Kürtler, Lozan Antlaşması’nı 100’üncü yılında protesto edecek

img

HABER MERKEZİ- Kürtler, 100’üncü yılında Lozan antlaşmasını protesto etmek için bir dizi etkinlik yapmaya hazırlanıyor. KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus, bütün Kürtleri bu antlaşmaya karşı mücadeleye çağırdı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen onlarca Kürt parti ve kurum temsilcisi, Lozan Antlaşması’nın 100’üncü yılında yapacakları eylem takvimini netleştirdi. 2023 yılı boyunca başta Lozan olmak üzere birçok Avrupa’nın merkezinde çeşitli etkinlikler ile anlaşma protesto edilecek.

Konferans, panel, film gösterimi ve konserlerin yer aldığı eylemler dizisi Şubat’ta başlayıp, Ekim ayına kadar sürecek. Eylemin finali üç gün sürecek bir mahkeme ile son bulacak.

‘LOZAN ANTLAŞMASINI KABUL ETMEDİĞİMİZİ DÜNYAYA DUYURMALIYIZ’

Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) merkez binasında gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını kongrenin eşbaşkanı Ahmet Karamus yaptı. Karamus, Lozan anlaşmasının üzerinde 100 yıl geçtiğini belirterek, “Bu antlaşma geçtiğimiz yüz yılda Kürtlere bölünmüşlük, parçalık, katliam ve acı getirdi. Maalesef bu durum günümüzde de devam ediyor” dedi. Eşbaşkan Ahmet Karamus, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Onun için bu antlaşma nasıl bizi bu hale getirdiyse öyle de yıkılmalı ve sonlandırılmalı. Kürt halkı topyekûn bir mücadele vermeli. Bizim bu antlaşmaya karşı ortak mücadele verme zorunluluğumuz var. KNK olarak bütün parti ve taraflara çağırımız bu antlaşmaya karşı ortak bir paydada buluşmaktır.”

Karamus, Kürtler olarak Lozan’ı kabul etmediklerini dünyaya duyurmak gerektiğinin altını çizdi.

‘KURDİSTAN KÜRTSÜZLEŞTİRİLİYOR’

KNK Eşbaşkanı Zeyneb Murad da yaptığı konuşmada, “Kürt halkına karşı planlı ve stratejik bir savaş yürütülüyor. Maalesef biz bunun yeterince farkında değiliz. Evet Sykes-Picot ve Lozan antlaşmaları Kurdistan’ı bölüp, parçaladı. Ancak bugün yapılan çok daha tehlikeli ve kapsamlıdır. Bugün Kürt kentlerinin demografik yapısı değiştiriliyor. Kurdistan, Kürtsüzleştiriliyor. Bunun farkında olmalıyız” dedi.

‘KÜRTLER GÜÇLÜ AMA DAĞINIK’

Kurdistan İslami Partisi Genel Başkanı Hikmet Serbilind, Kürtlerin birliğine işaret ederek, “23 Aralık 2022 yılında Paris’te 3 Kürt katledildi. Bu bizim için büyük bir acıydı. Ancak eğer biz ortak mücadele etrafında bir araya gelmesek böylesi katliamlar yaygınlaşır. Biz Kürtler günümüzde güçlüyüz, gündemdeyiz ancak dağınığız. Sadece birlik olmaya ihtiyacımız var. Kurtuluşumuz da buradadır” diye konuştu.

‘TÜRKİYE KÜRT KAZANIMLARINI YOK ETMEK İÇİN SEFERBER OLMUŞ DURUMDA’

KNK Dış İlişkiler Komitesi Sözcüsü Nilüfer Koç, “Bugünkü siyasi atmosfer 100 yıl öncesine çok benziyor. Ortadoğu yine karışık, savaş ve pay kapma mücadelesi veriliyor. Kürtler yine aktör. Ancak 100 yıl önce Kürtler birlik olmadıkları için parçalandılar ve kaybettiler. Ancak bugün birlik olmasak yine kaybederiz. Onun için acilen çıkarsız ve hesapsız Kürt partileri birlik olmalı ve ortak özgürlük mücadelesi verilmeli ki, bu yüz yılda kaybetmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Kürtlere kaybettirmek için her şeyi göze altığını dile getiren Koç, “Kürtlere karşı her türlü hukuksuzluğu yapıyor. Hiçbir şeyi tanımıyor. Sadece Kürtleri değil Kürtlere destek veren herkesi hedef alıyor. Birçok Avrupa çevrelerine ve ülkelerine karşı güttüğü düşmanlıkta bundan geliyor. Onun için tek çare bizim birlik olmamızdır” dedi.

