Yeşil Sol Parti halkların umudu olacak

img
İSTANBUL - Yeşil Sol Partisi’nin 14 Mayıs seçimlerinde halkların umudunun temsilcisi olacağını ifade eden Yeşil Sol Partisi MYK üyesi Ahmet Asena, tek hedeflerinin Demokratik Cumhuriyet olduğunu söyledi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), süren kapatma davası nedeniyle 14 Mayıs seçimlerine Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) listelerinde girecek. Emek ve Özgürlük İttifakı, seçim ittifak protokolünü 24 Mart’ta Yüksek Seçim Kurulu’na sunarken, ittifak bileşeni partiler ise seçim çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. 
 
Seçimlere Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında girecek olan Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Ahmet Asena ile seçim stratejileri, hedefleri ve çalışmalarına dair konuştuk.
 
ÖRGÜTLENMEYİ YENİDEN İNŞA ETMEK 
 
Türkiye halklarının AKP ve MHP iktidarına karşı uzun yıllardır direndiğini belirten Asena, bu kesimlerin şiddet ve baskıyla sindirilmeye çalışıldığını söyledi. Son olarak Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden sonra ortaya çıkan öfke ve isyanın toplumsal dinamiklerini ortaya çıkardığını ifade eden Asena, “Bu sesler ve itirazlar önümüzdeki seçim, bizler için ciddi bir alan açtı” diye belirtti. Bu seçimin yarının ülkesinde Demokratik Cumhuriyet’i inşa etmek için örgütlenme alanı yarattığına işaret eden Asena, bundan kaynaklı HDP ve onun bileşenlerinin de içerisinde bulunduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bu inşa için örgütlenmesi gerektiğini kaydetti.
 
DEMOKRATİK CUMHURİYET HEDEFİ
 
Seçimin stratejik önemine değinen Asena, “Sadece sandığa gidip, ‘oyu verdik, Erdoğan’ı gönderdik, 80-100 vekil seçtik’ diyerek, bitmeyecek bir süreç bu. Bu çok önemli stratejik bir hedef olarak önümüzde duruyor. Dar anlamda seçim stratejisine baktığımız zaman mevcut iktidarın gönderilmesi çok önemli. Bunun için bugün Yeşil Sol Parti ile seçime giren Emek ve Özgürlük İttifakı’na, seçmenin teveccüh etmesi lazım, halkın buraya doğru yönelmesini sağlamamız lazım. Bunu gerçekleştirebilirsek seçim stratejisi açısından toplumsal örgütlenmeyi sağlamış, Erdoğan’a ‘güle güle’ demiş ve demokratik cumhuriyetin kurulması adına ciddi bir adım atmış olabiliriz” ifadelerini kullandı. 
 
Türkiye’deki mevcut sorunlardan kurtulmanın tek yolunun Demokratik Cumhuriyet’le olduğunun atlını çizen Asena, “Temsili demokrasi artık sınırlarına dayanmış vaziyette ve yerelden yönetimlerle oluşturulacak, insanların katılımlarını sağlayacak bir Demokratik Cumhuriyet’e ihtiyaç var. Bu cumhuriyeti kurma şansı, bu toplumun önüne seçimle beraber gelecek diye umut ediyoruz. Eğer Demokratik Cumhuriyeti kurma hedefini kaybeden basit bir restorasyonla yetinirsek, bundan bir sonraki seçimlerde diyelim ki çok kötü bir tabloyla tekrar karşı karşıya kalabiliriz. Dolayısıyla sorun basit bir yerleştirme, basit bir düzenleme, yaraya ‘pansuman’ yapmak değil, kalıcı bir biçimde hastayı tedavi etmektir. Esas olarak halkların kendisini eşit ve özgür ortamda ifade ettiği, inanç gruplarının, emekçilerin, kadınların, gençlerin, kendilerini eşit ve özgür olarak orada buldukları bir Demokratik Cumhuriyet’i oluşturmak bugünün vazgeçilmez görevi” diye belirtti. 
 
