Yeşil Sol Parti halkların umudu olacak

img
İSTANBUL - Yeşil Sol Partisi’nin 14 Mayıs seçimlerinde halkların umudunun temsilcisi olacağını ifade eden Yeşil Sol Partisi MYK üyesi Ahmet Asena, tek hedeflerinin Demokratik Cumhuriyet olduğunu söyledi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), süren kapatma davası nedeniyle 14 Mayıs seçimlerine Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) listelerinde girecek. Emek ve Özgürlük İttifakı, seçim ittifak protokolünü 24 Mart’ta Yüksek Seçim Kurulu’na sunarken, ittifak bileşeni partiler ise seçim çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. 
 
Seçimlere Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında girecek olan Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Ahmet Asena ile seçim stratejileri, hedefleri ve çalışmalarına dair konuştuk.
 
ÖRGÜTLENMEYİ YENİDEN İNŞA ETMEK 
 
Türkiye halklarının AKP ve MHP iktidarına karşı uzun yıllardır direndiğini belirten Asena, bu kesimlerin şiddet ve baskıyla sindirilmeye çalışıldığını söyledi. Son olarak Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden sonra ortaya çıkan öfke ve isyanın toplumsal dinamiklerini ortaya çıkardığını ifade eden Asena, “Bu sesler ve itirazlar önümüzdeki seçim, bizler için ciddi bir alan açtı” diye belirtti. Bu seçimin yarının ülkesinde Demokratik Cumhuriyet’i inşa etmek için örgütlenme alanı yarattığına işaret eden Asena, bundan kaynaklı HDP ve onun bileşenlerinin de içerisinde bulunduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bu inşa için örgütlenmesi gerektiğini kaydetti.
 
DEMOKRATİK CUMHURİYET HEDEFİ
 
Seçimin stratejik önemine değinen Asena, “Sadece sandığa gidip, ‘oyu verdik, Erdoğan’ı gönderdik, 80-100 vekil seçtik’ diyerek, bitmeyecek bir süreç bu. Bu çok önemli stratejik bir hedef olarak önümüzde duruyor. Dar anlamda seçim stratejisine baktığımız zaman mevcut iktidarın gönderilmesi çok önemli. Bunun için bugün Yeşil Sol Parti ile seçime giren Emek ve Özgürlük İttifakı’na, seçmenin teveccüh etmesi lazım, halkın buraya doğru yönelmesini sağlamamız lazım. Bunu gerçekleştirebilirsek seçim stratejisi açısından toplumsal örgütlenmeyi sağlamış, Erdoğan’a ‘güle güle’ demiş ve demokratik cumhuriyetin kurulması adına ciddi bir adım atmış olabiliriz” ifadelerini kullandı. 
 
Türkiye’deki mevcut sorunlardan kurtulmanın tek yolunun Demokratik Cumhuriyet’le olduğunun atlını çizen Asena, “Temsili demokrasi artık sınırlarına dayanmış vaziyette ve yerelden yönetimlerle oluşturulacak, insanların katılımlarını sağlayacak bir Demokratik Cumhuriyet’e ihtiyaç var. Bu cumhuriyeti kurma şansı, bu toplumun önüne seçimle beraber gelecek diye umut ediyoruz. Eğer Demokratik Cumhuriyeti kurma hedefini kaybeden basit bir restorasyonla yetinirsek, bundan bir sonraki seçimlerde diyelim ki çok kötü bir tabloyla tekrar karşı karşıya kalabiliriz. Dolayısıyla sorun basit bir yerleştirme, basit bir düzenleme, yaraya ‘pansuman’ yapmak değil, kalıcı bir biçimde hastayı tedavi etmektir. Esas olarak halkların kendisini eşit ve özgür ortamda ifade ettiği, inanç gruplarının, emekçilerin, kadınların, gençlerin, kendilerini eşit ve özgür olarak orada buldukları bir Demokratik Cumhuriyet’i oluşturmak bugünün vazgeçilmez görevi” diye belirtti. 
 
