EŞİK gönüllüsü: Kadınları yok sayanlara oy yok

img
İSTANBUL - Seçimlere hazırlanan siyasi partiler ve kurulan ittifakları yakından takip ettiklerini belirten EŞİK Gönüllüsü Avukat Yelda Koçak, eşit temsiliyete dikkat çekerek, “Kadınları yok sayanlara oy yok” dedi. 
 
14 Mayıs seçimlerine hazırlanan Türkiye, tarihi bir dönemecin eşiğinde. Seçim pazarlıkları sürerken, İstanbul Sözleşmesi’ne karşı kurulan eril ittifak, bir kez daha kadım kazanımlarına karşı gündemde. Muhalefet bloğuna karşı HÜDA PAR ile Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılmasıyla 6284 sayılı kanun ve nafaka hakkının kaldırılması ile başörtü yeniden gündemde öne çıktı. 
 
Kadın hakları ve kazanımları üzerinden yürütülen tartışma ile yapılan pazarlıklara dair Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) Gönüllüsü Avukat Yelda Koçak, değerlendirmelerde bulundu.
 
EŞİTLİK YASALARI TEHLİKEDE
 
Platform olarak seçim sürecinden önce “Eşit, özgür, şiddetsiz yaşam” forumları düzenlediklerini hatırlan Koçak, bu forumlarda uzun uzun kadınları bekleyen tehdit ve riskleri tartıştıklarını ifade etti. “Tek adam rejimi”nin bir gece yarısı İstanbul Sözleşmesi’ni feshettikten sonra Anayasa değişikliği önerisinin Meclis’e geldiğini hatırlatan Koçak, “Bu Anayasa değişikliği teklifinde ise başörtüsü serbestliği adı altında, kadınların giyim kuşamlarını sınırlayan ve sadece belirli bir dini yorumun tahakkümü altına sokan bir düzenleme getirmek istediler. EŞİK olarak buna karşı itirazlarımızı yaptık. Ancak ne yazık ki Medeni Kanun’da yer alan boşanma, velayet ve miras hakkı gibi çok önemli haklar da risk altında. Yani kadın-erkek eşitliği temeline dayanan haklarımızın hepsi tehdit altında” diye belirtti.
 
AMAÇ ŞERİATI GETİRMEK 
 
AKP-MHP iktidarının kendini kurtarmak için kadın kazanımlarını pazarlık konusu yaptığını kaydeden Koçak, “İktidarın Yeniden Refah Partisi ve HÜDA PAR gibi odaklar ile partilerle ittifak yapması kadın kazanımları açısından büyük tehlike arz ediyor. Özellikle HÜDA PAR’ın geçmişte Doğu ve Güneydoğu'da domuz bağı ve benzeri şeylerle insanları katletmesinden tanıyoruz.  Gonca Kuriş’in kayıp edilişi ve işkenceyle öldürülmesinden hatırlıyoruz. Yeniden Refah Partisi ve diğerlerinin taleplerine baktığımızda Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun veya 6284 Sayılı Kanunun kaldırılması şartını getiriyorlar. Bu kadın hakları, laiklik karşıtı hatta adıyla sanıyla şeriatla kadın haklarını ortadan kaldıran taleplerdir” ifadelerini kullandı. 
 
İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasının ardından şimdi de 6284 sayılı kanun üzerinden tartışmaların yürütülmesi ve seçim pazarlıklarının yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Koçak, “Anayasa’dan 6284 sayılı yasanın kaldırılması, kuran derslerinin ve medreselerin açılması, bütün eğitim basamaklarında bu derslerin konması bütün bunlar Türkiye Cumhuriyeti’nin mevcut Anayasası ile bağdaşmıyor. Bugün AKP ve bu ittifaklar bunu yapmak istiyor. Bunun çok tehlikeli bir gidişat olduğunu söylemek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, demokratik yapısının her zerresini ortadan kaldırma çalışması anlamına geliyor. Laik, bilimsel, demokratik bir hukuk devletini değil şeriatı getirmeye çalışıyorlar” dedi.
 