KADIN VE GENÇLER 
 
HDP’nin seçimlere Yeşil Sol Parti ile girecek olmasından dolayı bugün başta Kürt halkı olmak üzere tüm toplumsal kesimlere Yeşil Sol’u tanıtmaları gerektiğinin altını çizen Asena, stratejik hedeflerinden birinin de bu olduğuna dikkat çekerek, “Yeşil Sol’u tanıtmanın ötesinde hazırlanmış olan Emek ve Özgürlük İttifakı programını, hazırlanıp kamuoyuna sunulacak olan seçim beyannamesini, Kürt halkına kendimizi anlatmak ve ilk defa oy kullanacak 7 milyon civarında seçmenin yüzünü buraya doğru dönmesini sağlamak. Seçim sürecinde kazanımlarımızdan biri onların ayaklanmasıdır. Bu noktada gençliğe, onların tavırlarını ortaya koymalarına ihtiyaç var. Gençlik her zaman toplumsal dinamiklerin önünde gelen mızrak ucudur. Bu görevin seçimlerde yerine getirileceğini düşünüyoruz. Kadın mücadelesinin yönünü bize dönmesini hedefliyoruz. Adımları zaten atılmış vaziyette, alanlar, sokaklar ‘jin, jiyan, azadî’ sloganıyla inliyorsa, bu mücadelenin tabanlarının bize doğru yöneleceğini tahmin ediyoruz. Önemli stratejik hedeflerimizden bir tanesi de bu” diye konuştu. 
 
SEÇMENE ÇAĞRI 
 
Asena, seçimlerde oy kullanacak seçmene şu uyarıda bulundu: “Mevcut ittifaklar yasasındaki değişimden sonra burada kritik bir noktanın altını çizmek istiyorum. Emek ve Özgürlük İttifakı maalesef tek liste olarak girmiyor seçimlere, 2 ya da 3 parti logosuyla seçime girecek. Şimdi mevcut seçim sistemine göre, bir ittifak barajı geçtiği zaman, o ittifakın içerisindeki bütün partiler barajı geçmiş oluyor. Ancak milletvekili hesabı yapılırken tek tek hesaplanıyor. Yani Yeşil Sol ayrı hesaplanıyor, TİP ayrı hesaplanıyor, CHP, AKP, MHP, o ittifaklarında aday çıkarması ayrı ayrı hesaplanıyor.
 
Bir vekil çıkarmak için asgari sayılarla bölüyorsunuz. Diyelim ki böldünüz böldünüz, son vekil 100 bin oyla çıkacak. İttifak diyelim ki bir A bölgesinde 110 bin oy aldı ama Yeşil Sol 95 bin oy aldı öbür 15 bin oy diğer partileri de aldı, o zaman 110 bin oyumuz birden çöpe gidiyor. Dolayısıyla böyle yerlerde seçmenden en kuvvetli durumda olan burada aday çıkarma ihtimali her halükarda çok yüksek olan Yeşil Sol’a oyunu vermesini istiyoruz. Diğer arkadaşlarımız ittifaktaki dostlarımızdır, başımız gözümüz üzere ama böyle bir matematik denklem var. Dolayısıyla buda seçmenin Yeşil Sol’a oy vermesi, oylarını dağıtmaması, tam tersine tek noktada toplaması, bizim başaramadığımız tek liste altında seçime girmeyi seçmenin fiilen gerçekleştirmesi gerekiyor. Dolayısıyla burada Yeşil Sol’a oy verecek olanların seçim kağıdında Emek ve Özgürlük İttifakı logosu altında yer alacak olan Yeşil Sol’a vermelerini istiyoruz ki, parlamentoya kazanabileceğimiz vekilleri, kazanmadan gitmeyelim. Bunu sağlayabilirsek eğer güçlü bir grupla ortaya çıkacağız.”
 
Seçimler için çalışmaların tüm bölgelerde başladığını da sözlerine ekleyen Asena,  ilerleyen süreçte bu çalışmaların daha da yoğunlaşacağını söyledi. 
 
