Buldan ve Sancar’dan seçim mesajı: Hedef 100 vekil

img
ANKARA - HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, 100 milletvekili ile parlamentoda olma hedefiyle seçimlere hazırlandıklarını belirterek, hangi Cumhurbaşkanı adayını destekleyeceklerini de önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını söyledi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanları, seçim çalışmalarını değerlendirmek üzere toplandı. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Sancar, “Rejimin oyunlarına karşı bizler de hazırlıklarımızı hiçbir dönem aksatmadık” vurgusu yaparken; Buldan ise, “100 milletvekili ile parlamentoda olma hedefiyle seçimlere hazırlanıyoruz” mesajı verdi.
 
Toplantıda konuşan Sancar, deprem sonrasında tüm il eş başkanları, yönetici ve çalışanların büyük bir seferberlik içinde olduğunu hatırlatarak, “Elbette sizler gibi bizler gibi binlerce insan alana gitti ama gittiğimiz her yerde örgütümüzün halkımızın acılarını paylaşma, yaralarını sarma konusunda büyük bir gayret gösterdiklerine tanık olduk. Bundan dolayı da sizleri hem kutluyor ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu bizim görevimizdir. Çok büyük yıkım oldu. Büyük kayıplar derin acılar yaşadık. Devlet ve iktidar ilk 3 gün de hiçbir yerde yoktu. Ne arama kurtarma çalışmaları için gerekli yardımlar yapılmıştı ne de açıkta kalan insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak bir çalışmaya tanık olduk. Sahada halklarla dayanışan insanlarımızla buluşan sizler ve bizler gibi pek çok çevreden insanlar vardı” dedi.
 
“Acımız büyüktü, yıkım ağırdı” diyen Sancar, yıkımın sonuçlarının hala devam ettiğine dikkat çekerek, “Öte yandan dayanışmanın büyüklüğü de acıları biraz hafifletme yaraları sarma anlamında bize teselli olduğu gibi umut da verdi. Çünkü asıl halkı ve toplumu koruyacak gücün bizzat kendi öz örgütlülüğü olduğunu halkla beraber çalışan, halk için çalışan kesimlerin ancak halkı savunabileceğini görebildik. Bu her alanda böyledir. Ama bu depremin yarattığı yıkımın büyüklüğü karşısında dayanışmanın da muazzam büyüklükte ortaya çıkmış olması bizler için umut vericidir. Emek veren herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Depremde hayatını kaybedenlere rahmet diliyor, geride kalanlara sabır, yaralılarımıza da acilen sağlıklarına kavuşması için duygularımız onlarladır” diye konuştu.
 
‘KAYIPLARININ SORUMLUSU BU DÜZEN’
 
Sancar, şöyle devam etti: “Aranızda deprem bölgesinde çalışan il eş başkanlarımız da var. Onların da kayıpları var biliyorum. Özellikle Pazarcık ilçe eş başkanımızın çok büyük çabalarını gördük. Kendi kayıpları olmasına rağmen gece gündüz durmadan çalıştı ama onu da maalesef kalp krizi sonucu yitirdik. Onu da saygıyla rahmetle anıyorum. Depremde yaşanan bu büyük yıkıntının sorumlusunun iktidar olduğunu, bu düzen olduğunu her fırsatta vurguluyoruz. Depremden önce yapılanlar ve yapılmayanlar ile depremden sonra yapılanlar ve yapılmayanlar toplandığında kayıpların sorumlusunun bu düzen olduğunu herkes görüyor. Ranta, sömürüye, rüşvete, yolsuzluğa dayalı bu işleyiş kentlerimiz evlerimizi birer potansiyel yıkım mekanına dönüştürmüştür.
 
RANTA TAHSİS EDİLEN KAYNAKLAR ÖLÜM GETİRİYOR
 
Yaşadığımız evlerin insanlarımıza mezar olmasının zeminini yaratmıştır. Maalesef bu durum yine dediğim gibi büyük kayıplarla ortaya çıktı. Büyük kayıplarla kendini gösterdi. Sorumlu bu talan düzeninin sahipleridir. Öte yandan depremden hemen sonra ulaşması gereken acil kurtarma çalışmalarının da gerçekleşmediğini gördük. Yine deprem vergileriyle başka alanlardaki kaynaklarla hızlı örgütlenebilecek acil yardım ve kurtarma çalışmaları bu kaynakların başka alanlarda kullanılmasından dolayı deprem bölgesine ulaşamadı. Bu iktidar kaynakları sömürüye, yandaşa sermaye ve savaşa tahsis ediyor. Savaş ranta tahsis edilen bu kaynaklar ölüm ve yıkım getiriyor. Oysa halkın bizzat kendisinin ürettiği bu kaynakları yine insanların iyi bir yaşam sürebilmeleri, hayatlarını ve sağlıklarını koruyabilmek için kullanmak mümkün.
 
