Sancar: Bize ağır saldıranlara büyük kaybettireceğiz

ANKARA - Milyonların değişim hedefi olan HDP’nin baskılarla yıldırılamayacağını belirten HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar,  “HDP boğazı sıkılan toplumun nefesi oldu. Bize ağır saldıranlara, büyük kaybettireceğiz” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Meclis grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Sancar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak sözlerine başladı ve şunları söyledi: “Basın özgürlüğünün olmadığı, sesin sözün her açıdan kısıldığı bir ortamda görevlerini hakkıyla yerine getirmeye çalışan bütün basın emekçilerini yürekten kutluyorum. Bugün basın özgürlüğü için mücadele günü olarak görülmelidir. Hep bu duygu ve düşünce ile bu yılı geçirmek hepimizin görevidir. Sizlere de bu mücadelede verdiğiniz katkılar için partim adına teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi. 
 
HDP’YE YÖNELİK BASKILAR 
 
HDP’ye yönelik kapatma davası ve Hazine yardımının kesilmesine değinen Sancar’ın açıklamaları şöyle: “Gündemimiz belli, bir tek konu gibi görünmekle birlikte Türkiye’nin bütün sorunlarına değinen, bütün sorunlarını kesen bir konu bu. Partimize yönelik kumpas, operasyon, dava süreci. Bugün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının Anayasa Mahkemesi’nde sözlü mütalaası vardı. Biliyorsunuz birkaç gün önce Hazine yardımının yatırılacak hesaplarımıza bloke konulmuştu. Bütün bu gelişmeler Türkiye’de sadece HDP’ye yönelik baskılar olarak görüldüğünde büyük yanılgılar yaşanıyor. Büyük tahribatlar ortaya çıkıyor. O nedenle dilimiz döndüğünce nefesimiz yettiğince bütün bu gelişmelerin Türkiye’nin geleceğiyle çok yakından ilişkili olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bunu bir kez daha grup toplantısı vesilesiyle yapmaya çalışacağız.  
 
SÖZÜN BİTTİĞİ YER YOKTUR
 
Gündemimiz Türkiye’nin bugünü ve yarınını ortak gelecekte buluşturan siyasi komplo ve bunun yol açacağı ağır sonuçlar. Anlamayanlara anlatmak görevimizdir. Sürekli sabırla anlatmaya çalışacağız. İlkemiz budur, söz bitmez, mücadele bitmez. Söz her zaman değerlidir onu kullanmaya becerenler için. Sözün bittiği yer yoktur, ikna ve birlikte çalışmak için diyaloğun sonu yoktur. Bütün halklara hitap etme mecburiyetinin istisnası yoktur. O nedenle bugün bu gerçekleri bir kez daha sizler aracılığıyla bu grup toplantısı üzerinden Türkiye toplumuna anlatmaya çalışacağız. 
 
MİLYONLARIN DEĞİŞİM UMUDU 
 
11 yıl önce HDP’yi ortaya çıkaran fikriyat bu ülkedeki bütün kimlik ve inançları, ötekileştirenleri, dışlananları, gençleri, kadınları, emekçileri eşit yurttaşlığa ve barışa dayalı ortak gelecekte demokratik cumhuriyet hedefinde buluşturmaktır. İşte HDP bu hedefle yola çıktı ve siyasi mücadelesini toplumsal mücadele ile birleştirerek bugünlere taşıdı. HDP mücadelesinde Kürt halkının ve Türkiye’nin devrimci demokratik sosyalist tüm güçleriyle emek ve ekoloji örgütleriyle kadınlar ve gençlerle ortaklaşmayı esas aldı. Bugün milyonların değişim umudu ve ortak siyasi bir mücadele alanına dönüştü. İçine kapanmadı, hiçbir baskı karşısında yolundan şaşmadı, büyümeyi genişlemeyi hedef olarak önüne koydu. Ve kurduğu sağlam ittifaklarla bunu başardı. 
 
TOPLUMUN NEFESİ OLDU
 
HDP kimseyi ötekileştiremedi, hep genişlemeyi hedef aldı. Ötekileştirilen tüm kesimlerin mücadelesini, taleplerini siyasetinin odağı haline getirdi. Sesi kesilmek istenenlerin sesi oldu. Boğazı sıkılan toplumun nefesi oldu, HDP yeni yollar yarattı, seçenekler üretti, mücadele yollarını büyüttü. Kürt sorunundan, demokrasi, adalet, emek, ekoloji sorununa her alanda ve her meselede bu ülke için söz üretti, siyaset üretti, gerçek çözümler üretti. Nasıl bir gelecek, yerelden merkeze nasıl bir yönetim sistemi, nasıl bir Anayasa, nasıl bir ekonomi, nasıl bir demokrasi, nasıl bir toplumsal birliktelik düzeni, nasıl bir yaşam. Bütün bu konularda demokrasi, özgürlük ve eşitlik çıtasını en yüksekte tuttu.
 
