İHD’den Barış Nöbeti: Sandıktan çıkan iradeye kulak verilsin

img
AMED/ ANKARA -  İHD sürdürdüğü Barış Nöbeti’nde, seçim sonuçlarına dikkat çekerek, “İktidarın sandığın ortaya koyduğu demokratikleşme ve değişim talebine uygun adımlar atmasını, Kürt sorununda demokratik çözüm talep ediyoruz” dedi. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD), her ayın ilk Cuma günü gerçekleştirdiği Barış Nöbeti eylemini Ankara ve Amed'te sürdürdü. 
 
Nöbetin 11'inci ayına, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Ankara il yöneticileri, Alınteri ve Düşünceye Özgürlük Girişimi temsilcileri katıldı. Nöbette konuşan İHD Ankara İl Eşbaşkanı Sevil Turgut, fırsat eşitliğinin ve demokratik koşulların oluşturulmadığı ortamda yapılan seçimin sonucunda AKP’li Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiğini belirtti.
 
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ 
 
Seçimlerde demokratikleşme talebinin öne çıktığını ifade eden Turgut, "İnsan hakları savunucuları olarak iktidarın, coğrafyanın yarı çoğunluğunun demokratikleşme istediği gerçekliğini kabul etmesi gerektiğini görüyoruz. Yeni dönemde artık gerek iç hukuka gerekse uluslararası hukuka uygun bir pratiğin sergilenmesini talep ediyoruz. İfade özgürlüğü önündeki tüm engellerin kaldırılmasını ve düşünceleri nedeniyle cezaevinde tutulanların, gazetecilerin ve insan hakları savunucularının serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Yine nüfus sayısının yarı oranındaki kadınlar, büyük bir mücadeleyle kazandıkları İstanbul Sözleşmesi’nin geri gelmesini arzulamaktadır. Özellikle kadına yönelik şiddet konusunda Avrupa Konseyi (AK) tarafından hazırlanan ve bugüne kadar hazırlanmış en yeterli sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden imzalanmasını talep ediyoruz. İktidarın muhaliflere yönelik kullandığı ötekileştirici, hatta nefret dili olarak tanımlayabileceğimiz dil mutlaka değişmelidir. İnsanların güven içinde yaşamaya ihtiyaçları ve hakları var. Bu nedenle, iktidarın muhalifleri hedef haline getirmekten vazgeçmesini talep ediyoruz” diye belirtti.
 
HASTA TUTUKLULAR 
 
Cezaevlerinde çok sayıda hasta tutuklu bulunduğunu hatırlatan Turgut, “Adli Tıp raporlarıyla maalesef ölüm derecesinde hasta olan mahpuslar, cezaevinde kalmaya mahkum ediliyor. Bu konuda insancıl hukuku ve uluslararası sözleşmeleri temel alan yeni bir yaklaşım bekliyoruz. Özellikle LGBTİ+lara yönelik nefret dilinin değişmesi ve bu konuda Türkiye’nin altına imza attığı özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 14’üncü maddesinde tanımlanan ayrımcılık yasağına uygun davranmasını talep ediyoruz” dedi. 
 
DEMOKRATİK AÇILIM TALEBİ
 
Seçim sonuçlarından Kürt halkının “güvenlikçi”, şiddet politikalarına karşı büyük bir tavır içerisinde olduğunun çıkarılması gerektiğinin altını çizen Turgut, şöyle dedi: “Kürt halkı, artık savaşın tüm yorgunluğunu üzerinden atmak ve çocuklarını güvenli ve barışçıl ortamda yetiştirmek istediğini bu seçim sürecinde ortaya koydu. İktidarın, Kürt meselesi konusundaki tavrından bir an önce vazgeçmesini ve demokratik açılım yapmasını talep ediyoruz. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumun ne kadar kötü olduğu, toplumun tüm kesimlerince biliniyor. İşçi ve emekçilerin haklarının güvence altına alınmasını, daha güvenli bir çalışma ortamı içinde yaşamalarının acilen sağlanması talep ediyoruz.”
 
