Zübeyir Aydar: Seçimin sabote edilmemesi için herkes üzerine düşeni yapmalı

İSTANBUL - Eylemsizlik kararına rağmen Türkiye'nin süren saldırılarına karşı demokrasi güçlerine büyük bir sorumluluk düştüğünü belirten KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, “Seçim ortamının sabote edilmemesi için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeli” dedi. 
 
Türkiye, KCK’nin Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından aldığı eylemsizlik kararına rağmen KDP’nin desteğiyle Federe Kurdistan Bölgesi’ndeki Avaşîn, Metîna ve Zap alanlarına yönelik 17 Nisan 2022 tarihinde başlattığı saldırılarını sürdürüyor. Hava saldırıları devam ederken, son olarak KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat, aldıkları eylemsizlik kararını 14 Mayıs seçimleri sonrasına kadar uzattıklarını duyurdu.
 
KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, saldırıları, KCK'nin eylemsizlik kararı ile seçimlerde Emek ve Özgürlük İttifakı’nın rolüne dair Mezopotamya Ajansı'na (MA) değerlendirmelerde bulundu.
 
ATEŞKES KARARI
 
Kurdistan merkezli yaşanan depremlerde büyük bir yıkım ve trajedi yaşandığını belirten Aydar, halkın acılarını göz önünde bulunduran KCK'nin bu nedenle eylemsizlik kararı aldığını söyledi. “Burada savaşa ve çatışmaya devam ederek, daha fazla acının yaşanmaması için eylemsizlik kararı aldık. Buna kayıtsız kalmamız mümkün değildi. Bu çerçevede insani olarak yaklaştığımızı, eylemsizlik kararını bu yüzden aldığımızı ilan ettik. Hareketimiz sadece bu depremde bunu yapmadı, 1999 depreminde de aynı tavrı sergiledi. Çünkü insani ve ahlaki bir hareketiz, ancak maalesef karşı taraf buna hiçbir şekilde uymadı ve saldırılarına eskisi gibi devam ediyor. Bu kararımız karşı tarafla aramızdaki farkı çok net ortaya koyuyor” dedi. 
 
AKP-MHP-ERGENEKON İTTİFAKI
 
İktidarın depremin yaralarını sarmak yerine saldırılarına devam ettiğini vurgulayan Aydar, bunun hiçbir insani ve ahlaki tarafının olmadığının altını çizdi. Aydar, şöyle dedi: “AKP-MHP iktidarı tamamen zorla, baskıyla ranta dayalı olarak iktidarını devam ettirmek istiyor. Bu ittifak 2014'te kurulan AKP-MHP-Ergenekon ittifakıdır. Anti Kürt’tür. Kürt hareketini tamamen tasfiye etmek, eski statüde tutarak asimilasyonu devam ettirmek istiyorlar. Kürtleri, tamamıyla ortadan kaldırmak üzerine oluşturulan bir siyasetin ürünüdür. Bunlardan dolayı da deprem ya da başka bir şey onları durdurmuyor. Normalde bir ülkede bu tür büyük yıkım ve trajedi yaşandığında ülke bütün gücüyle hatta askeri gücüyle buna müdahale eder, yaraları sarmaya çalışır. Bu mağduriyeti azaltmaya çalışır. Fakat burada ordu hareketsiz kaldı. Çünkü yukarıdakiler bu yönde bir talepte bulunmadı, hatta ‘Savaş halindeyiz onun için orduyu böyle şeylerle meşgul edemeyiz’ saikiyle hareket ettiler. Saldırıların da bu şekilde devam etmesi ona dayanıyor. Bunlar açısında ne kadar insan ölmüş ne kadarı mağdur olmuş hiç önemli değil. Onlar için önemli olan kendi iktidarlarını ve rantlarının devam etmesidir.”
 
