Abdullah Öcalan'a özgürlük talebiyle Amara'ya!

img
RIHA - Kürtler ve dostları, bu yıl PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 74’üncü yaş günü dolayısıyla yönünü Amara'ya vererek, fiziki özgürlüğünü haykıracak. 
 
Uluslararası güçlerin komplosuyla 15 Şubat 1999'da Türkiye'ye getirilen PKK Lideri Abdullah Öcalan, 24 yıldır İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde ağırlaştırılmış tecrit altında tutuluyor. Öcalan, uluslararası hukuk kurallarının çiğnendiği İmralı'da ne ailesiyle ne avukatlarıyla görüştürülmüyor. 25 Mart 2021'de kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı telefon görüşmesinden bu yana da kendisinden haber alınamıyor. Öcalan'ın avukatlarıyla görüştüğü son tarih ise 7 Ağustos 2019.
 
Öcalan, 24 yıllık tecrit koşullarına rağmen Türkiye başta olmak üzere Ortadoğu’nun demokratikleşmesi için düşünsel-ideolojik yoğun bir çaba sarf etti. Kapitalist Modernite'ye karşı ortaya koyduğu Demokratik Modernite fikriyatı dünyada geniş bir kesimde karşılık buldu. Kürt halkı ve dostları, "önderim" dediği Öcalan'ın fiziki özgürlüğü için yıllardır kesintisiz bir şekilde farklı alanlarda büyük bir mücadele veriyor. 
 
74'ÜNCÜ YAŞ GÜNÜ
 
Kürtler, ayrıca Öcalan'ın yaş günü olan 4 Nisan'da büyük önem atfediyor. 2004 yılından bu yana Öcalan'ın doğduğu yer olan Riha'nın Xelfeti (Halfeti) ilçesine bağlı Amara Mahallesi'nde büyük eylem ve etkinlikler düzenleniyor. "Güneşe Yolculuk", "Güneşimizi karartamazsınız" ve "Güneşe Özgürlük", geçmiş yıllara damgasını vuran bazı yürüyüş ve etkinliklerin şiarları oldu. Baskı ve engellemelere rağmen gerçekleşen yürüyüş ve etkinliklerin bu yılki adresi de Amara olacak. 1-10 Nisan tarihleri arasında Öcalan'ın 74'üncü yaş günü dolayısıyla her şehirde kutlamalar gerçekleşecek. 4 Nisan’da ise, “Özgürlük için Amara'ya” şiarıyla Amara'ya yürüyüş düzenlenecek.  
 
İlki 2004'te başlayan kutlamaların şöyle: 
 
2004
 
KHK ile kapatılan Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) tarafından 4 Nisan 2004'te ilk kitlesel yürüyüş düzenlendi. On binlerce kişi Amara yolunda buluştu. Kitle, engellere rağmen barikatları aştı. Panzerlerden halkın üzerine gaz bombası yağdırılırken, asker silah dipçikleriyle onlarca kişiyi yaraladı. Günün sonunda bir heyet, Amara'da Öcalan ailesine ulaşarak, doğum gününü kutladı.
 
2005
 
Bir önceki yıla oranla katılım daha fazla oldu. Kitlenin önü Birecik'in Karataş mevkiinde kesildi. Polis ve askerlerin saldırısı sonucu onlarca kişi yaralandı. Karataş bölgesindeki tepelere taşlarla "Rojbûna te pîroz be" ve "PKK" yazılamaları yapıldı. Engellemelere rağmen kırsal yolları kullanan yüzlerce kişi Amara'ya ulaştı. 
 
2006
 
28-31 Mart tarihleri arasında Diyarbakır'da yaşanan toplumsal olayların etkisiyle Amara’da yapılan kutlamalara yine izin verilmedi. Buna rağmen on binler Amara yoluna düştü. Engellemelere rağmen Fırat kıyısında buluşan kitle, doğum günü kutlaması gerçekleştirip, Fırat'a karanfiller bıraktı. Önceki yıllarda olduğu gibi Amara'ya yine farklı yollardan ulaşan yurttaşlar, Öcalan'ın doğduğu evde doğum günü kutlaması yaptı.  
 
