Zübeyir Aydar: Seçimin sabote edilmemesi için herkes üzerine düşeni yapmalı

İSTANBUL - Eylemsizlik kararına rağmen Türkiye'nin süren saldırılarına karşı demokrasi güçlerine büyük bir sorumluluk düştüğünü belirten KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, “Seçim ortamının sabote edilmemesi için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeli” dedi. 
 
Türkiye, KCK’nin Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından aldığı eylemsizlik kararına rağmen KDP’nin desteğiyle Federe Kurdistan Bölgesi’ndeki Avaşîn, Metîna ve Zap alanlarına yönelik 17 Nisan 2022 tarihinde başlattığı saldırılarını sürdürüyor. Hava saldırıları devam ederken, son olarak KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat, aldıkları eylemsizlik kararını 14 Mayıs seçimleri sonrasına kadar uzattıklarını duyurdu.
 
KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, saldırıları, KCK'nin eylemsizlik kararı ile seçimlerde Emek ve Özgürlük İttifakı’nın rolüne dair Mezopotamya Ajansı'na (MA) değerlendirmelerde bulundu.
 
ATEŞKES KARARI
 
Kurdistan merkezli yaşanan depremlerde büyük bir yıkım ve trajedi yaşandığını belirten Aydar, halkın acılarını göz önünde bulunduran KCK'nin bu nedenle eylemsizlik kararı aldığını söyledi. “Burada savaşa ve çatışmaya devam ederek, daha fazla acının yaşanmaması için eylemsizlik kararı aldık. Buna kayıtsız kalmamız mümkün değildi. Bu çerçevede insani olarak yaklaştığımızı, eylemsizlik kararını bu yüzden aldığımızı ilan ettik. Hareketimiz sadece bu depremde bunu yapmadı, 1999 depreminde de aynı tavrı sergiledi. Çünkü insani ve ahlaki bir hareketiz, ancak maalesef karşı taraf buna hiçbir şekilde uymadı ve saldırılarına eskisi gibi devam ediyor. Bu kararımız karşı tarafla aramızdaki farkı çok net ortaya koyuyor” dedi. 
 
AKP-MHP-ERGENEKON İTTİFAKI
 
İktidarın depremin yaralarını sarmak yerine saldırılarına devam ettiğini vurgulayan Aydar, bunun hiçbir insani ve ahlaki tarafının olmadığının altını çizdi. Aydar, şöyle dedi: “AKP-MHP iktidarı tamamen zorla, baskıyla ranta dayalı olarak iktidarını devam ettirmek istiyor. Bu ittifak 2014'te kurulan AKP-MHP-Ergenekon ittifakıdır. Anti Kürt’tür. Kürt hareketini tamamen tasfiye etmek, eski statüde tutarak asimilasyonu devam ettirmek istiyorlar. Kürtleri, tamamıyla ortadan kaldırmak üzerine oluşturulan bir siyasetin ürünüdür. Bunlardan dolayı da deprem ya da başka bir şey onları durdurmuyor. Normalde bir ülkede bu tür büyük yıkım ve trajedi yaşandığında ülke bütün gücüyle hatta askeri gücüyle buna müdahale eder, yaraları sarmaya çalışır. Bu mağduriyeti azaltmaya çalışır. Fakat burada ordu hareketsiz kaldı. Çünkü yukarıdakiler bu yönde bir talepte bulunmadı, hatta ‘Savaş halindeyiz onun için orduyu böyle şeylerle meşgul edemeyiz’ saikiyle hareket ettiler. Saldırıların da bu şekilde devam etmesi ona dayanıyor. Bunlar açısında ne kadar insan ölmüş ne kadarı mağdur olmuş hiç önemli değil. Onlar için önemli olan kendi iktidarlarını ve rantlarının devam etmesidir.”
 
