Dönemin tanığından Hizbullah: Çatışma denilerek siviller öldürülüyordu

img
AMED - Hizbullah’ın, kendisinden ayrılan 2 ismi öldürerek Kurdistan’daki saldırılarına gerekçe yaptığını kaydeden dönemi tanığı Şahit İmam, "‘İlim-PKK çatışması’ denilen şey İlimcilerin sivilleri öldürmesidir” dedi. 
 
Hür Dava Partisi (HÜDA PAR), 14 Mayıs seçimlerinde AKP-MHP iktidarına desteğini açıkladı. Karar sonrası HÜDA PAR'ın, 1990'lı yıllarda Kurdistan kentlerinde işkence ve katliamlarla adını duyuran Hizbullah ile olan ilişkileri gündeme geldi. HÜDA PAR, Hizbullah'ın yasal faaliyetlerini yürüten bir yapı olarak gösterilirken, birçok kadrosu da söz konusu örgütten oluşuyor. Dün yayımladığımız dosyada Hizbullah'ın kuruluş aşaması ve sonrasındaki gelişmelere dikkat çektik. Dosyamızın bugünkü bölümünü ise, Hizbullah’ın Menzil grubuyla çatışmalarına ara verip, Kurdistan'da yurtseverlere nasıl yöneldiğiyle devam ediyoruz. 
 
SİLAHLI SALDIRILAR
 
1989’un sonlarında Menzil’e yönelik saldırılarına ara veren Hizbullah, İslami Hareket ve Vahdet grubuna yer yer saldırılar düzenledi. Örgüt, PKK sempatizanı ve yurtseverlere ilk saldırılarını ise taşlı-sopalı saldırılarla organize etti ve sonrasında silahlı saldırılar başlattı. Şirnex'in Hezex (İdil) ilçesinde 7 Mayıs 1991’de Sabri-Hayriye Karaaslan, evlerine yapılan silahlı saldırıda öldürüldü. Bundan PKK’yi sorumlu tutan Hizbullah, Hezex'te 3 Aralık 1991’de PKK ile ilişkili olduğunu öne sürdüğü Süryani Mihail Bayru’yu silahlı saldırıyla öldürdü. Hizbullah’ın Bayru’yu öldürmeye gerekçe yaptığı Sabri-Hayriye Karaaslan’ın oğulları ''Ahmet Usta'' kod adlı Mehmet Salih, kardeşi Mehmet Ali Karaaslan ile Sabri Karaaslan’ın yeğeni Hamza Karaaslan'ın cesetleri 19 Nisan 2002’de Hizbullah’ın Antep’te cephanelik olarak kullandığı villadan çıkacaktı. Hizbullah'ın sistematik saldırıları ise, Kürt yurtseverlerine saldırısından rahatsız olduğu için Hizbullah’tan ayrılan Mele Zeki Atak ve İbrahim Kızmaz’ın öldürülmesinden sonra başladı. Hizbullah, “örgüt hakkında bilgi verirler” gerekçesiyle infaz ettiği Atak ve Kızmaz’ın ardından, sivillere yönelik silahlı saldırılarını arttırdı. 
 
‘KENDİ DIŞINDAKİLERE TAHAMMÜLLERİ YOK'
 
Dosya haberin ilk dizisinde Hizbullah ilk eylemleri ve diğer örgütlerle ilişkilerini anlatan dönemin tanığı Şahit İmam, bugün de Hizbullah’ın PKK sempatizanlarına ve yurtseverlere yönelik saldırılarının arka planına ışık tuttu. 
 
Hizbullah’ın kuruluş aşamasında Menzil grubu içinde yer alan Şahit İmam, Hizbullah’ın grup aşamasındayken değişimi şiddet temelli gerçekleştirmek istediğini ve kendi dışındaki yapıları kabul etmediğini ifade etti. Hizbullah’ın Kurdistan'ta sivillere yönelik saldırılarının altında "katı bir İslami referansın" olduğunu söyleyen Şahit İmam, Menzil Grubu olarak kendilerinin Kürtlerin farklı inanç gruplarından oluşan bir millet olarak kabul ettiklerini, Kürdistan’daki bütün siyasi ve inanç gruplarının kendi aralarında diyalog kurmaları gerektiğini, Kürtlerin yaşadığı tüm sorunların devletten kaynakladığını savunduklarını dile getirdi. 
 
