Sancar: Bize ağır saldıranlara büyük kaybettireceğiz

ANKARA - Milyonların değişim hedefi olan HDP’nin baskılarla yıldırılamayacağını belirten HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar,  “HDP boğazı sıkılan toplumun nefesi oldu. Bize ağır saldıranlara, büyük kaybettireceğiz” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Meclis grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Sancar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak sözlerine başladı ve şunları söyledi: “Basın özgürlüğünün olmadığı, sesin sözün her açıdan kısıldığı bir ortamda görevlerini hakkıyla yerine getirmeye çalışan bütün basın emekçilerini yürekten kutluyorum. Bugün basın özgürlüğü için mücadele günü olarak görülmelidir. Hep bu duygu ve düşünce ile bu yılı geçirmek hepimizin görevidir. Sizlere de bu mücadelede verdiğiniz katkılar için partim adına teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi. 
 
HDP’YE YÖNELİK BASKILAR 
 
HDP’ye yönelik kapatma davası ve Hazine yardımının kesilmesine değinen Sancar’ın açıklamaları şöyle: “Gündemimiz belli, bir tek konu gibi görünmekle birlikte Türkiye’nin bütün sorunlarına değinen, bütün sorunlarını kesen bir konu bu. Partimize yönelik kumpas, operasyon, dava süreci. Bugün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının Anayasa Mahkemesi’nde sözlü mütalaası vardı. Biliyorsunuz birkaç gün önce Hazine yardımının yatırılacak hesaplarımıza bloke konulmuştu. Bütün bu gelişmeler Türkiye’de sadece HDP’ye yönelik baskılar olarak görüldüğünde büyük yanılgılar yaşanıyor. Büyük tahribatlar ortaya çıkıyor. O nedenle dilimiz döndüğünce nefesimiz yettiğince bütün bu gelişmelerin Türkiye’nin geleceğiyle çok yakından ilişkili olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bunu bir kez daha grup toplantısı vesilesiyle yapmaya çalışacağız.  
 
SÖZÜN BİTTİĞİ YER YOKTUR
 
Gündemimiz Türkiye’nin bugünü ve yarınını ortak gelecekte buluşturan siyasi komplo ve bunun yol açacağı ağır sonuçlar. Anlamayanlara anlatmak görevimizdir. Sürekli sabırla anlatmaya çalışacağız. İlkemiz budur, söz bitmez, mücadele bitmez. Söz her zaman değerlidir onu kullanmaya becerenler için. Sözün bittiği yer yoktur, ikna ve birlikte çalışmak için diyaloğun sonu yoktur. Bütün halklara hitap etme mecburiyetinin istisnası yoktur. O nedenle bugün bu gerçekleri bir kez daha sizler aracılığıyla bu grup toplantısı üzerinden Türkiye toplumuna anlatmaya çalışacağız. 
 
MİLYONLARIN DEĞİŞİM UMUDU 
 
11 yıl önce HDP’yi ortaya çıkaran fikriyat bu ülkedeki bütün kimlik ve inançları, ötekileştirenleri, dışlananları, gençleri, kadınları, emekçileri eşit yurttaşlığa ve barışa dayalı ortak gelecekte demokratik cumhuriyet hedefinde buluşturmaktır. İşte HDP bu hedefle yola çıktı ve siyasi mücadelesini toplumsal mücadele ile birleştirerek bugünlere taşıdı. HDP mücadelesinde Kürt halkının ve Türkiye’nin devrimci demokratik sosyalist tüm güçleriyle emek ve ekoloji örgütleriyle kadınlar ve gençlerle ortaklaşmayı esas aldı. Bugün milyonların değişim umudu ve ortak siyasi bir mücadele alanına dönüştü. İçine kapanmadı, hiçbir baskı karşısında yolundan şaşmadı, büyümeyi genişlemeyi hedef olarak önüne koydu. Ve kurduğu sağlam ittifaklarla bunu başardı. 
 
TOPLUMUN NEFESİ OLDU
 
HDP kimseyi ötekileştiremedi, hep genişlemeyi hedef aldı. Ötekileştirilen tüm kesimlerin mücadelesini, taleplerini siyasetinin odağı haline getirdi. Sesi kesilmek istenenlerin sesi oldu. Boğazı sıkılan toplumun nefesi oldu, HDP yeni yollar yarattı, seçenekler üretti, mücadele yollarını büyüttü. Kürt sorunundan, demokrasi, adalet, emek, ekoloji sorununa her alanda ve her meselede bu ülke için söz üretti, siyaset üretti, gerçek çözümler üretti. Nasıl bir gelecek, yerelden merkeze nasıl bir yönetim sistemi, nasıl bir Anayasa, nasıl bir ekonomi, nasıl bir demokrasi, nasıl bir toplumsal birliktelik düzeni, nasıl bir yaşam. Bütün bu konularda demokrasi, özgürlük ve eşitlik çıtasını en yüksekte tuttu.
 
