Ev baskınında maruz kaldığı polis şiddetini anlattı

COLEMÊRG - Gever’de ev baskınında yaşadığı polis şiddetini anlatan Mustafa Bor, bu durumun son 6 yılda sistematik hale geldiğini belirterek, “Hayati tehlikem var” dedi. 
 
Colemêrg’in Gever (Yüksekova) ilçesinde 29 Mayıs’ta polisler tarafından yapılan ev baskınlarında D.K. (15), A.Y. (16), Rahmi Terzioğlu, İsa Terzioğlu, Diyar Şedal, Uğur Şedal ve Mustafa Bor adlı gençler gözaltına alındı. “Örgüt üyeliği” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 kişiden Mustafa Bor’un, maruz kaldığı polis şiddetine dair fotoğrafları ortaya çıktı. Ayrıca Bor ile birlikte diğer 6 kişinin de polislerce gözaltında darp edildiği belirtildi. Yüksekova Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alınan 7 kişi, aynı serbest bırakıldı. 
 
Polis şiddeti sonucunda kafası kırılan, vücudunun birçok yerinde yara, morarma ve darp izleri olan Mustafa Bor, söz konusu durumun son 5 yıldır sistematik hale geldiğini söyledi. 
 
OLAY GÜNÜ YAŞANANLAR
 
Polis baskını sırasından yaşananları anlatan Bor, polislerin kapıyı hiç çalmadan ve camlarla birlikte kırarak kendi odasına doğru yöneldiğini belirterek, odasına yüzü maskeli 2 özel harekat polisinin girdiğini,  elleri ve ayaklarının plastik kelepçeyle bağlayarak saatlerce işkence ettiğini söyledi. Polislerin ellerini ve ayaklarının bağlamasının ardından bir duvardan diğer duvara vurduğunu, daha sonra havaya kaldırarak yere vurduklarını dile getiren Bor, “Beni odaya kilitleyip, dakikalarca üzerimde tepinip silah dipçiğiyle kafama vurdular. Yaklaşık 1 buçuk 2 saat süren işkence bitene kadar tek kelime etmediler. Mustafa ben miyim, değil miyim diye hiç bir soru sormadılar. Belki beni değil, başkasını alacaklardı, o zaman ne olacaktı? Yapılan işkencelerden kaynaklı halen kendimde değilim. Bana yapılanlar haksızlıktır. Hiç bir suçum olmamasına rağmen beni bu hale getirdiler” dedi.
 
‘POLİS FARKLI DİLDE KONUŞUYORDU’ 
 
Maruz kaldığı işkenceden kaynaklı kafasında kırıklar, dizinde çatlaklar ve vücudunun birçok yerinde ise yara izleri ve morarmaların oluştuğunu söyleyen Bor, darp edildiği sırada polislerin annesi ve kardeşlerini darp ettiğini ifade etti. “Beni niye darp ediyorsunuz?” diye sorduğu polislerin kendi aralarında yaptığı konuşmaların da anlaşılmadığını dile getiren Bor, “Çünkü ne Türkçe ne de Kürtçe konuşmuyorlardı. Farklı ve anlamadığımız bir dilde konuşuyorlardı. Beni darp ettikleri esnada annem daha fazla darp edilmeyeyim diye Kur’an-ı Kerim getirdi ama kutsal kitabı bile görmemezlikten geldiler. Anneme vurarak elindeki kutsal kitabı yere fırlattılar. Çete gibiydiler, ben onların polis olduklarına inanmıyorum. Bana yapılanları yapsa yapsa çeteler yapar ve onlar da çete gibiydi” ifadelerini kullandı.
 
DETAYLI DARP RAPORU ENGELLENDİ 
 
Bor, kendisine 2 saat boyunca işkence eden özel harekatçıların halsiz düşerek odadan çıktığını, daha sonra TEM’e bağlı polislerin odaya geldiğini aktararak, “İçeriye gelen polisler ellerimi çözerek kıyafetlerimi giydirip, beni zırhlı araca bindirdiler. İlk olarak hastaneye götürdüler, hastanede darp raporu alacağımı söylediğimde, polisler doktora baskı yaparak, detaylı inceleme yapmasını ve darp raporu verilmesini engellemek istedi. Doktor da üstünkörü muayene ettikten sonra normal bir rapor tuttu. Raporun ardından tekrar zırhlı araca bindirerek, Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürdüler” diye anlattı.
 