NAFAKA HAKKI
 
İktidarın yıllardır “Süresiz nafakayı kaldıracağız” söylemlerinin yanı sıra bunu seçim vaadi olarak sunduğunu dile getiren Koçak, şöyle dedi: “Tayyip Erdoğan'ın en son açıklamalarından biri yoksul kadınların çocuğunun temel ihtiyaçlarını karşılamaya katkı sağlayan yoksulluk nafakanın kaldırılması oldu. Bunu bir şart olarak koşuyorlar. Kadınların nafaka hakkı da tehlike altında. Nafaka, ev içi emeğini aile birliğine sunan kadınlara bağlanıyor. Çocuklara bağlanıyor. Bunlara karşı çıkıyorlar. Taleplerine baktığımızda Kuran kurslarının açılması, medreselerin açılması var. Bu ülkede zaten bir tarikat sorunu varken daha da kurumsal hale getirmek istiyorlar ve bunu Milli Eğitim Bakanlığı’nın yerine ikame edecek bir pozisyona sokmak istiyorlar.”
 
KADINLAR SANDIĞA GİTMELİ
 
Tarikat ve cemaatlerin hukuken kapatılması gerekirken, aksine iktidar eliyle çoğaltılarak daha da aktifleştirildiğine dikkat çeken Koçak, “Normalde Tekke ve Zaviyelerin kapatılması gerekirken, Cumhuriyetin kanunlarıyla,  çeşitli dernek ve vakıf adı altında ticari bağlantı ve işlerle varlıklarını devam ettiriyorlar. Bu tarikat ve cemaatlerin aslında sorun olmaktan çıkarılmaları gerekir. Kadınların bu gerici zihniyete karşı mücadelesi devam edecek. Türkiye’de 14 Mayıs'ta bir seçim olacak. Kadınları bekleyen tehdit ve risklerin neler olduğunu anlatmamız gerekiyor. 6 yaşında bir çocuğun evlilik adı altında istismar edilişinin yaşandığı tarikat ve cemaatlerin, tüm ülkeye ve devlet kaynaklarıyla yayılmasının önünü açacak ya da kapatacak bir seçim olduğunu anlatmak gerekiyor. Çocuk evliliklerin yaşını aşağıya çekip, istismarı suç olmaktan çıkarmaya çalışıyorlar. Bu suçu işleyenleri affetmeye çalışıyorlar. Bu seçimde bu oylanacak. Kadınların bunu düşünerek seçim sandığına gitmesi gerekiyor” diye belirtti.
 
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN 
 
EŞİK olarak seçimlerden beklentileri ve taleplerini dile getiren Koçak, şunları belirtti: “Bir kere İstanbul Sözleşmesi’ni bir köşeye yazmamız gerekiyor. Bu talebimiz bütün ittifaklar için geçerli. Gerek Millet İttifakı gerekse Emek ve Özgürlük İttifakı için de geçerli. Son durumda Emek ve Özgürlük İttifakı, daha açık ve daha samimi, metinlerinde doğrudan yer veriyor. Ama Millet İttifakı metinlerinde doğrudan yer vermese de Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener ‘24 saat içinde tekrar İstanbul Sözleşmesi’ni imzalayacağız’ diyorlar. Biz sadece İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanması değil, hakkıyla uygulanmasını talep ediyoruz. Bunu bekliyoruz. Bunun için mücadele edeceğiz. 6284 Sayılı Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele Yasası’nın gerçek anlamda uygulanmasını kadınlar için koruyucu hükümlerin sonuna kadar uygulanmasını talep ediyoruz.”
 