DEMOKRASİYİ BÜYÜTME PROGRAMI 
 
HDP’nin her alanda ürettiği cesur ve kalıcı siyaseti Türkiye’nin sorunlarının ortak çözüm programının ne olduğunu ortaya koydu. Ülkeyi yönetme, demokrasiyi büyütme programına dönüştü. HDP temsil ettiği milyonların iradesini siyasetten belirlenen değil, belirleyen asli bir kurucu aktör haline getirdi. Ve bugün 2023 ve hatta sonraki yılları da belirleyen siyasal ve toplumsal merkez oldu. İşte HDP’nin bu siyasal ve toplumsal gücü yarattığı demokratik seçenek tekçi, otoriter despot rejimdeki en büyük kırılmayı yarattı. Bu kırılmanın en akılda kalan örneği ve unutulmayacak tecrübesi 7 Haziran’dır. Orada AKP’ye yaşatılan yenilgi, Türkiye halklarına yeni bir yaşamın, yeni bir ülkenin, yeni bir düzenin mümkün olduğunu gösterdi. Bu umudu, bu umudun ışığını gösterdi. Halk iradesine dayanan siyasetimiz zorbalığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe, inkara, savaş ve talana dayanan çürümeyi sona erdirme noktasına getirdi.
 
Sarayın yalanın talanın savaşın, sömürünün karşısında dimdik durup, halkın ve hakikatin mücadelesini yürüttü. İşte bu yüzden iktidar siyasetinde büyük kırılmalar yaşadı, özgüveni çöktü. Geleceği belirleme konusunda hazırladığı planlar bozuldu. Bunu başaran güç HDP’dir. HDP’nin fikriyatıdır. HDP’nin toplumsal ve siyasal mücadelesidir. O nedenle saldırılar artıyor, her geçen gün daha fazla saldırıya maruz kalıyor HDP. Çünkü rejimin kalıcılaşması, otoriter, tekçi, sömürücü, talancı sistemin kalıcı hale getirilmesinin önündeki en büyük engel HDP’dir. Bunu en iyi bilen şimdiki iktidar bloğudur. Bunu en iyi bilen iktidarı besleyen düzen ve sistem güçleridir. O yüzden el birliği ettiler, birbiriyle benzemez olan birbirinin boğazına sarılmak için geçmişte fırsat arayan güçler birleşti. Birleştiler, yeni bir devlet koalisyonu kurdular, bu koalisyonun da temel harcını Kürt karşıtlığı ve Kürt düşmanlığından kardılar.
 
BÜYÜMEYE DEVAM ETTİK
 
HDP’yi halkların ortak mücadelesinin en güçlü adresi ve en hakiki seçeneği olarak gördükleri ve bildikleri için HDP’ye saldırdılar, komplo üzerine komplo kurdular. Dokunulmazlıkları kaldırdılar 2016’da ardından 4 Kasım siyasi darbesiyle önceki dönem eş genel başkanlarımız dahil olmak üzere milletvekillerimizi yöneticilerimizi tutukladılar, kurmaca davalarla yargılamaya çalıştılar operasyonlar kesintisiz devam etti. Her gün gözaltılarla uyanıyoruz. Sanıyorlar ki bu operasyonlar, bu uygulamalar HDP’yi yolundan alıkoyacak, onların yolunu açacak ama tam tersine biz büyümeye devam ettik.”
 
BÜYÜK KAYBETTİRECEĞİZ
 
Büyümeye devam ettik çünkü köklerimiz halkların yüreğindedir. Çünkü yolumuz halkların hakikatinin yoludur. Onun için başaramadılar, şimdi de bu kapatma davasıyla kendilerince bizleri nihai olarak tasfiye edecekler, susturacaklar. Nafile bir çaba olduğunu bir kez daha söyleyeceğiz, söylüyoruz. Söylemekle yetinmeyeceğiz. Bunu her fırsatta onlara yaşatacağız. Başaramadıklarını, başaramayacaklarını göstereceğiz, bize ağır saldıranlara, büyük kaybettireceğiz. HDP siyasette kutup yıldızı olma işlevini hakkıyla sürdürüyor. İktidarın seçim sürecini, siyaseti dizayn etme çabalarına karşı ilkeli tutumunda, kararlı duruşunu her vesile ile ortaya koyuyor. Son örnekte olduğu gibi bütün muhalefete ve toplumsal demokrasi güçlerine yol gösteriyor. HDP kutup yıldızıdır, bu toplumun demokrasiye giden yolda kutup yıldızıdır. Bir anayasa değişikliği ile toplumun karşısına çıktılar. Hiç bir samimiyeti olmadığını hepiniz biliyorsunuz bizler de onlar da biliyorlar.
 