DEMOKRASİYİ BÜYÜTME PROGRAMI 
 
HDP’nin her alanda ürettiği cesur ve kalıcı siyaseti Türkiye’nin sorunlarının ortak çözüm programının ne olduğunu ortaya koydu. Ülkeyi yönetme, demokrasiyi büyütme programına dönüştü. HDP temsil ettiği milyonların iradesini siyasetten belirlenen değil, belirleyen asli bir kurucu aktör haline getirdi. Ve bugün 2023 ve hatta sonraki yılları da belirleyen siyasal ve toplumsal merkez oldu. İşte HDP’nin bu siyasal ve toplumsal gücü yarattığı demokratik seçenek tekçi, otoriter despot rejimdeki en büyük kırılmayı yarattı. Bu kırılmanın en akılda kalan örneği ve unutulmayacak tecrübesi 7 Haziran’dır. Orada AKP’ye yaşatılan yenilgi, Türkiye halklarına yeni bir yaşamın, yeni bir ülkenin, yeni bir düzenin mümkün olduğunu gösterdi. Bu umudu, bu umudun ışığını gösterdi. Halk iradesine dayanan siyasetimiz zorbalığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe, inkara, savaş ve talana dayanan çürümeyi sona erdirme noktasına getirdi.
 
Sarayın yalanın talanın savaşın, sömürünün karşısında dimdik durup, halkın ve hakikatin mücadelesini yürüttü. İşte bu yüzden iktidar siyasetinde büyük kırılmalar yaşadı, özgüveni çöktü. Geleceği belirleme konusunda hazırladığı planlar bozuldu. Bunu başaran güç HDP’dir. HDP’nin fikriyatıdır. HDP’nin toplumsal ve siyasal mücadelesidir. O nedenle saldırılar artıyor, her geçen gün daha fazla saldırıya maruz kalıyor HDP. Çünkü rejimin kalıcılaşması, otoriter, tekçi, sömürücü, talancı sistemin kalıcı hale getirilmesinin önündeki en büyük engel HDP’dir. Bunu en iyi bilen şimdiki iktidar bloğudur. Bunu en iyi bilen iktidarı besleyen düzen ve sistem güçleridir. O yüzden el birliği ettiler, birbiriyle benzemez olan birbirinin boğazına sarılmak için geçmişte fırsat arayan güçler birleşti. Birleştiler, yeni bir devlet koalisyonu kurdular, bu koalisyonun da temel harcını Kürt karşıtlığı ve Kürt düşmanlığından kardılar.
 
BÜYÜMEYE DEVAM ETTİK
 
HDP’yi halkların ortak mücadelesinin en güçlü adresi ve en hakiki seçeneği olarak gördükleri ve bildikleri için HDP’ye saldırdılar, komplo üzerine komplo kurdular. Dokunulmazlıkları kaldırdılar 2016’da ardından 4 Kasım siyasi darbesiyle önceki dönem eş genel başkanlarımız dahil olmak üzere milletvekillerimizi yöneticilerimizi tutukladılar, kurmaca davalarla yargılamaya çalıştılar operasyonlar kesintisiz devam etti. Her gün gözaltılarla uyanıyoruz. Sanıyorlar ki bu operasyonlar, bu uygulamalar HDP’yi yolundan alıkoyacak, onların yolunu açacak ama tam tersine biz büyümeye devam ettik.”
 
BÜYÜK KAYBETTİRECEĞİZ
 
Büyümeye devam ettik çünkü köklerimiz halkların yüreğindedir. Çünkü yolumuz halkların hakikatinin yoludur. Onun için başaramadılar, şimdi de bu kapatma davasıyla kendilerince bizleri nihai olarak tasfiye edecekler, susturacaklar. Nafile bir çaba olduğunu bir kez daha söyleyeceğiz, söylüyoruz. Söylemekle yetinmeyeceğiz. Bunu her fırsatta onlara yaşatacağız. Başaramadıklarını, başaramayacaklarını göstereceğiz, bize ağır saldıranlara, büyük kaybettireceğiz. HDP siyasette kutup yıldızı olma işlevini hakkıyla sürdürüyor. İktidarın seçim sürecini, siyaseti dizayn etme çabalarına karşı ilkeli tutumunda, kararlı duruşunu her vesile ile ortaya koyuyor. Son örnekte olduğu gibi bütün muhalefete ve toplumsal demokrasi güçlerine yol gösteriyor. HDP kutup yıldızıdır, bu toplumun demokrasiye giden yolda kutup yıldızıdır. Bir anayasa değişikliği ile toplumun karşısına çıktılar. Hiç bir samimiyeti olmadığını hepiniz biliyorsunuz bizler de onlar da biliyorlar.
 
BAŞÖRTÜSÜ TEKLİFİ
 
Ama bu manevralarla varlıklarını sürdürebileceklerini, toplumu kutuplaştırma üzerine yollarına devam edebileceklerini sandılar ama bu oyunu en açık şekilde bozan HDP oldu. Bizim başörtüsü ile bir sorunumuz yoktur, olamaz, biz en geniş özgürlüklerden yanayız. Bizim daha önceki partilerimizde de bu geleneği oluşturan bütün partilerde de her türlü baskıya ve yasağa karşı çıkıyoruz. Ama samimiyetle ve ilke düzeyinde bu tutumu sürdürüyor, bizim savunumuz, ilkelerimize dayalıdır.
 
