca suçun işlendiği yere gitmemesine ve sanığın cep telefonunun sanıktan başka kişiler tarafından da kullanılarak mağdur ile iletişim kurulmasına karşın mağdura salt cinsel amaçlı herhangi bir arama/mesaj gönderme eyleminin olmaması” da gerekçeler arasında yer aldı.

‘YETERLİ DELİL YOK’

 İlk ifadesinde Kayaalp’in mağdur çocuğa masaj yaptırdığını söyleyen ancak daha sonra bunu yalanlayan tanık M. D.’nin (mağdur çocuğu Kayaalp ile tanıştıran kişi) mağdur çocuğu doğrulamaması hususu da gerekçelerden biri oldu. Mahkeme, tüm bu gerekçeleri dikkate alarak, “Tüm bu gerekçeler dikkat cinsel saikle yaptırdığına, bu suretle üzerine atılı suçlardan cezalandırılmasına karar verilmesine yeter nitelik ve derecede mağdurun olağan yaşam deneyimlerine aykırı, maddi delilden yoksun, soyut ve tutarsız anlatımları dışında her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı kanaatine varılmıştır” değerlendirmesinde bulundu. Kararın “hukuka uygunluk nedeni olarak ‘rıza’ halinin mevcut olup olmadığı yönünde yapılan değerlendirmesi” bölümünde ise, “Yukarıda da açıklandığı üzere suç mağdurunun, üzerinde mutlak surette tasarruf edebileceği bir hakkına ilişkin olmak üzere, açıkladığı rızası çerçevesinde işlenen fiilden dolayı faile ceza verilemeyeceği hususu hukuk sistemimiz tarafından benimsenmiştir” denildi.

‘MAĞDURDAN BEKLENECEK DAVRANIŞLAR DEĞİL…’

 İlgili bölümün devamında, mağdur çocuğun Adli Görüşme Odası’ndaki beyanlarına işaret edilerek, “(…) şeklindeki beyan içerikleri birlikte gözetilerek, rızasına aykırı olarak kendisine cinsel istismara konu eylemler gerçekleştirilen kişinin eylemin gerçekleştiği sırada eylemde bulunan kişi ile birlikte kahkaha atması, razı olmaması halinde herhangi bir kötülüğe maruz kalacağı yönünde delil ve emare bulunmaması ve bu yönde bir kaygısı da olmamasına rağmen eylemi gerçekleştirene rızası varmış gibi kendisini göstermesi ve eylemler sırasında beğenilme isteğini açıkça ortaya koyar sözler sarfetmesinin olağan yaşam koşulları altında rızasına aykırı şekilde cinsel eylemlere maruz kalan bir mağdurdan beklenilebilecek bir davranış şekli olmadığı, bu haliyle sanığa isnat edilen ve mağdura karşı gerçekleştirildiği iddia edilen eylemlerin sanık tarafından gerçekleştirildiğinin kabulünde dahi somut olayda sanık tarafından cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak eylemde bulunulduğuna, bu suretle sanığın üzerine atılı suçların kanuni unsurlarının oluştuğuna ve atılı suçlardan cezalandırılmasına karar verilmesine yeter nitelik ve derecede her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı yönünde hukuki ve vicdani kanaate varılarak aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur” denildi.

