Sancar’dan muhalefete: Öcalan ile görüşmek için başvurun

ELÎH - PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecride tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, muhalefet partilerine, "İktidarın savaş politikaları ve seçim sürecini dizayn etme girişimlerine karşı bir heyet oluşturarak İmralı'da görüşme talebinde bulunun" çağrısı yaptı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Êlih’te “Savaşa ve yoksulluğa hayır” şiarıyla miting düzenliyor. Miting alanı parti bayraklarıyla donatıldı. Ayrıca üzerinde, “jin, jiyan, azadî”, “Genç başladık genç başaracağız”, “Baskılar ve gözaltılar bizi yıldıramaz” ve “Gençlik size boyun eğmez” pankartları alana asıldı. Binlerce kişi 4 bir koldan miting alanına giriş yaptı. Yurttaşların, yöresel kıyafetlerle mitinge katılması dikkati çekti.  
 
‘BIJÎ SEROK APO’
 
Mitinge katılanlar, Paris Katliamı'nda hayatını kaybedenlerin fotoğrafları ile Süleymaniye'de katledilen Jineolojî Akademi Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’in fotoğraflarını taşıdı. Miting, demokrasi mücadelesinde yaşamın yitirenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşu sırasında binler, hep bir ağızdan “Çerxa Şoreşê” marşını okudu. Mitingde sık sık “Bijî Serok Apo” ve “Bê Serok jiyan nabe” sloganları atıldı.  
 
'YÜRÜYÜŞÜMÜZ ENGEL TANIMIYOR'
 
Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “HDP’yi operasyonlarla, kumpas davalarıyla yargılamalarla, gözaltılarla bitireceklerini zannedenlere en güçlü cevabı bu meydanlardan veriyoruz. Bu ses her yere ulaşıyor, bu ses ve coşku, bu inanç ve destek bizim en büyük gücümüzdür” dedi. “Baş eğdirmeye çalışanlar en güçlü cevabı halkın mücadeleyi büyütmesiyle alıyor” diyen Sancar, kimsenin halkın iradesini kıramayacağı ve sindiremeyeceğini ifade etti. DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve DBP'li il eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren Sancar, "Keskin yoldaşımızın boynunu eğmeye çalıştılar, ama zafer işareti gereken mesajı verdi, boyun eğmedi. Bundan önce yoldaşlarımız nasıl durduysa öyle durdu. 2 Mart 1994'te de aynı oyunu oynadılar, dokunulmazlıkları kaldırdılar, DEP milletvekillerini gözaltına almaya çalıştılar, Orhan Doğan'ın boynunu eğmeye çalıştılar ama boyun eğmedi. Geçen gün Semra Güzel vekilimizin vekilliğini düşürdüler. Bahane devamsızlık ama asıl gerekçe mücadele devamlılığıdır. Bu yüzden vekilliklerini düşürüyorlar. Onun da boynunu eğmeye çalıştılar ama başaramadılar. En güçlü cevabı halkın mücadeleyi büyütmesiyle alıyorlar, kararlılık ve mücadele büyüyor, yürüyüşümüz engel tanımadan devam ediyor” diye konuştu. 
 
