HDP Sözcüsü Günay: Eleştiri-özeleştiriyle büyük kongreye yürüyeceğiz

ANKARA - Seçim sonrası yenilenme süreci başlattıklarını belirten HDP Sözcüsü Ebru Günay, partideki kurul toplantılarını tamamladıktan sonra gerekli eleştiri ve özeleştirileri yapıp büyük kongrelerini gerçekleştireceklerini söyledi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, partisinin yeniden yapılanma sürecine ve netleşen çalışma takvimine dair HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Seçim sürecinde kendilerine destek veren tüm kesimlere teşekkür eden Günay, seçim sonrası yenilenme süreci başlattıklarını ifade etti. 
 
Günay, "Hem ülke siyaseti hem de parti çalışmalarımız açısından bir dönemi arkada bıraktık. Seçimler sonrası değerlendirme sürecimizi başlattık. Öncelikle HDK, DTK, HDP, Yeşil Sol Parti ve DBP Eş Sözcüleri ve Eş Genel Başkanlarının ortak istişare toplantılarını gerçekleştirildi. Bunun ardından HDP bileşenleri eş başkanları ve eş sözcüleri ile toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantılarda, seçim sonrası değerlendirme sürecinin hangi başlıklar ve yöntemlerle sürdürüleceği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Meclis grubumuz ile kapalı grup toplantısı gerçekleştirecek. 2 Haziran’da MYK toplanacak. Ardından 4-5-6 Haziran tarihlerinde Kadın Meclisi, Parti Meclisi ve il eş başkanları toplantıları yapılarak gerekli planlamalar yapılacaktır."
 
‘TEMEL AMACIMIZ YENİ DÖNEME HAZILANMAKTIR’
 
Günay, şöyle devam etti: "Temel amacımız eleştiri özeleştiri mekanizması işleterek yeni döneme hazırlanmaktır. Genel Merkez toplantıları tamamlandıktan sonra ise halkımızla, il ve ilçe örgütlerimizle birlikte toplantılar yapılacak ve süreç bütün yönleriyle tartışılacak. Tüm bu hazırlıkların 2 temel amacı vardır: Birincisi, seçim dönemi ve öncesinde yaşanmış olan eksiklikler ve yetersizlikleri gidermek; bir eleştiri/özeleştiri mekanizmasını işleterek yanlışlarımızdan ve hatalarımızdan dersler çıkarmak.
 
TEK AMACIMIZ YENİLENMEKTİR
 
Hiçbir mazerete sığınmadan yenilenmek tek amacımızdır. İkincisi, hiçbir gerekçe ve mazerete sığınmadan yapılan muhasebenin gereklerinin yerine getirmek için kendimizi hem politikalar hem de örgütsel yapılar açısından yenilemek, yeni muhasebenin örgütsel sonuçlarını yaratmak. Seçim döneminde ileri tarihe attığımız büyük konferans-kongre sürecimizin takvimi de böylelikle yeniden işlemeye başlamıştır. Yapacağımız bu tartışma ve değerlendirmelerle büyük konferans ve kongre sürecinin içeriğini şekillendireceğiz; halkımız, üyelerimiz ve yerel örgütlerimizle birlikte büyük konferans ve kongre yolumuzu da elbetteki hep birlikte döşeyeceğiz.
 
ALGI OPERASYONLARINA PRİM VERMEYECEĞİZ
 
Bu toplantılar sürecini hızla tamamlayacağız. Yolumuz bellidir; Siyasal, örgütsel ve politik yenilenmeyi sağlamak için bu dönemin muhasebesini yapmak, sahici ve onarıcı bir eleştiri-özeleştiri devresinden geçip siyasete taşıdığımız tüm güç ve iradelerle yeniden buluşmak, tazelenmiş bir bilinç ve yüksek bir moralle büyük kongreye yürümektir. Bizler örgütlü bir muhasebe dönemini herhangi bir algı operasyonuna prim vermeden tamamlayacağız. Barış, demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelemizi bir adım dahi geri atmadan daha ileriye taşıyacağız.
 