KARANLIK ODADA ÖLÜM TEHDİDİ
 
Kısa bir süre nezarette kaldıktan sonra iki polis tarafından çıkartılarak farklı bir odasına götürüldüğünü söyleyen Bor, ışıkları kapatan polislerin kendisini tehdit ettiğini ifade etti. Bor, odaya giren her 3 polisin de kendisine ajanlık dayatmasında bulunarak, “Sen bizim kardeşimizsin, bizimle çalışacaksın, biz sana karşılığında paranı vereceğiz” ifadelerinde bulunduğunu aktararak, “Ben de bu taleplerini reddederek hiç bir suçumun olmadığını belirttim. Kafama aldığım darbelerden dolayı kendimde değildim zaten. Polisler talebi reddettiğimde bana, ‘seni kuytu köşe bir yerde bulursak öldürürüz’ tehditlerinde bulundular. Teklifi reddettikten sonra beni geri nezarethaneye götürdüler. Bu ilk değil, defalardır aynı tehditler yapılıyor ve ajanlık dayatmasına maruz kalıyorum. Hayati tehlikem var, sürekli baskı altındayım” şeklinde konuştu.
  
AYDA BİR BASKIN, DEFALARCA GÖZALTI 
 
Son 6 yıl içerisinde defalarca polisler tarafından keyfi olarak gözaltına alındığını vurgulayan Bor, evine de ayda bir baskın yapıldığını söyledi. Ailesine yönelik baskıların da sürdüğünü dile getiren Bor, şunları söyledi: “Aileme sürekli baskı uygulayıp, hakaret ve tehditlerde bulunuyorlar. Gever’de kuş bile uçsa, benden biliyorlar. Ben burada değilken bile eve baskın yaptıkları oluyor. İstanbul’da çalıştığımda Gever’de eylem olmuş, ben orada olmamama rağmen eylemin benim yaptığımı iddia ederek, eve baskın yaptılar. Eylem olduğu süreçte orada olmadığımı seyahat biletlerimi ve çalışma yerimdeki sigorta girişlerimi göstererek kanıtlamama rağmen beni gözaltına aldılar.”
 
EVE GİRİŞ ÇIKIŞLARI TAKİP EDİLİYOR 
 
Bu baskıların 6 yıldır sistematik hale geldiğini vurgulayan Bor, “Hiç bir arama izinleri olmadan her defasında evimizi basıp, kapıları ve camları kırıyorlar. Her eve geldiklerinde ve gözaltına aldıklarında, sürekli ajanlık dayatmasında bulundular. Teklifleri kabul etmediğimde ise polisler annemi tehdit ederek, ‘Oğlunun parçalarını evine göndeririz. Oğlunu öldüreceğiz’ gibi tehditlerde bulundular. Polisler yaklaşık bir ay boyunca evimin önünde nöbet tutarak, saat kaçta eve gelip gittiğimi takip ediyorlardı” dedi.
 
ARKADAŞLARI DA TEHDİT EDİLDİ
 
Polis baskılarının çevresindeki arkadaşlarına da uzandığını aktaran Bor, şöyle devam etti: “Beni arkadaşlarıma kötüleyerek, benimle gezmemelerini ve arkadaşlık kurmamalarını söylüyorlar. Çoğu kez de en yakın arkadaşlarıma beni takip etmeleri ve bana ilişkin bilgileri vermek için teklifte bulunuyorlar. Polisler arkadaşlarıma, ‘Mustafa ne yapıyor, ne zaman eve gidiyor. Nelerle uğraşıyor, bununla ilgili bize bilgi aktarın, biz de size karşılığını verelim’ dediği, bu teklifi kabul etmeyenlere ise, ‘Mustafa ile gezerseniz hepinizi öldürürüz. Ailelerinizi öldürürüz’ tehditlerinde bulunuyorlar.”
 