EŞİT TEMSİLİYET
 
Eşit temsiliyetin önemine vurgu yapan Koçak, “Henüz milletvekili listeleri yayınlanmadı. Meclis bileşenleri kimler? Bu çok önemli. Belki de şuan en güncel olarak hatırlatmamız gereken konulardan biri fermuar sistemi ve eşit temsiliyettir. Kadınların Meclis’te eşit şekilde ve seçilebilecekleri yerlerde gösterilip, eşit bir şekilde Meclis’te yer almaları gerekiyor. Bu bizim önemli talebimiz budur. Bunun dışında kazanılmış haklarımıza müdahale edilmemesi, gasp edilen haklarımızın ise daha iyi bir hale getirilmesini istiyoruz. Özellikle deprem sürecinde 6284 sayılı kanuna en çok ihtiyaç duyulan dönemdir. Çünkü kadınlar, evlerinden yurtlarından çıkıp çadır kentlerde, konteynırlarda yaşıyorlar. Yine gönderildikleri illerde iç göç yaşayan kadınlar,  çocuklar ve LGBTİ+lar var. Herhangi bir suç, tehdit ve riske karşı 6284 sayılı kanunun etkili bir şekilde uygulanması ve bunun mekanizmalarının derhal kurulması gerekiyor. Deprem ve yıkımın yaşandığı illerde henüz bir alternatif ŞÖNİM kurulmadı. Bu mekanizmalar harekete geçirilmelidir. Hem deprem bölgesindeki hem de iç göç yaşayan yurttaşların talepleri ve temel ihtiyaçlarının unutulmaması gerekiyor” dedi. 
 
AYDINLIK VE KARANLIĞIN SEÇİMİ 
 
Kadınlar olarak gerici yapılanmalara karşı laik, bilimsel, demokratik seçim vaatlerini görmek istediklerini sözlerine ekleyen Koçak, şöyle devam etti: “Aslında laikliğin ne kadar önemli olduğunu Cumhur İttifakı ile girilen ittifak pazarlığında gördük. Bu seçim aydınlık ve karanlığın savaşı gibi ya da seçimi gibi olacak. Oy kullanırken şuna dikkat etmek gerekiyor; kimler bizden oy istiyor? Kimler kadınlardan oy istiyor? Kazanılmış hakları ortadan kaldırmaya çalışanlara, İstanbul Sözleşmesi’nden imzayı çekenlere, ‘6284 sayılı kanunu kaldıracağız’ diyenlere kısacası kadınları yok sayanlara oy yok.” 
 