ÇÖZÜMSÜZLÜK POLİTİKALARI
 
Sancar, şunları söyledi: “Demokratik siyasette bu baskıların amacı ve sebebi de bellidir. Sebep Kürt sorununda çözümsüzlük politikalarıdır, çözümsüzlüğün temeli de imha ve inkardır. İmha ve inkara dayalı çözümsüzlük politikalarını 3 şey üzerinden yürütüyor iktidar. Bundan önceki iktidarların çoğu da aynı şeyi yaptı. Biri demokratik siyaseti tasfiye çabalarıdır. Demokratik siyaseti bitirdiklerinde imha ve inkar siyasetini kalıcı hale getireceklerini sanıyorlar ama demokratik siyaset direniyor ve büyüyor. HDP’nin büyük gücü onlara kaybettirecek. Buradan Manisa'ya, Antalya'ya, Van’a, İzmir’e, Mardin’e mücadele büyüyerek devam ediyor. Halkların umudu olmayı büyük bir başarıyla sürdürüyor. Başaramıyorlar, başaramadıkça hırçınlaşıyorlar, daha çok saldırıyorlar. Saldırmalarının asıl nedeni, çözümsüzlük politikaları ve içinde bulundukları korkudur. Bu karanlık ve inanç HDP’nin demokratik siyasetteki bu ısrarı ve büyük gücü onlara kaybettirecek. Bunu biliyorlar, o nedenle daha çok saldırıyorlar. Saldırdıkça kendileri tükeniyor. Bundan önceki bütün iktidarlar gibi Kürt sorununa savaş politikaları yaklaşanlar tarihin çöplüğünü gitti. Bu iktidarda tarihin çöplüğüne hızla yol alıyor. Onları da tarihin çöplüğüne göndereceğiz” şeklinde konuştu. 
 
‘SAVAŞ POLİTİKALARINI BÜYÜTÜYORLAR’
 
"Düşmanlık politikalarının" ülkeyi yoksullaştırdığını söyleyen Sancar, “Batman ve bütün Kürt halkının, Türkiye halkları sizlerle gurur duyuyor, gençler, anneler, halkımız bizler sizlerle gurur duyuyoruz. Çözümsüzlük politikalarının bir sütunu da savaş planlarıdır. Kürt sorununda imha ve inkar politikalarını sürdürmek için savaş politikalarını büyütüyorlar. Her türlü yöntemi kullanıyorlar, yetmiyor Kürtlerin bütün kazanımlarına nerede olursa olsun saldırıyorlar. Şimdi Rojava’ya yaptıkları gibi. Savaş politikaları, bu iktidarın temel sütunudur. İktidar kontaklarını bir arada tutan harç Kürt karşıtlığıdır. Kürde karşı savaş politikalarıdır. O nedenle biz de diyoruz ki savaşa hayır, savaşa hayır. Savaş politikaları ile kendi varlıklarını sürdürmek istiyorlar ama bu ülkeyi ve bölgeye karanlığa sürüklüyorlar. Her gün yeni acılar yaşanıyor, canlar gidiyor. Ülkenin insanları can veriyor. Düşmanlık politikaları, nefret zihniyeti ülkeyi yoksullaştırıyor" şeklinde konuştu. 
 
‘PARİS’TEKİ KATLİAM AYDINLATILMALI’
 
Paris’te yaşanan katliama değinen Sancar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2 gün önce Paris’te bu nefret ve düşmanlık ikliminin bir sonucu 3 insan katledildi, onları rahmetle anıyorum. Bütün sevenlerine ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Bir kez daha Fransa yönetimine çağrıda bulunuyoruz; Ortada şüpheler ve soru işaretleri var. 10 yıl önce yaşananlar ortada. 3 kadının Sakinelerin katledilmesinin aydınlatılmaması şüpheli soruları artırıyor. O nedenle Fransa yönetimi samimi ve kararlı bir şekilde bu cinayetleri aydınlatmalıdır. Çağrımız Fransa yönetimine budur. Arkasında ne var, hangi güçler var, nasıl gerçekleşti bu cinayetler bir an önce aydınlatılsın! Aydınlatın ki karanlıktan beslenen böyle canice eylemlere başvuramasınlar. Bizler de bunun takipçisi olacağız. Arkasında kimlerin yer aldığını soruşturan Fransız makamlarına çağrılarımızı yineleyeceğiz, dünya kamuoyunda da gündemde tutacağız.
 