BAŞÖRTÜSÜ TEKLİFİ
 
Ama bu manevralarla varlıklarını sürdürebileceklerini, toplumu kutuplaştırma üzerine yollarına devam edebileceklerini sandılar ama bu oyunu en açık şekilde bozan HDP oldu. Bizim başörtüsü ile bir sorunumuz yoktur, olamaz, biz en geniş özgürlüklerden yanayız. Bizim daha önceki partilerimizde de bu geleneği oluşturan bütün partilerde de her türlü baskıya ve yasağa karşı çıkıyoruz. Ama samimiyetle ve ilke düzeyinde bu tutumu sürdürüyor, bizim savunumuz, ilkelerimize dayalıdır.
 
SİYASETİ DİZAYN ETME AMACI
 
İktidarın seçimlere dayalı bir hesapla başörtüsünü istismar etmesine izin vermeyeceğiz. Bu yolu kapattık ve şimdi muhalefet bu yolda devam ediyor. Söz veriyoruz. Bütün inançların, eşit olduğu, bütün halkların özgür yaşadığı geleceği bizler kuracağız. Sizin gibi samimiyetsiz, küçük hesaplara dayalı hamleler ve planlarla değil, halkın en geniş katılımı ve gücüyle inşa edeceğiz o özgürlük düzenini. Hiç bir inanç ayrımcılığa maruz kalmayacak, hiç kimse inancından dolayı yasağa, baskıya uğramayacak. Alevilerin eşit yurttaşlık hakkını sonuna kadar savunacağız. İnançlarını yaşamak isteyen bütün toplumsal kesimlerin bu haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Siyaseti dizayn etme amaçlı ucuz hesaplara izin vermeyeceğiz, vermedik de.
 
AÇIK SİYASİ OPERASYONLAR
 
AYM geçen hafta bir karar aldı. Biz Türkiye’nin 3’üncü büyük partisinin anayasal hakkı olan,  Hazine yardımını gasp etme kararı bu. Kapatma davasının nasıl açıldığını burada hatırlamama gerek yok ama yine de derler ki insan nisyan ile malumdur yine de hatırlatmak iyidir. Bu dava, MHP’nin ve karanlık güçlerin uzun süredir kampanyası ve siyasi baskısı sonucu açılmıştır. Bu kapatma davası, o kampanya sonucunda 17 Mart’ta Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının AYM’ye verdiği iddianame ile açıldı. Peki 18 Mart’ta ne vardı? MHP’nin kongresi vardı. Büyük ortak, küçük ortağa kongre hediyesi verdi. Bu kadar açık siyasi operasyonla karşı karşıyayız. Yargıyı bu siyasi operasyonun bir aracı haline getirmeye yönelikti bu hamle. Ardından AYM, iddianamenin çöp olduğu anlamına gelen gerekçelerle, bu iddianameyi iade etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yeniden bir iddianame hazırladığını iddia ederek AYM’ye bir metin verdi. Bunu ne zaman verdi? 7 Haziran. Tesadüf olabilir mi? Hayır bu kuyruk acısı. HDP’yi siyasetle yenemeyen, HDP’ye baskılarla, zulümle baş eğdiremeyenlerin siyasi kumpasıdır.
 
HAZİNE YARDIMININ KESİLMESİ
 
Aynı şey Hazine yardımının yatırılacağı hesaplara bloke konulması kararı öncesinde de yaşandı. Yine MHP çıktı, tehditlerle, şantajlarla, HDP’ye verilecek Hazine yardımlarının durdurulması kampanyası yürüttü. Ardından bir baktık ki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu taleple AYM’ye başvurmuş. Daha önce iki kere başvurmuştu. Bu talebi iki kere dile getirmişti, her iki iddianamede de bizim partimizin hesaplarına tedbir konulması talebi dile getirmişti, her ikisini de AYM reddetmişti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı bu talebi AYM’e iletiyor. AYM bize haber vermiyor, basından öğreniyoruz. Bu nasıl yargılama? Bırakın hukuk devletini, kanun devletinin zerresi olan bir devlette böyle bir işlem mümkün değil. Nitekim karara geleceğim zaten. Sonuna baktığımızda AYM’nin 7 üyesinin de vicdanını sızlatan bir durumun olduğunu görüyorsunuz. Bize bildirilmiyor, bize bilgi verilmiyor, gidip başvuruyoruz, ‘yahu basında böyle bilgiler var, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı başvuruda bulunmuş’ diyoruz. Bunu bize bilgilendirmeniz gerekmiyor mu? Evet başvurmuş. Peki bunu hemen reddetmeniz gerekiyor. Daha önce iki kere reddettiniz ve arada yeni bir gelişme yok. Reddetmiyorsanız, bize bildirin, savunmalarımızı iletelim, siz de ondan sonra kararınızı verin. Hayır bize savunma için de hak tanımıyorlar.
 