KADIN VE GENÇLER 
 
HDP’nin seçimlere Yeşil Sol Parti ile girecek olmasından dolayı bugün başta Kürt halkı olmak üzere tüm toplumsal kesimlere Yeşil Sol’u tanıtmaları gerektiğinin altını çizen Asena, stratejik hedeflerinden birinin de bu olduğuna dikkat çekerek, “Yeşil Sol’u tanıtmanın ötesinde hazırlanmış olan Emek ve Özgürlük İttifakı programını, hazırlanıp kamuoyuna sunulacak olan seçim beyannamesini, Kürt halkına kendimizi anlatmak ve ilk defa oy kullanacak 7 milyon civarında seçmenin yüzünü buraya doğru dönmesini sağlamak. Seçim sürecinde kazanımlarımızdan biri onların ayaklanmasıdır. Bu noktada gençliğe, onların tavırlarını ortaya koymalarına ihtiyaç var. Gençlik her zaman toplumsal dinamiklerin önünde gelen mızrak ucudur. Bu görevin seçimlerde yerine getirileceğini düşünüyoruz. Kadın mücadelesinin yönünü bize dönmesini hedefliyoruz. Adımları zaten atılmış vaziyette, alanlar, sokaklar ‘jin, jiyan, azadî’ sloganıyla inliyorsa, bu mücadelenin tabanlarının bize doğru yöneleceğini tahmin ediyoruz. Önemli stratejik hedeflerimizden bir tanesi de bu” diye konuştu. 
 
SEÇMENE ÇAĞRI 
 
Asena, seçimlerde oy kullanacak seçmene şu uyarıda bulundu: “Mevcut ittifaklar yasasındaki değişimden sonra burada kritik bir noktanın altını çizmek istiyorum. Emek ve Özgürlük İttifakı maalesef tek liste olarak girmiyor seçimlere, 2 ya da 3 parti logosuyla seçime girecek. Şimdi mevcut seçim sistemine göre, bir ittifak barajı geçtiği zaman, o ittifakın içerisindeki bütün partiler barajı geçmiş oluyor. Ancak milletvekili hesabı yapılırken tek tek hesaplanıyor. Yani Yeşil Sol ayrı hesaplanıyor, TİP ayrı hesaplanıyor, CHP, AKP, MHP, o ittifaklarında aday çıkarması ayrı ayrı hesaplanıyor.
 
Bir vekil çıkarmak için asgari sayılarla bölüyorsunuz. Diyelim ki böldünüz böldünüz, son vekil 100 bin oyla çıkacak. İttifak diyelim ki bir A bölgesinde 110 bin oy aldı ama Yeşil Sol 95 bin oy aldı öbür 15 bin oy diğer partileri de aldı, o zaman 110 bin oyumuz birden çöpe gidiyor. Dolayısıyla böyle yerlerde seçmenden en kuvvetli durumda olan burada aday çıkarma ihtimali her halükarda çok yüksek olan Yeşil Sol’a oyunu vermesini istiyoruz. Diğer arkadaşlarımız ittifaktaki dostlarımızdır, başımız gözümüz üzere ama böyle bir matematik denklem var. Dolayısıyla buda seçmenin Yeşil Sol’a oy vermesi, oylarını dağıtmaması, tam tersine tek noktada toplaması, bizim başaramadığımız tek liste altında seçime girmeyi seçmenin fiilen gerçekleştirmesi gerekiyor. Dolayısıyla burada Yeşil Sol’a oy verecek olanların seçim kağıdında Emek ve Özgürlük İttifakı logosu altında yer alacak olan Yeşil Sol’a vermelerini istiyoruz ki, parlamentoya kazanabileceğimiz vekilleri, kazanmadan gitmeyelim. Bunu sağlayabilirsek eğer güçlü bir grupla ortaya çıkacağız.”
 
Seçimler için çalışmaların tüm bölgelerde başladığını da sözlerine ekleyen Asena,  ilerleyen süreçte bu çalışmaların daha da yoğunlaşacağını söyledi. 
 
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
 
Yeşil Sol Parti ile ülke sorunlarının çözümüne talip olduklarını aktaran Asena, yayımlayacakları seçim beyannamesine işaret ederek, “Beyannamemizde çok kapsamlı öneriler yer alıyor. Genel olarak baktığımız zaman Türkiye’de bütün halklar için eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin olduğu, gençlerin kendilerini özgürce var edebildikleri, söz hakkının olduğu bir topluma doğru vaatlerimiz var. Bu açıdan biz Türkiye’de doğanın haklarına saygılı, ekolojik tahribatı durduran, demokratik bir cumhuriyete doğru bir program hazırladık. Beyannamemizde yer alacak olan hususlar bunları içeriyor. Örnek olarak İstanbul Sözleşmesine geriye dönülmesi taleplerden bir tanesidir, sendikal hakların genişletilmesi, genç işçilerle olarak onların ücretlerinden kesilmeksizin mesleki gelişimini sağlaması, Kürt halkının haklarının tanınması, kayyum rejimlerine son verilmesi, İmralı tecridinin son bulması gibi bu toprakların kadim sorunlarına ilişkin bir dizi çözüm önerimiz var” dedi.
 