BİZLER İÇİN YENİ DÖNEM BAŞLADI
 
Bu itibarla, siyasal, örgütsel ve düşünsel yeniden yapılanmayı sağlamak üzere haklarımızla değerlendirmeler yapacağız. Tüm kararlaşmalarımızı buradan çıkaracağız.  Eleştiri de özeleştiri de kurumsal sorumluluk temelinde yapılacaktır. Bu yüzden bıreysel kararlara ve bireysel inisiyatif ile bu dönem karşılanamaz, var olan yetersizlikler aşılamaz. Tüm partili arkadaşlarımıza da çağrımız şudur; Bu dönemin karşılıklı muhasebesini yapmak, sahici ve onarıcı bir eleştiri-özeleştiri sürecinden geçip siyasete taşıdığımız tüm iradeyle yeniden buluşarak, yüksek bir moralle Büyük kongreye yürüyelim. Hedefimiz budur. Yeni sürecin öznesi olmak isteyen tüm partililerimizi, emektar arkadaşlarımızı eleştiri ve özeleştiri ve yeniden yapılanma sürecine katkı sunmaya, katılmaya ve yeniden yapılanmaya çağırıyoruz. Bizler için yeni dönem başladı.
 
MUHASEBE SÜRECİNİ BÜYÜK KONGREYLE TAMAMLAYACAĞIZ
 
Örgütlü bir muhasebe sürecini büyük konferans ve kongreyle tamamlayacağız. HDP halkın partisidir. Partimizi halkımız var etmiştir. Onun mücadelesiyle bugünlere gelmiştir. Partimiz ve bundan sonraki hedeflerimize de halkımızın gösterdiği istikamette devam edecektir. İl il, mahalle mahalle, köy köy hep birlikte bu süreci tamamlayacağız. Çok daha güçlü ve çok daha kararlı bir şekilde bu süreçten çıkacağımıza inancımız tamdır. Partimiz, değişimin iradesinin öncüsüdür. Yeni dönemde de hem bu öncülük rolümüzü sürdüreceğiz hem de halklarımızın beklediği Türkiye siyasetini değiştireceğiz.”
 
Günay, açıklamadan sonra gazetecilerin sorularını  yanıtladı. 
 
"Büyük kongre ne zaman gerçekleşecek?" sorusuna Günay, "Büyük kongre tarihi bizim halk ile yapacağımız tartışmalar sonucunda belirlenecektir. Dolayısıyla halkımızın beklentileri ve talepleri doğrultusunda bu süreç ilerletilecektir. Kısa sürede bu süreçleri tükerek daha kararlı bir şekilde mücadele hattını geliştirerek demokratik siyaset yoluna devam edeceğiz" yanıtını verdi.
 
Günay, Demirtaş ve cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili gelen sorulara şu yanıtı verdi: "Demirtaş’ın röportajı ile ilgili birkaç soru üst üste geldiği için ifade etmek isterim ki, bu konu üzerinden yapılan spekülatif söylemlere Demirtaş’ın kendisi de gerekli cevapları verdi. Kendisi önceki dönem Eş Genel Başkanımız. Biz bu tartışmaları yürütürken bütün parti kurullarımızla yine siyaseten HDP içerisinde ve şuanda tutuklu olan arkadaşlarımızla bir tartışma süreci yürüttük. Yine aynı şekilde HDP bileşenleri ile bir tartışma yürüttük. Bütün seçim sürecini yürütürken seçim stratejisini belirlerken de bu tartışmaları yürüterek bunları belirledik. Dolayısıyla bu konuda kendisinin (Demirtaş) cumhurbaşkanlığı adaylığı kendisinin hukuki durumu nedeniyle değerlendirilmedi. Zaten kendisiyle yapılan istişarelerde kendisinin bir kadın cumhurbaşkanı adayı önerisi vardı. Biz bu süreci örerken de hem Emek ve Özgürlük İttifakı ile yaptığımız tartışmalarda hem de kendi bileşenlerimizle yaptığımız tartışmalarda şunu ifade ettik, deprem süreciyle birlikte Türkiye siyasetinde yeni bir süreç başlamıştır ve biz tartışmalarımızı bu çerçevede gözden geçirerek bir tutum belirledik. Kendisinin özeleştiri ve eleştirileri bizim açımızdan kıymetlidir. Biz parti olarak halkımızla birlikte kongre ve konferans sürecinde hep beraber karar vereceğiz."
 