Oturuyorlar, Saray’dan gelen emri uygulayan üyelerle, bizim anayasal hakkımız olan Hazine yardımına bloke koyma kararını alıyorlar. Bütün bunların siyasi operasyon olduğu açıktır. Türkiye’de Anayasayı ayaklar altına pek çok karar gibi bu da anayasaya aykırılıktır. Şaşırdık mı, doğrusu şaşırmıyoruz. Yani bu sistem, hiçbir kural tanımadan ancak varlığını sürdürebileceğini görüyor. Ne hukuk, ne ahlak tanıyor. Ne vicdanı var, ne insafı var. Tek derdi var kendi varlığını sürdürmek. Kendi varlığını sürdürmek için bu iktidar  her yola başvurmayı kendisine hak görüyor, her yolu bu uğurda mubah görüyor. Bu da toplumda çürümeye, siyasette çöküşe neden oluyor.
 
HAZİNEMİZ HALKIMIZIN GÖNLÜDÜR
 
Biz de HDP’ye yönelik savunmalarımızı, siyaseti çökertme ve toplumu çürütme yaklaşımlarına karşı bir sorumluluk görüyoruz. HDP’yi savunurken, bu toplumu savunuyoruz, bu toplumu çürütmek isteyen güçlere karşı. Meydanın boş olmadığını gösteriyoruz, göstermeye devam edeceğiz. Her yerde HDP rüzgarı esiyor. Çünkü HDP hakikatleri dikkate alarak siyaset yapıyor. HDP halkla, halkın gücüyle siyaset yapıyor. Bu bloke kararı bizim açımızdan yok hükmündedir, yoktur. Bizim hazinemiz hakikatimizdir, fikriyatımız, halkımızın gönlüdür.
 
7 HAZİRAN HATIRLATMASI
 
7 Haziran seçimlerine giderken, bir kuruş hazine yardımı almış değildik. Ama milyonların gönlünü almıştık, ceketini satıp bize seçim çalışmalarına katkı veren emekçilerin alın terini almıştık. Bu halkın kendi kimliğini, onurunu ve aydınlık geleceğini savunmak için her türlü fedakarlığa hazır olan halkın yüce yüreğine sığınmıştık. Oradan yürüdük oradan başardık. Yine oradan yürüteceğiz, yine oradan başaracağız. Ne diyeyim hani şiirlerde ister istemez dilimiz ucuna geliyor. ‘Ekmeği bol eyledik acıyı bal eyledik. Sıratı yol eyledik, geldik bugüne. Ekilir ekin geliriz, bir gider bin geliriz, uğraşmayın bizimle uğraşırsanız un olursunuz, un.’ Ses çıkarın ey demokrasi isteyenler, hepinize yönelik operasyon var.
 
TARİHİN EN KRİTİK SEÇİMİ
 
Bu operasyon HDP ile sınırlı değil, HDP’yi hedef almakla sınırlı değildir. Türkiye, tarihinin en kritik seçimine gidiyor, hepimiz biliyoruz. Bu kritik seçimde iktidar varlık yokluk korkusuyla her yolu deniyor, bize karşı yürütülen bu hukuksuzluklar, haksızlıklar bu süreci dizayn etmek içindir. Türkiye demokrasi güçlerini bölmek ve dağıtmak için, seçim sürecini kendi emellerine uygun şekilde şekillendirmek içindir. Bunun için yapıyorlar, ses çıkarın ey demokrasi isteyenler ya da istediğini söyleyenler. Ey adaleti savunalar ya da savunduğunu söyleyenler. Ey karanlığını istemediğini gelecek aydınlık günleri hazırladığını söyleyenler, hepinize yönelik bir operasyondur. Bu operasyonları boşa çıkarmanın yolu da hep birlikte kararlı bir duruş sergilemektir. HDP bunu yapıyor, yapmaya devam edecek. Her alanda ilkelerini en sağlam şekilde tutuyor, mücadelesini en kararlı şekilde yürütecek. Bu ülke seçeneksiz değildir, şimdiye kadar yaratılan hava, sanki bu ülkede yaşayanlar iki seçeneğe mahkumdurlar. Hayır inanın iki seçeneğe mahkum değilsiniz. Biz varız, demokrasi güçleri var. Üçüncü Yol var. Değiştirmeye geliyoruz, karanlığı dağıtmaya geliyoruz. Siyasetimizle de mücadelemizle de bu yolun nasıl yürünmesi gerektiğini gösteriyoruz. Bu yol işte bu ilkelerle, bu kararlılıkla ve samimiyetle yürüyor. Cumhuriyetin yüzüncü yılı bitmek üzereyken yapılacak seçimlerin ne kadar önemli olduğunu söyledim.
 
