AKP’den seçim operasyonları: En az 177 gözaltı

img

HABER MERKEZİ - İkinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Yeşil Sol Parti’ye yüksek oy çıkan kentlerde en az 177 kişi gözaltına alındı. 

 
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmasının ardından düğmeye basan AKP-MHP iktidarı, özellikle Kürt seçmen üzerinde baskılarını sürdürüyor. Yeşiller ve Sol Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüksek oy oranına ulaştığı kentlerde artarda gerçekleşen operasyonlarda, onlarca kişi gözaltına alındı.
 
Gözaltına alınanlar arasında yine Yeşil Sol Parti ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticileri bulunurken, bu durum seçimlerin ikinci turunda seçmen iradesi ve sandıkların baskı altına alınmak istenmesi olarak yorumlandı.  Özellikle İçişleri Bakanı ve AKP Milletvekili Süleyman Soylu’nun hedef göstermesi ve kanıtsız ifadeleriyle bir kısım seçmeni kriminalize etmeye yönelik çabaları sürüyor. Yine AKP’li yöneticilerinin Kemal Kılıçdaroğlu’na Kurdistan kentlerinden yüksek oy almasına yönelik algı operasyonları da devam ediyor.
 
Bu süreçte yaşanan operasyonlar ise ilk olarak 22 Mayıs’ta başlatıldı. Newroz kutlamalarının üzerinden 2 ay geçmesine rağmen bu kutlamaları katıldıkları gerekçesiyle Ankara merkezli 5 kentte başlatılan operasyonda, 19 kişi gözaltına alındı. “Örgüt propagandası” iddiasıyla HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Bedriye Irmak ile birlikte HDP üyeleri de gözaltına alındı. Gözaltı süresi uzatılan 19 kişinin emniyet işlemleri halen devam ediyor.
 
ÇUKUROVA TUAY-DER’E BASKIN
 
23 Mayıs’ta ise Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Mersin, Ankara, Antalya, Adana ve İzmir'de 28 adrese baskın düzenledi. Baskınlarda Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUAY-DER) yöneticileri ve tutuklu yakınları gözaltına alındı. “Örgüt propagandası” ve "Cezaevindeki tutuklulara maddi destek sağladığı” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Çukurova TUAY-DER yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı.
 
Bu kapsamda Adana’da gözaltına alınanlar arasında DAİŞ'liler tarafından katledilen Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Kadri Bağdu'nun eşi Şemsa Bağdu’nun bulunduğu 12 kişi, aynı gün ifadeleri alınarak serbest bırakılırken, Mersin’de gözaltına alınan 15 kişinin emniyet işlemleri sürüyor.
 
MÊRDÎN’DE HDP YÖNETİCİLERİ GÖZALTINDA
 
23 Mayıs’ta Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ve Qoser (Kızıltepe) ilçelerinde sabah saatlerinde birçok eve asker ve polisler tarafından baskın düzenlendi. Nisêbîn’in Menderê kırsal mahallesine yapılan baskında HDP eski İlçe Eşbaşkanı Şiyar Koç ile köy muhtarı Faris Alak ve Fırat Demir gözaltına alındı. Qoser ilçesinde ise Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski İlçe Eşbaşkanı Mahmut Damar “örgüte yardım etmek” iddiasıyla gözaltına alındı. Bunların yanı sıra aynı suçlama ile kentte gözaltına alınan 13 yurttaş serbest bırakıldı. 
 
GAZETECİLER GÖZALTINA ALINDI
 
Aynı gün Amed Peyas ilçesinde karakola ifade vermek için giden Mezopotamya Ajansı (MA) İmtiyaz Sahibi Ferhat Çelik de gözaltına alındı. 25 Nisan'da 21 kentte yapılan ev baskınlarında 191 kişinin gözaltına alındığı ve aralarında gazetecilerin de bulunduğu 50’yi aşkın kişinin tutuklandığı dosya kapsamında gözaltına alınan Çelik, ertesi gün çıkarıldığı mahkemece yurtdışına çıkış yasağı kararıyla serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında MA Music Koordinatörü Şêrko Kanîwar (Aslan Aydoğan) da 23 Mayıs’ta Almanya’dan döndüğü Amed Havaalanı'nda gözaltına alındı. Ertesi gün adliyeye sevk edilen Aydoğan, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.
 