MA / Esra Solin Dal
 

Diğer başlıklar

00:23 Cîzir'de bir korucu arabasında ölü bulundu
00:14 Şarbajêr’de SİHA saldırısı
04/06/2023
23:09 Ataol Behramoğlu’nun Bedlis söyleşisine engel
22:58 Kuzey Doğu Suriye’den çocuklar için çağrı
21:33 Licê’de hava hareketliliği
21:25 Buldan ve Sancar kongrede aday olmayacaklarını açıkladı
20:54 MKM'den Dengbêj Şakiro için anma
20:01 Direniş sonuç verdi: Irak ordusu Mexmûr'dan çekildi
19:06 Fransa’da 64 yaş kararnameleri Resmi Gazete’de
18:43 İkizköylülerden kömür isyanı
18:09 ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Sağlığa erişim engellendi
16:52 Din görevlileri okullara ‘Manevi danışman’ olarak atandı
16:32 Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile bir araya geldi
15:17 MEBYA-DER kongresi: Kürt halkı geri adım atmadı
14:59 TJA: Erkek aklının saldırılarına izin vermeyeceğiz
14:50 Son 5 günde 167 saldırı
14:38 Adalet Bakanı Tunç’tan ‘yeni Anayasa’ mesajı
14:37 Xarpêt’te göçük altında kalan işçi yaşamını yitirdi
13:58 Türkiye gıda enflasyonunda ilk 10’da
13:42 Görevi devralan Şimşek’ten ‘tek haneli enflasyon’ mesajı
13:24 Soylu dönemi kapandı
12:46 Şenyaşar ailesi: Zulme sessiz kalmayın
12:43 Suriye Dışişleri Bakanı Miqdat Irak’ta
12:38 Mexmûr kuşatması Fransa’da protesto edildi
10:33 8 yıl geçti: Katliamın arkasındaki güçler yargılanmalı
09:00 Temelli: Fikriyatımıza, paradigmamıza, halkımıza güvenelim
09:00 Gençlerden gelecek yorumu: Ya ekolojik toplum ya yok oluş
09:00 04 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:19 Erdoğan kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı
03/06/2023
23:53 DFG: Tutuklu gazeteci sayısı 79
22:53 İşsizliğin nedenini kadınlara bağlayan Şimşek ekonomi bakanı oldu
22:16 Erdoğan yeni kabineyi açıkladı
22:11 Erdoğan'ın yemin töreni: Barzani, Oğan, Aliyev ve Stoltenberg bir arada
20:06 Sınır ticareti yapan binlerce kişi gümrük kapısında bekletiliyor
18:37 Şenyaşar ailesi: Herkes işlediği suçun hesabını verecek
18:31 CİSST’ten ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Tecrit derinleşti
17:57 Cenevre’de Mexmûr için eylem
17:38 Şellavcı’nın katledilmesiyle ilgili 12 polis hakkında iddianame hazırlandı
17:25 CHP’nin Meclis grup yönetimi belli oldu
16:44 Ters kelepçeyle gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest
16:36 Kayyım Kürtçe park ismini sildirdi
16:27 Erdoğan ailesinin dünürü için yapılan imar değişikliğine izin çıkmadı
15:43 Cumartesi Anneleri: Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz
15:18 Erdoğan yemin etti
14:57 Ekolojistlerden 'Kömürsüz Türkiye' kampanyası
14:29 'Cezaevi Tenzire Acar’ın yaşamını tehlikeye atıyor'
14:27 TUHAY-DER kongresinde İmralı tecridine tepki
14:09 İHD: Ağız içi aramayı reddeden tutuklu tedavi olamıyor
14:03 KHK eylemi 63’üncü haftasında
13:38 Kaçırıldıktan sonra kendilerinden haber alınamadı
12:56 Licê'de askeri operasyon
12:39 AYM kararına rağmen Galatasaray Meydanı’nda abluka sürüyor
12:08 29 yıldır akıbetleri bilinmiyor
12:00 Amediyê’ye hava saldırısı
11:00 Hindistan'da tren kazasında ölü sayısı 288'e çıktı
10:55 CHP PM toplantısı başladı
10:05 Ablukaya karşı gece gündüz direniş
09:45 Kayyım arsaları satışa çıkardı
09:27 Barzani, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
09:01 ‘Türkiye’nin Kürtlere kaybettirecek kozu kalmadı’
09:01 Gazeteci Yalçın: Hakikati yazmaya devam edeceğiz
09:01 Yüzde 62 zihinsel engelli duvar yazılamalarıyla suçlandı
09:01 ÖHD’li Polat: Tecrit yüzyıllık devlet anlayışıdır
09:00 Refakatçisi olduğu tutuklu babasının durumunu anlattı
09:00 03 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
02/06/2023
23:32 Hiranur Vakfı’ndaki tecavüzü savunan okul müdürünü protesto ettiler
23:25 Bradost’ta mayın patlaması
21:59 İzmir’de 6 genç tutuklandı
21:10 Hindistan’da tren kazası: 50 ölü
21:04 Federe Kurdistan’da bir kadın ve 3 çocuk katledildi
21:01 EŞİK’ten vekillere kadın haklarını savunma çağrısı
20:39 Hezex'te ağır yaralanan çocuk yoğun bakımdan çıktı
18:54 ‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’