DEMOKRASİ GÜÇLERİ TAVIR ALMALI
 
Halk Savunma Merkezi'nin (HSM) yaptığı açıklama ve eylemsizlik kararına rağmen Türkiye'nin saldırılarına devam ettiğine dikkat çeken Aydar, buna rağmen KCK'nin eylemsizlik kararını seçim sonrasına bıraktığını hatırlattı. Türkiye'nin yakın bir tarihte sandık başına gideceğini ve bu seçimin herkes için önemli olduğunun altını çizen Aydar, “Bu seçim bizim için de demokrasi güçleri açısından da çok önemli. Ta öteden hareketimize buna yönelik talepler de vardı; Seçim ortamında farklı bir şey olmasın, eylemler olmasın karşı tarafa bahane verilmesin diye. Bizde, seçimlerin demokratik bir ortamda demokrasi güçlerinin kendilerini daha rahat hissetmeleri, iktidara bahane yaratılmaması için kararı seçim sonrasına kadar uzattık. Seçim sonrasında ayrı bir değerlendirme yapılacaktır. Bu insani ve ahlaki çabamızı karşı taraf görmezden geliyor. Eylemsizlik kararına rağmen Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar, tehditleri var. ‘Operasyonlara devam edeceğiz’ diyor. Kuzey Kurdistan’da, Rojava’da ve Başur’da net belirlemelerle devam edileceği belirtiliyor. Kim ne derse desin bu tavır uzatılan eylemsizlik kararına en üst düzeyde verilmiş yanıt olarak değerlendiriyoruz. Kararımızı insanlarımız ve kamuoyu takdir etmelidir. Demokrasiden yana olan güçler bunu değerlendirmeliler” diye belirtti.
 
Eylemsizlik kararına karşı Türkiye'nin savaş politikalarında ısrar etmesine karşı tüm aydın ve demokrasi güçlerinin ortak tavır takınması gerektiğini sözlerine ekleyen Aydar, “İktidarın savaş ısrarına karşı herkes tavır koymalı. Tüm aydınlara ve demokrasi güçlerine, sivil toplum örgütlerine, dünyadaki dostlara şunu söylemek gerek; eylemsizlik kararını onlarda istiyorlarsa, bunu selamlamasını, pozitif yanını ortaya koymalarını ve hükümet üzerinde de baskı kurmaları gerekir. Seçim ortamının sabote edilmemesi için bu karara karşılık üzerlerine düşen görevi yerine getirmeliler. Bu konuda imza kampanyaları, açıklamalar, bu yünde eylemlikler görüşmeler olabilir. Yani bu çerçevede herkesin hassasiyetini ortaya koymasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
TÜRKİYE'NİN KÜRT DÜŞMANLIĞI 
 
Hükümetin iç ve dış politikasının tamamıyla Kürt karşıtlığı üzerine kurulu olduğunu belirten Aydar, özellikle Lozan ve Cumhuriyet’in 100’üncü yılı dolayısıyla bu politikalara yoğunluk verildiğine dikkat çekti. Lozan’ın devam etmesi için çalıştıklarını ve kendilerine göre bir takım belirlediklerini dile getiren Aydar, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Kürt serhildanını tamamıyla bastırmayı hedefliyorlar. Bu yönde içerde ve dışarıda böyle bir çaba içindeler. Özellikle son dönemde Türkiye’nin Rojava’ya yönelik provokasyonları, saldırıları söz konusu.  Rojava'ya saldırılar devam etti. Kara operasyonu yapamadılar. Şimdi Rusya'nın desteğiyle Suriye ile birlikte bunu yapmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin Moskova’daki buluşması, İran’ı da katmaya çalışıyorlar. Böyle bir karar var. Bu tamamıyla Türkiye hükümetinin anti Kürt politikasının dışarıya yansımasıdır. Dışarıdaki bütün ilişkilerini buna göre düzenliyor. Kurdistan halkı dört parçada bunu görmeli. Türkiye'yi şu an yöneten rejimin anti Kürt politikasını görmeli, ona göre tavır almalıdır. Kimsenin mevcut rejime payende olmasını istemiyoruz. Herkse bunu görerek özgürlük güçlerinin yanında yer almalıdır” dedi.
 
EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI 
 
Türkiye'deki ittifaklara da değinen Aydar, AKP-MHP iktidarının oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın bütün halklara düşman olduğunu söyledi. “20 yıldır AKP’nin Türkiye’yi ne duruma getirdiği özellikle son 8 yıldır savaşta nelerin yaşandığı hepimizin gördük” diyen Aydar, Cumhur İttifakı’nın kazanması durumunda Türkiye’de demokrasiden bahsetmenin mümkün olamayacağını belirtti. Aydar, ittifaklara ilişkin şöyle devam etti: “Kaos ortamları yaşanacaktır. Öbür tarafta ise 6’lı Masa ya da Millet İttifakı dediğimiz ittifak var. Millet İttifakı’nın da kendisine göre bir restorasyon ve raydan çıkmış devleti tekrar eski sisteme göre restore etme gibi bir projeleri var. ‘Türkiye sorunları’ diye geniş bir program açıkladılar. Maalesef bunların içinde Türkiye’nin en temel sorunu olan Kürt sorununa değinen tek bir şey yok. Kürtlerin hak, hukuk durumu çözülmeden ne demokrasi işlenebilir, nede devlet çarkı istendiği gibi işlenebilir. Öbür taraftan Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde oluşmuş Emek ve Özgürlük İttifakı’nın programına bakıldığında aslında Türkiye’deki sorunları bir bütünüyle çözümünden yana, Türkiye demokrasisi açısından, Türkiye’de gelişecek demokratik değerler açısından güvence olacaktır.”
 
DEMOKRATİK CUMHURİYET
 
Millet İttifakı’nın şuanda kendisine göre bir alternatif oluşturduğunu ancak amaçladığı sistemle henüz Türkiye’yi demokratikleştirecek bir sistemi inşa edemeyeceğini kaydeden Aydar, “Tabi ki bu hükümetin gitmesi önemli ama yerine geldiğinde Türkiye’nin yeniden kurulması ancak demokratik bir cumhuriyetle mümkün olacaktır. Demokratik yöntemlerle çözülecek sorunların başında Kürt sorunu geliyor. Bu şekilde Türkiye demokratikleşebilir. Bu açıdan seçim olayında bana göre en önemli şey mevcut hükümetin Cumhurbaşkanlığı sisteminde bir bütün olarak kaybetmesidir. Öbür taraftan Emek ve Özgürlük İttifakı’nın en güçlü şekilde parlamentoya yansımasıdır. Parlamentoya güçlü bir şekilde yansıdığı takdirde yapılacak yeni Anayasa konusunda demokrasi güçlerinin eli güçlenmiş olacak. Türkiye büyük bir deprem ve  ekonomik kriz sürecinde seçime gidiyor. Türkiye halkının demokratik yönde değişim beklentisi var. Herkes ona göre tavrını ortaya koymalı.  Aynı zamanda iktidarın devletin gücünü kullanarak sandıkları manipüle etme, seçim sonuçlarını kendisine göre hileyle, farklı yöntemlerle ‘ben kazandım’ demek gibi durumlarına karşı da şimdiden herkesin tedbirini alması gerekir” ifadelerini kullandı.
 
‘DİKTATÖRLÜK DEVAM EDER’
 
Bu seçimlerin sıradan bir seçim olmadığının altını çize Aydar, Türkiye’nin tümüyle bir diktatörlük rejime doğru gittiğini söyledi. “Tek adam rejimi” kazandığı takdire halkın elinde var olan en ufak hak kırıntılarının dahi elinden alınacağına işaret eden Aydar, şöyle devam etti: “Türkiye’de yaşayan herkes buna göre davranmalı, demokrasi güçlerinin daha fazla parlamentoda yer alması için daha fazla çaba sarf etmesi lazım. Türkiye’nin de temel sorunları ancak bu şekilde çözüm yoluna kavuşur. Herkes şunu görmeli; Türkiye'de Kürt sorunu çözülmediği sürece yeni diktatörler gelecek, yine savaşlar olacak, yine ekonomi kötüye gidecek. Türkiye'deki ekonomik krizin temel nedeni savaştır. Son 8 yıldır bütün kaynaklar savaş yatırılıyor. Bu anlamda demokrasi güçlerinin, halkların bunu iyi görmeleri gerekir. Bunun için 14 Mayıs’ta halktan ve demokrasi güçlerinden beklentimiz bütün sorunların diyalog içinde çözümü çerçevesinde hareket edecek kadroyu seçmeleri.”
 
