31 Mart ruhuyla 14 Mayıs’a: AKP-MHP dönemi sona erdi

ANKARA - AKP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde en büyük ikinci yenilgisini aldığını belirten HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, aynı stratejinin 14 Mayıs’ta da açığa çıkacağını ve AKP-MHP iktidarına yeniden kaybettireceğini ifade etti. 
 
AKP’nin 7 Haziran 2015 seçimleri ardından ikinci kez büyük kayıp yaşadığı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin üzerinden 4 yıl geçti. Seçim sonuçlarına göre; CHP ve İYİ Parti'den oluşan Millet İttifakı ülkenin başkenti Ankara ve İstanbul dahil olmak üzere metropol bölgelerinde yönetime gelirken, Adana, Antalya ve Mersin gibi diğer büyükşehirleri de kazandı.
 
HDP’nin seçim stratejisi ile AKP-MHP iktidarının başarısızlıkla geçirdiği 31 Mart seçimleri, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın daha önce sarf ettiği, “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi de kaybeder” sözlerini hatırlattı.
 
31 MART’TA NE OLDU?
 
Seçim gecesinde devlete ait Anadolu Ajansı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi için 10 saatten fazla bir süre boyunca sandıklardan gelen sonuçları açıklamayı durdurması sonrası oy sayımlarındaki değişimler hakkında uzun bir süre bilgi alınamazken, CHP veri akışının başkan adayı Ekrem İmamoğlu kazanmak üzereyken kesildiğini belirterek ajansı eleştirdi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçim sonuçlarının İmamoğlu’nun kazandığı yönünde açıklanması sonrası, AKP ve MHP tarafından gelen itirazlar ile birlikte 6 Mayıs 2019’da Yüksek Seçim Kurulu (YSK) "kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin seçimde görevlendirilmesi" gerekçesiyle seçimleri 7'ye karşı 4 oyla iptal etti ve seçimin 23 Haziran 2019'da yapılmasına karar verdi. 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde İmamoğlu çok küçük bir farkla kazanırken, 23 Haziran’da yenilenen seçimlerde İmamoğlu Binali Yıldırım karşısında farkı 800 bine çıkardı.
 
'AKP’NİN EN BÜYÜK İKİNCİ YENİLGİSİ' 
 
HDP Demokratik Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, 31 Mart yerel seçimlerinde HDP’nin ortaya koyduğu siyasetin 14 Mayıs’ta da açığa çıkacağını ve bu stratejinin AKP-MHP iktidarına yeniden kaybettireceğini ifade etti. AKP’nin 20 yıllık iktidarının en önemli dönüm noktalarından birisinin 31 Mart 2019’da gerçekleşen yerel seçimler olduğuna dikkat çeken Tiryaki, “İlk kez 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidar olma şanslarını kaybetmişlerdi. HDP parti olarak seçime girmiş ve barajı aşmıştı. Bu AKP’ye vurulmuş en büyük darbelerden birisiydi. Çözüm sürecinden, Kürt sorunun barışçıl ve demokratik yollardan çözülmesinden uzaklaşmasının aslında bir bedeli olarak okumak gerekir. 31 Mart 2019’a geldiğimizde ise AKP ikinci büyük yenilgisini almış oldu” dedi.
 
HDP’NİN KAYBETTİRME STRATEJİSİ
 
AKP’nin siyasi tarihinin büyük kentlerdeki belediye başkanlıklarının mirası üzerine kurulu olduğunu aktaran Tiryaki, “İstanbul, Ankara gibi pek çok şehrin belediye başkanlıklarını elde ettikleri ve orada yürüttükleri siyasetin devamı olarak tek başına iktidar olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Fakat yürüttükleri siyaset bir süre sonra halklar için umut olmak yerine bir nevi halk düşmanlığına, otoriterleşme, totaliterleşmeye ve tek adam rejimine dönmeye başladıktan sonra aldıkları ikinci büyük yenilgi yenilgidir 31 Mart seçimleri. HDP’nin yürüttüğü siyasetin bunda doğrudan etkisi var. HDP bölgede Kürt illerinde olabildiğince fazla belediyeyi kazanmak kayyım siyasetine bir yanıt vermek, aynı zamanda büyük kentlerde de AKP-MHP ittifakına kaybettirme stratejisi izlemişti ve bu stratejiyi ciddi oranda başarıya ulaştı” diye kaydetti.
 