MÜCADELE ÇAĞRISI
 
Sandıktan çıkan oy oranlarının bu coğrafyada yaşayan insanların yarısının iktidardan memnun olmadığını gösterdiğini vurgulayan Turgut, “Bizler insan hakları savunucuları olarak, siyasal iktidarın bu gerçeği de dikkate alarak; ayrımcı politikalardan, nefret söyleminden, çatışmacı dilinden vazgeçerek, bir an önce sandığın ortaya koyduğu demokratikleşme ve değişim talebine uygun adımlar atmasını talep ediyoruz ve tüm toplumsal muhalefeti; insan hakları, demokrasi ve barış mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
AMED 
 
İHD Amed Şubesi 8’inci “Barış Nöbeti” eylemini dernek binasında sürdürdü. Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB),  Amed Tabipler Odası üyelerinin de destek verdiği nöbette konuşan dernek sekreteri Yakup Güven,  seçim sürecini geride bıraktıklarını belirtti.  Güven, “Seçime katılan yurttaşların yarısının, otoriter yönetimin ağır baskısına rağmen başka bir düşünceyi benimsediği, mevcut gidişattan memnun olmadığı şeklindedir” dedi.
 
DEMOKRATİK ANAYASA VURGUSU
 
İnsan hakları savunucuları olarak hiçbir soruna çözüm olmayan mevcut Anayasa yerine demokratik ilkeleri esas alan yeni bir anayasa yapım sürecinin başlaması gerektiğine işaret eden Güven, Türkiye’nin içinde bulunduğu kötü durumun en önemli sebeplerinden birinin insan hakları alanında yaşanan ihlaller, uygulanan baskı ortamından kaynaklandığını söyledi.  Ekonomik sorunlara da değinen Güven, bu buhrandan çıkış yolunun ise toplumsal barış olduğunu vurguladı.
 
Güven devamla şunları söyledi: “Bizler insan hakları savunucuları olarak, siyasal iktidarın bu somut gerçeği dikkate alarak; demokratik koşulları sağlamaya, hakları koruyan bir siyaset sistemi ve anlayışı için bir an önce hareket etmesi gerektiğini, muhalefet bloğunun ise etkili bir siyaset tarzı ile halktan gelen taleplerin güçlü bir şekilde duyulması için çaba sarf etmesi gerektiğini belirtiyoruz.”

İZMİR

İHD İzmir Şubesi de, her ayın ilk Cuma günü gerçekleştirdiği Barış Nöbeti’ni bu ay 'Demokratik, adil, özgür ve eşitlikçi bir Türkiye için barışa ihtiyaç var' şiarıyla il binasında tuttu. Barış nöbetine Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl yöneticileri ziyaretti bulundu. Ziyaret sırasında seçimlerin ardından Türkiye ve Kürdistan'da saldırıların artmasına dikkat çekilirken, insan hakları ve barış aktivistlerine bundan sonra daha çok iş düştüğü vurgulandı.

Nöbetin ardından Konak Eski Sümerbank önünde basın toplantısı yapıldı. Burada konuşan İHD İzmir Şubesi Yöneticisi Ahmet Çiçek, gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimin en önemli çıkarımının yurttaşların yarısının, otoriter yönetimin düşüncelerinin benimsemediği yönünde olduğunu vurguladı. İktidarın ötekileştirici, nefret dilinin değişmesi, tutuklu siyasetçi ve insan hakları savunucularının serbest kalması çağrısı yapan Çiçek, "Bu seçimin sonuçlarından en önemlisi de Kürt halkının güvenlikçi ve şiddet politikalarına karşı ne kadar büyük bir tavır içinde olduğudur. Tercihten de bir defa görüldüğü üzere Kürt halkı demokratik yöntemlerle müzakere edilecek bir barış istemektedir. Artık savaşın tüm yorgunluğunu üzerinden atmak ve çocuklarını güvenli ve barışçıl ortamda yetiştirmek istemektedirler. İktidarın Kürt meselesi konusundaki tavrından bir an önce vazgeçmesi, demokratik adımlar atması gerektiğini belirtiyoruz" diye konuştu.

