Abdullah Öcalan'a özgürlük talebiyle Amara'ya!

img
RIHA - Kürtler ve dostları, bu yıl PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 74’üncü yaş günü dolayısıyla yönünü Amara'ya vererek, fiziki özgürlüğünü haykıracak. 
 
Uluslararası güçlerin komplosuyla 15 Şubat 1999'da Türkiye'ye getirilen PKK Lideri Abdullah Öcalan, 24 yıldır İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde ağırlaştırılmış tecrit altında tutuluyor. Öcalan, uluslararası hukuk kurallarının çiğnendiği İmralı'da ne ailesiyle ne avukatlarıyla görüştürülmüyor. 25 Mart 2021'de kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı telefon görüşmesinden bu yana da kendisinden haber alınamıyor. Öcalan'ın avukatlarıyla görüştüğü son tarih ise 7 Ağustos 2019.
 
Öcalan, 24 yıllık tecrit koşullarına rağmen Türkiye başta olmak üzere Ortadoğu’nun demokratikleşmesi için düşünsel-ideolojik yoğun bir çaba sarf etti. Kapitalist Modernite'ye karşı ortaya koyduğu Demokratik Modernite fikriyatı dünyada geniş bir kesimde karşılık buldu. Kürt halkı ve dostları, "önderim" dediği Öcalan'ın fiziki özgürlüğü için yıllardır kesintisiz bir şekilde farklı alanlarda büyük bir mücadele veriyor. 
 
74'ÜNCÜ YAŞ GÜNÜ
 
Kürtler, ayrıca Öcalan'ın yaş günü olan 4 Nisan'da büyük önem atfediyor. 2004 yılından bu yana Öcalan'ın doğduğu yer olan Riha'nın Xelfeti (Halfeti) ilçesine bağlı Amara Mahallesi'nde büyük eylem ve etkinlikler düzenleniyor. "Güneşe Yolculuk", "Güneşimizi karartamazsınız" ve "Güneşe Özgürlük", geçmiş yıllara damgasını vuran bazı yürüyüş ve etkinliklerin şiarları oldu. Baskı ve engellemelere rağmen gerçekleşen yürüyüş ve etkinliklerin bu yılki adresi de Amara olacak. 1-10 Nisan tarihleri arasında Öcalan'ın 74'üncü yaş günü dolayısıyla her şehirde kutlamalar gerçekleşecek. 4 Nisan’da ise, “Özgürlük için Amara'ya” şiarıyla Amara'ya yürüyüş düzenlenecek.  
 
İlki 2004'te başlayan kutlamaların şöyle: 
 
2004
 
KHK ile kapatılan Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) tarafından 4 Nisan 2004'te ilk kitlesel yürüyüş düzenlendi. On binlerce kişi Amara yolunda buluştu. Kitle, engellere rağmen barikatları aştı. Panzerlerden halkın üzerine gaz bombası yağdırılırken, asker silah dipçikleriyle onlarca kişiyi yaraladı. Günün sonunda bir heyet, Amara'da Öcalan ailesine ulaşarak, doğum gününü kutladı.
 
2005
 
Bir önceki yıla oranla katılım daha fazla oldu. Kitlenin önü Birecik'in Karataş mevkiinde kesildi. Polis ve askerlerin saldırısı sonucu onlarca kişi yaralandı. Karataş bölgesindeki tepelere taşlarla "Rojbûna te pîroz be" ve "PKK" yazılamaları yapıldı. Engellemelere rağmen kırsal yolları kullanan yüzlerce kişi Amara'ya ulaştı. 
 
2006
 
28-31 Mart tarihleri arasında Diyarbakır'da yaşanan toplumsal olayların etkisiyle Amara’da yapılan kutlamalara yine izin verilmedi. Buna rağmen on binler Amara yoluna düştü. Engellemelere rağmen Fırat kıyısında buluşan kitle, doğum günü kutlaması gerçekleştirip, Fırat'a karanfiller bıraktı. Önceki yıllarda olduğu gibi Amara'ya yine farklı yollardan ulaşan yurttaşlar, Öcalan'ın doğduğu evde doğum günü kutlaması yaptı.  
 