SİYASETİ DİZAYN ETME AMACI
 
İktidarın seçimlere dayalı bir hesapla başörtüsünü istismar etmesine izin vermeyeceğiz. Bu yolu kapattık ve şimdi muhalefet bu yolda devam ediyor. Söz veriyoruz. Bütün inançların, eşit olduğu, bütün halkların özgür yaşadığı geleceği bizler kuracağız. Sizin gibi samimiyetsiz, küçük hesaplara dayalı hamleler ve planlarla değil, halkın en geniş katılımı ve gücüyle inşa edeceğiz o özgürlük düzenini. Hiç bir inanç ayrımcılığa maruz kalmayacak, hiç kimse inancından dolayı yasağa, baskıya uğramayacak. Alevilerin eşit yurttaşlık hakkını sonuna kadar savunacağız. İnançlarını yaşamak isteyen bütün toplumsal kesimlerin bu haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Siyaseti dizayn etme amaçlı ucuz hesaplara izin vermeyeceğiz, vermedik de.
 
AÇIK SİYASİ OPERASYONLAR
 
AYM geçen hafta bir karar aldı. Biz Türkiye’nin 3’üncü büyük partisinin anayasal hakkı olan,  Hazine yardımını gasp etme kararı bu. Kapatma davasının nasıl açıldığını burada hatırlamama gerek yok ama yine de derler ki insan nisyan ile malumdur yine de hatırlatmak iyidir. Bu dava, MHP’nin ve karanlık güçlerin uzun süredir kampanyası ve siyasi baskısı sonucu açılmıştır. Bu kapatma davası, o kampanya sonucunda 17 Mart’ta Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının AYM’ye verdiği iddianame ile açıldı. Peki 18 Mart’ta ne vardı? MHP’nin kongresi vardı. Büyük ortak, küçük ortağa kongre hediyesi verdi. Bu kadar açık siyasi operasyonla karşı karşıyayız. Yargıyı bu siyasi operasyonun bir aracı haline getirmeye yönelikti bu hamle. Ardından AYM, iddianamenin çöp olduğu anlamına gelen gerekçelerle, bu iddianameyi iade etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yeniden bir iddianame hazırladığını iddia ederek AYM’ye bir metin verdi. Bunu ne zaman verdi? 7 Haziran. Tesadüf olabilir mi? Hayır bu kuyruk acısı. HDP’yi siyasetle yenemeyen, HDP’ye baskılarla, zulümle baş eğdiremeyenlerin siyasi kumpasıdır.
 
HAZİNE YARDIMININ KESİLMESİ
 
Aynı şey Hazine yardımının yatırılacağı hesaplara bloke konulması kararı öncesinde de yaşandı. Yine MHP çıktı, tehditlerle, şantajlarla, HDP’ye verilecek Hazine yardımlarının durdurulması kampanyası yürüttü. Ardından bir baktık ki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu taleple AYM’ye başvurmuş. Daha önce iki kere başvurmuştu. Bu talebi iki kere dile getirmişti, her iki iddianamede de bizim partimizin hesaplarına tedbir konulması talebi dile getirmişti, her ikisini de AYM reddetmişti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı bu talebi AYM’e iletiyor. AYM bize haber vermiyor, basından öğreniyoruz. Bu nasıl yargılama? Bırakın hukuk devletini, kanun devletinin zerresi olan bir devlette böyle bir işlem mümkün değil. Nitekim karara geleceğim zaten. Sonuna baktığımızda AYM’nin 7 üyesinin de vicdanını sızlatan bir durumun olduğunu görüyorsunuz. Bize bildirilmiyor, bize bilgi verilmiyor, gidip başvuruyoruz, ‘yahu basında böyle bilgiler var, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı başvuruda bulunmuş’ diyoruz. Bunu bize bilgilendirmeniz gerekmiyor mu? Evet başvurmuş. Peki bunu hemen reddetmeniz gerekiyor. Daha önce iki kere reddettiniz ve arada yeni bir gelişme yok. Reddetmiyorsanız, bize bildirin, savunmalarımızı iletelim, siz de ondan sonra kararınızı verin. Hayır bize savunma için de hak tanımıyorlar.
 
Oturuyorlar, Saray’dan gelen emri uygulayan üyelerle, bizim anayasal hakkımız olan Hazine yardımına bloke koyma kararını alıyorlar. Bütün bunların siyasi operasyon olduğu açıktır. Türkiye’de Anayasayı ayaklar altına pek çok karar gibi bu da anayasaya aykırılıktır. Şaşırdık mı, doğrusu şaşırmıyoruz. Yani bu sistem, hiçbir kural tanımadan ancak varlığını sürdürebileceğini görüyor. Ne hukuk, ne ahlak tanıyor. Ne vicdanı var, ne insafı var. Tek derdi var kendi varlığını sürdürmek. Kendi varlığını sürdürmek için bu iktidar  her yola başvurmayı kendisine hak görüyor, her yolu bu uğurda mubah görüyor. Bu da toplumda çürümeye, siyasette çöküşe neden oluyor.
 