‘HAYATİ TEHLİKEM VAR, SESSİZ KALMAYIN’
 
“Bunu bana yapanlar devlet değil, çetedir” diyen Bor, “Eve gelerek başka dilde konuşanlar, bu ülkenin insanları değil, hep dışarıdan getirilen çetelerdir” ifadelerinde bulundu. Yapılan işkenceye karşı kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunan Bor, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüzlerce kez gözaltına alınarak tehdit edildim ve hayati tehlikem bulunuyor. Tüm kamuoyuna bir daha sadece ben değil, hiçbir yurttaşın başına böylesi olayların gelmemesi için harekete geçmeleri yönünde çağrıda bulunuyorum. İnsan hakları savunucuları, hukukçular ve tüm siyasetçilerin bu tutum karşısında sessiz kalmamalarını, bize yapılan baskıları görmelerini ve buna bir müdahalenin yapılmasını talep ediyorum.”
 
MA / Mazlum Engindeniz
 
 

Diğer başlıklar

13:59 Bakan Yerlikaya'dan bombalı saldırı açıklaması
13:37 Efrîn ve Şehba’ya 1 ayda 91 saldırı
12:42 Hezro'da 'çocuk babasını öldürdü' iddiası
12:16 Büyük kongre öncesi halk toplantısı
12:05 İnfazı ertelendikten 48 gün sonra yaşamını yitirdi
11:49 Tutuklu Atalay için 'Özgürlük Yürüyüşü' başladı
11:05 Bombalı saldırıya dair yayın yasağı
11:00 Şêx ve aşiretlerden QSD’ye destek
10:58 Agirî'de gümrük memurlarına 'oy taşıma' baskısı
10:38 Jin derginin bu haftaki kapağı Nagihan Akarsel
10:35 Akdağ’daki yangın kendiliğinden söndü
10:13 Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bombalı saldırı
10:07 Vartinis Katliamı'ndan sağ kurtulan Öğüt: Hak mücadelemi sahiplenin
09:30 31 yıldır kaybedilen kardeşini arıyor
09:11 KDP'ye 'işbirliği' tepkisi: İhaneti bırakın
09:10 Hasta tutuklunun infaz erteleme talebi 4 aydır yanıtsız
09:09 Bayındır’dan 9 Ekim çağrısı: Amed’te olalım
09:09 Tutuklunun koltuk değneğine el konuldu
09:08 Açlık grevi direnişçileri: İmralı’da eşsiz bir mücadele veriliyor
09:03 ‘Komployla hedeflenen paradigma evrenselleşti’
09:01 Mehmet Öcalan: İmralı kapıları kırılmadan çözüm sağlanmaz
09:00 01 EKİM 2023 GÜNDEMİ
01:27 Yerel seçimler 31 Mart'ta
30/09/2023
23:16 Ağır hasarlı bina yıkımında bir işçi hayatını kaybetti
22:08 Mikail Aslan İzmir’de sahne aldı
22:01 Gever’de 'Vejîn' konseri
21:54 Celalettin Can hastaneye kaldırıldı
21:18 Sigaraya 5 lira zam
19:12 Hevsel’de gastronomi etkinliği
18:56 Cumartesi Anneleri/İnsanları serbest bırakıldı
18:04 Amasya'da trafik kazası: 6 kişi yaşamını yitirdi
17:27 Akdağ' da ormanlık alanda yangın
16:54 Uyuşturucu kullanımına karşı mahallelilerden mücadele kararı
15:59 Kılıçdaroğlu’ndan kayyım tepkisi
15:36 ODTÜ’de bozkurt işaretine tepki gösteren öğrenci hakkında soruşturma
15:18 72 yaşındaki ağır hasta tutuklu Çam için çağrı
15:11 Hüseyin Morsümbül’ün failleri soruldu
14:29 Celalettin Can tedavi edilmezse görme yetisini kaybedecek
14:21 Kayıp yakınları: Geçmişle yüzleşilmeli
13:57 İstanbul’da yarın bazı yollar trafiğe kapatılacak
13:56 Urmiye’de bir çocuk katledildi
13:49 Gerok Ma’dan çocuklar için etkinlik
13:37 Rojhilat’ta bir kolber katledildi
13:36 MED TUHAD-FED kongresini gerçekleştirdi: İmralı tecridi Türkiye’nin sorunudur
12:59 Kübra Nur Avcı şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