MA / Azad Altay

Diğer başlıklar

29/03/2023
23:42 Erdoğan ‘çözüm’ süreci üzerinden HDP’yi hedef aldı
23:13 5 kentte eğitime kar tatili
22:00 Med Müzik TV’nin Youtube kanalı kapatıldı
21:27 Kılıçdaroğlu’ndan kadınlara: Kazanımlarınızı kaybetmenize izin vermeyiz
21:10 Enkaz altından çıkarılan 35 çocuğun kimliği tespit edilmedi
20:44 Şenyaşar ailesi iftarını ÖHD’liler ile birlikte açtı
20:41 Antalya’daki kazada 3 depremzede yaşamını yitirdi
20:19 Arazilerine sahip çıkan 7 köylü gözaltına alındı
20:13 Adana’da 4.5 büyüklüğünde deprem
19:45 Irak Petrol Bakanlığı: Mahkeme kararını uygulayacağız
19:00 Barış Akademisyeni Biter: Yeni yaşam iradesiyle geri döneceğiz
18:56 Kılıçdaroğlu-İnce görüşmesi sonrası açıklama
18:54 'Hevsel ve Dicle Nehri'ndeki ekokırıma son verilsin'
17:51 Hilala Zêrin’den ‘Jin im jiyan im’ klibi
17:42 Ağır hasta tutuklu Polat için çağrı
17:38 Amedspor deplasmanda berabere kaldı
17:33 Spectrum House raporu: Depremde açıklanan veriler güvenilir bulunmadı
17:12 Koronaya yakalanan tutuklular hastaneye götürülmedi
15:48 Yeşil Sol Parti Seçim Beyannamesi’ni açıklayacak
15:40 Êlih Barosu’ndan BOTAŞ hakkında suç duyurusu
15:12 AYM kararına rağmen Galatasaray'daki ablukanın sürmesine tepki
14:54 İzmir'de bir işçi yaşamını yitirdi
14:47 Binlerce işçi eylemde: Taleplerimiz kabul edilsin
14:46 Şişli Belediyesi işçilerinden zam protestosu
14:17 Nakliyat-İş Sendikası’ndan işten çıkarılmalara karşı eylem
13:50 EMEP, Yeşil Sol Parti listesinden seçimlere girecek
13:40 Yakınlarını kaybedenlerden Jîna Emînî'nin mezarına ziyaret
12:50 Şenyaşar ailesi: Adil bir yönetim istiyoruz
12:32 İzmir'de kar yağışı
12:19 Bodrum'da kıyılara müdahale tepkisi
11:56 Hênê’de aileler arasında kavga: 5 ev ateşe verildi
11:54 Adliye önünde kadına silahlı saldırı
11:27 HDP MYK seçim gündemiyle toplandı
10:02 Depremzede besici: Sağdığım sütü satamadığım için döküyorum
09:25 Yeşil Sol Parti’nin seçim stratejisi: Hedef yüzde 20
09:24 Ertuğrul Mavioğlu’nun ‘Bakur Notları’ kitabı Aryen Yayınları’ndan çıktı
09:06 Bolu Cezaevi'nde 12 tutuklunun infazı 30 kez yakıldı
09:06 Tutuklanan gençlerin avukatı: İktidarın seçim hazırlığı
09:04 ‘Şehir kaderine terk edildi, unutmayın’
09:04 İstanbullular Ramazan’dan sonra 14 Mayıs'ı bekliyor
09:04 Mehmet Öcalan: Başkanı seven herkesi Amara'ya bekliyoruz
09:01 Enkaz altında kalan tütünün fiyatı yüzde 100 arttı
09:01 Atama ‘müjdesi’ne tepki: AKP’nin seçim hamlesi
09:01 Germiyanî: Petrol kararı devam ederse Kurdistan hükümeti ekonomik çöküş yaşar
09:00 Milli Türk Talebe Birliği içinden doğan örgütün ilk cinayetleri
09:00 Nurdağı'nda yıkımın sorumlularından Yunus Kaya 4 günde 85 aracını satmış
09:00 29 MART 2023 GÜNDEMİ
28/03/2023
23:59 Fransa’da grev ve eylemler sürüyor
23:20 Enkazdan çıkarılan bebeğini 4 ayrı şehirde aradı
22:57 BM ve AB’ye ‘Türkiye’nin saldırıları sonlandırılsın’ çağrısı