HAZİNEMİZ HALKIMIZIN GÖNLÜDÜR
 
Biz de HDP’ye yönelik savunmalarımızı, siyaseti çökertme ve toplumu çürütme yaklaşımlarına karşı bir sorumluluk görüyoruz. HDP’yi savunurken, bu toplumu savunuyoruz, bu toplumu çürütmek isteyen güçlere karşı. Meydanın boş olmadığını gösteriyoruz, göstermeye devam edeceğiz. Her yerde HDP rüzgarı esiyor. Çünkü HDP hakikatleri dikkate alarak siyaset yapıyor. HDP halkla, halkın gücüyle siyaset yapıyor. Bu bloke kararı bizim açımızdan yok hükmündedir, yoktur. Bizim hazinemiz hakikatimizdir, fikriyatımız, halkımızın gönlüdür.
 
7 HAZİRAN HATIRLATMASI
 
7 Haziran seçimlerine giderken, bir kuruş hazine yardımı almış değildik. Ama milyonların gönlünü almıştık, ceketini satıp bize seçim çalışmalarına katkı veren emekçilerin alın terini almıştık. Bu halkın kendi kimliğini, onurunu ve aydınlık geleceğini savunmak için her türlü fedakarlığa hazır olan halkın yüce yüreğine sığınmıştık. Oradan yürüdük oradan başardık. Yine oradan yürüteceğiz, yine oradan başaracağız. Ne diyeyim hani şiirlerde ister istemez dilimiz ucuna geliyor. ‘Ekmeği bol eyledik acıyı bal eyledik. Sıratı yol eyledik, geldik bugüne. Ekilir ekin geliriz, bir gider bin geliriz, uğraşmayın bizimle uğraşırsanız un olursunuz, un.’ Ses çıkarın ey demokrasi isteyenler, hepinize yönelik operasyon var.
 
TARİHİN EN KRİTİK SEÇİMİ
 
Bu operasyon HDP ile sınırlı değil, HDP’yi hedef almakla sınırlı değildir. Türkiye, tarihinin en kritik seçimine gidiyor, hepimiz biliyoruz. Bu kritik seçimde iktidar varlık yokluk korkusuyla her yolu deniyor, bize karşı yürütülen bu hukuksuzluklar, haksızlıklar bu süreci dizayn etmek içindir. Türkiye demokrasi güçlerini bölmek ve dağıtmak için, seçim sürecini kendi emellerine uygun şekilde şekillendirmek içindir. Bunun için yapıyorlar, ses çıkarın ey demokrasi isteyenler ya da istediğini söyleyenler. Ey adaleti savunalar ya da savunduğunu söyleyenler. Ey karanlığını istemediğini gelecek aydınlık günleri hazırladığını söyleyenler, hepinize yönelik bir operasyondur. Bu operasyonları boşa çıkarmanın yolu da hep birlikte kararlı bir duruş sergilemektir. HDP bunu yapıyor, yapmaya devam edecek. Her alanda ilkelerini en sağlam şekilde tutuyor, mücadelesini en kararlı şekilde yürütecek. Bu ülke seçeneksiz değildir, şimdiye kadar yaratılan hava, sanki bu ülkede yaşayanlar iki seçeneğe mahkumdurlar. Hayır inanın iki seçeneğe mahkum değilsiniz. Biz varız, demokrasi güçleri var. Üçüncü Yol var. Değiştirmeye geliyoruz, karanlığı dağıtmaya geliyoruz. Siyasetimizle de mücadelemizle de bu yolun nasıl yürünmesi gerektiğini gösteriyoruz. Bu yol işte bu ilkelerle, bu kararlılıkla ve samimiyetle yürüyor. Cumhuriyetin yüzüncü yılı bitmek üzereyken yapılacak seçimlerin ne kadar önemli olduğunu söyledim.
 
HERKES HAKİKATİ GÖRMELİ
 
Burada hakikatleri yok sayarak, hakikatlerin etrafından dolanarak, mezarlıktan geçerken ıslık çalarak değişimi sağlayamazsınız. Bu ülkenin hakikatlerini görmeden, demokratik geleceği inşa etmenin imkanı yoktur, yarım ağızla reform vaatleri artık bu ülke için çare değildir. Bu ülkenin en büyük hakikati, şu gördüğünüz büyük tarihsel birikim üzerinden, tarihsel miras üzerinden geleceği inşa etmek isteyen HDP, Emek ve Özgürlük İttifakı ve en geniş demokrasi bloğudur. Bu ülkenin en büyük hakikati budur, bu hakikati görmeden, tanımadan bu ülkede yalanı sona erdirmenin, bu yalan, talan, soygun, savaş, sömürü düzenini de değiştirmek mümkün değildir. Bu hakikati gördüğümüz için herkesi bu hakikatle yüzleşmeyi sağlayacak politikalar üretiyoruz. Herkes bu hakikati görsün. Kendimizi kandırmayalım. Yalancı masalar üreterek, geleceği demokratik bir temelde kurabileceğimiz rüyasından uyanalım.
 
