Kurdistan’daki kadın örgütü temsilcileri: Abdullah Öcalan’ı özgürleştireceğiz

img
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın paradigmasıyla kadınların yeniden doğduğunu belirten Kurdistan’ın dört parçasındaki kadın örgütleri temsilcileri, daha çok çalışarak Öcalan'ı özgürleştireceklerini söyledi. 
 
İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit devam ediyor. 25 Mart 2021'de yapılan kesintili telefon görüşmesinden bu yana 2 yıldır Abdullah Öcalan’dan haber alınamıyor. 4 Nisan’da Öcalan’ın doğduğu yer olan Amara’ya yapılacak yürüyüşün hazırlıkları sürerken, Kurdistan’ın dört parçasında bulunan Kürt kadın hareketlerinden Tevgera Jinên Azad (TJA), Şengal Kadın Özgürlük Hareketi (TAJÊ), Kuzey ve Doğu Suriye’de Kongreya Star hareketi ve Rojhilat Özgür Kadınlar Topluluğu (KJAR), İmralı tecridine dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
TJA: TECRİT SAVAŞI GETİRDİ
 
Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Güler Tunç, tecrit ile çatışma ortamının derinleştirilmek istendiğini ifade ederek, “Sayın Öcalan’dan yıllardır haber alınamıyor. Tecritle de sınırlı kalmıyorlar ve Öcalan'a keyfi bir şekilde disiplin cezaları veriliyor. Aslında tecrit, müzakere masasının yıkılmasıyla daha da derinleşti. Derinleştirilen tecrit kendisiyle birlikte birçok şeyi getirdi. Savaş derinleşti, işsizlik ve yoksulluk arttı. Kürdistan ve Ortadoğu'daki savaş hali daha da derinleşti. Bunun sebebi Sayın Öcalan'a uygulanan ağır tecrittir. Bu yüzden artık kimse hakkını özgürce arayamıyor ve bu topraklarda özgürce yaşayamıyor. Çözüm sürecinde Türkiye ve Kurdistan halkları arasında bir köprü kuruldu. Ama bu köprüyü tek seferde yıktılar. Bu tecrit ile hedeflenen halkları karşı karşıya getirmek ve kurulan o hattı nefessiz bırakmaktır. Devlet biliyor ki, Sayın Öcalan konuşursa Kurdistan'da, Türkiye'de, Ortadoğu'da bir çözüm ve bir değişim olur. Devlet şunu da biliyor; halkın barışı ve özgürlüğü İmralı’dan geçiyor.  Bu yüzden devlet halkın buna ulaşmaması için tecridi derinleştiriyor” dedi.
 
‘KADINLAR SESİNİ YÜKSELTMELİ’
 
Tunç, tecritte en çok kadınların etkilendiğini kaydederek,"Sayın Öcalan kadınlar için bir çizgi çizmiştir. Bu çizgi özgür kadın çizgisidir ve paradigmasıdır. Bugün milyonlarca kadın bu özgür paradigma etrafında toplanıyor ve direniyorlar. Kadınlar bu paradigma ile ayağa kalktı ve mücadelesini günümüze kadar getirdi. Çünkü Kürt kadını bu paradigma ile yürüyor ve bu paradigma ile ayakta. Sayın Öcalan bugün dört bir duvar arasında olabilir ama önümüze koyduğu paradigma adım adım uygulanıyor. Tecride karşı bizler de direniyoruz. Bu tecridi kırmak kolay olmayacak. Ama mücadelemiz ve direnişimizle kıracağız. Tecridi kırmak her zaman gündemimizdedir. Biz kadınlar nice başarılara öncülük ettiğimiz gibi, tecridin kırılmasını da başaracağız. Bunun içinde gücümüz ve inancımız var. Tecridi kırmak için biz kadınlar yönümüzü Amara’ya döneceğiz. Kadınları Amara'ya bu tecride karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz. Bugün Sayın Öcalan şahsında tecrit bizlere de uygulanıyor. O yüzden biz kadınlar sesimizi daha çok yükseltmeliyiz" diye belirtti. 
 