MUHALEFETİN KAZANMA İNANCI 
 
Millet İttifakı’nın büyükşehirlerde yerel yönetimleri kazanmasını, HDP’nin ittifakın bir parçası olmamasına rağmen yürüttüğü siyasetin bir sonucu olarak değerlendiren Tiryaki, “Bir daha belediyeleri kazanamayacağımız iddiasıyla yürüttükleri siyaset de Kürt şehirlerinde yenilmiş oldu. Belki istediğimiz sayıda belediyeyi kazanamadık fakat Amed, Mardin ve Van büyükşehirleri içinde olmak üzere Batman'ı, Siirt'i, Iğdır’ı da kazanmıştık. Kayyum siyasetine, her geçen gün otoriterleşen tek adam rejimine büyük bir yanıt verdik. Eğer bugün muhalefet kazanabileceği inancında ise bunun temelidir. HDP’nin 7 Haziran 2015 başarısı ve 31 Mart seçimlerinde yürüttüğü siyasetin üzerine kuruludur” şeklinde konuştu.
 
'RESTORASYON DEĞİL ÜÇÜNCÜ YOL' 
 
HDP’nin Cumhurbaşkanlığı için adayı çıkarmadığına belirten Tiryaki, 31 Mart seçimlerinin stratejisinin14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerde de kazandıracağını ifade ederek, “O gün mesela HDP’nin CHP’li belediyelerden somut bir talebi yoktu. Bugün de bakanlık istemiyoruz, talep etmiyoruz. Biz ne AKP ve MHP’nin temsil ettiği statükocu siyasetin ne de Millet İttifakı'nın restorasyoncu siyasetinin yanında değiliz. Bu nedenle kendimizi bu iki seçeneğin dışında, Üçüncü Yol olarak bütün bu ülkedeki ötekilerin, ezilenlerin, her inançtan her kökenden, insanın temsil edildiği bir Üçüncü Yol olarak tanımlıyoruz. AKP ve MHP ile mücadele ediyoruz. Millet İttifakıyla da rekabet ediyoruz” sözlerine yer verdi.
 
'SİYASETİMİZİ GÖZDEN GEÇİRDİK' 
 
Ortak aday çıkarma konusunda ısrarcı olduklarını ancak yanıt alamadıklarını dile getiren Tiryaki, “Eylül 2021’den Ocak 2023’e kadar bunu sıkça dile getirdik. Bu konuda herhangi bir yanıt alamayınca Ocak ayında zaten kendi Cumhurbaşkanı adayımızı çıkaracağımızı söylemiştik. Fakat 6 Şubat'ta gerçekten ülkemizi yasa boğan büyük bir deprem faciası yaşandı ve gerçekten bu ülkede bazı şeyleri mutlak biçimde ve en kısa sürede değişmesi gerektiği kanaatinde olduğumuzdan biz aday çıkarma siyasetimizi gözden geçirdik” diye belirtti.
 
'ANAHTAR PARTİ OLACAĞIZ' 
 
Henüz parti olarak bir aday destekleme açıklamasında bulunmadıklarını fakat pozisyonlarının halk tarafından anlaşıldığını söyleyen Tiryaki, “Şu anda HDP bileşenleri ve ittifak partileriyle birlikte en güçlü şekilde parlamentoda temsil edilme siyaseti yürütüyoruz. Birinci önceliğimiz parlamentoda bir anahtar parti olmayı istiyoruz. Ama bu anahtar bir pazarlık anlamında, bir anahtardan söz etmiyoruz. Gerçekten demokrasi kapısını açacak bir anahtar parti olmak istiyoruz. Belki zindanların kapısını açacak bir demokrasi partisi olmak istiyoruz. Yani anahtar misyonumuzun böyle okunması gerektiği kanısındayız ve emin olun ne Millet İttifakı'ndan ne de bir başka ittifakından herhangi bir beklentimiz yok. Tek kaygımız bu ülkenin demokratikleşmesi, tek kaygımız Kürt sorunu başta olmak üzere bu ülkenin kayganlaşan sorunlarının demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesi” dedi.
 