2007
 
Bu yılki yürüyüşe Öcalan’ın zehirlendiği yönündeki haberler damga vurdu. “Sağlığı sağlığımızdır” şiarıyla gerçekleştirilen yürüyüşe, on binler katıldı. İmralı’ya bağımsız sağlık heyetlerin gitmesi talep edildi. Yapılan saldırılar nedeniyle onlarca kişi yaralandı. Öcalan'ın doğduğu eve ulaşan yurttaşlar, doğum günü kutlaması yaptı. 
 
2008
 
On binlerce kişi Pirsûs'un Aligor Mahallesi’nde bir araya geldi. O yıl diğer yıllara göre kutlamalar festival havasında gerçekleşti. Gece boyunca kitle kurulan platformda çalınan ezgiler eşliğinde Öcalan’ın doğum gününü kutladı. Aligor’de yapılan kutlamanın ardından 4 Nisan sabahı binlerce araçlık konvoyla onbinlerce kişi, Amara’ya gitmek istedi. Fakat asker ve polisler, "operasyon var" gerekçesiyle Amara’ya 20 kilometre kala barikatlar kurularak, yürüyüşçüler engelledi. 
 
2009 
 
On binlerce kişi, "Özgürlüğün özgürlüğümüzdür" şiarıyla çıktığı Amara yolunda Aligor'da buluştu. 4 Nisan sabahı, Aligor'de Öcalan’ın doğum günü dolayısıyla fidanlar dikildi. Fidan dikiminin ardından kitle Amara’ya ulaşmak için araçlarla yollara döküldü. Yürüyüşçülerin önü, Amara’ya 20 kilometre kala polis ve asker tarafından kesildi. Kitle barikatı aşmak isteyince, askerler ve polislerin saldırısına maruz kaldı. Plastik ve gerçek mermilerle halkın üzerine ateş açılması sonucu yüzlerce kişi yaralandı. Polis ve asker saldırısı sonucu Dicle Üniversitesi öğrencisi Mahsum Karaoğlan ve Suruçlu inşaat işçisi Mustafa Dağ, atılan gaz bombalarının isabet etmesi sonucu hayatlarını kaybetti.
 
2010
 
"Öcalan’a özgürlük" ve "Doğuşun doğuşumuz, özgürlüğün özgürlüğümüzdür" şiarlarıyla Amara yürüyüşünün startı verildi. Mahsum Karaoğlan ile Mustafa Dağ hayatlarını kaybettiği bir önceki yıla göre katılım daha yüksek oldu. Amara’ya doğru hareket eden kitlenin önü yine kesildi, ancak kitlenin kararlığı üzerine bir grubun köye girmesine izin verildi. 700 kişilik bir grup Amara’ya girerek Öcalan’ın doğum gününü kutladı.  
 
2011
 
2011 yılında Öcalan’ın doğum gününü kutlamak için onlarca kentten 3 Nisan'da Riha'nın Xalfetî ilçesinde bir araya geldi. Bu yıldaki kutlamalar festival havasında geçti. Sabahtan başlayan kutlamalar, gece geç saatlere kadar sürdü. Karaoğlan ve Dağ da yaşamlarını yitirdikleri yerde anıldı.
 
