Oramar: Qazi’nin direnişi Öcalan’ın başlattığı mücadeleyle birleşti

img
WAN - Kurdistan Cumhuriyeti’nin kurucusu Qazi Muhammed’in idamının üzerinden 75 yıl geçti. Yazar Kakshar Oramar, “Qazi’nin direnişinin bugün Sayın Öcalan’ın başlattığı mücadele ile birleşmiş ve İran’da ‘Jin jiyan azadî’ felsefesi ile sürüyor” dedi. 
 
İran’ın Mahabad kentinde Kürdistan Cumhuriyeti’ni ilan eden Qazi Muhammed’in, idam edilmesinin üzerinden 75 yıl geçti. Mahabad’ta önde gelen Kadı ailesinden olan ve 1893'te dünyaya gelen Qazi Muhammed, öğrenimini Kutabhane adı verilen bir din okulunda tamamladı. Öğrenim hayatından sonra Mahabad Vakıflar Dairesi Müdürlüğünü yapan Qazi, babası Kadı Ali’nin ölümünden sonra Mahabad’ta Kadılık görevini üstlendi. Bir süre sonra Qazi, Mahabad'da hakimlik görevini yaptı. 1945 yılında Komeleyê Jiyanêwê Kurdistan örgütüne üye oldu. Kısa bir süre sonra örgüte liderlik yapan Qazi, 22 Ocak 1946'da Komara Kurdistan’ı ilan etti.
 
 
CUMHURİYET İLAN EDİLDİ
 
76 yıl önce 22 Ocak 1946’da Mahabad kentinin Çarçıra Meydanı'nda Kürdistan Bayrağı göndere çekilerek Kürdistan Cumhuriyeti’ni ilan eden Qazi Muhammed, 11 Şubat 1946’da yapılan parlamento toplantısında, Cumhurbaşkanı seçildi. Qazi Muhammed parlamentodaki yemin töreninde, “Yüce Allah'ın adına, kutsal Kuran-ı Kerim, ülkem ve bayrağım üzerine ant içiyorum ki, kanımın son damlasına ve son nefesime kadar, canımla ve malımla, özgürlük yolunda bayrağımızın göklerde dalgalanması uğruna çalışacağım” şeklinde yemin etti.  Aynı gün parlamento, Kürt şair Yunus Rauf tarafından 1938 yılında Kurdistan eyaletinde bulunan hapishanede yazdığı “Ey Raqip” şiiri ulusal marş olarak kabul edildi. Kürdistan Cumhuriyeti’nin 11 ay süresince hak ve özgürlüklerden eğitime, diplomasiden ulusal hakların korunmasına, kültürel, basın ve yayın alanında birçok başarılı politikaya imza atıldı. Kürtçe resmi dil ilan edilirken, etiğimde Kürtçe ders verilmeye başlandı. Kurdistan gazetesi yanı sıra Hawar, Hilale, Agir, Gelawêj ve Nıştiman dergileri yayınlandı. Kürtçe radyo yayımları başlatıldı ve Kürt dili ve edebiyatının gelişmesi için çalışmalar yürütüldü.
 
Kurdistan Cumhuriyeti’ne dair “Yadigaren Komara Kurdistan a Sala 1946’an” adlı kitabı kaleme alan yazar ve gazeteci Kakshar Oramar, Komara Kurdistan ve Qazi Muhammed’e dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.
 
Kakshar Oramar
 
CUMHURÎ KURDİSTAN
 
İlan edilen cumhuriyetin birçok kesim tarafından  “Komara Kurdistana Mahabad/ Kürdistan Mahabad Cumhuriyeti” şeklinde isimlendirildiğini, ancak asıl ismin “Cumhurî Kurdistan” olduğunu ifade eden Oramar, “Cumhuriyetin gerçek ismi Cumhurî Kurdistan’dır. O dönemde bazı tabelalarda, Kürtçe yayınlanan gazete ve dergilerde Cumhurî Kurdistan ismi kullanılıyor. ‘Komara Kurdistana Mahabad’ ismi Archie Roosevelt William Eagleton Jr. tarafından 1960 yılında kaleme alınan ‘The Kurdish Repuclic as Mahabad 1946’ kitabıyla birlikte Kürdistan Mahabad Cumhuriyeti şeklinde anılmaya başlanıyor. Fransa’da 2005 yılında Eagleton ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdim. Kurdistan Cumhuriyeti ismini, neden Mahabad Kürt Cumhuriyeti şeklinde yazıp küçük bir şeymiş gibi lanse etmeye çalıştığını sorup, kendisini eleştirdim. Eagleton, eleştirileri kabul etti ve bana şunları söyledi: ‘1960'larda İran'ın izni üzerine gidebildim ve araştırma yapabildim. Ancak İran istihbaratı Kurdistan ismini çok kullanmamamı söylediler. Bu nedenle böyle bir isim verdim’” diye belirtti.
 