BAŞKA BİR DÜZEN MÜMKÜN
 
Başka bir düzen, başka bir ülke, başka bir anlayış mümkündür. Bizler bu yeni düzenin kurulması, yeni bir başlangıç için yola çıkmış, demokratik cumhuriyeti toplumun bütün kesimlerinin eşit özgür ve refah içinde yaşayacağı bir sistem olarak kurmak için mücadele yürütüyoruz. O nedenle depremden sonra çalışmalarımızı bu şiarla diğer alanlarda yoğunlaştırarak sürdürürdük. Bunda da yine en ağır yük sizlerin omuzlarımdaydı. 8 Mart’ı kadınlar dayanışma ruhuyla, acı ve yası paylaşma şiarıyla karşıladılar. Kadın mücadelesinin ne kadar önemli bir güç olduğunu, dönüşüm için ne kadar değerli kaynak olduğunu bizlere gösterdiler.”
 
‘NEWROZ’U KARARLILIKLA KARŞILADIK’
 
Newroz’un yeni bir başlangıç, diriliş ve direniş günü olduğunu ifade eden Sancar, “Başta Kürtler olmak üzere bütün Ortadoğu halklarının bu heyecanla kutladıkları bir bayramdır. Ancak bu sene bir şenlik olarak değil, bu düzeni değiştirme kararlılığıyla karşıladık. Yası, acıyı paylaşma duyarlılığı ile karşıladık. Meydanlara on binler yüzbinler milyonlar aktı. Bu konuda sizlerin çabalarının da ne kadar önemli olduğunun farkındayız. İl, ilçe örgütlerimiz olmasa böyle canla başla çalışmasa ne depremdeki dayanışmayı ne 8 Mart’taki paylaşmayı ne de Newroz’daki o görkemli buluşmayı gerçekleştirebilirdik. Şimdi önümüzde 1 Mayıs var. Bütün bu söylediğim değerleri, kararlılığı 1 Mayıs'a taşıma sorumluluğumuz var” sözlerine yer verdi.
 
TEMEL HEDEF: İKTİDARIN GÖNDERİLMESİ 
 
14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlere değinen Sancar, “Seçim sürecinin yoğunluğu çalışmaların ne kadar yoğun olacağı bundan önceki tecrübelerimizle de sabittir. Özellikle seçim dönemlerinde hem halka ulaşma hem desteğimizi büyütmek, gücümüzü büyütmek, bunları sağlayabilmek için sandıkları koruma hedefi önümüzde duruyor. Bu konudaki çalışmaları da yakından takip ediyoruz, sizlerin yaptıklarınızı da görüyoruz. Bundan önceki seçimlerde çalışan bütün yoldaşlarımızın birikimi şimdi sizlerin ellerindedir. 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler tarihi bir öneme sahiptir, bunun da herkes farkındadır. Ya bu otoriter, sömürücü savaşı temel politika olarak kabul eden rejim kendini pekiştirecek ya da demokratik cumhuriyete giden yolun açıldığı yeni bir başlangıç ortaya çıkacak. İnkara, talana, sömürüye, savaşa, dayanan iktidarın gönderilmesi temel stratejik hedefimizdir. Bu konuda zaten her alanda mücadelemizi kararlılıkla yürütüyoruz. Bütün saldırılara, kuşatmalara rağmen hiçbir güç bizi yolumuzdan alıkoyamıyor” dedi.
 
EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI
 
Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü: “İttifaklarımızı kuruyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı zaten daha önce kuruldu ve şimdi yoluna genişleyerek devam ediyor. Öte yandan Kurdi İttifaklarımızın da kuruluşu ile ilgili çalışmalar son aşamaya geldi. Hem Emek ve Özgürlük İttifakı hem Kurdi İttifak bu Demokrasi ve Özgürlük ittifakının motor gücü olacaktır. Demokratik dönüşümün belirleyici dinamiği olacaktır. Bu ittifakla aslında bizim en geniş birlikteliği demokratik güç birliği değişimi geniş çatı altında toplanıyor. Buna en başta kadın mücadelesi ve kadın hareketleri dahildir. Gençliğin büyük kararlılığı, azmi ve onların yarattığı mücadele birliği de bizim ittifakımızın belki de en temel sütununu oluşturuyor. Bu seçimlere HDP olarak giremeyeceğimizi açıkladık fakat bütün teşkilatlarımız seçime bu ihtimalleri gözeterek hazırlanmıştır. İktidarın ve rejimin oyunlarına karşı bizler de her daim uyanık olduk, hazırlıklarımızı hiçbir dönem aksatmadık. Bu seçimlere bu büyük gücü, yarattığımız büyük dinamizmi ve değişim iradesini yansıtacağımızı ilan ettik. Kapatma davası açıldıktan kısa süre sonra bunu söyledik, halklarımızı asla seçeneksiz bırakmayacağız. Üçüncü Yolu inşa etmek için mutlaka alternatifler oluşturacağız.
 
‘SEÇİMLERE YEŞİL SOL PARTİ İLE GİRECEĞİZ’
 
Üçüncü Yol'un başarıya ulaşması için mutlaka seçimleri büyük toplumsal mücadelenin önemli bir parçası olarak görüp çalışmaları en ileri noktaya taşıyacağız. Biz alternatiflerimizi oluşturduk, bu seçimlere Yeşil Sol Parti çatısı altında gireceğiz. Yeşil Sol Parti'nin örgütlendiği iller zaten var, ilçeler var. Ama HDP’nin bulunduğu her yer Yeşil Sol Parti'nin gücüdür. Onun insan ve mücadele kaynağıdır. Yeşil Sol Parti'yi bu seçimlerde bütün gücümüzle ittifakların da dahil olduğu bir çerçevede en yüksek başarıya hep birlikte taşıyacağız. Bu sorumluluğun farkındayız. Bu rejimi değiştirmemiz gerekiyor. İnkar, imha, savaş ve sömürü düzenini değiştirmemiz gerekiyor. Halklarımıza ve topluma büyük bedeller ödeten bu baskıcı ve zalim anlayışı durdurmamız gerekiyor. Bu hedeflere ulaşma konusunda güvenceyiz. Kürt sorununda demokratik çözüm, yeni başlangıç ancak bizim öz gücümüzle olur. Bizler demokratik dönüşümün güvencesiz. Kürt sorununda demokratik çözümün asıl yine kaynak gücü olacağız. Büyük barışı demokratik çözüm üzerine inşa etmek yine bizlerin gücüyle olacaktır.”
 
BULDAN: DAYANIŞMAYI BÜYÜTECEĞİZ 
 
Buldan, tarihsel bir dönemden geçildiğini dile getirerek, “Bu tarihi dönemde sorumluluk ve yükümlülüklerimizin çok daha ağır olduğunu biliyoruz. Ancak şunu ifade etmek isterim bizim artık hayatımızın iki şekli oluştu; birincisi deprem öncesi hayatımız ikincisi deprem sonrası hayatımız. Deprem öncesini çok farklı anlatacağız. Deprem dönemini gelecek nesillere aktarırken deprem öncesi ve sonrası Türkiye diye anlatacağız. O yüzden açıkçası ben de depremde yaşanan bu büyük felakette yaşamını yitiren bütün insanlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Çok büyük bir acının, çok büyük bir felaketin sonuçlarıyla karşı karşıya kaldık. Deprem felaketini çok daha büyük mağduriyetlere dönüştüren bir iktidarla karşı karşıya kaldık. Özellikle deprem bölgesinde il eş başkanlarımıza ben öncelikle teşekkür etmek istiyor ve onlara ayrıca geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Deprem bölgesindeki il eş başkanlarımız yakınlarını komşularını kaybettiler. Depremin olduğu saatten itibaren sahaya indik. Oralardaki il eş başkanlarımızın durumunu bizler de gördük, yakındır tanık olduk” şeklinde konuştu.
 
