Kürtler, Lozan Antlaşması’nı 100’üncü yılında protesto edecek

img

HABER MERKEZİ- Kürtler, 100’üncü yılında Lozan antlaşmasını protesto etmek için bir dizi etkinlik yapmaya hazırlanıyor. KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus, bütün Kürtleri bu antlaşmaya karşı mücadeleye çağırdı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen onlarca Kürt parti ve kurum temsilcisi, Lozan Antlaşması’nın 100’üncü yılında yapacakları eylem takvimini netleştirdi. 2023 yılı boyunca başta Lozan olmak üzere birçok Avrupa’nın merkezinde çeşitli etkinlikler ile anlaşma protesto edilecek.

Konferans, panel, film gösterimi ve konserlerin yer aldığı eylemler dizisi Şubat’ta başlayıp, Ekim ayına kadar sürecek. Eylemin finali üç gün sürecek bir mahkeme ile son bulacak.

‘LOZAN ANTLAŞMASINI KABUL ETMEDİĞİMİZİ DÜNYAYA DUYURMALIYIZ’

Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) merkez binasında gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını kongrenin eşbaşkanı Ahmet Karamus yaptı. Karamus, Lozan anlaşmasının üzerinde 100 yıl geçtiğini belirterek, “Bu antlaşma geçtiğimiz yüz yılda Kürtlere bölünmüşlük, parçalık, katliam ve acı getirdi. Maalesef bu durum günümüzde de devam ediyor” dedi. Eşbaşkan Ahmet Karamus, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Onun için bu antlaşma nasıl bizi bu hale getirdiyse öyle de yıkılmalı ve sonlandırılmalı. Kürt halkı topyekûn bir mücadele vermeli. Bizim bu antlaşmaya karşı ortak mücadele verme zorunluluğumuz var. KNK olarak bütün parti ve taraflara çağırımız bu antlaşmaya karşı ortak bir paydada buluşmaktır.”

Karamus, Kürtler olarak Lozan’ı kabul etmediklerini dünyaya duyurmak gerektiğinin altını çizdi.

‘KURDİSTAN KÜRTSÜZLEŞTİRİLİYOR’

KNK Eşbaşkanı Zeyneb Murad da yaptığı konuşmada, “Kürt halkına karşı planlı ve stratejik bir savaş yürütülüyor. Maalesef biz bunun yeterince farkında değiliz. Evet Sykes-Picot ve Lozan antlaşmaları Kurdistan’ı bölüp, parçaladı. Ancak bugün yapılan çok daha tehlikeli ve kapsamlıdır. Bugün Kürt kentlerinin demografik yapısı değiştiriliyor. Kurdistan, Kürtsüzleştiriliyor. Bunun farkında olmalıyız” dedi.

‘KÜRTLER GÜÇLÜ AMA DAĞINIK’

Kurdistan İslami Partisi Genel Başkanı Hikmet Serbilind, Kürtlerin birliğine işaret ederek, “23 Aralık 2022 yılında Paris’te 3 Kürt katledildi. Bu bizim için büyük bir acıydı. Ancak eğer biz ortak mücadele etrafında bir araya gelmesek böylesi katliamlar yaygınlaşır. Biz Kürtler günümüzde güçlüyüz, gündemdeyiz ancak dağınığız. Sadece birlik olmaya ihtiyacımız var. Kurtuluşumuz da buradadır” diye konuştu.

‘TÜRKİYE KÜRT KAZANIMLARINI YOK ETMEK İÇİN SEFERBER OLMUŞ DURUMDA’

KNK Dış İlişkiler Komitesi Sözcüsü Nilüfer Koç, “Bugünkü siyasi atmosfer 100 yıl öncesine çok benziyor. Ortadoğu yine karışık, savaş ve pay kapma mücadelesi veriliyor. Kürtler yine aktör. Ancak 100 yıl önce Kürtler birlik olmadıkları için parçalandılar ve kaybettiler. Ancak bugün birlik olmasak yine kaybederiz. Onun için acilen çıkarsız ve hesapsız Kürt partileri birlik olmalı ve ortak özgürlük mücadelesi verilmeli ki, bu yüz yılda kaybetmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Kürtlere kaybettirmek için her şeyi göze altığını dile getiren Koç, “Kürtlere karşı her türlü hukuksuzluğu yapıyor. Hiçbir şeyi tanımıyor. Sadece Kürtleri değil Kürtlere destek veren herkesi hedef alıyor. Birçok Avrupa çevrelerine ve ülkelerine karşı güttüğü düşmanlıkta bundan geliyor. Onun için tek çare bizim birlik olmamızdır” dedi.

