Kurdistan’daki kadın örgütü temsilcileri: Abdullah Öcalan’ı özgürleştireceğiz

img
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın paradigmasıyla kadınların yeniden doğduğunu belirten Kurdistan’ın dört parçasındaki kadın örgütleri temsilcileri, daha çok çalışarak Öcalan'ı özgürleştireceklerini söyledi. 
 
İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit devam ediyor. 25 Mart 2021'de yapılan kesintili telefon görüşmesinden bu yana 2 yıldır Abdullah Öcalan’dan haber alınamıyor. 4 Nisan’da Öcalan’ın doğduğu yer olan Amara’ya yapılacak yürüyüşün hazırlıkları sürerken, Kurdistan’ın dört parçasında bulunan Kürt kadın hareketlerinden Tevgera Jinên Azad (TJA), Şengal Kadın Özgürlük Hareketi (TAJÊ), Kuzey ve Doğu Suriye’de Kongreya Star hareketi ve Rojhilat Özgür Kadınlar Topluluğu (KJAR), İmralı tecridine dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
TJA: TECRİT SAVAŞI GETİRDİ
 
Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Güler Tunç, tecrit ile çatışma ortamının derinleştirilmek istendiğini ifade ederek, “Sayın Öcalan’dan yıllardır haber alınamıyor. Tecritle de sınırlı kalmıyorlar ve Öcalan'a keyfi bir şekilde disiplin cezaları veriliyor. Aslında tecrit, müzakere masasının yıkılmasıyla daha da derinleşti. Derinleştirilen tecrit kendisiyle birlikte birçok şeyi getirdi. Savaş derinleşti, işsizlik ve yoksulluk arttı. Kürdistan ve Ortadoğu'daki savaş hali daha da derinleşti. Bunun sebebi Sayın Öcalan'a uygulanan ağır tecrittir. Bu yüzden artık kimse hakkını özgürce arayamıyor ve bu topraklarda özgürce yaşayamıyor. Çözüm sürecinde Türkiye ve Kurdistan halkları arasında bir köprü kuruldu. Ama bu köprüyü tek seferde yıktılar. Bu tecrit ile hedeflenen halkları karşı karşıya getirmek ve kurulan o hattı nefessiz bırakmaktır. Devlet biliyor ki, Sayın Öcalan konuşursa Kurdistan'da, Türkiye'de, Ortadoğu'da bir çözüm ve bir değişim olur. Devlet şunu da biliyor; halkın barışı ve özgürlüğü İmralı’dan geçiyor.  Bu yüzden devlet halkın buna ulaşmaması için tecridi derinleştiriyor” dedi.
 
‘KADINLAR SESİNİ YÜKSELTMELİ’
 
Tunç, tecritte en çok kadınların etkilendiğini kaydederek,"Sayın Öcalan kadınlar için bir çizgi çizmiştir. Bu çizgi özgür kadın çizgisidir ve paradigmasıdır. Bugün milyonlarca kadın bu özgür paradigma etrafında toplanıyor ve direniyorlar. Kadınlar bu paradigma ile ayağa kalktı ve mücadelesini günümüze kadar getirdi. Çünkü Kürt kadını bu paradigma ile yürüyor ve bu paradigma ile ayakta. Sayın Öcalan bugün dört bir duvar arasında olabilir ama önümüze koyduğu paradigma adım adım uygulanıyor. Tecride karşı bizler de direniyoruz. Bu tecridi kırmak kolay olmayacak. Ama mücadelemiz ve direnişimizle kıracağız. Tecridi kırmak her zaman gündemimizdedir. Biz kadınlar nice başarılara öncülük ettiğimiz gibi, tecridin kırılmasını da başaracağız. Bunun içinde gücümüz ve inancımız var. Tecridi kırmak için biz kadınlar yönümüzü Amara’ya döneceğiz. Kadınları Amara'ya bu tecride karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz. Bugün Sayın Öcalan şahsında tecrit bizlere de uygulanıyor. O yüzden biz kadınlar sesimizi daha çok yükseltmeliyiz" diye belirtti. 
 