2012
 
3 Nisan'da Türkiye'nin her tarafından on binler Amara’ya akın etti. Engellemelere rağmen yola çıkanlar gözaltına alındı, sürücülere trafik cezaları kesildi. Riha genelinde giriş ve çıkışlara kısıtlama getirildi. Xelfetî ilçesine kadar 30 kontrol noktası kuruldu. Yürüyüşçülerin toplanma adresi Pirsûs'un Aligor mahallesi oldu. Belde polis ve askerler tarafından ablukaya alınarak, kimsenin girişine izin verilmedi. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri, parti temsilcileri ile yapılan tartışmaların ardından Aligor mahallesine giriş yapıldı. On binler, Riha'ya ulaştı ve Öcalan’ın doğum gününü kutladı. Yine farklı yollardan Amara'ya ulaşan kitle, doğum günü kutlaması yaptı. 
 
2013
 
2013 yılı "çözüm sürecinin" başladığı ve silahların sustuğu yıl oldu. Öcalan’ın tarihi Amed Newroz’un da okunan mesajı yıla damgasını vurdu. Sonrasında Kürtler bir kez daha “Demokratik çözüm Öcalan’a özgürlük” şiarıyla 4 Nisan kutlamaları için yönünü Amara'ya çevirdi. Yüzbinlerin katıldığı kutlamaların hazırlıkları günler öncesinden başladı. Kurulan çadırlarda Öcalan'a ait fotoğraflar sergilendi, havai fişekler patlatıldı. 
 
2014
 
Bu yılki kutlamalara PKK Lideri Abdullah Öcalan bulunduğu İmralı F Tipi Cezaevi’nden gönderdiği mesaj damgasını vurdu. Öcalan, mesajında şunları belirtti: "Sevgili Kürdistan Halkı, 4 Nisan’ı benim kişisel doğum günümden çok bir halkın yeniden doğuşu olarak anlamlandıran, özgürlük hayallerini şahsımda birleştirip, Amara’ya yürüyen bütün yoldaşlarımı, gençleri, kadınları saygıyla selamlıyorum. 40 yıl önce 'Kürdistan sömürgedir' diyerek başladığımız özgürlük mücadelemiz, artık sizlerin fedakârlığı, tartışılmaz değerlerimizin emeği ve tüm kurumlarımızın kararlı mücadelesiyle öz yönetimsel yaşamın eşiğine gelmiştir. Bu coğrafya çok kimlikli, çok kültürlü, çok inançlı ve çok farklı gerçekliklerin yan yana yaşadığı bir halklar bahçesiydi. Bütün Ortadoğu halkları, Kapitalist Modernite’nin kendi topraklarına ve değerlerine dönük seferi azgınlaştığında, ulus devlet gerçekliğinin katliamcı yüzüyle karşılaşmıştır. Bundan böyle eski rejimler ve onların ideolojileriyle bu topraklarda yaşanılamayacağı anlaşılmıştır. Özgür toplumun inşası, ancak demokratik özerk yönetimlerin geliştirilmesiyle mümkün olacaktır. Özgür yarınları kurmak, ancak köleleştirilmiş insanın yerine özgür insanı koymakla mümkündür. Bu gerçeklik ışığında bakıldığında, fiziki zindanların çok önemsiz olduğu da anlaşılacaktır. Kendi mücadele pratiğimizin bütün dünya halklarına verdiği ilham, tam olarak da zindanların birer özgürlük alanlarına dönüştürülmesi gerçeği olmuştur. Böyle bakılmadığı zaman dağları, ovaları ve kentleriyle bütün bir ülkenin karanlık bir zindana dönüştüğünü biliyoruz. Aramızdaki fiziki ayrılık önemsizdir. Ben bugün sizlerle beraber Amara’da kurulan güneşin sofrasındayım. Tek tek bütün yoldaşlarımın arasındayım. Sadece bizlerin değil, bütün uygarlığın doğumuna tanıklık etmiş topraklarımızı başta kadın ve genç yoldaşlarımız olmak üzere bütün halkımızın özgürlük bilincine emanet ediyorum. Hep birlikte özgür bir ülkede buluşacağımıza olan inancımla hepinizi kucaklıyorum.”
 
