Deprem uzmanı Karabulut: Bu katliamın sorumlusu iktidardır

img
İSTANBUL - Mereş merkezli depremde ortaya çıkan acı tabloyu “katliam” olarak değerlendiren akademisyen Savaş Karabulut, yaşamını yitirenlerin sayısının açıklananlardan çok yüksek olduğunu ve yaşananların asıl sorumlusunun iktidar olduğunu söyledi.
 
Mereş’te meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde 10 kentte can kaybı ve yaralı sayısı artarken, uzmanlar, yeterli önlemlerin alınmamasından kaynaklı ölüm sayısının daha da artacağına işaret ediyor. Gebze Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Deprem Uzmanı Savaş Karabulut, deprem sonrası açığa çıkan tablonun sorumlusunun iktidar olduğunu vurguladı. 
 
DEPREMİN KUVVETİ  
 
Karabulut, 10 ili kapsayan 7,7 büyüklüğündeki depremin ülke tarihinde 1939’da Erzincan’da meydana gelen 7,9’luk depremden sonra en büyük 2’inci deprem olduğuna dikkat çekti. İlk depremde 200 km uzunluğundaki fay hattının kırıldığını ve kırılan bu alanın 7,8 momente (kuvvetin, bir cismi, bir nokta ya da eksen çevresinde döndürme etkisini belirleyen vektör niceliği) sahip olduğunu sözlerine ekleyen Karabulut, depremden sonra yaşanan kimi depremlerin ise artçı olmadığını ifade etti. Karabulut, “Çünkü 2’nci olan depremin kırılma alanına baktığımızda, yaklaşık olarak burada 100 km uzunluğunda bir alanın kırıldığı, depremin süresinin yaklaşık 42 saniye sürdüğü tespit edilmiş durumda. Bu depremin mekanizma çözümüne baktığımızda burada daha farklı bir eğim atımlı fay dediğimiz yani bir ova içerisinde olacak faylanmaya yakın bir deprem meydana geldi” bilgisini paylaştı. 
 
DEPREM UYARISI YAPILMIŞTI
 
Yaşanan son depremin uyarılarının daha önce yapıldığının altını çizen Karabulut, iktidarın tüm bu olanlarında daha öncesinde farkında olduğunu vurgulayarak, “Deprem uzmanları olarak, depremlerin ne zaman olacağını bilemekle beraber, nerelerin kırılacağını söyleyebiliriz. Bu alanların deprem bölgesi olduğunu, deprem yarısında bulunduğumuzu, hatta 24 Ocak 2020 Malatya depremi sonrasında ivedilikle riskli yapı tespitlerinin yapılması, kamu binalarının güvenilir değilse güvenilir hale getirilmesi, toplanma ve barınma alanlarının hazırlanması, yangına karşı önlem alınması, havalimanları ve tren yollarının hepsinin birer birer kontrollerinin yapılması gerektiği uzmanlarca söylenmişti ve iktidar da bunun farkındaydı” dedi.
 
EYLEM PLANLARI UYGULANMADI
 
Bu kapsamda Marmara bölgesi başta olmak üzere diğer deprem bölgeleri için her türlü rapor ve depremlere dair eylem planlarının hazırlandığına dikkat çeken Karabulut, “Ama sorun şu ki; uygulamada bunun karşılığını göremiyoruz. Eğer uygulamada bunun karşılığını görseydik, bugün biz bırakın normal binaları kamu hastanelerinin yıkıldığını, hem ulaşımın hem tahliyenin hem de her türlü uluslararası yardımların da geleceği yer olan havalimanlarında çatlaklar görmezdik. Yollarda da aynı şekilde tahliye edilmek istenen insanların tahliye edilmediğini görüyoruz biz şu anda. Ve en önemlisi biz şu an köylerde durum nedir bilmiyoruz hala. Köylerle ilgili hiçbir bilgi yok. Köylerden haberlere bağlanan insanlar bize yardım edin diyorlar. Bu durumda köylerde çığ da olmuş olabilir, heyelan da meydana gelmiş olabilir. Dünden beri barajlardan bahsediliyor. Barajlarda çatlak olduğu söyleniyor” diye belirtti.
 