TAJÊ: TECRİT DÖRT PARÇA ÜZERİNDE UYGULANIYOR
 
Şengal Kadın Özgürlük Hareketi (TAJÊ) Koordinasyon üyesi Neam Bedel, milyonlarca kadının Öcalan'ın felsefesi etrafında kenetlendiğine işaret ederek, "Sayın Öcalan şahsında tüm ezilen halklara yönelik ağır bir tecrit var. Bu tecrit halen devam ediyor. Öcalan şahsında dört parça Kürdistan’da üzerinde tecrit uygulanıyor. Bugün milyonlarca insan bu tecride tabii tutuluyor. Bugün bu tecrit hayatımızın her alanını etkiliyor. Bu tecridin önüne geçilmeli ve kırılması için daha çok direnmeliyiz. İrademize sahip çıkacağız. Tecrit, savaş, yoksulluk ve ölümdür. Bu ağır tecrit olmasaydı Şengal bugün bu kadar rahat bombalanmayacaktı. Bu tecride karşı çıkmak her Kürt kadınının temel görevidir. Rêber Apo üzerindeki bu tecridi kırmadan biz kadınların evde oturmaması gerekiyor. Dört parça Kurdistan kadınları ayağa kalkmalı ve alanları terk etmemelidir. Öcalan'ın felsefesi kadınların önünü açtı. Kadınların hakları için mücadele etmesini sağladı. Toplumda yok sayılan o kadınları, bugün toplumların öncüsü yaptı. Bu Öcalan sayesinde oldu. 4 Nisan'ın Rêber Öcalan'ın özgürlük günü olmasını diliyoruz. Dört parça Kürdistan'ın 4 Nisan'ı kutlu olsun" diye konuştu. 
 
KONGREYA STAR: ÖZGÜRLÜĞÜ ÖZGÜRLÜĞÜMÜZDÜR
 
Kuzey ve Doğu Suriye’nin Hesekê Kantonu’nda bulunan Kongreya Star Koordinasyon Üyesi Rîma İsa Mehmûd ise, Öcalan'ın Ortadoğu'daki rolüne ve misyonuna dikkat çekerek, “Öcalan üzerindeki tecridi kınıyoruz. Öcalan cezaevinde tecrit üstüne tecridi yaşıyor. Rêber Apo'nun sağlık durumunun nasıl olduğunu bilmiyoruz. Yıllardır hiçbir bilgi alamıyoruz. Bu şekilde Kürdistan halkının iradesini kırmaya çalışıyorlar ama bu uygulamalarla Kürt halkının iradesini kıramazlar. Bizlerin özgürlüğü Önder Apo'nun özgürlüğüne bağlıdır. Öcalan özgürleşmeden Ortadoğu'nun sorunları çözülmeyecek ve özgürlük gelmeyecektir. Kadın hareketi olarak tecridi kıracağımızın sözünü veriyoruz. Bu felsefeyi özgürleştirmedikçe, özgür olmayacağız. Bunun için daha fazla mücadele edeceğiz. İnsan haklarını koruduğunu söyleyen devletler neden bu tecride sessiz kalıyor? Savaşla, bombalamayla, yıkımla Kürt halkının iradesini kırmaya çalışıyorlar. Bugün Ortadoğu halkları onun özgürlüğünü talep ediyor. Bugün milyonlarca insan Öcalan’ın özgürlüğü için alanlarda. Ortadoğu halklarının talebine karşılık vermek zorundalar. Bu halk, liderleri özgür olana kadar mücadele edecektir. Kadın hareketi olarak Sayın Öcalan özgürlüğe kavuşana kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
KJAR: PARADİGMA İSYANIN NEDENİ OLDU
 