ÇÖZÜMÜN YOLUNU GÖSTERİYORUZ
 
HDP ne yaptığını bilen bir partidir, mücadele birikimiyle, halklarla kurduğu ilişkiyle ve bütün mekanizmalarının ortak çalışmasıyla ürettiği siyasi akılla yolunda yürüyor. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Biz neden neyi nasıl başaracağımızı uzun uzun tartışarak kararlaştırıyoruz. Kimse bizim belirlediğimiz politikalar üzerinden ucuz spekülasyonlar yapmasın, tam tersine bizim her hamlemiz bu ülkede değişimi gerçek değişimi demokrasiyi, barışı getirme özlemi duyan her kesime hakikatlerle yüzleşme imkanı sağlayacaktır, hakikatler görülecektir. Bu hakikatlerle yürünecektir. Yoksa kısa süreli hafif değişimin bu ülke için nefes almaya yeteceği gibi vaatlerin bir karşılığı olmayacaktır. Kısır döngüyü görüyorsunuz, on yıllardır sürüyor. Bu ülkede en önemli hakikati, Kürt sorununu güvenlikçi anlayışla, savaş politikalarıyla inkar ve imha anlayışıyla ele alan zihniyetin bu ülkede yarattığı kısır döngü hepimizin gözleri önündedir. Bu kısır döngünün iki tane çarpıcı özelliği vardır. Kan ve kir.  Bu kısır döngü kan ve kir üretiyor. biz bu ülkeyi kandan şiddetten kirden çürümeden kurtarmak için demokratik çözümün, bütünlüklü güçlü bir demokrasinin yolunu gösteriyoruz. O yoldan yürüyerek başarabileğimizi söylüyoruz. HDP üzerinden boş polemiklere girmenin bu ülkede demokrasi için bir faydası olmayacaktır.  Bizler korunaklı köşelerimizden yuvarlak sözlerle mücadele yürütüyor değiliz, hakikatlere gözlerimizi yumarak yol alıyor değiliz. Tam tersine hakikatin her yanını bütün gücümüzle çalışarak görme uğraşı veriyoruz.
 
DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞLARI
 
Görerek ilerlemeye çalışıyoruz, hakiki çözümü, hakikatlerle yüzleşmekten geçtiğini söylüyoruz. Hakiki çözüm hakikatlerle yüzleşmeden olmaz. HDP, o yüzden hakikatlerin partisidir, hakiki çözümün partisidir. Bizler yolumuzu şeffaf açık bir şekilde, dürüst tavırlarla ortaya koyuyoruz. 27 Eylül 2021’de bir deklarasyon yayınladık, bu deklarasyon bu ülkede hakiki çözümlere, demokrasiye, barışa giden yolun temel taşlarını gösteriyordu. Yönetimlerini de gösteriyordu. O günden bugüne yaptığımız şey o deklarasyonda ilan ettiğimiz hedefleri adım adım somutlaştırmaktır, somutlaştırarak ilerliyoruz, çalışarak yolumuza devam ediyoruz, büyüyerek geliyoruz. İşte aldığımız kararları da bu çerçevede değerlendirsin herkes. Hakikatle yüzleşerek, hakiki yöntemler öneriyoruz. Bu ülkenin geleceğini inşa etmekte, merkezi güç olma iddiamızı her geçen gün daha da sağlamlaştırıyoruz. Bu ülkenin geleceğinin kuruluşunda, demokratik cumhuriyete giden yolun açılışında, eşit yurttaşlığa, özgürlüğe dayanan bir düzenin inşasında ne yapılması gerektiğini gösteriyoruz. Oraya doğru yürüyoruz ve o inşayı yapacak en büyük gücü ortaya çıkarıyoruz. Seçimlerde bunu gösterecektir. Çıkıp da sarayın danışmanları yada politika merkezlerinde ahkam keserek AYM’ye talimatlar yağdırarak, bu yolu engelleyebileceklerini sanıyorlarsa, bir kere aynaya baksalar keşke, biraz kendileriyle yüzleşseler. Bilmem ne hissedecekler. Ben biliyorum ne hissedeceklerini, ne hissetmeleri gerektiğini biliyoruz.
 