DEMOKRASİ GÜÇLERİ TAVIR ALMALI
 
Halk Savunma Merkezi'nin (HSM) yaptığı açıklama ve eylemsizlik kararına rağmen Türkiye'nin saldırılarına devam ettiğine dikkat çeken Aydar, buna rağmen KCK'nin eylemsizlik kararını seçim sonrasına bıraktığını hatırlattı. Türkiye'nin yakın bir tarihte sandık başına gideceğini ve bu seçimin herkes için önemli olduğunun altını çizen Aydar, “Bu seçim bizim için de demokrasi güçleri açısından da çok önemli. Ta öteden hareketimize buna yönelik talepler de vardı; Seçim ortamında farklı bir şey olmasın, eylemler olmasın karşı tarafa bahane verilmesin diye. Bizde, seçimlerin demokratik bir ortamda demokrasi güçlerinin kendilerini daha rahat hissetmeleri, iktidara bahane yaratılmaması için kararı seçim sonrasına kadar uzattık. Seçim sonrasında ayrı bir değerlendirme yapılacaktır. Bu insani ve ahlaki çabamızı karşı taraf görmezden geliyor. Eylemsizlik kararına rağmen Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar, tehditleri var. ‘Operasyonlara devam edeceğiz’ diyor. Kuzey Kurdistan’da, Rojava’da ve Başur’da net belirlemelerle devam edileceği belirtiliyor. Kim ne derse desin bu tavır uzatılan eylemsizlik kararına en üst düzeyde verilmiş yanıt olarak değerlendiriyoruz. Kararımızı insanlarımız ve kamuoyu takdir etmelidir. Demokrasiden yana olan güçler bunu değerlendirmeliler” diye belirtti.
 
Eylemsizlik kararına karşı Türkiye'nin savaş politikalarında ısrar etmesine karşı tüm aydın ve demokrasi güçlerinin ortak tavır takınması gerektiğini sözlerine ekleyen Aydar, “İktidarın savaş ısrarına karşı herkes tavır koymalı. Tüm aydınlara ve demokrasi güçlerine, sivil toplum örgütlerine, dünyadaki dostlara şunu söylemek gerek; eylemsizlik kararını onlarda istiyorlarsa, bunu selamlamasını, pozitif yanını ortaya koymalarını ve hükümet üzerinde de baskı kurmaları gerekir. Seçim ortamının sabote edilmemesi için bu karara karşılık üzerlerine düşen görevi yerine getirmeliler. Bu konuda imza kampanyaları, açıklamalar, bu yünde eylemlikler görüşmeler olabilir. Yani bu çerçevede herkesin hassasiyetini ortaya koymasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
TÜRKİYE'NİN KÜRT DÜŞMANLIĞI 
 
Hükümetin iç ve dış politikasının tamamıyla Kürt karşıtlığı üzerine kurulu olduğunu belirten Aydar, özellikle Lozan ve Cumhuriyet’in 100’üncü yılı dolayısıyla bu politikalara yoğunluk verildiğine dikkat çekti. Lozan’ın devam etmesi için çalıştıklarını ve kendilerine göre bir takım belirlediklerini dile getiren Aydar, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Kürt serhildanını tamamıyla bastırmayı hedefliyorlar. Bu yönde içerde ve dışarıda böyle bir çaba içindeler. Özellikle son dönemde Türkiye’nin Rojava’ya yönelik provokasyonları, saldırıları söz konusu.  Rojava'ya saldırılar devam etti. Kara operasyonu yapamadılar. Şimdi Rusya'nın desteğiyle Suriye ile birlikte bunu yapmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin Moskova’daki buluşması, İran’ı da katmaya çalışıyorlar. Böyle bir karar var. Bu tamamıyla Türkiye hükümetinin anti Kürt politikasının dışarıya yansımasıdır. Dışarıdaki bütün ilişkilerini buna göre düzenliyor. Kurdistan halkı dört parçada bunu görmeli. Türkiye'yi şu an yöneten rejimin anti Kürt politikasını görmeli, ona göre tavır almalıdır. Kimsenin mevcut rejime payende olmasını istemiyoruz. Herkse bunu görerek özgürlük güçlerinin yanında yer almalıdır” dedi.
 
EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI 
 
Türkiye'deki ittifaklara da değinen Aydar, AKP-MHP iktidarının oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın bütün halklara düşman olduğunu söyledi. “20 yıldır AKP’nin Türkiye’yi ne duruma getirdiği özellikle son 8 yıldır savaşta nelerin yaşandığı hepimizin gördük” diyen Aydar, Cumhur İttifakı’nın kazanması durumunda Türkiye’de demokrasiden bahsetmenin mümkün olamayacağını belirtti. Aydar, ittifaklara ilişkin şöyle devam etti: “Kaos ortamları yaşanacaktır. Öbür tarafta ise 6’lı Masa ya da Millet İttifakı dediğimiz ittifak var. Millet İttifakı’nın da kendisine göre bir restorasyon ve raydan çıkmış devleti tekrar eski sisteme göre restore etme gibi bir projeleri var. ‘Türkiye sorunları’ diye geniş bir program açıkladılar. Maalesef bunların içinde Türkiye’nin en temel sorunu olan Kürt sorununa değinen tek bir şey yok. Kürtlerin hak, hukuk durumu çözülmeden ne demokrasi işlenebilir, nede devlet çarkı istendiği gibi işlenebilir. Öbür taraftan Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde oluşmuş Emek ve Özgürlük İttifakı’nın programına bakıldığında aslında Türkiye’deki sorunları bir bütünüyle çözümünden yana, Türkiye demokrasisi açısından, Türkiye’de gelişecek demokratik değerler açısından güvence olacaktır.”
 