2007
 
Bu yılki yürüyüşe Öcalan’ın zehirlendiği yönündeki haberler damga vurdu. “Sağlığı sağlığımızdır” şiarıyla gerçekleştirilen yürüyüşe, on binler katıldı. İmralı’ya bağımsız sağlık heyetlerin gitmesi talep edildi. Yapılan saldırılar nedeniyle onlarca kişi yaralandı. Öcalan'ın doğduğu eve ulaşan yurttaşlar, doğum günü kutlaması yaptı. 
 
2008
 
On binlerce kişi Pirsûs'un Aligor Mahallesi’nde bir araya geldi. O yıl diğer yıllara göre kutlamalar festival havasında gerçekleşti. Gece boyunca kitle kurulan platformda çalınan ezgiler eşliğinde Öcalan’ın doğum gününü kutladı. Aligor’de yapılan kutlamanın ardından 4 Nisan sabahı binlerce araçlık konvoyla onbinlerce kişi, Amara’ya gitmek istedi. Fakat asker ve polisler, "operasyon var" gerekçesiyle Amara’ya 20 kilometre kala barikatlar kurularak, yürüyüşçüler engelledi. 
 
2009 
 
On binlerce kişi, "Özgürlüğün özgürlüğümüzdür" şiarıyla çıktığı Amara yolunda Aligor'da buluştu. 4 Nisan sabahı, Aligor'de Öcalan’ın doğum günü dolayısıyla fidanlar dikildi. Fidan dikiminin ardından kitle Amara’ya ulaşmak için araçlarla yollara döküldü. Yürüyüşçülerin önü, Amara’ya 20 kilometre kala polis ve asker tarafından kesildi. Kitle barikatı aşmak isteyince, askerler ve polislerin saldırısına maruz kaldı. Plastik ve gerçek mermilerle halkın üzerine ateş açılması sonucu yüzlerce kişi yaralandı. Polis ve asker saldırısı sonucu Dicle Üniversitesi öğrencisi Mahsum Karaoğlan ve Suruçlu inşaat işçisi Mustafa Dağ, atılan gaz bombalarının isabet etmesi sonucu hayatlarını kaybetti.
 
2010
 
"Öcalan’a özgürlük" ve "Doğuşun doğuşumuz, özgürlüğün özgürlüğümüzdür" şiarlarıyla Amara yürüyüşünün startı verildi. Mahsum Karaoğlan ile Mustafa Dağ hayatlarını kaybettiği bir önceki yıla göre katılım daha yüksek oldu. Amara’ya doğru hareket eden kitlenin önü yine kesildi, ancak kitlenin kararlığı üzerine bir grubun köye girmesine izin verildi. 700 kişilik bir grup Amara’ya girerek Öcalan’ın doğum gününü kutladı.  
 
2011
 
2011 yılında Öcalan’ın doğum gününü kutlamak için onlarca kentten 3 Nisan'da Riha'nın Xalfetî ilçesinde bir araya geldi. Bu yıldaki kutlamalar festival havasında geçti. Sabahtan başlayan kutlamalar, gece geç saatlere kadar sürdü. Karaoğlan ve Dağ da yaşamlarını yitirdikleri yerde anıldı.
 
2012
 
3 Nisan'da Türkiye'nin her tarafından on binler Amara’ya akın etti. Engellemelere rağmen yola çıkanlar gözaltına alındı, sürücülere trafik cezaları kesildi. Riha genelinde giriş ve çıkışlara kısıtlama getirildi. Xelfetî ilçesine kadar 30 kontrol noktası kuruldu. Yürüyüşçülerin toplanma adresi Pirsûs'un Aligor mahallesi oldu. Belde polis ve askerler tarafından ablukaya alınarak, kimsenin girişine izin verilmedi. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri, parti temsilcileri ile yapılan tartışmaların ardından Aligor mahallesine giriş yapıldı. On binler, Riha'ya ulaştı ve Öcalan’ın doğum gününü kutladı. Yine farklı yollardan Amara'ya ulaşan kitle, doğum günü kutlaması yaptı. 
 
2013
 
2013 yılı "çözüm sürecinin" başladığı ve silahların sustuğu yıl oldu. Öcalan’ın tarihi Amed Newroz’un da okunan mesajı yıla damgasını vurdu. Sonrasında Kürtler bir kez daha “Demokratik çözüm Öcalan’a özgürlük” şiarıyla 4 Nisan kutlamaları için yönünü Amara'ya çevirdi. Yüzbinlerin katıldığı kutlamaların hazırlıkları günler öncesinden başladı. Kurulan çadırlarda Öcalan'a ait fotoğraflar sergilendi, havai fişekler patlatıldı. 
 