HERKES HAKİKATİ GÖRMELİ
 
Burada hakikatleri yok sayarak, hakikatlerin etrafından dolanarak, mezarlıktan geçerken ıslık çalarak değişimi sağlayamazsınız. Bu ülkenin hakikatlerini görmeden, demokratik geleceği inşa etmenin imkanı yoktur, yarım ağızla reform vaatleri artık bu ülke için çare değildir. Bu ülkenin en büyük hakikati, şu gördüğünüz büyük tarihsel birikim üzerinden, tarihsel miras üzerinden geleceği inşa etmek isteyen HDP, Emek ve Özgürlük İttifakı ve en geniş demokrasi bloğudur. Bu ülkenin en büyük hakikati budur, bu hakikati görmeden, tanımadan bu ülkede yalanı sona erdirmenin, bu yalan, talan, soygun, savaş, sömürü düzenini de değiştirmek mümkün değildir. Bu hakikati gördüğümüz için herkesi bu hakikatle yüzleşmeyi sağlayacak politikalar üretiyoruz. Herkes bu hakikati görsün. Kendimizi kandırmayalım. Yalancı masalar üreterek, geleceği demokratik bir temelde kurabileceğimiz rüyasından uyanalım.
 
ÇÖZÜMÜN YOLUNU GÖSTERİYORUZ
 
HDP ne yaptığını bilen bir partidir, mücadele birikimiyle, halklarla kurduğu ilişkiyle ve bütün mekanizmalarının ortak çalışmasıyla ürettiği siyasi akılla yolunda yürüyor. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Biz neden neyi nasıl başaracağımızı uzun uzun tartışarak kararlaştırıyoruz. Kimse bizim belirlediğimiz politikalar üzerinden ucuz spekülasyonlar yapmasın, tam tersine bizim her hamlemiz bu ülkede değişimi gerçek değişimi demokrasiyi, barışı getirme özlemi duyan her kesime hakikatlerle yüzleşme imkanı sağlayacaktır, hakikatler görülecektir. Bu hakikatlerle yürünecektir. Yoksa kısa süreli hafif değişimin bu ülke için nefes almaya yeteceği gibi vaatlerin bir karşılığı olmayacaktır. Kısır döngüyü görüyorsunuz, on yıllardır sürüyor. Bu ülkede en önemli hakikati, Kürt sorununu güvenlikçi anlayışla, savaş politikalarıyla inkar ve imha anlayışıyla ele alan zihniyetin bu ülkede yarattığı kısır döngü hepimizin gözleri önündedir. Bu kısır döngünün iki tane çarpıcı özelliği vardır. Kan ve kir.  Bu kısır döngü kan ve kir üretiyor. biz bu ülkeyi kandan şiddetten kirden çürümeden kurtarmak için demokratik çözümün, bütünlüklü güçlü bir demokrasinin yolunu gösteriyoruz. O yoldan yürüyerek başarabileğimizi söylüyoruz. HDP üzerinden boş polemiklere girmenin bu ülkede demokrasi için bir faydası olmayacaktır.  Bizler korunaklı köşelerimizden yuvarlak sözlerle mücadele yürütüyor değiliz, hakikatlere gözlerimizi yumarak yol alıyor değiliz. Tam tersine hakikatin her yanını bütün gücümüzle çalışarak görme uğraşı veriyoruz.
 
DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞLARI
 
Görerek ilerlemeye çalışıyoruz, hakiki çözümü, hakikatlerle yüzleşmekten geçtiğini söylüyoruz. Hakiki çözüm hakikatlerle yüzleşmeden olmaz. HDP, o yüzden hakikatlerin partisidir, hakiki çözümün partisidir. Bizler yolumuzu şeffaf açık bir şekilde, dürüst tavırlarla ortaya koyuyoruz. 27 Eylül 2021’de bir deklarasyon yayınladık, bu deklarasyon bu ülkede hakiki çözümlere, demokrasiye, barışa giden yolun temel taşlarını gösteriyordu. Yönetimlerini de gösteriyordu. O günden bugüne yaptığımız şey o deklarasyonda ilan ettiğimiz hedefleri adım adım somutlaştırmaktır, somutlaştırarak ilerliyoruz, çalışarak yolumuza devam ediyoruz, büyüyerek geliyoruz. İşte aldığımız kararları da bu çerçevede değerlendirsin herkes. Hakikatle yüzleşerek, hakiki yöntemler öneriyoruz. Bu ülkenin geleceğini inşa etmekte, merkezi güç olma iddiamızı her geçen gün daha da sağlamlaştırıyoruz. Bu ülkenin geleceğinin kuruluşunda, demokratik cumhuriyete giden yolun açılışında, eşit yurttaşlığa, özgürlüğe dayanan bir düzenin inşasında ne yapılması gerektiğini gösteriyoruz. Oraya doğru yürüyoruz ve o inşayı yapacak en büyük gücü ortaya çıkarıyoruz. Seçimlerde bunu gösterecektir. Çıkıp da sarayın danışmanları yada politika merkezlerinde ahkam keserek AYM’ye talimatlar yağdırarak, bu yolu engelleyebileceklerini sanıyorlarsa, bir kere aynaya baksalar keşke, biraz kendileriyle yüzleşseler. Bilmem ne hissedecekler. Ben biliyorum ne hissedeceklerini, ne hissetmeleri gerektiğini biliyoruz.
 