İzmir’de de Mezopotamya Ajansı muhabiri Delal Akyüz, daha önce yargılandığı ve hapis cezası aldığı bir dosya gerekçesiyle tekrar gözaltına alındı. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığının kararıyla gözaltına alınan Akyüz, 24 Mayıs’ta adliyeye sevk edilerek, yurtdışına çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.
 
TEKİRDAĞ’DA 30 GÖZALTI
 
Yine 23 Mayıs gün Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında "örgüt üyeliği" iddiasıyla 4’ü Çanakkale’de olmak üzere yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı. Çanakkale’de HDP İl Eşbaşkanı Ömer Faruk Kırıç, HDP il yöneticileri Seza Büyükkılıç, Turgut Haskan ve DBP eski İl Eşbaşkanı Veysel Kutluay gözaltına alınırken, Edirne’de ise Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İlçe Yöneticisi Mehmet Akyürek ile birlikte HDP üye ve yöneticileri gözaltına alındı. Gözaltına alınan yurttaşların emniyet işlemleri halen devam ediyor.
 
24 Mayıs günü ise Mêrdîn’in Artuklu ve Kerboran ilçelerinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP Gençlik Meclisi'nin kongresine ilişkin başlatılan bir soruşturma kapsamında 8 genç gözaltına alındı. Kerboran’da gözaltına alınan Merve Oğuz ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, diğer gençler ifade işlemleri için Amed’e götürüldü.
 
SENDİKA BAŞKANI VE AİLESİ GÖZALTINDA 
 
Yine aynı gün kentte gözaltına alınan ve aralarında DİSK Genel-İş Mêrdîn Şubesi Başkanı Rahmi Güneş ile eşi ve çocuklarının da bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. 2014 yılında yaptıkları siyasi faaliyet ve eylemler nedeniyle gözaltına alınan yurttaşlar, jandarmada alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.
 
BİRÇOK KENTTE GÖZALTI
 
24 Mayıs’ta yine birçok kentte gözaltılar yaşandı. Şirnex’in Hezex (İdil) ilçesinde yapılan ev baskınlarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan yurttaşlar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Dîlok’ta ise Amed merkezli soruşturma kapsamında 25 Nisan’da 21 kentte yapılan ev baskınlarının devamı olarak 4 kişinin evine baskın düzenlendi. Yeşil Sol Parti Dîlok Gençlik Meclisi üyesi Abdurrahman Elmas’ın yanı sıra Cengiz Uslu, Murat Basut ve Bayram Ayhan gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Dîlok Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Êlih’te ise 3 yurttaş gözaltına alınırken, yurttaşların kapıları kırıldı ve darp edildiler. Batman Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan yurttaşların işlemleri devam ediyor.
 
YEŞİL SOL PARTİ YÖNETİCİLERİNE GÖZALTI
 
Manisa'da ise sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Yeşil Sol Parti Saruhanlı İlçe Yöneticisi Gülsüm Tozan, 14 Mayıs seçimlerinde Yeşil Sol Parti Manisa Milletvekili Adayı Ayşe Karagöz ile Yeşil Sol Parti Manisa İl Eş Sözcüsü Hasret Çetin'in kızı Kardelen Çetin gözaltına alındı. “Örgüt propagandası” iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişinin emniyet işlemleri devam ediyor.
 
MÜZİSYENLER GÖZALTINA ALINDI
 
İzmir’de ise Yeşil Sol Parti’nin 14 Mayıs seçimleri öncesinde seçim irtibat bürosu açılışlarına katılan ve aralarında açılışlarda müzik yapan kişilerinde bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 kişi emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, 6 kişi hakkında dosya kısıtlaması ve avukat görüş yasağı getirildi. 6 kişinin emniyet işlemleri devam ediyor.
 