TAJÊ: TECRİT DÖRT PARÇA ÜZERİNDE UYGULANIYOR
 
Şengal Kadın Özgürlük Hareketi (TAJÊ) Koordinasyon üyesi Neam Bedel, milyonlarca kadının Öcalan'ın felsefesi etrafında kenetlendiğine işaret ederek, "Sayın Öcalan şahsında tüm ezilen halklara yönelik ağır bir tecrit var. Bu tecrit halen devam ediyor. Öcalan şahsında dört parça Kürdistan’da üzerinde tecrit uygulanıyor. Bugün milyonlarca insan bu tecride tabii tutuluyor. Bugün bu tecrit hayatımızın her alanını etkiliyor. Bu tecridin önüne geçilmeli ve kırılması için daha çok direnmeliyiz. İrademize sahip çıkacağız. Tecrit, savaş, yoksulluk ve ölümdür. Bu ağır tecrit olmasaydı Şengal bugün bu kadar rahat bombalanmayacaktı. Bu tecride karşı çıkmak her Kürt kadınının temel görevidir. Rêber Apo üzerindeki bu tecridi kırmadan biz kadınların evde oturmaması gerekiyor. Dört parça Kurdistan kadınları ayağa kalkmalı ve alanları terk etmemelidir. Öcalan'ın felsefesi kadınların önünü açtı. Kadınların hakları için mücadele etmesini sağladı. Toplumda yok sayılan o kadınları, bugün toplumların öncüsü yaptı. Bu Öcalan sayesinde oldu. 4 Nisan'ın Rêber Öcalan'ın özgürlük günü olmasını diliyoruz. Dört parça Kürdistan'ın 4 Nisan'ı kutlu olsun" diye konuştu. 
 
KONGREYA STAR: ÖZGÜRLÜĞÜ ÖZGÜRLÜĞÜMÜZDÜR
 
Kuzey ve Doğu Suriye’nin Hesekê Kantonu’nda bulunan Kongreya Star Koordinasyon Üyesi Rîma İsa Mehmûd ise, Öcalan'ın Ortadoğu'daki rolüne ve misyonuna dikkat çekerek, “Öcalan üzerindeki tecridi kınıyoruz. Öcalan cezaevinde tecrit üstüne tecridi yaşıyor. Rêber Apo'nun sağlık durumunun nasıl olduğunu bilmiyoruz. Yıllardır hiçbir bilgi alamıyoruz. Bu şekilde Kürdistan halkının iradesini kırmaya çalışıyorlar ama bu uygulamalarla Kürt halkının iradesini kıramazlar. Bizlerin özgürlüğü Önder Apo'nun özgürlüğüne bağlıdır. Öcalan özgürleşmeden Ortadoğu'nun sorunları çözülmeyecek ve özgürlük gelmeyecektir. Kadın hareketi olarak tecridi kıracağımızın sözünü veriyoruz. Bu felsefeyi özgürleştirmedikçe, özgür olmayacağız. Bunun için daha fazla mücadele edeceğiz. İnsan haklarını koruduğunu söyleyen devletler neden bu tecride sessiz kalıyor? Savaşla, bombalamayla, yıkımla Kürt halkının iradesini kırmaya çalışıyorlar. Bugün Ortadoğu halkları onun özgürlüğünü talep ediyor. Bugün milyonlarca insan Öcalan’ın özgürlüğü için alanlarda. Ortadoğu halklarının talebine karşılık vermek zorundalar. Bu halk, liderleri özgür olana kadar mücadele edecektir. Kadın hareketi olarak Sayın Öcalan özgürlüğe kavuşana kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
KJAR: PARADİGMA İSYANIN NEDENİ OLDU
 