YEREL YÖNETİMLERİ GÜÇLENDİRMEK 
 
Parlamentonun öneminin farkında olduklarını ve Türkiye'nin temel sorunlarının parlamentoda çözülmesi gerektiğini ifade eden Tiryaki, şunları söyledi: “Sadece bir kişinin ağzından çıkan her kelamın kararname olduğu, kanun olduğu bir sistemin bu ülkeye bir yararı olmadığını hep birlikte gördük ama ayrıldığımız noktalar var Millet İttifakıyla. Çünkü sonuçta bu ülke 90 yıldır bir biçimde parlamenter bir rejimle yönetiliyordu ve parlamenter rejimin tek başına bu ülkenin temel sorunlarını çözmediğini gördük. Bir kişinin bu ülkeyi yönetmesi ne kadar yanlışsa, sadece Ankara'nın ve parlamentonun bir bütün olarak 85 milyon nüfuslu bir ülkeyi doğru bulmuyoruz. Buna dair önerilerimiz farklı yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, yerel demokrasinin geliştirilmesi kanısındayız. Parlamentoda merkezi yönetimin değil, yerel yönetimlerin, yerel demokrasinin güçlendirilmesi mücadelesi yürüteceğiz ve antidemokratik her uygulamaya karşı çıkacağız.”
 
'AKP-MHP DÖNEMİ SONA ERDİ' 
 
Erdoğan'ın ve AKP’nin seçim sonuçlarını kabul etmeyeceği ve seçimi iptal ettireceği gibi spekülatif görüşlerin olduğunu dile getiren Tiryaki, “Doğrusunu söylemek gerekirse, örnek gösterilen İstanbul seçimleri iptal edilmiş olsa da yenilenen seçimleri kabul etmek zorunda kaldığını hep birlikte gördük. Yani bu farkın açılmasıyla İstanbul seçimlerinde 16 bin olan fark 800 bine çıkmıştı. Ben böyle bir adım attıkları takdirde çok daha büyük bir farkla seçimi kaybedeceklerine inanıyorum. Halkımızın bu konudaki ferasetine güvenmek gerekir. AKP ve MHP’nin tarihsel olarak dönemi sona erdi. Tarihin bu sayfası çok yakın bir süre içerisinde kapanacak ve bu ülkede yeni bir sayfa açılacak. Elbette itirazları olacak. Elbette Yüksek Seçim Kurulu'na başvuracaklar. Elbette İlçe Seçim Kurullarına başvuracaklar, sandıklara itiraz edecekler, İlçe Seçim Kurullarının bu sandıkları tekrar açmalarını isteyecekler veya başka pek çok şey yapacaklar. Ama emin olun muhalefet de buna hazırlıklı. Biz etkili olduğumuz her yerde buna hazırlıklıyız. Sandık sonuç tutanaklarını da sayım döküm cetvellerine de sahip çıkacağız” diye belirtti.
 
'SEÇİM GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ' 
 
Millet İttifakını oluşturan partilere seçim güvenliği konusunda birlikte çalışma çağrısında bulunduklarını vurgulayan Tiryaki, “Cumhuriyet Halk Partisi ile bu konuda görüşmelerimiz oldu. Seçim güvenliğiyle ortak neler yapabileceğiz, neler yapabiliriz anlamında fakat bir bütün olarak Millet İttifakı'yla, Millet İttifakı'nı oluşturan partilerle ortak bir çalışma yürütüyor değiliz. Sonuçta etkili olduğumuz yerlerde seçim güvenliğini sağlamaya çalışacağız. Onların da etkili oldukları yerlerde bu görevlerini yerine getireceklerine inanıyoruz” ifadelerinde bulundu.
 