DEMOKRATİK CUMHURİYET
 
Millet İttifakı’nın şuanda kendisine göre bir alternatif oluşturduğunu ancak amaçladığı sistemle henüz Türkiye’yi demokratikleştirecek bir sistemi inşa edemeyeceğini kaydeden Aydar, “Tabi ki bu hükümetin gitmesi önemli ama yerine geldiğinde Türkiye’nin yeniden kurulması ancak demokratik bir cumhuriyetle mümkün olacaktır. Demokratik yöntemlerle çözülecek sorunların başında Kürt sorunu geliyor. Bu şekilde Türkiye demokratikleşebilir. Bu açıdan seçim olayında bana göre en önemli şey mevcut hükümetin Cumhurbaşkanlığı sisteminde bir bütün olarak kaybetmesidir. Öbür taraftan Emek ve Özgürlük İttifakı’nın en güçlü şekilde parlamentoya yansımasıdır. Parlamentoya güçlü bir şekilde yansıdığı takdirde yapılacak yeni Anayasa konusunda demokrasi güçlerinin eli güçlenmiş olacak. Türkiye büyük bir deprem ve  ekonomik kriz sürecinde seçime gidiyor. Türkiye halkının demokratik yönde değişim beklentisi var. Herkes ona göre tavrını ortaya koymalı.  Aynı zamanda iktidarın devletin gücünü kullanarak sandıkları manipüle etme, seçim sonuçlarını kendisine göre hileyle, farklı yöntemlerle ‘ben kazandım’ demek gibi durumlarına karşı da şimdiden herkesin tedbirini alması gerekir” ifadelerini kullandı.
 
‘DİKTATÖRLÜK DEVAM EDER’
 
Bu seçimlerin sıradan bir seçim olmadığının altını çize Aydar, Türkiye’nin tümüyle bir diktatörlük rejime doğru gittiğini söyledi. “Tek adam rejimi” kazandığı takdire halkın elinde var olan en ufak hak kırıntılarının dahi elinden alınacağına işaret eden Aydar, şöyle devam etti: “Türkiye’de yaşayan herkes buna göre davranmalı, demokrasi güçlerinin daha fazla parlamentoda yer alması için daha fazla çaba sarf etmesi lazım. Türkiye’nin de temel sorunları ancak bu şekilde çözüm yoluna kavuşur. Herkes şunu görmeli; Türkiye'de Kürt sorunu çözülmediği sürece yeni diktatörler gelecek, yine savaşlar olacak, yine ekonomi kötüye gidecek. Türkiye'deki ekonomik krizin temel nedeni savaştır. Son 8 yıldır bütün kaynaklar savaş yatırılıyor. Bu anlamda demokrasi güçlerinin, halkların bunu iyi görmeleri gerekir. Bunun için 14 Mayıs’ta halktan ve demokrasi güçlerinden beklentimiz bütün sorunların diyalog içinde çözümü çerçevesinde hareket edecek kadroyu seçmeleri.”