12:13 Cumartesi Anneleri darp edilerek gözaltına alındı
12:05 Günay: Kongre siyasi tarihimizin en kritik kongresi olacak
12:03 Meclis açılıyor: Yeni Anayasa gündemde
11:40 Kürtçe, Wiktionary’de dünyanın en zengin 8’inci dili oldu
11:17 Çiçek: Tecrit kırılıncaya kadar yüzümüz Gemlik'e dönük olacak
11:12 İstanbul için saat verildi: Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmayın
11:12 'Kanun Hükmü'nün yasaklanmasına tepki: Sansüre karşı mücadele edeceğiz
11:09 Ersöz’ün güncesinin Fransızca çevirisi İsviçre'de tanıtıldı
09:54 Kan gazı birimi kapatıldı: Halkın sağlığı riske atılıyor
09:10 Uytun bebeğin failine indirimli cezanın gerekçesi ‘kapsül sekmesi’
09:09 Beraat ettirilen fail 3 çocuğu daha taciz etti
09:06 Tecride karşı bedenini ateşe verdi: Abdullah Öcalan’ın varlığı kabul edilmeli
09:03 Ünsal: Abdullah Öcalan önemli bir aktör, yeni adımlar atılmalı
09:03 Harmandalı'da Gezi ruhu: Başka bir mahalle mümkün
09:03 DAD kongre sürecinde: Yeni mücadele hattı belirlenecek
09:03 BEKSAV’a baskı arttı: İktidar kültürel hegomanya kurmaya çalışıyor
09:03 Amed'te Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği kurulacak
09:02 Erdexanlı süt üreticileri zararda
09:02 Boşanmak istediği erkek tarafından ölümle tehdit ediliyor
09:02 Sayyiğit: Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için çalışmalarımız olacak
09:01 Kayyım yol yapmak yerine 'at' festivali düzenliyor
09:01 Özel savaşa karşı futbol turnuvasının finali 12 Ekim'de
09:01 Yürekli: Abdullah Öcalan için özgürlüğün hukuksal kapısı aralandı
09:01 Çekpas sapı 'güvenliğe tehdit' olarak görüldü
09:01 Haklarında soruşturma açılan tutuklular ifade verdi
09:00 Savcıdan emsal Kobanê kararı
09:00 30 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
29/09/2023
23:13 İran’da 9 ayda bin 700 kişi tutuklandı
21:23 Riha’da bir kadın katledildi
21:21 Altın Portakal Film Festivali iptal edildi
20:39 Serêkaniyeli yurttaş Türkiye sınırında katledildi
20:30 New York’ta sel nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi
20:12 Duhok’ta 25 dönüm arazi yandı
19:52 Belucistan’da halk eylemlerini sürdürüyor
19:48 Gezi Davası’nda onanan cezalar protesto edildi: Gözdağı mesajı verilmek isteniyor
19:17 Sağlık hakkı engellenen tutuklulardan suç duyurusu
18:55 Yeşil Sol Parti Milletvekili Öcalan’a soruşturma
18:37 Gever’de düzenlenecek konsere katılım çağrısı
18:32 Yeni Yaşam çalışanı serbest bırakıldı
17:43 Sağlıkçıların sorunları Meclis gündeminde
17:39 Hukukçular Bana'da incelemelerde bulundu
17:19 Eski bakan Gül de İYİ Parti’yi ziyaret etti
17:02 Kadınların mücadelesi kazandı: Bingöl ağır cezada yargılanacak
16:57 FilmAmed 3'üncü gününde 6 film gösterimi
16:40 Avdan'da Danıştay kararına rağmen kömür çıkarılıyor
16:21 Bakanlık bakanı yalanladı: Sulltanoğlu hakkında soruşturma açılmamış
16:05 DiKenT uyardı: Bendimahi kuruyor
15:48 Pınar Selek’in duruşması 2024'e ertelendi
15:44 BEKSAV Eşbaşkanı Uçar serbest bırakıldı
15:17 Şirnex'te 'taşıma oy' açıklaması: İktidar seçim sonucunu değiştirmek istiyor
15:17 30 yıl hocalık yaptığı üniversiyete girişi yasaklandı