YILLIK 40 MİLYAR DOLAR SAVAŞA HARCANIYOR
 
Savaş politikalarının yarattığı yıkımı, tahribatı her alanda yaşıyoruz. Bakın bugün savaş politikalarıyla canlarımız, ekmeğimiz gidiyor, ekmeğimiz çalınıyor. Biz söylemiyoruz, AKP’nin temsilcisi Mecliste bütçe konuşması yaparken şu sözleri söylemişti: 'Güvenlik harcamalarını da yapıyor arkadaşlarımız. Çok büyük paralar harcıyoruz. F-16’lardan atılan akıllı mühimmatın tanesi 400 bin Dolardan 1.2 milyon dolara kadar çıkıyor. En son yeni geliştirdiğimiz nüfuz edici bombanın bir tanesinin maliyeti 1.2 milyon Dolar, fırtına obüslerinden sık sık atılan, çok namlulu roketatarlardan atılan bir mühimmatın maliyeti 5 bin dolar. En ufak bir operasyonlarda binlercesi atılıyor. Bunu şunu için söylüyorum, bütün bu gelişmeler sağlanıyor, bu harcamalar yapılıyor.' Bunu söyleyen AKP temsilcisi Nurettin Canikli. 40 yılda savaş politikalarının parasal maliyeti araştırmalar göre 3 Trilyon Dolar. Yıllık 40 milyar Dolar savaşa harcanıyor. Kimin cebinden çıkıyor bu paralar, nasıl toplanıyor? Halkın cebinden çıkıyor. Savaş devam ettikçe yoksulluk derinleşiyor, halkın ekmeği küçülüyor.
 
SAVAŞA KARŞI MÜCADELEDE KARARLIYIZ
 
Bugün 30 milyon açlık sınırında yaşıyor, savaşa harcanan bütün bu paralar halka adil bir şekilde harcansa bu ülkede refah olur. Barış olur, barış refah ve adaleti de getirir. Bu yüzden savaşa karşıyız, savaşa karşı çözüm müzakeredir, siyaset ve diyalogdur. Biz bunda ısrarcıyız. O nedenle bıkmadan, usanmadan barış istiyoruz diyoruz. Bu ülkeye barış, demokrasi, refahı ve demokrasiyi de getirir. Savaşa karşı mücadelede ısrarlı barış hedefimizde kararlıyız.
 
TECRİT YOKSULLUĞU DERİNLEŞTİRİYOR
 
Savaş politikalarının Kürt sorununda çözümsüzlük zihniyetinin devamı temel sütunlarından biri de İmralı'da Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrittir. Tecrit ile savaş politikaları arasında kopmaz bir bağ vardır. Ne zaman tecrit derinleşirse savaş politikaları büyüyor. Ne zaman savaş planları genişletilirse İmralı’daki tecrit ağırlaştırılıyor. 21 aydır İmralı'dan haber alınamıyor, avukatların yaptığı açıklamaya göre CPT heyeti İmralı'ya gittiğinde Öcalan görüşmeye çıkmamış. Şüpheleri arttırıyor, bu ağırlaştırılmış tecrit ülkede çözümsüzlüğü derinleştiriyor, çatışmaları ve yoksulluğu derinleştiriyor, demokrasinin önünü tıkıyor. O yüzden diyoruz ki tecrit mutlaka ve bir an önce kalkmalıdır. Ne demişti bundan önce son görüşmesinde Abdullah Öcalan. ‘Bana imkan tanınsın bir haftada bu çatışmayı bitiririm’ demişti.
 