Kürtler arası bir çatışmanın sistem ve devlete yarayacağını fikrinde olduklarını vurgulayan Şahit İmam, “Kürt meselesinde, ideolojik farklılıkların ön plana çıkarılmaması yaklaşımı bakışı vardı bizde. Ama tabii ki bugünkü kadar daha geniş bir perspektiften bakma yoktu. Ama İlim grubu (Bugünkü Hizbullah) daha çok katı bir İslam yorumuyla baktığı için bütün mevzuların, bütün problemlerin aslında bir tek Kur’an referanslı, İslam referanslı katı bir yorumla çözümlenebileceğini savunuyordu. Yani farklılığa, kendinin dışında olanlarla ilişkileri kurma konusunda katıydı ve tahammülleri yoktu. Kürt meselesinde ortaklaşma gibi bir yatkınlığı yoktu” dedi. 
 
KÜRT SORUNUNA BAKIŞ
 
Bugünkü Hizbullah’ın çekirdeğini oluşturan İlim grubunun, tekçi, katı ve şiddet düşüncesine sahip olduğunu söyleyen Şahit İmam, “Kürtlerin ezilmişliğinin ortadan kalkmasının yolunu İslami bir rejim olduğunu savunuyordu. Buna karşı İslami rejim ve İslami düşünceyle bu mücadelenin verilmesi gerektiğini savunuyordu. Bunun dışındaki diğer mücadeleler batıldı, hak dışındaydı ve onlarla temas kurma noktasında çok ciddi bir mesafe vardı. Yani onlara göre ötekiydi, irtibat kurmak fıkhen (fıkıh: İslam hukuku) caiz değildi” diye konuştu. 
 
YURTSEVERLERE SALDIRILAR 
 
İlim grubunun bu saiklerle Menzil’e ve İhvan çizgisindeki Vahdet grubuna saldırılar düzenlediğini kaydeden Şahit İmam, 1989’un sonlarında kendilerine (Menzil) yönelik saldırılarını durduğunu ifade etti. Saldırıların durmasının ardından 1990’ların başında bu kez PKK sempatizanlarına ve yurtseverlere yönelik saldırılar başladığını ifade eden Şahit İmam, "90’ların başında 91’lerde bu sefer yoğunluklu, programlı bir şekilde İlim tarafından PKK’ye saldırı oldu. İlim’in PKK’lilere saldırılarının, PKK’liler onlara saldırmadan önce yaptığını biliyorum. İlk günden beri söylediğim gibi İlim’in böylesi bir yatkınlığı vardı. Kendinden olmayanlara -ki PKK’lilere- dinsiz gözüyle bakılıyordu. Dolayısıyla saldırgan tavırları vardı. Bunun şahidiydim. Öldürülme olayı başlamadan, saldırıların ilk önce İlim tarafından başlatıldığını biliyorum. İlim, PKK’ye saldırmaya başlayınca o dönem için Menzil ve Vahdet grubuyla saldırıları durdu bir şekilde. 93’ün başına kadar Menzil ve Vahdet grubuna saldırılar olmadı. Yoğun saldırılar kesintiye uğradı. İlim o süreçte 'PKK’lidir' diye camiden çıkanı da, gazete dağıtanı da, gazete satanı da vuruyordu” diye belirtti. 
 
'ÇOCUK CENAZELERİ HİZBULLAH’IN EVİNDE ÇIKTI'
 
Şahit İmam, Hayriye ve Sabri Karaaslan’ın 1991 yılında öldürülmesini PKK’ye saldırma gerekçesi yapan Hizbullah üyelerinin Dîlok'taki evlerinde çocuk cenazelerinin çıktığını anımsatarak, "Biz o tarzdan kaynaklı tehlikeyi hissediyorduk. İlim’in iddiasına göre; PKK’yle İlim arasındaki çatışmada ilk silahlı eylem, İdil’de Sabri ve Hayriye Karaaslan’ın öldürülmesi üzerine karşılık verildi. Onlar da İdil’de Süryani Mihail Bayru’yu (onlar aşağılamak için Mixo derler) öldürdü. Böylelikle filli bir çatışma başladı" dedi.  
 