CUMHURİYETİN SINIRLARI
 
Cumhurî/Komara Kurdistan’ın sınırlarının sadece Mahabad kenti olmadığını, Urmiye, Salmas, Mako, Xoy'un bir bölümü, Kutur, Serdeşt, Pirenşer, Şino, Mahabad ve Bokan kentlerinin cumhuriyetin sınırları içerisinde yer aldığını kaydeden Oramar, “Tabi, Qazi Muhammed, Kurdistan Cumhuriyeti kurdu ancak onun hayali büyük Kurdistan’dı. Zaten not defterinde,  büyük Kurdistan haritası vardı ve Kürt birliğinin sağlanmasından yanaydı. Görüşmelerinde her zaman kendilerinin, Şeyh Sait, İshak Nuri Paşa, Simkokê Şikak ve Şeyh Ubeydullah’ın devamı olduklarını söylüyordu” anlattı. 
 
CUMHURİYET’TE YAPILAN POLİTİKALAR
 
Yaklaşık bir yıl süren Komara Kurdistan’da her şeyin sistematik hale getirilmeye çalışıldığını ifade eden Oramar, “O dönemde birçok karar veriliyor ve bu kararlardan biri de Rojhilat'ta Kürt topraklarının tamamını bir araya getirme kararıdır. Tabi, o dönem yeteri güçleri olmaması nedeniyle bir şey yapamıyorlar. Kürtçe resmi dil oluyor ve eğitim Kürtçe verilmeye başlıyor. Kürtçe Kurdistan adında dergi ve gazete çıkarılıyor. Niştiman adında bir dergi çıkarılıyor. Bokan kentinde çocuklar için Kürtçe dergi ve kitaplar basılıyor. Mahabad'ta yaşayan Ermeni ve Yahudiler’e de eşit haklar tanınıyor. Kadınları erkeklerle eşit haklarda yaşamaya başlıyor öyle ki, Qazi Muhammed’in desteği ile eşi kadın örgütlemesi yapmaya başlamıştı. Bir kadın birliği topluluğu oluşturulmaya çalışıldı. Hatta o dönemde, kadınlara tanınan eşit haklar nedeniyle Qazi, bazı şeyh ve meleler tarafından ‘kafir’ ilan ediliyor. Qazi Muhammed diktatörlük yapmak yerine, Mahabat’ta bulunan Abbas Ağa Camisi'nde kendisini ‘kafir’ ilan eden şeyh ve melelerle 6 gün süren tartışmalar yürütüyor. Yapılan tartışmalar sonunda şeyh ve melleler, kadınların eşit haklara sahip olduğuna ikna ediliyor. Yapılan şeylerden biri de, Rusya'ya askeri yüksekokul için 60 öğrenci gönderiliyor” şeklinde sıraladı.
 
 
ANLAŞMAYA UYULMADI
 
Qazi Muhammed’in diplomasi alanında Azerbaycan hükümeti ile ilişkiler başlattığını ve Kurdistan ile Azerbaycan hükümeti ile bir anlaşma gerçekleştirdiğini kaydeden Oramar, “Yapılan anlaşmada, olası bir İran saldırısı üzerine birlik içerisinde hareket edilip, karşı konulacaktı. İki hükümet, topraklarında bulunan Kürt ve Azerilerin haklarına saygı gösterecekti. Herkes anadilinde eğitim görebilecek. Nüfusun çoğunluğuna göre birinci ve ikinci resmi diller sağlanacak. Ancak Azerbaycan hükümeti anlaşmaya uymadı ve Kürtlerin kendi egemenliklerine altına girmeyi planladı. Qazi buna karşı çıktı ve anlaşma sonlandırıldı” bilgisini paylaştı.
 
