31 Mart ruhuyla 14 Mayıs’a: AKP-MHP dönemi sona erdi

ANKARA - AKP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde en büyük ikinci yenilgisini aldığını belirten HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, aynı stratejinin 14 Mayıs’ta da açığa çıkacağını ve AKP-MHP iktidarına yeniden kaybettireceğini ifade etti. 
 
AKP’nin 7 Haziran 2015 seçimleri ardından ikinci kez büyük kayıp yaşadığı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin üzerinden 4 yıl geçti. Seçim sonuçlarına göre; CHP ve İYİ Parti'den oluşan Millet İttifakı ülkenin başkenti Ankara ve İstanbul dahil olmak üzere metropol bölgelerinde yönetime gelirken, Adana, Antalya ve Mersin gibi diğer büyükşehirleri de kazandı.
 
HDP’nin seçim stratejisi ile AKP-MHP iktidarının başarısızlıkla geçirdiği 31 Mart seçimleri, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın daha önce sarf ettiği, “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi de kaybeder” sözlerini hatırlattı.
 
31 MART’TA NE OLDU?
 
Seçim gecesinde devlete ait Anadolu Ajansı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi için 10 saatten fazla bir süre boyunca sandıklardan gelen sonuçları açıklamayı durdurması sonrası oy sayımlarındaki değişimler hakkında uzun bir süre bilgi alınamazken, CHP veri akışının başkan adayı Ekrem İmamoğlu kazanmak üzereyken kesildiğini belirterek ajansı eleştirdi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçim sonuçlarının İmamoğlu’nun kazandığı yönünde açıklanması sonrası, AKP ve MHP tarafından gelen itirazlar ile birlikte 6 Mayıs 2019’da Yüksek Seçim Kurulu (YSK) "kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin seçimde görevlendirilmesi" gerekçesiyle seçimleri 7'ye karşı 4 oyla iptal etti ve seçimin 23 Haziran 2019'da yapılmasına karar verdi. 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde İmamoğlu çok küçük bir farkla kazanırken, 23 Haziran’da yenilenen seçimlerde İmamoğlu Binali Yıldırım karşısında farkı 800 bine çıkardı.
 
'AKP’NİN EN BÜYÜK İKİNCİ YENİLGİSİ' 
 
HDP Demokratik Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, 31 Mart yerel seçimlerinde HDP’nin ortaya koyduğu siyasetin 14 Mayıs’ta da açığa çıkacağını ve bu stratejinin AKP-MHP iktidarına yeniden kaybettireceğini ifade etti. AKP’nin 20 yıllık iktidarının en önemli dönüm noktalarından birisinin 31 Mart 2019’da gerçekleşen yerel seçimler olduğuna dikkat çeken Tiryaki, “İlk kez 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidar olma şanslarını kaybetmişlerdi. HDP parti olarak seçime girmiş ve barajı aşmıştı. Bu AKP’ye vurulmuş en büyük darbelerden birisiydi. Çözüm sürecinden, Kürt sorunun barışçıl ve demokratik yollardan çözülmesinden uzaklaşmasının aslında bir bedeli olarak okumak gerekir. 31 Mart 2019’a geldiğimizde ise AKP ikinci büyük yenilgisini almış oldu” dedi.
 
HDP’NİN KAYBETTİRME STRATEJİSİ
 
AKP’nin siyasi tarihinin büyük kentlerdeki belediye başkanlıklarının mirası üzerine kurulu olduğunu aktaran Tiryaki, “İstanbul, Ankara gibi pek çok şehrin belediye başkanlıklarını elde ettikleri ve orada yürüttükleri siyasetin devamı olarak tek başına iktidar olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Fakat yürüttükleri siyaset bir süre sonra halklar için umut olmak yerine bir nevi halk düşmanlığına, otoriterleşme, totaliterleşmeye ve tek adam rejimine dönmeye başladıktan sonra aldıkları ikinci büyük yenilgi yenilgidir 31 Mart seçimleri. HDP’nin yürüttüğü siyasetin bunda doğrudan etkisi var. HDP bölgede Kürt illerinde olabildiğince fazla belediyeyi kazanmak kayyım siyasetine bir yanıt vermek, aynı zamanda büyük kentlerde de AKP-MHP ittifakına kaybettirme stratejisi izlemişti ve bu stratejiyi ciddi oranda başarıya ulaştı” diye kaydetti.
 