ATAK VE KIZMAZ'IN ÖLDÜRÜLMELERİ
 
PKK sempatizanları ve yurtseverlere yönelik saldırılardan rahatsız olan Zeki Atak ve İbrahim Kızmaz’ın Hizbullah’tan ayrılması üzerine öldürülmeleriyle sistematik saldırılar başladığını kaydeden Şahit İmam, bu 2 kişinin Hizbullah tarafından sahiplenildiğini vurgulayarak, bunun çatışma için "malzeme" olarak kullanıldığını ifade etti. Şahit İmam, şunları söyledi: “Cizre’de onlardan ayrılan, başlatılan çatışmalardan rahatsız olan, ancak İlim’in onun öldürülmesini kendi propagandasına malzeme yapan Mele Zeki (Zeki Atak) ve Kızıltepeli İbrahim Kızmaz vuruldu. İkisi de bu çatışmanı yanlış olduğunu söyledikleri için vuruldu. İlim bunu PKK’ye yazdı, çünkü onlar için bir malzemeydi. İkisi de çevresinde sevilen insanlardı. Dolayısıyla ‘PKK Mele Zeki’yi, İbrahim Kızmaz’ı öldürdü’ deyip etrafında birikmiş mensuplarını motive edip çatışma sürecine alet etti. Sahadan edindiğimiz izlenim, o ikisinin de PKK tarafından öldürülmediği şeklindeydi. Bunlar bu çatışmaya itiraz etmişse ‘Nasılsa ayrıldılar, bunlar konuşurlar. Kendi propagandamıza malzeme yapalım’ diyen kirli ellerin işiydi. Onları sahiplendiler, üzerlerine marşlar okudular. İbrahim Kızmaz hocanın geçmişte soldan gelme bir geçmişi var. Dolayısıyla Kurdi bir hassasiyetinin olduğu biliniyordu. Kürtler arası bir çatışmaya onay vermediği, bunu yüksek sesle dilendirdiğini söylediler. İlim bu iki sevilen insanı öldürüp ‘Bak PKK bizden Mele Zeki ve İbrahim’i öldürdü. Biz de karşılık vereceğiz’ demeye getirdi. Ya da sistem ve karanlık eller, bunu bildiyse bir infazda onların hem itirazlarını kaldırdılar hem de sahiplenerek kitlelerini motive ettirdiler.” 
 
‘ÇATIŞMA DENİLEN ŞEY SİVİLLERİN ÖLDÜRMESİYDİ’
 
Söz konusu olaydan sonra Hizbullah’ın saldırılarını yaygınlaştırdığını söyleyen Şahit İmam, şöyle devam etti: "Sonraki süreçte İlim, PKK ile adı anılan, tırnak içinde ‘milli faaliyetler’ içinde bulunan gençleri, Özgür Gündem, Özgür Ülke gazetesini çıkaran, bayiliğini yapan, satan, okuyan, bir tartışma ortamında Hizbullah’a ‘şeytan’ diyen, PKK’ye sempatisini ortaya koyanları bulduğu yerde öldürmeye başladı. Yani çok kontrolsüz bir biçimde saldırılar gerçekleştiriyordu. İlim-PKK çatışması denilen şey İlimcilerin sivilleri öldürmesidir. İlim, kaç tane PKK militanını öldürdü? Dağda PKK ile çatışmadı, öldürülenler PKK militanları değildi, sivil insanlardı.” 
 
Yarın: Hizbullah neden yeniden yönünü Menzil grubuna çevirdi? Menzil’in yanıtı ne oldu? Hizbullah-Menzil çatışmasında kaç kişi öldü?
 