RAKAMLAR GİZLENİYOR 
 
Meydana gelen depremin ardından yaşanan gelişmelerin takip edilmesi konusunda her hangi bir bilgi akışının olmadığını vurgulayan Karabulut, elde edilen bilgilerin ise şeffaf bir şekilde verilmediği aktardı. Karabulut, “Bölgeye giden vekiller, konuşan kişilerin çoğu da bunu söylüyor zaten. Bu yüzden rakamlarla ilgili bir sıkıntı var. Rakamları yavaş yavaş mı telaffuz etmeyi amaçlıyorlar bilmiyorum ama ölüm rakamları en az bunun 10 katı olacak şekilde. Yine aynı şekilde yaralı sayısı, yıkılmış ve ağır hasarlı binaların da bunun çok daha fazlası olacak şekilde bir durum var ortada” diye konuştu.
 
‘ÖLÜM RAKAMLARI İNFİAL YARATABİLİR’
 
Hala meydana gelen bu depremin boyutunun devlet tarafından anlaşılmadığını belirten Karabulut, “Ne yazık ki bölgedeki yapılaşma kötü ve denetimi yapılmamış yapılar çok fazla. Yıkılan binalardan da bunu görebiliyoruz. Birçoğu tuzla buz olmuş şekilde. Bir bilim insanı öngörü ile değil elindeki bilgi ile konuşur ama şeffaf bir şekilde bilgi paylaşımı yapılmadığı için elimdeki bilgiler ile konuşamıyorum şu anda. Televizyonlar arama kurtarma ekiplerinin çok fazla olduğu lanse ediliyor ama bu arama kurtarma ekipleri gösterilenin aksine hala birçok yere ulaşmış değil. Çünkü televizyona çıkan birçok deprem mağduru bulundukları yerlerde bu ekiplerin gelmediği bilgisini paylaşıyor. Ben hala meydana gelen ölüm rakamlarının çok fazla olduğunu ve toplumda infial yaratabilmesinden kaynaklı yavaş yavaş verildiğini düşünüyorum”  diye konuştu. 
 
ACİL EYLEM PLANI ÇAĞRISI 
 
Gelinen noktada acil izlenmesi gereken yol ve önlemleri sıralayan Karabulut, acilen tahliye planlarının devreye sokulması, bölgeye gelecek yardımların belirlenmesi ve şu anda ülkenin herhangi bir başka yerinde de meydana gelme ihtimali olan depremlere uygun bir planlamanın yapılması gerektiğini aktardı. Karabulut, gelinen aşamada AFAD başta olmak üzere tek başına arama kurtarma ekipleri ile bu soruna çözüm üretilemeyeceğinin de altını çizdi. 
 
DEPREM VERGİLERİ
 
1999 yılında meydana gelen Gölcük Depremi’nin ardından sonraki yıllarda halktan alınan ve daha sonra yasalaşan deprem vergilerine de değinen Karabulut, bugüne kadar alınan paraların yerinde kullanılmadığına da dikkat çekti. 
 
‘BU BİR KATLİAMDIR’
 
Mereş ve Dîlok başta olmak üzere diğer kentlerde meydana gelen depremleri birer katliam olarak yorumlayan Karabulut, yaşanan bu katliamın sorumlusunun bugün ki iktidar olduğunu dile getirdi. Karabulut, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Tüm depremlerden sonra sadece müteahhitlerin cezalandırıldığını görüyoruz, fakat burada asıl sorumlu olan merkezi yönetim dediğimi iktidar başta olmak üzere devamında da yerel yönetimlerdir. Çünkü en başta buralarda kaçak yapıları yapan müteahhitlerin bunu yapmasına izin verdikleri için ve her afet sonrasında her şeyi kader ve fıtrata bağladıkları için sorumlulardır. Bu deprem alanlarında en azından ortaya konulacak durumlardan birisi binaların denetimi ve önlemlerin alınmasıydı. Türkiye’de ki tüm binaların tek tek denetlenmesi, riskli yapı tespitlerinin yapılması ve bu tespitler sonucunda yıkım ya da güçlendirmenin gerçekleştirilmesi yapılmalıydı. Bakın insanlar binaların beton yığınları altında eziliyor. Bu yüzden bu depremlerdeki ölümlerin hepsi birer açık katliamdır” ifadelerini kullandı.
 