‘HDP OLARAK HALKLARIMIZIN YANINDAYIZ’
 
Deprem bölgesini terk etmeyen binlerce insanın olduğunu hatırlatan Buldan, “Depremzedelerin bize ihtiyacı var, iktidara olan öfkenin, sitemin karşısında HDP olarak bizler halkımızın yanındaydık ve dayanışmayı büyüttük” diye belirtti. Buldan, şöyle devam etti: “8 Mart sürecini geçirdik. Kadın arkadaşlara özellikle teşekkür ediyorum. Yıkımdan sonra miting değil ama kadınları bir araya getirecek etkinlikler yürüyüşler gerçekleştirildi. Her yerde açıklamalara yoğun katılımlar gerçekleşti. Hatay’da 4 Mart’ta gittiğimde böylesi bir manzarayı beklemiyordum. Çok yoğun bir kadın katılımı vardı. En büyük yıkımın yaşandığı bir kent, daha doğrusu böyle bir kent kalmadı aslında oradaki kadınların 8 Mart vesilesiyle bizimle olmalarını çok anlamlı olduğunu ifade etmek istiyorum.
 
NEWROZ’DA MİLYONLARIN BİRLİĞİ 
 
Dolayısıyla bundan sonraki 8 Mart’larda daha güçlü birliktelikler ve buluşmalar gerçekleştireceğiz. Hem 8 Mart’ın hem de Newroz’un yas havasında da olsa gerçekleşmesi bizlere umut veriyor. Newroz da aynı şekildeydi. Birçok yerde Newroz’da bir araya gelindi ama her şeye rağmen milyonların bir araya gelip verdiği mesajlar birlik beraberliğin önemini bizlere gösterdi. Newroz’da da 8 Mart’ta da il eş başkanlarımızın emeği büyüktür. Ben de bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.
 
İKTİDARI GÖNDERMENİN ÖNEMİ 
 
Seçim dönemine girdik. Artık kaçınılmaz bir gerçekle karşı karşıyayız. Ertelenir mi gibi sorular da bitti. Seçim tarihi netleşti, ittifaklar oluştu, başvurular başladı. Biz Yeşil Sol Parti olarak seçimlere girme kararımızı açıkladık. Cumhurbaşkanlığı seçiminde daha önce hem Mithat Başkan’ın açıklamaları hem de benim Kars İl Kongresinde yapmış olduğum kendi adayımızı çıkarma konusundaki açıklamamız halkımızda büyük motivasyon yarattı. Bu coşkuyu anlayabiliyoruz. Bu anlamda halkımızın talebinin ne kadar yerinde olduğunu biliyoruz. Seçime yaklaşırken depremden kaynaklı şartların değişmesiyle birlikte kurullarımızla yaptığımız toplantılardaki kararla bu tutumumuzda değişiklik yaptık. Umut ediyoruz ki bu yeni karar da insanlarımızda yine bir heyecan yaratmış, büyük bir coşkuya vesile olmuştur. Çünkü biz kararlarımızı alırken, kendi başımıza almıyoruz. Bütün kurullarımızla bu kararları alıyoruz. MYK’da saatlerce yaptığımız tartışmalar, Kadın Meclimizde yaptığımız değerlendirmeler milletvekillerimizle yaptığımız değerlendirmelerle birlikte bu tutum değişikliği önümüzdeki dönemi şekillendirme, yeni yaşamı inşa ve faşizmi yok etme, iktidar gönderme açısından önemli bir karardır.
 
CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN HANGİ İSME DESTEK VERİLECEK?
 
Belki isim açıklamadık ama henüz seçim çalışmaları başlamadığı için isim açıklamadık. Seçim çalışmaları başladıktan sonra Cumhurbaşkanlığı konusunda kimi destekleyeceğimizi isim olarak telaffuz etmeyi önümüzdeki günlerde gündemimize alacağız. Cumhurbaşkanlığı seçimi kadar parlamento seçimlerinin de çok önemli olduğunu biliyoruz.
 
100 MİLLETVEKİLİ İLE PARLAMENTODA OLMA HEDEFİ
 
Cumhuriyetin ikinci yüzyılında 100 milletvekili şiarıyla bu seçimlere hazırlanıyoruz. Çok güçlü bir Yeşil Sol Parti'nin temsiliyeti ile farklı renklerin, kimliklerin aidiyetlerin ve mağduriyet yaşayan, yok sayılan, inkar edilen bütün kimliklerin temsil edilmesi de parlamentoya çok daha güçlü girebilmek için çalışacağız ve mücadele vereceğiz. Dolayısıyla güçlü bir partiyle parlamentoda temsil edilmenin önümüzdeki senelerde yapılacak olan yasal çalışmalara etki edeceğini bilerek ve bu anlayışla parlamentoya girmeyi hedefliyoruz.”
 