KÜRT ULUSAL BİRLİĞİ
 
Qazi Muhammed’in birlik talebini hatırlatan Oramar, devamında “Kürt halkı birçok katliama maruz kaldı. Bu katliam ve saldırılara karşı Qazi, 75 yıl önce ‘Kürt Ulusal Birliği’ dedi ve dediği halen geçerli. Qazi’nin yarattığı direniş bugün Sayın Öcalan’ın başlattığı mücadele ile birleşmiş ve İran’da ‘Jin jiyan azadî’ felsefesi ile sürüyor. Qazi'nin birlik talebi ve arzusunu olan birlik vurgusunu hatırlamamız ve ona göre bir Kürt mücadele zemini sağlanmamız gerekiyor” dedi.
 
İDAM EDİLDİ
 
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSBC) 1941 yılında işgal ettiği İran ve Rojhilat’tan 16 Kasım 1946'da çekildiğini belirten Oramar, şöyle devam etti; “İngiltere'nin desteğini alan İran, Komara Kurdistan’a saldırmaya başladı. Olası katliamlara karşı halkla toplantılar yapan Qazi Muhammed, halkın talebi üzerine İran yönetimiyle anlaşma kararı aldı. İran Ordusu 17 Aralık 1946 yılında Mahabad kentine girdi ve Mahabad Kürt Cumhuriyeti'ne son verdi.  Qazi Muhammed, kardeşi Sedr Qazi ile kuzeni Seyf Qazi, 2 gün süren göstermelik yargılamanın ardından 31 Mart 1947'de Çarçıra Meydanı’nda idam edildi.”
 
 
‘QAZİ’NİN VASİYETİ’
 
Qazi Muhammed’in idam öncesi kaleme aldığı vasiyet şöyle: “Ben ömrümün son saatlerini yaşıyorum. Allah aşkına, bir birinize düşmanlık etmeyin, bir birinizi destekleyerek düşmana ve zalimlere karşı durun! Kendinizi düşmana ucuz satmayın! Kürt halkının düşmanları çoktur, zorba ve acımasızdırlar. Her halkın, ulusun başarısının sembolü, birliktir, işbirliği ve dayanışmadır. Birliğini sağlamayan, ittifakı olmayan her halk, her zaman düşmanın baskısına maruz kalır, ezilir. Kürtlerin, yeryüzünde yaşayan diğer halklardan hiç bir eksiği yoktur. Hatta siz yiğitliğinizle, fedakârlığınızla, baskıdan kurtulan halklardan daha ileridesiniz. Düşman, işinin gerektiği kadarıyla sizi ister ve işi bittikten sonra size hiç acımaz, sizi hiç affetmez. Düşmanlarının zulmünden kurtulan halklar da sizin gibiydiler, ama onlar kurtuluş için birliklerini sağlamışlardı. Yeryüzündeki tüm halklar gibi artık siz de baskıdan kurtulun. Birlik olursanız, birbirinizi kıskanmazsanız, kendinizi düşmana satmazsanız, siz de kurtulursunuz.”
 