GELECEĞİ SANDIKTA MİLYONLAR BELİRLEYECEK
 
AYM salonlarında heyetinde oy çokluğu değil sandıkta milyonların oy birliği belirleyecektir bu ülkenin geleceğini bunu herkes bilsin. Hangi oy çokluğunu AYM’den çıkarmaya çalışırsanız çalışın. Asıl belirleyici olan sandıktaki milyonların oy birliğidir. O milyonların oy birliğini o sandıklardan sağlamak ve çıkarmak da asli görevimizdir, tarihi sorumluluğumuzdur. Herkesi bu sorumluluğun farkında olmaya çağırıyoruz. Biz yolumuza devam edeceğiz. Parti kapatılacakmış, kapatılmayacakmış bunların hiçbirine kulak asmayacağız. Daha önce de söyledim. İlk günden çalışmalarımızı başlattık, seçeneklerimizi ürettik, yollar vardır. Bu gücü halktan hakikatten aldığımız bu gücü toplumsal mücadelenin her alanında olduğu gibi seçimlerde de mutlaka ortaya koyacağız, mutlaka ortaya koyacağız. Bu gücü seçimlerin sonucuna mutlaka yansıtacağız ey iktidar bloku. Tehditler, şantajlar oyunlarla bu gerçeği değiştiremezsiniz. HDP var, HDP geliyor büyük kaybedeceksiniz. Siz kaybederken hepimiz birlikte büyük kazanacağız.
 
UMUT DİMDİK AYAKTA
 
Bunu biliyoruz, biz bildiğimiz için var olmakta inatçıyız, ısrarlıyız. Her şey güzel olsun diyedir, anne dizi, kardeş dizi, yar dizi güzel olsun diyedir. Bu mücadele, bu kararlılık umudu dimdik ayakta tutuyor. Çok sevdiğim bir insan hakları savunucusundan bir pasaj aktaracağım ve konuşmamı bitireceğim. Her şeyden önce yüzleşmeye mecburiyetimiz var değişim için diyor ve devam ediyor. Umutlu olmamız gerektiğine inanıyorum, umutsuz olursak, dünyayı değiştirip adaleti sağlayabileceğimize inanmıyorum. Yani umut bizim süper gücümüz, umudumuz başkaları otur dediğinde ayağa kalkmamızı sağlar, sus dediğinde konuşmamızı sağlar, baskılar ve adaletsizlikler karşısında ancak böyle dik durulabilir. Hepimiz nefret, düşmanlık, korku siyasetine karşı koymaya kararlı olmalıyız. Bu siyaset bizi krize götürür, umut ise bizi başarıya ve aydınlığa götürür. Umudun kaynağı da mücadeledir, mücadeledir, mücadeledir.”
 
 