2014
 
Bu yılki kutlamalara PKK Lideri Abdullah Öcalan bulunduğu İmralı F Tipi Cezaevi’nden gönderdiği mesaj damgasını vurdu. Öcalan, mesajında şunları belirtti: "Sevgili Kürdistan Halkı, 4 Nisan’ı benim kişisel doğum günümden çok bir halkın yeniden doğuşu olarak anlamlandıran, özgürlük hayallerini şahsımda birleştirip, Amara’ya yürüyen bütün yoldaşlarımı, gençleri, kadınları saygıyla selamlıyorum. 40 yıl önce 'Kürdistan sömürgedir' diyerek başladığımız özgürlük mücadelemiz, artık sizlerin fedakârlığı, tartışılmaz değerlerimizin emeği ve tüm kurumlarımızın kararlı mücadelesiyle öz yönetimsel yaşamın eşiğine gelmiştir. Bu coğrafya çok kimlikli, çok kültürlü, çok inançlı ve çok farklı gerçekliklerin yan yana yaşadığı bir halklar bahçesiydi. Bütün Ortadoğu halkları, Kapitalist Modernite’nin kendi topraklarına ve değerlerine dönük seferi azgınlaştığında, ulus devlet gerçekliğinin katliamcı yüzüyle karşılaşmıştır. Bundan böyle eski rejimler ve onların ideolojileriyle bu topraklarda yaşanılamayacağı anlaşılmıştır. Özgür toplumun inşası, ancak demokratik özerk yönetimlerin geliştirilmesiyle mümkün olacaktır. Özgür yarınları kurmak, ancak köleleştirilmiş insanın yerine özgür insanı koymakla mümkündür. Bu gerçeklik ışığında bakıldığında, fiziki zindanların çok önemsiz olduğu da anlaşılacaktır. Kendi mücadele pratiğimizin bütün dünya halklarına verdiği ilham, tam olarak da zindanların birer özgürlük alanlarına dönüştürülmesi gerçeği olmuştur. Böyle bakılmadığı zaman dağları, ovaları ve kentleriyle bütün bir ülkenin karanlık bir zindana dönüştüğünü biliyoruz. Aramızdaki fiziki ayrılık önemsizdir. Ben bugün sizlerle beraber Amara’da kurulan güneşin sofrasındayım. Tek tek bütün yoldaşlarımın arasındayım. Sadece bizlerin değil, bütün uygarlığın doğumuna tanıklık etmiş topraklarımızı başta kadın ve genç yoldaşlarımız olmak üzere bütün halkımızın özgürlük bilincine emanet ediyorum. Hep birlikte özgür bir ülkede buluşacağımıza olan inancımla hepinizi kucaklıyorum.”
 
2015
 
Kutlamalar için günler öncesinden Kurdistan'da "Öcalan’a özgürlük" talepli yürüyüşler düzenlendi. Riha, Semsûr ve Dîlok üzerinden 3 koldan yapılan yürüyüşe on binlerce kişi katıldı. Yürüyüşün dördüncü kolu ise Amed'te başlatıldı. Başlatılan Amara yürüyüşleri, 3 Nisan günü Halfeti’ye ulaştı ve ismi "4 Nisan Parkı" olarak değiştirilen Newroz alanında tüm gün festival havasında kutlama gerçekleştirdi. 
 
2016
 
2016 yılında yapılan Amara yürüyüşünün talebi, Öcalan üzerinde devam eden tecridin son bulması ve müzakere masasına geri dönülmesiydi. Çatışmalı süreçle yeniden getirilen yasaklama kararı kapsamında Riha'ya çıkan yollar, polis ve askerler tarafından tutuldu. Engellemelere rağmen yurttaşlardan bir kısmı Amara'ya ulaşmayı başardı, doğum günü kutlaması yaptı. 
 