EŞİT TEMSİL VURGUSU
 
Parlamentoda eşit temsiliyet vurgusu yapan Buldan, fermuar sistemini hayata geçirmeyi önemli gördüklerini ifade ederken, “Bu konuda herhangi bir taviz vermeyeceğimizi kadın temsilinin partimiz açısından büyük önemde olduğunu ve listeler yapılırken buna çok büyük önem verdiğimizi belirtmek isterim. Kısacası ben de bu dönem bütün arkadaşlarımıza büyük bir sorumluluk düştüğünü bütün il eş başkanlarımıza görev düştüğünü ifade etmek istiyorum. İçinizde aday adayları olacaktır, bu konuda kısıtlama yok ama bütün arkadaşlarımız şimdilik il eş başkanları olarak görevine devam edecektir, sizlere olan ihtiyacın büyük olduğunu belirtmek istiyorum. Yolumuz açıktır. Buna yürekten inanıyorum” dedi.

Diğer başlıklar

13:59 Bakan Yerlikaya'dan bombalı saldırı açıklaması
13:37 Efrîn ve Şehba’ya 1 ayda 91 saldırı
12:42 Hezro'da 'çocuk babasını öldürdü' iddiası
12:16 Büyük kongre öncesi halk toplantısı
12:05 İnfazı ertelendikten 48 gün sonra yaşamını yitirdi
11:49 Tutuklu Atalay için 'Özgürlük Yürüyüşü' başladı
11:05 Bombalı saldırıya dair yayın yasağı
11:00 Şêx ve aşiretlerden QSD’ye destek
10:58 Agirî'de gümrük memurlarına 'oy taşıma' baskısı
10:38 Jin derginin bu haftaki kapağı Nagihan Akarsel
10:35 Akdağ’daki yangın kendiliğinden söndü
10:13 Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bombalı saldırı
10:07 Vartinis Katliamı'ndan sağ kurtulan Öğüt: Hak mücadelemi sahiplenin
09:30 31 yıldır kaybedilen kardeşini arıyor
09:11 KDP'ye 'işbirliği' tepkisi: İhaneti bırakın
09:10 Hasta tutuklunun infaz erteleme talebi 4 aydır yanıtsız
09:09 Bayındır’dan 9 Ekim çağrısı: Amed’te olalım
09:09 Tutuklunun koltuk değneğine el konuldu
09:08 Açlık grevi direnişçileri: İmralı’da eşsiz bir mücadele veriliyor
09:03 ‘Komployla hedeflenen paradigma evrenselleşti’
09:01 Mehmet Öcalan: İmralı kapıları kırılmadan çözüm sağlanmaz
09:00 01 EKİM 2023 GÜNDEMİ
01:27 Yerel seçimler 31 Mart'ta
30/09/2023
23:16 Ağır hasarlı bina yıkımında bir işçi hayatını kaybetti
22:08 Mikail Aslan İzmir’de sahne aldı
22:01 Gever’de 'Vejîn' konseri
21:54 Celalettin Can hastaneye kaldırıldı
21:18 Sigaraya 5 lira zam
19:12 Hevsel’de gastronomi etkinliği
18:56 Cumartesi Anneleri/İnsanları serbest bırakıldı
18:04 Amasya'da trafik kazası: 6 kişi yaşamını yitirdi
17:27 Akdağ' da ormanlık alanda yangın
16:54 Uyuşturucu kullanımına karşı mahallelilerden mücadele kararı
15:59 Kılıçdaroğlu’ndan kayyım tepkisi
15:36 ODTÜ’de bozkurt işaretine tepki gösteren öğrenci hakkında soruşturma
15:18 72 yaşındaki ağır hasta tutuklu Çam için çağrı
15:11 Hüseyin Morsümbül’ün failleri soruldu
14:29 Celalettin Can tedavi edilmezse görme yetisini kaybedecek
14:21 Kayıp yakınları: Geçmişle yüzleşilmeli
13:57 İstanbul’da yarın bazı yollar trafiğe kapatılacak
13:56 Urmiye’de bir çocuk katledildi
13:49 Gerok Ma’dan çocuklar için etkinlik
13:37 Rojhilat’ta bir kolber katledildi
13:36 MED TUHAD-FED kongresini gerçekleştirdi: İmralı tecridi Türkiye’nin sorunudur
12:59 Kübra Nur Avcı şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
12:13 Cumartesi Anneleri darp edilerek gözaltına alındı