Diğer başlıklar

08:04 Gözaltına alınan gençler serbest
00:26 Colemêrg'de 'iradeye saygı' nöbeti: Kayyımı göndereceğiz
17/07/2024
23:51 Gençlik örgütlerinden Suruç için yürüyüş: 5 gözaltı
23:37 1 Mayıs tutukluların hepsine tahliye
22:12 'Katliam planlarını destekleyecek herkes komisyonda'
21:57 Gülistan Doku Futbol Turnuvası’na eşbaşkanlar da katıldı
21:39 Şişhane'deki nöbet 37. gününde: Mücadele sürecek
20:39 Hatimoğulları: İnsan hakları mücadelesine hiç olmadığı kadar ihtiyaç var
20:31 İzmir'deki kayyım nöbetinde ortak mücadele çağrısı
20:16 Çandar’dan AKP’lilere: Fail siz değilseniz araştırılmasına ‘evet’ deyin
20:05 30 yıllık tutsak Arslan tahliye edildi
19:32 CENTCOM: DAİŞ’in Suriye ve Irak’ta saldırıları arttı
19:25 MLSA’nın 'Gazeteciler için hukuk el kitabı' yayında
18:32 Saldırılar protesto edildi: KDP ihanet içerisinde
18:25 Köpek katliamını öngören tasarı Meclis’te: İnsanlığa ve hukuka sığmaz
17:49 BM önünden seslendiler: CPT Abdullah Öcalan’la ilgili bilgileri derhal sağlasın
17:37 1 Mayıs davası: Adli kontrol hükümleri kaldırıldı
17:17 Türkiye’den BM’ye İmralı yanıtı: Tecrit yok, yasak var!
17:01 Ege'de 3 ayrı yangın
16:59 Gediz Elektrik'e kırmızı boyalı protesto
16:36 Depremzedeler için Meclis'e 'araştırma' önerisi
15:45 AKP'nin kapattığı üretim tesisini DEM Parti açtı
15:34 Botan Vadisi’nde yangın
15:34 Hayvanları 'öldürmeyi' öngören tasarının görüşmeleri gergin başladı
15:25 Kaya’nın cenazesi 6 yıl sonra ailesine verildi
15:16 Öğretmenler 'Eğitim Nöbeti'ni sonlandırdı
14:54 BM, Türkiye’den savunma istedi: İmralı’daki durumun nedeni ne?
14:47 Otizmli çocuğa tecavüz davasında ceza istemi
14:41 İHD 38 yaşında: Mücadele devam edecek
14:25 Ege Üniversitesi'nde yurt ücretlerine zamma tepki
14:06 Sağlıkçıların ‘vergide adalet’ mücadelesi 19’uncu haftasında
13:51 Riha'da şüpheli kadın ölümü
13:44 Sûr’da tarihi PTT binasının ranta açılmasına tepki
13:42 Rüşvetten yargılanan AKP'li Beyoğlu tutuklandı
13:38 İHD’den 6 aylık rapor: 3 bin 895 hak ihlali
13:19 TEV-DEM’den 19 Temmuz açıklaması: Mücadeleyi yükseltelim
12:54 Öğretmenlik Meslek Kanunu görüşmeleri Ekim’e ertelendi: Tasarı geri çekilsin
12:51 Ruhsatsız madende göçük: 1 işçi toprak altında kaldı
11:35 Rüşvetten yargılanan AKP'li Beyoğlu hakkında tutuklama kararı
11:30 DEM Parti'den ağaç kesimine tepki: Bu talanı durdurun
11:08 KNK Eşbaşkanı Hewlêr’de
09:56 Türkiye’nin bombaladığı alanda yangın çıktı
09:54 8 kentteki alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı
09:22 Savcıya göre Fendik'i vuran polis dikkatsiz hareket etmiş!
09:19 Gazeteci Buldan: Saldırılar 3 bölgede yoğunlaştı
09:14 Atölyelerde kadın karakterleri analiz ediyorlar
09:10 Çiftyürek: Kurdistanî partiler saldırılara tutum almalı
09:08 Tutsaklarla görüşen anneler: Mücadelede kararlılar
09:06 40 değirmenden geriye sadece 1'i kaldı
09:03 Prof. Öztürkmen: İklim krizi sürerse su kıtlığı yaşanır
09:00 17 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden şiddetli yağış uyarısı
08:09 Dîlok'ta Gülistan Doku Turnuvası final maçı oynandı
07:57 14 Temmuz direnişçilerinin fotoğrafı tarihi surlarda
16/07/2024
23:48 Meclis Başkanvekili Karaca rahatsızlandı
23:19 3 işçinin ölümüyle ilgili soruşturmada 1 kişi tutuklandı
22:44 Colemêrg’te ‘iradeye saygı nöbeti’ 12’nci gününde
22:11 Serdeşt’te 1 kolber katledildi
22:07 Federe Kurdistan Bölgesi’ne saldırıların bir aylık bilançosu
21:35 Eğitim Sen, Xelfetî'de çöpleri topladı
21:30 İstanbul’da kayyım nöbeti: Mücadeleyi birleştirmeliyiz
21:20 Meclis kürsüsünde İmralı'yı 'cehennem' olarak tanımladı
20:57 Mêrdîn’de DEDAŞ, jandarmayla köye baskın yaptı
20:48 Oksijen sisteminin bozulduğu hastanede çocuklar mağdur edildi
20:45 Semsûr'un Faxrikan köyünde yangın
20:26 ÖHD’den işkenceci komutan hakkında suç duyurusu
20:20 14 Temmuz direnişi için Surlara pankart
20:10 Besê Hozat: İmralı’da aile ve avukat görüşü pazarlık konusu yapılıyor
20:05 Gençlik örgütlerinden Suruç anmasına çağrı
18:46 Erdoğan enflasyon için yine tarih verdi: Bu kez yıl sonunu gösterdi
18:35 Hezex’te 2 gözaltı
17:44 Gazeteci Topaloğlu Meclis gündeminde: Görme yetisini kaybedebilir
16:33 Curnê Rêş Belediyesi Kürtçe tabelalar astı
15:38 'Öldürme' karşıtı protestoya polis engeli