MA / Esra Solin Dal 
 

Diğer başlıklar

21:02 ‘Bir araya gelin ve sokak hayvanlarının katledilmesini durdurun'
20:20 Dêrsim’de Gülistan Doku futbol turnuvasının final maçı oynandı
19:56 Birçok kentte İsrail protestosu: Filistin’deki katliamı durdurun
19:27 KHK eyleminde Filistin için çağrı
19:20 116 gündür bakanlık önünde: Emine Şenyaşar’ın feryadı herkes içindir
19:02 11 öğretmen bakanlık önünde darp edilerek gözaltına alındı
18:45 1 Mayıs tutuklusu 42 kişi hakkında 567 yıl hapis istemi
18:28 BM önüne siyah çelenk bırakıldı: Tecridi görmezden gelemezsiniz
18:09 Eski belediye meclis üyesine beraat ve ceza
17:18 Adalet Bakanlığı'na yürümek isteyen annelerden 'tülbentli' eylem
17:11 Kadir İnanır hastaneye kaldırıldı
17:04 Özdemir’in idam cezası üst mahkeme tarafından onandı
15:59 TJA'dan ‘Hakikat okumaları’ atölyesi
15:55 ‘Direnişimiz elden ele’ sergisine yoğun ilgi
15:42 Seçime son 4 gün: Curnê Reş'i farkla kazanacağız
15:27 Qoser'de bir kadın ağır yaralı halde bulundu
14:27 Adana'da ulaşıma yüzde 43 zam
14:26 İmralı’da tutulan Aktaş’ın ailesinden ÖHD ve İHD’ye başvuru
14:11 Sağlıkçılar ‘Vergide adalet’ istedi
14:09 Özgür Gündem gazetesi davası ertelendi
14:08 Hekimler sorunların giderilmesi için yasal düzenleme talep etti
13:44 Zabıtalar mobbingi protesto etti
13:39 1 Mayıs tutsaklarıyla dayanışma mektupları
13:30 Xîzan’da askeri operasyon
13:13 2 günde 67 kez kimyasal silah kullanıldı
13:02 İran rejim güçleri 1 kolberi katletti
12:50 14 yıldır devam eden davada ceza talebi
12:37 AKP'nin hayvanları 'öldürme' teklifi Meclis'te
12:21 Alanya’da şüpheli kadın ölümü
12:18 DEM Parti’den Çorum Katliamı açıklaması
12:08 DEM Parti'den 'ağırlaştırılmış müebbet cezasının infazına ara verme' teklifi
12:04 Av. Nakıpoğlu'ndan uyarı: Bir suç zinciri olabilir
11:47 İYİ Partili belediye başkanına cinsel tacizden hapis cezası
10:26 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
10:10 Brezilya’da selde ölenlerin sayısı 169'a çıktı
10:08 İzmir'de bir kişi anne ve babasını öldürdü
09:49 Gingell: CPT cesur olup, İmralı'ya dair bilgi vermeli
09:36 Af Örgütü: İran'da 2023'te 853 kişi idam edildi
09:32 Cezaevlerinde çıplak arama sürüyor: Kadın kimliğini ezme çabası
09:29 6’ncı Ma Music Günleri’ne katılım çağrısı
09:22 YDG'li Özken: Gençler için mücadele bir seçenek değil zorunluluk
09:20 Özsavunma diyalektiği: Jin, jiyan, azadî
09:13 Anneler 'adalet' talebiyle Ankara yolunda
09:11 Curnê Reş seçimleri için hukukçulara gözlemci heyet çağrısı
09:10 Bir 'Mezopotamya' orkestrası
09:04 Altına zam imitasyona talebi arttırdı
09:01 'AKP'liler para karşılığında belediyeye işçi aldı' iddiası
09:00 29 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:39 300 Êzidî daha Şengal’e döndü
08:33 Komisyon: Yeni seçim tarihi belirlenmeli
08:30 Birçok kent için yağış uyarısı
28/05/2024