İMRALI’DA ÖCALAN İLE GÖRÜŞMEK İSTİYORUZ
 
İşte tecridin asıl nedeni bu. Çatışmanın bitmesini istemek ki onlar savaş politikalarıyla ayakta kalmaya çalışıyorlar. O nedenle çözüm ve barış için çok önemli rol oynayacağını herkes bildiği Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi ağırlaştırıyorlar. Biz de diyoruz ki tecrit kalkmalıdır. Bizler de başvurduk görüşmek istiyoruz. Abdullah Öcalan ile İmralı’da HDP’nin eşbaşkanları olarak görüşmek istiyoruz. Avukatlarıyla görüşmek hakkıdır. Bu tecrit büyük hukuksuzluktur. Tecrit üzerinden, savaş politikaları üzerinden bu iktidar siyaseti ve seçim sürecini de dizayn etmek istiyor. O nedenle tecrit sadece bizim meselemiz olarak görülemez. Tecrit bu ülkenin tümünün meselesidir. Bu ülkede adaletten yana demokrasinin gelmesini isteyenlerin hepsinin tecride karşı çıkması lazım. Bu nedenle bütün siyasi partiler çağrı yapıyoruz. İktidarın savaş politikalarındaki ısrarına karşı ve siyaseti seçim sürecini yönlendirme ve dizayn etme girişimlerine karşı sizler de bir heyet oluşturarak İmralı'da görüşme talebinde bulunun. Kimse bundan çekinmesin. Hukuksuzluktur tecrit, çözümsüzlüğün temelidir. O nedenle siyasete ve toplumsal demokrasi güçlerine düşen sorumluluk bütün bunlara karşı birlikte ses çıkarmaktır. Gelin hep birlikte savaşa hayır dediğimiz gibi çözüm ve barış istediğimiz gibi tecride de hayır diyelim.
 
YENİ BİR YAŞAM YARATACAĞIZ
 
Seçim yaklaşıyor, davalar sürüyor, operasyon yürütülüyor. Savaş politikaları sürdürülüyor. böyle hazırlıyor seçime iktidar partileri, AKP ve MHP. Bizlerse halklarımızla buluşarak ev ev, sokak sokak, şehir şehir gezerek seçime hazırlanıyoruz. Biliyoruz ki bizim bu ülkeyi değiştirecek gücümüz var. Güçlü demokrasi özgürlüğü, adalet ve eşit yurttaşlığı ve büyük barışı bizler getireceğiz. Yeni bir yaşam mümkündür. Bunu bizler kuracağız ittifaklarımızla sizlerin büyük gücü ve desteği ile yeni bir Türkiye yaratacağız. Yeni bir yaşam yaratacağız. Eşitlik, özgürlük ve demokrasi ve barış bizlerle gelecek.
 
DEMOKRATİK CUMHURİYETİN YOLUNU AÇACAĞIZ
 
Onun için meclise en güçlü şekilde gireceğiz. Bunu mutlaka yapacağız. Çünkü gelecek dönemi bizler inşa edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de sahip olduğumuz belirleyeceği gücü demokratik sorumluluk ile çözüm için kullanacağız. Ülkeyi karanlığa mahkum olmaktan çıkaracağız. o kararlılık ve inanç var bizde. Halkın desteği de arkamızda. Bu yürüyüş mutlaka ama mutlaka başarıyı da getirecektir. Sizler burada duruşunuzla sesinizle iradenizle Türkiye'de çözümün adresini gösteriyorsunuz, çözümün adresi burada halkların kalbinde ve gözlerindedir. Sizlerin bizlere yüklediği sorumluluğun farkındayız. Bu sorumluluğu yerine getirmek ve size layık olmak için her şeyi yapacağız. Söz veriyoruz bu gidişatı durduracağız, bu sömürü talan ve zulüm iktidarını da düzenin de değiştireceğiz. Bu ülkeye Demokratik Cumhuriyetin yolunu açacağız. Hep birlikte kazanacağız, Herkes bunu iyi bilsin."
 