22:42 Depremin 50'nci gününde de cenazeler çıkarılıyor
22:40 Hewlêr yakınlarında bir İHA düştü
22:20 HDP'nin seçim güvenliğine ilişkin grup önerisi reddedildi
20:57 AKP’li belediye önünde kendisini ve eşini ateşe verdi
20:26 Tesisatçı Akın’ı öldüren askerler yine tutuklanmadı
20:16 ‘7’nci Yargı Paketi’ Meclis'te kabul edildi
19:58 Türkiye’den sınır dışı edilen Seyyedi’den haber alınamıyor
19:35 Doğu Karadeniz’de kuvvetli rüzgar ve fırtına
19:31 Şenyaşar ailesinin iftarına Fikir Masası eşlik etti
19:15 Hatay için fırtına uyarısı
19:02 HDP ve Yeşil Sol Parti halk toplantısı gerçekleştirecek
18:51 Tutuklu Tanrıverdi 30 yılın ardından tahliye edildi
18:46 ABD sınırında çıkan yangında 39 mülteci yaşamını yitirdi
18:08 Kuzey ve Doğu Suriye’de Cindirês katliamına tepki
17:59 ILO: Depremlerde 650 bini aşkın işçi gelirini kaybetti
17:24 ÖHD, depremzedelerin haklarına ilişkin broşür dağıttı
17:07 HDK: Fiili bir mücadele gücünün örgütlenmesi şart
16:47 16'sı tutuklu 20 gazetecinin iddianamesi tamamlandı
15:54 Oskay'ı katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
15:24 Bakur belgeseli davası ertelendi
14:44 Eylemsizlik kararına rağmen saldırılar sürüyor
14:35 Roboski İçin Adalet Girişimi adalet talep etti
14:34 Yeşil Sol Parti ve HDP'nin Mutabakat Komisyonu toplandı
14:09 Şenyaşar ailesi: Kaybolan adaleti arıyoruz
14:04 Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu: Uyuşturucu ve fuhuşa karşı sorumluluk alın
13:54 Peru polisi: 2 ton kokainin adresi Türkiye'ydi
13:32 Gazeteci Oynaş’ın tahliyesi 4’üncü kez engellendi
12:57 Gazeteci Turay’ın tahliyesi 3 ay ertelendi
12:56 Fotoğrafçı Yaman kamyon çarpması sonucu yaralandı
12:47 Sancar: AKP-MHP iktidarı için geri sayım başladı
12:11 Cezaevindeki şüpheli ölüm davasında tüm taleplere ret
11:56 Licê’de çocuğa işkence: 2 polis serbest
11:55 Jeotermal ihalesine tepki: Temiz hava, su, toprağa ihtiyacımız var
11:44 77 çevre örgütünden asbeste karşı 'önlem alın' çağrısı
11:12 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:10 Af Örgütü 2022 raporu: Hak ihlallerine yaşam maliyeti krizi eklendi
11:04 Fehim Korkmaz: Kürtler Egîd’in bayrağını özgürlüğe taşıdı
10:19 Görme engelliye dava: Örgütün kitaplarını okuyor
10:11 Yeşil Sol Parti’den seçim güvenliği için ‘görev al’ çağrısı
09:44 GGM’de cinsel saldırıya uğradı: Faillerle aynı yerde tutuluyor
09:43 Newroz Ehmed: 2 bin 323 DAİŞ'li yakalandı
09:17 Depremzedeler: 20 yıldır iktidarda, artık gitsin
09:05 Av. Vesek: Fatma'nın fotoğrafı, insan hakları ihlallerinin en net göstergesi
09:03 Tahliyeye 'aile dışında kişilerle mektuplaşma' engeli
09:03 Meletî'de kayısıyı önce deprem sonra yağışlar vurdu
09:01 Wan’daki barajların doluluk oranı kritik seviyede
09:01 DİB üyesi: Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tutumu Türkiye'nin geleceği için önemli