22:52 14 kurumdan tutsakların yaşam hakkının korunması talebi
22:29 Mûş’ta Gülistan Doku futbol turnuvası başladı
22:20 Curnê Reş’te gençlerden DEM Parti’ye destek
22:17 ‘Direniş haftası’ ilan eden öğretmenler üç gündür nöbette
22:11 Riha'da şüpheli kadın ölümü
21:59 AKP’li Yurdunuseven hasta tutsaklar için ‘canlı bomba’ dedi
21:19 Perî’de yollar seçime 4 gün kala yamalandı
20:40 Sokak hayvanları tasarısına karşı eylem dördüncü gününde
20:25 Gever’de 2 kişi tutuklandı
20:16 İki kez kalp krizi geçiren tutsak ameliyattan sonra nezarethanede tutuldu!
19:26 İsrail saldırılarına karşı mücadele çağrısı
18:54 Perî’de seçim çalışmaları sürüyor: İrademize sahip çıkalım
18:38 Bedrettin Akdeniz mezarı başında anıldı
17:50 İsrail yine Refah’ı vurdu: En az 21 ölü
17:26 Şenyaşar’ın eylemi ziyaretlerle sürüyor
17:19 Taciz faili beraat etti
17:06 Toprağını savunan 75 yaşındaki kadına para cezası
17:01 DEM Partili belediyeden ‘kadın dinlenme evi’ projesi
16:58 Irkçı saldırı davasında sanığa müebbet hapis istemi
16:33 Curnê Reş’te gençler ve emekçilere seçim ziyareti
16:23 Bucak: Yerel ekonomi politikası geliştirilmeli
16:20 DEM Parti’den ağır hasta tutsak Kuday için başvuru
16:16 İkinci Kobanê iddianamesi: Beraat verilen ölümler yeniden dosyada
16:08 Eriş ve beraberindeki gençler tahliye edildi
15:48 ‘Roboskî ile Refah katliamları aynı siyasetin ürünüdür’
15:45 Sondaj kuyularına karşı açılan davada karar bekleniyor
15:18 Köylüler maden için yapılacak ÇED toplantısını engelledi
15:17 6'ncı Ma Music Günleri başlıyor
15:12 Silopiya’da 200 dönümlük buğday tarlası küle döndü
14:59 Kadınlardan Okan Buruk’a küfürlü tezahürat tepkisi
14:54 Ata: Demokratik çözüm düşüncesini toplumsallaştırmalıyız
14:39 Mersen işçileri grevlerini Fransa Konsolosluğu önünde taşıdı
14:21 Sêwereg'te DEDAŞ protestosu
14:20 Hatimoğulları’ndan Yeni Yaşam'a dayanışma mesajı
14:19 ÖHD: Çözümün yolu İmralı tecridine son vermektir
14:17 TJA'dan Silopiya'da okuma etkinliği
14:05 AKP'li belediye 300 işçiyi işten çıkardı
13:49 7’nci Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali başlıyor
13:47 Tutsak kadınların çizdiği resimler sergilenecek
13:29 STÖ ve partilerden yeni müfredata karşı 'ortak mücadele' kararı
13:06 Efrîn’de 2 yurttaş kaçırıldı
12:44 Bakırhan: Devleti çete ve mafyalar kontrol ediyor
12:33 HDP'nin eski 5 milletvekili hakkında ceza istendi
12:20 Akbıyık’ın ifadesiyle yargılanan avukat beraat etti
11:48 Rozerin Yıldız'ın ölüm raporu dosyaya eklenmedi
11:40 Rezan’da Kardelen Kadın Evi yeniden faaliyete geçti
11:08 Asrın Hukuk Bürosu’ndan İmralı için başvuru
10:28 Sanatçı Çiftçi beraat etti
10:17 41 kiloya düşen tutsak 'toplum için tehlikeli' gerekçesiyle tahliye edilmiyor
09:59 Sağıroğlu: Yeni müfredat cinsiyete dayalı ayrımcılığı derinleştirecek
09:50 ‘Özgürlük’ eylemi 184’üncü gününde