GELECEĞİ SANDIKTA MİLYONLAR BELİRLEYECEK
 
AYM salonlarında heyetinde oy çokluğu değil sandıkta milyonların oy birliği belirleyecektir bu ülkenin geleceğini bunu herkes bilsin. Hangi oy çokluğunu AYM’den çıkarmaya çalışırsanız çalışın. Asıl belirleyici olan sandıktaki milyonların oy birliğidir. O milyonların oy birliğini o sandıklardan sağlamak ve çıkarmak da asli görevimizdir, tarihi sorumluluğumuzdur. Herkesi bu sorumluluğun farkında olmaya çağırıyoruz. Biz yolumuza devam edeceğiz. Parti kapatılacakmış, kapatılmayacakmış bunların hiçbirine kulak asmayacağız. Daha önce de söyledim. İlk günden çalışmalarımızı başlattık, seçeneklerimizi ürettik, yollar vardır. Bu gücü halktan hakikatten aldığımız bu gücü toplumsal mücadelenin her alanında olduğu gibi seçimlerde de mutlaka ortaya koyacağız, mutlaka ortaya koyacağız. Bu gücü seçimlerin sonucuna mutlaka yansıtacağız ey iktidar bloku. Tehditler, şantajlar oyunlarla bu gerçeği değiştiremezsiniz. HDP var, HDP geliyor büyük kaybedeceksiniz. Siz kaybederken hepimiz birlikte büyük kazanacağız.
 
UMUT DİMDİK AYAKTA
 
Bunu biliyoruz, biz bildiğimiz için var olmakta inatçıyız, ısrarlıyız. Her şey güzel olsun diyedir, anne dizi, kardeş dizi, yar dizi güzel olsun diyedir. Bu mücadele, bu kararlılık umudu dimdik ayakta tutuyor. Çok sevdiğim bir insan hakları savunucusundan bir pasaj aktaracağım ve konuşmamı bitireceğim. Her şeyden önce yüzleşmeye mecburiyetimiz var değişim için diyor ve devam ediyor. Umutlu olmamız gerektiğine inanıyorum, umutsuz olursak, dünyayı değiştirip adaleti sağlayabileceğimize inanmıyorum. Yani umut bizim süper gücümüz, umudumuz başkaları otur dediğinde ayağa kalkmamızı sağlar, sus dediğinde konuşmamızı sağlar, baskılar ve adaletsizlikler karşısında ancak böyle dik durulabilir. Hepimiz nefret, düşmanlık, korku siyasetine karşı koymaya kararlı olmalıyız. Bu siyaset bizi krize götürür, umut ise bizi başarıya ve aydınlığa götürür. Umudun kaynağı da mücadeledir, mücadeledir, mücadeledir.”
 
 