Günay, Hür Dava Partisi'yle ilgili soru için de "Kabarık suç örgütleriyle birlikte olanlara karşı tavrımız değişmeyecektir" ifadelerini kullandı. 
 

Diğer başlıklar

16:04 Yeşil Sol Parti, Meclis'te açıklama yapıyor | CANLI
15:35 Kadınları taciz eden uzman çavuşlar darp edildi
15:24 Erdoğan'dan Meclis açılışında yeni anayasa mesajı
14:55 Karaburun'da RES için ağaçlar söküldü
13:59 Bakan Yerlikaya'dan bombalı saldırı açıklaması
13:37 Efrîn ve Şehba’ya 1 ayda 91 saldırı
12:42 Hezro'da 'çocuk babasını öldürdü' iddiası
12:16 Büyük kongre öncesi halk toplantısı
12:05 İnfazı ertelendikten 48 gün sonra yaşamını yitirdi
11:49 Tutuklu Atalay için 'Özgürlük Yürüyüşü' başladı
11:05 Bombalı saldırıya dair yayın yasağı
11:00 Şêx ve aşiretlerden QSD’ye destek
10:58 Agirî'de gümrük memurlarına 'oy taşıma' baskısı
10:38 Jin derginin bu haftaki kapağı Nagihan Akarsel
10:35 Akdağ’daki yangın kendiliğinden söndü
10:13 Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bombalı saldırı
10:07 Vartinis Katliamı'ndan sağ kurtulan Öğüt: Hak mücadelemi sahiplenin
09:30 31 yıldır kaybedilen kardeşini arıyor
09:11 KDP'ye 'işbirliği' tepkisi: İhaneti bırakın
09:10 Hasta tutuklunun infaz erteleme talebi 4 aydır yanıtsız
09:09 Bayındır’dan 9 Ekim çağrısı: Amed’te olalım
09:09 Tutuklunun koltuk değneğine el konuldu
09:08 Açlık grevi direnişçileri: İmralı’da eşsiz bir mücadele veriliyor
09:03 ‘Komployla hedeflenen paradigma evrenselleşti’
09:01 Mehmet Öcalan: İmralı kapıları kırılmadan çözüm sağlanmaz
09:00 01 EKİM 2023 GÜNDEMİ
01:27 Yerel seçimler 31 Mart'ta
30/09/2023
23:16 Ağır hasarlı bina yıkımında bir işçi hayatını kaybetti
22:08 Mikail Aslan İzmir’de sahne aldı
22:01 Gever’de 'Vejîn' konseri
21:54 Celalettin Can hastaneye kaldırıldı
21:18 Sigaraya 5 lira zam
19:12 Hevsel’de gastronomi etkinliği
18:56 Cumartesi Anneleri/İnsanları serbest bırakıldı
18:04 Amasya'da trafik kazası: 6 kişi yaşamını yitirdi
17:27 Akdağ' da ormanlık alanda yangın
16:54 Uyuşturucu kullanımına karşı mahallelilerden mücadele kararı
15:59 Kılıçdaroğlu’ndan kayyım tepkisi
15:36 ODTÜ’de bozkurt işaretine tepki gösteren öğrenci hakkında soruşturma
15:18 72 yaşındaki ağır hasta tutuklu Çam için çağrı
15:11 Hüseyin Morsümbül’ün failleri soruldu
14:29 Celalettin Can tedavi edilmezse görme yetisini kaybedecek
14:21 Kayıp yakınları: Geçmişle yüzleşilmeli
13:57 İstanbul’da yarın bazı yollar trafiğe kapatılacak
13:56 Urmiye’de bir çocuk katledildi
13:49 Gerok Ma’dan çocuklar için etkinlik
13:37 Rojhilat’ta bir kolber katledildi
13:36 MED TUHAD-FED kongresini gerçekleştirdi: İmralı tecridi Türkiye’nin sorunudur
12:59 Kübra Nur Avcı şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
12:13 Cumartesi Anneleri darp edilerek gözaltına alındı
12:05 Günay: Kongre siyasi tarihimizin en kritik kongresi olacak
12:03 Meclis açılıyor: Yeni Anayasa gündemde