15:27 Özel muhalifleri meydanlara çağırdı
14:42 Sağlıkçılara dönük silahlı tehdide tepki
14:38 Birçok kentte 'Sefalete teslim olmayacağız' eylemi
14:33 Cemaatteki tecavüz davası yine ertelendi
13:23 BES-AR: Sağlıklı beslenmenin günlük maliyeti 880 lirayı geçti
12:54 En düşük emekli maaşı belli oldu
12:45 Hatimoğulları: AKP darbe mekaniğinin uygulayıcısı oldu
12:44 Hastanedeki sorunu gündemleştiren sağlıkçıya soruşturma
11:59 Bütçe ilk 6 ayda 747 milyar lira açık verdi
11:50 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:28 Şirnex kırsalına girişler bir kez daha yasaklandı
11:26 DEM Partili Ayten tahliye edildi
10:26 Çiftçiler Tarım Mitingi’nde taleplerini haykıracak
10:19 Hakkını isteyen Rihalı işçiye işkence
10:14 Tutuklanan Kaya hiçbir zaman zulme boyun eğmedi
09:56 Tutuklu Barık: Ölümle tehdit ediliyorum
09:45 Kadın örgütleri: Saldırılara karşı sokakta birleşme zamanı
09:41 9 yıldır teslim edilmeyen evleri için 2025'i bekleyecekler
09:33 Federe Kurdistan Bölgesi’nde 6 ayda 30 kadın katledildi
09:25 Gözaltı ve ev baskınlarında şiddet arttı
09:19 Tutsağın kaleminden Kelekê'nin 30 yılı
09:14 Licê'de maden için ormanlık alan yok ediliyor
09:13 ÖHD’li Durmaz: Y ve S tipleri kapatılmalı
09:07 Krize karşı 'özgüce' dayalı çalışma kararı
09:06 6 bin yıllık tarih baraj suları altında kalacak
09:01 Gazeteci Altan: Türkiye ilhaka başladı
09:00 16 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
00:02 İsrail saldırısında Esad’a yakın iş insanı öldü
15/07/2024
23:58 Mereş’te elektrik akımına kapılan Şahin yaşamını yitirdi
23:17 Gever’de gençler 14 Temmuz için alanlara çıktı
22:52 Hatimoğulları’dan 'yangınlara karşı etkin çalışma yürütülsün' çağrısı
21:51 İstanbul’daki nöbet 35’inci gününde: Kayyım defol
20:55 Cûrne Rêş Belediyesinden kadın işçilere ziyaret
20:51 Hayvanlar için çağrı: Nöbetler başlatın
20:13 Oyun oynarken gözaltına alınan çocuklar serbest bırakıldı
19:32 Eşbaşkanlar Zeydan ve Uzunay’dan İmamoğlu’na ziyaret
19:24 Nöbeti 6’ncı grup devraldı: Kayyım talandır
18:57 Hayvanları öldürme yasasına tepki: Aklınızdan bile geçirmeyin!
18:44 Ege'nin 3 bölgesinde orman yangını
18:22 Esad’tan Erdoğan’a yanıt: Suriye'den kuvvetlerini çeksin
17:46 Boşaltılan Meclis kadrosuna AKP ve BBP’lilerin kızları alındı
17:40 İran’da 4 Kürt tutuklandı
17:08 İzmir'de orman yangını: 3 kişi yaşamını yitirdi
17:07 Ethem Barzani için yakalama kararı
17:05 Cizîr'de oyun oynayan 4 çocuk gözaltına alındı
17:03 Hewlêr’de katledilen Bülbün’ün duruşması ertelendi
16:33 IFJ’den gazeteci Mîrza için Türkiye ve Irak’a çağrı
16:27 ‘Savaş politikalarının son bulması için tecridi kaldırın’
15:18 Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı, Talabani ile görüştü
15:02 DEM Parti'den 2 bakanlığa çağrı: İmralı'ya dair açıklama yapın
15:01 DEM Parti 9’uncu Yargı Paketi’ne muhalefet şerhi düştü
14:54 Sultanbeyli’de şüpheli kadın ölümü
14:52 Serinlemek için girdiği ırmakta boğuldu
14:51 Annelerden tutuklanan 9 kişinin serbest bırakılması çağrısı
14:24 Elektrik kaçağı soruşturması: Son işlemi GDZ Elektrik yapmış
14:18 Aracın çarptığı 2 çocuk hayatını kaybetti
14:04 İzmir'de orman yangını
14:03 Irak Komünist Partisi: Saldırılar derhal durmalıdır!
12:47 ‘Irak Türkiye’nin saldırılarını Lahey’e taşıyabilir’
12:15 Açlık sınırı 19 bin, yoksulluk sınırı 65 bin TL'ye yükseldi
12:06 Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Ereci Süleymaniye’de
10:55 Musul’da toplu mezar
10:51 DEM Parti MYK'si toplandı
10:26 Amed'de iş yerlerine saldırı: Devlet yönlendiriyor
10:02 Köy merkezlerine hava saldırısı
09:57 AYM’den cinsel istismar kararı: Yeniden yargılama ve tazminat
09:54 Amêdiyê'de yoğun askeri hareketlilik
09:43 Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye saldırıları BM’de tartışılacak
09:27 Xwebûn'dan 'Kim satıyor, kim koruyor?' manşeti
09:26 Su hattı kazısında göçük: 3 işçi öldü
09:23 Seyit Rıza’nın silahşoru
09:13 Şanar Yurdatapan: Aydınlar güçlerini birleştirerek savaşa karşı durmalı
09:11 Federe Kurdistan Bölgesi'nde gazeteciler risk altında
09:09 Kayyımın bariyerleri kuş ölümlerine neden oldu
09:04 Selin vurduğu köyde zarar büyük
09:03 Yeni ayakkabı alamayanlar eskisini tamir ettiriyor