Rojhilat Özgür Kadınlar Topluluğu (KJAR) aktivisti Fariba Şekohniya da, Öcalan'ın paradigmasının Rojhilat’da yeni bir başkaldırının nedeni olduğuna dikkat çekerek, “Son 2 yıldır Önder Apo'dan hiçbir bilgi alınamıyor. Ailesinin ve avukatlarının tüm çaba ve taleplerine rağmen görüşmeler yapılmıyor. Türk devleti İmralı’da tecrit olmadığını sık sık iddia etti. Neden ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmüyor? Öcalan duvarların arkasında, iradesi ve tutumuyla toplumsal harekete öncülük etti. Fiziksel ve psikolojik baskıya, ağır işkencelere rağmen Öcalan eşsiz bir direniş ve azim gösterdi. Erdoğan, Öcalan'ı tecrit ederek Kürtleri bastırmak ve bitirmek istiyor. Öcalan bugün sadece Kürt ulusu için değil, tüm ulusların birliği için mücadele ediyor ve bu nedenle çok etkili bir insan. Elbette kadınlar üzerinde de çok büyük bir etkisi var. ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganıyla özgür kadını yarattı ve demokratik modernite paradigmasını bir alternatif olarak geliştirdi” dedi. 
 
‘BU PARADİGMA İLE KADINLAR YENİDEN DOĞDU’
 
 Öcalan’ın, “Kürdistan'ın özgürlüğünün kadın özgürlüğünden geçtiği” yönündeki paradigmasıyla burada bir Serhildan (başkaldırı) ortaya çıktığını ifade eden Şekohniya, şöyle konuştu: “Bugün Rojhilat’da ve İran’da ‘Jin, Jiyan, Azadî’ sloganı her bir ağızdan tek ses olarak yükseliyor. Kürdistan'ın dört parçasında ve Ortadoğu'da kadınların varlığı artık çok daha anlamlı ve önemli. Kadınlar bu paradigma ile yeniden doğdu. Bunun bir örneği DAİŞ çeteleriyle Kobanê ve Şengal'de yaşanan savaştır. Kürt kadınları bu mücadelede kendilerini bir kez daha kanıtladı. Şu anda Öcalan’ın özgürlüğü için bu kadınlar mücadele ediyor. Kürt kadınları, Öcalan’ın özgürlüğü için mücadelesini büyütmeli. Önder Apo özgür olmayana kadar Ortadoğu’ya ne barış ne de özgürlük gelir. 4 Nisan sadece Önder Apo'nun değil, Kürt ulusunun da doğum günüdür. Bugün yeni bir başlangıçtır. Biz kadınların tek temennisi bu doğum gününün özgürlüğüne vesile olmasıdır” ifadelerini kullandı.  
 
 