HALKLARIN UMUDU YEŞİL SOL
 
Asena, bu seçimde halkların umudunun Yeşil Sol Parti olacağını ifade ederek, “O umudun dışa vurumu bu seçimlerde Yeşil Sol olacak. Baktığımız zaman tarihimizde mücadele eden insanlar sürekli olarak HDP geleneğine bakalım, kaçıncı parti olduğunu görüyoruz. Bu seçimlerde de umudun temsilcisi Yeşil Sol” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.
 
MA / Ergin Çağlar
 

Diğer başlıklar

20:05 Uzman çavuş tacizi Manisa’da protesto edildi
19:24 Amed’de galibiyet sevinci
18:38 Nehre düşen çocuk hastaneye kaldırıldı
18:35 Şarbajêr’e SİHA saldırısında bir genç katledildi
17:23 Amedspor, Kastamonu engellini aştı
16:48 Gümüşhane seçimlerinin yenilenme talebine ret
16:39 Özsavunmada bulunan kadın gözaltına alındı
16:09 22 yaşında girdiği cezaevinden 52 yaşında çıktı
15:28 Hakan Fidan İran Dışişleri Bakanı ile görüştü
14:55 9 kişinin öldüğü silahlı kavganın firari zanlısı 10 ay sonra yakalandı
14:36 Nisêbîn’de tacize karşı yürüyüş: Şiddete karşı özsavunmamızı geliştireceğiz
13:36 Tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti farklı eylemlerle sürecek
13:05 Taciz faili uzman çavuşu darp eden 4 kişi serbest bırakıldı
12:45 İSİG: 3 ayda 425 işçi hayatını kaybetti
11:59 TJA’dan kampanyaya dair açıklama: Mücadele her koşulda sürecek
11:06 İran saldırının sonuçlandığını duyurdu, ABD’den İsrail’e uyarı
10:17 İsrail: İran yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırdı
10:14 İsrail çağrı yaptı: BM Güvenlik Konseyi bugün toplanıyor
09:51 Türkiye Metîna’da iki köyü bombaladı
09:44 Jin Dergi ‘Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol’ başlığıyla çıktı
09:11 Gazeteci Ahmet’ten 173 gündür haber yok
09:10 Ekonomist Önder: 'Beka' söylemi halklarda karşılık bulmadı
09:06 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:01 Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü!
09:00 14 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:54 THY ve Pegasus İran uçuşlarını iptal etti
13/04/2024
23:41 Soma’da iş cinayeti
23:28 İran, İsrail’e saldırı başlattı
22:52 Ürdün hava sahasını kapattı, İsrail'de okullar tatil edildi
22:42 Tecride karşı Kopenhag ve Mannheim’de miting
22:36 Şengalli kadınlar özsavunma hamlesi başlattı
20:33 Beyoğlu'nda silahlı saldırı: 1 kişi hayatını kaybetti
20:28 Zenûbiya Kadın Topluluğu'ndan şiddete dair açıklama
20:21 Gazeteci Dilan Oynaş tahliye edildi
19:13 Hedef gösterilen Evren Barış Yavuz tutuklandı
17:17 Teleferik kazasıyla ilgili 13 kişi hakkında gözaltı kararı
17:10 Meletî’de 3.7 büyüklüğünde deprem
17:05 Taciz faili uzman çavuş gözaltına alındı
16:58 1 Mayıs Platformu’ndan işçi katliamlarına karşı Taksim çağrısı
16:39 Teleferik faciasında 17 kişi hastaneye kaldırıldı
16:30 TJA'dan uzman çavuş tacizine tepki: Sessiz kalmayacağız
16:09 'Özgürlüğe yol olsun' diyerek fidan diktiler
16:08 Başkaya’nın ‘Uygarlık Paradigmasını Değiştirmek’ kitabı okuyucuyla buluştu
16:02 Edirne'de bir kadın katledildi
15:57 Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünde ısrarcıyız