2015
 
Kutlamalar için günler öncesinden Kurdistan'da "Öcalan’a özgürlük" talepli yürüyüşler düzenlendi. Riha, Semsûr ve Dîlok üzerinden 3 koldan yapılan yürüyüşe on binlerce kişi katıldı. Yürüyüşün dördüncü kolu ise Amed'te başlatıldı. Başlatılan Amara yürüyüşleri, 3 Nisan günü Halfeti’ye ulaştı ve ismi "4 Nisan Parkı" olarak değiştirilen Newroz alanında tüm gün festival havasında kutlama gerçekleştirdi. 
 
2016
 
2016 yılında yapılan Amara yürüyüşünün talebi, Öcalan üzerinde devam eden tecridin son bulması ve müzakere masasına geri dönülmesiydi. Çatışmalı süreçle yeniden getirilen yasaklama kararı kapsamında Riha'ya çıkan yollar, polis ve askerler tarafından tutuldu. Engellemelere rağmen yurttaşlardan bir kısmı Amara'ya ulaşmayı başardı, doğum günü kutlaması yaptı. 
 
2017
 
Öcalan’ın 68'inci yaş günü için gerçekleşen yürüyüş, yasaklamalara, engellemelere, saldırılara rağmen Amara mahallesindeki kutlamayla son buldu. Günler öncesinden Amara ve Halfeti’ye gelen yurttaşlar bir gün öncesinden gazeteciler de dahil olmak üzere İçişleri Bakanlığı’nın talimatı olduğu gerekçesiyle mahalleden çıkarıldı. Xelfetî ve Amara ablukaya alınırken, yurttaşların bekleyişi saatlerce devam etti. Amara'ya ulaşabilen çok sayıda kişi ile Öcalan ailesi, doğum günü kutlaması yaptı.
 
2018
 
Kutlamalar, "yasak" kararına takıldı. Kent genelinde uygulamaya sokulan engellemeler nedeniyle halkın Amara’ya gitmesinin önüne geçilmeye çalışıldı. Nüfus kütüğünde Halfeti yazmayan hiç kimseyi ilçeye sokmadı. Tüm bu baskı ve engellemelere rağmen iki gün öncesinden Xelfetî'ye gelen DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP milletvekilleri ve onlarca yurttaş ise, polislerin zırhlı araçlar ile abluka altında tuttuğu HDP Xelfetî İlçe Örgütü binasından çıkamadı. Halkın Amara’ya gidişlerine izin verilmezken, Öcalan’ın doğduğu evde açıklama yapan HDP Riha Milletvekili Dilek Öcalan, engellemelere tepki göstererek, Öcalan'ın doğum gününü kutladı.
 
2019
 
Urfa Valiliği’nin 1-6 Nisan tarihleri arasında "eylem ve etkinlik yasağı" ilan etmesi ile Amara mahallesi abluka altına alındı. Alınan bu karar doğrultusunda Amara'ya giden yollar, asker ve polisler tarafından zırhlı araçlar ve TOMA’larla kapatıldı. Ablukaya alınan mahalleye sakinlerinin dışında girişlere izin verilmedi. “İçişleri Bakanı'nın talimatı” denilerek, HDP Milletvekili Ömer Öcalan dahi mahalleye sokulmadı. Kürtler, tüm engellemelere rağmen bulundukları her kentte ve alanda 4 Nisan’da doğum günü etkinliği düzenledi. Bu yıl ki kutlamalara “tecridin kaldırılması” talebiyle 8 Kasım 2018 tarihinde başlatılan ve tüm cezaevlerine yayılan açlık grevleri damga vurdu. 
 
Binlerce tutuklu, "Tecridi kıralım, faşizmi yenelim" şiarıyla açlık grevine girdi. 200 günü bulan açlık grevi sürecinde 9 kişi yaşamına son verdi. Kimi tutukluların ölüm orucuna dönüştürdüğü bu eylem tecridin kapılarını kırdı ve Mehmet Öcalan 8 Ocak’ta İmralı Adası’na gitti. 
 