‘IRAN VE TÜRKİYE LOZAN’IN DEVAMINI İSTİYOR’

Kurdistan Özgür Yaşam Partisi’nin (PJAK) Eşbaşkanı Siyamend Mûînî de İran’da yaşananlara dikkat çekti. Muini konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kürtlere yönelik yaşanan baskıcı politikalarının temeli Lozan antlaşmasının sonucudur. Eğer bu antlaşma olmasaydı halkımız bu halde olmazdı. Onun içindir ki günümüzde İran ve Türkiye gibi devletler Lozan’ının devam etmesi için çaba içerisindeler.”

‘KÜRTLER ÖZGÜRLÜĞE KİLİTLENMELİ’

Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) üyesi Refîq Gafur da Kurdistan’ın bugün de kriz ve savaşların merkezi olduğunu dile getirerek, burada zarar görenin ve yok olmayla karşı karşıya olan Kürt halkı olduğunu söyledi. Herkesin hedefinin Kürt coğrafyası olduğunu hatırlatan Gafur, Kürtlerin de buna karşı birliğe ve özgürlüğe kilitlenmesi gerektiğini vurguladı.

Evdilah Mistefa Sultanî de Kurdistan’ın işgal altında olduğunu ve Kürtlerin her gün terörist saldırılarla karşı karşıya olduğunu belirterek, “En son Avrupa’nın merkezinde 3 Kürt öldürüldü. Biz Kürtler artık buna dur demeliyiz. Bu işgal ve saldırılara karşı itiraza bulunmalıyız” dedi.

‘MÜCADELEYİ BÜYÜTMEMİZ GEREKİYOR’

Güney Kurdistan’da 20’nci yüzyılın başlarında Kurdistan bağımsızlığı mücadelesi veren Şex Mehmud Berzenci’nin torunlarından KNK üyesi Şahla Hefid de Kürtlerin içerisinde bulunduğu duruma dikkat çekerek, “Bizim tek bir çıkışımız var, o da birlik olup ortak bir mücadele etrafında birleşmektir. Onun için bu mücadeleyi daha büyütüp, geliştirmektir” dedi.

KNK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar da Türkiye’nin Lozan’ın 100’üncü yılında saldırılarını arttırdığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde Sri Lanka nasıl, Tamil Kaplanlarını bitirdiyse Türk devleti de 2022 yılında yaptığı saldırılarla Kürt gerillasını tasfiye etmek istedi. Bunun için kapsamlı bir saldırı düzenledi. Kimyasal silah kullanımı da dahil olmak üzere her türlü hukuksuzluk yaşandı. Ancak ismini bile dahil bilmediğimiz binlerce genç direnişleriyle Türk devletinin bu saldırılarına karşı çıktılar ve bu politikalarını boşa çıkardılar. Bu isimsiz kahramanlara destek olalım, onların amaçlarının bir parçası olalım.  Onun için de Avrupa ve Amerika nezdinde ciddi ve kapsamlı diplomasi çalışmasını yürütmek gerekiyor. Bu yüz yılda dünya kamuoyunu bu şekilde dikkatleri Kürt soruna çekebiliriz.”

Öte yandan Aydar, yıl boyunca yapacakları eylem ve etkinliklerle amaçlarının Lozan antlaşmasının meşru olmadığını ve Kürtlerin bunu kabul etmediğini duyurmak olduğunu söyledi.

‘KURDİSTAN’A İŞGAL KAPSAMLI SÜRÜYOR’

YNK Avrupa Temsilcisi Şêx Şemal de Kürtlerin saldırı ve işgal saldırı altında olduğunu hatırlatarak, “Biz Kürtler bugün bu saldırılara karşı ancak birlik olarak cevap verebiliriz. Bunun için özellikle bu birleşimin üzerine çok. Büyük bir sorumluluk düşüyor. Avrupa’da yapacağımız diplomasi mücadelesiyle dünya kamuoyunun dikkatini Kurdistan’a çekebiliriz. Artık bu toplantılara son vermeli, pratikte aktifleşelim. Gün konuşma günü değil, pratikte faaliyet yürütme zamanıdır” diye konuştu.