'112 VEKİLE KADAR ÇIKABİLİRİZ' 
 
Tiryaki, 7 Haziran seçimleri sonrası parlamentoda 80 milletvekiliyle temsil edildiklerin hatırlatırken, önümüzdeki seçimde ise ittifak güçleriyle birlikte daha fazla milletvekiliyle temsil edilme potansiyeli taşıdıkları iddiasında bulundu. Tiryaki, “100 milletvekili bizim açımızdan inandırıcı bir hedef. Aslında sadece 100 vekil değil, çalışmalarımızı planladığımız gibi yürütebilirsek, 112 vekile kadar çıkabileceğimizi düşünüyoruz. Tabi bu diğer siyasi partilerin seçime nasıl gelecekleriyle de ilgili bir şey” şeklinde aktardı.
 
'HALKIMIZ YEŞİL SOL’A HAZIR' 
 
HDP içerisinde siyaset yapan herkesin Yeşil Sol Parti’yi çok yakından tanıdığını söyleyen Tiryaki’ye göre, Türkiye ve Kurdistan’daki seçmenler Yeşil Sol Parti’yi desteklemeye hazır. Tiryaki, şöyle devam etti: “90’lı yıllarda seçime girdiğimizde iplerle, ölçüyle kime oy vereceğini tespit etmiş, oy verebilmiş halkımızın okuryazarlığı olmayan halkımızın Yeşil Sol Parti’ye çok rahat oy verebileceğini düşünüyorum. Emin olun HDP’li seçmenlerin neredeyse yüzde 100’ü Yeşil Sol Parti’yi tanıyor ve ben büyük bir sorunla karşılaşmadan seçimlerde istediğimiz sonucu elde edebileceğimize inanıyorum. Kaldı ki sosyal medyanın, bu kadar güçlendiği, yaygınlaştığı ve her köyde her evde akıllı telefonların kullanıldığı bir dönemde bir çağda yaşıyoruz. Dolayısıyla Yeşil Sol Parti’nin tanıtılmasında da Yeşil Sol Parti’ye oy verilmesinde de ciddi bir sorunla karşılaşacağımızı düşünmüyorum. Halkımız da seçmenlerimiz de Yeşil Sol Parti’ye hazır.”
 