MA / Cengiz Özbasar

Diğer başlıklar

00:23 Cîzir'de bir korucu arabasında ölü bulundu
00:14 Şarbajêr’de SİHA saldırısı
04/06/2023
23:09 Ataol Behramoğlu’nun Bedlis söyleşisine engel
22:58 Kuzey Doğu Suriye’den çocuklar için çağrı
21:33 Licê’de hava hareketliliği
21:25 Buldan ve Sancar kongrede aday olmayacaklarını açıkladı
20:54 MKM'den Dengbêj Şakiro için anma
20:01 Direniş sonuç verdi: Irak ordusu Mexmûr'dan çekildi
19:06 Fransa’da 64 yaş kararnameleri Resmi Gazete’de
18:43 İkizköylülerden kömür isyanı
18:09 ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Sağlığa erişim engellendi
16:52 Din görevlileri okullara ‘Manevi danışman’ olarak atandı
16:32 Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile bir araya geldi
15:17 MEBYA-DER kongresi: Kürt halkı geri adım atmadı
14:59 TJA: Erkek aklının saldırılarına izin vermeyeceğiz
14:50 Son 5 günde 167 saldırı
14:38 Adalet Bakanı Tunç’tan ‘yeni Anayasa’ mesajı
14:37 Xarpêt’te göçük altında kalan işçi yaşamını yitirdi
13:58 Türkiye gıda enflasyonunda ilk 10’da
13:42 Görevi devralan Şimşek’ten ‘tek haneli enflasyon’ mesajı
13:24 Soylu dönemi kapandı
12:46 Şenyaşar ailesi: Zulme sessiz kalmayın
12:43 Suriye Dışişleri Bakanı Miqdat Irak’ta
12:38 Mexmûr kuşatması Fransa’da protesto edildi
10:33 8 yıl geçti: Katliamın arkasındaki güçler yargılanmalı
09:00 Temelli: Fikriyatımıza, paradigmamıza, halkımıza güvenelim
09:00 Gençlerden gelecek yorumu: Ya ekolojik toplum ya yok oluş
09:00 04 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:19 Erdoğan kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı
03/06/2023
23:53 DFG: Tutuklu gazeteci sayısı 79
22:53 İşsizliğin nedenini kadınlara bağlayan Şimşek ekonomi bakanı oldu
22:16 Erdoğan yeni kabineyi açıkladı
22:11 Erdoğan'ın yemin töreni: Barzani, Oğan, Aliyev ve Stoltenberg bir arada
20:06 Sınır ticareti yapan binlerce kişi gümrük kapısında bekletiliyor
18:37 Şenyaşar ailesi: Herkes işlediği suçun hesabını verecek
18:31 CİSST’ten ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Tecrit derinleşti
17:57 Cenevre’de Mexmûr için eylem
17:38 Şellavcı’nın katledilmesiyle ilgili 12 polis hakkında iddianame hazırlandı
17:25 CHP’nin Meclis grup yönetimi belli oldu
16:44 Ters kelepçeyle gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest
16:36 Kayyım Kürtçe park ismini sildirdi
16:27 Erdoğan ailesinin dünürü için yapılan imar değişikliğine izin çıkmadı
15:43 Cumartesi Anneleri: Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz
15:18 Erdoğan yemin etti
14:57 Ekolojistlerden 'Kömürsüz Türkiye' kampanyası
14:29 'Cezaevi Tenzire Acar’ın yaşamını tehlikeye atıyor'
14:27 TUHAY-DER kongresinde İmralı tecridine tepki
14:09 İHD: Ağız içi aramayı reddeden tutuklu tedavi olamıyor
14:03 KHK eylemi 63’üncü haftasında
13:38 Kaçırıldıktan sonra kendilerinden haber alınamadı
12:56 Licê'de askeri operasyon
12:39 AYM kararına rağmen Galatasaray Meydanı’nda abluka sürüyor
12:08 29 yıldır akıbetleri bilinmiyor
12:00 Amediyê’ye hava saldırısı
11:00 Hindistan'da tren kazasında ölü sayısı 288'e çıktı
10:55 CHP PM toplantısı başladı
10:05 Ablukaya karşı gece gündüz direniş
09:45 Kayyım arsaları satışa çıkardı
09:27 Barzani, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
09:01 ‘Türkiye’nin Kürtlere kaybettirecek kozu kalmadı’
09:01 Gazeteci Yalçın: Hakikati yazmaya devam edeceğiz
09:01 Yüzde 62 zihinsel engelli duvar yazılamalarıyla suçlandı
09:01 ÖHD’li Polat: Tecrit yüzyıllık devlet anlayışıdır
09:00 Refakatçisi olduğu tutuklu babasının durumunu anlattı
09:00 03 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
02/06/2023
23:32 Hiranur Vakfı’ndaki tecavüzü savunan okul müdürünü protesto ettiler
23:25 Bradost’ta mayın patlaması
21:59 İzmir’de 6 genç tutuklandı
21:10 Hindistan’da tren kazası: 50 ölü
21:04 Federe Kurdistan’da bir kadın ve 3 çocuk katledildi
21:01 EŞİK’ten vekillere kadın haklarını savunma çağrısı
20:39 Hezex'te ağır yaralanan çocuk yoğun bakımdan çıktı
18:54 ‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’