Diğer başlıklar

00:23 Cîzir'de bir korucu arabasında ölü bulundu
00:14 Şarbajêr’de SİHA saldırısı
04/06/2023
23:09 Ataol Behramoğlu’nun Bedlis söyleşisine engel
22:58 Kuzey Doğu Suriye’den çocuklar için çağrı
21:33 Licê’de hava hareketliliği
21:25 Buldan ve Sancar kongrede aday olmayacaklarını açıkladı
20:54 MKM'den Dengbêj Şakiro için anma
20:01 Direniş sonuç verdi: Irak ordusu Mexmûr'dan çekildi
19:06 Fransa’da 64 yaş kararnameleri Resmi Gazete’de
18:43 İkizköylülerden kömür isyanı
18:09 ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Sağlığa erişim engellendi
16:52 Din görevlileri okullara ‘Manevi danışman’ olarak atandı
16:32 Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile bir araya geldi
15:17 MEBYA-DER kongresi: Kürt halkı geri adım atmadı
14:59 TJA: Erkek aklının saldırılarına izin vermeyeceğiz
14:50 Son 5 günde 167 saldırı
14:38 Adalet Bakanı Tunç’tan ‘yeni Anayasa’ mesajı
14:37 Xarpêt’te göçük altında kalan işçi yaşamını yitirdi
13:58 Türkiye gıda enflasyonunda ilk 10’da
13:42 Görevi devralan Şimşek’ten ‘tek haneli enflasyon’ mesajı
13:24 Soylu dönemi kapandı
12:46 Şenyaşar ailesi: Zulme sessiz kalmayın
12:43 Suriye Dışişleri Bakanı Miqdat Irak’ta
12:38 Mexmûr kuşatması Fransa’da protesto edildi
10:33 8 yıl geçti: Katliamın arkasındaki güçler yargılanmalı
09:00 Temelli: Fikriyatımıza, paradigmamıza, halkımıza güvenelim
09:00 Gençlerden gelecek yorumu: Ya ekolojik toplum ya yok oluş
09:00 04 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:19 Erdoğan kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı
03/06/2023
23:53 DFG: Tutuklu gazeteci sayısı 79
22:53 İşsizliğin nedenini kadınlara bağlayan Şimşek ekonomi bakanı oldu
22:16 Erdoğan yeni kabineyi açıkladı
22:11 Erdoğan'ın yemin töreni: Barzani, Oğan, Aliyev ve Stoltenberg bir arada
20:06 Sınır ticareti yapan binlerce kişi gümrük kapısında bekletiliyor
18:37 Şenyaşar ailesi: Herkes işlediği suçun hesabını verecek
18:31 CİSST’ten ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Tecrit derinleşti
17:57 Cenevre’de Mexmûr için eylem
17:38 Şellavcı’nın katledilmesiyle ilgili 12 polis hakkında iddianame hazırlandı
17:25 CHP’nin Meclis grup yönetimi belli oldu
16:44 Ters kelepçeyle gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest
16:36 Kayyım Kürtçe park ismini sildirdi
16:27 Erdoğan ailesinin dünürü için yapılan imar değişikliğine izin çıkmadı
15:43 Cumartesi Anneleri: Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz
15:18 Erdoğan yemin etti
14:57 Ekolojistlerden 'Kömürsüz Türkiye' kampanyası
14:29 'Cezaevi Tenzire Acar’ın yaşamını tehlikeye atıyor'
14:27 TUHAY-DER kongresinde İmralı tecridine tepki
14:09 İHD: Ağız içi aramayı reddeden tutuklu tedavi olamıyor
14:03 KHK eylemi 63’üncü haftasında
13:38 Kaçırıldıktan sonra kendilerinden haber alınamadı
12:56 Licê'de askeri operasyon
12:39 AYM kararına rağmen Galatasaray Meydanı’nda abluka sürüyor
12:08 29 yıldır akıbetleri bilinmiyor
12:00 Amediyê’ye hava saldırısı
11:00 Hindistan'da tren kazasında ölü sayısı 288'e çıktı
10:55 CHP PM toplantısı başladı
10:05 Ablukaya karşı gece gündüz direniş
09:45 Kayyım arsaları satışa çıkardı
09:27 Barzani, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
09:01 ‘Türkiye’nin Kürtlere kaybettirecek kozu kalmadı’
09:01 Gazeteci Yalçın: Hakikati yazmaya devam edeceğiz
09:01 Yüzde 62 zihinsel engelli duvar yazılamalarıyla suçlandı
09:01 ÖHD’li Polat: Tecrit yüzyıllık devlet anlayışıdır
09:00 Refakatçisi olduğu tutuklu babasının durumunu anlattı
09:00 03 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
02/06/2023
23:32 Hiranur Vakfı’ndaki tecavüzü savunan okul müdürünü protesto ettiler
23:25 Bradost’ta mayın patlaması
21:59 İzmir’de 6 genç tutuklandı
21:10 Hindistan’da tren kazası: 50 ölü
21:04 Federe Kurdistan’da bir kadın ve 3 çocuk katledildi
21:01 EŞİK’ten vekillere kadın haklarını savunma çağrısı
20:39 Hezex'te ağır yaralanan çocuk yoğun bakımdan çıktı
18:54 ‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’