MUHALEFETİN KAZANMA İNANCI 
 
Millet İttifakı’nın büyükşehirlerde yerel yönetimleri kazanmasını, HDP’nin ittifakın bir parçası olmamasına rağmen yürüttüğü siyasetin bir sonucu olarak değerlendiren Tiryaki, “Bir daha belediyeleri kazanamayacağımız iddiasıyla yürüttükleri siyaset de Kürt şehirlerinde yenilmiş oldu. Belki istediğimiz sayıda belediyeyi kazanamadık fakat Amed, Mardin ve Van büyükşehirleri içinde olmak üzere Batman'ı, Siirt'i, Iğdır’ı da kazanmıştık. Kayyum siyasetine, her geçen gün otoriterleşen tek adam rejimine büyük bir yanıt verdik. Eğer bugün muhalefet kazanabileceği inancında ise bunun temelidir. HDP’nin 7 Haziran 2015 başarısı ve 31 Mart seçimlerinde yürüttüğü siyasetin üzerine kuruludur” şeklinde konuştu.
 
'RESTORASYON DEĞİL ÜÇÜNCÜ YOL' 
 
HDP’nin Cumhurbaşkanlığı için adayı çıkarmadığına belirten Tiryaki, 31 Mart seçimlerinin stratejisinin14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerde de kazandıracağını ifade ederek, “O gün mesela HDP’nin CHP’li belediyelerden somut bir talebi yoktu. Bugün de bakanlık istemiyoruz, talep etmiyoruz. Biz ne AKP ve MHP’nin temsil ettiği statükocu siyasetin ne de Millet İttifakı'nın restorasyoncu siyasetinin yanında değiliz. Bu nedenle kendimizi bu iki seçeneğin dışında, Üçüncü Yol olarak bütün bu ülkedeki ötekilerin, ezilenlerin, her inançtan her kökenden, insanın temsil edildiği bir Üçüncü Yol olarak tanımlıyoruz. AKP ve MHP ile mücadele ediyoruz. Millet İttifakıyla da rekabet ediyoruz” sözlerine yer verdi.
 
'SİYASETİMİZİ GÖZDEN GEÇİRDİK' 
 
Ortak aday çıkarma konusunda ısrarcı olduklarını ancak yanıt alamadıklarını dile getiren Tiryaki, “Eylül 2021’den Ocak 2023’e kadar bunu sıkça dile getirdik. Bu konuda herhangi bir yanıt alamayınca Ocak ayında zaten kendi Cumhurbaşkanı adayımızı çıkaracağımızı söylemiştik. Fakat 6 Şubat'ta gerçekten ülkemizi yasa boğan büyük bir deprem faciası yaşandı ve gerçekten bu ülkede bazı şeyleri mutlak biçimde ve en kısa sürede değişmesi gerektiği kanaatinde olduğumuzdan biz aday çıkarma siyasetimizi gözden geçirdik” diye belirtti.
 
'ANAHTAR PARTİ OLACAĞIZ' 
 
Henüz parti olarak bir aday destekleme açıklamasında bulunmadıklarını fakat pozisyonlarının halk tarafından anlaşıldığını söyleyen Tiryaki, “Şu anda HDP bileşenleri ve ittifak partileriyle birlikte en güçlü şekilde parlamentoda temsil edilme siyaseti yürütüyoruz. Birinci önceliğimiz parlamentoda bir anahtar parti olmayı istiyoruz. Ama bu anahtar bir pazarlık anlamında, bir anahtardan söz etmiyoruz. Gerçekten demokrasi kapısını açacak bir anahtar parti olmak istiyoruz. Belki zindanların kapısını açacak bir demokrasi partisi olmak istiyoruz. Yani anahtar misyonumuzun böyle okunması gerektiği kanısındayız ve emin olun ne Millet İttifakı'ndan ne de bir başka ittifakından herhangi bir beklentimiz yok. Tek kaygımız bu ülkenin demokratikleşmesi, tek kaygımız Kürt sorunu başta olmak üzere bu ülkenin kayganlaşan sorunlarının demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesi” dedi.
 