 

Diğer başlıklar

30/01/2023
22:10 HDP ve DBP’den Sancaktepe’de halk buluşması
21:45 Barış Akademisyeni Demirkent hakkında göreve iade kararı
20:34 Pakistan’da camide patlama: En az 44 ölü
20:26 Êzidilerin yaşadığı Keberto kampında yangın
19:58 Twitter'da mutabakatta yer almayan İstanbul Sözleşmesi tepkisi
19:08 EYT düzenlemesi Meclis’e sunuldu
18:47 Finlandiya’dan Erdoğan açıklaması: NATO’ya üyelik politikamız değişmedi
18:29 Gazeteci Altay’ın gözaltı süresi bir gün daha uzatıldı
17:41 Êlih’te 7 yaşındaki çocuğun cenazesi bulundu
17:22 Belgesel yönetmeni Tekin hakkında tahliye kararı
17:04 Hatimoğulları: Şüpheli kadın ölümleri araştırılsın
16:59 HDK Kadın Meclisi: Yeni yaşamı kuracağız
16:49 Melek Mosso hakkında 'Musa Orhan’a hakaret' davası
16:48 HDK: Özgürlük yolunda hep birlikte kazanacağız
16:10 Gökkan: Tarafsızlığını yitiren mahkemede savunma yapmayı reddediyorum
15:40 Tanık polisler, sanık polisi savundu
15:37 Patnos Cezaevi’ndeki ihlaller Bozdağ’a soruldu
15:13 Cemevi saldırganları hakkında 'zorla getirilme' kararı
15:06 Hiranur Vakfı davasında gizlilik ve yayın yasağı kararı
14:45 ‘Millet İttifakı’ Kürtleri görmemekte mutabık!
14:24 'Jin, jiyan, azadî' serhildanı 135 günü geride bıraktı
13:42 ‘Sosyal hizmetler iktidarların oy devşirme politikalarına dönüştü’
13:23 Xoy depreminde 7 kişi yaşamını yitirdi
13:16 Colemêrg’te 39 köy ve mezranın yolu ulaşıma kapandı
12:53 Osmaniye'de toplu taşıma ücretlerine zam
12:40 Blinken: Kuzey Suriye'ye askeri operasyon kimsenin çıkarına değil
12:33 Beştaş: Kumpasın cevabını 14 Mayıs’ta vereceğiz
12:16 Şenyaşar ailesinin nöbeti yağmur altında sürüyor
12:15 HDK’nin yeni dönem mücadele hattı: Tekçi anlayışa karşı toplumsal çoğunluk
11:57 Gerekçeli karar: ‘Suçlu’ yok, ‘suçlu kayırma’ cezası var
11:32 ABD'den Türkiye’deki vatandaşlarına: Misilleme saldırılar olabilir
11:04 İmralı için Adalet Nöbeti: Barış rüzgârı İmralı’dan geçer
09:23 ‘Tecrit direnişle kırılabilir’
09:04 Mahkemeden Kaynartepe kentsel dönüşüm kararı: Kanuna aykırı
09:04 Gazeteci Qelenî: İran’daki direniş halkların birlikteliğinden güç alıyor
09:03 Ağır hasta tutuklunun eşi: Tahliyelerde ayrım yapılıyor
09:02 Öcalan’ın İtalyan avukatı Angelelli: İnsanlık bu müthiş insanı korumalı
09:01 Komplocular kaybetti, Öcalan evrenselleşti
09:00 30 OCAK 2023 GÜNDEMİ
08:28 ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ortadoğu’da
29/01/2023
22:47 Gazeteci Altay’ın gözaltı süresi uzatıldı
22:44 HDP Sûr'da halkla buluştu
22:27 Şêrawa’da mayın patlaması: 1 çocuk yaşamını yitirdi
19:57 'Burjuva Cumhuriyetin Krizi ve Devrimin Güncelliği' tartışıldı
18:30 Sancar: HDP ağacı Demokratik Cumhuriyeti inşa edecek
17:12 Bakanlık, H.K.G davasında yayın yasağı talep etti
17:10 Kürt Edebiyatçılar Derneği’nin atölye programı sona erdi