‘IRAN VE TÜRKİYE LOZAN’IN DEVAMINI İSTİYOR’

Kurdistan Özgür Yaşam Partisi’nin (PJAK) Eşbaşkanı Siyamend Mûînî de İran’da yaşananlara dikkat çekti. Muini konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kürtlere yönelik yaşanan baskıcı politikalarının temeli Lozan antlaşmasının sonucudur. Eğer bu antlaşma olmasaydı halkımız bu halde olmazdı. Onun içindir ki günümüzde İran ve Türkiye gibi devletler Lozan’ının devam etmesi için çaba içerisindeler.”

‘KÜRTLER ÖZGÜRLÜĞE KİLİTLENMELİ’

Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) üyesi Refîq Gafur da Kurdistan’ın bugün de kriz ve savaşların merkezi olduğunu dile getirerek, burada zarar görenin ve yok olmayla karşı karşıya olan Kürt halkı olduğunu söyledi. Herkesin hedefinin Kürt coğrafyası olduğunu hatırlatan Gafur, Kürtlerin de buna karşı birliğe ve özgürlüğe kilitlenmesi gerektiğini vurguladı.

Evdilah Mistefa Sultanî de Kurdistan’ın işgal altında olduğunu ve Kürtlerin her gün terörist saldırılarla karşı karşıya olduğunu belirterek, “En son Avrupa’nın merkezinde 3 Kürt öldürüldü. Biz Kürtler artık buna dur demeliyiz. Bu işgal ve saldırılara karşı itiraza bulunmalıyız” dedi.

‘MÜCADELEYİ BÜYÜTMEMİZ GEREKİYOR’

Güney Kurdistan’da 20’nci yüzyılın başlarında Kurdistan bağımsızlığı mücadelesi veren Şex Mehmud Berzenci’nin torunlarından KNK üyesi Şahla Hefid de Kürtlerin içerisinde bulunduğu duruma dikkat çekerek, “Bizim tek bir çıkışımız var, o da birlik olup ortak bir mücadele etrafında birleşmektir. Onun için bu mücadeleyi daha büyütüp, geliştirmektir” dedi.

KNK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar da Türkiye’nin Lozan’ın 100’üncü yılında saldırılarını arttırdığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde Sri Lanka nasıl, Tamil Kaplanlarını bitirdiyse Türk devleti de 2022 yılında yaptığı saldırılarla Kürt gerillasını tasfiye etmek istedi. Bunun için kapsamlı bir saldırı düzenledi. Kimyasal silah kullanımı da dahil olmak üzere her türlü hukuksuzluk yaşandı. Ancak ismini bile dahil bilmediğimiz binlerce genç direnişleriyle Türk devletinin bu saldırılarına karşı çıktılar ve bu politikalarını boşa çıkardılar. Bu isimsiz kahramanlara destek olalım, onların amaçlarının bir parçası olalım.  Onun için de Avrupa ve Amerika nezdinde ciddi ve kapsamlı diplomasi çalışmasını yürütmek gerekiyor. Bu yüz yılda dünya kamuoyunu bu şekilde dikkatleri Kürt soruna çekebiliriz.”

Öte yandan Aydar, yıl boyunca yapacakları eylem ve etkinliklerle amaçlarının Lozan antlaşmasının meşru olmadığını ve Kürtlerin bunu kabul etmediğini duyurmak olduğunu söyledi.

‘KURDİSTAN’A İŞGAL KAPSAMLI SÜRÜYOR’

YNK Avrupa Temsilcisi Şêx Şemal de Kürtlerin saldırı ve işgal saldırı altında olduğunu hatırlatarak, “Biz Kürtler bugün bu saldırılara karşı ancak birlik olarak cevap verebiliriz. Bunun için özellikle bu birleşimin üzerine çok. Büyük bir sorumluluk düşüyor. Avrupa’da yapacağımız diplomasi mücadelesiyle dünya kamuoyunun dikkatini Kurdistan’a çekebiliriz. Artık bu toplantılara son vermeli, pratikte aktifleşelim. Gün konuşma günü değil, pratikte faaliyet yürütme zamanıdır” diye konuştu.