15:52 DEM Parti Kadın Meclisi’nden uzman çavuş tacizine ilişkin açıklama
15:14 Pakistan’da silahlı saldırı: 10 kişi katledildi
15:06 İHD, hasta tutsak Demir, Güvel ve Zoraslan’ın tahliyesini istedi
14:49 Uzman çavuş tacizi yürüyüşle protesto edildi: Fail korumaya alındı
14:28 3 kişiyi katleden Cihan Oral hala yakalanmadı
14:08 Kayıp yakınları 3 kentte kaybettirilenlerin akıbetini sordu
13:55 Mexmûr’da yeni belediye eşbaşkanları belirlendi
13:54 Cumartesi Anneleri Ali İhsan Dağlı’nın faillerinin yargılanmasını istedi
13:32 Makine Mühendisleri Odası'ndan 'teleferik' açıklaması: Kontroller yapılmadı
13:28 Teleferik direği heyelan nedeniyle kırılmış!
13:00 Fransa’nın Türkiye’ye teslim ettiği kişi cezaevine konuldu
12:56 Avustralya’da alışveriş merkezine saldırı: 5 ölü
11:43 Eynerce Deresi fabrika atıkları nedeniyle köpüklü akıyor
11:30 Teleferik faciasında tahliye çalışmaları sürüyor: 128 kişi kurtarıldı
10:58 Mêrdîn'de ekmeğe yüzde 33 zam
10:51 MKM’de tenbûr atölyesi
10:03 İsrail’le ticarete dair paylaşıma gözaltı
09:44 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:42 Gazeteci Ahmet 172 gündür KDP istihbaratının elinde
09:37 Ege Denizi’nde deprem
09:25 Çand Ma'dan kitap ve tembur kampanyası
09:11 Gazeteci Işık: Erdoğan uluslararası görüşmelerle tutunacak dal arıyor
09:08 Depli besiciler dertli: Günü kurtarıyoruz
09:06 Tecavüze uğrayan kadın: Dayanışma güç verdi, artık korkmuyorum
09:02 Beşiktaş yangın faciası: 29 kişi denetimsiz çalışma sonucu yaşamını yitirdi
09:01 13 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
00:10 Bir kadını taciz eden uzman çavuş darp edildi
00:04 Antalya'daki teleferik kazasıyla ilgili soruşturma başlatıldı
12/04/2024
23:47 Serhat Gültekin Fransa tarafından Türkiye’ye teslim edildi
23:29 THY'nin Varşova-İstanbul seferinde bomba ihbarı
22:54 Amed-Êlih yolunda kaza
22:44 Antalya’daki teleferik kazasında 184 kişi kurtarılmayı bekliyor
21:27 BM: Gazze’de su yoluyla bulaşan hastalıklar yayılıyor
19:08 Mayın patlamasında 3 kişi yaşamını yitirdi
18:58 YSK, 22 itirazı reddetti
17:18 Licê’de eşbaşkanlar mazbatalarını aldı
17:12 HES’e karşı Uzungöl için mücadele çağrısı
16:45 Hatimoğulları: Konutlar depremzedelere ücretsiz teslim edilmeli
16:16 Av. Medet Serhat'ın mezarına dönük saldırı protesto edildi: DAİŞ zihniyeti
16:08 30 yıllık tutsak Şen’in tahliyesi ikinci kez ertelendi
15:12 Adalet Nöbeti'ne mesaj gönderen tutsak: Direnişiniz bize umut veriyor
13:25 DEM Parti'den Kobanê Davası'na çağrı: Özgürlüklerden yana tutum alın
13:04 Yaşamını yitiren Filistinli sayısı 33 bini geçti
12:52 Hatimoğulları Hatay’daki aileleri ziyaret etti
12:28 Bayram tatilinin 6 günlük bilançosu: 48 kişi yaşamını yitirdi
12:20 Banka ATM’lerinde bayram sonrası yeni dönem
12:19 BM, Filistin'in üyeliği için mutabakat sağlayamadı
10:31 Ebex’de şüpheli kadın ölümü
10:26 MKG: Evrim Alataş'ın gösterdiği ışık bize rehber oldu
10:14 Mexmur’da belediye seçimleri
09:28 Meletî’de 4.1 büyüklüğünde deprem
09:10 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:09 171 gün oldu: Gazeteci Ahmet’ten haber yok