14:59 HDP’ye kapatma davası açan savcıdan İYİ Parti'ye ziyaret
14:16 Sağlık emekçileri ‘yemek’ protestosunda
14:01 Demet Akbağ, sansür sonrası jüri başkanlığından istifa etti
13:40 Belucistan'da 'Kanlı Cuma’ öncesi genel grev kararı
13:03 Pakistan'daki patlamada 52 kişi öldü
12:43 Amed’te ulaşıma fahiş zam: Uçurumun kenarındayız!
12:38 ÖHD’li Özalp serbest bırakıldı
12:01 Yeni Yaşam çalışanı gözaltına alındı
11:56 Kobanê Davası'nda 'ara' tartışması
11:55 Türkçe kartviziti ücretsiz basan Meclis Kürtçe için para istedi
11:20 İstanbul’da istinat duvarı işçi servisinin üzerine çöktü
11:02 Amed'te 9 Ekim çağrısı: Tecride karşı harekete geçme zamanı
10:56 Aileler İmralı’ya gitmek için başvurdu
10:37 Tutuklu kadınlardan ihlallere karşı CPT’ye başvuru
10:32 Yeşil Sol Parti kongreye gidiyor: Tablo değişecek
10:27 Yıldırım çarpması sonucu 48 hayvan öldü
10:18 Pendik’te su baskını
09:33 KJAR üyesi Mehabad: Kadın devrimi mutlaka başarıya ulaşacak
09:16 Tutal’ın failine ‘iyi hal’ indirimi: Sanık değil, katledilen yargılandı
09:11 Seyit Evran’ın öğrencisi: Devrimci gazeteciler yetiştirdi
09:07 Tedavisi engellenen tutuklu gözlerini kaybedebilir
09:05 Hosseini: Popüler kültüre hizmet etmeden kaliteli müzik yapılabilir
09:04 Depremzede kadınlar dikiş atölyesi kurdu
09:03 Psikologdan psikolojik baskı: Terörle mücadeleyi başarılı buluyor musunuz?
09:03 DFG Eşbaşkanı Müftüoğlu: Hiçbir duvar bizi gazetecilikten alıkoyamaz
09:02 Valinin ‘dönüyorlar’ dediği köyde tek bir Êzidî yok!
09:01 AKP'nin seçim kutlamasında öldürülen çocuğun faili bulunmuyor
09:00 ‘Güneşimizi Karartamazsınız’ eylemini anlattı: Direniş çemberi oluşturduk
09:00 BEKSAV film festivaline hazırlanıyor
09:00 29 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:31 CHP'li 2 belediyeye operasyon
00:12 Süleymaniye'de silahlı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi
00:03 AKP'li eski ilçe başkanının öldürdüğü Birik defnedildi
28/09/2023
23:36 Riha’da şüpheli asker ölümü
23:25 ÖHD’li Özalp gözaltına alındı
23:06 Mücella Yapıcı tahliye oldu: Bu nasıl bir adalet
22:49 Deprem yardımlarını çalan polis tahliye edildi
22:09 İzmir’de coşkulu dengbêj konseri
22:03 ‘Mücadelemiz Abdullah Öcalan özgür olana dek devam edecek’
20:21 Kavala ve Atalay'a verilen hapis cezası onandı
20:06 Mor Dayanışma Adana’da yeni komisyonlar kuruyor
19:59 AKP eski ilçe başkanı komşularının evini taradı: Bir kişi hayatını kaybetti
19:41 Qoser’de ‘önceden hazırlanan ifadeler’ imzalatılan 3 genç tutuklandı
19:26 BEKSAV Eşbaşkanı Uçar gözaltına alındı
18:29 Alevi örgütlerinden gözaltılara tepki: Geri durmayacağız
18:16 Kobanê Davası heyetine: Maaşınızı ödeyen kurumlar davada taraf
17:52 Köpekli işkence uygulayan polisin yargılandığı dava ertelendi
17:23 İstanbul’da yağmur sele neden oldu
17:17 Kürtaj hakkı için küresel eylem: Güvenli erişimi sağlansın
16:34 MED TUHAD-FED’den kongreye katılım çağrısı
15:59 Zhala Baghırova’yı katleden polis tutuklandı
15:57 İstanbul’da doğalgaz patlaması: 1 ölü, 2 yaralı
15:10 Kadını katleden erkeğe ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası
15:02 Siyasetçilere 1 yıl 6’şar ay hapis