2017
 
Öcalan’ın 68'inci yaş günü için gerçekleşen yürüyüş, yasaklamalara, engellemelere, saldırılara rağmen Amara mahallesindeki kutlamayla son buldu. Günler öncesinden Amara ve Halfeti’ye gelen yurttaşlar bir gün öncesinden gazeteciler de dahil olmak üzere İçişleri Bakanlığı’nın talimatı olduğu gerekçesiyle mahalleden çıkarıldı. Xelfetî ve Amara ablukaya alınırken, yurttaşların bekleyişi saatlerce devam etti. Amara'ya ulaşabilen çok sayıda kişi ile Öcalan ailesi, doğum günü kutlaması yaptı.
 
2018
 
Kutlamalar, "yasak" kararına takıldı. Kent genelinde uygulamaya sokulan engellemeler nedeniyle halkın Amara’ya gitmesinin önüne geçilmeye çalışıldı. Nüfus kütüğünde Halfeti yazmayan hiç kimseyi ilçeye sokmadı. Tüm bu baskı ve engellemelere rağmen iki gün öncesinden Xelfetî'ye gelen DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP milletvekilleri ve onlarca yurttaş ise, polislerin zırhlı araçlar ile abluka altında tuttuğu HDP Xelfetî İlçe Örgütü binasından çıkamadı. Halkın Amara’ya gidişlerine izin verilmezken, Öcalan’ın doğduğu evde açıklama yapan HDP Riha Milletvekili Dilek Öcalan, engellemelere tepki göstererek, Öcalan'ın doğum gününü kutladı.
 
2019
 
Urfa Valiliği’nin 1-6 Nisan tarihleri arasında "eylem ve etkinlik yasağı" ilan etmesi ile Amara mahallesi abluka altına alındı. Alınan bu karar doğrultusunda Amara'ya giden yollar, asker ve polisler tarafından zırhlı araçlar ve TOMA’larla kapatıldı. Ablukaya alınan mahalleye sakinlerinin dışında girişlere izin verilmedi. “İçişleri Bakanı'nın talimatı” denilerek, HDP Milletvekili Ömer Öcalan dahi mahalleye sokulmadı. Kürtler, tüm engellemelere rağmen bulundukları her kentte ve alanda 4 Nisan’da doğum günü etkinliği düzenledi. Bu yıl ki kutlamalara “tecridin kaldırılması” talebiyle 8 Kasım 2018 tarihinde başlatılan ve tüm cezaevlerine yayılan açlık grevleri damga vurdu. 
 
Binlerce tutuklu, "Tecridi kıralım, faşizmi yenelim" şiarıyla açlık grevine girdi. 200 günü bulan açlık grevi sürecinde 9 kişi yaşamına son verdi. Kimi tutukluların ölüm orucuna dönüştürdüğü bu eylem tecridin kapılarını kırdı ve Mehmet Öcalan 8 Ocak’ta İmralı Adası’na gitti. 
 
2020 
 
2020’de yapılmak istenen 4 Nisan kutlaması, Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkıp, kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı yapılmadı. Buna rağmen tüm yollar ablukaya alındı. 
 
2021
 
Binler, Öcalan’ın doğduğu eve gitmek istedi. Ancak bu yıl da engellemeler yaşandı. Öcalan’ın doğduğu köy olan Amara (Ömerli) mahallesi, asker ve polisler tarafından ablukaya alınarak yurttaşların mahalleye geçmesi engellendi. 
 
2022
 
Geçen yıl bütün engellemelere rağmen PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 73’üncü yaşı doğduğu evde kutlanıldı. 4 Nisan öncesinde Urfa Valiliği “eylem ve etkinlik yasağı” kararı aldı. Binler, Halfeti-Birecik gişelerinde bir araya gelerek Amara yolunda toplandı. Kitlenin yolu, polisler tarafından kesildi. Polislerin engellemesine kitle, “Öcalan’sız dünyayı başınıza yıkarız” sloganlarıyla karşılık verdi. Bütün engellere rağmen farklı yollarla Amara’ya ulaşmak isteyen kitle, Birecik-Halfeti otoban çıkışındaki gişelerde coşkuyla kutlama gerçekleştirdi. Yüzlerce asker ve zırhlı araçlarla kapatılan Amara'ya ulaşan bir grup, Öcalan'ın doğduğu evde kutlama yaptı.
 