Diğer başlıklar

00:23 Cîzir'de bir korucu arabasında ölü bulundu
00:14 Şarbajêr’de SİHA saldırısı
04/06/2023
23:09 Ataol Behramoğlu’nun Bedlis söyleşisine engel
22:58 Kuzey Doğu Suriye’den çocuklar için çağrı
21:33 Licê’de hava hareketliliği
21:25 Buldan ve Sancar kongrede aday olmayacaklarını açıkladı
20:54 MKM'den Dengbêj Şakiro için anma
20:01 Direniş sonuç verdi: Irak ordusu Mexmûr'dan çekildi
19:06 Fransa’da 64 yaş kararnameleri Resmi Gazete’de
18:43 İkizköylülerden kömür isyanı
18:09 ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Sağlığa erişim engellendi
16:52 Din görevlileri okullara ‘Manevi danışman’ olarak atandı
16:32 Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile bir araya geldi
15:17 MEBYA-DER kongresi: Kürt halkı geri adım atmadı
14:59 TJA: Erkek aklının saldırılarına izin vermeyeceğiz
14:50 Son 5 günde 167 saldırı
14:38 Adalet Bakanı Tunç’tan ‘yeni Anayasa’ mesajı
14:37 Xarpêt’te göçük altında kalan işçi yaşamını yitirdi
13:58 Türkiye gıda enflasyonunda ilk 10’da
13:42 Görevi devralan Şimşek’ten ‘tek haneli enflasyon’ mesajı
13:24 Soylu dönemi kapandı
12:46 Şenyaşar ailesi: Zulme sessiz kalmayın
12:43 Suriye Dışişleri Bakanı Miqdat Irak’ta
12:38 Mexmûr kuşatması Fransa’da protesto edildi
10:33 8 yıl geçti: Katliamın arkasındaki güçler yargılanmalı
09:00 Temelli: Fikriyatımıza, paradigmamıza, halkımıza güvenelim
09:00 Gençlerden gelecek yorumu: Ya ekolojik toplum ya yok oluş
09:00 04 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:19 Erdoğan kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı
03/06/2023
23:53 DFG: Tutuklu gazeteci sayısı 79
22:53 İşsizliğin nedenini kadınlara bağlayan Şimşek ekonomi bakanı oldu
22:16 Erdoğan yeni kabineyi açıkladı
22:11 Erdoğan'ın yemin töreni: Barzani, Oğan, Aliyev ve Stoltenberg bir arada
20:06 Sınır ticareti yapan binlerce kişi gümrük kapısında bekletiliyor
18:37 Şenyaşar ailesi: Herkes işlediği suçun hesabını verecek
18:31 CİSST’ten ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Tecrit derinleşti
17:57 Cenevre’de Mexmûr için eylem
17:38 Şellavcı’nın katledilmesiyle ilgili 12 polis hakkında iddianame hazırlandı
17:25 CHP’nin Meclis grup yönetimi belli oldu
16:44 Ters kelepçeyle gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest
16:36 Kayyım Kürtçe park ismini sildirdi
16:27 Erdoğan ailesinin dünürü için yapılan imar değişikliğine izin çıkmadı
15:43 Cumartesi Anneleri: Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz
15:18 Erdoğan yemin etti
14:57 Ekolojistlerden 'Kömürsüz Türkiye' kampanyası
14:29 'Cezaevi Tenzire Acar’ın yaşamını tehlikeye atıyor'
14:27 TUHAY-DER kongresinde İmralı tecridine tepki
14:09 İHD: Ağız içi aramayı reddeden tutuklu tedavi olamıyor
14:03 KHK eylemi 63’üncü haftasında
13:38 Kaçırıldıktan sonra kendilerinden haber alınamadı
12:56 Licê'de askeri operasyon
12:39 AYM kararına rağmen Galatasaray Meydanı’nda abluka sürüyor
12:08 29 yıldır akıbetleri bilinmiyor
12:00 Amediyê’ye hava saldırısı
11:00 Hindistan'da tren kazasında ölü sayısı 288'e çıktı
10:55 CHP PM toplantısı başladı
10:05 Ablukaya karşı gece gündüz direniş
09:45 Kayyım arsaları satışa çıkardı
09:27 Barzani, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
09:01 ‘Türkiye’nin Kürtlere kaybettirecek kozu kalmadı’
09:01 Gazeteci Yalçın: Hakikati yazmaya devam edeceğiz
09:01 Yüzde 62 zihinsel engelli duvar yazılamalarıyla suçlandı
09:01 ÖHD’li Polat: Tecrit yüzyıllık devlet anlayışıdır
09:00 Refakatçisi olduğu tutuklu babasının durumunu anlattı
09:00 03 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
02/06/2023
23:32 Hiranur Vakfı’ndaki tecavüzü savunan okul müdürünü protesto ettiler
23:25 Bradost’ta mayın patlaması
21:59 İzmir’de 6 genç tutuklandı
21:10 Hindistan’da tren kazası: 50 ölü
21:04 Federe Kurdistan’da bir kadın ve 3 çocuk katledildi
21:01 EŞİK’ten vekillere kadın haklarını savunma çağrısı
20:39 Hezex'te ağır yaralanan çocuk yoğun bakımdan çıktı
18:54 ‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’