17:07 HDK Eş Sözcüleri: Üçüncü Yol mücadelesi artık kaçınılmazdır
16:59 Colemêrg’te Şeyh Ubeydullah Nehri anması
16:22 Amedspor sahasında 1-0 galip
15:23 Yeni Zelanda’da sel: 4 ölü
14:58 Tevgera Azadî Eş Genel Başkanı serbest bırakıldı
14:19 Kadınlardan ‘tarikattaki tecavüz’ davasına çağrı
13:30 'Hepsi gitsin halk yönetsin' sempozyumuna yasak
13:04 Koma Ma, HDP için sahne alacak
12:16 Xoy'daki depremde yüzlerce kişi yaralandı
11:49 Şengal’de yakalanan ajanlardan MİT-KDP itirafı
11:48 DİB’ten muhalefete seçim güvenliği çağrısı
11:02 Şenyaşar ailesinin nöbeti 692'nci gününde
10:37 HDK Genel Kurulu: Büyük insanlık yolunu arıyor
09:55 Altılı Masa beklentileri karşılayacak mı?
09:23 LC Waikiki işçileri direnerek kazandı
09:13 Abdullah Öcalan: Eskisi gibi yaşamayacağız
09:12 İşçi kıyımı yapan Canpolat yeniden kayyım yardımcısı oldu
09:11 Eczacılar Odası: Her 4 ilaçtan biri bulunmuyor
09:10 Rihalılar yeni yıl faturalarını aldı: Doğalgaz buldukça zam geliyor
09:09 Kara hasret Serhat’ta felaket kapıda!
09:09 Tarihi değirmen parayla değil, susamla dönüyor!
09:08 Karaburun doğası RES tehdidi altında
09:07 Foza Yusif: Türkiye bazı bölgelerde DAİŞ'i aktifleştirdi
09:06 Halka kömür yerine taş dağıtıldı
09:00 29 OCAK 2023 GÜNDEMİ
08:57 Gazeteci Rojin Altay gözaltına alındı
08:39 Erzîngan ve Kayseri’de kaza: 5 ölü, 26 yaralı
28/01/2023
23:00 Avrupa’da İran protestosu
22:22 Mervan Şahnali için taziye kuruldu
21:48 İran’ın Xoy kentinde deprem
21:09 Amed’te halk konseri
19:44 İsveç NATO üyelik sürecini durdurdu
18:42 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon: İmralı sistemi lağvedilmeli
18:09 HDK Kadın Konferansı: 21’nci yüzyıl kadın yüzyılı olacak
17:32 Sınırı geçmeye çalışırken öldürüldü
17:26 Afyon ve Şakran'da açlık grevi sürüyor
17:04 Hatimoğulları: Her halk anadilinde eğitim görebilmeli
16:46 'Bağımlılığın nedeni özel savaş politikalardır'
16:05 HDP’li İpekyüz: Tecrit yaşamın her alanına yayıldı
15:52 74 yaşındaki Ok tutuklandı
15:26 Avcı’nın taziyesine kitlesel ziyaret
15:20 F Oturumu: Nebioğlu kardeşler serbest bırakılsın
15:15 Colemêrg’te tepki: Karaman’ın tutuklanması kabul edilemez
15:05 Wilson hastası için acil tahliye talebi
15:00 Tecrit, kadın ve özel savaş politikaları paneli: Tecrit kurumsallaştı
14:38 Aram Yayınevi’nin 10 yeni kitabı raflarda yerini aldı
14:37 HADEP'li Tanış ve Deniz’in akıbeti soruldu
14:22 ‘Barış ve adaletin yolu Roboskî’den geçer’
14:11 Dêrîk’teki kazada yaralanan bir kişi daha hayatını kaybetti
14:09 ‘Özgür bir dünya için mücadelemiz sürecek’
14:03 Cumartesi Anneleri Şayık ve Tayboğa’nın akıbetini sordu
13:17 Uluslararası Delegasyon: İmralı model olarak kullanılıyor
12:56 Tiyatroculardan ‘Hazinemiz halkımız’ kampanyasına destek