MA / Ömer Akın

Diğer başlıklar

02/12/2023
22:19 Ordu’da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti
20:32 İsrail saldırıları sürüyor: 300 ölü ve yaralı enkaz altından çıkarıldı
20:11 Filipinler’de 7.6 büyüklüğünde deprem
20:04 HEDEP'ten Keçiören’de halk toplantısı: Yeni bir yaşamı birlikte kuralım
19:42 İzmir Kadın Platformu: Makbule Özer için verilen karar geri alınsın
18:18 ANKA-DER’den Kürt Aydını Xelîl Xeyalî için söyleşi
17:32 Kadınlar ‘Dörtte dört, kadın sanat’ atölyesinde bir araya geldi
16:46 AKP'li vekille görüşmek isteyen işçilere polis engel oldu
16:14 HEDEP MYK’si yarın kritik gündemlerle toplanacak
15:47 DFG Kasım ayı raporu: 51 davada 93 gazeteci yargılandı
15:10 KESK’in Kartal mitingi: Sermayeye değil, halka bütçe
14:54 ‘TTB’nin seçilmiş yönetimine yargı eliyle darbe yapıldı’
14:52 'Tahliyesi engellenen 31 yıllık tutsak Akbaba tedavi edilmiyor'
14:48 Çevirmen: ATK, diyalize giren hasta tutsağa ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi
14:30 HEDEP Milletvekili Ömer Öcalan: Kürtlerin gözü İmralı'da
14:28 Ağabeyi gözaltında çığlıklarını duydu, 29 yıldır akıbeti bilinmiyor
14:14 İHD Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini sordu
14:12 KESK'ten halktan ve emekten yana bütçe talebi
14:06 AP Türkiye Raportörü: Cumartesi Annelerini savunmak insan haklarını savunmaktır
13:50 Açlık grevindeki tutsaklardan mesaj: Savaş politikalarına 'hayır' deme zamanı
13:42 Marînos bölgesinde yaşamını yitiren Özbey toprağa verildi
13:40 KESK bölge mitingi: Savaşa değil halka bütçe istiyoruz
13:06 HEDEP’ten Mêrdîn kongresine katılım çağrısı
13:00 81 yaşındaki Özer için çağrı: ATK süreci yeniden başlatılsın
12:58 Cenazesi karton kutuda teslim edilen Elçiçek için yürüdüler
12:23 Ekoloji Derneği yarın 'Takas Pazarı' etkinliği düzenleyecek
11:40 30 yıllık tutsak Yüksekbağ tahliye oldu
11:25 Gözaltına alınanlardan 50’den fazla kişi tutuklandı
10:33 Dilan Kortak cinayetinde 8 yıldır sonuç yok
10:20 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden 39 gündür haber alınamıyor
10:17 İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı
10:13 Kızının cenazesi kutuda teslim edilen anne: Üzgünüm ama bize güçleri yetmeyecek
09:53 Tutsaklar açlık grevini sürdürüyor
09:18 Küçükbalaban: Tecrit devam ederse toplumsal gerilimler yaşanabilir
09:16 Kayyım Devegeçidi Piknik Alanını bedelsiz devretti
09:15 Özgür Ülke 29 yıl önce bombalandı: Bu ateş sınırları da aştı
09:10 Siyasetçilerden açlık grevi için 'ses olma' çağrısı
09:08 Tutsakların eylemi 6'ncı gününde: Talepleri talebimizdir
09:05 Êlih kayyımı aynı şirkete 2 yılda 34 milyon TL’lik 3 ihale verdi
09:03 Polisin katlettiği Eser’in avukatı: Gerekli ceza verilmedi
09:01 MLSA Eş Direktörü Ok: Gazetecileri savunalım
09:00 02 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:58 Evrensel'in yeni Genel Yayın Yönetmeni Hakkı Özdal
00:06 Qendîl’in Bokrîskan köyüne saldırı
01/12/2023
23:02 Filistin Sağlık Bakanlığı: 178 kişi hayatını kaybetti
22:09 Ankara'da 'İçeride Dışarıda' sergisi başladı
21:39 Hasta tutsak Tanhan'ın eşi hastaneye kaldırıldı
20:28 Amed Barosu üyesi avukata polis saldırısı