Gün boyu devam eden toplantı tartışmaların ardından 100’ncü yılında Lozan antlaşmasını protesto etme ekinliklerin planlamasıyla son buldu. Buna göre merkezi Lozan olacak olan etkinlikler dizisi Avrupa’nın bir çok başkentinde yapılacak. En. Büyük etkinlikler ise 20 ile 24 Temmuz tarihleri arasında Lozan’da gerçekleşecek. Etkinlikler arasında Konferans, panel konser film gösterimleri olacak.

Diğer başlıklar

09:41 Ölüm döşeğinde tahliye edilen Tanhan hayatını kaybetti
09:28 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi 8’inci gününde
09:21 Açlık grevindeki tutsağın ablası: Saldırıya uğradı, her yeri mosmor
09:17 Gazeteci Gök 1800'lü yıllarda yazılan kitaptan yargılanıyor!
09:10 Polislerin kolunu kırdığı avukat yaşananları anlattı
09:09 'Halk iradesini tanımayanlara sandıkta cevap vereceğiz'
09:05 Yeter: Tecride karşı çıkmak adalet ve özgürlük talep etmektir
09:00 04 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:30 Rojnews editöründen 41 gündür haber yok
03/12/2023
19:21 HEDEP'in seçim süreci kararları yarın açıklanacak
18:38 Kadın heyeti Kurdistan Komünist Partili kadınlarla görüştü
18:03 Misirc’de 30 yıllık 2 tutsağa kitlesel karşılama
18:01 HEDEP’li gençler darp edilerek gözaltına alındı
17:18 İşçi Emekçi Birliği’nden İzmir’de eylem
17:07 Muğla'da 'adalet ve demokrasi' yürüyüşü
17:00 İhlallere karşı çıkan tutsaklara hücre cezası
16:57 Direnişteki Özak işçilerinden 'mutlaka kazanacağız' mesajı
16:42 Amedspor ligdeki ilk yenilgisini aldı
16:33 Kürt Araştırmaları Derneği'nin yeni eşbaşkanları belli oldu
16:31 Kerboran’da ev baskınları: 1 gözaltı
16:22 Türk-İş: Asgari ücrette pazarlığı 14 bin liradan açacağız
15:49 Ömer Öcalan: Tutsakların sesini yükseltmeliyiz
15:00 HEDEP Gençlik Meclisi’nden Adana’da buluşma
14:51 Amed’te seyir halindeki yolcu otobüsü alev aldı
14:46 Makbule Özer'in durumu yarın netleşecek
14:36 Kerboran’da polis ablukasına alınan araçta patlama
14:12 İnsan Hakları Haftası etkinlikleri hasta tutsaklara adandı
14:10 Türk: Mücadelemiz özgürlük mücadelesidir
Aydeniz: Tecrit kırılmadan özgürlük gelmez
14:00 Cenazesi kutuda verilen Azad Satılmış’ın taziyesine kitlesel ziyaret
13:42 Hasta tutsaklar raporu: Durumları ağırlaşıyor
13:30 Birlikte tutuklanan Yüksekbağ ve Okalı 30 yıl sonra tahliye oldu
13:28 Çalışan emeklilere ödeme Meclis’te görüşülecek
13:12 İmralı tecridi Norveç Parlamentosu gündeminde: CPT raporunu yayınlamalı
12:26 Hatimoğulları: Engelliler için istihdam kotası yüzde 10 olmalı
11:47 Tecrit Bülteni’nin 3'üncü sayısı çıktı
11:46 Mûş'ta ev baskınları: 1 genç gözaltına alındı
11:37 ÖHD: Tecridi sonlandırın, tutsakların taleplerini karşılayın
11:00 Özgür Ülke anması: Hakikatten beslenenler yok olmaz
10:46 Tutsak 3 gazeteci için 3 kentte açıklama yapılacak
10:38 HEDEP MYK’si önemli gündemlerle toplandı
10:31 Emekçilerin talebi: Katılımcı ve demokratik bir bütçe
10:18 Alıkonulan Rojnews editöründen 40 gündür haber alınamıyor
10:18 Jin 'Afetler de partiyarkaya dahil' kapağıyla yayında
09:58 Eren: İmralı’da hak ve özgürlükler kısıtlanıyor
09:47 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi 7’nci gününde
09:46 HEDEP yerel seçimlerde nasıl bir strateji izleyecek?
09:12 Bir suç örgütü yöneticisi daha İstanbul'da yakalandı