2020 
 
2020’de yapılmak istenen 4 Nisan kutlaması, Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkıp, kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı yapılmadı. Buna rağmen tüm yollar ablukaya alındı. 
 
2021
 
Binler, Öcalan’ın doğduğu eve gitmek istedi. Ancak bu yıl da engellemeler yaşandı. Öcalan’ın doğduğu köy olan Amara (Ömerli) mahallesi, asker ve polisler tarafından ablukaya alınarak yurttaşların mahalleye geçmesi engellendi. 
 
2022
 
Geçen yıl bütün engellemelere rağmen PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 73’üncü yaşı doğduğu evde kutlanıldı. 4 Nisan öncesinde Urfa Valiliği “eylem ve etkinlik yasağı” kararı aldı. Binler, Halfeti-Birecik gişelerinde bir araya gelerek Amara yolunda toplandı. Kitlenin yolu, polisler tarafından kesildi. Polislerin engellemesine kitle, “Öcalan’sız dünyayı başınıza yıkarız” sloganlarıyla karşılık verdi. Bütün engellere rağmen farklı yollarla Amara’ya ulaşmak isteyen kitle, Birecik-Halfeti otoban çıkışındaki gişelerde coşkuyla kutlama gerçekleştirdi. Yüzlerce asker ve zırhlı araçlarla kapatılan Amara'ya ulaşan bir grup, Öcalan'ın doğduğu evde kutlama yaptı.
 