09:00 Askerlerin ilk ifadeleri, Şiban ve Turgut’un helikopterden atılması ve linç edilmesini doğruluyor
09:00 Cezaevinde tutuklular kilo kaybediyor, ilaçları verilmiyor
09:00 Gazeteci Hesen: Efrîn'de Kürtler korku duvarını yıktı
09:00 28 MART 2023 GÜNDEMİ
00:24 'Geçici Aday Listesi' Resmi Gazete’de
00:20 Petrol davasında Türkiye'ye 1,4 milyar dolar ceza
00:17 Emekli maaşında artışı içeren teklif kabul edildi
27/03/2023
23:53 Y.D'ye işkence eden amir ve bir polis tutuklandı
23:19 ABD’de okula saldırı: 6 kişi katledildi
20:49 KCK eylemsizlik kararını seçimlere kadar uzattı
20:35 Macaristan Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğini onayladı
19:53 İsrail’de tepki çeken düzenleme ertelendi
19:34 Şenyaşar ailesinin iftar sofrasına KESK’ten ziyaret
19:30 Afganistan'da saldırı: 6 kişi yaşamını yitirdi
18:59 Irak’ta Uluslararası Koalisyon güçlerine saldırı
18:38 'Engellilerin sesi Meclis'e taşınsın'
18:09 Mereş’te 4.5 büyüklüğünde deprem
17:57 Avukat Karakaş’ı ezmeye çalışan polis amiri delilleri yok etti!
16:59 Yargılanan yaşam savunucularının davası görüldü
16:55 Özerk Yönetim’in gönderdiği yardımlara engel
16:53 BM’ye 32 örgütten mektup: Türkiye işgalini sonlandırın
16:39 İstanbul TEM Otoyol’da kaza: 6 ölü
16:36 TMMOB’dan kayyımlara: Hesabını verin
16:23 Colemêrg’te ailelerin adil yargılanma talebi
16:07 Almanya’da işçiler grevde: Ulaşım durdu
15:45 Diyala’da 3 DAİŞ’li yakalandı
15:39 Gözaltılara tepki: 14 Mayıs'ta ceberut sistemi göndereceğiz
15:15 Wan İKK’den belediye arazilerinin satışa çıkarılmasına tepki
14:24 Y.D.’ye işkence edenler arasında amir çıktı: Kademeli güç kullandık!
14:01 Seyhan’da çadırda yangın
13:47 69 gazeteciye dair soruşturmaya 10 yıl sonra takipsizlik
13:46 Yeşil Sol Parti: Mücadele bayrağını yükselteceğiz
13:35 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon: Tecrit siyasi bir rejime evrildi
13:28 Eylemsizlik kararına rağmen bir günde 28 saldırı
13:27 Pamukkale’de bir kadın özsavunmada bulundu
12:50 Tutuklu Barış Anneleri'ne özgürlük çağrısı
12:49 Emine Şenyaşar: Davamızda haklıyız
12:46 Gazeteci Bilen: 28 Mart'ı tetikleyen Erdoğan’ın sözleri oldu
11:56 ‘Jin, jiyan, azadî’ protestoları sürüyor
11:11 Lîce’de işkence gören çocuğun ifadesi basına yansıdı
11:06 4 Nisan programı: Özgürlük için Amara’ya
10:43 Irak’ta vilayet ve parlamento encümenleri yasası kabul edildi
10:30 Abdullah Öcalan: Ayrıcalık istemiyorum, hukuk uygulansın
10:20 Riha’da 18 gözaltı
10:07 Remzi Kartal: Süreç değişim dönüşüm sürecidir
09:49 'HADİ Avrupa’ seçim çalışma grubu kuruldu
09:29 Oyuncu Köksal Engür yaşamını yitirdi
09:17 Meletî’de 107 bin konut acil, ağır veya yıkık durumda
09:08 Amed'te 'kaçak yapı' ortaklığı!
09:07 'Benzinden tasarruf' için molozlar yaşam alanlarına dökülüyor!
09:02 Öldürdükleri 13 yaşındaki Fatma’nın yanına da silah bıraktılar!
09:00 6 köyde 'ihbar var' gerekçesiyle asker ablukası
09:00 27 MART 2023 GÜNDEMİ