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
 
Yeşil Sol Parti ile ülke sorunlarının çözümüne talip olduklarını aktaran Asena, yayımlayacakları seçim beyannamesine işaret ederek, “Beyannamemizde çok kapsamlı öneriler yer alıyor. Genel olarak baktığımız zaman Türkiye’de bütün halklar için eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin olduğu, gençlerin kendilerini özgürce var edebildikleri, söz hakkının olduğu bir topluma doğru vaatlerimiz var. Bu açıdan biz Türkiye’de doğanın haklarına saygılı, ekolojik tahribatı durduran, demokratik bir cumhuriyete doğru bir program hazırladık. Beyannamemizde yer alacak olan hususlar bunları içeriyor. Örnek olarak İstanbul Sözleşmesine geriye dönülmesi taleplerden bir tanesidir, sendikal hakların genişletilmesi, genç işçilerle olarak onların ücretlerinden kesilmeksizin mesleki gelişimini sağlaması, Kürt halkının haklarının tanınması, kayyum rejimlerine son verilmesi, İmralı tecridinin son bulması gibi bu toprakların kadim sorunlarına ilişkin bir dizi çözüm önerimiz var” dedi.
 
HALKLARIN UMUDU YEŞİL SOL
 
Asena, bu seçimde halkların umudunun Yeşil Sol Parti olacağını ifade ederek, “O umudun dışa vurumu bu seçimlerde Yeşil Sol olacak. Baktığımız zaman tarihimizde mücadele eden insanlar sürekli olarak HDP geleneğine bakalım, kaçıncı parti olduğunu görüyoruz. Bu seçimlerde de umudun temsilcisi Yeşil Sol” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.
 