YEREL YÖNETİMLERİ GÜÇLENDİRMEK 
 
Parlamentonun öneminin farkında olduklarını ve Türkiye'nin temel sorunlarının parlamentoda çözülmesi gerektiğini ifade eden Tiryaki, şunları söyledi: “Sadece bir kişinin ağzından çıkan her kelamın kararname olduğu, kanun olduğu bir sistemin bu ülkeye bir yararı olmadığını hep birlikte gördük ama ayrıldığımız noktalar var Millet İttifakıyla. Çünkü sonuçta bu ülke 90 yıldır bir biçimde parlamenter bir rejimle yönetiliyordu ve parlamenter rejimin tek başına bu ülkenin temel sorunlarını çözmediğini gördük. Bir kişinin bu ülkeyi yönetmesi ne kadar yanlışsa, sadece Ankara'nın ve parlamentonun bir bütün olarak 85 milyon nüfuslu bir ülkeyi doğru bulmuyoruz. Buna dair önerilerimiz farklı yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, yerel demokrasinin geliştirilmesi kanısındayız. Parlamentoda merkezi yönetimin değil, yerel yönetimlerin, yerel demokrasinin güçlendirilmesi mücadelesi yürüteceğiz ve antidemokratik her uygulamaya karşı çıkacağız.”
 
'AKP-MHP DÖNEMİ SONA ERDİ' 
 
Erdoğan'ın ve AKP’nin seçim sonuçlarını kabul etmeyeceği ve seçimi iptal ettireceği gibi spekülatif görüşlerin olduğunu dile getiren Tiryaki, “Doğrusunu söylemek gerekirse, örnek gösterilen İstanbul seçimleri iptal edilmiş olsa da yenilenen seçimleri kabul etmek zorunda kaldığını hep birlikte gördük. Yani bu farkın açılmasıyla İstanbul seçimlerinde 16 bin olan fark 800 bine çıkmıştı. Ben böyle bir adım attıkları takdirde çok daha büyük bir farkla seçimi kaybedeceklerine inanıyorum. Halkımızın bu konudaki ferasetine güvenmek gerekir. AKP ve MHP’nin tarihsel olarak dönemi sona erdi. Tarihin bu sayfası çok yakın bir süre içerisinde kapanacak ve bu ülkede yeni bir sayfa açılacak. Elbette itirazları olacak. Elbette Yüksek Seçim Kurulu'na başvuracaklar. Elbette İlçe Seçim Kurullarına başvuracaklar, sandıklara itiraz edecekler, İlçe Seçim Kurullarının bu sandıkları tekrar açmalarını isteyecekler veya başka pek çok şey yapacaklar. Ama emin olun muhalefet de buna hazırlıklı. Biz etkili olduğumuz her yerde buna hazırlıklıyız. Sandık sonuç tutanaklarını da sayım döküm cetvellerine de sahip çıkacağız” diye belirtti.
 
'SEÇİM GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ' 
 
Millet İttifakını oluşturan partilere seçim güvenliği konusunda birlikte çalışma çağrısında bulunduklarını vurgulayan Tiryaki, “Cumhuriyet Halk Partisi ile bu konuda görüşmelerimiz oldu. Seçim güvenliğiyle ortak neler yapabileceğiz, neler yapabiliriz anlamında fakat bir bütün olarak Millet İttifakı'yla, Millet İttifakı'nı oluşturan partilerle ortak bir çalışma yürütüyor değiliz. Sonuçta etkili olduğumuz yerlerde seçim güvenliğini sağlamaya çalışacağız. Onların da etkili oldukları yerlerde bu görevlerini yerine getireceklerine inanıyoruz” ifadelerinde bulundu.
 