09:08 Geçinemeyen üniversite öğrencileri: Sorumlusu iktidar
09:06 Siyaset Bilimci Aksoyoğlu: Wan, muhalefet için sınav iktidar için geri adım oldu
09:04 'Motivasyonu artmasın' diye yazdığı kitap kendisine verilmedi
09:02 Ekolojist Yanlıç: Madencilik talanına çözüm ekolojik bir sistem
09:01 Tecavüz, şantaj ve fuhuş: Fail korucu ve arkadaşları beraat ettirildi
09:00 12 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
11/04/2024
22:41 Gazze'ye yeni bir saldırı başlatıldı
21:51 30 yılın ardından tahliye oldu
20:56 Kürt partilerinin ortak siyasi tutum çalışmaları sürüyor
19:16 Adalet Nöbeti: Kürtler tarihi bir direniş gösteriyor
19:03 Demokratik kitle örgütlerinden Şenyaşar’a destek ziyareti
18:32 İsrail'den İran’a karşı hava tatbikatı
18:07 Amedspor’a para cezası
17:26 AP’de cezaevleri konferansı: Tecride karşı uluslararası bir ağ kurulmalı
16:23 YSK Başkanı Ahmet Yener: 4 yerde seçim yenilenecek
16:18 Bursa’da şüpheli kadın ölümü
16:09 1’inci Düsseldorf Kürt Film Festivali 25 Nisan’da başlıyor
15:59 Agirî’de dere taşınca evler su altında kaldı
15:19 Wan halkı çifte bayram kutluyor
14:46 Yurtsever Aşiretler: Kürdistan değerlerine ihanet edenlerin sofrasına oturmayın
13:57 DBP ve DEM Parti'nin bayramlaşma programında 'birlik' mesajı
13:56 Bakırhan: Kürtlere düşmanlık edenler kaybetti
13:36 Siyasi partilerden DEM Parti’ye bayram ziyareti
13:27 İki Êzidî çocuğu köleleştiren Iraklı çift Almanya’da tutuklandı
13:07 Hatimoğulları: Kürt sorunu için diyalog kapıları açılmalı
12:55 Amedspor maçı için kentte led ekranlar kurulacak
12:43 Üveyş Öcalan mezarı başında anıldı
12:19 Nikaragua, Berlin Büyükelçiliğini kapattı
11:57 Bayram tatilinin ilk 5 gününde trafikte 38 kişi öldü, 5 bin 26 kişi yaralandı
11:46 Ekrem İmamoğlu The Economist’e yazdı: Türkiye artık seçeneksiz değil
11:31 'Çocuk istismarı' suçundan 31 binden fazla dosya açıldı
10:56 AP mülteciliği zorlaştıran anlaşmayı onayladı
10:03 İsrail ile İran arasındaki gerilim yükseliyor
09:16 Akdeniz'de mülteci teknesi battı: 8 kişi yaşamını yitirdi
09:09 170 gündür kayıp Süleyman Ahmet'e dair başvurular yanıtsız
09:08 Abdullah Öcalan'ın 'İsyan tufanı': Üveyş Öcalan
09:06 HDP ve Yeşil Sol Parti binasına saldırı girişimiyle ilgili dava açıldı
09:04 Amed halkı belediyelerden nasıl bir hizmet bekliyor?
09:02 ‘Abdullah Öcalan’ın özgürleşmesi için herkes ayağa kalkmalı’
09:00 AKP’li yönetim belediyede okey masası kurmuş
09:00 11 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
10/04/2024
22:32 Sele kapılan çocuklardan biri yaşamını yitirdi
21:25 Olağanüstü itiraz süreci 14 Nisan'a kadar sürecek
20:40 9. Amed Tiyatro Festivali başlıyor
19:30 CPT önünde başlatılacak 'özgürlük' talepli eyleme çağrı
19:13 Minbic kırsalı bombalandı
18:35 İsrail saldırısında Haniye'nin 3 oğlu hayatını kaybetti
18:07 Ev baskınlarında 15 gözaltı
17:43 Katledilen avukat Serhat’ın mezarına saldırı
17:13 Tayvan’daki depremde can kaybı 16’ya çıktı
16:47 Şenyaşar'ın 'adalet' direnişi bayramda da devam etti
16:30 Biden, 33 bin insan öldükten sonra Netanyahu için 'hata yapıyor' dedi