18:48 DSÖ: Sudan’da salgın riski artıyor
18:38 30 yıllık tutuklu Şahin’e kitlesel karşılama
17:39 AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımı onaylandı
17:08 Munzur Dağları’nda bilirkişi keşfi
17:04 İzmir Barosu'ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
16:57 Mayıs ayında erkekler 40 kadını katletti
16:36 Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
16:24 İHD’den Barış Nöbeti: Sandıktan çıkan iradeye kulak verilsin
15:52 Dersim Katliamı’nın tanığı Çiçe ve Duman yaşamını yitirdi
15:49 8 korucunun silahına el konuldu
15:40 O’Hearn: Dünyanın en karanlık sistemi İmralı'da
15:09 Özerk Yönetim'den Şam'a Sudan tepkisi
14:06 Meclis’te yemin töreni başladı
13:38 Emine Şenyaşar: Bu zulüm son bulsun
13:34 Dersim Dernekleri'nden otobüs saldırısına tepki
13:20 Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
13:16 Rektör harem selamlık 'pikniği' savundu
12:58 Ailelerden İmralı başvurusu
12:22 Yeşil Sol Parti Meclis görev dağılımını yaptı
11:59 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
11:50 Amed esnafının deprem destek kredisi kesildi
11:29 Karayılan: Kürt sorununun muhatabı partiler değil devlettir
11:12 Rektörden akademisyenlere 'idari ve adli ceza' tehdidi
10:59 Mexmûr direnişi 14'üncü gününde
09:45 Mayıs ayında 8 kez yasaklı silah kullanıldı
09:11 Eğitim Sen’den YKS çağrısı: Bu yanlıştan dönün
09:07 Özdemir: ‘Devlet aklı’nın Kürt siyasetini zayıflatma hamleleri sonuç almaz
09:05 'Tahrik' savunması yapmayan sanığa 'tahrik' indirimi yapıldı
09:04 Mexmûr’da direniş diyaloğun önünü açtı
09:04 ‘Erdoğan rejiminin saldırılarına karşı Kürtlerle birleşmeli’
09:03 Hak örgütleri: İhlallere karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
09:02 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutuklu felç geçirdi
09:01 Keskin: Seçimde en örgütlü davranan Kürtler oldu
09:01 Qerejdax'ın kara taşına şekil veriyor
09:00 02 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
01/06/2023
23:19 AP’de cezaevleri ve tecrit konferansı düzenlenecek
22:10 ABD'den Sudan'a yeni yaptırımlar
22:00 LeMan kapağına seçim sonuçlarını taşıdı
20:52 Mexmûr’daki direniş Luzern’de sahiplenildi
20:33 DEDAŞ 500 hanelik köyü karanlıkta bıraktı
19:48 Kadir Şeker tutuklandı
19:10 CHP MYK üyeleri istifa etti
18:45 Muğla ve Mersin'de Gezi anması
18:35 Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı
18:30 Bolu'da iş cinayeti
18:13 IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
17:58 İBB çalışanlarına saldıranlardan biri tutuklandı
17:40 Amed’te bir çay ocağına silahlı saldırı
17:15 30 yıllık tutuklu Mehmet Şahin tahliye oldu
16:37 Yeşil Sol Parti milletvekilleri toplandı
16:27 ‘Millet İttifakı 28 Mayıs itibariyle bitmiştir’
16:11 Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı
15:42 Şengal’de bir eve hava saldırısı
15:37 Çimento fabrikasına karşı çıkanlara soruşturma
15:18 DEDEF'ten 'örgütlenme' çağrısı
15:09 Erdoğan kutlamalarında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
15:03 Şirnex’te 14 bölgeye yasak
14:46 Şenyaşar ailesinden karikatürlü mesaj
14:26 Meclis yarın yemin töreniyle açılacak
14:06 Eren Keskin beraat etti
13:53 İran’da bir ayda 142 idam
13:49 Tutuklular havalandırmaya çıkarılmıyor
13:47 CHP MYK toplantısı başladı
12:55 Dolar durdurulamıyor!
12:50 Merkez Bankası’ndan KKM kararı
12:48 Bafil Talabani: Birlikten başka seçeneğimiz yok
12:06 Rosa Kadın Derneği yöneticisi beraat etti
11:50 İkinci tur kesin sonuçları açıklandı
11:33 HDP Sözcüsü Günay: Eleştiri-özeleştiriyle büyük kongreye yürüyeceğiz
11:31 Berkin Elvan karikatürü paylaşımına beraat
11:28 İran’da bir ayda 107 tutuklama
11:20 Aydoğan hakkındaki yakalama kararına dair talebe ret
10:56 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
10:53 Harem selamlık 'piknik' iptal edildi
10:43 29 yıl geçti: Muhsin Melik canını halkına adadı
10:39 AYM bekçilerin bazı yetkilerini iptal etti
10:14 Gebze’de işçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 13 yaralı