Diğer başlıklar

00:23 Cîzir'de bir korucu arabasında ölü bulundu
00:14 Şarbajêr’de SİHA saldırısı
04/06/2023
23:09 Ataol Behramoğlu’nun Bedlis söyleşisine engel
22:58 Kuzey Doğu Suriye’den çocuklar için çağrı
21:33 Licê’de hava hareketliliği
21:25 Buldan ve Sancar kongrede aday olmayacaklarını açıkladı
20:54 MKM'den Dengbêj Şakiro için anma
20:01 Direniş sonuç verdi: Irak ordusu Mexmûr'dan çekildi
19:06 Fransa’da 64 yaş kararnameleri Resmi Gazete’de
18:43 İkizköylülerden kömür isyanı
18:09 ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Sağlığa erişim engellendi
16:52 Din görevlileri okullara ‘Manevi danışman’ olarak atandı
16:32 Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile bir araya geldi
15:17 MEBYA-DER kongresi: Kürt halkı geri adım atmadı
14:59 TJA: Erkek aklının saldırılarına izin vermeyeceğiz
14:50 Son 5 günde 167 saldırı
14:38 Adalet Bakanı Tunç’tan ‘yeni Anayasa’ mesajı
14:37 Xarpêt’te göçük altında kalan işçi yaşamını yitirdi
13:58 Türkiye gıda enflasyonunda ilk 10’da
13:42 Görevi devralan Şimşek’ten ‘tek haneli enflasyon’ mesajı
13:24 Soylu dönemi kapandı
12:46 Şenyaşar ailesi: Zulme sessiz kalmayın
12:43 Suriye Dışişleri Bakanı Miqdat Irak’ta
12:38 Mexmûr kuşatması Fransa’da protesto edildi
10:33 8 yıl geçti: Katliamın arkasındaki güçler yargılanmalı
09:00 Temelli: Fikriyatımıza, paradigmamıza, halkımıza güvenelim
09:00 Gençlerden gelecek yorumu: Ya ekolojik toplum ya yok oluş
09:00 04 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:19 Erdoğan kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı
03/06/2023
23:53 DFG: Tutuklu gazeteci sayısı 79
22:53 İşsizliğin nedenini kadınlara bağlayan Şimşek ekonomi bakanı oldu
22:16 Erdoğan yeni kabineyi açıkladı
22:11 Erdoğan'ın yemin töreni: Barzani, Oğan, Aliyev ve Stoltenberg bir arada
20:06 Sınır ticareti yapan binlerce kişi gümrük kapısında bekletiliyor
18:37 Şenyaşar ailesi: Herkes işlediği suçun hesabını verecek
18:31 CİSST’ten ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Tecrit derinleşti
17:57 Cenevre’de Mexmûr için eylem
17:38 Şellavcı’nın katledilmesiyle ilgili 12 polis hakkında iddianame hazırlandı
17:25 CHP’nin Meclis grup yönetimi belli oldu
16:44 Ters kelepçeyle gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest
16:36 Kayyım Kürtçe park ismini sildirdi
16:27 Erdoğan ailesinin dünürü için yapılan imar değişikliğine izin çıkmadı
15:43 Cumartesi Anneleri: Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz
15:18 Erdoğan yemin etti
14:57 Ekolojistlerden 'Kömürsüz Türkiye' kampanyası
14:29 'Cezaevi Tenzire Acar’ın yaşamını tehlikeye atıyor'
14:27 TUHAY-DER kongresinde İmralı tecridine tepki
14:09 İHD: Ağız içi aramayı reddeden tutuklu tedavi olamıyor
14:03 KHK eylemi 63’üncü haftasında
13:38 Kaçırıldıktan sonra kendilerinden haber alınamadı
12:56 Licê'de askeri operasyon
12:39 AYM kararına rağmen Galatasaray Meydanı’nda abluka sürüyor
12:08 29 yıldır akıbetleri bilinmiyor
12:00 Amediyê’ye hava saldırısı
11:00 Hindistan'da tren kazasında ölü sayısı 288'e çıktı
10:55 CHP PM toplantısı başladı
10:05 Ablukaya karşı gece gündüz direniş
09:45 Kayyım arsaları satışa çıkardı
09:27 Barzani, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
09:01 ‘Türkiye’nin Kürtlere kaybettirecek kozu kalmadı’
09:01 Gazeteci Yalçın: Hakikati yazmaya devam edeceğiz
09:01 Yüzde 62 zihinsel engelli duvar yazılamalarıyla suçlandı
09:01 ÖHD’li Polat: Tecrit yüzyıllık devlet anlayışıdır
09:00 Refakatçisi olduğu tutuklu babasının durumunu anlattı
09:00 03 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
02/06/2023
23:32 Hiranur Vakfı’ndaki tecavüzü savunan okul müdürünü protesto ettiler
23:25 Bradost’ta mayın patlaması
21:59 İzmir’de 6 genç tutuklandı
21:10 Hindistan’da tren kazası: 50 ölü
21:04 Federe Kurdistan’da bir kadın ve 3 çocuk katledildi
21:01 EŞİK’ten vekillere kadın haklarını savunma çağrısı
20:39 Hezex'te ağır yaralanan çocuk yoğun bakımdan çıktı
18:54 ‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’