Diğer başlıklar

18:00 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon raporunu açıklayacak
17:34 Finlandiya’nın NATO’ya katılımı Meclis’te kabul edildi
17:07 Cinderesê katliamına tepki yağdı: Türkiye hesap vermeli
16:57 TJA aktivisti Çetin’in duruşması ertelendi
16:52 HDP Gençlik Meclisi üyesi Çiçek tutuklandı
16:37 Kara Rapor: 42 bin kişi hava kirliliğinden öldü
16:27 Merkez Bankası faizi sabit tuttu
15:52 Gazeteci Mamedoğlu hakkında soruşturma
15:25 BES üyeleri SGK’de iş bıraktı
15:25 Abdullah Öcalan’ın avukatlarının duruşması ertelendi
14:56 Kayyımlar protesto edildi: Onlardan hesap soracağız!
14:06 HABER-SEN: Promosyon güncellensin
13:45 Fransa'da emeklilik reformuna karşı blokaj eylemleri
13:36 İMO: Yeni bir yapı denetim modeli hayata geçirilmeli
13:26 Sancar: Bütün demokrasi güçleri birleşmeli
13:15 Gar Katliamı davasında talepler reddedildi
13:09 BOTAŞ boru hattında sızıntı: Petrol Batman Çayı’na karıştı
13:05 KESK’ten Seçim Tutum Belgesi: İnsanca yaşam için oy kullanacağız
13:00 İşçilerden ‘üye kaydırma’ tepkisi: Yanlıştan dönülsün
12:50 Rojhilat’ta rejim güçleri bir genci katletti
12:44 Bilgen ve Tan’ın ifadeleri tutuk gerekçesi oldu
12:41 Wan’da seçim çalışmaları: Seçmenler adres bilgilerini kontrol etsin
12:31 Mereş'te 5.3 büyüklüğünde deprem
12:04 HDP'den deprem bölgeleri için 13 maddelik çözüm önerisi
11:59 Şenyaşar ailesi ilk iftarda yine Urfa Adliye önünde olacak
10:42 HSM: Seçim öncesi savaş başlatılmak isteniyor
10:40 Tüketici güven endeksi yüzde 80'e geriledi
10:16 Dağın içerisinde büyüleyici bir terapi merkezi: Tuz mağaraları
09:46 Ermenilerden kalma bakır sanatını 65 yıldır yaşatıyor
09:25 Aydeniz’in dokunulmazlık fezlekesi Meclis gündeminde
09:24 Az hasarlı raporu verilen ev çöktü
09:01 İzmir’de 45 hastane deprem riski altında
09:01 Yüzde 90 engelli hasta tutukluya tekerlekli sandalye verilmedi
09:01 Ekolojist Üstün: AKP tipi yapılaşma facia getiriyor
09:01 Wanlılar Ramazan alışverişi yapamadı
09:00 Gazeteci Narouyi: İran halkı her şeye rağmen alanlarda olacak
09:00 23 MART 2023 GÜNDEMİ
08:52 Umut Kitabevi Davası AYM’ye taşındı
08:52 Mahabad'ın Kulice köyünde Newroz coşkusu
08:43 Depremzedeler oruca sahursuz başladı
08:11 Licê’de çocuğa işkence yapan polisler hakkında soruşturma
00:04 Erdoğan’dan HÜDAPAR’a ‘yerli ve milli’ savunma
22/03/2023
23:48 18 işçinin yaşamını yitirdiği madenin sahibi AKP’den aday adayı!
23:34 Meletî’de 4.4 büyüklüğünde deprem
23:20 Sınır Tanımayan Palyaçolar’dan çocuklar için etkinlik
23:02 HDP Çocuk Komisyonu: Newroz’daki ırkçı saldırılar münferit değil
22:07 Afganistan depreminde can kaybı 19'a yükseldi
22:02 Gever ve Rûbarok’ta Newroz kutlaması
21:28 Fed'den 16 yılın en yüksek faiz kararı
21:11 Sancar: Seçime Yeşil Sol Parti ile gireceğiz
21:00 İşkence edilen çocuğun ailesi ve avukatı ifadeye çağrıldı