20:16 Êlih’te 30 yıllık tutsağa kitlesel karşılama
20:12 İstinaf 5 yaşındaki Efe'yi ezen polisin beraat kararını bozdu
19:48 Menteşe Yurttaş İnisiyatifi: Muğla halkı seçeneksiz değil
19:39 Şenyaşarlar katliamının ‘konuşmayan tanığı’ AKP’den aday adayı
18:11 Ateşkes sona erdi: 109 Filistinli öldürüldü
17:58 Bakırhan Gever’de: Yerel seçimlerde halk adayını seçecek
17:54 İzmir'de 4 tutuklama
17:48 30 yıllık tutsak Uçar tahliye oldu: Buruk sevinç yaşıyorum
17:42 Hemşireye cinsel saldırıda bulunan doktorun davası görüldü
17:29 Yerel seçimlerde adaylık için istifa süreci sona erdi
16:59 ‘Çatışmalı ortam çocuklarda büyük tahribata yol açıyor’
16:55 Kobanê Davası: Süleyman Şah operasyonu için bilgi talebi
16:09 Barış Nöbeti eylemlerinde ‘tecride son verin’ çağrısı
16:03 Mahkemenin görevden alma kararına tepki: TTB'nin yanındayız
15:43 Hacettepe Üniversitesi’nde sağlık emekçilerinin sorunları artıyor
15:35 Demokratik Modernite davasında mütalaa hazırlanacak
15:27 15 yaşındaki çocuğu arama çalışmaları 5’inci gününde
15:24 DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Artık rakamların peşinde koşmayacağız
14:59 HEDEP Makbule Özer için İHİK'e başvurdu
14:53 Hatay Barosundan avukata saldırıya protesto
14:04 Türkdoğan: Kürt sorununda çözümsüzlüğün bedeli 4 trilyon dolar
14:03 Asgari ücret görüşmeleri 11 Aralık'a ertelendi
14:02 Kardeşinin cenazesine katılmak isteyen tutsaktan 135 bin TL istendi
13:42 Yüzde 90 engelli tutsak Abdullah Öcalan için açlık grevinde
13:40 Nisêbîn'de gözaltına alınanlar Mûş'a sevk edildi
13:38 Emekliler bütçe taleplerini duyurdu
13:36 Elçiçek'in cenazesi karton kutu içinde ailesine teslim edildi
13:01 Newroz Tertip Komitesi’ne açılan dava ertelendi
12:44 81 yaşındaki Özer hakkında ATK’den bir yılda iki ayrı rapor
12:05 Direnişteki işçilere jandarma barikatı
12:00 Bakırhan: Kürdü reddeden bu topraklarda muhakkak kaybedecek
11:55 Abdullah Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
11:40 Can Atalay için AYM'ye ikinci başvuru
11:24 Bedlîs’te 22 kişi tutuklandı
11:19 Amed halkından Mızraklı’ya destek: Cevabı sandıkta vereceğiz
11:09 Kadın Meclisi Sözcüsü Türkoğlu: Kentimizi yönetecek olan biz kadınlarız
10:29 Tutsaklar 5 gündür açlık grevinde
10:23 TTB Genel Sekreteri Bulut: Mahkeme başkanı baskı altına alındı
09:57 Ağır hasta tutsak Tanboğa’nın babası: Serumlarla yaşıyor, serbest bırakılsın
09:34 Mızraklı’nın avukatı: Politik kimliğinden dolayı ceza verildi
09:23 Yerel seçim takvimi yayımlandı
09:16 Kayyımdan seçim öncesi 9 milyonluk gıda alımı
09:14 Gazze'de 'insani ara' uzatılmadı
09:12 Edremit Belediyesi’nde milyonluk zarar 12 başlıkta sıralandı
09:08 Kayyım işten çıkardığı dalgıçların arama çalışmasına katılmasını engelledi
09:07 Türkmen: OSB’ler köle kamplarına dönüştü
09:06 30 yıllık hasta tutsağın infazı yakıldı
09:05 Bakanlığın 'adalet' bütçesinde 12 yeni cezaevi var
09:03 Patriyarkanın aparatı: Gündüz kuşağı programları
09:01 Uygulanmayan karar nedeniyle köy kömür tozu içinde
09:00 3 gazetecinin davaları başlıyor: Meslektaşlarımızın yanındayız
09:00 01 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