'112 VEKİLE KADAR ÇIKABİLİRİZ' 
 
Tiryaki, 7 Haziran seçimleri sonrası parlamentoda 80 milletvekiliyle temsil edildiklerin hatırlatırken, önümüzdeki seçimde ise ittifak güçleriyle birlikte daha fazla milletvekiliyle temsil edilme potansiyeli taşıdıkları iddiasında bulundu. Tiryaki, “100 milletvekili bizim açımızdan inandırıcı bir hedef. Aslında sadece 100 vekil değil, çalışmalarımızı planladığımız gibi yürütebilirsek, 112 vekile kadar çıkabileceğimizi düşünüyoruz. Tabi bu diğer siyasi partilerin seçime nasıl gelecekleriyle de ilgili bir şey” şeklinde aktardı.
 
'HALKIMIZ YEŞİL SOL’A HAZIR' 
 
HDP içerisinde siyaset yapan herkesin Yeşil Sol Parti’yi çok yakından tanıdığını söyleyen Tiryaki’ye göre, Türkiye ve Kurdistan’daki seçmenler Yeşil Sol Parti’yi desteklemeye hazır. Tiryaki, şöyle devam etti: “90’lı yıllarda seçime girdiğimizde iplerle, ölçüyle kime oy vereceğini tespit etmiş, oy verebilmiş halkımızın okuryazarlığı olmayan halkımızın Yeşil Sol Parti’ye çok rahat oy verebileceğini düşünüyorum. Emin olun HDP’li seçmenlerin neredeyse yüzde 100’ü Yeşil Sol Parti’yi tanıyor ve ben büyük bir sorunla karşılaşmadan seçimlerde istediğimiz sonucu elde edebileceğimize inanıyorum. Kaldı ki sosyal medyanın, bu kadar güçlendiği, yaygınlaştığı ve her köyde her evde akıllı telefonların kullanıldığı bir dönemde bir çağda yaşıyoruz. Dolayısıyla Yeşil Sol Parti’nin tanıtılmasında da Yeşil Sol Parti’ye oy verilmesinde de ciddi bir sorunla karşılaşacağımızı düşünmüyorum. Halkımız da seçmenlerimiz de Yeşil Sol Parti’ye hazır.”
 