Diğer başlıklar

09:03 DBP'li Akgün: Söz değil, eylem zamanı
09:03 Hatay'da sağlıkçıların yükü ağır, hastalar tedavi olamıyor
09:02 İmralı tecridi: 449 görüşme başvurusu sonuçsuz kaldı
09:01 Yeşil Sol Parti deprem raporu hazırlayacak
09:01 Abdullah Öcalan: Senaryoyu başkası yazdı, tiyatro İmralı’da oynandı
09:00 Karamus: Tehditleri KDP'ye bildirmemize rağmen tedbir alınmadı
09:00 25 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:40 KNK’ye saldırı Xwebûn’un manşetinde
07:32 AKP'nin seçim kutlamasında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
24/09/2023
23:43 Qamişlo’da Abdullah Öcalan için yürüyüş
23:22 Amed Ekolojik Film Günleri son buldu
22:38 Hatay’da ağır hasarlı bina çöktü: 1 ölü
22:14 Bangladeş'te dang humması salgınında 909 kişi hayatını kaybetti
19:16 Ege Üniversitesi'nden yemeklere yüzde 207 zam
19:10 İzmir Mor Dayanışma’dan şiddete karşı örgütlenme çağrısı
18:37 Tahran’da 30 bombanın etkisiz hale getirildiği açıklandı
17:45 İşkence uygulayan Turgut Y. serbest bırakıldı
17:38 Depremde yıkılan Ebrar Sitesi'nde yaşayanlar: Müze değil adalet istiyoruz
17:03 Bayındır: Tecridi kıracağız, Öcalan’ı özgürleştireceğiz
16:16 Emeklilerden miting: Sizin Orta Vadeli Program’ınız varsa emeğin de mücadelesi var
15:39 DİK yeniden yapılanma için Amed’te toplandı
15:20 Kürtçe kursuna katılan çocuklar mezun oldu
14:29 Gençlerden piknik etkinliği: Tecrit özel savaşın bir parçasıdır
14:10 Efrîn'de kaçırılan kişiler için fidye isteniyor
14:05 2000 sonrası sigortalılar için emeklilik talebi
13:51 DFG’den grevdeki Sputnik çalışanlarına dayanışma ziyareti
13:03 Berfin Polat tutuklandı
13:03 Bana’da 11 gündür bağ ve bahçeleri sulamak yasak
11:58 İran saldırısında 3 kolber yaralandı
11:49 Yolcu otobüsü şarampole devrildi: 3 ölü, 21 yaralı
11:11 Şam İdlib’i bombaladı: 2 ölü
10:16 TJA’nın kampanyası Jin derginin kapağında
10:01 7 kent için sağanak uyarısı
09:27 Bülbün’ün yakınları: Katilleri açığa çıkarın
09:15 Kilosu 2 liraya saatlerce biber ayıklıyorlar
09:13 ‘Tehlikede’ olan Romeika'nın eğitim dili olmasını istiyor
09:05 Wan’ın komünal kooperatifi ilk mahsulünü aldı
09:04 Bodrum için susuzluk uyarısı
09:02 Adım adım uluslararası komplo: İmralı süreci
09:00 24 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
23/09/2023
23:52 İnanır ödül töreninde konuştu: Büyük barışı mutlaka sağlayacağız
22:22 Yeşil Sol Parti'li Çelenk: ‘Kanun Hükmü’ne dair yanlış karardan derhal dönülmeli
21:33 Kömür ocağında çalışan işçi yaşamını yitirdi
21:23 Abdullah Öcalan için Paris’te sivil itaatsizlik eylemi
21:11 Amedspor Kırmızı grupta birinciliğe yükseldi
19:48 Altın Portakal Film Festivali’nin 20 jürisi görevi bıraktı
19:01 Cumartesi Anneleri: Hiçbir yasak buluşmamızı engelleyemez
18:53 'Yeni Bir Dünyanın Elçiliği: Kurdistan' etkinliği Lozan'da başladı
18:27 Madımak Katliamı Davası kararına tepki: Biz affetmeyeceğiz
18:04 YÖK deprem bölgesindeki üniversitelerin eğitime hazır olduğunu savundu