MA / Ömer Akın

Diğer başlıklar

00:23 Cîzir'de bir korucu arabasında ölü bulundu
00:14 Şarbajêr’de SİHA saldırısı
04/06/2023
23:09 Ataol Behramoğlu’nun Bedlis söyleşisine engel
22:58 Kuzey Doğu Suriye’den çocuklar için çağrı
21:33 Licê’de hava hareketliliği
21:25 Buldan ve Sancar kongrede aday olmayacaklarını açıkladı
20:54 MKM'den Dengbêj Şakiro için anma
20:01 Direniş sonuç verdi: Irak ordusu Mexmûr'dan çekildi
19:06 Fransa’da 64 yaş kararnameleri Resmi Gazete’de
18:43 İkizköylülerden kömür isyanı
18:09 ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Sağlığa erişim engellendi
16:52 Din görevlileri okullara ‘Manevi danışman’ olarak atandı
16:32 Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile bir araya geldi
15:17 MEBYA-DER kongresi: Kürt halkı geri adım atmadı
14:59 TJA: Erkek aklının saldırılarına izin vermeyeceğiz
14:50 Son 5 günde 167 saldırı
14:38 Adalet Bakanı Tunç’tan ‘yeni Anayasa’ mesajı
14:37 Xarpêt’te göçük altında kalan işçi yaşamını yitirdi
13:58 Türkiye gıda enflasyonunda ilk 10’da
13:42 Görevi devralan Şimşek’ten ‘tek haneli enflasyon’ mesajı
13:24 Soylu dönemi kapandı
12:46 Şenyaşar ailesi: Zulme sessiz kalmayın
12:43 Suriye Dışişleri Bakanı Miqdat Irak’ta
12:38 Mexmûr kuşatması Fransa’da protesto edildi
10:33 8 yıl geçti: Katliamın arkasındaki güçler yargılanmalı
09:00 Temelli: Fikriyatımıza, paradigmamıza, halkımıza güvenelim
09:00 Gençlerden gelecek yorumu: Ya ekolojik toplum ya yok oluş
09:00 04 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:19 Erdoğan kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı
03/06/2023
23:53 DFG: Tutuklu gazeteci sayısı 79
22:53 İşsizliğin nedenini kadınlara bağlayan Şimşek ekonomi bakanı oldu
22:16 Erdoğan yeni kabineyi açıkladı
22:11 Erdoğan'ın yemin töreni: Barzani, Oğan, Aliyev ve Stoltenberg bir arada
20:06 Sınır ticareti yapan binlerce kişi gümrük kapısında bekletiliyor
18:37 Şenyaşar ailesi: Herkes işlediği suçun hesabını verecek
18:31 CİSST’ten ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Tecrit derinleşti
17:57 Cenevre’de Mexmûr için eylem
17:38 Şellavcı’nın katledilmesiyle ilgili 12 polis hakkında iddianame hazırlandı
17:25 CHP’nin Meclis grup yönetimi belli oldu
16:44 Ters kelepçeyle gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest
16:36 Kayyım Kürtçe park ismini sildirdi
16:27 Erdoğan ailesinin dünürü için yapılan imar değişikliğine izin çıkmadı
15:43 Cumartesi Anneleri: Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz
15:18 Erdoğan yemin etti
14:57 Ekolojistlerden 'Kömürsüz Türkiye' kampanyası
14:29 'Cezaevi Tenzire Acar’ın yaşamını tehlikeye atıyor'
14:27 TUHAY-DER kongresinde İmralı tecridine tepki
14:09 İHD: Ağız içi aramayı reddeden tutuklu tedavi olamıyor
14:03 KHK eylemi 63’üncü haftasında
13:38 Kaçırıldıktan sonra kendilerinden haber alınamadı
12:56 Licê'de askeri operasyon
12:39 AYM kararına rağmen Galatasaray Meydanı’nda abluka sürüyor
12:08 29 yıldır akıbetleri bilinmiyor
12:00 Amediyê’ye hava saldırısı
11:00 Hindistan'da tren kazasında ölü sayısı 288'e çıktı
10:55 CHP PM toplantısı başladı
10:05 Ablukaya karşı gece gündüz direniş
09:45 Kayyım arsaları satışa çıkardı
09:27 Barzani, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
09:01 ‘Türkiye’nin Kürtlere kaybettirecek kozu kalmadı’
09:01 Gazeteci Yalçın: Hakikati yazmaya devam edeceğiz
09:01 Yüzde 62 zihinsel engelli duvar yazılamalarıyla suçlandı
09:01 ÖHD’li Polat: Tecrit yüzyıllık devlet anlayışıdır
09:00 Refakatçisi olduğu tutuklu babasının durumunu anlattı
09:00 03 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
02/06/2023
23:32 Hiranur Vakfı’ndaki tecavüzü savunan okul müdürünü protesto ettiler
23:25 Bradost’ta mayın patlaması
21:59 İzmir’de 6 genç tutuklandı
21:10 Hindistan’da tren kazası: 50 ölü
21:04 Federe Kurdistan’da bir kadın ve 3 çocuk katledildi
21:01 EŞİK’ten vekillere kadın haklarını savunma çağrısı
20:39 Hezex'te ağır yaralanan çocuk yoğun bakımdan çıktı
18:54 ‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’