MA / Fırat Can Arslan

Diğer başlıklar

00:23 Cîzir'de bir korucu arabasında ölü bulundu
00:14 Şarbajêr’de SİHA saldırısı
04/06/2023
23:09 Ataol Behramoğlu’nun Bedlis söyleşisine engel
22:58 Kuzey Doğu Suriye’den çocuklar için çağrı
21:33 Licê’de hava hareketliliği
21:25 Buldan ve Sancar kongrede aday olmayacaklarını açıkladı
20:54 MKM'den Dengbêj Şakiro için anma
20:01 Direniş sonuç verdi: Irak ordusu Mexmûr'dan çekildi
19:06 Fransa’da 64 yaş kararnameleri Resmi Gazete’de
18:43 İkizköylülerden kömür isyanı
18:09 ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Sağlığa erişim engellendi
16:52 Din görevlileri okullara ‘Manevi danışman’ olarak atandı
16:32 Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile bir araya geldi
15:17 MEBYA-DER kongresi: Kürt halkı geri adım atmadı
14:59 TJA: Erkek aklının saldırılarına izin vermeyeceğiz
14:50 Son 5 günde 167 saldırı
14:38 Adalet Bakanı Tunç’tan ‘yeni Anayasa’ mesajı
14:37 Xarpêt’te göçük altında kalan işçi yaşamını yitirdi
13:58 Türkiye gıda enflasyonunda ilk 10’da
13:42 Görevi devralan Şimşek’ten ‘tek haneli enflasyon’ mesajı
13:24 Soylu dönemi kapandı
12:46 Şenyaşar ailesi: Zulme sessiz kalmayın
12:43 Suriye Dışişleri Bakanı Miqdat Irak’ta
12:38 Mexmûr kuşatması Fransa’da protesto edildi
10:33 8 yıl geçti: Katliamın arkasındaki güçler yargılanmalı
09:00 Temelli: Fikriyatımıza, paradigmamıza, halkımıza güvenelim
09:00 Gençlerden gelecek yorumu: Ya ekolojik toplum ya yok oluş
09:00 04 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:19 Erdoğan kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı
03/06/2023
23:53 DFG: Tutuklu gazeteci sayısı 79
22:53 İşsizliğin nedenini kadınlara bağlayan Şimşek ekonomi bakanı oldu
22:16 Erdoğan yeni kabineyi açıkladı
22:11 Erdoğan'ın yemin töreni: Barzani, Oğan, Aliyev ve Stoltenberg bir arada
20:06 Sınır ticareti yapan binlerce kişi gümrük kapısında bekletiliyor
18:37 Şenyaşar ailesi: Herkes işlediği suçun hesabını verecek
18:31 CİSST’ten ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Tecrit derinleşti
17:57 Cenevre’de Mexmûr için eylem
17:38 Şellavcı’nın katledilmesiyle ilgili 12 polis hakkında iddianame hazırlandı
17:25 CHP’nin Meclis grup yönetimi belli oldu
16:44 Ters kelepçeyle gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest
16:36 Kayyım Kürtçe park ismini sildirdi
16:27 Erdoğan ailesinin dünürü için yapılan imar değişikliğine izin çıkmadı
15:43 Cumartesi Anneleri: Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz
15:18 Erdoğan yemin etti
14:57 Ekolojistlerden 'Kömürsüz Türkiye' kampanyası
14:29 'Cezaevi Tenzire Acar’ın yaşamını tehlikeye atıyor'
14:27 TUHAY-DER kongresinde İmralı tecridine tepki
14:09 İHD: Ağız içi aramayı reddeden tutuklu tedavi olamıyor
14:03 KHK eylemi 63’üncü haftasında
13:38 Kaçırıldıktan sonra kendilerinden haber alınamadı
12:56 Licê'de askeri operasyon
12:39 AYM kararına rağmen Galatasaray Meydanı’nda abluka sürüyor
12:08 29 yıldır akıbetleri bilinmiyor
12:00 Amediyê’ye hava saldırısı
11:00 Hindistan'da tren kazasında ölü sayısı 288'e çıktı
10:55 CHP PM toplantısı başladı
10:05 Ablukaya karşı gece gündüz direniş
09:45 Kayyım arsaları satışa çıkardı
09:27 Barzani, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
09:01 ‘Türkiye’nin Kürtlere kaybettirecek kozu kalmadı’
09:01 Gazeteci Yalçın: Hakikati yazmaya devam edeceğiz
09:01 Yüzde 62 zihinsel engelli duvar yazılamalarıyla suçlandı
09:01 ÖHD’li Polat: Tecrit yüzyıllık devlet anlayışıdır
09:00 Refakatçisi olduğu tutuklu babasının durumunu anlattı
09:00 03 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
02/06/2023
23:32 Hiranur Vakfı’ndaki tecavüzü savunan okul müdürünü protesto ettiler
23:25 Bradost’ta mayın patlaması
21:59 İzmir’de 6 genç tutuklandı
21:10 Hindistan’da tren kazası: 50 ölü
21:04 Federe Kurdistan’da bir kadın ve 3 çocuk katledildi
21:01 EŞİK’ten vekillere kadın haklarını savunma çağrısı
20:39 Hezex'te ağır yaralanan çocuk yoğun bakımdan çıktı
18:54 ‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’