18:48 DSÖ: Sudan’da salgın riski artıyor
18:38 30 yıllık tutuklu Şahin’e kitlesel karşılama
17:39 AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımı onaylandı
17:08 Munzur Dağları’nda bilirkişi keşfi
17:04 İzmir Barosu'ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
16:57 Mayıs ayında erkekler 40 kadını katletti
16:36 Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
16:24 İHD’den Barış Nöbeti: Sandıktan çıkan iradeye kulak verilsin
15:52 Dersim Katliamı’nın tanığı Çiçe ve Duman yaşamını yitirdi
15:49 8 korucunun silahına el konuldu
15:40 O’Hearn: Dünyanın en karanlık sistemi İmralı'da
15:09 Özerk Yönetim'den Şam'a Sudan tepkisi
14:06 Meclis’te yemin töreni başladı
13:38 Emine Şenyaşar: Bu zulüm son bulsun
13:34 Dersim Dernekleri'nden otobüs saldırısına tepki
13:20 Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
13:16 Rektör harem selamlık 'pikniği' savundu
12:58 Ailelerden İmralı başvurusu
12:22 Yeşil Sol Parti Meclis görev dağılımını yaptı
11:59 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
11:50 Amed esnafının deprem destek kredisi kesildi
11:29 Karayılan: Kürt sorununun muhatabı partiler değil devlettir
11:12 Rektörden akademisyenlere 'idari ve adli ceza' tehdidi
10:59 Mexmûr direnişi 14'üncü gününde
09:45 Mayıs ayında 8 kez yasaklı silah kullanıldı
09:11 Eğitim Sen’den YKS çağrısı: Bu yanlıştan dönün
09:07 Özdemir: ‘Devlet aklı’nın Kürt siyasetini zayıflatma hamleleri sonuç almaz
09:05 'Tahrik' savunması yapmayan sanığa 'tahrik' indirimi yapıldı
09:04 Mexmûr’da direniş diyaloğun önünü açtı
09:04 ‘Erdoğan rejiminin saldırılarına karşı Kürtlerle birleşmeli’
09:03 Hak örgütleri: İhlallere karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
09:02 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutuklu felç geçirdi
09:01 Keskin: Seçimde en örgütlü davranan Kürtler oldu
09:01 Qerejdax'ın kara taşına şekil veriyor
09:00 02 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
01/06/2023
23:19 AP’de cezaevleri ve tecrit konferansı düzenlenecek
22:10 ABD'den Sudan'a yeni yaptırımlar
22:00 LeMan kapağına seçim sonuçlarını taşıdı
20:52 Mexmûr’daki direniş Luzern’de sahiplenildi
20:33 DEDAŞ 500 hanelik köyü karanlıkta bıraktı
19:48 Kadir Şeker tutuklandı
19:10 CHP MYK üyeleri istifa etti
18:45 Muğla ve Mersin'de Gezi anması
18:35 Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı
18:30 Bolu'da iş cinayeti
18:13 IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
17:58 İBB çalışanlarına saldıranlardan biri tutuklandı
17:40 Amed’te bir çay ocağına silahlı saldırı
17:15 30 yıllık tutuklu Mehmet Şahin tahliye oldu
16:37 Yeşil Sol Parti milletvekilleri toplandı
16:27 ‘Millet İttifakı 28 Mayıs itibariyle bitmiştir’
16:11 Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı
15:42 Şengal’de bir eve hava saldırısı
15:37 Çimento fabrikasına karşı çıkanlara soruşturma
15:18 DEDEF'ten 'örgütlenme' çağrısı
15:09 Erdoğan kutlamalarında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
15:03 Şirnex’te 14 bölgeye yasak
14:46 Şenyaşar ailesinden karikatürlü mesaj
14:26 Meclis yarın yemin töreniyle açılacak
14:06 Eren Keskin beraat etti
13:53 İran’da bir ayda 142 idam
13:49 Tutuklular havalandırmaya çıkarılmıyor
13:47 CHP MYK toplantısı başladı
12:55 Dolar durdurulamıyor!
12:50 Merkez Bankası’ndan KKM kararı
12:48 Bafil Talabani: Birlikten başka seçeneğimiz yok
12:06 Rosa Kadın Derneği yöneticisi beraat etti
11:50 İkinci tur kesin sonuçları açıklandı
11:33 HDP Sözcüsü Günay: Eleştiri-özeleştiriyle büyük kongreye yürüyeceğiz
11:31 Berkin Elvan karikatürü paylaşımına beraat
11:28 İran’da bir ayda 107 tutuklama
11:20 Aydoğan hakkındaki yakalama kararına dair talebe ret
10:56 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
10:53 Harem selamlık 'piknik' iptal edildi
10:43 29 yıl geçti: Muhsin Melik canını halkına adadı
10:39 AYM bekçilerin bazı yetkilerini iptal etti
10:14 Gebze’de işçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 13 yaralı