Rojhilat Özgür Kadınlar Topluluğu (KJAR) aktivisti Fariba Şekohniya da, Öcalan'ın paradigmasının Rojhilat’da yeni bir başkaldırının nedeni olduğuna dikkat çekerek, “Son 2 yıldır Önder Apo'dan hiçbir bilgi alınamıyor. Ailesinin ve avukatlarının tüm çaba ve taleplerine rağmen görüşmeler yapılmıyor. Türk devleti İmralı’da tecrit olmadığını sık sık iddia etti. Neden ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmüyor? Öcalan duvarların arkasında, iradesi ve tutumuyla toplumsal harekete öncülük etti. Fiziksel ve psikolojik baskıya, ağır işkencelere rağmen Öcalan eşsiz bir direniş ve azim gösterdi. Erdoğan, Öcalan'ı tecrit ederek Kürtleri bastırmak ve bitirmek istiyor. Öcalan bugün sadece Kürt ulusu için değil, tüm ulusların birliği için mücadele ediyor ve bu nedenle çok etkili bir insan. Elbette kadınlar üzerinde de çok büyük bir etkisi var. ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganıyla özgür kadını yarattı ve demokratik modernite paradigmasını bir alternatif olarak geliştirdi” dedi. 
 
‘BU PARADİGMA İLE KADINLAR YENİDEN DOĞDU’
 
 Öcalan’ın, “Kürdistan'ın özgürlüğünün kadın özgürlüğünden geçtiği” yönündeki paradigmasıyla burada bir Serhildan (başkaldırı) ortaya çıktığını ifade eden Şekohniya, şöyle konuştu: “Bugün Rojhilat’da ve İran’da ‘Jin, Jiyan, Azadî’ sloganı her bir ağızdan tek ses olarak yükseliyor. Kürdistan'ın dört parçasında ve Ortadoğu'da kadınların varlığı artık çok daha anlamlı ve önemli. Kadınlar bu paradigma ile yeniden doğdu. Bunun bir örneği DAİŞ çeteleriyle Kobanê ve Şengal'de yaşanan savaştır. Kürt kadınları bu mücadelede kendilerini bir kez daha kanıtladı. Şu anda Öcalan’ın özgürlüğü için bu kadınlar mücadele ediyor. Kürt kadınları, Öcalan’ın özgürlüğü için mücadelesini büyütmeli. Önder Apo özgür olmayana kadar Ortadoğu’ya ne barış ne de özgürlük gelir. 4 Nisan sadece Önder Apo'nun değil, Kürt ulusunun da doğum günüdür. Bugün yeni bir başlangıçtır. Biz kadınların tek temennisi bu doğum gününün özgürlüğüne vesile olmasıdır” ifadelerini kullandı.  
 
 