COLEMÊRG’TE 57 EVE BASKIN
 
Son olarak ise 25 Mayıs’ta Yeşil Sol Parti’nin 14 Mayıs seçimlerinde 3’te 3 yaptığı Colemêrg’te sabah saatlerinde 57 eve baskın düzenlendi. Baskınlarda en az 24 kişi “örgüt propagandası” ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla gözaltına alındı. Riha'nın Xelfetî (Halfeti) ilçesinde ise jandarma ve polisler tarafından bazı evlere baskın düzenlendi. Evlerde yapılan aramaların ardından Abdurahman Polat ve Deniz Karayürek gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi hakkında bilgi verilmezken, 2 yurttaş önce İlçe Emniyet Müdürlüğüne, oradan da İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.
 
RIHA’DA 33 KİŞİYE SORUŞTURMA
 
Öte yandan Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, 19’u avukat toplam 33 kişi hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Riha Şubesi’nin, 25 Nisan’da Amed merkezli operasyonda 190’ı aşkın kişinin gözaltına alınmasını protesto etmek için Urfa Adliyesi önünde gerçekleştirdiği açıklamaya ilişkin açıldı. Soruşturma açılanlar arasında Yeşil Sol Parti Riha Milletvekili Ferit Şenyaşar, ÖHD Riha Şubesi Eş Başkanları, İnsan Hakları Derneği (İHD) Riha Eşbaşkanı Avukat Mustafa Vefa, HDP İl Eşbaşkanı Ahmet Atış, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, Riha Tabip Odası Başkanı Bulut Ezer, SES Şube Eşbaşkanı Salih Karataş da bulunuyor.
 
1 MAYIS’A KATILANLARA SORUŞTURMA
 
Bir başka soruşturma da kentte yapılan 1 Mayıs kutlamalarına katılan 7 kişiye yönelik oldu. Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlaması ile HDP Riha İl Eşbaşkanı Ahmet Atış, ÖHD Riha Şubesi Eşbaşkanı İbrahim Halil Öyke, Avukat Bülent Aşa, Av. Sevda Çelik Özbingöl, Eğitim Sen Şubesi Eşbaşkanı Mahmut Binici, Tabipler Odası Riha Şubesi yöneticisi Kemal Yüksekkaya ile Yeşil Sol Parti Gençlik Meclisi Üyesi Mahmut Çoban hakkında soruşturma açtı.
 