Diğer başlıklar

00:00 Kuzey ve Doğu Suriye’de Abdullah Öcalan için eylemler
04/12/2023
23:42 Jawwal: Gazze’de internet tümüyle kesildi
22:01 Kerboran’da yaşamını yitiren Orhan Elma defnedildi
21:02 Çin: ABD savaş gemisi yasadışı olarak sularımıza girdi
20:37 Dünya Madenciler Günü: 10 ayda 36 kişi hayatını kaybetti
20:31 Êlih’te şüpheli kadın ölümü
20:13 Soba patlamasında bir kadın öldü, 2 çocuğu zehirlendi
19:51 Gürgülü 30 yılın ardından tahliye oldu
19:34 İYİ Parti’den CHP’nin işbirliği teklifine ret kararı
19:26 Filistinlilerin sığındığı okullara saldırı: En az 50 ölü
18:53 Tahliye olan Jiyan Arıkboğa'dan direnişi büyütme çağrısı
18:52 30 yılın ardından memleketinde davul zurna ile karşılandı
18:34 İzmir'de tutuklamalara tepki: Mücadele azmimiz büyüyecek
18:19 Tecavüz davasında Sedat E.’ye iyi hal indirimi
17:46 Makbule Özer'in dosyası tekrar ATK'ye gönderildi
17:33 Nisêbîn'de gözaltına alınan Koç tutuklandı
17:28 Riha Kadın Platformu katledilen Hezer’i andı
16:58 Tutsak Çalım’dan açlık grevini sahiplenme çağrısı
16:25 AKP’li Başkan HEDEP’li vekilleri hedef aldı
16:20 Maçoğlu: Savcı tanık bulmak için bir gazeteye ilan vermediği kaldı
15:54 Muhtar başından vurulmuş halde ölü bulundu
15:50 Özak Tekstil işçileri taleplerinde ısrarlı
15:31 Zaman aşımı kararına tepki: Cezasızlık kültürü bir politikaya dönüştürüldü
15:20 Deprem bölgesinde yeniden ilaç katkı payı alınmasına tepki
15:19 'Madenciler kölelik koşullarında çalışıyor'
14:30 75 yaşındaki hasta tutsak Elbi için Meclis’e başvuru
14:06 HEDEP’li 7 genç serbest bırakıldı
13:37 Riha'da 'Göç ve gönüllü geri dönüşüm sorunu' paneli
13:10 Vartinis Davası zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü
12:43 Direnişteki işçilere jandarma saldırısı: 2 gözaltı
12:35 HEDEP İzmir İl Örgütü kongreye gidiyor
11:58 Tecride karşı Adalet Nöbeti başladı
11:45 MHP'li isimden gazeteci İdil'e tehdit
11:14 Tanzanya’da sel ve toprak kayması: 47 ölü, 85 yaralı
11:12 HEDEP Sözcüsü: Türkiye’nin her yerinde aday çıkarma eğilimi ortaya çıktı
11:08 Gemlik'te 5.1 büyüklüğünde deprem
10:45 ENAG ve TÜİK enflasyon verilerini açıkladı
10:23 Basın örgütleri: Tutsak 3 gazeteciye özgürlük
10:14 Gazeteci Abdurrahman Gök: Ellerim kelepçeli ama vicdanım hür olacak
09:55 Tutsak Atak: Halkımız açlık grevine sahip çıkmalı
09:41 Ölüm döşeğinde tahliye edilen Tanhan hayatını kaybetti
09:28 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi 8’inci gününde
09:21 Açlık grevindeki tutsağın ablası: Saldırıya uğradı, her yeri mosmor
09:17 Gazeteci Gök 1800'lü yıllarda yazılan kitaptan yargılanıyor!
09:10 Polislerin kolunu kırdığı avukat yaşananları anlattı
09:09 'Halk iradesini tanımayanlara sandıkta cevap vereceğiz'
09:05 Yeter: Tecride karşı çıkmak adalet ve özgürlük talep etmektir
09:00 04 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:30 Rojnews editöründen 41 gündür haber yok
03/12/2023
19:21 HEDEP'in seçim süreci kararları yarın açıklanacak
18:38 Kadın heyeti Kurdistan Komünist Partili kadınlarla görüştü
18:03 Misirc’de 30 yıllık 2 tutsağa kitlesel karşılama
18:01 HEDEP’li gençler darp edilerek gözaltına alındı
17:18 İşçi Emekçi Birliği’nden İzmir’de eylem
17:07 Muğla'da 'adalet ve demokrasi' yürüyüşü
17:00 İhlallere karşı çıkan tutsaklara hücre cezası
16:57 Direnişteki Özak işçilerinden 'mutlaka kazanacağız' mesajı
16:42 Amedspor ligdeki ilk yenilgisini aldı
16:33 Kürt Araştırmaları Derneği'nin yeni eşbaşkanları belli oldu
16:31 Kerboran’da ev baskınları: 1 gözaltı
16:22 Türk-İş: Asgari ücrette pazarlığı 14 bin liradan açacağız
15:49 Ömer Öcalan: Tutsakların sesini yükseltmeliyiz
15:00 HEDEP Gençlik Meclisi’nden Adana’da buluşma
14:51 Amed’te seyir halindeki yolcu otobüsü alev aldı
14:46 Makbule Özer'in durumu yarın netleşecek
14:36 Kerboran’da polis ablukasına alınan araçta patlama
14:12 İnsan Hakları Haftası etkinlikleri hasta tutsaklara adandı
14:10 Türk: Mücadelemiz özgürlük mücadelesidir
Aydeniz: Tecrit kırılmadan özgürlük gelmez
14:00 Cenazesi kutuda verilen Azad Satılmış’ın taziyesine kitlesel ziyaret
13:42 Hasta tutsaklar raporu: Durumları ağırlaşıyor
13:30 Birlikte tutuklanan Yüksekbağ ve Okalı 30 yıl sonra tahliye oldu
13:28 Çalışan emeklilere ödeme Meclis’te görüşülecek
13:12 İmralı tecridi Norveç Parlamentosu gündeminde: CPT raporunu yayınlamalı
12:26 Hatimoğulları: Engelliler için istihdam kotası yüzde 10 olmalı
11:47 Tecrit Bülteni’nin 3'üncü sayısı çıktı
11:46 Mûş'ta ev baskınları: 1 genç gözaltına alındı
11:37 ÖHD: Tecridi sonlandırın, tutsakların taleplerini karşılayın
11:00 Özgür Ülke anması: Hakikatten beslenenler yok olmaz