11:40 Kürtçe, Wiktionary’de dünyanın en zengin 8’inci dili oldu
11:17 Çiçek: Tecrit kırılıncaya kadar yüzümüz Gemlik'e dönük olacak
11:12 İstanbul için saat verildi: Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmayın
11:12 'Kanun Hükmü'nün yasaklanmasına tepki: Sansüre karşı mücadele edeceğiz
11:09 Ersöz’ün güncesinin Fransızca çevirisi İsviçre'de tanıtıldı
09:54 Kan gazı birimi kapatıldı: Halkın sağlığı riske atılıyor
09:10 Uytun bebeğin failine indirimli cezanın gerekçesi ‘kapsül sekmesi’
09:09 Beraat ettirilen fail 3 çocuğu daha taciz etti
09:06 Tecride karşı bedenini ateşe verdi: Abdullah Öcalan’ın varlığı kabul edilmeli
09:03 Ünsal: Abdullah Öcalan önemli bir aktör, yeni adımlar atılmalı
09:03 Harmandalı'da Gezi ruhu: Başka bir mahalle mümkün
09:03 DAD kongre sürecinde: Yeni mücadele hattı belirlenecek
09:03 BEKSAV’a baskı arttı: İktidar kültürel hegomanya kurmaya çalışıyor
09:03 Amed'te Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği kurulacak
09:02 Erdexanlı süt üreticileri zararda
09:02 Boşanmak istediği erkek tarafından ölümle tehdit ediliyor
09:02 Sayyiğit: Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için çalışmalarımız olacak
09:01 Kayyım yol yapmak yerine 'at' festivali düzenliyor
09:01 Özel savaşa karşı futbol turnuvasının finali 12 Ekim'de
09:01 Yürekli: Abdullah Öcalan için özgürlüğün hukuksal kapısı aralandı
09:01 Çekpas sapı 'güvenliğe tehdit' olarak görüldü
09:01 Haklarında soruşturma açılan tutuklular ifade verdi
09:00 Savcıdan emsal Kobanê kararı
09:00 30 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
29/09/2023
23:13 İran’da 9 ayda bin 700 kişi tutuklandı
21:23 Riha’da bir kadın katledildi
21:21 Altın Portakal Film Festivali iptal edildi
20:39 Serêkaniyeli yurttaş Türkiye sınırında katledildi
20:30 New York’ta sel nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi
20:12 Duhok’ta 25 dönüm arazi yandı
19:52 Belucistan’da halk eylemlerini sürdürüyor
19:48 Gezi Davası’nda onanan cezalar protesto edildi: Gözdağı mesajı verilmek isteniyor
19:17 Sağlık hakkı engellenen tutuklulardan suç duyurusu
18:55 Yeşil Sol Parti Milletvekili Öcalan’a soruşturma
18:37 Gever’de düzenlenecek konsere katılım çağrısı
18:32 Yeni Yaşam çalışanı serbest bırakıldı
17:43 Sağlıkçıların sorunları Meclis gündeminde
17:39 Hukukçular Bana'da incelemelerde bulundu
17:19 Eski bakan Gül de İYİ Parti’yi ziyaret etti
17:02 Kadınların mücadelesi kazandı: Bingöl ağır cezada yargılanacak
16:57 FilmAmed 3'üncü gününde 6 film gösterimi
16:40 Avdan'da Danıştay kararına rağmen kömür çıkarılıyor
16:21 Bakanlık bakanı yalanladı: Sulltanoğlu hakkında soruşturma açılmamış
16:05 DiKenT uyardı: Bendimahi kuruyor
15:48 Pınar Selek’in duruşması 2024'e ertelendi
15:44 BEKSAV Eşbaşkanı Uçar serbest bırakıldı
15:17 Şirnex'te 'taşıma oy' açıklaması: İktidar seçim sonucunu değiştirmek istiyor
15:17 30 yıl hocalık yaptığı üniversiyete girişi yasaklandı