MA / Fırat Can Arslan

Diğer başlıklar

22:38 Soran Üniversitesi öğrencilerinin kaldığı yurtta yangın
22:33 Kerboran’da gözaltına alınan yurttaş serbest bırakıldı
22:21 HEDEP Saray’ın ‘savaş bütçesi’ne şerh düştü: Çözüm 3'üncü Yol'un bütçesi
22:01 Gültan Kışanak: 7 yıl tutukluluk süresi dünyanın hiçbir yerinde yok
21:39 Mersin’de gözaltına alınan 5 kişi serbest bırakıldı
20:13 Hewlêr ve Hesekê’de ABD üssüne saldırı
20:03 DSÖ: Sudan’da 6,8 milyon kişi yerinden oldu
20:03 HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan: Kazan kazan politikasını benimseyeceğiz
19:57 Tabiplerin Dayanışma Nöbeti 2’nci haftasında: Hakikatten vazgeçmeyeceğiz
19:31 HEDEP Eş Genel Başkanı Bakırhan’dan İstanbul’da bir dizi ziyaret
19:18 32 yıllık tutsak, ‘biji berxwedana zindanan’ sloganıyla karşılandı
18:26 HEDEP’li gençlere yönelik şiddet protesto edildi: Faşizmi yeneceğiz
18:18 Meletî'de gözaltına alınan 3 kişi serbest
17:59 Cadde ortasında açılan çukur tehlike saçıyor
17:57 ODTÜ’de işten çıkarılan işçi topladığı imzaları rektörlüğe teslim etti
17:35 Seyit Oktay, 30 yıllık tutsaklığın ardından tahliye edildi
17:12 HEDEP Adana Gençlik Meclisi: Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz
17:08 Açlık grevindeki tutsaktan mesaj: Tecride darbe vuruyoruz
16:48 Sümeyra Duratimur'un ölümüyle ilgili babası tutuklandı
16:27 19 il için kuvvetli yağış uyarısı
16:10 Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'ndan HEDEP'e İmralı yanıtı
16:08 İnsan Hakları Haftası’nda Wan’da bir dizi etkinlik yapılacak
15:50 Zilan’daki HES projesine mahkeme ‘dur’ dedi
15:48 AKP'li eski başkan uyuşturucu kaçakçılığından tutuklandı
15:44 Hatimoğulları: Açlık grevindeki tutsaklar Öcalan'ın özgürlüğünü istiyor
15:02 Tutsaklardan Adalet Nöbeti'ne mesaj: Ya özgürlük ya özgürlük
15:00 DİSK 11 ilde yürüyüş düzenleyecek
14:50 Erdoğan 'Benim için öyle biri yok' dediği Miçotakis'e bu kez 'dostum' dedi
14:49 Diyanet dil seçeneklerinde Kürtçeye yer vermedi
14:28 32 yıllık tutsaklığın ardından tahliye oldu
14:20 Altıparmak: Popülist otoriteler hukuku araç olarak kullanıyor
14:05 Yeşil Bölge'deki ABD Bağdat Büyükelçiliğine roket saldırısı
13:27 Siyasi cinayetler ve katliamlara dair zaman aşımı kararları Meclis’e taşındı
13:04 Özak Tekstil işçilerinin direnişi sürüyor
12:50 Drone saldırısında 7 Şam askeri yaşamını yitirdi
11:56 HEDEP Gençlik Meclisi Sözcüsü'ne polis şiddeti
11:49 Adalet Bakanı Tunç'a iki soruluk İmralı önergesi
11:35 Gazeteci Canözer’in davası mükerrer olduğu için reddedildi
11:10 Deprem sonrası ailelerden ‘acil’ İmralı’ya gitme başvurusu
11:08 Başvurulara rağmen önlem alınmadı, aileler evsiz kaldı
10:23 MKM, 32’nci yıl dönümünü konserle kutlayacak
10:14 Karakolda müvekkili ile Kürtçe konuşan avukata saldırı
10:06 Tutsaklar: Krizden çıkışın yolu Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünden geçiyor
09:49 Hukukçular Abdullah Öcalan için CPT ve Adalet Bakanlığı’na başvuracak
09:31 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 45 gündür haber alınamıyor
09:30 AYM 'örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' fıkrasını iptal etti
09:22 Tutsakların ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 12’nci gününde
09:21 Gazeteci Gök: Faşizmin sonunu getirecek hakikattir, bunda inatçı olmalı