10:46 Tutsak 3 gazeteci için 3 kentte açıklama yapılacak
10:38 HEDEP MYK’si önemli gündemlerle toplandı
10:31 Emekçilerin talebi: Katılımcı ve demokratik bir bütçe
10:18 Alıkonulan Rojnews editöründen 40 gündür haber alınamıyor
10:18 Jin 'Afetler de partiyarkaya dahil' kapağıyla yayında
09:58 Eren: İmralı’da hak ve özgürlükler kısıtlanıyor
09:47 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi 7’nci gününde
09:46 HEDEP yerel seçimlerde nasıl bir strateji izleyecek?
09:12 Bir suç örgütü yöneticisi daha İstanbul'da yakalandı
09:11 Uyuşturucu ve fuhuşa sürüklenen kardeşinden haber alamıyor
09:10 'Açlık grevi toplumsal tüm dinamiklere bir mesajdır'
09:09 Usulsüzlüğe karşı çıkınca görev yeri değiştirildi
09:07 'Gazetecilik yaptın' davaları başlıyor: Amasız fakatsız dayanışmaya
09:04 Üniversite öğrencileri yurt, yemek ve ulaşım sorunlarıyla boğuşuyor
09:00 3 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
02/12/2023
22:19 Ordu’da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti
20:32 İsrail saldırıları sürüyor: 300 ölü ve yaralı enkaz altından çıkarıldı
20:11 Filipinler’de 7.6 büyüklüğünde deprem
20:04 HEDEP'ten Keçiören’de halk toplantısı: Yeni bir yaşamı birlikte kuralım
19:42 İzmir Kadın Platformu: Makbule Özer için verilen karar geri alınsın
18:18 ANKA-DER’den Kürt Aydını Xelîl Xeyalî için söyleşi
17:32 Kadınlar ‘Dörtte dört, kadın sanat’ atölyesinde bir araya geldi
16:46 AKP'li vekille görüşmek isteyen işçilere polis engel oldu
16:14 HEDEP MYK’si yarın kritik gündemlerle toplanacak
15:47 DFG Kasım ayı raporu: 51 davada 93 gazeteci yargılandı
15:10 KESK’in Kartal mitingi: Sermayeye değil, halka bütçe
14:54 ‘TTB’nin seçilmiş yönetimine yargı eliyle darbe yapıldı’
14:52 'Tahliyesi engellenen 31 yıllık tutsak Akbaba tedavi edilmiyor'
14:48 Çevirmen: ATK, diyalize giren hasta tutsağa ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi
14:30 HEDEP Milletvekili Ömer Öcalan: Kürtlerin gözü İmralı'da
14:28 Ağabeyi gözaltında çığlıklarını duydu, 29 yıldır akıbeti bilinmiyor
14:14 İHD Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu
14:12 KESK'ten halktan ve emekten yana bütçe talebi
14:06 AP Türkiye Raportörü: Cumartesi Annelerini savunmak insan haklarını savunmaktır
13:50 Açlık grevindeki tutsaklardan mesaj: Savaş politikalarına 'hayır' deme zamanı
13:42 Marînos bölgesinde yaşamını yitiren Özbey toprağa verildi
13:40 KESK bölge mitingi: Savaşa değil halka bütçe istiyoruz
13:06 HEDEP’ten Mêrdîn kongresine katılım çağrısı
13:00 81 yaşındaki Özer için çağrı: ATK süreci yeniden başlatılsın
12:58 Cenazesi karton kutuda teslim edilen Elçiçek için yürüdüler
12:23 Ekoloji Derneği yarın 'Takas Pazarı' etkinliği düzenleyecek
11:40 30 yıllık tutsak Yüksekbağ tahliye oldu
11:25 Gözaltına alınanlardan 50’den fazla kişi tutuklandı
10:33 Dilan Kortak cinayetinde 8 yıldır sonuç yok
10:20 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden 39 gündür haber alınamıyor
10:17 İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı
10:13 Kızının cenazesi kutuda teslim edilen anne: Üzgünüm ama bize güçleri yetmeyecek
09:53 Tutsaklar açlık grevini sürdürüyor
09:18 Küçükbalaban: Tecrit devam ederse toplumsal gerilimler yaşanabilir
09:16 Kayyım Devegeçidi Piknik Alanını bedelsiz devretti
09:15 Özgür Ülke 29 yıl önce bombalandı: Bu ateş sınırları da aştı
09:10 Siyasetçilerden açlık grevi için 'ses olma' çağrısı
09:08 Tutsakların eylemi 6'ncı gününde: Talepleri talebimizdir
09:05 Êlih kayyımı aynı şirkete 2 yılda 34 milyon TL’lik 3 ihale verdi
09:03 Polisin katlettiği Eser’in avukatı: Gerekli ceza verilmedi
09:01 MLSA Eş Direktörü Ok: Gazetecileri savunalım
09:00 02 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:58 Evrensel'in yeni Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Özdal
00:06 Qendîl’in Bokrîskan köyüne saldırı
01/12/2023
23:02 Filistin Sağlık Bakanlığı: 178 kişi hayatını kaybetti
22:09 Ankara'da 'İçeride Dışarıda' sergisi başladı
21:39 Hasta tutsak Tanhan'ın eşi hastaneye kaldırıldı
20:28 Amed Barosu üyesi avukata polis saldırısı
20:16 Êlih’te 30 yıllık tutsağa kitlesel karşılama
20:12 İstinaf 5 yaşındaki Efe'yi ezen polisin beraat kararını bozdu
19:48 Menteşe Yurttaş İnisiyatifi: Muğla halkı seçeneksiz değil
19:39 Şenyaşarlar katliamının ‘konuşmayan tanığı’ AKP’den aday adayı
18:11 Ateşkes sona erdi: 109 Filistinli öldürüldü
17:58 Bakırhan Gever’de: Yerel seçimlerde halk adayını seçecek
17:54 İzmir'de 4 tutuklama
17:48 30 yıllık tutsak Uçar tahliye oldu: Buruk sevinç yaşıyorum
17:42 Hemşireye cinsel saldırıda bulunan doktorun davası görüldü