12:05 Günay: Kongre siyasi tarihimizin en kritik kongresi olacak
12:03 Meclis açılıyor: Yeni Anayasa gündemde
11:40 Kürtçe, Wiktionary’de dünyanın en zengin 8’inci dili oldu
11:17 Çiçek: Tecrit kırılıncaya kadar yüzümüz Gemlik'e dönük olacak
11:12 İstanbul için saat verildi: Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmayın
11:12 'Kanun Hükmü'nün yasaklanmasına tepki: Sansüre karşı mücadele edeceğiz
11:09 Ersöz’ün güncesinin Fransızca çevirisi İsviçre'de tanıtıldı
09:54 Kan gazı birimi kapatıldı: Halkın sağlığı riske atılıyor
09:10 Uytun bebeğin failine indirimli cezanın gerekçesi ‘kapsül sekmesi’
09:09 Beraat ettirilen fail 3 çocuğu daha taciz etti
09:06 Tecride karşı bedenini ateşe verdi: Abdullah Öcalan’ın varlığı kabul edilmeli
09:03 Ünsal: Abdullah Öcalan önemli bir aktör, yeni adımlar atılmalı
09:03 Harmandalı'da Gezi ruhu: Başka bir mahalle mümkün
09:03 DAD kongre sürecinde: Yeni mücadele hattı belirlenecek
09:03 BEKSAV’a baskı arttı: İktidar kültürel hegomanya kurmaya çalışıyor
09:03 Amed'te Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği kurulacak
09:02 Erdexanlı süt üreticileri zararda
09:02 Boşanmak istediği erkek tarafından ölümle tehdit ediliyor
09:02 Sayyiğit: Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için çalışmalarımız olacak
09:01 Kayyım yol yapmak yerine 'at' festivali düzenliyor
09:01 Özel savaşa karşı futbol turnuvasının finali 12 Ekim'de
09:01 Yürekli: Abdullah Öcalan için özgürlüğün hukuksal kapısı aralandı
09:01 Çekpas sapı 'güvenliğe tehdit' olarak görüldü
09:01 Haklarında soruşturma açılan tutuklular ifade verdi
09:00 Savcıdan emsal Kobanê kararı
09:00 30 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
29/09/2023
23:13 İran’da 9 ayda bin 700 kişi tutuklandı
21:23 Riha’da bir kadın katledildi
21:21 Altın Portakal Film Festivali iptal edildi
20:39 Serêkaniyeli yurttaş Türkiye sınırında katledildi
20:30 New York’ta sel nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi
20:12 Duhok’ta 25 dönüm arazi yandı
19:52 Belucistan’da halk eylemlerini sürdürüyor
19:48 Gezi Davası’nda onanan cezalar protesto edildi: Gözdağı mesajı verilmek isteniyor
19:17 Sağlık hakkı engellenen tutuklulardan suç duyurusu
18:55 Yeşil Sol Parti Milletvekili Öcalan’a soruşturma
18:37 Gever’de düzenlenecek konsere katılım çağrısı
18:32 Yeni Yaşam çalışanı serbest bırakıldı
17:43 Sağlıkçıların sorunları Meclis gündeminde
17:39 Hukukçular Bana'da incelemelerde bulundu
17:19 Eski bakan Gül de İYİ Parti’yi ziyaret etti
17:02 Kadınların mücadelesi kazandı: Bingöl ağır cezada yargılanacak
16:57 FilmAmed 3'üncü gününde 6 film gösterimi
16:40 Avdan'da Danıştay kararına rağmen kömür çıkarılıyor
16:21 Bakanlık bakanı yalanladı: Sulltanoğlu hakkında soruşturma açılmamış
16:05 DiKenT uyardı: Bendimahi kuruyor
15:48 Pınar Selek’in duruşması 2024'e ertelendi
15:44 BEKSAV Eşbaşkanı Uçar serbest bırakıldı
15:17 Şirnex'te 'taşıma oy' açıklaması: İktidar seçim sonucunu değiştirmek istiyor
15:17 30 yıl hocalık yaptığı üniversiyete girişi yasaklandı
14:59 HDP’ye kapatma davası açan savcıdan İYİ Parti'ye ziyaret