09:18 Gazeteci Müftüoğlu davası: Hukuktan uzak bir yargılama yapıldı
09:11 Kayyım Kürtçe tabelayı kaldırdı
09:09 ‘Büyük Emekli’ mitingi 10 Aralık’ta
09:09 Ayten Beçet'in annesi: Yük sadece tutsakların üzerine kalmamalı
09:08 ATK’den bir yılda iki ayrı karar: Yetkisi bağımsız hekimlere verilmeli
09:07 İmar planı olmayan dere yatağında villa dikiliyor
09:03 Bakanlık İHD’nin İmralı başvurusuna yanıt vermedi
09:02 Av. Bekçi: Tutsakların talebi toplumun talebinden bağımsız değil
09:00 08 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
07/12/2023
22:46 HEDEP Gençlik Meclisi'nden kongreye katılım çağrısı
21:20 GRECO raporu: Türkiye’nin yolsuzlukla mücadelesi tatmin edici değil
21:20 Şirinevler’de gözaltına alınan 46 kişi serbest
20:53 Suudi Arabistan’da bir savaş uçağı düştü
20:51 Vartinis Katliamı davasının düşürülmesine tepki: Nefesimiz ensenizde olacak
19:52 Oluç'tan Êlîh kayyımına: Çık aday ol, sen mi bizim adayımız mı seçilecek göreceğiz
19:30 Yargılanan 3 gazetecinin duruşması ertelendi
17:35 Kuzey ve Doğu Suriye'de Toplumsal Sözleşme’nin tüzüğü hazırlandı
17:26 Hatimoğulları: Tüm belediyelerimizi geri alacağız
17:23 İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 17 bin 177’ye yükseldi
17:21 Sûr'da 5 katlı bina çöktü
17:20 Gazeteci Uçar serbest: 20 yıl önceki görüşmeler suç sayıldı
17:19 PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah: Uluslararası güçler Türkiye’nin Kurdistan’daki savaşına ortak
17:15 Gazeteci Furkan Karabay serbest bırakıldı
17:12 Kobanê Davası: Amaç Kürtlerin demokratik siyasete olan inancını kırmak
16:56 Cenazelere saldırılar protesto edildi: 46 gözaltı
16:47 Gazeteci Müftüoğlu’nun tutukluluk devam kararına tepki: Gazetecilik suç değildir
16:32 İTO: Emeğimize ve meslek örgütlerimize sahip çıkalım
16:21 HEDEP Kadın Meclisi'nden kadınlara aday adayı olma çağrısı
16:10 Amed’in kültürel mirası İzmir’de tanıtıldı
16:04 ANKA-DER’den Ayfer Düzdaş konseri
15:53 Meclis Başkanı Kurtulmuş’tan HEDEP’e ziyaret
15:19 Adalet Nöbeti: Özgürlük ve adaletin anahtarı Öcalan’ın elindedir
15:18 HEDEP’ten Dîlok’ta seçim açıklaması: İddiamız büyük
15:14 Cenazelere dönük saldırılara öfke yağdı
15:07 Gazeteci Yıldız hakkında beraat kararı
14:28 TJA'dan Özak Tekstil işçilerine destek
14:19 Kürt Konferansı'nda Lozan tartışıldı: Çoğulcu Anadolu projesi çöpe atıldı
14:17 Fincancı: ATK'nin son karar merci haline getirilmesinin hukukta yeri yok
14:13 Gazeteci Müftüoğlu davası: Savunma bitmeden tutukluluğa devam kararı verildi
14:04 Deprem sonrası Meclis'e İmralı önergesi: Abdullah Öcalan’ın durumu nedir?
13:26 Tutsak gazeteci Müftüoğlu'nun duruşması başladı
13:20 Hatimoğulları, Poyraz ve Tanhan'ın mezarlarını ziyaret etti
12:21 Erdoğan, ‘Benim için öyle biri yok’ dediği Miçotakis ile görüşecek
12:18 Bakan Tunç'tan Kavala açıklaması: Avrupa konuyu yargı dışında tartışıyor
12:07 Müftü, hakları için direnen işçileri camiden çıkarmak istedi
12:03 Ji Çaran Çar, Jin Huner projesi devam ediyor
11:39 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:38 Gazeteciye verilen cezayı bozan AYM: Mahkeme suç olmadığını bildiği halde ceza verdi
11:02 TTB’ye 135 sivil toplum örgütünden destek: TTB biziz, biz buradayız
10:47 Gazeteci Furkan Karabay gözaltına alındı
10:28 HEDEP’li Oluç: Ön seçime girmeyen aday olamayacak