20:52 Qoser’de kavgalı aileler barıştırıldı
20:36 Kızılay'ın çadır satışına ilişkin grup önergesi reddedildi
20:31 DBP Eş Genel Başkanı Bayındır cezaevinden çıktı
19:53 İzmir'de Dünya Su Günü’ne ilişkin ortak açıklama
19:19 İsveç Parlamentosu’ndan NATO tasarısına onay
19:14 KHK eylemi 246'ncı haftasında
19:08 Ağır hasta tutuklu Kırtay, 30 yıl sonra cezaevinden çıktı
18:45 Cemevleri saldırı davasında 'soruşturmanın genişletilmesi' talebi
18:41 Hezex’te yaralanan bir kişi hayatını kaybetti
18:34 Korucuların yargılandığı tecavüz davası görüldü
17:37 BM önünde ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebi yükseliyor
17:23 Ferit Şenyaşar: Adaletsizliğe uğrayan herkesin sesi olacağım
17:10 İYİ Parti’de HDP rahatsızlığı
16:57 RTÜK’ten Tele1, Fox, Halk TV, Show TV’ye ceza
16:33 Ferit Şenyaşar HDP'nin teklifine olumlu yanıt verdi
16:30 MSD’den Efrîn’de yapılan katliama ilişkin açıklama
16:00 Amed Barosu’ndan çocuğa işkence yapanlara suç duyurusu
15:57 Êlih Belediyesi eşbaşkanları: Zulüm sisteminin sonunu getireceğiz
15:57 HDP Bahçelievler Yayla Seçim İrtibat Bürosu’na saldırı
15:24 Mazlum Ebdi: Rojava devrimini sonuna kadar koruyacağız
15:23 Sancar ve Klingbeil'dan ortak açıklama: Siyasi baskılar kabul edilemez
15:03 Kerkük’te 10 DAİŞ’li yakalandı
14:52 İşkence edilen çocuğun babasına tehdit: Beyaz Toroslar istiyorsunuz!
14:51 AYM’den Uğur Kurt için ihlal kararı: Polis yeniden yargılansın
14:00 Çocuğa cinsel tacizde bulunan kamu görevlisinin duruşması ertelendi
13:56 Kadınların soruşturma dosyası için kısıtlılık kararı
13:36 Newroz öncesi asılsız ‘ihbarla’ gözaltına alınan 6 kişi serbest bırakıldı
13:27 Emek ve Özgürlük İttifakı: Bu düzeni değiştireceğiz
13:25 ‘Wan Gölü’nde tarihinin en büyük çekilmesi yaşandı’
12:52 Emine Şenyaşar: Adalet yoksa bu Ramazan’da da adliye önündeyim
12:24 Hezex'te silahlı kavga: 10 yaralı
12:13 DBP Eş Genel Başkanı Bayındır tahliye edildi
12:00 Tutuklu gazetecilere Metin Göktepe ödülü
11:50 Amed Newrozu’nda gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
11:43 Jîna Emînî'nin mezarında Newroz meşaleleri yakıldı
11:38 Emek ve Özgürlük İttifakı Cumhurbaşkanı adayı çıkarmıyor: Hesap soracağız
11:11 ‘Avukatlar vekalet derdine düştü' haberi için erişim engeli kararı
10:57 Başhekim yardımcısı hakkındaki suç duyurusu haberine erişim engeli
10:34 Avrupa'nın birçok kentinde Newroz coşkusu
10:19 AYM HDP’nin başvurusunu reddetti
10:00 Psikolojik Danışman Canbulat'tan travmayı tetikleyecek sorulardan kaçınma uyarısı
09:55 Final Newrozu’ndan: Abdullah Öcalan Amed’e gelecek
09:41 İzmir'de 7 gözaltı
09:40 30 yıllık esaretten sonra Newroz’da milyonları gördü: Devrim budur
09:35 Polis, ölesiye dövdüğü çocuğun elini kolunu bağlayıp dere bataklığına attı!
09:00 Newroz’a katılanlar: Erdoğan’ı tepe taklak etmeye geldik
09:00 Akademisyen Arı: Bağımsız akademi için 14 Mayıs iyi bir başlangıç olacak