08:28 Nisebîn’de 2 kişi darp edilerek gözaltına alındı
30/11/2023
23:28 Mızraklı’dan mahkeme kararı sonrası ilk sözler: Direnmek yaşamaktır
22:13 Hatimoğulları: Hiçbir kayyım zihniyetini doğru bulmuyoruz
21:35 '#TTBSusturulamaz' gündem oldu: Sağlık yoksa mücadele haktır
20:31 Can Atalay için protesto eylemi: Haklar ihlal ediliyor
19:50 HEDEP’ten TTB kararına tepki: Kayyım darbesinin devamıdır
19:42 Çocuğa yönelik sistematik tecavüz davası ertelendi
19:12 TTB Merkez Konseyi Üyeleri görevden alındı: Bu mücadele bitmez
19:06 Libya tezkeresi Meclis'te kabul edildi
18:55 Hamas, iki rehineyi serbest bıraktı
17:53 Tarsus ve Kürkçülerdeki tutsaklardan mücadele çağrısı
17:21 Polisten kavga eden gruba sert müdahale
17:12 İzmir'de gözaltına alınanların ifade işlemi sona erdi
17:06 Kobanê Davası’nda şerik var fail yok!
16:57 DTSO Erxenî’de 10 bin ağaç dikti
16:46 HEDEP’li İrmez: Öcalan’ın paradigmasına herkesin sahip çıkması gerekiyor
16:41 Elçiçek ve Satılmış’ın cenazeleri ailelerine verildi
16:33 Emine Şenyaşar suçlamaları reddetti
16:31 Êlih kayyımının eşinin katıldığı programa katılım zorunluluğu
16:23 Gar Katliamı davası: Müfettiş raporunun yüzlerce sayfası silinmiş
15:33 ATK raporuyla 81 yaşındaki Özer tekrar cezaevine girecek
15:25 İstanbul’da fırtına ve yağışın bilançosu: 1 ölü, 4 yaralı
14:57 Fincancı: Görevimizin başındayız
14:55 Sağlık emekçileri Ekim ayı ücretlerinin ödenmesini istedi
14:12 Bakırhan: İrademizi gasp edenlere gereken cevabı vereceğiz
13:40 Diyanet'in Kobanê Davası talebi: Cumhurbaşkanlığı 'yakılan' camileri açıklamadı
13:31 Cemal Tanhan 39 gündür yaşam mücadelesi veriyor
13:26 Kobanê Davası: İddialar iftiraya dönüştü
13:14 Göç dernekleri verileri paylaştı: Kurdistan insansızlaştırılmak isteniyor
13:03 KESK 2 Aralık'ta miting düzenleyecek
13:02 Akkuyu Nükleer Santral davası: Su sıcaklığı santrali soğutamaz
12:50 TÜİK: Ekonomi 5,9 büyüdü
Ekonomistler: Anlam ifade etmiyor
12:47 Akşener: Özel’in teklifini GİK’e sunacağız
12:25 Özak Tekstil işçileri ablukaya rağmen direniyor
12:12 Hatimoğulları: Savaşların bitmesini isteyen MGK, Kürtlere saldırmaya devam ediyor
11:07 Abdullah Öcalan için görüşme başvurusu
11:05 Açlık grevindeki tutsak: Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü istiyoruz
10:06 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden 37 gündür haber yok
09:47 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' talepli açlık grevi 4'üncü gününde
09:32 Gazze'de 'insani ara' uzatıldı
09:30 Emekçiler İstasyon Meydanı'nda bütçe taleplerini haykıracak
09:14 Êlih Barosu Başkanı Şenses: Elçi dosyası cezasızlığa sürükleniyor
09:12 Eğitim Sen: Kömürsüz bırakılan okullarda kaloriferler yanmıyor
09:11 ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ kampanyası: Türkiye’ye heyet gönderilecek
09:08 Ankara'da 'İçeride Dışarıda' sergisi açılıyor
09:06 Wan kayyımları birbirlerini aratmıyor!
09:03 4 yıldır bitirilmeyen yol kazaya davetiye çıkarıyor
09:01 AKP'li belediyeden seçilmişlere X-ray dayatması
09:00 30 KASIM 2023 GÜNDEMİ
29/11/2023
23:24 Bayındır’dan Êlih kayyımına: Şov yapma, haddini bil!