Diğer başlıklar

00:33 Bursa’da DEM Parti ilçe binasına saldırı
04/03/2024
23:46 Koca: Depremde 2. kattan atlayan yurttaş hayatını kaybetti
23:33 Fransa kürtajı anayasal güvenceye alan ilk ülke oldu
22:00 Çanakkale'de 4.9 büyüklüğünde deprem
21:03 Riha’da coşkulu büro açılışı: Bize ait olanı geri alacağız
20:51 Tecrit konulu panel: Kadın özgürlükçü paradigma hedefte
19:33 Erdoğan’dan Kuzey ve Doğu Suriye'ye saldırıların süreceği sinyali
18:53 BES-AR: Kamu emekçilerinin yıllık enflasyonu yüzde 105
18:34 EŞİK’ten yerel seçimlere ilişkin 5 acil şart
17:09 Yargıtay, gazeteci Kurt’un hapis cezasını onadı
16:57 Eşbaşkan adaylarından halka 'çözüm' sözü
16:54 Muğla'da 'sanayi alanı' değişikliğine itiraz
16:48 Tutsak Dari: Darp edildik
16:45 Adalet Nöbetlerinde 'Öcalan'ın arkasındayız' mesajı
16:44 Ankara’da bir kadın katledildi
16:34 DTK Eşbaşkanı Öztürk: Halk aklınızı başınıza getirecek
16:25 Tutsak kadınlara 8 Mart kartları gönderildi
15:37 Alevi konferansından sonuç bildirgesi: Gelin canlar bir olalım
15:15 Bakırhan: Dêrsimliler 38’den bu yana pes etmedi
14:19 Silahla oy kullanmak isteyen korucuyu haberleştiren gazeteciye dava
14:12 Elçi cinayetinde tanığı tehdit edip yönlendiren savcılara HSK zırhı!
14:06 Beştaş: Ensarioğlu kayyımların rantından besleniyor
Çepni: Aday çıkarmadığımız yerlerde seçmenimiz kendi kararını verecek
13:41 Hareketli seçmenler sandığa taşınacak
13:32 Kayyım borcunu açıkladı: 995 milyon 625 bin TL
13:25 Sanıkların korucu olduğu davada 'zorla getirme' kararı
13:20 Kadınların resim sergisine yoğun ilgi
13:18 DEM Parti’nin Bedlîs adayı Karabaş: Biz kazanacağız
12:01 Ormanlık alana kurulacak taş ocağı için 'ÇED gerekli değil' kararı
11:49 Bakırhan: Dep’e DEM, DEM’e Dep yakışır
10:58 Bakırhan: Güneşli günlere az kaldı
10:54 DEM Partili Kaya'nın yargılanması durduruldu
10:25 Av. Dilek Ekmekçi 'emniyet müdürlerine ait fuhuş otellerini' ifşa etti
10:17 TÜİK’in yıllık enflasyonu yüzde 67 oldu
10:12 DFG’nin Şubat ayı raporu: 42 gazeteci tutuklu
10:06 'Stranên Keziya Sor' filmi izleyicilerle buluştu
09:47 ENAG: Enflasyon Şubat ayında yüzde 4,32 arttı
09:14 Tutsaklar 99 gündür açlık grevinde
09:13 Rojnews editörü Ahmet 132 gündür KDP istihbaratının elinde
09:12 Rüşvetten ceza verilen AKP'li başkan onlarca kişiyi dolandırdı
09:11 Mandela'nın avukatı Govender: Öcalan insanlar için bir umut ışığı
09:10 DEM Parti’nin Colemêrg adayları: Rekor oyla kazanacağız
09:07 Emek ve Demokrasi Platformu'ndan AKP'ye oy yok!
09:05 Kadınlar 22’nci Feminist Gece Yürüyüşü’ne hazırlanıyor
09:04 İHD'li Demirtaş: Tecrit kaldırılmalı, müzakere başlatılmalı
09:01 Riha’da şiddet vakalarının yüzde 80’i adli mercilere yansımıyor
09:00 3 yılda 898 şüpheli ölüm: Etkin soruşturma yürütülmüyor
09:00 'Jiyan' ismini verdiği işletmesinde küllerinden doğdu
09:00 04 MART 2024 GÜNDEMİ
03/03/2024
23:57 ‘Öcalan’a özgürlük’ kampanyasının ikinci aşaması başlatıldı
22:46 Faili meçhul cinayetler davasında ‘beraat ve zamanaşımı’ kararı
22:05 Öztürk: Edip Solmaz’ın hayallerini gerçekleştireceğiz
21:15 İsrail yardım bekleyen Filistinlileri hedef aldı