MA / Ergin Çağlar
 

Diğer başlıklar

00:23 Cîzir'de bir korucu arabasında ölü bulundu
00:14 Şarbajêr’de SİHA saldırısı
04/06/2023
23:09 Ataol Behramoğlu’nun Bedlis söyleşisine engel
22:58 Kuzey Doğu Suriye’den çocuklar için çağrı
21:33 Licê’de hava hareketliliği
21:25 Buldan ve Sancar kongrede aday olmayacaklarını açıkladı
20:54 MKM'den Dengbêj Şakiro için anma
20:01 Direniş sonuç verdi: Irak ordusu Mexmûr'dan çekildi
19:06 Fransa’da 64 yaş kararnameleri Resmi Gazete’de
18:43 İkizköylülerden kömür isyanı
18:09 ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Sağlığa erişim engellendi
16:52 Din görevlileri okullara ‘Manevi danışman’ olarak atandı
16:32 Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile bir araya geldi
15:17 MEBYA-DER kongresi: Kürt halkı geri adım atmadı
14:59 TJA: Erkek aklının saldırılarına izin vermeyeceğiz
14:50 Son 5 günde 167 saldırı
14:38 Adalet Bakanı Tunç’tan ‘yeni Anayasa’ mesajı
14:37 Xarpêt’te göçük altında kalan işçi yaşamını yitirdi
13:58 Türkiye gıda enflasyonunda ilk 10’da
13:42 Görevi devralan Şimşek’ten ‘tek haneli enflasyon’ mesajı
13:24 Soylu dönemi kapandı
12:46 Şenyaşar ailesi: Zulme sessiz kalmayın
12:43 Suriye Dışişleri Bakanı Miqdat Irak’ta
12:38 Mexmûr kuşatması Fransa’da protesto edildi
10:33 8 yıl geçti: Katliamın arkasındaki güçler yargılanmalı
09:00 Temelli: Fikriyatımıza, paradigmamıza, halkımıza güvenelim
09:00 Gençlerden gelecek yorumu: Ya ekolojik toplum ya yok oluş
09:00 04 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:19 Erdoğan kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı
03/06/2023
23:53 DFG: Tutuklu gazeteci sayısı 79
22:53 İşsizliğin nedenini kadınlara bağlayan Şimşek ekonomi bakanı oldu
22:16 Erdoğan yeni kabineyi açıkladı
22:11 Erdoğan'ın yemin töreni: Barzani, Oğan, Aliyev ve Stoltenberg bir arada
20:06 Sınır ticareti yapan binlerce kişi gümrük kapısında bekletiliyor
18:37 Şenyaşar ailesi: Herkes işlediği suçun hesabını verecek
18:31 CİSST’ten ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Tecrit derinleşti
17:57 Cenevre’de Mexmûr için eylem
17:38 Şellavcı’nın katledilmesiyle ilgili 12 polis hakkında iddianame hazırlandı
17:25 CHP’nin Meclis grup yönetimi belli oldu
16:44 Ters kelepçeyle gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest
16:36 Kayyım Kürtçe park ismini sildirdi
16:27 Erdoğan ailesinin dünürü için yapılan imar değişikliğine izin çıkmadı
15:43 Cumartesi Anneleri: Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz
15:18 Erdoğan yemin etti
14:57 Ekolojistlerden 'Kömürsüz Türkiye' kampanyası
14:29 'Cezaevi Tenzire Acar’ın yaşamını tehlikeye atıyor'
14:27 TUHAY-DER kongresinde İmralı tecridine tepki
14:09 İHD: Ağız içi aramayı reddeden tutuklu tedavi olamıyor
14:03 KHK eylemi 63’üncü haftasında
13:38 Kaçırıldıktan sonra kendilerinden haber alınamadı
12:56 Licê'de askeri operasyon
12:39 AYM kararına rağmen Galatasaray Meydanı’nda abluka sürüyor
12:08 29 yıldır akıbetleri bilinmiyor
12:00 Amediyê’ye hava saldırısı
11:00 Hindistan'da tren kazasında ölü sayısı 288'e çıktı
10:55 CHP PM toplantısı başladı
10:05 Ablukaya karşı gece gündüz direniş
09:45 Kayyım arsaları satışa çıkardı
09:27 Barzani, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
09:01 ‘Türkiye’nin Kürtlere kaybettirecek kozu kalmadı’
09:01 Gazeteci Yalçın: Hakikati yazmaya devam edeceğiz
09:01 Yüzde 62 zihinsel engelli duvar yazılamalarıyla suçlandı
09:01 ÖHD’li Polat: Tecrit yüzyıllık devlet anlayışıdır
09:00 Refakatçisi olduğu tutuklu babasının durumunu anlattı
09:00 03 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
02/06/2023
23:32 Hiranur Vakfı’ndaki tecavüzü savunan okul müdürünü protesto ettiler
23:25 Bradost’ta mayın patlaması
21:59 İzmir’de 6 genç tutuklandı
21:10 Hindistan’da tren kazası: 50 ölü
21:04 Federe Kurdistan’da bir kadın ve 3 çocuk katledildi
21:01 EŞİK’ten vekillere kadın haklarını savunma çağrısı
20:39 Hezex'te ağır yaralanan çocuk yoğun bakımdan çıktı
18:54 ‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’