09:11 Uyuşturucu ve fuhuşa sürüklenen kardeşinden haber alamıyor
09:10 'Açlık grevi toplumsal tüm dinamiklere bir mesajdır'
09:09 Usulsüzlüğe karşı çıkınca görev yeri değiştirildi
09:07 'Gazetecilik yaptın' davaları başlıyor: Amasız fakatsız dayanışmaya
09:04 Üniversite öğrencileri yurt, yemek ve ulaşım sorunlarıyla boğuşuyor
09:00 3 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
02/12/2023
22:19 Ordu’da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti
20:32 İsrail saldırıları sürüyor: 300 ölü ve yaralı enkaz altından çıkarıldı
20:11 Filipinler’de 7.6 büyüklüğünde deprem
20:04 HEDEP'ten Keçiören’de halk toplantısı: Yeni bir yaşamı birlikte kuralım
19:42 İzmir Kadın Platformu: Makbule Özer için verilen karar geri alınsın
18:18 ANKA-DER’den Kürt Aydını Xelîl Xeyalî için söyleşi
17:32 Kadınlar ‘Dörtte dört, kadın sanat’ atölyesinde bir araya geldi
16:46 AKP'li vekille görüşmek isteyen işçilere polis engel oldu
16:14 HEDEP MYK’si yarın kritik gündemlerle toplanacak
15:47 DFG Kasım ayı raporu: 51 davada 93 gazeteci yargılandı
15:10 KESK’in Kartal mitingi: Sermayeye değil, halka bütçe
14:54 ‘TTB’nin seçilmiş yönetimine yargı eliyle darbe yapıldı’
14:52 'Tahliyesi engellenen 31 yıllık tutsak Akbaba tedavi edilmiyor'
14:48 Çevirmen: ATK, diyalize giren hasta tutsağa ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi
14:30 HEDEP Milletvekili Ömer Öcalan: Kürtlerin gözü İmralı'da
14:28 Ağabeyi gözaltında çığlıklarını duydu, 29 yıldır akıbeti bilinmiyor
14:14 İHD Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu
14:12 KESK'ten halktan ve emekten yana bütçe talebi
14:06 AP Türkiye Raportörü: Cumartesi Annelerini savunmak insan haklarını savunmaktır
13:50 Açlık grevindeki tutsaklardan mesaj: Savaş politikalarına 'hayır' deme zamanı
13:42 Marînos bölgesinde yaşamını yitiren Özbey toprağa verildi
13:40 KESK bölge mitingi: Savaşa değil halka bütçe istiyoruz
13:06 HEDEP’ten Mêrdîn kongresine katılım çağrısı
13:00 81 yaşındaki Özer için çağrı: ATK süreci yeniden başlatılsın
12:58 Cenazesi karton kutuda teslim edilen Elçiçek için yürüdüler
12:23 Ekoloji Derneği yarın 'Takas Pazarı' etkinliği düzenleyecek
11:40 30 yıllık tutsak Yüksekbağ tahliye oldu
11:25 Gözaltına alınanlardan 50’den fazla kişi tutuklandı
10:33 Dilan Kortak cinayetinde 8 yıldır sonuç yok
10:20 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden 39 gündür haber alınamıyor
10:17 İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı
10:13 Kızının cenazesi kutuda teslim edilen anne: Üzgünüm ama bize güçleri yetmeyecek
09:53 Tutsaklar açlık grevini sürdürüyor
09:18 Küçükbalaban: Tecrit devam ederse toplumsal gerilimler yaşanabilir
09:16 Kayyım Devegeçidi Piknik Alanını bedelsiz devretti
09:15 Özgür Ülke 29 yıl önce bombalandı: Bu ateş sınırları da aştı
09:10 Siyasetçilerden açlık grevi için 'ses olma' çağrısı
09:08 Tutsakların eylemi 6'ncı gününde: Talepleri talebimizdir
09:05 Êlih kayyımı aynı şirkete 2 yılda 34 milyon TL’lik 3 ihale verdi
09:03 Polisin katlettiği Eser’in avukatı: Gerekli ceza verilmedi
09:01 MLSA Eş Direktörü Ok: Gazetecileri savunalım
09:00 02 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:58 Evrensel'in yeni Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Özdal