20:52 Ma Music’ten 7’nci yıl kutlaması
19:31 Paris’te ‘Cinsiyetçiliğe Karşı Mücadele’ konferansı
18:36 Mêrdîn’de duvar çöktü: 2 işçi yaralandı
17:44 Kuzey ve Doğu Suriye’de 8 Mart etkinlikleri
17:19 Dîlok’ta ‘Gençlik ruhuyla devrime yürüyoruz’ şöleni
17:13 Kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor: Mücadele devam edecek
17:04 Jeoloji Mühendisleri Amed Şubesi’nden ‘Fay Yasası' çağrısı
16:59 'Özgürlük' talepli nöbetler sürüyor
16:54 Eşbaşkan adayları ilçe ilçe, köy köy hedeflerini anlatıyor
16:08 Kadıköy’de kadın buluşması: Haklarımız ve hayatlarımız için mücadelemizi büyüteceğiz
15:48 Amed'de 'yerinde yönetim' paneli: Yetkiler yerele aktarılmalı
15:22 Çewlîg'de coşkulu buluşma: JİTEM-Ergenekon İttifakı'na gereken cevap verilecek
14:34 DİK paneli: Zulüm yapanları destekleyenler günaha giriyor
14:09 Partilerin aday listeleri kesinleşti
13:18 BM: İsrail’in saldırılarında yaklaşık 9 bin kadın katledildi
12:45 Bakırhan: Türkiye’nin kırmızı kitaplara değil barış kitaplarına ihtiyacı var
12:41 DEM Parti adaylarının tam listesi
11:55 Bakırhan: 31 Mart hesap sorma günüdür
11:45 DBP Kadın Meclisi: Özgürlük ateşini 8 Mart’ta yakacağız
11:19 İstanbul’da gözaltına alınan 15 kişiden 3’ü tutuklandı
10:15 14 il için yağış uyarısı
09:48 Jin Dergi'nin bu haftaki konusu 8 Mart
09:13 Gazeteci Ahmet’ten 131 gündür haber yok
09:13 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi 98’inci günde
09:12 Yargı paket paket yok edildi!
09:11 Kayyımdan AKP’li başkanın kuzenine 128 milyonluk ihale
09:10 Agirî'de çalmadık kapı bırakmayan adaylar: Yeni bir başlangıç zamanı
09:08 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için 3 aydır nöbetteler
09:05 13 yıldır sarı, kırmızı ve yeşil gulîsiyle 8 Mart eylemlerinde
09:04 'Jin, jiyan, azadî' kampanyasında finale doğru
09:01 8 Mart’a katılamayan tarım işçisi kadınlar: Sesimizi duyurun
09:00 03 MART 2024 GÜNDEMİ
02/03/2024
23:57 Bağlar Mahallesi’nde halk, DEM Parti’yle yürüdü
22:58 Erzîngan’daki maden faciası nedeniyle iki mühendis tutuklandı
22:20 Adana’da coşkulu büro açılışları: 31 Mart akşamı zafer halayları çekeceğiz
21:12 Urmiye’de seçimleri 1’i kadın 7 Kürt aday kazandı
20:50 DEM Parti Amed’te iş insanlarıyla: Tahribatı nasıl onaracağız?
19:18 Bedlîs belediye eşbaşkan adayı, Mehmet Nezir Karabaş oldu
18:10 DEM Parti'ye yoğun ilgi: Gücümüzü açığa çıkaralım
17:55 DBP Eş Genel Başkanı Uçar: Barış meselesi Türkiye meselesidir
17:38 ÖHD Ankara Şube’nin yeni yönetimi belli oldu
17:29 Leyla Güven: Komplo ve tecridi kabul etmiyoruz
Sebahat Tuncel: İmralı tecridini aşmak mümkün
17:18 Riha'da DEM Parti rüzgarı
16:55 Adalet Nöbeti: Kürtler Öcalan'ın özgürlüğü için ayakta
16:53 Bakırhan: Türkiye’nin yoksulluk haritasına bakın asıl bölücü kim göreceksiniz
16:48 Amedspor bir puan farkla lider oldu
16:28 DEM Parti Adana Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı: Kazanmaya geldik
16:19 Amed Barosu Başkanı: İmralı’daki tecride son vermezsek, hukuksuzlukların önüne geçemeyiz
16:15 Savaş uçakları Duhok'u bombaladı, bir çiftçi yaralandı