MA / Tolga Güney

Diğer başlıklar

02/06/2023
23:32 Hiranur Vakfı’ndaki tecavüzü savunan okul müdürünü protesto ettiler
23:25 Bradost’ta mayın patlaması
21:59 İzmir’de 6 genç tutuklandı
21:10 Hindistan’da tren kazası: 50 ölü
21:04 Federe Kurdistan’da bir kadın ve 3 çocuk katledildi
21:01 EŞİK’ten vekillere kadın haklarını savunma çağrısı
20:39 Hezex'te ağır yaralanan çocuk yoğun bakımdan çıktı
18:54 ‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’
18:48 DSÖ: Sudan’da salgın riski artıyor
18:38 30 yıllık tutuklu Şahin’e kitlesel karşılama
17:39 AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımı onaylandı
17:08 Munzur Dağları’nda bilirkişi keşfi
17:04 İzmir Barosu'ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
16:57 Mayıs ayında erkekler 40 kadını katletti
16:36 Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
16:24 İHD’den Barış Nöbeti: Sandıktan çıkan iradeye kulak verilsin
15:52 Dersim Katliamı’nın tanığı Çiçe ve Duman yaşamını yitirdi
15:49 8 korucunun silahına el konuldu
15:40 O’Hearn: Dünyanın en karanlık sistemi İmralı'da
15:09 Özerk Yönetim'den Şam'a Sudan tepkisi
14:06 Meclis’te yemin töreni başladı
13:38 Emine Şenyaşar: Bu zulüm son bulsun
13:34 Dersim Dernekleri'nden otobüs saldırısına tepki
13:20 Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
13:16 Rektör harem selamlık 'pikniği' savundu
12:58 Ailelerden İmralı başvurusu
12:22 Yeşil Sol Parti Meclis görev dağılımını yaptı
11:59 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
11:50 Amed esnafının deprem destek kredisi kesildi
11:29 Karayılan: Kürt sorununun muhatabı partiler değil devlettir
11:12 Rektörden akademisyenlere 'idari ve adli ceza' tehdidi
10:59 Mexmûr direnişi 14'üncü gününde
09:45 Mayıs ayında 8 kez yasaklı silah kullanıldı
09:11 Eğitim Sen’den YKS çağrısı: Bu yanlıştan dönün
09:07 Özdemir: ‘Devlet aklı’nın Kürt siyasetini zayıflatma hamleleri sonuç almaz
09:05 'Tahrik' savunması yapmayan sanığa 'tahrik' indirimi yapıldı
09:04 Mexmûr’da direniş diyaloğun önünü açtı
09:04 ‘Erdoğan rejiminin saldırılarına karşı Kürtlerle birleşmeli’
09:03 Hak örgütleri: İhlallere karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
09:02 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutuklu felç geçirdi
09:01 Keskin: Seçimde en örgütlü davranan Kürtler oldu
09:01 Qerejdax'ın kara taşına şekil veriyor
09:00 02 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
01/06/2023
23:19 AP’de cezaevleri ve tecrit konferansı düzenlenecek
22:10 ABD'den Sudan'a yeni yaptırımlar
22:00 LeMan kapağına seçim sonuçlarını taşıdı
20:52 Mexmûr’daki direniş Luzern’de sahiplenildi
20:33 DEDAŞ 500 hanelik köyü karanlıkta bıraktı
19:48 Kadir Şeker tutuklandı
19:10 CHP MYK üyeleri istifa etti
18:45 Muğla ve Mersin'de Gezi anması
18:35 Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı
18:30 Bolu'da iş cinayeti
18:13 IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
17:58 İBB çalışanlarına saldıranlardan biri tutuklandı
17:40 Amed’te bir çay ocağına silahlı saldırı
17:15 30 yıllık tutuklu Mehmet Şahin tahliye oldu
16:37 Yeşil Sol Parti milletvekilleri toplandı
16:27 ‘Millet İttifakı 28 Mayıs itibariyle bitmiştir’
16:11 Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı
15:42 Şengal’de bir eve hava saldırısı
15:37 Çimento fabrikasına karşı çıkanlara soruşturma
15:18 DEDEF'ten 'örgütlenme' çağrısı
15:09 Erdoğan kutlamalarında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
15:03 Şirnex’te 14 bölgeye yasak
14:46 Şenyaşar ailesinden karikatürlü mesaj
14:26 Meclis yarın yemin töreniyle açılacak
14:06 Eren Keskin beraat etti
13:53 İran’da bir ayda 142 idam
13:49 Tutuklular havalandırmaya çıkarılmıyor
13:47 CHP MYK toplantısı başladı
12:55 Dolar durdurulamıyor!
12:50 Merkez Bankası’ndan KKM kararı
12:48 Bafil Talabani: Birlikten başka seçeneğimiz yok
12:06 Rosa Kadın Derneği yöneticisi beraat etti
11:50 İkinci tur kesin sonuçları açıklandı