14:16 Sağlık emekçileri ‘yemek’ protestosunda
14:01 Demet Akbağ, sansür sonrası jüri başkanlığından istifa etti
13:40 Belucistan'da 'Kanlı Cuma’ öncesi genel grev kararı
13:03 Pakistan'daki patlamada 52 kişi öldü
12:43 Amed’te ulaşıma fahiş zam: Uçurumun kenarındayız!
12:38 ÖHD’li Özalp serbest bırakıldı
12:01 Yeni Yaşam çalışanı gözaltına alındı
11:56 Kobanê Davası'nda 'ara' tartışması
11:55 Türkçe kartviziti ücretsiz basan Meclis Kürtçe için para istedi
11:20 İstanbul’da istinat duvarı işçi servisinin üzerine çöktü
11:02 Amed'te 9 Ekim çağrısı: Tecride karşı harekete geçme zamanı
10:56 Aileler İmralı’ya gitmek için başvurdu
10:37 Tutuklu kadınlardan ihlallere karşı CPT’ye başvuru
10:32 Yeşil Sol Parti kongreye gidiyor: Tablo değişecek
10:27 Yıldırım çarpması sonucu 48 hayvan öldü
10:18 Pendik’te su baskını
09:33 KJAR üyesi Mehabad: Kadın devrimi mutlaka başarıya ulaşacak
09:16 Tutal’ın failine ‘iyi hal’ indirimi: Sanık değil, katledilen yargılandı
09:11 Seyit Evran’ın öğrencisi: Devrimci gazeteciler yetiştirdi
09:07 Tedavisi engellenen tutuklu gözlerini kaybedebilir
09:05 Hosseini: Popüler kültüre hizmet etmeden kaliteli müzik yapılabilir
09:04 Depremzede kadınlar dikiş atölyesi kurdu
09:03 Psikologdan psikolojik baskı: Terörle mücadeleyi başarılı buluyor musunuz?
09:03 DFG Eşbaşkanı Müftüoğlu: Hiçbir duvar bizi gazetecilikten alıkoyamaz
09:02 Valinin ‘dönüyorlar’ dediği köyde tek bir Êzidî yok!
09:01 AKP'nin seçim kutlamasında öldürülen çocuğun faili bulunmuyor
09:00 ‘Güneşimizi Karartamazsınız’ eylemini anlattı: Direniş çemberi oluşturduk
09:00 BEKSAV film festivaline hazırlanıyor
09:00 29 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:31 CHP'li 2 belediyeye operasyon
00:12 Süleymaniye'de silahlı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi
00:03 AKP'li eski ilçe başkanının öldürdüğü Birik defnedildi
28/09/2023
23:36 Riha’da şüpheli asker ölümü
23:25 ÖHD’li Özalp gözaltına alındı
23:06 Mücella Yapıcı tahliye oldu: Bu nasıl bir adalet
22:49 Deprem yardımlarını çalan polis tahliye edildi
22:09 İzmir’de coşkulu dengbêj konseri
22:03 ‘Mücadelemiz Abdullah Öcalan özgür olana dek devam edecek’
20:21 Kavala ve Atalay'a verilen hapis cezası onandı
20:06 Mor Dayanışma Adana’da yeni komisyonlar kuruyor
19:59 AKP eski ilçe başkanı komşularının evini taradı: Bir kişi hayatını kaybetti
19:41 Qoser’de ‘önceden hazırlanan ifadeler’ imzalatılan 3 genç tutuklandı
19:26 BEKSAV Eşbaşkanı Uçar gözaltına alındı
18:29 Alevi örgütlerinden gözaltılara tepki: Geri durmayacağız
18:16 Kobanê Davası heyetine: Maaşınızı ödeyen kurumlar davada taraf
17:52 Köpekli işkence uygulayan polisin yargılandığı dava ertelendi
17:23 İstanbul’da yağmur sele neden oldu
17:17 Kürtaj hakkı için küresel eylem: Güvenli erişimi sağlansın
16:34 MED TUHAD-FED’den kongreye katılım çağrısı
15:59 Zhala Baghırova’yı katleden polis tutuklandı
15:57 İstanbul’da doğalgaz patlaması: 1 ölü, 2 yaralı
15:10 Kadını katleden erkeğe ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası
15:02 Siyasetçilere 1 yıl 6’şar ay hapis