18:48 DSÖ: Sudan’da salgın riski artıyor
18:38 30 yıllık tutuklu Şahin’e kitlesel karşılama
17:39 AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımı onaylandı
17:08 Munzur Dağları’nda bilirkişi keşfi
17:04 İzmir Barosu'ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
16:57 Mayıs ayında erkekler 40 kadını katletti
16:36 Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
16:24 İHD’den Barış Nöbeti: Sandıktan çıkan iradeye kulak verilsin
15:52 Dersim Katliamı’nın tanığı Çiçe ve Duman yaşamını yitirdi
15:49 8 korucunun silahına el konuldu
15:40 O’Hearn: Dünyanın en karanlık sistemi İmralı'da
15:09 Özerk Yönetim'den Şam'a Sudan tepkisi
14:06 Meclis’te yemin töreni başladı
13:38 Emine Şenyaşar: Bu zulüm son bulsun
13:34 Dersim Dernekleri'nden otobüs saldırısına tepki
13:20 Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
13:16 Rektör harem selamlık 'pikniği' savundu
12:58 Ailelerden İmralı başvurusu
12:22 Yeşil Sol Parti Meclis görev dağılımını yaptı
11:59 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
11:50 Amed esnafının deprem destek kredisi kesildi
11:29 Karayılan: Kürt sorununun muhatabı partiler değil devlettir
11:12 Rektörden akademisyenlere 'idari ve adli ceza' tehdidi
10:59 Mexmûr direnişi 14'üncü gününde
09:45 Mayıs ayında 8 kez yasaklı silah kullanıldı
09:11 Eğitim Sen’den YKS çağrısı: Bu yanlıştan dönün
09:07 Özdemir: ‘Devlet aklı’nın Kürt siyasetini zayıflatma hamleleri sonuç almaz
09:05 'Tahrik' savunması yapmayan sanığa 'tahrik' indirimi yapıldı
09:04 Mexmûr’da direniş diyaloğun önünü açtı
09:04 ‘Erdoğan rejiminin saldırılarına karşı Kürtlerle birleşmeli’
09:03 Hak örgütleri: İhlallere karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
09:02 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutuklu felç geçirdi
09:01 Keskin: Seçimde en örgütlü davranan Kürtler oldu
09:01 Qerejdax'ın kara taşına şekil veriyor
09:00 02 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
01/06/2023
23:19 AP’de cezaevleri ve tecrit konferansı düzenlenecek
22:10 ABD'den Sudan'a yeni yaptırımlar
22:00 LeMan kapağına seçim sonuçlarını taşıdı
20:52 Mexmûr’daki direniş Luzern’de sahiplenildi
20:33 DEDAŞ 500 hanelik köyü karanlıkta bıraktı
19:48 Kadir Şeker tutuklandı
19:10 CHP MYK üyeleri istifa etti
18:45 Muğla ve Mersin'de Gezi anması
18:35 Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı
18:30 Bolu'da iş cinayeti
18:13 IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
17:58 İBB çalışanlarına saldıranlardan biri tutuklandı
17:40 Amed’te bir çay ocağına silahlı saldırı
17:15 30 yıllık tutuklu Mehmet Şahin tahliye oldu
16:37 Yeşil Sol Parti milletvekilleri toplandı
16:27 ‘Millet İttifakı 28 Mayıs itibariyle bitmiştir’
16:11 Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı
15:42 Şengal’de bir eve hava saldırısı
15:37 Çimento fabrikasına karşı çıkanlara soruşturma
15:18 DEDEF'ten 'örgütlenme' çağrısı
15:09 Erdoğan kutlamalarında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
15:03 Şirnex’te 14 bölgeye yasak
14:46 Şenyaşar ailesinden karikatürlü mesaj
14:26 Meclis yarın yemin töreniyle açılacak
14:06 Eren Keskin beraat etti
13:53 İran’da bir ayda 142 idam
13:49 Tutuklular havalandırmaya çıkarılmıyor
13:47 CHP MYK toplantısı başladı
12:55 Dolar durdurulamıyor!
12:50 Merkez Bankası’ndan KKM kararı
12:48 Bafil Talabani: Birlikten başka seçeneğimiz yok
12:06 Rosa Kadın Derneği yöneticisi beraat etti
11:50 İkinci tur kesin sonuçları açıklandı
11:33 HDP Sözcüsü Günay: Eleştiri-özeleştiriyle büyük kongreye yürüyeceğiz
11:31 Berkin Elvan karikatürü paylaşımına beraat
11:28 İran’da bir ayda 107 tutuklama
11:20 Aydoğan hakkındaki yakalama kararına dair talebe ret
10:56 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
10:53 Harem selamlık 'piknik' iptal edildi
10:43 29 yıl geçti: Muhsin Melik canını halkına adadı
10:39 AYM bekçilerin bazı yetkilerini iptal etti
10:14 Gebze’de işçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 13 yaralı