10:03 JINNEWS Kasım ayı şiddet çetelesi: 36 kadın katledildi
09:55 Psikolog Tekinalp: Kapitalizm yalnızlaştırıyor, çözüm toplumsallıkta
09:53 Cezaevlerindeki ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 11’inci gününde
09:52 Rojnews: 44 gün oldu, Süleyman Ahmet nerede?
09:50 Anne, kızı ve 3 yaşındaki torunu, polisin ‘tencere-tava’ iddiası üzerine cezaevine girdi
09:37 Tutsaklar: Amacımıza ulaşana kadar eylemimiz devam edecek
09:27 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mutlaka başaracağız
09:15 Leyla Güven: Tabutlar çıkmadan herkes elinden geleni yapmalı
09:13 Kurdistan Kadınlar Birliği Platformu'nun gündemi kadın birliği
09:09 'İmralı’nın kapısı mücadeleyle açılır'
09:08 Afganistan'da 4 yılda 4 bin 300 şüpheli kadın ölümü
09:02 Sêrtliler nasıl bir aday istiyor?
09:00 07 KASIM 2023 GÜNDEMİ
06/12/2023
22:34 AP’de Kürt Konferansı: Abdullah Öcalan özgür olmadıkça hukuk yok
22:32 Mazlum Şener 4 ay sonra toprağa verildi
20:59 ‘#DirenişTecridiYenecek’ etiketiyle çağrı: Binlerce tutsak açlık grevinde ses ver
20:17 Erdoğan: İşverenlerimizi yormayacak bir asgari ücret hedefiyle süreç yönetilecek
19:32 Arap Alevi Gençler: Hatay halkı göçe zorlanıyor
19:25 'Gimgim’de AKP’ye oy vermeyen engelli yurttaşların maaşları kesildi’
19:20 KHK eylemi 271'inci haftasında
19:02 Elîh HEDEP Gençlik Meclisi’nden polis saldırısına tepki
18:58 HEDEP'li Tiryaki’den Elîh kayyımına: Seviyen yerlerde
18:20 Riha’da Press filminin gösterimi yapıldı
17:48 AP Türkiye Raportörü: Türkiye'de hukukun üstünlüğü konusunda değişim yok
17:47 Darp edilen zihinsel engelli için ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı
17:37 Oluç: Hasta tutsaklar ölüm sınırına geldiğinde tahliye ediliyor
17:30 Bakırhan: Abdullah Öcalan sürece dahil edilmeli
Hatimoğulları: En geniş mücadele ittifakına ihtiyacımız var
17:22 Claude: Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit en ağır şekliyle devrede
17:16 Kobane Davası: Barış ancak tecridin kırılması ile mümkün olacak
17:00 Akbelen'de asker şiddetine dair 'soruşturmaya gerek yok' kararı
16:56 Aydın Erdem mezarı başında anıldı
16:51 Suya atladığı iddia edilen çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
16:48 Gazze'nin güneyinde sağlık sistemi çöktü
16:39 Gebze Cezaevi’ndeki kadın tutsaklar açlık grevine katıldı
16:02 Mutlak tecrit ve açlık grevi Meclis gündeminde
16:01 İzmir’deki ‘Las Tesis’ davasında beraat kararı
15:55 Ogün Samast’a savunma için süre verildi
15:43 Beştaş: Tecridin kalkması için var gücümüzle mücadele edelim
15:32 4 kentte Adalet Nöbeti: Tutsakların direnişi bizim direnişimizdir
15:02 Savcı mütalaasında Mehmet Emin Özkan'ın cezalandırılmasını istedi
14:34 Hewlêr’deki ABD üssüne drone saldırısı
14:28 Erdoğan’ın kafa karıştıran enflasyon yanıtı
14:26 Özak Tekstil'de işçiler üretimi durdurdu
14:15 HEDEP Mersin'den seçim açıklaması
14:05 TTB Merkez Konseyi’nden hekimlere mektup: Özerkliğimizi hiçbir muktedire devretmeyeceğiz
13:50 Pîran’ın bir mahallesi 20 gündür elektriksiz
13:47 Sanığın korucu olduğu tecavüz davası: Çocuk tehdit edildiğini söyledi
13:13 'Cezai ehliyeti var’ denilen polis amiri 3’üncü kez ATK’ye sevk edildi
12:58 İSİG: Kasım ayındaki iş cinayetlerinde 137 işçi yaşamını yitirdi
12:13 Gazeteci İrfan Uçar gözaltına alındı
11:58 Halide Türkoğlu'nun yargılanması durduruldu