18:48 DSÖ: Sudan’da salgın riski artıyor
18:38 30 yıllık tutuklu Şahin’e kitlesel karşılama
17:39 AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımı onaylandı
17:08 Munzur Dağları’nda bilirkişi keşfi
17:04 İzmir Barosu'ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
16:57 Mayıs ayında erkekler 40 kadını katletti
16:36 Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
16:24 İHD’den Barış Nöbeti: Sandıktan çıkan iradeye kulak verilsin
15:52 Dersim Katliamı’nın tanığı Çiçe ve Duman yaşamını yitirdi
15:49 8 korucunun silahına el konuldu
15:40 O’Hearn: Dünyanın en karanlık sistemi İmralı'da
15:09 Özerk Yönetim'den Şam'a Sudan tepkisi
14:06 Meclis’te yemin töreni başladı
13:38 Emine Şenyaşar: Bu zulüm son bulsun
13:34 Dersim Dernekleri'nden otobüs saldırısına tepki
13:20 Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
13:16 Rektör harem selamlık 'pikniği' savundu
12:58 Ailelerden İmralı başvurusu
12:22 Yeşil Sol Parti Meclis görev dağılımını yaptı
11:59 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
11:50 Amed esnafının deprem destek kredisi kesildi
11:29 Karayılan: Kürt sorununun muhatabı partiler değil devlettir
11:12 Rektörden akademisyenlere 'idari ve adli ceza' tehdidi
10:59 Mexmûr direnişi 14'üncü gününde
09:45 Mayıs ayında 8 kez yasaklı silah kullanıldı
09:11 Eğitim Sen’den YKS çağrısı: Bu yanlıştan dönün
09:07 Özdemir: ‘Devlet aklı’nın Kürt siyasetini zayıflatma hamleleri sonuç almaz
09:05 'Tahrik' savunması yapmayan sanığa 'tahrik' indirimi yapıldı
09:04 Mexmûr’da direniş diyaloğun önünü açtı
09:04 ‘Erdoğan rejiminin saldırılarına karşı Kürtlerle birleşmeli’
09:03 Hak örgütleri: İhlallere karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
09:02 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutuklu felç geçirdi
09:01 Keskin: Seçimde en örgütlü davranan Kürtler oldu
09:01 Qerejdax'ın kara taşına şekil veriyor
09:00 02 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
01/06/2023
23:19 AP’de cezaevleri ve tecrit konferansı düzenlenecek
22:10 ABD'den Sudan'a yeni yaptırımlar
22:00 LeMan kapağına seçim sonuçlarını taşıdı
20:52 Mexmûr’daki direniş Luzern’de sahiplenildi
20:33 DEDAŞ 500 hanelik köyü karanlıkta bıraktı
19:48 Kadir Şeker tutuklandı
19:10 CHP MYK üyeleri istifa etti
18:45 Muğla ve Mersin'de Gezi anması
18:35 Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı
18:30 Bolu'da iş cinayeti
18:13 IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
17:58 İBB çalışanlarına saldıranlardan biri tutuklandı
17:40 Amed’te bir çay ocağına silahlı saldırı
17:15 30 yıllık tutuklu Mehmet Şahin tahliye oldu
16:37 Yeşil Sol Parti milletvekilleri toplandı
16:27 ‘Millet İttifakı 28 Mayıs itibariyle bitmiştir’
16:11 Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı
15:42 Şengal’de bir eve hava saldırısı
15:37 Çimento fabrikasına karşı çıkanlara soruşturma
15:18 DEDEF'ten 'örgütlenme' çağrısı
15:09 Erdoğan kutlamalarında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
15:03 Şirnex’te 14 bölgeye yasak
14:46 Şenyaşar ailesinden karikatürlü mesaj
14:26 Meclis yarın yemin töreniyle açılacak
14:06 Eren Keskin beraat etti
13:53 İran’da bir ayda 142 idam
13:49 Tutuklular havalandırmaya çıkarılmıyor
13:47 CHP MYK toplantısı başladı
12:55 Dolar durdurulamıyor!
12:50 Merkez Bankası’ndan KKM kararı
12:48 Bafil Talabani: Birlikten başka seçeneğimiz yok
12:06 Rosa Kadın Derneği yöneticisi beraat etti
11:50 İkinci tur kesin sonuçları açıklandı
11:33 HDP Sözcüsü Günay: Eleştiri-özeleştiriyle büyük kongreye yürüyeceğiz
11:31 Berkin Elvan karikatürü paylaşımına beraat
11:28 İran’da bir ayda 107 tutuklama
11:20 Aydoğan hakkındaki yakalama kararına dair talebe ret
10:56 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
10:53 Harem selamlık 'piknik' iptal edildi
10:43 29 yıl geçti: Muhsin Melik canını halkına adadı
10:39 AYM bekçilerin bazı yetkilerini iptal etti
10:14 Gebze’de işçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 13 yaralı