00:06 Qendîl’in Bokrîskan köyüne saldırı
01/12/2023
23:02 Filistin Sağlık Bakanlığı: 178 kişi hayatını kaybetti
22:09 Ankara'da 'İçeride Dışarıda' sergisi başladı
21:39 Hasta tutsak Tanhan'ın eşi hastaneye kaldırıldı
20:28 Amed Barosu üyesi avukata polis saldırısı
20:16 Êlih’te 30 yıllık tutsağa kitlesel karşılama
20:12 İstinaf 5 yaşındaki Efe'yi ezen polisin beraat kararını bozdu
19:48 Menteşe Yurttaş İnisiyatifi: Muğla halkı seçeneksiz değil
19:39 Şenyaşarlar katliamının ‘konuşmayan tanığı’ AKP’den aday adayı
18:11 Ateşkes sona erdi: 109 Filistinli öldürüldü
17:58 Bakırhan Gever’de: Yerel seçimlerde halk adayını seçecek
17:54 İzmir'de 4 tutuklama
17:48 30 yıllık tutsak Uçar tahliye oldu: Buruk sevinç yaşıyorum
17:42 Hemşireye cinsel saldırıda bulunan doktorun davası görüldü
17:29 Yerel seçimlerde adaylık için istifa süreci sona erdi
16:59 ‘Çatışmalı ortam çocuklarda büyük tahribata yol açıyor’
16:55 Kobanê Davası: Süleyman Şah operasyonu için bilgi talebi
16:09 Barış Nöbeti eylemlerinde ‘tecride son verin’ çağrısı
16:03 Mahkemenin görevden alma kararına tepki: TTB'nin yanındayız
15:43 Hacettepe Üniversitesi’nde sağlık emekçilerinin sorunları artıyor
15:35 Demokratik Modernite davasında mütalaa hazırlanacak
15:27 15 yaşındaki çocuğu arama çalışmaları 5’inci gününde
15:24 DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Artık rakamların peşinde koşmayacağız
14:59 HEDEP Makbule Özer için İHİK'e başvurdu
14:53 Hatay Barosundan avukata saldırıya protesto
14:04 Türkdoğan: Kürt sorununda çözümsüzlüğün bedeli 4 trilyon dolar
14:03 Asgari ücret görüşmeleri 11 Aralık'a ertelendi
14:02 Kardeşinin cenazesine katılmak isteyen tutsaktan 135 bin TL istendi
13:42 Yüzde 90 engelli tutsak Abdullah Öcalan için açlık grevinde
13:40 Nisêbîn'de gözaltına alınanlar Mûş'a sevk edildi
13:38 Emekliler bütçe taleplerini duyurdu
13:36 Elçiçek'in cenazesi karton kutu içinde ailesine teslim edildi
13:01 Newroz Tertip Komitesi’ne açılan dava ertelendi
12:44 81 yaşındaki Özer hakkında ATK’den bir yılda iki ayrı rapor
12:05 Direnişteki işçilere jandarma barikatı
12:00 Bakırhan: Kürdü reddeden bu topraklarda muhakkak kaybedecek
11:55 Abdullah Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
11:40 Can Atalay için AYM'ye ikinci başvuru
11:24 Bedlîs’te 22 kişi tutuklandı
11:19 Amed halkından Mızraklı’ya destek: Cevabı sandıkta vereceğiz
11:09 Kadın Meclisi Sözcüsü Türkoğlu: Kentimizi yönetecek olan biz kadınlarız
10:29 Tutsaklar 5 gündür açlık grevinde
10:23 TTB Genel Sekreteri Bulut: Mahkeme başkanı baskı altına alındı
09:57 Ağır hasta tutsak Tanboğa’nın babası: Serumlarla yaşıyor, serbest bırakılsın
09:34 Mızraklı’nın avukatı: Politik kimliğinden dolayı ceza verildi
09:23 Yerel seçim takvimi yayımlandı
09:16 Kayyımdan seçim öncesi 9 milyonluk gıda alımı
09:14 Gazze'de 'insani ara' uzatılmadı
09:12 Edremit Belediyesi’nde milyonluk zarar 12 başlıkta sıralandı
09:08 Kayyım işten çıkardığı dalgıçların arama çalışmasına katılmasını engelledi
09:07 Türkmen: OSB’ler köle kamplarına dönüştü
09:06 30 yıllık hasta tutsağın infazı yakıldı
09:05 Bakanlığın 'adalet' bütçesinde 12 yeni cezaevi var
09:03 Patriyarkanın aparatı: Gündüz kuşağı programları