09:48 Kaderine terk edilen tarihi manastır restore edilecek
09:10 İçeride ve dışarıda direnenlerin ortak talebi: Öcalan'a özgürlük
09:08 DEM Partili belediyeden kadın istihdamı için ilk adım
09:06 Wan kayyımından vakıf ve cemaatlere 2 milyar 205 milyon harcama
09:05 Eylemdeki tutsaktan mektup: Sesimiz yayılırsa sonuç alırız
09:04 Emeklilerden ‘tasarruf’ önerisi: Sarayın kapısına kilit vurulsun
09:02 Tetwan'da AKP'nin tahribatı belediyelerin dayanışmasıyla aşılıyor
09:00 'Doğa anaya dönüş için komünal ekonomi anlayışı şart'
09:00 28 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:41 Adalet Bakanlığı’na yeni atamalar
08:33 Meteoroloji’den sağanak yağış ve sel uyarısı
27/05/2024
21:00 ‘Direniş haftası’ ilan eden öğretmenler nöbette
20:46 Günlerdir kayıp olan Buran, tutuklandı
20:39 DEM Parti’den Libya’ya ziyaret
20:30 Perî'de seçim çalışması
20:21 Sokak hayvanları tasarısına karşı eylem
19:10 Licik’te bi toprak kayması daha
18:12 Nejla Işık davası görüldü: Mücadeleyi bırakmayacağız
18:02 Koçyiğit’in darp edilmesine dair 'ihlal’ kararı
17:48 Özlem Eryakşi davasında, ağırlaştırılmış müebbet talebi
17:38 Haber alınamayan Buran'ın gözaltında olduğu ortaya çıktı
17:31 Şenyaşar: Üstünlerin hukukuna karşı nöbetimiz 114’üncü gününde
17:05 İsrail ile Mısır arasında çatışma
16:48 Kalp krizi geçiren hasta tutsak yeniden cezaevine götürüldü
16:21 ‘Özgürlüğe ses ver’ eylemlerinde ortak talep: Tecridi kaldırın
15:44 Kör olma riski bulunan tutsak için Meclis'e başvuru
15:37 Sağlık çalışanına cinsel saldırı davasındaki karara tepki: Mücadelemiz sürecek
15:23 Cizîr’de şüpheli genç ölümü
14:58 Curnê Reş'te seçim çalışmalarına kadınlar öncülük etti
14:22 Hak savunucuları Gayrettepe'den seslendi: 'Utanç Müzesi' yapılsın
14:11 'Deniz Fırat Şiir, Öykü ve Fotoğrafçılık Yarışması' başvuruları başladı
14:01 Ücretleri verilmeyen işçilerin eylemi 10’uncu gününde
13:51 Cinsel saldırı davasında sanığa 12 yıl hapis
13:44 Yıldırım için kurulan taziyeye kitlesel ziyaret
13:34 Eğitim Bakanı yeni müfredatı onayladı
13:32 Temelli: Hakikatle yüzleşmeden anayasa için adım atmak mümkün değil
13:28 Kayyımın ücretli yaptığı teras yeniden ücretsiz
13:13 Gezi Direnişi 11’inci yılında: Gurur duyuyoruz
12:02 Amed Tabip Odası: Kanser tedavisi için kullanılan cihaz çalışmıyor
11:59 DEM Parti'den AKP'ye ‘İsrail'le ilişkileri kes’ çağrısı
11:42 Salihli'de erkek şiddeti: 3 kişi katledildi
11:15 Ali Doğan Gönültaş’tan Amed'de 3 dilde konser
10:58 Papua Yeni Gine’de toprak altında kalanları sayısı 2 bini geçti
10:55 CHP paylaştı: Licik'te kapasite artışında AKP'li Kurum'un imzası çıktı
10:49 Gazeteci Yalçın davasında emniyete 'tanık' sorulacak
10:27 Oyun platformunda tanıştığı çocuğu alıkoyarak tecavüz etti
10:11 Gezmek için Mêrdîn'e gelen gençten haber alınamıyor
09:45 17 yaşındaki Ali'ye ağırlaştırılmış müebbet cezası