14:59 HDP’ye kapatma davası açan savcıdan İYİ Parti'ye ziyaret
14:16 Sağlık emekçileri ‘yemek’ protestosunda
14:01 Demet Akbağ, sansür sonrası jüri başkanlığından istifa etti
13:40 Belucistan'da 'Kanlı Cuma’ öncesi genel grev kararı
13:03 Pakistan'daki patlamada 52 kişi öldü
12:43 Amed’te ulaşıma fahiş zam: Uçurumun kenarındayız!
12:38 ÖHD’li Özalp serbest bırakıldı
12:01 Yeni Yaşam çalışanı gözaltına alındı
11:56 Kobanê Davası'nda 'ara' tartışması
11:55 Türkçe kartviziti ücretsiz basan Meclis Kürtçe için para istedi
11:20 İstanbul’da istinat duvarı işçi servisinin üzerine çöktü
11:02 Amed'te 9 Ekim çağrısı: Tecride karşı harekete geçme zamanı
10:56 Aileler İmralı’ya gitmek için başvurdu
10:37 Tutuklu kadınlardan ihlallere karşı CPT’ye başvuru
10:32 Yeşil Sol Parti kongreye gidiyor: Tablo değişecek
10:27 Yıldırım çarpması sonucu 48 hayvan öldü
10:18 Pendik’te su baskını
09:33 KJAR üyesi Mehabad: Kadın devrimi mutlaka başarıya ulaşacak
09:16 Tutal’ın failine ‘iyi hal’ indirimi: Sanık değil, katledilen yargılandı
09:11 Seyit Evran’ın öğrencisi: Devrimci gazeteciler yetiştirdi
09:07 Tedavisi engellenen tutuklu gözlerini kaybedebilir
09:05 Hosseini: Popüler kültüre hizmet etmeden kaliteli müzik yapılabilir
09:04 Depremzede kadınlar dikiş atölyesi kurdu
09:03 Psikologdan psikolojik baskı: Terörle mücadeleyi başarılı buluyor musunuz?
09:03 DFG Eşbaşkanı Müftüoğlu: Hiçbir duvar bizi gazetecilikten alıkoyamaz
09:02 Valinin ‘dönüyorlar’ dediği köyde tek bir Êzidî yok!
09:01 AKP'nin seçim kutlamasında öldürülen çocuğun faili bulunmuyor
09:00 ‘Güneşimizi Karartamazsınız’ eylemini anlattı: Direniş çemberi oluşturduk
09:00 BEKSAV film festivaline hazırlanıyor
09:00 29 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:31 CHP'li 2 belediyeye operasyon
00:12 Süleymaniye'de silahlı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi
00:03 AKP'li eski ilçe başkanının öldürdüğü Birik defnedildi
28/09/2023
23:36 Riha’da şüpheli asker ölümü
23:25 ÖHD’li Özalp gözaltına alındı
23:06 Mücella Yapıcı tahliye oldu: Bu nasıl bir adalet
22:49 Deprem yardımlarını çalan polis tahliye edildi
22:09 İzmir’de coşkulu dengbêj konseri
22:03 ‘Mücadelemiz Abdullah Öcalan özgür olana dek devam edecek’
20:21 Kavala ve Atalay'a verilen hapis cezası onandı
20:06 Mor Dayanışma Adana’da yeni komisyonlar kuruyor
19:59 AKP eski ilçe başkanı komşularının evini taradı: Bir kişi hayatını kaybetti
19:41 Qoser’de ‘önceden hazırlanan ifadeler’ imzalatılan 3 genç tutuklandı
19:26 BEKSAV Eşbaşkanı Uçar gözaltına alındı
18:29 Alevi örgütlerinden gözaltılara tepki: Geri durmayacağız
18:16 Kobanê Davası heyetine: Maaşınızı ödeyen kurumlar davada taraf
17:52 Köpekli işkence uygulayan polisin yargılandığı dava ertelendi
17:23 İstanbul’da yağmur sele neden oldu
17:17 Kürtaj hakkı için küresel eylem: Güvenli erişimi sağlansın
16:34 MED TUHAD-FED’den kongreye katılım çağrısı