14:54 İHD: Cumartesi Anneleri yalnız değil
14:47 Besra Erol’un sağlık durumuna dikkat çekildi: Görme yetisini kaybedebilir
14:29 Ağır hasta tutuklu Demirtaş için tahliye talebi
13:43 TJA’dan kampanya: Hedef Öcalan’ın özgürlüğünü sağlamak
13:40 Yeşil Sol Parti ve HDP: İnsanca yaşam için savaştan vazgeçin
13:34 Gözaltında kaybedildi: Devlet böyle şeyler yapmaz!
13:30 Bülbün’ün taziyesine kitlesel katılım: KDP’nin sessizliği ortaklığa işaret ediyor
12:59 Apê Ûsiv'ın taziyesine kitlesel ziyaret
12:14 Ablukayı kıran Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı’na karanfil bıraktı
11:55 Sanal medya operasyonunda 8 gazeteci tutuklandı
10:38 Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi için ‘Danışma Kurulu’ oluşturulacak
10:29 Mahkemeden darp edildiğini söyleyen sanığa: Yalan söylemeyin, olmaz öyle şey
09:08 Sarıyıldız: Tecrit nedeniyle Türkiye 8 yıldır karanlığı yaşıyor
09:02 Hatay'da öğrenciler okula gitmek için bir saat yürüyor
09:02 Depremzedeler ikinci kez evsiz kalacak
09:02 Üsterci: Hak savunucularının faaliyetleri engelleniyor
09:01 Av. Hicri: Cezasızlık mültecilere ırkçı saldırıları tetikliyor
09:01 Adım adım uluslararası komplo: Çarmıha gerilme
09:00 23 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
02:23 Deniz Bülbün binlerin katıldığı kitlesel törenle toprağa verildi
22/09/2023
23:28 Adana'da gençlik şöleni: Bu yüzyıl Kürt halkının yüzyılı olacak
22:51 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu
22:16 Ewîna beldesinin ilk kadın belediye başkanı Öner hayatını kaybetti
21:09 Yıkılan Rönesans Sitesi'nin mühendislerinden E.D. tutuklandı
20:41 ‘Amed 2’nci Ekolojik Film Günleri’ başladı
19:56 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri töreni: Özgür Basın hakikatin sesidir
19:12 Cihat Ay’ın taziyesine kitlesel katılım
19:08 TJA Sözcüsü Gökkan: Zindanda direnmeye devam edeceğim
19:03 'Zamansız suçların zamanaşımı olmaz’ sempozyumunda mücadele deneyimleri
18:09 DBP Sewereg İlçe Eşbaşkanı Bas hakkında soruşturma
18:05 SES: Hijyenden uzak hastane yemekleri sağlığı tehlikeye atıyor
17:27 BM, İran’daki baskıları arttıran yasanın iptalini istedi
16:46 Bülbün’ün cenazesi saatlerdir hastanede bekletiliyor
16:27 Prof. Dr. Görür: Komşunun depremini hissedeceksiniz, önlem alınmalı
16:04 İfadeye çağrılan 4 kişinin gözaltı süresi uzatıldı
15:50 İBB eski daire başkanı Saltık beraat etti
15:24 Koçyiğit: Merdinîk insansızlaştırılmak isteniyor
14:37 Apê Ûsiv toprağa verildi
14:19 Patnos Cezaevi raporu: Kadın tutuklulara işkence yapıldı
13:56 Yeşil Sol Parti görkemli kongreye hazırlanıyor
13:24 Kobanê Davası: Sorumlular yerine HDP yargılanıyor
12:35 İfade vermeye giden Polat gözaltına alındı
12:34 Marmaris'te sit alanına iskele yapılacak
11:55 MA editörü Sedat Yılmaz’a ‘gazetecilik yapman suçtur’ davası
11:43 Riha’nın Apê Ûsiv’ı yaşamını yitirdi
11:24 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