18:48 DSÖ: Sudan’da salgın riski artıyor
18:38 30 yıllık tutuklu Şahin’e kitlesel karşılama
17:39 AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımı onaylandı
17:08 Munzur Dağları’nda bilirkişi keşfi
17:04 İzmir Barosu'ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
16:57 Mayıs ayında erkekler 40 kadını katletti
16:36 Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
16:24 İHD’den Barış Nöbeti: Sandıktan çıkan iradeye kulak verilsin
15:52 Dersim Katliamı’nın tanığı Çiçe ve Duman yaşamını yitirdi
15:49 8 korucunun silahına el konuldu
15:40 O’Hearn: Dünyanın en karanlık sistemi İmralı'da
15:09 Özerk Yönetim'den Şam'a Sudan tepkisi
14:06 Meclis’te yemin töreni başladı
13:38 Emine Şenyaşar: Bu zulüm son bulsun
13:34 Dersim Dernekleri'nden otobüs saldırısına tepki
13:20 Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
13:16 Rektör harem selamlık 'pikniği' savundu
12:58 Ailelerden İmralı başvurusu
12:22 Yeşil Sol Parti Meclis görev dağılımını yaptı
11:59 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
11:50 Amed esnafının deprem destek kredisi kesildi
11:29 Karayılan: Kürt sorununun muhatabı partiler değil devlettir
11:12 Rektörden akademisyenlere 'idari ve adli ceza' tehdidi
10:59 Mexmûr direnişi 14'üncü gününde
09:45 Mayıs ayında 8 kez yasaklı silah kullanıldı
09:11 Eğitim Sen’den YKS çağrısı: Bu yanlıştan dönün
09:07 Özdemir: ‘Devlet aklı’nın Kürt siyasetini zayıflatma hamleleri sonuç almaz
09:05 'Tahrik' savunması yapmayan sanığa 'tahrik' indirimi yapıldı
09:04 Mexmûr’da direniş diyaloğun önünü açtı
09:04 ‘Erdoğan rejiminin saldırılarına karşı Kürtlerle birleşmeli’
09:03 Hak örgütleri: İhlallere karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
09:02 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutuklu felç geçirdi
09:01 Keskin: Seçimde en örgütlü davranan Kürtler oldu
09:01 Qerejdax'ın kara taşına şekil veriyor
09:00 02 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
01/06/2023
23:19 AP’de cezaevleri ve tecrit konferansı düzenlenecek
22:10 ABD'den Sudan'a yeni yaptırımlar
22:00 LeMan kapağına seçim sonuçlarını taşıdı
20:52 Mexmûr’daki direniş Luzern’de sahiplenildi
20:33 DEDAŞ 500 hanelik köyü karanlıkta bıraktı
19:48 Kadir Şeker tutuklandı
19:10 CHP MYK üyeleri istifa etti
18:45 Muğla ve Mersin'de Gezi anması
18:35 Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı
18:30 Bolu'da iş cinayeti
18:13 IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
17:58 İBB çalışanlarına saldıranlardan biri tutuklandı
17:40 Amed’te bir çay ocağına silahlı saldırı
17:15 30 yıllık tutuklu Mehmet Şahin tahliye oldu
16:37 Yeşil Sol Parti milletvekilleri toplandı
16:27 ‘Millet İttifakı 28 Mayıs itibariyle bitmiştir’
16:11 Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı
15:42 Şengal’de bir eve hava saldırısı
15:37 Çimento fabrikasına karşı çıkanlara soruşturma
15:18 DEDEF'ten 'örgütlenme' çağrısı
15:09 Erdoğan kutlamalarında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
15:03 Şirnex’te 14 bölgeye yasak
14:46 Şenyaşar ailesinden karikatürlü mesaj
14:26 Meclis yarın yemin töreniyle açılacak
14:06 Eren Keskin beraat etti
13:53 İran’da bir ayda 142 idam
13:49 Tutuklular havalandırmaya çıkarılmıyor
13:47 CHP MYK toplantısı başladı
12:55 Dolar durdurulamıyor!
12:50 Merkez Bankası’ndan KKM kararı
12:48 Bafil Talabani: Birlikten başka seçeneğimiz yok
12:06 Rosa Kadın Derneği yöneticisi beraat etti
11:50 İkinci tur kesin sonuçları açıklandı
11:33 HDP Sözcüsü Günay: Eleştiri-özeleştiriyle büyük kongreye yürüyeceğiz
11:31 Berkin Elvan karikatürü paylaşımına beraat
11:28 İran’da bir ayda 107 tutuklama
11:20 Aydoğan hakkındaki yakalama kararına dair talebe ret
10:56 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
10:53 Harem selamlık 'piknik' iptal edildi
10:43 29 yıl geçti: Muhsin Melik canını halkına adadı
10:39 AYM bekçilerin bazı yetkilerini iptal etti
10:14 Gebze’de işçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 13 yaralı