09:00 22 MART 2023 GÜNDEMİ
21/03/2023
23:02 Amed Newrozu'na yüzlerce polis takviyesi
22:48 ‘Hasta Kadın Mahpuslara Özgürlük için 1000 Kadın’ deklere edildi
22:35 Amed Newrozu’nda 160 kişi gözaltına alındı
21:55 Sele kapılan Fatma’nın cenazesi bulundu
21:26 Cumhurbaşkanlığı adaylığına başvuran 11 isme imza şartı
21:02 Japonya’da Newroz kutlaması
20:58 Bandırma'da Newroz kutlandı: İktidarı sandığa gömeceğiz
20:39 Afganistan'da 6.5 büyüklüğünde deprem
20:34 Panos’taki istismar davasında ‘iyi hal’ indirimi!
20:27 Los Angeles'ta 65 bin okul çalışanı grevde
20:13 Gönüllülerden depremzede çocuklar için film etkinliği
20:11 Gençlerden Nisêbîn Newrozu’ndan yürüyüş
20:06 Fotoğraflarla Amed Newrozu
19:40 Fransız siyasetçi Melenchon’dan Amed Newrozu’na mesaj
19:10 Finlandiya'nın NATO'ya katılımına ilişkin teklif Komisyonu'nda görüşülecek
18:50 Cezaevinde hayatını kaybeden Oran defnedildi
18:48 Millet İttifakı, seçim protokolünü YSK’ye sunacak
18:44 Fransa'da emeklilik yasasına karşı referandum başvurusu
18:28 Botan Newrozu’ndan notlar
18:17 Şair Ahmet Telli hakkında 8 yıla kadar hapis cezası
18:12 Freddy Kasırgası'nda 499 kişi hayatını kaybetti
17:37 Kuzey ve Doğu Suriye’de Newroz kutlamaları son buldu
17:19 Cîzir Newrozu’ndan sonra yürüyüş
17:17 Amed Newrozu Öcalan’la başladı, Öcalan’la bitti
16:52 Nagihan Akarsel’in memleketinde Newroz ateşi yakıldı
16:52 Rojhilat’ta Newroz kutlaması
16:22 Sincan Cezaevi'nde bir tutuklu yaşamını yitirdi
16:00 Cizîr Newrozu: Kürdüz, buradayız, kimse önümüzü kesemez
15:58 Gazeteciler Çelik ve Akın’ın davası ertelendi
15:44 Sancar yüzbinlere seslendi: Newroz’a merhaba, AKP iktidarına elveda
15:41 Colemêrg - Wan karayolunda trafik kazası
15:38 Öcalan’ın posterlerine büyük tezahürat
15:36 Çanakkale’de halklar: Hep beraber kazanacağız
15:22 DTK Eşbaşkanı Öztürk: Öcalan’ın sesi özgürlüğün umudu oldu
15:13 Talabani’den Newroz mesajı: İmralı önündeki engelleri kaldırın
15:09 Ege Bölgesi’nde ‘seçim’ gündemli toplantı
14:52 Şenyaşar ailesinden Newroz mesajı: Yaşasın haklı mücadelemiz
14:51 Nisêbîn’de on binler alana sığmadı: Direneceğiz, tecridi kıracağız ve kazanacağız
14:02 Akdağ: Direniş Mazlum Doğan’ın ruhuyla sürüyor
13:51 Aleviler Adana’da Newroz’u kutladı
13:34 Mızraklı’dan Newroz mesajı: Mutlaka kazanacağız
13:15 Amed Newrozu’nda ulusal birlik çağrısı
13:11 Temel: Tecrit kırılacak ve Öcalan'ın sesini duyacağız
13:06 ‘Newroz ateşiyle sandıklara akacağız’
13:03 Kemal Kurkut vurulduğu yerde anıldı
13:02 Golan Newrozu: Onları saraylarından indireceğiz
12:42 2013 deklarasyonunu hatırlattı: Newroz çözümün iradesidir
12:36 Ahmet Türk: Bu Newroz Öcalan’ın özgürleşme dönemidir
12:35 Amed'te Newroz ateşi yakıldı
12:28 Jiletli çit, demir bariyer, beyhude çaba: Gel abê gel…
11:50 Final Newrozu başladı: Amed sel olup aktı