Gün boyu devam eden toplantı tartışmaların ardından 100’ncü yılında Lozan antlaşmasını protesto etme ekinliklerin planlamasıyla son buldu. Buna göre merkezi Lozan olacak olan etkinlikler dizisi Avrupa’nın bir çok başkentinde yapılacak. En. Büyük etkinlikler ise 20 ile 24 Temmuz tarihleri arasında Lozan’da gerçekleşecek. Etkinlikler arasında Konferans, panel konser film gösterimleri olacak.

Diğer başlıklar

16:08 Engelliler için iki dilli sinyalizasyon
16:05 Cinsel saldırı faili korucu tahliye edildi: Hiçbir önlem alınmadı
15:22 'Özgürlük' talepli kampanya kapsamında okuma etkinliği
15:16 Oyuncu Uğurlu hayatını kaybetti
15:01 Arkeolojik Sit Alanı'ndaki taş ocağı yargıya taşındı
14:50 Siyasetçilere verilen 339 yıl hapis cezası protesto edildi
13:57 Basın-İş’ten Yeni Yaşam etkinliğine katılım çağrısı
13:48 İran'daki kanser hastası Kürt tutsak hastanede kelepçeli tutuluyor
13:29 Kürtçenin tutanaklara 'X' diye geçmesi kişisel görüşmüş!
13:04 Dış ticaret açığı yüzde 12,9 arttı
12:30 Gazeteciler kıdem tazminatı gerekçesiyle işten çıkarılacak
12:09 Yoksulluk sınırı asgari ücretin 3 buçuk katı
12:07 Qileban’da şüpheli çocuk ölümü
12:00 Kayıp çocuğun cenazesi sulama kanalında bulundu
11:53 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
11:45 İstanbul ve Bursa’da erkek şiddeti
11:39 Sinpaş'ın yasağa rağmen inşaata devam ettiği tespit edildi
11:23 Servislerin kaldırılması protesto edildi
11:16 Tesisatçı Akın davasında 13 yıl sonra avukatsız keşif yapıldı
11:12 İkizköy muhtarına verilen ceza iptal edildi
10:46 DEM Parti Abdullah Öcalan'la görüşmek için bakanlığa başvurdu
10:27 Ecevit Piroğlu 109 gündür açlık grevinde: 48 kiloya düştü
10:04 'Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ni 'durdurma' davası açıldı
09:46 Gözaltına alınan 11 öğretmen serbest bırakıldı
09:46 Tarsus'daki kazada yaralanan çocuk yaşamını yitirdi
09:41 İzmirliler: Ekonomi köklü değişimle düzelir
09:37 Hastanede intihar soruşturmasında ihmal: Ölmesi beklenmiş!
09:36 Gazeteci Aktan: 'Etki ajanlığı' düzenlemesindeki amaç susturmak
09:31 11 ay tutuklu kalan kadınların davasının reddine karar verildi
09:29 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi 186’ncı gününde
09:25 Meteorolojiden yağış uyarısı
09:22 9 yıldır İmralı'da tutulan kardeşini sadece 1 kez görebildi
09:19 Gezi Direnişi 11 yaşında: En haklı toplumsal hareketti
09:14 Kayyım 290 milyona mal olan taşınmazları seçim öncesi devretti
09:12 Asimilasyon merkezi YİBO'lara dair yeni çalışma
09:08 DEM Parti Curnê Reş'te 843 görevliyle sandıkları koruyacak
09:07 Roboskî'yi anan müdüre kınama, görevden alma ve dava
09:06 Gabar'da yaşam tehlikede
09:05 Sanal bireycilik nasıl aşılır?
09:02 Mutlak tecrit 39'uncu ayında: AİHM kararı uygulanmalı
09:01 Tarsus’tan 5 tutsak farklı cezaevlerine sevk edildi
09:00 30 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:16 Kenya'da sel felaketi: 52 kişi kayıp
29/05/2024
23:37 Xîzan’da gözaltına alınan 2 kişi serbest bırakıldı