11:33 HDP Sözcüsü Günay: Eleştiri-özeleştiriyle büyük kongreye yürüyeceğiz
11:31 Berkin Elvan karikatürü paylaşımına beraat
11:28 İran’da bir ayda 107 tutuklama
11:20 Aydoğan hakkındaki yakalama kararına dair talebe ret
10:56 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
10:53 Harem selamlık 'piknik' iptal edildi
10:43 29 yıl geçti: Muhsin Melik canını halkına adadı
10:39 AYM bekçilerin bazı yetkilerini iptal etti
10:14 Gebze’de işçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 13 yaralı
10:12 Munzur'da yönetmeliğe aykırı maden ocağı
10:11 Hazine 215 milyar lira borçlanacak
10:01 Efrin'de 53 kişi kaçırıldı, yüzlerce ağaç kesildi
09:44 Semsûr’da kanser hastaları tedavi için Dîlok’a gidiyor
09:23 İzmir'de 6 genç gözaltına alındı
09:14 Siyaset bilimci Aytaç: Erdoğan’ın zaferi mutlak değil
09:11 Wan sokakları: AKP yükseldikçe, ekonomi düşüyor
09:07 Ev baskınında maruz kaldığı polis şiddetini anlattı
09:07 Acar: Tek bir kişi de kalsak gerçekler karanlıkta kalmayacak
09:05 İşçiler: 3 ay biriktirdiğimizle 9 ay geçinmeye çalışıyoruz
09:04 CPT’ye İmralı başvurusu: Acil sonuç alıcı tutum bekliyoruz
09:03 Baro Başkanı Yılmaz: Cüppemizde ilik de düğme de yok, korkmuyoruz
09:02 Orman kıyımının yaşandığı Şirnex’te vali fide dağıtıyor!
09:00 1 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
31/05/2023
21:57 Guterres, Sudan’ı görüşmek için BMGK’yi toplantıya çağırdı
21:41 Balcı’nın belini kıran polise ‘ödül’ gibi ceza
21:21 Taksim Dayanışması’ndan Gezi Direnişi eylemi
20:34 Bursa’da iş cinayeti
20:09 Çiğli'de çocuk parkının kaldırılmasına tepki
19:52 HDP ve Yeşil Sol’da yeni süreç başladı: Her aşaması halkla yürütülecek
19:37 Gezi Direnişi 10'uncu yılında: Gezi ruhu bitmedi
18:10 Mayıs ayında yaşamını yitirenler için anma
17:42 ÖSYM’den ikametgah dışı sınav yeri kararı
17:16 Cenevre’deki eylemde Mexmûr kuşatmasına tepki
17:12 Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı
17:07 Erdoğan sloganına kızan fırıncı tutuklandı
16:58 Gözaltına alınan Yıldırım tutuklandı
16:13 Müzisyen Şener’in faillerine müebbet hapis istemi
15:48 GÖÇİZDER’in faaliyetlerinin durdurulması talebine ret
15:42 Sincar cinayeti tetikçisinin tutuklanmasına ret
15:12 Ankara'da sağanak yağış uyarısı
14:59 Selahattin Demirtaş: Aktif politikayı bu aşamada bırakıyorum
14:54 Yol kenarında 2 cenaze bulundu
14:33 Suruç anması davasında tanık polislerden 'hatırlamıyorum' yanıtları
13:51 Doğruak mezarı başında anıldı
13:42 Şenyaşar ailesinin direnişi 800’üncü gününde
13:35 Keçi Burcu’nda dökülen taşlar 4 aydır kaldırılmıyor
13:30 Şikayetini Kürtçe anlatan tutuklu gazetecinin muayenesine engel
12:59 Gazetecileri ölümle tehdit eden polise soruşturma izni verilmedi
12:45 Abbasi Kerkük’te
12:43 İletişim Başkanlığı'ndan 'yeni kabine' açıklaması
12:09 5. Ma Music Günleri başlıyor
11:43 BM: Suriye'nin yüzde 70'i insani yardıma muhtaç
11:11 TÜİK’e göre ekonomi büyüyor
10:28 Mexmûr 12 gündür direniyor
10:05 TL eriyor
09:43 Abdullah Öcalan’a avukat ve aile görüş yasağı
09:01 Finans Uzmanı Cibre’den ‘ödemeler dengesi krizi’ uyarısı
09:00 Sobati: İran’da yeni bir direniş geleneği açığa çıktı
09:00 Mahkemeden kayyımın ticari projesine ret
09:00 31 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
00:16 Emrah Arpak’ın cenazesi ailesine teslim edildi
30/05/2023
23:46 Dükkanı mühürlenen fırıncı gözaltına alındı
22:32 AKP’lilerin ‘kutlamasında’ yaralanan çocuk yaşamını yitirdi
21:53 Basel'de gözaltında kaybedilenlerin akıbeti soruldu
21:43 Gözaltında kaybedilenler anıldı
18:38 Milletvekili kesin seçim sonuçları Resmi Gazete’de
17:56 DSÖ: Sudan’da 850 kişi yaşamını yitirdi
17:54 Gaziosmanpaşa’da CHP bürosuna silahlı saldırı
17:51 Ali Çiçek mezarı başında anıldı
17:19 Türk-İş: Yoksulluk sınırı 33 bine yükseldi
17:19 Newroz yargılamasında beraat kararı
17:09 Muğla’da kadın katliamı
17:03 HDP'li 2 isim tahliye edildi
17:02 Av. Tosun'u hedef gösteren Zafer Partili Taşkaya’ya indirimli ceza