18:48 DSÖ: Sudan’da salgın riski artıyor
18:38 30 yıllık tutuklu Şahin’e kitlesel karşılama
17:39 AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımı onaylandı
17:08 Munzur Dağları’nda bilirkişi keşfi
17:04 İzmir Barosu'ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
16:57 Mayıs ayında erkekler 40 kadını katletti
16:36 Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
16:24 İHD’den Barış Nöbeti: Sandıktan çıkan iradeye kulak verilsin
15:52 Dersim Katliamı’nın tanığı Çiçe ve Duman yaşamını yitirdi
15:49 8 korucunun silahına el konuldu
15:40 O’Hearn: Dünyanın en karanlık sistemi İmralı'da
15:09 Özerk Yönetim'den Şam'a Sudan tepkisi
14:06 Meclis’te yemin töreni başladı
13:38 Emine Şenyaşar: Bu zulüm son bulsun
13:34 Dersim Dernekleri'nden otobüs saldırısına tepki
13:20 Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
13:16 Rektör harem selamlık 'pikniği' savundu
12:58 Ailelerden İmralı başvurusu
12:22 Yeşil Sol Parti Meclis görev dağılımını yaptı
11:59 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
11:50 Amed esnafının deprem destek kredisi kesildi
11:29 Karayılan: Kürt sorununun muhatabı partiler değil devlettir
11:12 Rektörden akademisyenlere 'idari ve adli ceza' tehdidi
10:59 Mexmûr direnişi 14'üncü gününde
09:45 Mayıs ayında 8 kez yasaklı silah kullanıldı
09:11 Eğitim Sen’den YKS çağrısı: Bu yanlıştan dönün
09:07 Özdemir: ‘Devlet aklı’nın Kürt siyasetini zayıflatma hamleleri sonuç almaz
09:05 'Tahrik' savunması yapmayan sanığa 'tahrik' indirimi yapıldı
09:04 Mexmûr’da direniş diyaloğun önünü açtı
09:04 ‘Erdoğan rejiminin saldırılarına karşı Kürtlerle birleşmeli’
09:03 Hak örgütleri: İhlallere karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
09:02 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutuklu felç geçirdi
09:01 Keskin: Seçimde en örgütlü davranan Kürtler oldu
09:01 Qerejdax'ın kara taşına şekil veriyor
09:00 02 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
01/06/2023
23:19 AP’de cezaevleri ve tecrit konferansı düzenlenecek
22:10 ABD'den Sudan'a yeni yaptırımlar
22:00 LeMan kapağına seçim sonuçlarını taşıdı
20:52 Mexmûr’daki direniş Luzern’de sahiplenildi
20:33 DEDAŞ 500 hanelik köyü karanlıkta bıraktı
19:48 Kadir Şeker tutuklandı
19:10 CHP MYK üyeleri istifa etti
18:45 Muğla ve Mersin'de Gezi anması
18:35 Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı
18:30 Bolu'da iş cinayeti
18:13 IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
17:58 İBB çalışanlarına saldıranlardan biri tutuklandı
17:40 Amed’te bir çay ocağına silahlı saldırı
17:15 30 yıllık tutuklu Mehmet Şahin tahliye oldu
16:37 Yeşil Sol Parti milletvekilleri toplandı
16:27 ‘Millet İttifakı 28 Mayıs itibariyle bitmiştir’
16:11 Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı
15:42 Şengal’de bir eve hava saldırısı
15:37 Çimento fabrikasına karşı çıkanlara soruşturma
15:18 DEDEF'ten 'örgütlenme' çağrısı
15:09 Erdoğan kutlamalarında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
15:03 Şirnex’te 14 bölgeye yasak
14:46 Şenyaşar ailesinden karikatürlü mesaj
14:26 Meclis yarın yemin töreniyle açılacak
14:06 Eren Keskin beraat etti
13:53 İran’da bir ayda 142 idam
13:49 Tutuklular havalandırmaya çıkarılmıyor
13:47 CHP MYK toplantısı başladı
12:55 Dolar durdurulamıyor!
12:50 Merkez Bankası’ndan KKM kararı
12:48 Bafil Talabani: Birlikten başka seçeneğimiz yok
12:06 Rosa Kadın Derneği yöneticisi beraat etti
11:50 İkinci tur kesin sonuçları açıklandı
11:33 HDP Sözcüsü Günay: Eleştiri-özeleştiriyle büyük kongreye yürüyeceğiz
11:31 Berkin Elvan karikatürü paylaşımına beraat
11:28 İran’da bir ayda 107 tutuklama
11:20 Aydoğan hakkındaki yakalama kararına dair talebe ret
10:56 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
10:53 Harem selamlık 'piknik' iptal edildi
10:43 29 yıl geçti: Muhsin Melik canını halkına adadı
10:39 AYM bekçilerin bazı yetkilerini iptal etti
10:14 Gebze’de işçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 13 yaralı