23:20 İnşaat işçilerinin eylemi kazanımla sonuçlandı
23:13 Çandar: Dışişleri Bakan Yardımcılarından birinin vize şirketleriyle ilişkisi var
22:40 Yasağı dinlemeyen ODTÜ’lü öğrencilerden devrim yürüyüşü
22:35 DEM Parti ‘Kobanê'den Gezi'ye özgürlük ve adalet buluşması’ düzenleyecek
21:02 ‘Bir araya gelin ve sokak hayvanlarının katledilmesini durdurun'
20:20 Dêrsim’de Gülistan Doku futbol turnuvasının final maçı oynandı
19:56 Birçok kentte İsrail protestosu: Filistin’deki katliamı durdurun
19:27 KHK eyleminde Filistin için çağrı
19:20 116 gündür bakanlık önünde: Emine Şenyaşar’ın feryadı herkes içindir
19:02 11 öğretmen bakanlık önünde darp edilerek gözaltına alındı
18:45 1 Mayıs tutuklusu 42 kişi hakkında 567 yıl hapis istemi
18:28 BM önüne siyah çelenk bırakıldı: Tecridi görmezden gelemezsiniz
18:09 Eski belediye meclis üyesine beraat ve ceza
17:18 Adalet Bakanlığı'na yürümek isteyen annelerden 'tülbentli' eylem
17:11 Kadir İnanır hastaneye kaldırıldı
17:04 Özdemir’in idam cezası üst mahkeme tarafından onandı
15:59 TJA'dan ‘Hakikat okumaları’ atölyesi
15:55 ‘Direnişimiz elden ele’ sergisine yoğun ilgi
15:42 Seçime son 4 gün: Curnê Reş'i farkla kazanacağız
15:27 Qoser'de bir kadın ağır yaralı halde bulundu
14:27 Adana'da ulaşıma yüzde 43 zam
14:26 İmralı’da tutulan Aktaş’ın ailesinden ÖHD ve İHD’ye başvuru
14:11 Sağlıkçılar ‘Vergide adalet’ istedi
14:09 Özgür Gündem gazetesi davası ertelendi
14:08 Hekimler sorunların giderilmesi için yasal düzenleme talep etti
13:44 Zabıtalar mobbingi protesto etti
13:39 1 Mayıs tutsaklarıyla dayanışma mektupları
13:30 Xîzan’da askeri operasyon
13:13 2 günde 67 kez kimyasal silah kullanıldı
13:02 İran rejim güçleri 1 kolberi katletti
12:50 14 yıldır devam eden davada ceza talebi
12:37 AKP'nin hayvanları 'öldürme' teklifi Meclis'te
12:21 Alanya’da şüpheli kadın ölümü
12:18 DEM Parti’den Çorum Katliamı açıklaması
12:08 DEM Parti'den 'ağırlaştırılmış müebbet cezasının infazına ara verme' teklifi
12:04 Av. Nakıpoğlu'ndan uyarı: Bir suç zinciri olabilir
11:47 İYİ Partili belediye başkanına cinsel tacizden hapis cezası
10:26 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
10:10 Brezilya’da selde ölenlerin sayısı 169'a çıktı
10:08 İzmir'de bir kişi anne ve babasını öldürdü
09:49 Gingell: CPT cesur olup, İmralı'ya dair bilgi vermeli
09:36 Af Örgütü: İran'da 2023'te 853 kişi idam edildi
09:32 Cezaevlerinde çıplak arama sürüyor: Kadın kimliğini ezme çabası
09:29 6’ncı Ma Music Günleri’ne katılım çağrısı
09:22 YDG'li Özken: Gençler için mücadele bir seçenek değil zorunluluk
09:20 Özsavunma diyalektiği: Jin, jiyan, azadî
09:13 Anneler 'adalet' talebiyle Ankara yolunda
09:11 Curnê Reş seçimleri için hukukçulara gözlemci heyet çağrısı
09:10 Bir 'Mezopotamya' orkestrası
09:04 Altına zam imitasyona talebi arttırdı
09:01 'AKP'liler para karşılığında belediyeye işçi aldı' iddiası
09:00 29 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:39 300 Êzidî daha Şengal’e döndü