11:01 Çalağan: Bu kongre 'jin jiyan azadî yaşam felsefemizdir' diyenlerin kongresidir
10:59 İzmir belediyelerinde büyük satış!
10:48 11 yıldır yargılanan 3 avukat beraat etti
10:23 30 yıl sonra tahliye olan İldem: Birliğimizi oluşturalım
09:49 İmralı tecridi: CPT harekete geçmeli
09:39 Ev baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı
09:11 Bülbün’ün cenazesi Gever’e doğru yola çıkarıldı
09:01 Avesta’da Kürtçe kurslar 1 Ekim’de başlıyor
09:00 'Yüksek güvenlikli ve S tipleri tecrit hapishaneleridir'
09:00 Adım adım uluslararası komplo: İmha planı
09:00 Gazeteci Balekanî: KDP ihanet içinde
09:00 22 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:42 Sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde
08:12 Talabani: Uluslararası Koalisyon saldırılara sessiz kalmamalı
21/09/2023
23:33 Mereş’te 3.9 büyüklüğünde deprem
22:51 3 yaşındaki Müslüme Yağal'ın duruşması ertelendi
22:49 Çetin Temel için mevlit verildi
22:41 HABER-SEN’den sürgün protestosu
21:50 Esenyurt’ta 3 tutuklama
21:27 İldem 30 yıl sonra tahliye oldu
21:17 Ağaç kesiminin sürdüğü Cûdî’de 2 noktada yangın
21:13 Hesekê’de bir çocuk katledildi
21:11 Zorava’da ifadeye çağrılan yurttaşlar gözaltına alındı
20:28 DBP ve Yeşil Sol Parti'den Zorava’daki yurttaşlara ziyaret
20:19 Sayıştay raporu: Ödemeler döner sermayeden karşılandı, mali tablolar gizlendi
20:18 Peri Belediye Eşbaşkanı Çelebi tahliye edildi
19:45 Sayıştay raporu: Saray günde 15 milyon TL harcıyor
19:40 Antalya’da gözaltılar protesto edildi
18:14 Muğla ve Denizli'de orman yangını
17:23 Cûdî’de yangın kendiliğinden söndü
17:17 Mereş’te iş cinayeti
17:11 SİHA saldırısında bir yurttaş yaralandı
16:56 Eğitim Sen’den üyelerine dönük hukuksuzluklara tepki
16:39 Antalya'da 2 kadın serbest bırakıldı
16:38 Dünya Tıp Birliği’nden Türkiye'ye Dr. Uğurlu çağrısı
16:21 Bana köyüne kitlesel ziyaret
16:19 TJA’dan Emine Şenyaşar’a ziyaret
16:09 Rejim güçlerinden Javad Heidari’nin anmasına saldırı
16:01 Êzîdî kadını öldüren Özgün’e 'takdiri’ indirim yapılarak 25 yıl ceza verildi
15:56 Deniz Bülbün’ün cenazesi yarın Gever’e uğurlanacak
15:33 16 kişinin öldüğü otobüs kazasında şoföre 16 yıl ceza
15:27 Zorava’da evlere baskın: Silah doğrultulan köylüler kalkan olarak kullanıldı
14:09 Eliçümüş’ün taziyesine kitlesel ziyaret
14:06 Merkez Bankası faizi yüzde 30'a yükseltti
13:49 Akın, sorunları çözülmeyen depremzedeleri mücadeleye çağırdı
13:27 'Alkış davası' duruşması ertelendi
13:13 Salihli'de 6 JES projesine karşı dava açıldı
13:01 Akkaya: Kobanê Davası’nda IŞİD yok, ben varım
13:00 Emine Şenyaşar hakkında açılan davanın duruşması ertelendi
12:29 36 kişi aynı anda savunma yapacak!
12:26 Mor Dayanışma üyesi Gül’ün duruşması ertelendi
12:21 Demokratik Modernite davası 'eksik hususlar' gerekçesiyle ertelendi
12:20 Çatıya çıkan maden işçisi kazandı
11:48 Abdullah Öcalan için savcılık ve cezaevine başvuru