18:48 DSÖ: Sudan’da salgın riski artıyor
18:38 30 yıllık tutuklu Şahin’e kitlesel karşılama
17:39 AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımı onaylandı
17:08 Munzur Dağları’nda bilirkişi keşfi
17:04 İzmir Barosu'ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
16:57 Mayıs ayında erkekler 40 kadını katletti
16:36 Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
16:24 İHD’den Barış Nöbeti: Sandıktan çıkan iradeye kulak verilsin
15:52 Dersim Katliamı’nın tanığı Çiçe ve Duman yaşamını yitirdi
15:49 8 korucunun silahına el konuldu
15:40 O’Hearn: Dünyanın en karanlık sistemi İmralı'da
15:09 Özerk Yönetim'den Şam'a Sudan tepkisi
14:06 Meclis’te yemin töreni başladı
13:38 Emine Şenyaşar: Bu zulüm son bulsun
13:34 Dersim Dernekleri'nden otobüs saldırısına tepki
13:20 Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
13:16 Rektör harem selamlık 'pikniği' savundu
12:58 Ailelerden İmralı başvurusu
12:22 Yeşil Sol Parti Meclis görev dağılımını yaptı
11:59 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
11:50 Amed esnafının deprem destek kredisi kesildi
11:29 Karayılan: Kürt sorununun muhatabı partiler değil devlettir
11:12 Rektörden akademisyenlere 'idari ve adli ceza' tehdidi
10:59 Mexmûr direnişi 14'üncü gününde
09:45 Mayıs ayında 8 kez yasaklı silah kullanıldı
09:11 Eğitim Sen’den YKS çağrısı: Bu yanlıştan dönün
09:07 Özdemir: ‘Devlet aklı’nın Kürt siyasetini zayıflatma hamleleri sonuç almaz
09:05 'Tahrik' savunması yapmayan sanığa 'tahrik' indirimi yapıldı
09:04 Mexmûr’da direniş diyaloğun önünü açtı
09:04 ‘Erdoğan rejiminin saldırılarına karşı Kürtlerle birleşmeli’
09:03 Hak örgütleri: İhlallere karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
09:02 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutuklu felç geçirdi
09:01 Keskin: Seçimde en örgütlü davranan Kürtler oldu
09:01 Qerejdax'ın kara taşına şekil veriyor
09:00 02 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
01/06/2023
23:19 AP’de cezaevleri ve tecrit konferansı düzenlenecek
22:10 ABD'den Sudan'a yeni yaptırımlar
22:00 LeMan kapağına seçim sonuçlarını taşıdı
20:52 Mexmûr’daki direniş Luzern’de sahiplenildi
20:33 DEDAŞ 500 hanelik köyü karanlıkta bıraktı
19:48 Kadir Şeker tutuklandı
19:10 CHP MYK üyeleri istifa etti
18:45 Muğla ve Mersin'de Gezi anması
18:35 Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı
18:30 Bolu'da iş cinayeti
18:13 IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
17:58 İBB çalışanlarına saldıranlardan biri tutuklandı
17:40 Amed’te bir çay ocağına silahlı saldırı
17:15 30 yıllık tutuklu Mehmet Şahin tahliye oldu
16:37 Yeşil Sol Parti milletvekilleri toplandı
16:27 ‘Millet İttifakı 28 Mayıs itibariyle bitmiştir’
16:11 Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı
15:42 Şengal’de bir eve hava saldırısı
15:37 Çimento fabrikasına karşı çıkanlara soruşturma
15:18 DEDEF'ten 'örgütlenme' çağrısı
15:09 Erdoğan kutlamalarında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
15:03 Şirnex’te 14 bölgeye yasak
14:46 Şenyaşar ailesinden karikatürlü mesaj
14:26 Meclis yarın yemin töreniyle açılacak
14:06 Eren Keskin beraat etti
13:53 İran’da bir ayda 142 idam
13:49 Tutuklular havalandırmaya çıkarılmıyor
13:47 CHP MYK toplantısı başladı
12:55 Dolar durdurulamıyor!
12:50 Merkez Bankası’ndan KKM kararı
12:48 Bafil Talabani: Birlikten başka seçeneğimiz yok
12:06 Rosa Kadın Derneği yöneticisi beraat etti
11:50 İkinci tur kesin sonuçları açıklandı
11:33 HDP Sözcüsü Günay: Eleştiri-özeleştiriyle büyük kongreye yürüyeceğiz
11:31 Berkin Elvan karikatürü paylaşımına beraat
11:28 İran’da bir ayda 107 tutuklama
11:20 Aydoğan hakkındaki yakalama kararına dair talebe ret
10:56 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
10:53 Harem selamlık 'piknik' iptal edildi
10:43 29 yıl geçti: Muhsin Melik canını halkına adadı
10:39 AYM bekçilerin bazı yetkilerini iptal etti
10:14 Gebze’de işçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 13 yaralı