08:33 Komisyon: Yeni seçim tarihi belirlenmeli
08:30 Birçok kent için yağış uyarısı
28/05/2024
22:52 14 kurumdan tutsakların yaşam hakkının korunması talebi
22:29 Mûş’ta Gülistan Doku futbol turnuvası başladı
22:20 Curnê Reş’te gençlerden DEM Parti’ye destek
22:17 ‘Direniş haftası’ ilan eden öğretmenler üç gündür nöbette
22:11 Riha'da şüpheli kadın ölümü
21:59 AKP’li Yurdunuseven hasta tutsaklar için ‘canlı bomba’ dedi
21:19 Perî’de yollar seçime 4 gün kala yamalandı
20:40 Sokak hayvanları tasarısına karşı eylem dördüncü gününde
20:25 Gever’de 2 kişi tutuklandı
20:16 İki kez kalp krizi geçiren tutsak ameliyattan sonra nezarethanede tutuldu!
19:26 İsrail saldırılarına karşı mücadele çağrısı
18:54 Perî’de seçim çalışmaları sürüyor: İrademize sahip çıkalım
18:38 Bedrettin Akdeniz mezarı başında anıldı
17:50 İsrail yine Refah’ı vurdu: En az 21 ölü
17:26 Şenyaşar’ın eylemi ziyaretlerle sürüyor
17:19 Taciz faili beraat etti
17:06 Toprağını savunan 75 yaşındaki kadına para cezası
17:01 DEM Partili belediyeden ‘kadın dinlenme evi’ projesi
16:58 Irkçı saldırı davasında sanığa müebbet hapis istemi
16:33 Curnê Reş’te gençler ve emekçilere seçim ziyareti
16:23 Bucak: Yerel ekonomi politikası geliştirilmeli
16:20 DEM Parti’den ağır hasta tutsak Kuday için başvuru
16:16 İkinci Kobanê iddianamesi: Beraat verilen ölümler yeniden dosyada
16:08 Eriş ve beraberindeki gençler tahliye edildi
15:48 ‘Roboskî ile Refah katliamları aynı siyasetin ürünüdür’
15:45 Sondaj kuyularına karşı açılan davada karar bekleniyor
15:18 Köylüler maden için yapılacak ÇED toplantısını engelledi
15:17 6'ncı Ma Music Günleri başlıyor
15:12 Silopiya’da 200 dönümlük buğday tarlası küle döndü
14:59 Kadınlardan Okan Buruk’a küfürlü tezahürat tepkisi
14:54 Ata: Demokratik çözüm düşüncesini toplumsallaştırmalıyız
14:39 Mersen işçileri grevlerini Fransa Konsolosluğu önünde taşıdı
14:21 Sêwereg'te DEDAŞ protestosu
14:20 Hatimoğulları’ndan Yeni Yaşam'a dayanışma mesajı
14:19 ÖHD: Çözümün yolu İmralı tecridine son vermektir
14:17 TJA'dan Silopiya'da okuma etkinliği
14:05 AKP'li belediye 300 işçiyi işten çıkardı
13:49 7’nci Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali başlıyor
13:47 Tutsak kadınların çizdiği resimler sergilenecek
13:29 STÖ ve partilerden yeni müfredata karşı 'ortak mücadele' kararı
13:06 Efrîn’de 2 yurttaş kaçırıldı
12:44 Bakırhan: Devleti çete ve mafyalar kontrol ediyor
12:33 HDP'nin eski 5 milletvekili hakkında ceza istendi
12:20 Akbıyık’ın ifadesiyle yargılanan avukat beraat etti
11:48 Rozerin Yıldız'ın ölüm raporu dosyaya eklenmedi
11:40 Rezan’da Kardelen Kadın Evi yeniden faaliyete geçti
11:08 Asrın Hukuk Bürosu’ndan İmralı için başvuru
10:28 Sanatçı Çiftçi beraat etti
10:17 41 kiloya düşen tutsak 'toplum için tehlikeli' gerekçesiyle tahliye edilmiyor
09:59 Sağıroğlu: Yeni müfredat cinsiyete dayalı ayrımcılığı derinleştirecek
09:50 ‘Özgürlük’ eylemi 184’üncü gününde