16:12 Antalya’da yol kenarında kadın cenazesi bulundu
15:27 Gültan Kışanak: Ankara halkına demokratik bir seçenek sunmak için geliyoruz
15:24 ÖHD Eşbaşkanı Çakmak: İmralı tecridi derneğimizin asıl çalışma alanıdır
15:19 Bakırhan: Şeyh Said’i idam sehpasına götürenler Öcalan’a tecrit uyguluyor
15:11 ‘Kanser hastası tutsak Mahmut Başyiğit tahliye edilsin’
14:55 Şartlı tahliye edilen ağır hasta Mutlak Tozun Wan’a sevk edildi
14:55 Dêrsim İttifakı adaylarını tanıttı: Dêrsim biziz, birlikte kazanacağız!
14:34 Kadınlar sokakta: Özgürlüğümüze göz dikenlerle hesaplaşacağız
14:21 Kobanê Davası’nda tutukluluğa devamın gerekçesi eski dosyalar
14:13 Avukat Erol: Öcalan bir fırsattır
14:08 Cumartesi Anneleri 30 yıldır kayıp Cüneyt Aydınlar'ı sordu
13:57 Büro açılışı mitinge döndü: Wan başarının müjdesini verdi
13:43 Savunma Bakanı Güler, Neçirvan Barzani ile görüştü
13:31 İran seçimleri: Islahtalep usulgera digeh temume macera *
13:21 Bilge Köse'yi katleden failden itiraf: Hedef aldım
13:16 Kayıp yakınları Aydınlar ve Kürsep’in akıbetini sordu
13:08 Bakırhan Qereyazî’de: Hiçbir şey Kurdistan gerçekliğini değiştirmeyecek
12:43 DEM Parti Kışanak’ın seçim kampanyası ile 8 Mart startını verdi
11:31 Bedlîs’te DEM Partili İşlek'in adaylığı AKP’nin itirazıyla düşürüldü
11:17 Şakran'da kadın koğuşuna erkek gardiyanlardan baskın
11:16 Qereçoban'ı elde tutmak isteyen DEM Parti seçimlere hazır
11:07 Doğan: Barış ve diyalogun adresi İmralı
Tahmaz: Kürt sorununda bir yola girilecekse adres Öcalan’dır
10:19 Gimgim'de bir çocuk katledildi
09:56 Yerine kayyım atanan DEM Parti adayı: İrademizi geri alacağız
09:52 Dep'in DEM Partili adayları: Bizim olanı almaya geldik
09:43 8’inci yargı paketi Meclis’ten geçti
09:42 Ma Music 7’nci yılında: Halkımızı müziksiz bırakmayacağız
09:41 ‘Halkla belediye arasına örülen duvarları yıkmaya geliyoruz’
09:28 Silopiya eşbaşkan adayları: Halkla yönetmeye devam edeceğiz
09:24 Cezaevlerindeki açlık grevi 97'inci gününde
09:21 130 gün oldu: Süleyman Ahmet’ten haber yok
09:17 Dengeleri değiştiren DEM Parti adayları: Hizmet için buradayız
09:15 Kayyım 16 milyonluk ihaleyi ‘pazarlık usulü' ile verdi
09:14 Stockholm Barosu Avukatı: Tecrit ‘metod’ haline gelmemeli
09:12 8 Mart Platformu’ndan Kadıköy’deki ‘Kadın Buluşması’na çağrı
09:11 ‘Sendikal sınırlara sıkışan bir mücadele kölelik koşullarına cevap olmuyor’
09:07 AKP'nin 22 yıllık karnesi: En az 7 bin kadın katledildi, haklar yok edildi
09:06 Nazime Arvas’ın hikayesi: Baskılar mücadeleyle kırılır
09:03 Eril medyaya karşı mücadelede kadınların sesi
09:00 02 MART 2024 GÜNDEMİ
08:47 İran’daki seçimler sona erdi
01/03/2024
22:38 DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi Cavğun gözaltına alındı
22:38 Erdoğan, Barzani ile görüştü
21:39 'Dörtte Dört Kadın Sanat Projesi’ kapsamında sergi ve konser
20:14 Antik kentin sit derecesi düşürüldü
19:48 Gözaltındakilerden 2’si tutuklandı
19:45 30 yıllık tutsak Türk tahliye oldu
19:02 ESM: Üye ve temsilcilerimizden elinizi çekin
18:51 Adana Büyükşehir Belediyesi ulaşım işçilerinden grev kararı