18:48 DSÖ: Sudan’da salgın riski artıyor
18:38 30 yıllık tutuklu Şahin’e kitlesel karşılama
17:39 AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımı onaylandı
17:08 Munzur Dağları’nda bilirkişi keşfi
17:04 İzmir Barosu'ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
16:57 Mayıs ayında erkekler 40 kadını katletti
16:36 Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
16:24 İHD’den Barış Nöbeti: Sandıktan çıkan iradeye kulak verilsin
15:52 Dersim Katliamı’nın tanığı Çiçe ve Duman yaşamını yitirdi
15:49 8 korucunun silahına el konuldu
15:40 O’Hearn: Dünyanın en karanlık sistemi İmralı'da
15:09 Özerk Yönetim'den Şam'a Sudan tepkisi
14:06 Meclis’te yemin töreni başladı
13:38 Emine Şenyaşar: Bu zulüm son bulsun
13:34 Dersim Dernekleri'nden otobüs saldırısına tepki
13:20 Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
13:16 Rektör harem selamlık 'pikniği' savundu
12:58 Ailelerden İmralı başvurusu
12:22 Yeşil Sol Parti Meclis görev dağılımını yaptı
11:59 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
11:50 Amed esnafının deprem destek kredisi kesildi
11:29 Karayılan: Kürt sorununun muhatabı partiler değil devlettir
11:12 Rektörden akademisyenlere 'idari ve adli ceza' tehdidi
10:59 Mexmûr direnişi 14'üncü gününde
09:45 Mayıs ayında 8 kez yasaklı silah kullanıldı
09:11 Eğitim Sen’den YKS çağrısı: Bu yanlıştan dönün
09:07 Özdemir: ‘Devlet aklı’nın Kürt siyasetini zayıflatma hamleleri sonuç almaz
09:05 'Tahrik' savunması yapmayan sanığa 'tahrik' indirimi yapıldı
09:04 Mexmûr’da direniş diyaloğun önünü açtı
09:04 ‘Erdoğan rejiminin saldırılarına karşı Kürtlerle birleşmeli’
09:03 Hak örgütleri: İhlallere karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
09:02 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutuklu felç geçirdi
09:01 Keskin: Seçimde en örgütlü davranan Kürtler oldu
09:01 Qerejdax'ın kara taşına şekil veriyor
09:00 02 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
01/06/2023
23:19 AP’de cezaevleri ve tecrit konferansı düzenlenecek
22:10 ABD'den Sudan'a yeni yaptırımlar
22:00 LeMan kapağına seçim sonuçlarını taşıdı
20:52 Mexmûr’daki direniş Luzern’de sahiplenildi
20:33 DEDAŞ 500 hanelik köyü karanlıkta bıraktı
19:48 Kadir Şeker tutuklandı
19:10 CHP MYK üyeleri istifa etti
18:45 Muğla ve Mersin'de Gezi anması
18:35 Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı
18:30 Bolu'da iş cinayeti
18:13 IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
17:58 İBB çalışanlarına saldıranlardan biri tutuklandı
17:40 Amed’te bir çay ocağına silahlı saldırı
17:15 30 yıllık tutuklu Mehmet Şahin tahliye oldu
16:37 Yeşil Sol Parti milletvekilleri toplandı
16:27 ‘Millet İttifakı 28 Mayıs itibariyle bitmiştir’
16:11 Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı
15:42 Şengal’de bir eve hava saldırısı
15:37 Çimento fabrikasına karşı çıkanlara soruşturma
15:18 DEDEF'ten 'örgütlenme' çağrısı
15:09 Erdoğan kutlamalarında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
15:03 Şirnex’te 14 bölgeye yasak
14:46 Şenyaşar ailesinden karikatürlü mesaj
14:26 Meclis yarın yemin töreniyle açılacak
14:06 Eren Keskin beraat etti
13:53 İran’da bir ayda 142 idam
13:49 Tutuklular havalandırmaya çıkarılmıyor
13:47 CHP MYK toplantısı başladı
12:55 Dolar durdurulamıyor!
12:50 Merkez Bankası’ndan KKM kararı
12:48 Bafil Talabani: Birlikten başka seçeneğimiz yok
12:06 Rosa Kadın Derneği yöneticisi beraat etti
11:50 İkinci tur kesin sonuçları açıklandı
11:33 HDP Sözcüsü Günay: Eleştiri-özeleştiriyle büyük kongreye yürüyeceğiz
11:31 Berkin Elvan karikatürü paylaşımına beraat
11:28 İran’da bir ayda 107 tutuklama
11:20 Aydoğan hakkındaki yakalama kararına dair talebe ret
10:56 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
10:53 Harem selamlık 'piknik' iptal edildi
10:43 29 yıl geçti: Muhsin Melik canını halkına adadı
10:39 AYM bekçilerin bazı yetkilerini iptal etti
10:14 Gebze’de işçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 13 yaralı